Serban Nicolae: Unii lupta contra coruptiei doar din gura. Romanii nu vor protocoale secrete, echipe mixte si interceptari

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2017, 17:06 Actualitate | Politic

Serban Nicolae
Foto: Agerpres
Presedintele Comisiei juridice din Senat, Serban Nicolae (PSD), a afirmat ca social-democratii au facut de-a lungul timpului lucruri concrete in favoarea luptei anticoruptie, pe cand altii o fac "doar din gura", si a precizat ca romanii vor ca eforturile sa continue, dar nu prin "protocoale secrete", echipe mixte si interceptari, cu referire la SRI si DNA, scrie News.ro.

Senatorul a afirmat ca PSD sustine lupta anticoruptie in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca, in timp ce pentru unii acest angajament este "discutabil", social-democratii sunt cei care au infiintat PNA (ulterior devenit DNA) si au emis legi precum cea privind transparenta in exercitarea functiilor publice in anii 2002-2003.

"OUG 43/2002, prin care s-a infiintat PNA. E adevarat, tot prin OUG. Nu imi dau seama daca peste noapte sau peste zi, dar prin OUG s-a infiintat structura cunoscuta astazi ca DNA", a spus el.

Nicolae a criticat astfel referendumul dorit de Klaus Iohannis, constatand ca presedintele "nu stie ce vrea poporul roman" si vrea sa il consulte asupra unui subiect asupra caruia exista consens.

"Unii lupta impotriva coruptiei doar din gura. Eu sunt convins ca poporul roman nu vrea continuarea luptei anticoruptie prin protocoale secrete, prin echipe mixte, prin peste 40.000 de mandate de interceptari. (...) Asta nu este lupta anticoruptie si intarirea integritatii functiei publice", a afirmat el, facand referire la colaborarea DNA-SRI.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4337 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    PSD este organizatie terorista (Luni, 13 februarie 2017, 17:10)

    mavis [anonim]

    si trebuie desfiintata. Cat timp exista acesti interlopi la conducere nu vom putea merge inainte nici noi nici copiii nostri.
    • +9 (9 voturi)    
      Asta crede ca vorbeste in numele 'romanilor' ??? (Luni, 13 februarie 2017, 19:20)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      astia de la PSD sunt toata ziua cu 'romanii' in gura desi ei au doar 3 milioane de voturi iar romanii sunt peste 20 de milioane.

      PSd-istul asta are impresia, in capul lui de...., ca daca a obtinut 18% din voturile romanilor ii reprezinta de fpat pe toti romanii

      doamne fereste
  • +17 (19 voturi)    
    Taci, ma (Luni, 13 februarie 2017, 17:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Stimatul conducator auto este prost de rupe locul.
    Desi nu a zis rau initial, aia cu "unii lupta contra coruptiei numai din gura", tocmai a reusit sa caracterizeze pesedeaua.
    Iar apoi, romanii nu mai vor coruptie. Nu mai vor PSD. Plecati odata, sovieticilor, pana nu vine multimea la voi cu furci si topoare!
  • +16 (18 voturi)    
    orice mijloc e bun impotriva voastra PSDistilor (Luni, 13 februarie 2017, 17:14)

    GeorgeT [utilizator]

    Este bun orice miloc de stirpire a voastra PSDisti corupti, hoti si nenorociti!
  • +20 (22 voturi)    
    de unde stie nea' asta ce "vrea" romanii (Luni, 13 februarie 2017, 17:14)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    Eu de exemplu vreau protocoale secrete, echipe mixte care sa stea ca sula'n coasta lor (a politicienilor), precum si sa fie interceptati si cand stau pe WC. Nu le convine, sa mearga la munca, sa plece din parlament!
  • +13 (15 voturi)    
    care romani? (Luni, 13 februarie 2017, 17:15)

    bogdan1477 [utilizator]

    Romanii din poporul psd, aia cu aparatele psihotronice de 7 watt, in mod clar nu vor. Romanii din strada insa, nu au nimic impotriva ca hotii sa fie prinsi folosind metode de ascultare cu aparatura de la SRI. Atit timp cit nu umbli cu hotii, nu vad de ce te-ar dejanja asha ceva...

