Tariceanu vrea sa infiinteze un minister al repatrierii romanilor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:37 Actualitate | Politic

Calin Popescu-Tariceanu
Foto: Agerpres
Copresedintele ALDE Calin Popescu-Tariceanu a afirmat marti, la Slatina, ca doreste infiintarea unui minister al repatrierii romanilor, care sa informeze romanii din afara granitelor despre posibilitatea de a ocupa locuri de munca in tara si care sa creeze conditii sa revina celor plecati la munca in strainatate, transmite Agerpres.

"Vreau sa infiintam un minister al repatrierii romanilor. Cu alte cuvinte, sa organizam conditiile necesare prin care romanii din strainatate sa fie informati asupra zonelor unde este lipsa de forta de munca, asupra meseriilor care se cauta si acest minister al repatrierii sa le creeze conditii sa revina, sa se incadreze in munca, sa le creeze conditii de locuire, conditii de invatamant, de pregatire pentru copii lor, pentru ca altfel, toate dorintele noastre cele mai fierbinti de a vedea economia romaneasca crescand in perioada urmatoare nu se vor putea realiza din cauza penuriei de forta de munca", a afirmat Tariceanu.

Tariceanu a spus ca vrea stoparea "fenomenului emigrationist", urmareste sustinerea economiei romanesti, a investitiilor private si publice si promoveaza invatamantul dual si pregatirea profesionala a fortei de munca.

"Daca vom ramane in continuare la stadiul de economie furnizoare de mana de lucru, ca o economie de lohn, sa nu ne miram ca pleaca oamenii pe capete in strainatate. Avem cea mai cumplita statistica posibila: patru milioane de romani care au emigrat. La noi au plecat patru milioane de oameni din considerente economice. Vreau sa punem stop acestui fenomen emigrationist. Este in Romania forta de munca, dar este forta de munca necalificata, ceea ce se cauta din ce in ce mai mult este forta de munca calificata si asta trebuie sa facem prin pregatirea profesionala care din pacate a fost neglijata. Noi suntem promotorii invatamantului dual, cu jumatate din programa pregatire teoretica, jumatate profesionala in intreprinderi care urmeaza la terminarea scolii sa-i angajeze pe cei care fac sistemul de invatamant dual", a adaugat copresedintele ALDE.


Citeste mai multe despre   









1306 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    OK, concret, unde? Ce? etc (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:42)

    Locke Lamora [utilizator]

    Hai cu detaliile nu cu sloganuri electorale.
  • +6 (6 voturi)    
    /// (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:43)

    hmara [utilizator]

    Si ministrul sa fie de la ALDE, aparatul ministerial dintre prieteni, secretare, fonduri , masini, deplasari multe in afara, etc.
    Suna bine, nu?
    Ce istet esti tu.
    • +3 (3 voturi)    
      Un toptan de sinecuri (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:27)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      poate iese si de-o noua nevestica...
  • +4 (4 voturi)    
    si ministerul (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:47)

    Dodel540 [utilizator]

    Si ministerul se va ocupa mai intai de eliberarea pasapoartelor si a vizelor de iesire
  • +4 (4 voturi)    
    daca tot vrea asta (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:47)

    valentin_i [utilizator]

    daca tot vrea oprirea fenomenului emigrationist, ar putea sa se retraga din politica. ca din cauza lui si a altora ca el am plecat multi dintre noi.
  • +5 (5 voturi)    
    tin minte exact (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:49)

    NWalker [utilizator]

    cand necalificatul asta a fos tin Spania, in 2008, si le spunea oamenilor ca el face si drege doar sa se intoarca acasa. stim cu totii ce a facut si ce a urmat, 100% deja-vu
  • +4 (4 voturi)    
    Ministere fara numar (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:55)

    Sati [utilizator]

    Ministere calde avem.....
  • +6 (6 voturi)    
    beton :) (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:05)

    ampersand [utilizator]

    De ce m-as intoarce-n tara unde sa fiu "administrat" de unii care-nfiinteaza astfel de ministere-sugaci? Ministerul romanilor de pretutindeni, ministerul romanilor care vor sa se repatrieze, ministerul romanilor cu caciuli verzi samd... Fiecare minister, masina, secretara, amanta, gustari, toate din banii mei platiti in impozite. Nu, nene motocicleanu, eu ma simt bine afara, n-am chef sa te sponsorizez pe tine si sleahta ta cu nici macar un microleu.
  • +2 (2 voturi)    
    inca unul (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:16)

    Altiro [utilizator]

    Ideal ar fi sa mai avem inca un minister al justitiei care sa se ocupe numai de judecarea si condamnarea in regim de urgenta a politicienilor corupti.
  • +3 (3 voturi)    
    Raman jupanii fara slugi! (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:32)

    Maniu [utilizator]

    cine sa le mai munceasca pe tarla? Nu o sa uit niciodata cum a jignit Ion sau Ioan (d^@cul sa-l pieptene) RUS ca romanii plecati sunt nu stiu ce si nevestele lor alt nu stiu ce... Cum de nu l-a dat nimeni in judecata? Hohenzollern sa fi fost si nu se cuvenea, daramite un taran din catunul Urisor ajuns, ajuns... genul cel mai scarbos care se crede domn ca are bani furati in cont.
  • +4 (4 voturi)    
    Vrajeala (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:49)

    HP [utilizator]

    Poti sa faci o suta de ministere, nu poti forta in mod artificial angajarea.

    Cine iti vine de la 1300-2000 euro pe luna la 20-30 de milioane ?

    Si mai e ceva, mai important decat banii, in Vest: civilizatia si mentalitatea.

    Cand voi ii dati inainte cu NU homosexualilor, NU evreilor, NU ungurilor, NU musulmanilor - se vor mai intoarce doar poporenii aia cu 8 clase ce oricum nu stiu sa faca nimic in afara sa care ca hamalii sau sa dea cu fundul prin bordeluri.

    Deci, succesuri pentru Romanica.
  • +5 (5 voturi)    
    Tariceanu stie bine ca... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:52)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu se mai intoarce nici dreak.

    El joaca insa politic, tema poate aduce voturi consistente.
  • +2 (2 voturi)    
    Incepe cu repatrierea averilor smenuite politic (Marţi, 29 noiembrie 2016, 20:40)

    Plagarus [utilizator]

    Mosule cat ai luat de la STERLING ?