Oprisan: Sper ca schimbarea Guvernului Grindeanu sa nu ascunda altceva/ Nu vreau ca ziua in care a trecut motiunea de cenzura impotriva propriului guvern sa fie de fapt ziua in care am tradat membrii PSD

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 30 iunie 2017, 17:15 Actualitate | Politic

Marian Oprisan
Foto: Agerpres
Seful PSD Vrancea Marian Oprisan a declarat ca spera "ca necesitatea schimbarii Guvernului Grindeanu sa nu ascunda nimic altceva decat s-a declarat oficial", adaugand ca nu vrea ca ziua in care PSD si-a dat jos propriul guvern sa fi fost de fapt ziua in care "am tradat membrii si simpatizantii PSD".

"Guvernul in ansamblu corespunde exigentelor PSD si, dupa parerea mea, chiar si exigentelor cetatenilor Romaniei. Numai ca, repet, dupa parerea mea, sper ca necesitatea schimbarii Guvernului Grindeanu sa nu ascunda nimic altceva decat s-a declarat oficial, pentru ca eu nu doresc sub nicio forma ca ziua in care am hotarat si ziua in care a trecut motiunea de cenzura impotriva propriului guvern sa fie de fapt ziua in care am tradat membrii si simpatizantii PSD si pe cetatenii Romaniei", a declarat Oprisan, joi seara, la Focsani, potrivit News.ro.

Presedintele PSD Vrancea a adaugat ca, daca Guvernul isi va respecta obligatiile luate, ar putea rezista pana in anul 2020.

"Cred ca acest guvern va supravietui pana in anul 2020 cu o conditie: acest Guvern are obligatia sa-si indeplineasca promisiunile fata de cetatenii Romaniei. Ma voi ingriji personal in aceasta directie, pentru ca altfel veti auzi nemultumirile mele cu privire la functionaerea echipei guvernamentale si a administratiei centrale. O spun foarte clar, in momentul in care acest guvern se va abate de la aceasta linie, vom actiona, pentru ca suntem primul partid care in momentul unei autoevaluari a avut taria si capacitatea sa schimbe echipa guvernamentala din mers. Nu este nicio nenorocire ca am schimbat, dar scopul declarat al schimbarii guvernului a fost eficientizarea activitatii guvernamentale. Voi fi un atent supraveghetor al functionarii Guvernului. Daca Guvernul acesta nu va functiona, de la mine veti auzi prima oara cele mai dure critici la adresa administratiei centrale" a mai spus presedintele Consiliului Judetean Arges.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4058 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 30 iunie 2017, 17:23)

    reiand [utilizator]

    "Guvernul in ansamblu corespunde exigentelor PSD"! Cu replicile astea PSD-iștii l-ar face pe Caragiale invidios. Dacă n-ar fi tragic, ar fi o comedie delicioasă.
  • +9 (9 voturi)    
    acum (Vineri, 30 iunie 2017, 17:31)

    zicsieu [utilizator]

    iti este frica?
  • +12 (12 voturi)    
    Citez: (Vineri, 30 iunie 2017, 17:34)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "Guvernul in ansamblu corespunde exigentelor PSD si, dupa parerea mea, chiar si exigentelor cetatenilor Romaniei."

    1. Bă, tu nu ești un adevarat cetățean al României!

    2. Părerea ta ține cel puțin un județ din țara asta în sărăcie lucie de treizeci de ani. Asta este valoarea părerii tale.

    3. Tu nu ești în măsură să judeci exigențele cetățenilor României. Citește punctul doi dacă vrei și argument!

    4. Tu nu ai facut nimic bun pentru România de când existi. Citeste punctul unu dacă vrei încă un argument!

    5. Tot ce iese din gura ta, este doar venin. Citește cele patru puncte de mai sus, dacă ai vrea să mă contrazici!

    Venin... îneacă-te cu el!
  • +9 (9 voturi)    
    Hmm (Vineri, 30 iunie 2017, 17:37)

    MinDepous [utilizator]

    Vreo 60% din noul guvern sunt membri ai vechiului guvern.

    1) Guvernul Grindeanu era atat de "praf", incat PSD si-a dat jos propriul guvern. Asadar, 100% era nasol.
    2) "Guvernul in ansamblu corespunde exigentelor PSD si, dupa parerea mea, chiar si exigentelor cetatenilor Romaniei."

    Din 1) si 2) rezulta:
    - ori ca diferenta de 40% din noul guvern e atat de breaza incat ceilalti 60% nu conteaza...
    - ori ca problema fusesera, de fapt, cei 40% din vechiul guvern, care au fost indepartati...

    Acuma... blocajul institutional chiar se merita, pentru a scapa de 40% din membri? O remaniere nu se putea?