    Si DNA, daca ne uitam pe statistici, face o treaba foarte buna. Are rata de procese pierdute la mai putin de jumatate din media europeana, condamnari definitive increstere de la an la an, cerceteaza oameni din toate partidele... Atit timp cit L. Orban a fost acuzat in campania electorala si s-a retras fara sa acuze politie politica, desi a cistigat in prima instanta si atit imp cit Blaga a patit la fel in prag de prezidentiale, e ridicol sa acuzi politia politica.

    Asha ca, jos labele de pe dna si sri, ca iesim din nou in strada, si de data asta nu ne mai oprim decit la anticipate.
    • 0 (2 voturi)    
      informatii inexacte (Luni, 13 februarie 2017, 19:18)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      aparatele psihotronice erau de 7 volti nu 7 wati :))
      • 0 (2 voturi)    
        te contrazic (Marţi, 14 februarie 2017, 10:30)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

        Uite aici originalul:

        https://romani-buni.info/2017/02/video-aparatul-psihotronic-a-fost-gasit-vezi-aici-cum-arata-aparatul-cu-care-sunt-manipulati-tinerii-la-proteste/
        • +1 (1 vot)    
          pai da, de 7 volti (Marţi, 14 februarie 2017, 10:53)

          ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          asa zicea si tataie, asa scrie si pe aparat :)); si da, puterea in mod normal se masoara in wati, iar frecventa in Hz, dar tataie e prea batran sa faca diferenta :))
          • 0 (0 voturi)    
            nush ce vrei sa demonstrezi... (Joi, 16 februarie 2017, 11:19)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

            Si din text reiese ca e vb de watts:
            „Uite ca cineva a reușit sa facă o fotografie, faimosului aparat de manipulare psihotronica de 7 WATT, folosit în Piața Victoriei”

            Si pe video, la secunda 25+ tot de 7 watts zice.

            Pe aparat zice intr-adevar de 7 volti, dar originalul vorbeste de watts.
  • +16 (18 voturi)    
    scursura (Luni, 13 februarie 2017, 17:18)

    -dan [utilizator]

    Eu, de exemplu, vreau sa nu vorbeasca in numele meu un odios.
    Convingerile lui sunt aboslut abjecte.
  • +16 (18 voturi)    
    Care romani bai,............ (Luni, 13 februarie 2017, 17:19)

    gigiN [utilizator]

    ...soferul lui Vanghelie ? Cei spalati pe creier de catre latrina 3 si de cealalta mizerie-rtv si care nu stiu de fapt de ce v-au votat ? Nesimtitule !!!
  • +13 (15 voturi)    
    ba da (Luni, 13 februarie 2017, 17:20)

    rakkone [utilizator]

    Eu fix asta vreau, in masura in care rezultatele sunt cele de pana acum, adica bagati la racoare sute de aparatcik-i si de jivine dintre cei care au furat banii publici. Alta intrebare?
  • +15 (17 voturi)    
    De unde stii ce vor ramanii?Ori doar cei peste 65? (Luni, 13 februarie 2017, 17:22)

    QfeastQuizzes [anonim]

    Romanii au iesit in strada atatea zile tocmai pentru ca NU stii ce vor.


    Mai lasa hamburgerelu' si revino-ti ca o iei pe aratura cu prostii aruncate zilnic ca varu' Tariceanu si ai sa pomenit in piata
  • +13 (15 voturi)    
    De unde stie asta (Luni, 13 februarie 2017, 17:23)

