Tariceanu: Eu nu am vazut nicio scumpire la carburant. Sunt diferente de preturi

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 28 septembrie 2017, 12:29 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a spus ca nu a vazut "nicio scumpire la carburant" de cand s-a reintrodus supracciza (15 septembrie), ci doar cresteri sau scaderi de preturi, sustinand ca preturile difera foarte mult. El a adaugat ca nu este de acord cu eliminarea supraaccizei, asa cum au votat senatorii din comisia de buget.

"Eu nu am vazut nicio scumpire la carburant, au fost cateva cresteri de preturi sau scaderi de preturi. Sunt diferente foarte mari de pana la 10%" a spus Tariceanu joi la Senat, insistand asupra faptului ca pretul difera in functie de companie si de locul din tara.

Intrebat despre decizia luata in comisia de buget din Senat de a elimina supraacciza la carburant din ordonanta de Guvern, Tariceanu a raspuns: "Am vazut ce s-a intamplat in comisia de buget din Senat si nu sunt de acord. Sigur ca este o preocupare fireasca. Atunci cand am eliminat supraacciza, nu am vazut scaderi la preturile la carburant. Am vazut doar o scadere a veniturilor la buget. "


























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

9112 vizualizari

  • +72 (72 voturi)    
    ... (Joi, 28 septembrie 2017, 12:32)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    TRAIASCA PSD !!! ne inecam in miere si lapte ... in curand or sa fie primele decese in roMANIA, s-a inecat in lapte si miere, pe strada.... a venit viitura de bunastare de nici nu te asteptai de la Guvernarea PSD... TRAiaSCA PSD !!!
    • +60 (62 voturi)    
      ROBOR 1.46 (Joi, 28 septembrie 2017, 13:01)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Dar ROBOR ul il vezi mah Taricene?
      Astazi ROBOR afisat de BNR 1.46 si la 11.aug.2017 era 0.82 fiind stabil de vreo 2 ani.

      E clara treaba cu politica PSD.
      Dam bani la bugetari apoi inflatie si rate mai mari ptr toata lumea. In rest cearta cu justitia. Nimic la investitii!
      • +41 (41 voturi)    
        Senilitatea și cecitatea.... (Joi, 28 septembrie 2017, 13:37)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

        ... ca politică de stat - PSD+ALDE=falimentul României....
      • +19 (19 voturi)    
        nu-i adevarat (Joi, 28 septembrie 2017, 14:19)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

        pai va spun io ca nu vedeti bine.
        faceti aceeasi greseala ca si cu preturile la benzina si motorina.
        aaaa, ca la combustibil s-or fi scumpit. asta e alta treaba. da' va spun eu ca tudose a avut dreptate. la benzina si motorina nu s-a scumpit ca stiu io ca io alimentez masina cu benzina sau motorina. nu cu combustibil.

        acuma pe bune. cum de mai are voie sa conduca din moment ce nu vede nimic?
        • +8 (8 voturi)    
          rock (Joi, 28 septembrie 2017, 15:31)

          TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          ha ha ha :))))
        • +12 (12 voturi)    
          Poate ia direct din teava... (Joi, 28 septembrie 2017, 15:42)

          Bwana [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          sau de la tractoristi mai degraba...ca asa cum zice Daie e recolta asa mare ca trebuie lasata si pe camp ca nu mai are cine sa ne-o ia de pomana. Si doar n-o sa se plimbe tractoristul aiurea sa emane gaze care sa afecteze patura de ozon...nu?
      • +14 (14 voturi)    
        Trebuie sa fac o diagrama din datele astea (Joi, 28 septembrie 2017, 14:32)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

        http://www.bnro.ro/StatisticsReportHTML.aspx?icid=801&table=642

        Asta, cand ajung acasa. Trebuie si o vizualizare a lor, altfel nu intelege lumea (asta e, majoritatea "lumii" e in situatia aia; nu judec pe nimeni, e un fapt, nu e o ipoteza a mea :-( ).
    • +5 (5 voturi)    
      Unde sa vada? (Joi, 28 septembrie 2017, 19:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Sa-l intrebati pe Tariceanu cand a cumparat ultima data benzina.Cu cat tupeu minte bosorogul asta!
  • +57 (57 voturi)    
    Altu' care pretinde ca el isi pune benzina, (Joi, 28 septembrie 2017, 12:34)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    si nu soferii lui aia multi ...

