SURSE Motiunea de cenzura impotriva lui Sorin Grindeanu ar urma sa fie depusa luni

de M. Ivascu     HotNews.ro
Joi, 15 iunie 2017, 13:51 Actualitate | Politic

Motiunea de cenzura impotriva guvernului Sorin Grindeanu ar urma sa fie depusa luni, iar miercuri sa fie citita in plenul Parlamentului, au precizat surse politice din ALDE, dupa care curg termenele constitutionale.

Conducerea PSD se reuneste de la ora 14.00 la sediul din Kiseleff pentru a discuta aceasta posiblitatea, in timp ce conducerea ALDE se intalneste la ora 15.00, la sediul lor din Kiseleff.

Calin Popescu-Tariceanu si-a anuntat deja declaratii de presa la ora 16.30.

Ce spune Constitutia:

Art. 113 – Moţiunea de cenzură

(1) Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, pot retrage încrederea acordată Guvernului prin adoptarea unei moţiuni de cenzură, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor.
(2) Moţiunea de cenzură poate fi iniţiată de cel puţin o pătrime din numărul total al deputaţilor şi senatorilor şi se comunică Guvernului la data depunerii.
(3) Moţiunea de cenzură se dezbate după 3 zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere.
(4) Dacă moţiunea de cenzură a fost respinsă, deputaţii şi senatorii care au semnat-o nu mai pot iniţia, în aceeaşi sesiune, o nouă moţiune de cenzură, cu excepţia cazului în care Guvernul îşi angajează răspunderea potrivit articolului 114.























9421 vizualizari

  • -32 (46 voturi)    
    intr-o tara cu apa calda curenta... (Joi, 15 iunie 2017, 13:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...o asemenea motiune nu ar fi necesara: un prim ramas fara sprijin politic este un zombie, un cadavru politic.
    • 0 (0 voturi)    
      nu si cand e sprijinit (Joi, 15 iunie 2017, 14:38)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de....."mass media"!
    • +2 (2 voturi)    
      Ti se pare ca traiesti intr-o tara normala? (Joi, 15 iunie 2017, 14:42)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cati ani a stat Tariceanu prim-ministru dupa ce a pierdut sustinerea politica?
      Intradevar intr-o tara cu apa calda curenta un zombie cadavru politic nu ar ajunge presedinte de camera parlamentara.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai, Dragnea iubeste mortii, iar Valcov cimitirele (Joi, 15 iunie 2017, 14:43)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Care-i problema?
      Tu ce crezi ca este un presedinte de Camera condamat penal pentru furt de voturi? Nu un zombie? Ar fi ajuns Dragnea sef de partid sau presedinte de camera intr-o tara cu apa calda?
      Sau trebuie sa vedem doar ce ne spui tu,, la fel ca Taricenu care ii dadea aseara cu demisia premierului, dupa ce el a fost intr-o situatie similara si a tinut cu dintii de scaun.
    • +1 (3 voturi)    
      Mda (Joi, 15 iunie 2017, 14:43)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Motociclistul-manechin-multi-divortat stie asta cel mai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      sprijin politic sau principiu mafiot? (Joi, 15 iunie 2017, 14:45)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      adica daca Il-Capo condamnat penal iti cere sa te arunci de pe stanci, trebuie sa o faci?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu mi-a plăcut (Joi, 15 iunie 2017, 15:14)

      NaftuliVasile1 [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Grindeanu din momentul când a fost numit de Dragnea, iar acum se adeverește expresia românească „eu te-am pus eu te omor (politic)”.
    • +2 (2 voturi)    
      Și totuși exista o lege (Joi, 15 iunie 2017, 15:19)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Care spune ca dacă PM nu demisionează nu poate fi dat jos decât prin moțiune.
    • -1 (1 vot)    
      de acord cu tine (Joi, 15 iunie 2017, 15:19)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Numai ca in aceeasi tara cu apa calda la care te referi, doi condamnati penal nu ar fi la conducerea camerei deputatilor si a senatului ci in spatele gratiilor. Asa ca defilam cu ce avem.
    • -1 (1 vot)    
      La voi poate apa calda e un lux (Joi, 15 iunie 2017, 15:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De aceea pute de la distanta a postac de partid. Pana una alta gruparea de infractori Dragnea-Valcov trebuie sa respecte ce a mai ramas din legile distruse intentionat de acesti hoti.
    • -1 (1 vot)    
      Acest prim ministru are sprijin politic (Joi, 15 iunie 2017, 15:28)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      al unei parti din PSD, care combinat cu nesustinerea
      motiunii de catre celelalte partide, duce la pastrarea stabilitatii politice a Romaniei in urmatorul an.
      De fapt toata criza politica, pare a fi provocata de la Moscova prin Dragnea si Valcov. Moscova isi doreste cu orice pret relatii economice puernice cu Romania, in ciuda faptului ca este o tara ,,nefrecventabila" datorita politici de agresiuni militatre.
      Pana nu v-a incheia un Tratat de Pace cu Ukraina, si nu va evacua trupele ruse aflate ilegal in Republica Moldova, Rusia nu va putea solicita colaborarea economica extinsa cu Romania.
      In plus, acum petrolul si pacura de incalzit sunt ieftine, si nu mai este nevoie prea mult de gaze din Rusia.
    • -1 (1 vot)    
      ...... intr-o tara cu apa calda curenta....... (Joi, 15 iunie 2017, 15:44)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Intr-o tara cu apa calda curenta nu exista un "partid" ca PSD, de fapt un grup de infractori organizat pe baze mafiote.
    • 0 (0 voturi)    
      Cand a avut sprijin Grindeanu? (Joi, 15 iunie 2017, 15:51)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca el a fost pus sluga sa execute ordinele Hamstarului....n-a corespuns.
  • +29 (31 voturi)    
    scoaterea in ilegalitate a P$D! (Joi, 15 iunie 2017, 14:03)

    un domn [utilizator]