    Tragand linie, e clar ca PSD/ALDE nu dau doi bani pe tara. Iau si ultima letcaie cu japca, insa nu dau doi bani pe noi.
    Poate data viitoare votam mai multi si mai divers...
  • +9 (9 voturi)    
    Panarame (Vineri, 30 iunie 2017, 17:50)

    Pac-pac [utilizator]

    Un guvern de panarame.
    Pe acest trend, in 10 ani ministrii vor fi luati direct de la casele de marcat Mega Image doar pentru ca sunt dispusi sa semneze orice, oricand, si sunt fideli conducatorului iubit.

    Pe bune acum, deficitul de competenta si patriotism al ministrilor este imens in comparatie cu '89!
    Astept contra-argumente!
  • +9 (9 voturi)    
    Bine Marine! (Vineri, 30 iunie 2017, 17:54)

    alegzandru [utilizator]

    Acum, cu Oprisan in rol de supraveghetor al activitatii Guvernului, putem si noi sa plecam, in sfarsit, in concediu.

    P.S. Nea Mariane, ai bre dar daca dau ordonante de alea naspa si noi nu suntem aici, ne bazam pe matale sa si iesi la protest, da?
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 30 iunie 2017, 18:15)

    Sorrows [utilizator]

    alt borfaş. Ăsta de ce nu e la puşcărie?
  • +9 (9 voturi)    
    Laudã-mã gurã cã de aia îti dau friptura (Vineri, 30 iunie 2017, 18:18)

    chess [utilizator]

    E usor sa te lauzi ca ati avut puterea sa va dati jos propriul guvern prin motiune de cenzura dar e foarte greu sa ne explicati de ce ne luati de prosti.
    Cuvantul "cenzura" va sugereaza ceva? Nu?
    Mie da.
    Cuvantul "remaniere" va sugereaza ceva? Tot nu?
    Mie da.
    PSD a reusit spre rusinea lor ceea ce s-ar putea numi "motiune de remaniere"!!!!
    Dupa toata motiunea de cenzura vedem ca avem un guvern remaniat.
    Asa-i ca sunt prosti si nu intelegem?
  • +6 (6 voturi)    
    Cam prea speriata " caprioara " de Vrancea (Vineri, 30 iunie 2017, 20:34)

    Plagarus [utilizator]

    Oricum nu treceti iarna 2017 / 2018
  • +4 (4 voturi)    
    Oprișan ăsta cât are IQ? (Vineri, 30 iunie 2017, 23:23)

    mr_mojo [utilizator]

    El speră ca gardul alb sa nu fie alb, speră că dacă arunca o piatră în sus ea să continue să urce la nesfârșit, speră ca apa să nu înghețe sub zero grade. El speră că Dragnea să nu fie Dragnea; și acum revin: ce IQ are nenea ăsta?
    • +4 (4 voturi)    
      Iq care tinde spre zero (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 0:00)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Asta impingea carutzul cu resturi textile in fabricile de confectii pe vremuri. Era un fel de tandalica sl clasei, conditie suficienta sa ajunga baron von psd.
      Ps: asta ai ales Newlook, un taraitor de papuc.
  • +4 (4 voturi)    
    se lauda cu... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 8:20)

    astronaut [utilizator]

    ''evaluarea ''propriului Guvern si taria de al da jos cand bla, blaa..! dar adevaratul motiv se lasa asteptat , ca au shimbat programul (MINCIUNA) cu care au castigat , nu se pune , ca nu sunt predictibili in ceea ce priveste fiscalitatea , ca toata tevatura cu motiunea a fost o mascarada pentru al da jos pe Grindeanu pentru ca nu s-a facut ''pres''la picioarele ''mult iubitului conducator''! In rest programul guvernamental pentru 2017 este un program de AMANARI ale masurilor prevazute si asta datorita strategiei PSD care are un singur scop cel electoral (noi vom face, va vom da , va vom ..) ! MINCIUNA DE LA CAP LA COADA ! NU AM INCREDERE IN CIUMA ROSIE !
  • +4 (4 voturi)    
    se lauda cu... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 8:20)

    astronaut [utilizator]

    ''evaluarea ''propriului Guvern si taria de al da jos cand bla, blaa..! dar adevaratul motiv se lasa asteptat , ca au shimbat programul (MINCIUNA) cu care au castigat , nu se pune , ca nu sunt predictibili in ceea ce priveste fiscalitatea , ca toata tevatura cu motiunea a fost o mascarada pentru al da jos pe Grindeanu pentru ca nu s-a facut ''pres''la picioarele ''mult iubitului conducator''! In rest programul guvernamental pentru 2017 este un program de AMANARI ale masurilor prevazute si asta datorita strategiei PSD care are un singur scop cel electoral (noi vom face, va vom da , va vom ..) ! MINCIUNA DE LA CAP LA COADA ! NU AM INCREDERE IN CIUMA ROSIE !