    FMMIG de impaiat ...
    • +21 (21 voturi)    
      Exact cum ziceam (Joi, 28 septembrie 2017, 13:49)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Comunicarea lor e f bine ticluita, in timp si spatiu...

      Iar noi suntem cocosi in comentarii (doar, din pacate...)
    • +3 (3 voturi)    
      fraierul (Joi, 28 septembrie 2017, 18:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      va dati seama ca el de un an de zile cumpara combustibilul la pretul majorat de acuma?
      ca altfel nu se explica de ce el nu a sesizat nicio majorare.
  • +54 (54 voturi)    
    Ha! (Joi, 28 septembrie 2017, 12:35)

    Rarara [utilizator]

    Hai ca-i tare taricene. Ai orbu' gainii ? Ma tem ca nu vuvuzea batrana si smechera ce esti. Chiar ne crezi tampiti pe toti aia de sub voi ? O sa vina si vremea ta...
    • +11 (11 voturi)    
      Omul e chiar naiv (Joi, 28 septembrie 2017, 14:52)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      N-a vazut diferenta la benzina si, mai grav, crede si acum ca e la prima insuratoare nicidecum la a cincea nevasta..
  • +48 (48 voturi)    
    Pai nu (Joi, 28 septembrie 2017, 12:42)

    mitg [utilizator]

    Ca tu ai card de reducere la Lukoil, stim noi de ce ...
  • +56 (56 voturi)    
    Cand ai sa intri la bulau se va scumpi sampania! (Joi, 28 septembrie 2017, 12:42)

    remus2009xxx [utilizator]

    de mare ce o sa fie cererea, hehe!
  • +42 (42 voturi)    
    In raport cu veniturile... (Joi, 28 septembrie 2017, 12:44)

    marcus61 [utilizator]

    scumpirea la carburanti pentru tariceanu este 0.000000000000000000000000000000001% si nu se vede.
    Nesimtitule!
  • +22 (22 voturi)    
    PROFITURI FICTIVE =legal sa fie platite !! (Joi, 28 septembrie 2017, 12:44)

    deval [utilizator]

    Din 1990 plata/incasarea de dividende nereale e infractiune !!!!!!!!!!!!! Nereale, adica in lipsa situatiilor financiare, care nu se pot intocmi inaintea incheierii anului fiscal.
    Nici o COMPANIE din Romania , din 1990 si pana azi -in afara de matale-nu a putut face asta , bai Cap de Pod !!
    Altfel spus nu poate face nici un fel de repartizare/plata de dividende in 2017 din profitul anului 2017(de exemplu), inainte de incheierea anului ! Asta e infractiune si ce a spus Senatorul Suprem (daca asa a facut la firmele sale) e un autodenunt facut de un prost mai mare decat interfata lui, de la deputati !!!!
    LG 31/1990 : "Art. 272 indice 1:
    "Se pedepseşte cu închisoare de la un an la 5 ani fondatorul, administratorul, directorul general, directorul, membrul consiliului de supraveghere sau al directoratului ori reprezentantul legal al societăţii care:
    .....
    b)încasează sau plăteşte dividende, sub orice formă, din profituri fictive ori care nu puteau fi distribuite, în lipsa situaţiei financiare anuale sau contrar celor rezultate din aceasta."
    • +4 (4 voturi)    
      pai sa (Joi, 28 septembrie 2017, 14:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui deval

      faca si tudose, ca si el a procedat la fel cu companiile cu actionar majoritar statul roman. si dragnea pentru ca la incitat pe tudose.
      • 0 (0 voturi)    
        rudose/dragnea nu fac nimic , ca e decizie (Vineri, 29 septembrie 2017, 10:00)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        politica, cica ! Administratoeii vor trebui sa aprobe transferurile in consilii de aministartie ! Ei vor raspunde !
  • +40 (40 voturi)    
    pai daca alimenteaza soferul matale (Joi, 28 septembrie 2017, 12:46)

    don Semaca [utilizator]

    nea' motocicleanu, nu te enerva dintr-atata lucru - doar fiindca ca nu-ti arata soferul decontul de carburant. Asa se intampla cand ajungi mare sef - angalatii mai gresesc, tu nu bagi de seama, Boierule... Ca sa afli ceva despre scumpiri, fa un efort si plateste din buzunarul matale, fara decont...
  • +37 (37 voturi)    
    Ha ha!! (Joi, 28 septembrie 2017, 12:46)

    mihai_mi [utilizator]

    Taricene, de data asta nu iti merge. Votacii PSD sunt manati de stomac si stiu foarte bine cu cat s-a scumpit carburantul.

