Fostul senator PSD Georgica Severin, numit sef interimar al Radioului public

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 26 aprilie 2017, 10:51 Actualitate | Politic

Georgica Severin
Foto: Senatul Romaniei
Fostul senator PSD Georgica Severin, fost presedinte al comisiei de cultura, a fost votat miercuri in functia de director general interimar al Societatii Romane de Radiodifuziune de catre parlament, imediat dupa ce Ovidiu Miculescu a fost demis ca urmare a respingerii in parlament a rapoartelor de activitate SRR pe anii 2015 si 2016.

Severin a venit miercuri in parlament si a intrat la audierile organizate de comisiile de cultura reunite imediat dupa votul impotriva lui Miculescu din plen. Comisiile au dat un vot favorabil, apoi propunerea a fost votata de plenul reunit cu 214 voturi "pentru" si 58 "impotriva".

Pe de alta parte, Severin a fost luna trecuta propus de Guvern pentru un post de membru titular in Consiliul de Administratie al TVR si urma sa fie validat de plenul reunit.

Potrivit biografiei de pe site-ul Senatului, Severin a absolvit Universitatea Bucuresti:"Facultatea de Istorie -Filosofie"-Promotia 1984. Aceasta a fost multa vreme ziarist.























3982 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Tineti minte...!!!!! (Miercuri, 26 aprilie 2017, 11:06)

    polonyca [utilizator]

    Asta este momentul in care ne-am intors inainte de '89 !!!! Gata , atata a fost toata ..."democratia" noastra....Incet si sigur , PSD-ul si-a luat tara inapoi !!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Om cu experienta in radio (Miercuri, 26 aprilie 2017, 11:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    :)))) Un impostor si un politruc
  • +9 (11 voturi)    
    Cum erau asigurati in anii trecuti pesedistii (Miercuri, 26 aprilie 2017, 12:27)

    Susufler0 [utilizator]

    care nu mai prindeau un loc pe liste la alegeri, sau care nu erau alesi ? "Stati linistiti, vom avea grija de voi. Niciun om de-al nostru nu ramane pe dinafara."

    PS. Parca in vremea lui Nastase. Sau a lui Geoana ?
  • +5 (5 voturi)    
    Era cazul ca radioul public (Miercuri, 26 aprilie 2017, 14:32)

    Un cititor [utilizator]

    sa serveasca cetatenii , nu sistemul. Niste amatori , hipsteri spalati pe creier cu sampon UE.
  • +4 (6 voturi)    
    "Another...brick.... (Miercuri, 26 aprilie 2017, 14:56)

    gigiN [utilizator]

    ...in the wall" ! Sau in traducere pesedista : Ca ...nuca in perete !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Stati linistiti... (Miercuri, 26 aprilie 2017, 15:26)

    BPM [utilizator]

    ... cine a mai ramas la sate, mai asculta Radio Romania PESEDENITATI...in cativa ani le dispare cu totul masa de votanti... Toti indivizii de tipul celui de mai sus, care seamana cu personaje din Ferma Animalelor, a lui George Orwell vor ajunge doar cu functii onorifice...
  • +3 (3 voturi)    
    Mai prudent la ICR (Miercuri, 26 aprilie 2017, 15:36)

    Propinatiu [utilizator]

    Poate ca în postromânism, mai prudent la ICR, căci pt Radio presa e indecisă. Mult electorat de ascultă-n maxitaxi ştie, ca şi pubintelectualii, că nu-s parale de spitale şi catedrale, adică de ce mai ţinem România Cultural şi Muzical?
  • +1 (1 vot)    
    Georgica un neavenit precum Gigel ( Stirbu) (Miercuri, 26 aprilie 2017, 19:48)

    Plagarus [utilizator]

    Tarcovnicul asta al sectei PSDiste, cerea schimbarea codurilor penale, fara teama de ambasade: Legi care sa faca dreptate, nu razbunare ????