Vlad Voiculescu: E in Ministerul Sanatatii un inalt functionar care ducea acte la PSD. Are 20.000 de lei salariu

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 25 iulie 2017, 0:01 Actualitate | Politic

Vlad Voiculescu
Foto: gov.ro

Fostul ministru al Sanatatii Vlad Voiculescu a dezvaluit ca, in institutia pe care a condus-o in perioada guvernarii Ciolos, exista un consilier platit cu 20.000 de lei pe luna, cu statut de inalt functionar public, care ducea la PSD documente si care inca lucreaza in minister, potrivit news.ro.

Vlad Voiculescu a declarat la Digi 24 ca Ministerul Sanatatii de azi e constituit din cateva zeci de oameni care lucreaza, in timp ce in mandatul sau a lucrat cu aproximativ zece oameni, spunand ca exista foarte multi care sunt numiti in posturi de partid, de diverse partide.

"A fost un om care se ocupa strict cu plimbatul documentelor din MS si transmiterea catre PSD. Cu asta se ocupa", a sustinut fostul ministru.

Intrebat pe ce post era angajat acesta, fostul ministru a raspuns: "Pe un post de inalt functionar public. E in continuare in minister".

Solicitat sa precizeze ce fel de documnte ducea la PSD angajatul MS, Vlad Voiculescu a precizat ca acesta "ducea toate documentele care lui ii pareau interesante pentru partid - ordine de ministru, referate".

"Orice fel de lucru care ar putea face Ministerul Sanatatii sau pe mine personal atacabil in presa. Poate si alte lucruri", a explicat fostul ministru, adfaugand ca nu l-a putut da afara, pentru ca "era inalt functionar public, un inalt functionar public nu poate fi dat afara".

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

11010 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Mai omule (Marţi, 25 iulie 2017, 0:55)

    Cetatean002 [utilizator]

    Vorbeste, da nume, zi exact, da detalii, de ce te ascunzi dupa perdea, zici ceva dar nu zici nimic, iti pierzi credibilitatea. Vino cu dovezi, altfel ce credibilitate vrei sa ai, ca si PSD da din gura, ca e usor sa dai din gura.
    Exista 2 variante, ori minti (iar eu sper ca nu), ori inca exista securitate (iar eu sper ca nu). Oricum ar fi e rau, deci mai bine zi adevarul.
    • +5 (5 voturi)    
      Partidul stat e in tot si in toate! (Marţi, 25 iulie 2017, 9:01)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

      Daca da numele la tv ce efect ar avea? mai bine diect la DNA!
      • +1 (3 voturi)    
        Credibilitate (Marţi, 25 iulie 2017, 12:44)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Ar fi pe fata, as vedea sinceritate, ar creste in ochii oamenilor, dar cu acelasi discurs pe care il are PSD nu ai cum sa ai credibilitate. Binenteles ca e mai bine la DNA, dar poate sa zica asa, nu dau nume, dar am deschis un dosar la DNA cu dovezi. Eu am tot respectul pentru ce a incercat sa faca omul asta, dar am pretentii mai mari de la el, si speram sa faca un pic de lumina in ceea ce se intampla in minister, el e geamul nostru, dar daca lasa perdeaua acolo nu mai e transparent
  • +16 (16 voturi)    
    A fost o onoare pentru mine, cetatean sa va am (Marţi, 25 iulie 2017, 0:59)

    deval [utilizator]

    ministru ! In mare masura, guvernul Ciolos a fost o gura de oxigen in 28 de ani , cu care e posibil sa nu ne mai intalnim ! Reaspect !
    • +7 (7 voturi)    
      O picatura in ocean! (Marţi, 25 iulie 2017, 9:04)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Din pacate prea putin!
  • -8 (12 voturi)    
    de ce? (Marţi, 25 iulie 2017, 1:01)

    Dodel540 [utilizator]

    "A fost un om care se ocupa strict cu plimbatul documentelor din MS si transmiterea catre PSD. Cu asta se ocupa"

    De ce nu l-ai schimbat in secunda 2 cand ai aflat despre el ? Ce ti se putea intampla? Sa nu fii in viitorul guvern ? :)
    • +9 (11 voturi)    
      Inaltii functionari publici (Marţi, 25 iulie 2017, 8:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Nu pot fi demisi de Ministru
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ca nu functioneaza pe CIM ! (Joi, 27 iulie 2017, 14:00)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Ei au fost numiti si nu pleaca decat prin demisie ! Nu pot fi demisi ! Daca li se cere demisia asta se intampla doar daca accepta si o cer ei !! Din acest motiv sunt pline ministerele de ratati !!!!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Un nume? (Marţi, 25 iulie 2017, 1:09)

    Godzillagrrr [utilizator]

    De ce nu dati numele acestei persoane? E confidential? Secret de serviciu? Intreb serios, nu fac misto :-)
    • +7 (9 voturi)    
      Ca sa nu fie dat in judecata! (Marţi, 25 iulie 2017, 9:03)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Daca ar da nume ar trebui sa aiba si probe... Credeti ca ministrul a stat la minister sa obtina probe contra celor care il mancau din spate?
  • +7 (7 voturi)    
    Si ce? E normal pentru Romania (Marţi, 25 iulie 2017, 1:13)

    OmulNou [utilizator]

    Multi ar vrea asemenea slujba in tara lui Papura Voda.

    Nu va entuziasmati prea tare.
  • -2 (14 voturi)    
    pe mare vine un ghetar (Marţi, 25 iulie 2017, 7:53)

    zicsieu [utilizator]

    hai domnule voiculescu....fiti serios si bagati un nume. prea o spuneti in stilul psd. un pic de exactitate si poate iese ceva. a fost prea "imi spun unii oameni" sau preferata mea "ma cauta oamenii sa-mi spuna".