    For the record: in urma cu o luna preturile erau mai mici cu 0.3RON - chiar am urmarit majoritatea companiilor.
  • +47 (47 voturi)    
    Normal. (Joi, 28 septembrie 2017, 12:47)

    Johanis [utilizator]

    Nici Ceausescu n-a crezut ca populatia are frigiderele goale!
  • +34 (34 voturi)    
    motociclistul (Joi, 28 septembrie 2017, 12:49)

    zigot [utilizator]

    iar are alta parere decat romanii si in viteza motocicletei
    si la veniturile sale din salarii, indemnizatii, dividende si
    alte surse pe care dna incearca sa le scoata la lumina,
    nu observa cresterea preturilor;
    tare jos a ajuns acest individ
    • +6 (6 voturi)    
      xxxxl (Joi, 28 septembrie 2017, 15:23)

      vorbeste lumea [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      nu a ajuns ... asa a fost intotdeauna ...
  • +34 (34 voturi)    
    Tariceanu: Eu nu am vazut nicio scumpire la carbur (Joi, 28 septembrie 2017, 12:52)

    TeoVoicut [utilizator]

    D-nu Motocicleanu sunt 2 posibilitati:

    1) nu vezi bine si atunci iti sugerez sa mergi de urgenta la un oftalmolog
    2) minti asa cum faci de fapt de obicei si aici te-as sfatui sa o lasi mai usor si sa nu ne mai iei de prosti.
    • +20 (20 voturi)    
      nesitirea incepe de la prostia pusa rege (Joi, 28 septembrie 2017, 13:25)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui TeoVoicut

      Daca l-ai suit acolo sus, acum asteapta sa joace cum vrea el. Da-i putere si-si da arama pe fata. Daca-i dai nas lui Ivan, el se suie pe divan!
  • +28 (28 voturi)    
    ramolitu... (Joi, 28 septembrie 2017, 12:54)

    cetatean in RO [utilizator]

    La cat e de ramolit, saracu de el, acu vedem ca e si chior...in loc sa stea la azil, sub tratament, bantuie prin Parlament si vorbeste prostii...
  • +38 (38 voturi)    
    Taricenisme (Joi, 28 septembrie 2017, 12:56)

    omezu [utilizator]

    Un borfas nesimtit si rupt, ca toti ceilalti parlamentari mafioti, de realitate! Credeam ca e senil, dar acum sunt convins ca e doar un mafiot ticalos!
  • +23 (23 voturi)    
    :-))) (Joi, 28 septembrie 2017, 13:13)

    Marsak [utilizator]

    .... e varza ! asta n-a realizat nici cand statea pe alt pod, cum sa vada diferentele de preturi la pompa ??!!
  • +24 (24 voturi)    
    are dreptate (Joi, 28 septembrie 2017, 13:18)

    tahomir [utilizator]

    Tradariceanu are dreptate sa spuna ceea ce spune.
    El se adreseaza votantilor PSD care oricum nu stie sa scrie si sa citeste asa ca ei crede doar ce vede si aude la Haznaua3 si RRomania TV.
    Poate sa se faca benzina si 7 lei, daca la TV le zice ca nu s-a scumpit atunci ei or sa creada ca nu s-a scumpit. Si daca observa ca parca s-au imputinat banii atunci vor da vina pe Johannis si pe Soros.
  • +21 (21 voturi)    
    Ramolit (Joi, 28 septembrie 2017, 13:31)

    degrize [utilizator]

