Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Clotilde Armand sustine organizarea referendumului care ar interzice de facto casatoriile gay

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 noiembrie 2016, 17:33 Actualitate | Politic

Clotilde Armand
Foto: Facebook
Vicepresedintele USR Clotilde Armand se pronunta in favoarea organizarii unui referendum de modificare a Constitutiei in sensul redefinirii familiei drept casatoria dintre un barbat si o femeie.

"Opinia mea este ca e bine sa redam poporului roman deplina exercitare a suveranitatii sale prin ambele modalitati prevazute in Constitutie. Un exemplu celebru este initiativa recenta de modificare a Constitutiei de catre un grup de 2,7 milioane de cetateni. Este necesar ca aceasta initiativa, declarata recent constitutionala de catre CCR, sa fie supusa deciziei populare prin referendum", a scris marti Armand, pe contul ei de Facebook.

In opinia sa, insa "acest referendum nu trebuie instrumentalizat pentru influentarea rezultatelor alegerilor parlamentare".

"Orice alt deznodamant al acestei initiative ar fi o atingere a principiului suveranitatii poporului roman stipulat in articolul 2 din Constitutia Romaniei si un pas inapoi in maturizarea democratiei in Romania", arata aceasta.

Ulterior, in fata mai multor comentarii critice, Clotilde Armand a revenit si a precizat ca este vorba de o opinie personala: "Este opinia mea personala, nu a partidului, iar eu nu candidez la aceste alegeri".





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

12256 vizualizari

  • -2 (60 voturi)    
    ! (Marţi, 8 noiembrie 2016, 17:47)

    tudorr [utilizator]

    Nu ma intereseaza subiectul si daca ar fi sa-mi dau cu parerea aia aproape 3 de oameni si-au irosit energia dand cu pixul pentru o tampenie si o reclama mascata a BOR! Bine ca n-ati da cu pixul pentru o autostrada, un spital regional sau mai stiu eu ce lucrare folositoare! Trecand peste asta doamna aici de fatza ar face bine sa-si consume energia pe teme mai constructive daca vrea voturi! Eu personal n-am sa dau voturi pentru fanii asociatiilor de catei, a celor care-mi baga tema gay pe gat sau alte aberatii de gen...
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • -7 (25 voturi)    
    fata desteapta (Marţi, 8 noiembrie 2016, 17:50)

    mmmircea [utilizator]

    ii lasa sa-si consume ura si intoleranta, iar apoi aplica referendumul la sfantul asteapta fix ca in cazul parlamentului cu maxim 300 de alesi, ca in cazul brexitului.
  • -3 (47 voturi)    
    Bravo ei! (Marţi, 8 noiembrie 2016, 17:59)

    reiand [utilizator]

    Bravo ei! Dar să luăm notă că este o opinie personală.

    USR-ul pare din păcate să fie colonizat de "progresiști", care sunt atât de "emancipați" încât nu pot susține acest demers democratic. Doar nu o să se coboară la nivelul celor 3 milioane de români care trăiesc în evul mediu, nu-i așa?

    Ei știu că diferențele dintre femei și bărbați de fapt nu există, sunt doar o "construcție socială". Ei știu că copiii pot crește foarte frumos cu un al doilea tată în locul unei mame.

    Nu ținem noi, înapoiații, pasul cu modernitatea. Dar nu-i nimic, o să "ne educe", dacă nu pe noi, pe copii, în școală. Și dacă ne mai opunem mult, vor trece la pasul următor: impunerea prin forță, prin modificări legislative. Așa cum în Statele Unite acum poți fi arestat dacă nu vrei să oficiezi o căsătorie gay.
  • -1 (61 voturi)    
    prea multă minte strică (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:01)

    Radu10 [utilizator]

    Acest comentariu a aparut exact după dupa ce o democrație consacrată, Australia, a anulat un referendum pe aceeasi tema, iar anularea referendumului a fost ceruta si explicata de aparatorii drepturilor minoritatilor.

