Nicusor Dan: Ne vom opune validarii mandatului de deputat al lui Liviu Dragnea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 decembrie 2016, 15:46 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Arhiva personala
Presedintele USR, Nicusor Dan, anunta duminica, pe pagina sa de Facebook, ca parlamentarii Uniunii Salvati Romania se vor opune validarii mandatului de deputat al lui Liviu Dragnea, "condamnat pentru frauda electorala". Nicusor Dan adauga ca "Declaratia lui Florin Iordache, avocatul PSD, ca incompatibilitatea intre mandat si condamnarea pentru fraude in alegeri nu se refera la trecut mi se pare de un ridicol absolut. Dar la ce fraude se poate referi regulamentul Camerei Deputatilor, la cele din viitor?"

Si presedintele interimar al PNL, Raluca Turcan, a scris, intr-o postare pe Facebook, ca liberalii vor cere invalidarea mandatului de deputat al presedintelui PSD Liviu Dragnea, in baza prevederii din Regulamentul Camerei Deputatilor care spune ca alegerea unui deputat poate fi invalidata daca exista o condamnare definitiva pentru infractiuni legate de derularea procesului electoral.

Raluca Turcan a precizat ca PNL va vota in plenul Camerei pentru invalidare si are in vedere sesizarea Curtii Constitutionale.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

3357 vizualizari

  • -19 (35 voturi)    
    Bine,si daca va aveti opune ce rezolvati (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:04)

    xrogo [utilizator]

    inafara de-a fi Gica contra?
    • +18 (26 voturi)    
      contra (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:14)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      coruptilor?sper sa fie mereu
      • -10 (14 voturi)    
        Contra coruptilor... Cine? (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:25)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Plicusor Ban? Mai an s-a sculat/ Badica Traian/ Si l-a inventat/ Pe Plicusor Ban. Ghici ghicitoarea sa, de ce oare?! Ceva Moroianu, ceva Clotilde, ceva infractiuni in finantarea campaniei, ceva sorosisme - ciolosisme... Si care ar trebui sa fie ingrijorarea sa, apud Traian? Cred ca ultima sa grija ar fi faptul ca Parlamentul POATE sau NU sa invalideze prin vot mandatul lui Dragnea. Din moment ce poporul l-a validat, cred ca rezultatul e ultraprevizibil. Si constitutional, din moment ce legea spune ca majoritatea POATE, nu ca e obligata. Aveti dubii ca POATE? Ori ca nu doreste majoritatea PNL-USL? Aveti 6 luni sa fiti absorbiti, asta ar putea sa fie o preocupare reala. Voi sunteti adevaratii penali.
        • +5 (11 voturi)    
          intelegem (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:36)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          ii intelegem pe votantii PSD. Ei sunt aia care fura in Romania de astazi asa cu ei si ai lor au furat in Romania de ieri si este normal sa-si aleaga conducatorii dintre hoti mai mari ecat ei
        • +3 (7 voturi)    
          Iar d-ta esti.. (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:46)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          cu adevarat in Twilight Zone...
      • +2 (4 voturi)    
        subscriu! (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:36)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui john06

        .
    • +5 (13 voturi)    
      pentru xriogo (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Rezolva ca vor impune respectarea legii , a regulamentelor. Nu e bine asa ? Mai bine sa fie haos, debandada , domnia bunului plac?
    • +7 (9 voturi)    
      Si daca nu se opun ce rezolva? (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Orice om normal la cap se opune unei ilegalitati. Faptul ca prea multa lume nu mai e normala la cap, si considera ca incalcarea legii e ceva normal, impotriva carei nu putem face nimic, e cauza tuturor relelor in Romania. Cand unu' se comporta normal, in ciuda mocirlei, ii sar in cap carcotasii care nu mai sunt in stare sa deosebeasca binele de rau.
    • +3 (9 voturi)    
      Trebuie aplicata legea si in Romania (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:31)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      daca LEGEA spune ca un PENAL nu poate fi prim ministru sau deputat atunci el nu va fi. unde-i lege nu-i tocmeala indiferent cat vor latra PSD-istii la Antena 3
      • -2 (8 voturi)    
        Nea postacu,revino-ti nene,vezi ca aici e (Duminică, 18 decembrie 2016, 19:45)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        vorba despre altceva !
    • +4 (6 voturi)    
      Eu daca (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:33)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      vin si-ti iau casa tu ce crezi, te vei opune? si vei avea dreptate sa faci asta?
    • +2 (6 voturi)    
      Tu ai auzit de principii? (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:41)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pentru ele unii ar muri în timp ce alții ca tine încă caută termenul în dicționar.
  • -14 (28 voturi)    
    Sa invalidati binee! (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:21)

