Guvernul a validat forma finala a memorandumului privind Nabucco. Acordul interguvernamental va fi semnat in numele Romaniei de premierul Emil Boc

de V.M., C.D.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 22:04 Actualitate | Politic

UPDATE: Primul ministru a declarat luni, inainte de a pleca la Ankara la Summitul interguvernamental privind proiectul Nabucco, ca acesta este eficient din punct de vedere economic si mai putin costisitor decat alte initiative promovate in regiune.

"Romania a ales sa participe in acest proiect al carui atu principal este viabilitatea sa economica. Nabucco este eficient si mai putin costisitor decat alte initiative promovate in regiune. Asadar, are toate avatajele necesare pentru a atrage investitii si furnizori si pentru a putea functiona pe baze comerciale conform principiilor pietei", a declarat Emil Boc, la aeroportul "Henri Coanda", inainte de a pleca Turcia.

Executivul a aprobat, in sedinta extraordinara de duminica, forma finala a memorandumului cu privire la proiectul Nabucco, textul fiind trimis spre aprobare si presedintelui Traian Basescu. Acordul pentru Nabucco va fi semnat in numele Romaniei de primul ministru Emil Boc, a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean.

"Executivul a aprobat forma finala a mandatului Guvernului, in vedrea semnarii acordului interguvernamental privind proiectul Nabucco. Forma finala a mandatului a tinut cont de ultimele negocieri care au avut loc in luna iunie intre statele partenere cu privire la acest proiect. Memorandumul a fost trimis in aceasta seara, spre aprobare, presedintelui Romaniei. Maine, la Ankara, acordul interguvernamental privind proiectul Nabucco va fi semnat in numele Romaniei de catre prim-ministrul Emil Boc, conform memorandumului aprobat in sedinta de astazi a Executivului", a declarat purtatorul de cuvant.

"Fata de ultimul memorandum pe care l-am aprobat in Guvern in baza negocierilor din luna mai, au intervenit in luna iunie si la inceputul lunii iulie negocieri punctuale pe cateva articole si mai ales la regimul fiscal aplicabil Acordului, motiv pentru care avem nevoie de a valida in forma finala memorandumul, astfel incat maine sa fie semnat, evident si dupa aprobarea lui de catre presedintele Romaniei", a declarat Boc, la inceputul sedintei de duminica a Guvernului, potrivit NewsIn.

Guvernul s-a reunit duminica, incepand cu ora 21:00, in sedinta extraordinara pe tema proiectului Nabucco, in contextul in care premierul Emil Boc participa luni, la Ankara, la ceremonia semnarii Acordului interguvernamental pentru construirea gazoductului Nabucco si a Declaratiei politice comune a celor cinci state angajate in proiect: Turcia, Bulgaria, Romania, Ungaria si Austria.

Premierul Emil Boc va sustine declaratii de presa luni, la Aeroportul „Henri Coanda”, la ora 7:30, inainte de a pleca spre Ankara, si la sosire, la ora 20:00.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1830 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    prostie capitala!? (Duminică, 12 iulie 2009, 22:41)

    analistul de servicu [anonim]

    In criza fundamentala si structurala in care se afla Romania o astfel de mutare este catastrofala pentru viitorul cetatenilor romani.
    Dupa imprumutul de la FMI care a fost dat .. hoteste la bancile straine, inca o ..lucrare subvesiva la adresa noastra se pregateste acum.
    Adica o noua teapa!
    Clasa politica nu are nici un scrupul in a indatora romanii pe sute de ani de acum inainte!
    Acestia pentru "un blid de linte" semneaza orice la ... comanda altora!
    • +9 (9 voturi)    
      A fi destept este tot una cu a fi prost (Duminică, 12 iulie 2009, 23:39)

      analistul inafara serviciului [anonim] i-a raspuns lui analistul de servicu

      Argumente aveti dl. '... de serviciu'?

      Gazele din productie interna se vor termina intr-un numar de ani. Inlocuim cu electricitate?

      Afirmatii fara argumente aproape oricine poate face. Mai greu este sa legi cu argumente si date. Ia uite ce usor am scris cele de mai sus.
      • +1 (3 voturi)    
        un proiect important (Luni, 13 iulie 2009, 10:15)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui analistul inafara serviciului

        Este o investitie in infrastructura si isi justifica costurile prin importanta sa strategica. Ar fi unul din putinele proiecte importante la care Romania ia parte.