    Era de dorit ca atunci când vorbește despre democrație, Mme Armand să fie mai bine informată dacă dorește să continue o carieră în politică. Și din același motiv, ar trebui să-și păstreze ideile proaste pentru sine.

    Spre știința dnei Armand, un referendum care ar stipula ca doar cei născuți în România să poată candida ar avea aceleași mari șanse de reușită ca cel care se discută azi.

    USR nu excelează prin coerență (= bâlbe de debutant) și acest lucru e speculat de toate partidele cu mai multă experiență. In acest context, Mme Armand a pierdut o bună ocazie de a tăcea.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +4 (54 voturi)    
    O risipă de resurse (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:05)

    anton_carpati [utilizator]

    Bineînţeles că majoritatea românilor vor fi împotriva căsătoriilor între persoanele de acelaşi sex. De asemenea, dacă am organiza un referendum privind re-criminalizarea homosexualităţii, sunt gata să pun pariu că aproape 70% ar fi pentru.
    Democraţia directă reprezintă cel mai mare pericol pentru drepturile individuale, iar referendumul a fost mereu instrumentul de bază al tuturor dictatorilor care doreau să-şi legitimizeze regimul. Democraţia directă = tirania majorităţii.
    Lipsa de perspectivă a Clotildei Armand e dezamăgitoare.
      #showComment#showComment#showComment
  • -17 (41 voturi)    
    pa Clotilde, la revedere (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:07)

    Humbert [utilizator]

    I never really liked you, ca sa fiu sincer :))
    a, si-mi vreau votul inapoi! :))
      #showComment
  • 0 (24 voturi)    
    Ca si in cazul Olivia Steer (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:08)

    xolv [utilizator]

    ati indicat dusmanul de clasa al proletariatului marxisto-globalist. Liber la linsat mediatic!!
  • -12 (30 voturi)    
    bravo Clotilde ! (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:10)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    dacă ai fi candidat, te-aş fi votat; îmi place cum gândeşti.
    l-am votat si pe nicuşor la localele de acum 4 ani, dar acum la parlamentare m-a dezamăgit profund prin susţinerea guvernului actual...
      #showComment
  • -10 (34 voturi)    
    Homosexualitatea - o banala disfunctie erectila (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:10)

    firuierbii [utilizator]

    Bombardati de propaganda "true believer"-ilor, am putea ramane cu impresia ca exista doar un singur fel de disfunctie erectila (de tipul "nu functioneaza cand trebuie").

    Homosexualitatea nu e decat un eufemism pentru un alt fel de disfunctie erectila (de tipul "functioneaza cand nu trebuie").
      #showComment
  • +5 (31 voturi)    
    Merita un vot. (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:14)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Ei, Clotilde Armand ii dezamageste pe cei care vedeau USR ca o armada sub acoperire a neo marxismului aflat in mars. Merita un vot.
      #showComment#showComment
  • -6 (14 voturi)    
    aceasta (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    doamna nu va face purici multi in partidul lui nicusor si al papagalului ala de la cluj care voia sa dea lectii de ateism cu torta in mina. Daca doreste domnul acela, ii stau la dispozitie oricind, cu torta sau fara, el e oricum un mircea badea, poate chiar mai rau decit originalul.
  • -6 (10 voturi)    
    decidentii (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:20)

    AndreiBacs [anonim]

    eu cred ca se vrea modificarea constitutiei la alte capitole si se foloseste ocazia casatoriilor gay ca pretext.... pentru modificare....
  • +12 (26 voturi)    
    o intoarcem cum vrem noi? (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:46)

    tba [utilizator]

    fata asta nu a sustinut ca este in favoarea includerii acestei prevederi in Constitutie!
    a precizat ca, daca CCR spune ca e constitutional ceva, iar 2-3 milioane de cetateni vor acel ceva, ar trebui organizat referendum deoarece asa e democratic.
    n-a mentionat ce parere are legata de cuplurile gay, despre luna, soare sau altceva. a facut strict mentiuni legate de mersul democratic al lucrurilor.
    PS nu-mi place USR, USB, HDMI etc
  • -4 (34 voturi)    
    Dezamagire totala (Marţi, 8 noiembrie 2016, 18:52)