    Ord [utilizator]

    ce doresc romanii? De parca DNA-ul si SRI-ul controleaza populatia mancatoare de mititei.
    DNA-ul se ocupa de rechini mari, din aia cu functii si banet facut din furt de la stat si mita.
  • +14 (16 voturi)    
    Auzi "nea soferu" (Luni, 13 februarie 2017, 17:24)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Asa ti-a zis tie Voicu inainte de a merge la parnaie ca vor Romanii, ordonate de disculpare a infractorilor, date pe la 22/23 noaptea ? Mai bine fa ce te pricepi si condu un taxi. A conduce justitia e prea complicat pentru tine si gasca ta de infractori
  • +10 (12 voturi)    
    Saracul de el... (Luni, 13 februarie 2017, 17:25)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    Se simte amenintat!
    Nu mai pote saracul de el sa-si aranjeze furtisagurile in liniste!
    Groaznic!
    40000 de mandate de interceptari!
    VA DATI SEAMA CAT SE FURA!
    Phiii, mi-e sila de asa discurs!
  • +13 (15 voturi)    
    Obrazic Serban -asta. (Luni, 13 februarie 2017, 17:28)

    Daniel G. [utilizator]

    Il citez " Presedintele "nu stie ce vrea poporul roman";

    Cum suna fraza asta :"Presedintele Comisiei juridice din Senat, Serban Nicolae (PSD)"

    Pai ce stat de drept sa avem noi in Romania cand "presedintele" comisiei juridice din Sentat este acest avocat al interlopilor si coruptilor.

    Serban Nicolae> uita-te 2 minute la visajul lui si apoi la ce-i iese din gura si ai intruchiparea lumii interlope a la FERENTARI.
  • +11 (13 voturi)    
    Serban Nicolae e imptriva luptei anticouptie... (Luni, 13 februarie 2017, 17:31)

    fit [utilizator]

    .... prin toate declaratiile punctuale de rea credinta pe care le face. Intoarce toate legile intr-un mod schizofrenic in favoarea penalilor, nicidecum a binelui societatii. E doar bun de gura si atat. E Culmea Ipocriziei!
  • +7 (9 voturi)    
    Credem ca vorbim in numele boborului... (Luni, 13 februarie 2017, 17:32)

    aanciu [utilizator]

    Dar de ce vorbeste domn' sofer in numele romanilor ?
    "presedintele "nu stie ce vrea poporul roman"" - poporul vrea, de fapt ca ei sa fie lasati sa fure. asta cred ca i-a transmis-o ciordache din piata.
  • +9 (11 voturi)    
    bai nea senatorue (Luni, 13 februarie 2017, 17:34)

    sucaa [utilizator]

    spune-ne clar care interceptari au fost ilegale. care sunt protocoalele secrete etc.
    vin-o nene cu dovezi si te sustinem daca este cvea ilegal.
    altfel nu faci decat sa insinuezi si sa dai din gura degeaba.
    pe voi nu va mai crede nimeni bah, NIMENI.
    veniti cu dovezi clare, nu trase de par ca nu mai tine.
    pana atunci, sunteti doar niste mincionsi ordinari...
  • +8 (10 voturi)    
    o mare savant , atoatestiutor! (Luni, 13 februarie 2017, 17:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    ia mai spune ! cat costa un minut de aprins lanterna la telefon ? vezi poate iti spune colegul codrin , tot protesta el impotriva gaurilor negre !
  • +10 (12 voturi)    
    Desteptul asta (Luni, 13 februarie 2017, 17:39)

    Halvatek [utilizator]

    Ce bine stie individul ce vor romanii... nu le-ar fi rusine!!!
  • +9 (11 voturi)    
    oamenii sunt (Luni, 13 februarie 2017, 17:41)

    zigot [utilizator]

    satui de :
    - lupta anticoruptie tip psd ( nastase, ponta si multi alti
    reprezentanti majori)
    - aroganta tip psd (nastase, nicolicea, serban, codrin,
    etc.) si alde
    - minciuna generalizata a politicienilor.
    ceace s-a facut la nivel institutional in mandate psd se
    datoreaza presiunilor internationale, de regula, si nu
    dlor nastase, iliescu, voicu, vanghelie, ponta, codrin,
    serban sau alti fruntasi psd isti
  • +5 (9 voturi)    
    PNA? (Luni, 13 februarie 2017, 17:41)

    benicio [utilizator]