    Tariceanu e varza. Acum ceva timp era pe un pod la Agigea si el se credea pe celalat, ba se mai certa si cu ziaristii ca el are dreptate. Poate ca el a vazut preturile combustibililor din Bulgaria. Da, alea nu s-au modificat. Au ramas aceleasi.
  • +24 (24 voturi)    
    Normal.... (Joi, 28 septembrie 2017, 13:40)

    rooster [utilizator]

    ...ca nu ati vazut scumpirea carburantilor, din moment ce nu ati vazut nici coada de 1000 de persoane de la permisele de conducere.
  • +24 (24 voturi)    
    Diesel (Joi, 28 septembrie 2017, 13:44)

    enduristu [utilizator]

    Noi alimentam vrac si avem asa;
    26.07.2017 - 4.129 RON/ litru motorina E5
    22.09.2017 - 4.5RON / litru motorina E5
    0.371 BANI / litru x 30000 litri / luna = 11130 RON
    o nimica toata !
    https://www.peco-online.ro/istoric.php

    Ne meritam soarta oameni buni.
  • +16 (16 voturi)    
    oh! (Joi, 28 septembrie 2017, 13:51)

    revo [utilizator]

    Sa intelegem cumva ca Ramoliceanu isi pune singur benzina in rezervor? Sta la coada, la pompa, ca orice muritor? N-as crede, ii pune soferul de la servici sau ala personal si oricum nu plateste din buzunarul propriu, ii este decontata. Deci, vorbeste in deplina necunostinta de cauza. Dar asa sunt ramolitii, vorbeste gura fara ei.
  • +15 (15 voturi)    
    Sovieticul asta impreuna cu Abu Dragneev (Joi, 28 septembrie 2017, 13:52)

    Rescator [utilizator]

    O sa ne ingroape ca tara si cetateni.Nesimtirea lui este de o dimensiune cosmica.Oricum tipul fanariot nu s-a mai apropiat de o pompa de benzina de vreo 25 de ani.
  • +13 (13 voturi)    
    Pune-ti ochelari de vedere! (Joi, 28 septembrie 2017, 13:56)

    bcorina [utilizator]

    Sugerez d-lui Tariceanu un control la olftamolog pentru si sa roage colegii de guvern sa faca cheta pentru o pereche de ochelari de vedere.
  • +15 (15 voturi)    
    :) (Joi, 28 septembrie 2017, 14:13)

    Calin123 [utilizator]

    Ce aveti ma cu omul? Motocicleanu traieste in alta lume. In lumea lui benzina nu s-a scumpit. Ce va tot plangeti? Vreti sa trimit ANAF-ul pe voi?
  • +16 (16 voturi)    
    Sigur nu e scumpire (Joi, 28 septembrie 2017, 14:17)

    ipolitic [utilizator]

    e o ieftinire negativa. Ca nu degeaba e maistru in stiinte matematice..
  • +15 (15 voturi)    
    5 minute! (Joi, 28 septembrie 2017, 14:24)

    sim12345 [utilizator]

    inchis intr-o camera te vrem taricene, fara geamuri si mobila

    si pe rand noi astia toti de care ti-ai batut joc ani de zile sa iti facem cate o vizita, sa iti spunem - fiecare dupa posibilitatile fizice - ce avem pe suflet

    ce zici, ne dai cativa ani din viata ta?
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 28 septembrie 2017, 14:34)

    liviu_ [utilizator]

    parca asta era liberal...

    eu am spus si o mai spun: sunt mult motociclisti de treaba care mor in accidente... si lepra asta inca traieste... inca o dovada ca nu exista dumnezeu!
  • +8 (8 voturi)    
    propun infiintarea unei ligi (Joi, 28 septembrie 2017, 14:40)

    mita sucila [utilizator]

    ...o sa imi ofer scuzele de la bun inceput pt limbaj, dar e necesar, se pare.
    Asadar, ideea:
    Propun infiintarea unei Ligi a celor care se vor pisa pe mormantul infectiei nationale Tariceanu Calin, dupa ce acesta va ajunge acolo unde e asteptat de ceva timp.
    Multumesc
  • +8 (8 voturi)    
    Asta (Joi, 28 septembrie 2017, 14:41)

    gj [utilizator]

    ne crede pe toti idioti.Si intr-un fel are dreptate pentru voturile primite care acum le permit sa-is faca de cap.Asa ne trebuie ca natie.Dar mai vedem....ca nu mor caii cand vor cainii.
  • +9 (9 voturi)    
    Orbul cocosilor (Joi, 28 septembrie 2017, 14:51)

    tontu [utilizator]

