Dupa PSD, nici ALDE nu merge la consultarile de la Cotroceni

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2016, 18:29 Actualitate | Politic

Daniel Constantin si Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook - Daniel Constantin
ALDE anunta intr-un comunicat de presa ca nu va merge la consultarile de la Cotroceni, invocand aceleasi motive ca PSD. Formatiunea condusa de Calin Popescu-Tariceanu si Daniel Constantin afirma ca invitatia presedintelui este "prematura" si ca trebuie urmata calea "indicata de Constitutie".

Comunicatul ALDE:

"ALDE a luat act de invitatia domnului presedinte Klaus Iohannis de a participa maine, 14 decembrie, la consultari in vederea formarii Guvernului. ALDE apreciaza initiativa presedintelui, dar o socoteste prematura.  ALDE considera ca cea mai inteleapta cale de urmat acum este chiar cea indicata de textul Constitutiei.Odata cu validarea noului Parlament la inceputul saptamanii viitoare, va reiesi clar daca un partid politic va detine majoritatea absoluta a mandatelor sau daca o alianta de partide va constitui in mod evident o asemenea majoritate. In ambele cazuri, respectivul partid ori respectiva coalitie vor avea misiunea constitutionala, precizata de Decizia 80/2014 a Curtii Constitutionale, de a indica presedintelui numele candidatului pentru functia de prim -ministru ('Presedintele Romaniei, neputand avea rol de decident in aceasta procedura, ci de arbitru si mediator intre fortele politice, are doar competenta de a desemna drept candidat pe reprezentantul propus de alianta politica sau partidul politic care detine majoritatea absoluta a mandatelor parlamentare').

Cum respectul fata de proceduri este o conditie obligatorie a calitatii regimului democratic, reprezentantii ALDE vor raspunde cu maxima solicitudine invitatiei presedintelui Romaniei de a participa la consultari in vederea formarii noului Guvern dupa convocarea Parlamentului, validarea mandatelor deputatilor si senatorilor si constituirea unei majoritati absolute fie de catre un singur partid, fie de catre o alianta de partide."

Liviu Dragnea a anuntat marti ca nu va merge la consultari la Palatul Cotroceni, intrucat invitatia presedintelui Klaus Iohannis ar fi fundamentata pe un articol gresit din Constitutia Romaniei.

"M-am uitat cu atentie pe invitatie si aici se spune ca suntem invitati la consultari in baza art. 85, alineatul 1, din Constitutie care prevede: 'presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament'. Acest articol din Constitutie nu poate fi urmat decat de o emitere a unui decret. Consultarile se pot face doar in baza art. 103 si acolo spune foarte clar ca in functie de majoritatile stabilite in Parlament, despre care nu se poate vorbi decat dupa validarea fiecarui parlamentar. De asemenea, noua ni se pare straniu ca sunt invitate la consultari partide care maine, cand ar fi consultarile, nu sunt parlamentare si ma refer la USR si la PMP. Maine este in functiune actualul Parlament. Deci, am discutat in partid aceasta invitatie, cred ca presedintele ar trebui sa aiba o discutie serioasa cu cel sau cei care i-au propus fundamentarea invitatiei pe baza art. 85 din Constitutie. Nu putem merge la aceste consultari pentru ca, asa cum am spus in campanie si in seara alegerilor, noi vrem sa respectam cu strictete prevederile constitutionale. Nu mergem la consultari pentru a face exercitii de imaginatie", a spus Dragnea, la sediul PSD.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3168 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 13 decembrie 2016, 18:50)

    mitg [utilizator]

    Poate face pana la urma PNL + PMP + USR + UDMR + minoritati un guvern (la limita, ce-i drept) si ii cam ia dracu pe PSD-isti si ALDE.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:49)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Poate se rupe si o parte din ALDE. Badea da foarte tare in micul sobolanel Daniel Constantin . Pe surse e la cutite si cu Tariceanu . Cine stie .

      Si , pana la urma , ce ar fi sa vina Iohannis cu doua propuneri care nu trec , si sa avem apoi anticipate ? Cu un pic noroc cuprezenta de 50%+ de data asta .
    • 0 (2 voturi)    
      Exact , , , (Marţi, 13 decembrie 2016, 20:03)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      . . . asa am gandit si eu, ba chiar as merge mai departe. I-as [ropune lui Alde sa dea premierul ( fara Tariceanu insa pentru ca are probleme cu Justitia), celor de la UDMR le-as da autonomia mult visata,( fara interne si aparare) si in felul acesta as lasa pe arogantii astia de la PSD cu buzele umflate. Nici o grija, ungurii nu pleaca cu pamantul in spate din Romania!
  • 0 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 13 decembrie 2016, 18:53)

    Paul_ [utilizator]

    Lui Tariceanu ii este frica sa nu il propuna Iohannis prim-ministru. :)
  • 0 (4 voturi)    
    Mircea Badea vs Daniel Constantin (Marţi, 13 decembrie 2016, 18:56)

    Kivek [utilizator]