    Omul asta ne ia de prosti ca de fiecare data cand iese public cu declaratii. PNA a fost o gluma proasta, ce naiba!?!
  • +11 (13 voturi)    
    Mie-mi convin ! (Luni, 13 februarie 2017, 17:44)

    NicolaeA [utilizator]

    Si protocoale secrete, echipe mixte si interceptari ! Mie si la toti oamenii cinstiti !
    Voua, politicienilor nu va convin pentru ca va strica afacerile necurate !
  • +9 (11 voturi)    
    ha? (Luni, 13 februarie 2017, 17:45)

    igorashu [utilizator]

    De unde stie soferul asta ce vor romanii?
  • +10 (12 voturi)    
    Hai, lasa-ma! (Luni, 13 februarie 2017, 17:46)

    omezu [utilizator]

    Ce pretentii sai ai de la unul care are impresia ca un led aprins consuma minutele? Dar in mod sigur vorbitul ii consuma din neuroni!
  • +9 (11 voturi)    
    Sunt sigur (Luni, 13 februarie 2017, 17:58)

    DanAlexe1 [anonim]

    ca ne poate da si lista cu romanii care nu vor echipe mixte si interceptari. Sunt toti din Parlament. Am ghicit?
  • +9 (11 voturi)    
    Si mai ales.. (Luni, 13 februarie 2017, 17:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu mai vrem Ciuma Rosie care a distrus România, gupr de crima organzata din care faci parte. Sunteti o gasca de hoti si borfasi. Cine iti permite tie sa vorbesti in numele românilor? Nu pângâri cuvântul 'români' cu gura ta cu miasme de borfas.
  • +10 (12 voturi)    
    Clar ca nu vrem asa ceva (Luni, 13 februarie 2017, 18:02)

    Un Nene [utilizator]

    Dar poate vrem ordonante votate noaptea ca hotii?
    Eu zic ca ar trebui triplate interceptarile si accelerate procesele, deja presa a luat-o inaintea organelor statului la aratatul cu degetul la averile hotilor.
  • +9 (11 voturi)    
    Pe faras (Luni, 13 februarie 2017, 18:02)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Exact asta este lupta anticoruptie bai gusatule; daca a fost socotita ca amenintare la adresa securitatii nationale, atunci si DNA-ul si serviciile trebuie sa va caute si-n cur, exact asa, cu echipe mixte, cu mandate de interceptare, pt ca daca nu aflam si noi "boborul" ce discutii aveti voi pe teme de spagi si devalizari, o sa va dati iara victime politice si o sa trambitati intr-una ca sunteti asupriti de institutiile "de forta", pe care o sa le vreti castrate definitiv
    Stim cine sunteti, nu mai pacaliti pe nimeni !
    PS : Nu mai vorbi in numele romanilor
  • +8 (12 voturi)    
    PSD (Partid politic PRIVAT )in atac la SRI -DNA ! (Luni, 13 februarie 2017, 18:04)

    DanProdan1 [anonim]

    PSD (Partid politic PRIVAT ) in atac la SIGURANTA NATIONALA (SRI -si DNA )!!!

    Serbanica : cand sa numara VOTURILE in Parlament si Comisi in mod legal , transparent si adequat contabil in fata JUDECATORILOR ???
  • +13 (15 voturi)    
    Ba vreau interceptari (Luni, 13 februarie 2017, 18:10)

    tiberius_p [utilizator]

    ...bazate pe mandat atunci cand exista suspiciuni ca se comit fapte de coruptie. Vreau sa fiti spionatisi si verificati la sange pentru ca in Romania exista o traditie seculara de practicare a coruptiei la toate nivelele societatii si este nevoie de masuri urgente pentru rezolvarea cat mai rapida a acestei probleme. Daca nu va convine, fie nu va mai bagati in politica fie faceti-va treaba cum trebuie. Daca sunteti cinstiti si competenti nu aveti ce sa patiti...cu sau fara inregistrari, Dar din moment ce nu va doriti sa fiti inregistrati inseamna ca aveti lucruri de ascuns...
  • +5 (7 voturi)    
    FMM de tradator (Luni, 13 februarie 2017, 18:51)

    Radu_B [utilizator]

    PNA-ul PSD cu Amariei lupta impotriva coruptiei ridicand controlori de tren. DNA a fost facut ce e azi de Macovei, cand i-a numit pe Morar si Kovesi in2005 sa conduca DNA si restul e istorie.