    Pe Agenda Motiunii de Cenzura a Strazii ! De azi in strada PANA DISPARE P$D !
  • +27 (27 voturi)    
    Ha-ha-ha! (Joi, 15 iunie 2017, 14:06)

    JestersTear [utilizator]

    Si cine o citeste? Cine a intocmit-o, fireste.
    Adica Valcov meseriasul.
  • +29 (31 voturi)    
    Sa spuna Dragnea in motiune (Joi, 15 iunie 2017, 14:11)

    CezarN [utilizator]

    Ca el abia acuma a realizat ca demonstraantii din Februarie doreau caderea guvernuui si ca demite guvernul pentru ca a dat OUG13.
    Ca guvernul a fost o adunatura de incompetenti, iar el este cel dintai incompetent din PSD, ca Grindeanu nu este compatibil cu Valcov,ca abia acuma a aflta ca tablourile lui Grindeanu sunt copii, spre deosebire de cele ale lui Valcov, colegul lui de alergat prin cimitire - Valcov sa ascunda Rembrandt-uri, iar Dragnea sa scoata mortii la vot. Ba chiar cred ca fiecarui mort care iesea la vot Valcov ii dadea cate un Monet.
  • +32 (36 voturi)    
    ce urmeaza (Joi, 15 iunie 2017, 14:20)

    Mos Andrei [utilizator]

    Eu cred ca-i nimic ce le face Grindeanu acum cu ce urmeaza sa le faca Iohannis.
    Dupa ce PSD il dau jos prin motiune de cenzura pe Grindeanu, o sa-i joace Iohannis de-i indoaie, pe baza faptului ca n-au un motiv serios pentru demitere. E mult prea destept sa nu capitalizeze ocazia.
    • -1 (1 vot)    
      sa nu puna de la PSD (Joi, 15 iunie 2017, 14:57)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Daca Iohannis nu pune un prim-ministru de la PSD, l-a terminat pe Dragnea.
    • 0 (0 voturi)    
      Și știe (Joi, 15 iunie 2017, 15:18)

      NaftuliVasile1 [anonim] i-a raspuns lui Mos Andrei

      să ia lecții și are și de unde.
    • 0 (2 voturi)    
      Tu esti un trol rus probabil (Joi, 15 iunie 2017, 15:38)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Iti doresti cu orice pret sa treaca motiunea cat mai repede, inainte de ,,limpezirea" apelor in PSD.
      Mai importanta decat Motiunea, este reforma PSD-ului, deocamdata prin aparitia unei aripi politice a lui Grindeanu, care in cateva luni va absorbii o mare parte din PSD.
      Se pare ca nu Grindeanu va ramane ,,singur ", ci Dragnea !
      Deci, cine ,,sapa groapa" altuia, poate cadea singur in ea !
    • -1 (1 vot)    
      In locul lui Johannis... (Joi, 15 iunie 2017, 15:44)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      ... as astepta primul sondaj de opinie dupa scandal si i-as da cu el in cap lui Dragnea (ca alegator, cat de tamp sa fii sa sustii in continuare PSD-ul? - desi sunt destui din acestia din pacate). Mi-as manifesta neincrederea in toate propunerile PSD-ului care poate veni cu un alt Gigel pe care sa il dea jos dupa alte 6 luni dinamitand orice urma de stabilitate. Dupa oricare alte propuneri refuzate, as dizolva parlamentul si in final am avea alegeri anticipate.
  • -1 (1 vot)    
    Sus guvernul!! (Joi, 15 iunie 2017, 14:46)

    Carcalete [utilizator]

    ...
    Tara de pitpalaci.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi este atat de greu sa cred.... (Joi, 15 iunie 2017, 14:55)

    midumi [utilizator]

    Ca Dragnea este atat de fraier!

    .... totul este extrem de dubios acum
  • +1 (1 vot)    
    Pupam unde am scuipat? (Joi, 15 iunie 2017, 15:07)

    Miky60 [utilizator]

    Nu inteleg iubirea asta pe loc pentru Grindeanu. Adica acum PUPAM unde acum 6 luni SCUIPAM? Ati uitat ca el a fost in fruntea OUG13? Chiar uitam tot? Dar de fapt daca ma gandeasc cum il injuram pe Ponta si acum nu mai zice nimeni nimic de el, ba chiar unii il lauda, nu m-ar mira ca peste 6 luni sa il pupam si pe Dragnea...
  • 0 (0 voturi)    
    Incepe sa fie clar ca incarcerarea infractorului (Joi, 15 iunie 2017, 15:22)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dragnea devine o problema de securitate nationala. Jonglerii cu slujbe de stat pentru mituire, acoperirea propriilor furturi (vezi ANAF), haos in conducerea Statului si legislatie, utilizarea unor infractori (Valcov) in scopuri proprii si punerea la dispozitia acestora de documente clasificate. Lista e extrem de lunga, pericolul fragilizarii Romaniei este foarte mare. Masuri ferme si imediate se impun
  • -1 (1 vot)    
    Mi-e teama... (Joi, 15 iunie 2017, 15:48)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... sa nu-l suspende Parlamentul pe Iohannis, asa, fara motiv, preventiv, ca sa nu le strice ploile...
  • 0 (0 voturi)    
    Astia is atat de prosti ca au canibalizat,intre ei (Joi, 15 iunie 2017, 15:53)

    Wanheda [utilizator]

    Dadeau pe vremuri la Teleenciclopedia filme cu hiene prin savana care sa papau intre ele.