    U_swamp [utilizator]

    Foarte bine, Nicu/sordane, doar asta e misiunea de capatii a usericului vostru - sa invalidati!
    • +6 (12 voturi)    
      Misiunea este (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      sa inceteze potlogariile in politica. Sa se faca o politica transparenta , corecta si cinstita. Nu-ti convine ?
      • 0 (4 voturi)    
        eeeheee ce mi-ar conveni mie (Duminică, 18 decembrie 2016, 19:54)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        e ca hotnius sa nu-mi fi cenzurat replica pe care ti-am dat-o.
  • -11 (17 voturi)    
    Latrat de pechinez (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:42)

    xanti [utilizator]

    Imi plac la nebunie amaratii astia de sub 10% ,cum fac ei pe vitejii cu parlament DOMINAT de PSD .
    Avem cu ALDE 53%bai amaratilor .
    • +7 (11 voturi)    
      Si amaratii ceilalti (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:41)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si amaratii cu 6% iti plac la fel de tare, nu? Aveti fantezii cu dominare inteleg. Fiecare cu treaba lui pana la urma.
    • +6 (8 voturi)    
      Poti sa ai si 100% (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:56)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tot tre sa respecti legea.
    • 0 (0 voturi)    
      Amarati (Luni, 19 decembrie 2016, 16:48)

      gg002 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      o sa fim toti cand o sa inceapa PSD sa isi faca manevrele. crezi ca o sa scapi?
  • +2 (8 voturi)    
    Nu vreau sa se simta vexati penelistii sau (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:43)

    Susufler0 [utilizator]

    useristii, relatez doar un fapt : Primul politician care a ridicat problema invalidarii mandatului lui Liviu Dragnea a fost, acum doua zile un pmp-ist (Turcescu). Ieri a evocat posibilitatea aceasta si PNL prin Busoi si Turcan iar astazi s-a pronuntat si USR pt invalidare. AR FI FOARTE BINE DACA ACESTE TREI PARTIDE AR ACTIONA CONJUGAT INCA DIN PRIMA ZI DE MANDAT IMPOTRIVA PSD !

    PS. Nu-si propune dar se pare ca varful opozitiei la PSD va fi, asa cum a anuntat Basescu, PMP-ul.
  • +6 (10 voturi)    
    Nicusor ... (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:55)

    Unu-2 [utilizator]

    Nicusor eu zic sa va opuneti public si la declaratii ca a le lui Tariceanu ("De ce nu s-a cerut atunci suspendarea lui Dragnea in mandatul pe care tocmai il incheie?"). Poate pt. ca regulamentul se refera la validarea noului mandat nu la suspendare? Insa de unde sa inteleaga asta omul simplu cind Tariceanu vorbeste la TV prostii?
    Opozitie sistematica dupa parerea mea, la fiecare declaratie manipulatoare. Opozitie om la om, pe tot terenul, altfel nu aveti nici o sansa, pt. ca manipularile vin valuri-valuri, mai ales de la oameni de 2 bani ca Tariceanu. Lucruri ce un lider PSD se pare ca nu indrazneste sa le spuna public le spune fara jena un am ca Tariceanu, ca doar de-aia e in coalitie: sa spele rufele puturoase, public, din afata PSD-ului. ///
    • -3 (7 voturi)    
      Stai sa vedem (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:15)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      la ce-i duce mintea.daca au o cartita PSD infiltrata ii pune sa faca contestatii la alte legi si la alte foruri pana se fac de ras.Iesirea lui Moroianu pare sa se inscrie in provocarile PSD.
  • -9 (15 voturi)    
    atentie (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:01)