        Daca s-ar misca putin si cu reactoarele de la Cernavodă si cu niste turbine eoliene, nu am mai avea probleme cu energia.

        Gazul poate fi folosit la centrale de apartament iar aragazul poate fi electric. Nu consuma atat de mult. Problema mare cu gazul este la marii consumatori din industrie. Aia nu pot schimba pe electricitate.

        - gazoductul trebuie sa transporte pana la 31miliarde de m3 de gaz pe an catre europa

        - este de o importanta strategica pt europa deoarece reduce dependenta de gazele rusesti

        - costa aproape 8 miliarde de euro

        - lungime de 3300 km

        - aduce gaze din zona kazakhstan,turkmenistan, azerbaidjan,uzbekistan

        - turcia este traverasata de 60% din lungimea gazoductului si va castiga cam 450 milioane de euro pe an din taxe
        • -1 (3 voturi)    
          state furnizoare (Luni, 13 iulie 2009, 11:53)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          Kazahstan, Turkmenistan, Ajerbaigjan, Uzbekistan - astea nu-s cumva in sfera de influenta a Rusiei?

          Parca imi amintesc ca aici, chiar pe forum la HotNews, Patriciu a fost facut "vandut la rusi si la KGB", din cauza ca vanduse Rompetrol la KMG.

          Acum, cum este? Daca e ceva semnat de Boc e "bine"?

          Cum ne fereste "ceva" ce ia gaze din sfera de influenta a rusilor, de "dependenta fata de rusi"?
    • +3 (3 voturi)    
      hm (Duminică, 12 iulie 2009, 23:47)

      alex [anonim] i-a raspuns lui analistul de servicu

      Ai putea sa explici putin?
    • +2 (4 voturi)    
      . (Luni, 13 iulie 2009, 1:33)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui analistul de servicu

      ce zici tu nu are nicio noima. Tu, analistul, analizezi dar nu dai si solutii? Critici un proiect de care depinde probabil viitorul copiilor nostri. Cum se vor incalzi ei iarna? Cum zicea si cineva mai sus, crezi ca putem inlocui gazul cu electricitate? Rusia nu e un partener serios, oricand putem ramane fara gaz. Noroc ca avem INCA destule resurse.
      O centrala termica electrica e un dezastru financiar. Pe langa ca iti trebuie priza de 380, nici nu ai apa calda menajera ca ai nevoie de boiler si e de 3-4 ori mai scump. La o factura pe gaz de 2 milioane ajungi linistit la 6-8. Mai adaugam aragaz electric, cuptor electric si ajungem cu factura la electricitate la 12-15 milioane. Salariul mediu in Romania.
      • 0 (4 voturi)    
        parteneri (Luni, 13 iulie 2009, 11:56)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        Daca "Rusia nu e partaner serios", ce anume te face sa crezi ca statele din sfera ei de influenta (dintre care cel putin 2 au regim de diktatura) ar fi "parteneri seriosi"?

        Oricum: daca "viitorul nostru si al copiilor nostri" depinde de "un proiect", inseamna ca e cam vai de noi...!
        • 0 (0 voturi)    
          . (Luni, 13 iulie 2009, 12:44)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          tu traiesti in alta tara? Chiar e vai de noi. S-a dus de mult mitul tarii bogate si frumoase. Cred ca nu prea asculti/citesti/vizionezi stirile. Un Iran neislamizat ar fi un partener de 1.000 de ori mai serios decat Rusia. La capatul conductei mai e Irakul, Azerbaidjanul care se chinuie sa scape de rusnaci. Hai sa facem 10-15 reactoare nucleare in toata tara si scapam de gaz. Cu 50-75 miliarde de $ ar fi ieftin. Ops! Sa faci 3 reactoare nucleare moderne costa cat tot proiectul Nabucco. Si nici macar nu platim noi Nabucco.
          P.S.: Mi-a fost dor de comentariile tale de Gica Contra. :)
          • 0 (0 voturi)    
            vise... (Luni, 13 iulie 2009, 14:55)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui radukku

            "Iran neislamizat"? Pai asa ceva nu se iegzista (si nici nu cred ca ar fi de dorit).
            Dar da! tarile de cultura musulmana "ar putea" sa fie parteneri mai seriosi decat Rusia (asta daca am sti noi sa ne purtam cu ei - din pacate, noi nu stim sa ne purtam nici macar cu romanii).

