Sedinta record la Camera Deputatilor: 49 de proiecte de legi respinse cu sala goala

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2008, 14:09 Actualitate | Politic

Bogdan Olteanu a vorbit in fata salii goale
Foto: Rompres
Sedinta de plen a Camerei Deputatilor a inregistrat joi un record inedit. Cu sala goala au fost respinse  49 de proiecte de lege si cinci au fost retrimise la comsiile de specialitate. Cum a fost posibil acest lucru ? Prin simpla prezenta la prezidiu a  presedintelui Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu,  care a vorbit timp de 40 de minute in prezenta a doar patru colegi. Chiar daca deputatii nu au fost prezenti proiectele de lege au fost respinse pentru ca “a existat acordul liderilor de grupuri parlamentare”.

Deputatii au avut in program o sedinta “mai speciala” destinata respingerii unor proiecte de lege, dar alesii au lipsit din sala de plen. Presedintele Camerei Deputatilor a vorbit aproape singur 40 de minute, respingand de unul singur, pe banda rulanta, initiativele legislative aflate pe ordinea de zi. Astfel fara dezbateri si interventii din partea colegilor, Olteanu aproape a ragusit citind si respingand proiectele de lege.

“Practic eu am vorbit 95% din timp, din cele aproximativ 60 de proiecte pe care le-am discutat, doar in cazul a doua sau trei s-a hotarat ca mai merita sa fie reexaminate", a declarat Olteanu la finalul sedintei inedite.

De altfel, presedintele Camerei Deputatilor a explicat ca pentru  respingerea  initiativelor legislative  exista un acord prin consens al liderilor de grupuri.

Conform programului saptamanal, ziua de joi este ultima zi de lucru a deputatilor in Parlament si asta pentru ca vinerea este destinata lucrului in teritoriu. Alesii isi iau liber inca de miercuri seara, si, de obicei, pe culaorele Parlamentului rar mai vezi cate un depuatat joia.












3942 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    corectie a pozitiei lui DOAR (Joi, 21 februarie 2008, 14:37)

    cristina [anonim]

    "a vorbit ... in prezenta a DOAR patru colegi" si nu "a vorbit ... DOAR in prezenta a patru colegi"
    • 0 (2 voturi)    
      Trista realitate (Joi, 21 februarie 2008, 14:55)

      goe [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Asa se intampla cand jurnalistii nu se mai formeaza in universitati ci la usa birtului...
      • -2 (4 voturi)    
        "mam inervat" (Joi, 21 februarie 2008, 15:03)

        Mraconia [anonim] i-a raspuns lui goe

        Pentru cei doi literati (cristina si goe)- cum e corect... "su**ti" lupa sau "sa su**ti lupa"???... asaaaa, de curiositate...
  • 0 (0 voturi)    
    Bun asa! (Joi, 21 februarie 2008, 14:38)

    oprea [anonim]

    Deci de fapt "lucreaza" doar marti si eventual miercui. Marti sunt obositi dupa drumul de luni facut din "teritoriu" in bucale, iar miercuri se pregatesc sa plece. Buna treaba. Cica ar fi an electoral ...
    Intrebarea mea ar fi ... emigrez anul asta sau la anul?
    Ca de votat oricum nu mai votez in viata mea!
    Haidi pa!
    • +4 (4 voturi)    
      vot?!? (Joi, 21 februarie 2008, 16:00)

      beavis & butthead [anonim] i-a raspuns lui oprea

      Daca nu votezi inseamna ca nu te intereseaza ce fac ei, asa ca ciocu mic, nu votezi nu vorbesti!!!
      • -1 (1 vot)    
        Sala aproape goala (Joi, 21 februarie 2008, 17:39)

        Roxana [anonim] i-a raspuns lui beavis & butthead

        bai ma lasi........am crezut si eu in vorbele astea.....am fost la toate votarile de cand am acest drept........si? tot astia au iesit

        Legat de emigrare, eu zic ca anul acesta e perfect
        • +1 (1 vot)    
          si ptr. tine la fel ca in cazul lui Oprea (Joi, 21 februarie 2008, 18:51)