    ValiChitu [anonim]

    nu rezolvati nimic.in continuare faceti greseli de genul atac la persoana ridicandu-i astfel capitalul politic.
    • +3 (7 voturi)    
      lumineaza-ne strategule (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:34)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ValiChitu

      nu e un atac la persoana, e aplicarea regulilor si a legilor in Romania. Dar daca nu e bine asa, spune-ne cum ar trebui sa faca PNL opozitie la PSD, sa stea si sa se uite la penali cum nesocotesac legea?
  • -7 (13 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:16)

    A310 [utilizator]

    Draga USR ,

    Cu domnul Moroianu , ați rezolvat-o , acum v-ați aliniat ca a cincea roata la căruța la demersul PDL-pnl si pmp referitor la Dragnea , este ridicol , tare mi-as dori sa de declanșeze alegeri anticipate , sa vedeți ce procent o sa obțineți
    • -1 (7 voturi)    
      mai scarbos (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:15)

      dan_costea [utilizator] i-a raspuns lui A310

      USR a devenit mai scarbos chiar decat PNL, care era deja mai scarbos chiar decat PSD.
      • -1 (3 voturi)    
        Părere de rău (Duminică, 18 decembrie 2016, 23:30)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui dan_costea

        USR-ul ,părea un partid mai sănătos la cap , dar prin acțiunea de eliminare a domnului Moroșanu pentru delictul de opinie , s-a demonstrat ca degeaba au oameni care au trăit multi ani în occident au dovedit ca de fapt sunt la fel de MITICI ca toți ceilalți , adică au devenit COMBINATORI .
        Păcat , mare păcat .
  • 0 (4 voturi)    
    HN, mi se pare mie sau nu va convine ce-am scris? (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Si anume ca primul care a introdus in discutia publica problema incompatibilitatii in care se gaseste Dragnea ca urmare a faptului ca a fost condamnat pt savarsirea unei infractiuni in legatura cu derularea unei proceduri de vot public si din aceasta cauza nu are dreptul sa indeplineasca mandatul de deputat in Parlamentul Romaniei, a fost un pemepist (Robert Turcescu, fost coleg de breasla cu voi) si abia apoi o penelista (Turcan) si, in fine, ultimul, Presedintele USR, Nicusor Dan ?

    Sau ca am exprimat opinia ca PMP va fi varful de lance al Opozitiei in viitorul Parlament, crezandu-l pe cuvant pe Basescu atunci cand a spus ca PMP va face opozitie PSD-ului, criticand si opunandu-se programului economic fantezist al acestui partid ?

    PS. Aveti cumva vreo indoiala in acest sens ?
  • +1 (3 voturi)    
    invalidare (Duminică, 18 decembrie 2016, 19:07)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    dragnea in urma condamnarii este in procedura de supraveghere pana-n 2020.
  • +1 (1 vot)    
    Well..pariem ca Sergiu ii face lui Nicusor nasu' (Luni, 19 decembrie 2016, 8:52)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well..pariem ca Sergiu ii face lui Nicusor nasu' ca la negri ?

    Propun sa fie rezolvata cearta dintre membrii fondatori printr-un duel ca in vremurile de alta data ... in parcul Delavrancea, cu pumnii goi.

    Acolo unde se rezolvat problemele pe vremea cand eram in liceu.

    (Sergiu stie bine locul, ca a mai luat-o acolo).

    Eu pariez pe Sergiu. Cine pune o suta de lei pe Nicusor ?

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .