Liviu Dragnea s-a intalnit cu ambasadorul SUA, Hans Klemm. Tema discutiei: un muzeu al Holocaustului la Bucuresti

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 13 noiembrie 2017, 11:52 Actualitate | Politic

Intalnire Liviu Dragnea, Hans Klemm, Radu Ioanid
Foto: PSD
Presedintele PSD Liviu Dragnea a avut o intalnire de circa jumatate de ora, luni, cu ambasadorul SUA la Bucuresti Hans Klemm, la Parlament. Intalnirea nu a fost anuntata in prealabil, insa, potrivit unor surse parlamentare, aceasta fusese programata de acum 10 zile iar tema a fost infiintarea unui Muzeu al Holocaustului in Romania.

La intalnire a participat si Radu Ioanid, directorul Departamentului de Arhiva al Muzeului Holocaustului din Washington.


Intalnirea a inceput la ora 11.00 in biroul de presedinte al Camerei Deputatilor al lui Dragnea.

Liderul PSD a fost luni dimineata la DNA. Potrivit unor surse juridice citate de News.ro. acesta ar avea calitatea de suspect intr-un nou dosar.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

1490 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Concomitent cu Unul al Comunismului (Luni, 13 noiembrie 2017, 11:56)

    un domn [utilizator]

    unde Fruntashii P$D sa fie evidentiati cu Legaturile "de rudenie" innodate la PCR
  • +4 (4 voturi)    
    + Moschei,sinagogi,temple,pagode,lacasuri budiste. (Luni, 13 noiembrie 2017, 12:02)

    Plagarus [utilizator]

    Puscaria-i spaima cea mare si lata,pt.penalul DLN !!!!
    Un pelerinaj la Templul Sobolanilor ar fi potrivit caci va fi tratat ca o adevarata vedeta,hranit si foarte bine ingrijit..
  • -2 (4 voturi)    
    deci, va fi! (Luni, 13 noiembrie 2017, 12:40)

    king david hotel [utilizator]

    Oare ce cladire i se va destina?
    • 0 (0 voturi)    
      Partea centrala a "Casei Radio" (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:45)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Sa le para rau ca au distrus-o.
  • 0 (2 voturi)    
    Klemm?! Noi suntem de acord, (Luni, 13 noiembrie 2017, 12:52)

    D-or [utilizator]

    Indiferent de la cine vine propunerea.

    Dupa parerea mea, singurii care ar putea sa se opuna ar fi chiar evreii.

    Pentru ca ei insisi vor fi cel mai afectati emotional:

    Oroare, durere, revolta, ura, tentatia razbunarii, iertare. Si mai ales, amenintarea, teama, nevoia de a se ascunde, groaza ca trecutul poate fi si viitor.

    De ce ar dori ei asa ceva?
  • +5 (5 voturi)    
    De ce tot aici? E. Wiesel, Institutul Levantului.. (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:29)

    D-or [utilizator]

    Mai sunt si alte tari.

    Pina la urma nu putem suporta de la buget toate aceste institutii pentru o minoritate care are foarte putini cetateni declarati la recensamint.

    Nu se poate face o discriminare fata de celelalte minoritati din Romania. Bugetele pentru astfel de institutii bugetare trebuie sa fie proportionale cu ponderea minoritatilor.

    Deci, nu putem sa le ducem pe toate: si temple renovate si institute si muzee. Trebuie facuta o selectie. Daca facem Muzeul Holocaustului, corect ar fi sa renuntam la Institutul Elie Wiesel si la Institutul Levantului. Cu siguranta, ei asa ar pune problema.
  • +3 (3 voturi)    
    Uncle Sam (Luni, 13 noiembrie 2017, 13:44)

    rutger [utilizator]

    l-a convocat pe flaushatu' tiliormanean sa-i ureze multi ani la puscarie, doar are un pogon de consilieri evrei israelieni care i-au spus de mult sa faca muzeu' ala, da' tzaranu nu l-a luat ca prioritate !
    Asa sa-i ajute Al-de-Sus !!
  • +1 (1 vot)    
    Neplacuta treaba... (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:33)

    Prostu' satului [utilizator]

    Era un banc... anunt la mica publicitate: "Blonda, ochi albastri, inalta, 90-60-90, tanara, libera, nimfomana, fara prejudecati... vand camion."
    Dl. Dragnea pare sa fie in fata asaltului final - al dumisale impotriva a tot ce inseamna civilizatie occidentala, in particular domnia legii, respectiv a unei bune parti a societatii romanesti constiente impotriva domniei sale.
    De partea cealalta, dl. ambasador a fost foarte vocal in acest an exact in ceea ce priveste coruptia si domnia legii.
    Cei doi se intalnesc la ore sau minute dupa ce dl. Dragnea a dat cu subsemnatul la DNA. Se intalnesc ca sa ce? Desigur ca sa discute despre lege, procurori, coruptie in Romania?!?
    Ei, as. Se intalnesc ca sa discute despre un muzeu, fie el si al Holocaustului. Impresia ca d-nii Klemm, Ioanid si care-or mai fi fost se folosesc de faptul ca Dragnea e in corzi ca sa smulga ceva de la el - ceva care e de mare si actual interes pentru foarte putini romani in clipa de fata - e greu de evitat.
    Mai ramane sa-l auzim pe dl. Klemm peste o zi-doua re-evaluandu-l pe dl. Dragnea, cam la fel cum si dl. Basescu il reevalua periodic pe Oprea, in zilele de glorie ale amandurora.