          Eclesiastul [anonim] i-a raspuns lui Roxana

          Ciocu mic si tie. Plecati dracu si nu mai dati atata din aripi. Nu va tine nimeni...plecati in state..acolo e misto...voi plecati si noi o sa radem de voi! LOL
      • -1 (1 vot)    
        taci (Vineri, 22 februarie 2008, 8:36)

        dani [anonim] i-a raspuns lui beavis & butthead

        propun sa taci tu , ca ai votat si acuma culegi roadele ... sa-u pshhhh pe votu tau , sau mai bine zis sa-u sters cu el ......
        sa traiesti bine!
    • +1 (1 vot)    
      Hei Oprea (Joi, 21 februarie 2008, 18:48)

      Eclesiastul [anonim] i-a raspuns lui oprea

      Nu mai vorbi ca tu nu contezi! Vorba lu' Bevis...ciocu mic !
  • +1 (1 vot)    
    Sala APROAPE goala (Joi, 21 februarie 2008, 14:53)

    Oli [anonim]

    Prieteni. Din respect pentru cei patru prezenti la sedinta va rog sa schimbati in titlu: "sala aproape goala".
    Nu schimba prea mult parerea pe care o avem despre parlamentari dar ar putea schimba parerea despre voi. Am putea crede ca sunteti jurnalisti profesionisti....
  • 0 (0 voturi)    
    Tot aia (@1) (Joi, 21 februarie 2008, 14:53)

    Leon [anonim]

    Ambele exprimari sunt corecte. Daca tii neaparat, iti arat si de ce.
    • 0 (0 voturi)    
      Ambele variante sint corecte (Joi, 21 februarie 2008, 15:13)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui Leon

      In cazul de fata nu e corect, nu exprima ceea ce a vrut, in mod evident, sa zica d-ra Parvu (si anume, ca d-nul Olteanu a vorbit in fata a 4 colegi).
      Din fraza "a vorbit ... doar in prezenta a patru colegi" se intelege ca d-nul Olteanu nu a mai vorbit nimanui, niciunde despre lucrul respectiv, ceea ce poate e adevarat, dar e clar ca nu asta a vrut sa zica d-ra Parvu ...
  • 0 (0 voturi)    
    sala e goala pentru ca sunt ocupati (Joi, 21 februarie 2008, 14:54)

    zvezda [anonim]

    Vineri in teritoriu, joi e ultima zi de lucru, deci nu mai creste nici iarba joia. Astfel ca de fapt ultima zi de lucru e de fapt miercuri, cand iarba creste cam pina pe la pranz... deci de la 11 la 12. Luni e prima zi de lucru dupa drumul obositor din teritoriu. Zi moarta. Si a mai ramas marti. Spor la treaba!
  • 0 (0 voturi)    
    fraieri (Joi, 21 februarie 2008, 15:01)

    omalley [anonim]

    oamenii astia, platiti cu salarii babane, pe seama taxelor si impozitelor platite de fraieri, vin la munca luni, cu trenul de marti, si pleaca vineri, cu trenul de joi.
    ce bine e sa fii parlamentar
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtirea in floare! (Joi, 21 februarie 2008, 15:07)

    Belestcoi Attila [anonim]

    Astia sunt alesii care ne conduc si pe care poporul roman ii plateste cu bani grei sa munceasca trei zile pe saptamana! Niste NESIMTITI! Cea mai clara dovada de dispret si de idiferenta crasa fata de popor, fata de cei care, de fapt, i-au propulsat in aceste functii si pe care ar trebui sa-i reprezinte! Indivizi obscuri, fara nici o valoare, platiti de geaba, care nu sunt interesati decat de propiile invarteli si afaceri, iresponsabili si needucati! Parlamentul Romaniei!
    • -1 (1 vot)    
      PORCILOR (Joi, 21 februarie 2008, 15:33)

