Eugen Tomac despre desemnarea lui Mihai Tudose ca premier: Klaus Iohannis a demonstrat ca este un politician slab

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 iunie 2017, 22:15 Actualitate | Politic

Eugen Tomac
Foto: Facebook
Presedintele executiv al PMP, Eugen Tomac, scrie, luni, pe pagina sa de Facebook, dupa desemnarea lui Mihai Tudose ca premier, ca "Iohannis nu a scapat de sindromul USL! Nu cu mult timp in urma, iesea in strada, mimand ca intelege cat rau face PSD tarii. Astazi, a demonstrat ca este un politician slab, care nu este capabil sa lupte cu ciuma rosie."

Eugen Tomac adauga ca "A-l numi pe Tudose premier este totuna cu a-ti decide iesirea din scena intr-un mod jalnic. Putea refuza sa numeasca o asemenea mediocritate. Avea aceasta sansa! Dupa Iohannis nu va ramane nimic mai mult decat niste ani irositi si o tara marginalizata, trimisa pe nedrept la periferia Europei."

Presedintele Klaus Iohannis a anuntat luni, la ora 20.00, dupa consultarile cu partidele parlamentare, ca l-a desemnat pe Mihai Tudose, propunerea PSD-ALDE, drept viitor premier. Iohannis si-a motivat decizia spunand ca Romania e in criza politica, iar aceasta criza "dauneaza grav Romaniei".

Klaus Iohannis a cerut partidelor sa urgenteze procedurile parlamentare astfel incat Romania sa aiba guvern in aceasta saptamana. Seful statului a spus ca doar PSD-ALDE au propus un premier, desi la iesirea de la consultari Traian Basescu anuntase ca si PMP a facut o propunere, pe Siegfried Muresan.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2941 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    Nu este adevărat! (Luni, 26 iunie 2017, 22:38)

    ww [utilizator]

    Iohannis nu este un politician slab, ci unul cu dosare, la fel ca 90% dintre confrații săi. Iar modelul Băsescu l-a convins că nu are rost să o faci pe apărătorul Justiției și al normalității, că nu știi ce te așteaptă după mandat.
  • +5 (5 voturi)    
    Si pe cine sa numeasca? (Luni, 26 iunie 2017, 22:50)

    mitg [utilizator]

    Pe Ciolos? Sa-si ia eventual 10 voturi in Parlament?
  • -2 (6 voturi)    
    avea bilet de avion omul, de ce sa intarzie? (Luni, 26 iunie 2017, 22:51)

    tahomir [utilizator]

    Si are perfecta dreptate. Johannis atata poate si nici ca-l intereseaza altceva in afara de vacante non stop. un bun USList
    Omului cred ca-i lipsesc niste chestii, nu degeaba nu are copii.
  • +3 (5 voturi)    
    e... (Luni, 26 iunie 2017, 22:57)

    liviu_ [utilizator]

    macar Iohannis nu e membru unui partid al carui om de baza ataca in disperare Justitia...
    • 0 (0 voturi)    
      d-l tomac (Marţi, 27 iunie 2017, 12:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      crede ca nu e tolomac pentru ca arunca responsabilitatea asupra lui Johannis.
      daca ar fi barbata. tomac ar trebui sa ia problema in mana si sa initieze el si partidul lui o motiune de cenzura impotriva actualului guvern inca nenascut, sa convinga parlamentarii puterii sa voteze in favoarea acesteia si sa-l nominalizeze apoi pe barbatul din partid, unicul, base.
      pana nu face asta, mai bine ar tacea.
  • +4 (8 voturi)    
    De fapt Iohannis a dovedit ca e foarte (Luni, 26 iunie 2017, 23:10)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,marinimos" cu PMP. Daca refuza oferta Tudose a lui Dragnea, si daca se ajungea la alegeri anticipate, PMP nu intra in parlament . (au cam 1 % acum).
    Drept ,,rasplata", un infantil ca Tomac, instigat de Basescu, il face Iohannis un politician slab.
    Tomac e omul, care in calitata de sef de partid, nu l-a dezavuat pe Basescu, cand a atacat-o pe Codruta Kovesi, prin martie 2017.
    Daca zicem ca Iohannis este slab, atunci Tomac nu e decat o carpa.
  • +5 (5 voturi)    
    personal cred ca gresesti (Luni, 26 iunie 2017, 23:12)

    falcoind [utilizator]