            Intr-adevar, nu prea mai citesc / vizionez stirile - si stii ce bine este? :)) Sapt. trecuta am petrecut-o prin munti, fara ziare, TV, Internet... am fost foarte eficienta in ce lucram - dar mai ales foarte fericita ;)

            Merci pt. faza cu "dorul" - o sa ai ocazia sa il cam simti vara asta - pt. ca voi fi plecata destul de des ;)

            Revenind: ceea ce voiam sa subliniez este ca tratarea gazoductului la modul euforic nu e de dorit. Nu avem o strategie energetica (si nici nu vrea nimeni s-o faca - si chiar! de ce?) si orice solutie "unica" nu e de dorit. Cu reactoarele - e mai mult chestie de spagi (nu doar ca nu-s rezolvate niste probleme "de mediu" dar nici macar uraniu nu mai avem, decat pt. cativa ani), cu regenerabilele isi dau cu stangu-n dreptu'... samd...

            Tara nu-i urata si nici saraca (intr-adevar, nici o Zana Unica, asa cum zic unii) - din pacate, se straduiesc unii sa faca praf si putinul care a ramas din ea... >:
          • 0 (0 voturi)    
            stai asa! (Luni, 13 iulie 2009, 14:59)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui radukku

            Ce vrei sa spui cu "nu platim noi Nabucco"? Pai creditele alea nu au garantii guvernamentale? Daca Nabucco nu merge (si exista MULTE zone de risc - apropo: astea de ce nu ni se prezinta?) creditele nu va trebui sa le returnam noi?
            Intrebarea nu e pusa la misto (si nici de "Gica Contra" ;) - chiar sunt curioasa ce anume semneaza, de fapt, Guvernul nostru...
            • 0 (0 voturi)    
              . (Luni, 13 iulie 2009, 16:18)

              radukku [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              avand in vedere ca gazoductul e de 8 miliarde $ partea noastra ar fi pe la 1 miliard. Riscurile nu sunt prezentate oficial, pentru ca e un proiect european nu e de capul nostru. Ce decide Bruxelles-ul aia facem. Deci e mult mai avantajos , oricum nu am putea cu 1 mld sa construim un reactor acceptabil, o centrala termica pe carbune sau un parc eolian sa sustina intregul consum de electricitate dupa epuizarea gazului. Solutia cu centralele nucleare am dat-o pentru ca ele genereaza electricitate destul de ieftina in comparatie cu celelalte surse de energie, dar mult mai scumpa decat gazul. Uraniu oricum nu se mai produce in tara ,din cate stiu, e din import.
              Strategia energetica a fost facuta prin 2007; prevede construirea a inca 2 reactoare la Cernavoda, o noua centrala nucleara in Transilvania, centrala hidroelectrica de la Tarnita si diversificarea surselor de gaz. In avara de diversificare, nu cred ca o sa se realizeze altceva la initiativa unui guvern in urmatorii 20-30 de ani. Vacanta placuta!
  • -6 (8 voturi)    
    Dl,. Boc in Turcia (Luni, 13 iulie 2009, 0:23)

    vasile [anonim]

    sunt curios cum il vor prezenta pe Emil Boc in Turcia?
    maine presa din turcia are de ce sa faca bascalie :)).
  • +3 (5 voturi)    
    Comentarii sau circoteca ? (Luni, 13 iulie 2009, 7:15)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Daca nu avem alta treaba decat sa tratam superfluu toate subiectele sau gen Gainusa et Co.mai bine lipsa.Inteleg baietii de "serviciu"ca de "dintii ascutiti la beregada marinelului se cam tocesc in ritmul de cincinal in patru ani'jumate".. .. "oleaca de flescuta moooaleee ee!" In rest avem ce meritam dupa chipul si asemanarea In Formatorilor de Opiniieee E ! DDD