      MIKI [anonim] i-a raspuns lui Belestcoi Attila

      Pai 4 din patru sute insamna ,dupa un calcul simplu 1%;in aceasta situati sintagma ,,toti parlamentarii sunteti niste nesimtiti,, uzitata aproape zilnic,este 100% corecta.Deci dl Parvulescu,Ponta,Serban Nicolae ,Ghise si altii ,sa nu va mai aud ca ,,nu toti sunt la fel,, atata vreme cit 99% dintre dvs.,inclusiv dvs.,nu meritati nici indemnizatia unui muncitor necalificat de 500 ron.
      nu credeti ca luati prea putini bani pentru ceea ce faceti;se termina sesiunea parlamentara, ar fii cazul sa va votati niste facilitati.firati ai dracului de nesimtiti.
      • 0 (0 voturi)    
        parvulescu sau pavelescu ? (Joi, 21 februarie 2008, 16:35)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui MIKI

        pt MIKI ce este frumos ca nici in teritoriu nu i gasesti iar de astazi la televiziuni pana luni i si vor trimite 'analistii',nistorescu ,boda,ursu ,chiriac si acum intervine si d.parvulescu
  • -1 (1 vot)    
    asta (Joi, 21 februarie 2008, 15:26)

    me [anonim]

    sa-l aducem pe Tepes sa-i mestereasca pe boieri
  • 0 (0 voturi)    
    wanna have a date? (Joi, 21 februarie 2008, 15:58)

    Beavis & Butthead [anonim]

    Ne intailnim la vot dragilor. La uninominal.
    Va sparg atunci.
  • -1 (1 vot)    
    tepes, antonescu etc unde sunteti? (Joi, 21 februarie 2008, 16:25)

    liviu [anonim]

    tepes era cel mai bun

    asta merita spanzurati ca nu merita sa strici gloante pe ei...
  • +1 (1 vot)    
    Au si dece... (Joi, 21 februarie 2008, 16:38)

    Mandy [anonim]

    Voi ati mai auzit in ultimul timp de cresterea salariului parlamentarilor? Cred ca a venit timpu pentru o noua crestere..cu inflatia asta..macar 50% sa ne reprezinte mai bine. Si marirea diurnei...
  • 0 (0 voturi)    
    cat NE-A COSTAT PE NOI ziua asta de chiul ? (Joi, 21 februarie 2008, 16:48)

    Noul P.C.R. [anonim]

    Poate cineva sa ne spuna cat costa o zi de parlament (salarii+ utilitati+ masina, telefon, benzina, etc)
  • 0 (0 voturi)    
    asa cum zici beavis@butthead (Joi, 21 februarie 2008, 16:49)

    morosan [anonim]

    Macar avem satisfactia ca isi traiesc ultimele clipe de liniste anonima. Totusi sper ca nimeni sa nu voteze pe vechii parlamentari. Ar trebui sa fie o deviza pentru noile alegeri, din moment ce vor fi uninominale : NU VOTATI PE CEI VECHI !
  • 0 (0 voturi)    
    Degeaba va agitati (Joi, 21 februarie 2008, 17:52)

    Gigel [anonim]

    Cati dintre romani credeti ca stiu care ne sunt parlamentarii? Pe cati credeti ca ii intereseaza acest vot?
    Vor exista campanii bine puse la punct din partea actualilor parlamentari astfel incat sa ramana udne sunt.
    Uitati-va in jur si veti vedea ca romanul e obisnuit sa dea cu gura in loc sa faca ceva, si dupa ce nu iese ca el incepe sa isi ridice alte si alte probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      ptr. gigel (Joi, 21 februarie 2008, 18:54)

      Eclesiastul [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      Gigele eu nu sunt de parere cu tine. Eu vad ca lumea s-a desteptat destul de mult. Va rog eu nu va mai lamentati atata. Tu de ex. ce faci...ca vad ca arati cu degetul spre ceilalti!
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Eclesiastul (Joi, 21 februarie 2008, 21:38)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui Eclesiastul

        Eu deocamdata am fost las si am plecat din tara. Cred ca lumea care "s-a desteptat" (majoritatea) au ales sa dea bir cu fugitii, poate ma insel, dar asta e parerea mea.
        De ce sa incerci sa iti faci un trai intr-o tara guvernata de... ce vezi mai sus, o sala goala.
        Am fost la vot de fiecare data si de fiecare data am avut de ales dintre multe variante rele pe cea mai putin rea.
  • +1 (1 vot)    
    Ce sa-ti povestesc. (Joi, 21 februarie 2008, 18:59)