    vroiai sa scoată el castanele fierbinți din foc pt opoziție ?
    personal cred ca voi trebuie sa va mobilizați și sa nu lăsați sa treacă guvernul tanase de parlament , în clipa respectiva ați demonstrat ca aveți majoritate în parlament și puteți veni cu o propunere dacă nu e doar gargara ce spui.Unul care nu îl considera prea cu "coaie" pe președinte dar de data asta consider ca a dat șah, matul e la voi în mana doar trebuie sa îl știți juca, nici nu puteați primi mai mult ajutor de atât de la președinte.
    Un prim ministru desemnat care cu câteva zile a fost desființat ca ministru de propriul partid ce vrei mai mult de atâta ca opoziție, dați în el cu toate nerealizările , cu plagiatul , apropo cursul ala din USA nu apare nicăieri în state ca chiar ar fi fost la el , săpați băieți aveți matul în mana .
  • -2 (4 voturi)    
    Trebuia nominalizat T.Băsescu (Luni, 26 iunie 2017, 23:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă tot e să fie circ (mulțumită PSD), măcar să fie unul bine făcut.
  • +5 (9 voturi)    
    Cine mai e si pacaliciul asta de Tomac? (Luni, 26 iunie 2017, 23:45)

    AG [utilizator]

    Il imita fara succes pe Base... care Base a ajuns si el jalnic.
  • +4 (6 voturi)    
    asa este (Luni, 26 iunie 2017, 23:50)

    freejack [utilizator]

    spre deosebire de tine care esti un Hector, un Ahile, un Odiseu, un Agamemnon, un Nimeni.
  • +4 (6 voturi)    
    Dl. Tomac e foarte dulce (Marţi, 27 iunie 2017, 1:27)

    Prostu' satului [utilizator]

    E ca un catelus dintr-aia mititei, pe baterii - un bichon maltez, sa spunem - care sta pe margine cand se incaiera dulaii, zice si el ham-ham si cu asta spera sa-si convinga stapanul ca totusi e si el caine.
    Bietul domn Tomac. A pariat gresit si-acum nu stie cum s-o scoata la capat.
    Parca ar pleca, dar n-are unde. In plus, vorba aia veche, macar e primul la coada cand si-o da duhul politic dulaul al batran.
    Asa ca zice si el cu mult aplomb - ham. Ham-ham.
    Asta-i nivelul politicianului de Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Omului asta (Marţi, 27 iunie 2017, 6:00)

    Incomod3 [utilizator]

    ii lipseste o silaba din mijlocul numelui...
  • +1 (1 vot)    
    Smecherasul lacom de putere! (Marţi, 27 iunie 2017, 6:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca Iubitorul de romani Werner ar fi vrut si ar fi fost capabil sa faca o miscare politica radicala, prin care sa demareze ferm scoaterea PSD de la guvernare (din prim-planul politicii romanesti), ar fi trebuit sa il numeasca premier pe Siegfried Muresan (pentru calitatile profesionale si politice de exceptie ale acestuia), aceasta solutie fiind echivalenta, in privinta neprovenientei acestuia dintr-un partid majoritar in parlament, cu o solutie in care ar fi numit un profesionist independent (neincadrat intr-un partid), cum ar fi fost cazul numirii lui Mugur Isareascu sau al unui alt expert, de nivel similar.
    Romanul verde Werner, auto-deconspirat din p.v. moral, prin participarea la mocirla 'Grivco'-Voiculescu si prin manevrele lipsite de scrupule, prin care l-a indepartat pe Antonescu (cel ce il scosese in prim-planul politicii), acest smecheras cu nume nemtesc a batut palma cu Dragnea, ca sa isi castige simpatia unei parti din populatia pro-PSD, care sa il aleaga presedinte, in al doilea mandat (2019). Smecherie de ultima speta, ticalosie? Si una si alta?
  • 0 (0 voturi)    
    acest domn pe nume, (Marţi, 27 iunie 2017, 11:23)

    Ponta [utilizator]

    EUGEN TOLOMAC, cred ca traieste in alta lume sau le cam trage pe nas.
    Daca Iohannis incepea scandalul cu Dinti Cariati nu-l terminau de Craciun, iar ce cumparai azi cu 10 euro echivalent ai fi cumparat in septembrie probabil cu 70 euro echivalent.
    Cursul a sarit brusc la 4,5973 si s-ar fi dus mult peste 4.6 dar Tolomac nu prea le intelege el "pe astea economicele", el este cu cafteala politica unde ai nevoie de postaci fara creier si multa multa mocirla, astfel incat jignirile si injuraraturile sa capete culoarea ce-i place.