    PSD a "facut de-a lungul timpului lucruri concrete in favoarea luptei anticoruptie" adica OUG13.

    Crapa-s-ar pamantu sa te inghita, si pe tine, si pe Iordache, si pe Dragnea si pe Iliescu, si pe Nastase, si pe Ponta, Grindeanu, etc. etc. etc. Lua-v-ar dracu !!!
  • +7 (7 voturi)    
    un om de rahat... (Luni, 13 februarie 2017, 19:01)

    predator [utilizator]

    cu un viitor de acelasi fel! De rahat!
  • +8 (8 voturi)    
    nu vor? (Luni, 13 februarie 2017, 19:03)

    Reshape [utilizator]

    Nu stiu ce sa zic, eu vreau cam orice care ar putea sa opreasca mizeria asta. Poate nu va dati seama, dar coruptia e una din cele mai nenorocite crime pentru ca:
    - afecteaza multi oameni;
    - afecteaza multi oameni pe termen lung;
    - e adevarat ca nu omori omul dar generalizarea coruptiei duce la o stare de apatie si scirba profunda. Copiii nu mai invata (pentru ca pot da spaga), oamenii nu mai muncesc pentru ca oricit ar munci nu vor avea niciodata masina sau casa celui care a luat spaga, si tot asa, o reactie in lant, oamenii cu bun-simt si care cred ca numai muncind cinstit ai sanse ajung sa emigreze. Nu omori omul pe loc, omori societatea pe termen lung.
    Si apoi, nici nu mi se pare fair-play. Si politicienii fac echipe mixte la coruptie: unul e din PSD, unul din alt partid, unul a fost in ALDE si acum e in PNL, unul e primar si are afaceri cu firma unui nepot... Nu e corect, dati-ne si noua o sansa sa scapam!
  • +7 (7 voturi)    
    Nicolae, ce javră esti ! (Luni, 13 februarie 2017, 20:00)

    Radu3945 [utilizator]

    Exact, Președintele vrea să stie ce vrea poporul român !
    Ce consens vezi tu când în Piata Victoriei manifestă 300 000 de români împotriva Guvernului iar la Cotroceni sunt adusi cu chiu , cu vai 300 de pensionari împotriva Presedintelui ? Acesta e consens ? Stai prost cu vederea, șmechere !
  • +4 (4 voturi)    
    Unii lupta contra coruptiei doar din gura (Luni, 13 februarie 2017, 20:02)

    Iorgovan [utilizator]

    Aici spui adevarul. Si nu "unii", ci majoritatea, din pacate. Asa se face ca voi, borfasii PSD, alaturi de politrucii din celelalte gasti, retrasi sau in activitate, sunteti in libertate. Stim ca nu va pasa de marsurile copiilor, de proiectiile laser sau de concertele ad-hoc la tobe, dar trebuie sa va intre bine in cap ca, printre cei 250 mii de oameni care au iesit in strada intr-o sigura zi numai in Bucuresti, sunt si foarte multi oameni hotarati, pentru care viata nu-i Counter-Strike. Fiti cu mare bagare de seama!
  • +2 (2 voturi)    
    Marele Alb (Luni, 13 februarie 2017, 22:39)

    miohaiham [utilizator]

    Garoi la origine.
  • +3 (3 voturi)    
    De care romani vorbesti? (Marţi, 14 februarie 2017, 0:42)

    KostasP [utilizator]

    Ca sunt romani si romani. Aia corupti ca matalutza, da, sigur ca nu vor interceptari. Pe aia ca mine si ca altii care n-au furat din banul public, nici in cot nu ne doare. Deci nu mai vorbi tu, agariciule, in numele "romanilor".