    Eclesiastul [anonim]

    “Practic eu am vorbit 95% din timp, din cele aproximativ 60 de proiecte pe care le-am discutat, doar in cazul a doua sau trei s-a hotarat ca mai merita sa fie reexaminate", a declarat Olteanu la finalul sedintei inedite. - Retardatul asta mai da si interviu dupa ce ca prezideaza penibilul! Doamna fereste! Bucurati-va de cat va mai ramas javrelor ca pe urma urmeaza sa va lovim si noi la clipa adevarului. Sa va vedem fetele alea plina de semnificatie...cum a fost de referendum cand ati luat-o in mana. O scuzati-ma cand ati pierdut!
  • 0 (0 voturi)    
    Sedintele parlamentului (Joi, 21 februarie 2008, 21:16)

    yzzy [utilizator]

    Cam asa se desfasoara toata politioca romaneasca, iar parlamentarii au un tupeu remarcabil!
    Ori nu sunt prezenti, ori nu voteaza, ori nu stiu ce voteaza!
    Dar, Basescu e de vina, nu-i asa, dragi parlamentari si guvernanti?
  • 0 (0 voturi)    
    cine erau cei 4? (Vineri, 22 februarie 2008, 3:06)

    Siasa [anonim]

    De curiozitate, nu ca ar merita laude ca si-au facut datoria...
  • 0 (0 voturi)    
    Iresponsabili (Vineri, 22 februarie 2008, 8:11)

    Martin [anonim]

    Sunt iresponsabili si plini de dispret pentru poporul in slujba caruia ar trebui sa lucreze. Dar si romanii au dat dovada de lipsa grava de civism cand n-au mers la referendumul care le-ar fi permis responsabilizarea si curatarea, macar partiala, a clasei politice. Spec ca din ce in ce mai multa lume va deschide ochii si isi va intelege rolul pe care fiecare si toti impreuna trebuie sa-l joace. Sa ne luam soarta in mana ! sa nu mai votam astfel de elemente, nici nici direct, nominal, dar nici listele care cuprind astfel de iresponsabili.
    Desteapta-te romane !
  • 0 (0 voturi)    
    lepre (Vineri, 22 februarie 2008, 8:31)

    Daniel [anonim]

    Lepre lichei magari coruptzi hoti lipitori circ de prosti parerea mea despre clasa politica
  • 0 (0 voturi)    
    deputatii mai corect deportatii (Vineri, 22 februarie 2008, 10:50)

    marius [anonim]

    infantilul de oltenetu mai bine siar da demisia.
  • 0 (0 voturi)    
    COST REDUCTION!!! (Vineri, 22 februarie 2008, 13:52)

    Lucian* [utilizator]

    eu zic ca daca tot se poate face sedinta cu 4 parlamentari pai ar fi bine sa renuntam la restul.
    Va dati seama cati bani se economisesc???
    Glumesc dar tot nu-mi revin din vad.
    Macar le-a taiat cineva ziua de munca???
  • 0 (0 voturi)    
    Te-ai fi asteptat.... (Duminică, 24 februarie 2008, 12:49)

    Tommy [utilizator]

    Ca macar parlamentarii tineri sa fie diferiti. Daca nu ei, atunci cine? Aveam mai mult respect pentru generatia asta. Dar cand se lucreaza cu materialul clientului, sa nu ne asteptam la super-calitate.
    La asa tara, asa conducatori :-)).
    Vreau Monarhieeeeeee, daca se poate, ABSOLUTISTA!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu fi prost (Vineri, 5 martie 2010, 18:16)

    mirica a gheorghe [anonim]

    cine sint parlamentari actuali cu putine excepti de care vor sa scape cine sint ei fi de comunisti deci mentalitate comunista cu idei comuniste din care rominia va pierde nu sint oameni rai dar gindirea lor este ????????????pacat dar trebuie sa vada singuri incotro se indreapta rominia ?????? sint tineri si pot face sa indrepte sa nu faca ce a facut inaintasi politici comunisti ca dam de dracu , nu va inaltati unul pe altul fara o valoare reala prost mai esti sau faci pe prostu monahie absoluta in ce conditi cu hoti in cirdasie ?