    Observ de cateva zile o agresivitate peste limita a lui Mircea Badea & co fata de Daniel Constantin! Ce s-a intamplat cu acesti 2 slugi ale securistului Dan Voiculescu? De cand stapanul infunda puscaria, se cearca ca cainii
  • 0 (4 voturi)    
    capra tot cu coada pe sus (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:06)

    mnicku [utilizator]

    nici noi nu mergem, ca deh sintem mai smecheri ...defecti
  • -2 (4 voturi)    
    Daca as fi (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:07)

    Ord [utilizator]

    Santa Klaus as lasa sa faca ce vor. M-as retrage din functie si as lasa lurcrurile la voia pesedeului pana se desteapta toata tara... da, o sa ia inca vreo 25 de ani dar macar nepotii nostri au o sansa.
  • +1 (3 voturi)    
    Am fost curios (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:13)

    gab.eu [utilizator]

    Si am cautat citata decizie. Despre Art. 103 Curtea constutionala zice:

    "Pentru aceste considerente, cu majoritate de voturi, Curtea constată
    neconstituţionalitatea modificării aduse art.103 alin.(1) şi (3) din Constituţie,
    precum şi a completării art.103 din Constituţie cu trei noi alineate, alin.(31
    )-(33
    ),
    referitoare la modalitatea de desemnare de către Preşedintele României a
    146
    candidatului la funcţia de prim-ministru, întrucât încalcă limitele revizuirii,
    prevăzute la art.152 alin.(2) din Constituţie. "

    Nu ma pricep ca nu-s avocat, dar nu inseamna asta ca modificarea propusa nu e constitutionala?
  • +2 (6 voturi)    
    Doi PSD mascati in liberali (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:13)

    Frank777 [utilizator]

    Nu e de mirare ca fac asta.Nimic de remarcat la cei doi.In afara de figurile lor triste.Johanis va nomina de 3 ori un priministru si daca doresc anticipate asa sa fie.Romania va avea de catigat.4 ani de PSD vor ruina Romania.Astia stiu sa fure tare.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:50)

    nlln [utilizator]

    Noroc ca au terminat de numarat voturile. La procentul care il avea daca mai continuau sa numere il dadeau afara din Parlament.
  • +1 (1 vot)    
    acelasi (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:52)

    nlln [utilizator]

    Cred ca l-au votat doar rudele personale si rudelor fostelor sotii.
  • +1 (3 voturi)    
    sluga plecata !!!! (Marţi, 13 decembrie 2016, 19:55)

    asada [utilizator]

    Este de ajuns ca Dragnea si ai lui borfasi sa-si bage un deget in fund ,ca imediat vine pupincuristul motociclist si isi baga toata mana !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    cine este alde ? (Marţi, 13 decembrie 2016, 20:20)

    Ana_L [utilizator]

    peste 2 ani: cine este alde ?
  • 0 (2 voturi)    
    Luna cadourilor .... (Marţi, 13 decembrie 2016, 21:45)

    bubaru [utilizator]

    Ma gandesc ca daca am opinii contrare sus-semnatilor pot lua numai minusuri (-).
    Nu este nici o problema, pentru ca alta data am luat multe plusuri alaturi de cei care criticau PSD - ul. Si va rog sa ma credeti ca eu consider ca PSD-ul este succesorul PCR-ului.
    Asta este democratia romaneasca: ori au fost furate alegerile, ori am fost manipulati, etc.
    Problema cea mai mare este ca am pierdut aproape totul: proprietatile individuale, solul, subsolul si urmeaza aerul si apa.
    Dar suntem mandri: avem democratie!
    Sincer sa fiu, desi comunismul acelor timpuri l-am inghitit din plin, nu l-am acceptat in sinea mea. Asta pentru ca stiam ca cei care protestau trebuia sa aiba legaturi cu alte state pentru ca, in caz contrar, DISPAREAU CU TOT CU FAMILIE. Asta a fost comunismul!
    Acum v-as intreba:
    - ce inseamna patriotismul?;
    - patrotismul a fost apanajul comunismului?;
    - sunteti de acord cu dictonul ,,patria ubi bene,,?
    - v-ati mai intoarce in Romania (cei care au plecat!) daca o vom curata?
    - sunteti dispusi sa participati mai activ la viata politica, prin vot?
    In rest, postacii de azi minimalizeaza riscurile de dinainte de 1989. Si ne acuza!
    Totusi,atunci in 1989 cei care au vrut schimbare au iesit in strada si au luat bastoane si gloante, iar astazi protestatarii ies in evidenta pe internet..
    Este timpul sa iesiti in fata: ca alegatori sau ca reprezentanti ai democratiei autentice. Dar asta va obliga la munca multa (nu pentru voi!) si la o viata sau o perioada a vietii dedicata oamenilor.
    POSTACILOR vreti sa fiti reprezentantii nostri, cei din spatele ecranelor si fara curaj?
  • 0 (0 voturi)    
    ALDE (Miercuri, 14 decembrie 2016, 10:24)

    Ilidia [utilizator]

    Chiar se astepta cineva ca ALDE- Tariceanu-motocicleanu-razgandeanu etc. sa "faca opinie separata" si sa nu fie remorca PSD !?