    MariusSR [utilizator]

    Cum poti sa distrugi o miscare ce parea asa de promitatoare cu o pozitie inutila adoptata cu o luna inainte de alegeri ! O mare dezamagire. Din pacate USR a pierdut foarte multe voturi prin aceasta afirmatie, facuta nu de oricine, ci de persoana cu notorietatea cea mai mare in partid, dupa Nicusor Dan. Sa sustii ideea supunerii referendumului a drepturilor unei minoritati este de o obtuzitate grava. Majoritatea nu se poate pronunta pe chestiuni ce privesc drepturile unei minoritati. Ma ingrozeste ideea ca unor romani acest lucru li se pare normal. Cum o arata referendumul in care s-ar vota pentru renuntarea la drepturile minoritatii maghiare, de exemplu? Ar fi votat cu 90%. Pe tirania majoritatii s-au sprijinit si dictatorii care au facut genocide printre minoritati, vezi fosta Iugoslavie. In concluzie, tot n-ai cu cine.
      #showComment#showComment
  • -3 (13 voturi)    
    Ma minunez! (Marţi, 8 noiembrie 2016, 19:00)

    spirache [utilizator]

    Tanti Clotilde si-a expus o parere. Aceea ca de vreme ce exista o initiativa cetateneasca, sa se organizeze referendum. Desigur ca rezultatul este previzibil, dar asta inseamna ca "tiranii majoritari" nefiind inca pregatiti sa fie in ton cu moda vor sa intareasca conceptul de familie asa cum l-au cunoscut ei. Poate ca in 50-100 de ani pedofilia va fi ceva total banal si legal(vezi North American Man/Boy Love Association), pentru ca si acolo este vorba de toleranta, deschidere si iubire. De aceea consider ca orice opinie, fie ca vine de la tanti Clotilde sau de la Remus Cernea trebuie respectata si, societatea o cere, sa fie validata popular, iar nu elitist. Parca in Evul Mediu decizia era intotdeauna in mainile elitelor aristocrate si nu a maselor. "Tirania majoritatii" este produsul evolutiei societatii umane. Sa anulam acest castig de dragul prinzatorilor de fluturi?
  • +2 (22 voturi)    
    oriti aburirea si confuzia, transati just (Marţi, 8 noiembrie 2016, 19:13)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Ne place sau nu casatoria a fost definita de-a lungul secolelor in absolut toate culturile si religiile lumii ca fiind intre barbati si femei.Uneori intre un barbat si mai multe femei e drept si mult mai rar intre o femeie si mai multi barbati.Acestea sunt faptele, niciodata nu a fost intre barbati.Sau intre femei.
    Iar in traditia crestina,timp de 2000 de ani ea a fost definita si mai riguros ca fiind exclusiva si tot intre un barbat si o femeie.Fapt! chiar daca Bor-ul a devenit o gasca de manipulanti si oportunisti ipocriti avizi de putere si bani, acest brand al casatoriei nu le poate fi negat.Doar daca esti rau voitor.
    E dreptul acestor practicanti sau simpatizanti ai acestor traditii sa-si pastreze brandul asa cum a fost construit de generatii prin diferite reguli,cutume,ritualuri etc .
    E o pacaleala obraznica subtil infiltrata in mentalitatea maselor precum ca acest brand al casatoriei poate fi extins sau chiar luat cu japca si de comunitatile gay.El nu este o definitie sau o formula care poate fi schimbata dupa interese, el este un drept intelectual oricat de absurd ar parea asta, al celor care l-au practicat,trait, dezvoltat si definit prin vietile lor de-a lungul secolelor.
    E ca si cum ai vrea sa fii lasat sa ti se numeasca si produsul firmei tale locale cu numele unui brand deja cunoscut de sute de ani cu o anumita caracteristica clara, pentru a-ti vinde si tu mai bine produsul care este diferit, poate nu radical diferit dar diferit.
    In cazul comunitatilor gay se poate cere si oferi cu toata onestitatea si deschiderea capacitatea de a avea drepturi ca oricare alta fiinta umana dreptul de a avea parteneriate civile, contracte civile sau orice alt termen pe care-l prefera si-l branduiesc cu toate clauzele legale care sa asigure o protectie sociala,civica,patrimoniala,etc ,insa nu poti lua cu japca ce nu-ti apartine.In mod special daca proprietarii brandului nu vor sa-l ofere!!!!!!!
    E o chestiune de drept intelectual si nicidecum de religie.
      #showComment
  • 0 (18 voturi)    
    politica mileniului (Marţi, 8 noiembrie 2016, 19:41)