    Nea Calin n-a vazut-o nici p-asta asa cum n-a vazut nici coada cand a fost sa-si schimbe buletinul. Parlamentarii ar trebui si ei sa iasa la pensie la 65 de ani, ca tot omul, pentru ca se-ntampla ca mai surzesc, mai orbesc ori mai schiopeaza...
  • +11 (11 voturi)    
    RON-ul se devalorizeaza (Joi, 28 septembrie 2017, 15:01)

    Koczka [utilizator]

    Leul romanesc este singura moneda est europeana care 'cade' in raport cu un EUR care la randul ei scade in raport cu GBP, USD, CHF. Si nu doar temporar ci chiar si pe previziuni pana la anul.
    Deci scumpirile vor cumula: inflatia, cursul si pretul titeiului brut = Coctail Molotov
  • +10 (10 voturi)    
    The Six Wives of Henry VIII (Joi, 28 septembrie 2017, 15:15)

    OmniStudio [utilizator]

    Hai Taricene, hai, ca Poti! Un pic mai ai...
  • +8 (8 voturi)    
    Ca sa reluam o declaratie proprie (Joi, 28 septembrie 2017, 15:58)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Pare complet rupt de realitate. Inaltele traditii securiste din familie il fac pe manechinul politic sa fie o carpa a grupului de infractori psd
  • +9 (9 voturi)    
    Sigur ca n-ai vazut! (Joi, 28 septembrie 2017, 16:04)

    Robin_W [utilizator]

    Doar nu esti prost sa te cobori printre muritori...
  • +9 (9 voturi)    
    parlament (Joi, 28 septembrie 2017, 16:10)

    Jude [utilizator]

    Asa este. Au probabil o pompa la Parlament care a pastrat pretul de 4 lei / litru ca sa vada Imparatii ca nu s-a scumpit. Normal si ciorba si friptura lor de la Restaurantul Parlamentului a ramas la acelasi pret.
    Astept un Tepes sa-i ia pe toti .....
  • +7 (7 voturi)    
    Aroganta sau prostie (Joi, 28 septembrie 2017, 17:01)

    luavardna [utilizator]

    Haide domnule Tariceanu, chiar asa?! Jigniti cu nerusinare vreo 7 milioane de soferi care alimenteaza la pompa, fara sa va pese de oprobriul acestora! Sictir!
  • +6 (6 voturi)    
    Conu Riciu ia facut plinul pe BVB cu RRCul !!! (Joi, 28 septembrie 2017, 19:24)

    Plagarus [utilizator]

    ++++Cardurile ce si le-a umplut pt. 250 de ani cu filodorma de la Sterling.
  • +4 (4 voturi)    
    Mdah, mai motoflicene, tu esti prost??? (Joi, 28 septembrie 2017, 21:56)

    Wanheda [utilizator]

    Adica tu nu realizezi ca daca ieri ai alimentat cu 4 lei si azi cu 5....asta inseamna SCUMPIRE??? Hai ca esti un scump, pretiosule.
  • +3 (3 voturi)    
    Mafiotul asta (Joi, 28 septembrie 2017, 22:36)

    kokos [utilizator]

    nici nu stie macar cat costa un litru de benzina , el nu merge in pompa sa alimenteze de 100 lei . Motociclene , sa-ti dau un exemplu de scumpire:in 30.08(ziua in care ati anuntat majorarea accizei) benzina de 95 la Mol era 4.74 lei , iar ieri era 5.03 lei , deci o majorare de 29 bani. Voi v-ati crezut destepti sa majorati in doua transe acciza ca sa nu fie un soc si i-ati amenintat pe benzinari ca le mariti redeventele daca cresc preturile , insa ei au fost si mai destepti si au majorat pretul in mai multe transe cu cativa bani .Doar nu credeai ca o sa suporte marirea accizei din profitul lor!?
  • +2 (2 voturi)    
    aoleu... (Vineri, 29 septembrie 2017, 0:34)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    si-o fi luat prostul masina electrica...o Tesla ceva.