    Mann [utilizator]

    Cum Romania asteapta cu rabdare sa iasa din secolul XIX si priveste cu sfiala spre secolul urmator, asa si ceea ce inseamna toleranta si respect mai au de asteptat pana cand obiceiurile batranesti vor incepe sa dispara si femeia lovita aspru de mana autoritara a barbatului isi va putea, in sfarsit, ridica privirea smerita spre un cer ceva mai senin...
      #showComment#showComment
  • 0 (18 voturi)    
    cam "traduceti" ce a zis ea... (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:07)

    liviu_ [utilizator]

    ea a zis ca daca 2.7 milioane au semnat o petitie care cere organizarea unui referendum, atunci este democratic sa se organizeze acest referendum.

    dezamagit de acest articol hotnews....

    ca tot veni vorba... unde se termina democratia si incep sa primeze drepturile omului... cu alte cuvinte pana cand lasi poporul sa-si exprime democratic vointa?! In cazul asta in esenta ai de ales intre a respecta democratia (si a face referendum (IN NICI UN CAZ odata cu alegerile!!!)) si a respecta drepturile omului, dar a incalca democratia ... ce alegem?!
    este clar pentru toata lumea ce o sa iasa la referendum, nu?!

    PS: ca sa fie clar nu am absolut nici o problema cu acest subiect. eu la acest referendum as vota pentru casatoriile gay!
  • -4 (8 voturi)    
    Am avut dreptate! (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 0:08)

    Alui [utilizator]

    Nu mi-a plăcut de ea de la început, deși am încercat s-o plac.
    Trebuie avut grija cu democrația asta ca duce le chestii de genul URSS si Al Treilea Reich. Pana si Iran si Arabia Saudita sunt pana la urma democrații. Problema e de drepturi, nu pentru un grup ci pentru indivizi.
    O cunoștința a încercat sa le apere poziția celor 3 milioane care au semnat petiția zicând : "Tu ai vrea ca copilul tău sa ajungă homosexual? Pune-te in papucii lor". Prima ei problema de logica e ca un copil/om nu va ajunge homosexual in funcție de ce semnează sau voteaza parintele sau. In plus, sarcina mea ca părinte e sa-mi iubesc copilul necondiționat, sa-i ofer tot ce pot ca sa-si găsească propriul drum in viața, sa-l feresc de accidente, boli si influente nefaste care l-ar transforma intr-un infractor sau un om necinstit, fara bunăcuviința si fara onoare. Mai mult, ca părinte, nu am drept de proprietate asupra copilului! Nu am dreptul sa-i impun cu cine sa se căsătorească, unde sa locuiască, ce meserie sa facă, in ce si in cine sa creadă, etc. Menționez ca eu am luat decizii împotriva dorinței părinților pe care nu le-am regretat niciodată, dar au regretat si regreta ei ca mi s-au pus împotriva. Iar cunoștința respectiva de care va ziceam n-a avut curajul un an de zile sa le spună socrilor ca ea si soțul s-au stabilit definitiv in alta țara si ca si-au cumpărat o casa acolo, căci socrii ii vroiau neaparat lângă ei. Asa ceva n-am mai auzit. Eu nu vreu ca copilul meu sa se teama sa-mi spună lucruri care nu-mi convin. De la un punct încolo, părinții nu pot sa ii mai facă fericiti pe copiii lor. Copiii, cand devin adulti, sunt singurii care pot sa-si găsească fericirea.