Nicusor Dan: Obiectivul USR la alegerile parlamentare este 10%/ Clotilde Armand ar putea candida la primaria Capitalei in 2020

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 12:50 Actualitate | Politic

Nicusor Dan si Clotilde Armand
Foto: Captura Digi 24
Liderul Uniunii Salvati Bucurestiul a declarat luni la Adevarul Live ca noua formatiune USR - Uniunea Salvati Romania - isi propune sa obtina scorul de 10% la alegerile parlamentare, iar in perioada urmatoare se vor infiinta filiale in orasele mari resedinta de judet.

Intrebat daca 10% nu este un obiectiv indraznet, consilierul general al Capitalei a raspuns ca nu si ca vor exista filiale in resedintele de judet.

Nicusor Dan a explicat ca USR asteapta sa fie inregistrat in registrul partidelor, ceea ce ar trebui sa se intample intr-o saptamana, apoi USB va fuziona cu USR, formalitate necesara intrucat USB ar urma sa fie radiat ca partid pentru ca nu participa la alegerile parlamentare.

Intrebat ce va face in privinta partidelor noi din tara, precum "Pentru Iasi", Dan a declarat ca aceasta au o "dilema de identitate".  "Partidele astea au o dilema de identitate. Ele s-au adresat comunitatii si au dubiul ca dizolvarea lor intr-o chestiune nationala sa nu fie in ochii electoratului o forma de tradare. Ideal ar fi ca partidele sa isi pastreze identitatea si sa formeze o alianta", caz in care, insa, potrivit legii, pragul electoral creste - de la 5% la 8% pentru o alianta de doua partide, 9% pentru trei. "Este exact modul in care PNTCD a iesit din viata politica" a mai spus Dan.

In aceasta situatia, "optiunea noastra a fost cu parere de rau ca nu vom merge intr-o alianta" a explicat el.

Dan a precizat ca este posibil ca "Pentru Ias" sa decida totusi sa fuzioneze prin absorbtie cu USR. Nu este si cazul lui Dan Masca, liderul POL (Partidul Oamenilor Liberi) de la Targu Mures.

De asemenea, intrebat daca nu este intr-o criza de timp avand in vedere ca mai sunt mai putin de 5 luni pana la alegerile parlamentare, Dan a admis: "Bineinteles, in alegerile locale am fost intr-o de timp acum suntem intr-o criza de timp si mai mare. Aici la portile orientului toate lucrurile se fac in ulitmul moment".

El a vorbit si de relatia cu Clotilde Armand, spunand ca nu exista o rivalitate intre ei. "Cand ai o prietenie de 20 de ani nu se pot schimba multe" a spus el.

Potrivit acestuia, Armand va avea un rol important inainte de alegerile parlamentare si va merge in teritoriu.

La intrebarea daca ar putea fi candidat la primaria Capitalei in 2020, Dan a raspuns: "Cu siguranta da. Daca este cnieva mai bun ca mine in orice secunda fac un pas in spate."


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
3324 vizualizari
  • -5 (25 voturi)    
    mda (Luni, 18 iulie 2016, 12:58)

    Xorciser [utilizator]

    Incep sa se fasaie si astia. Devin politicieni nationali cand era suficient sa se limiteze la Bucuresti. Deocamdata in Bucuresti nu au castigat mare lucru.

    De ce nu declara si cum au negociat cu celelalte platforme similare din tara (Iasi, etc) si cum i-au trimis pe ceilalti la plimbare?
    • -2 (10 voturi)    
      alta solutie?.. (Luni, 18 iulie 2016, 13:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      daca nu ajung in parlament, USL va avea grija sa modifice legea electorala din nou, pana cand nici un alt partid nu va mai putea castiga alegeri in Romania.

      sa nu uitam ca 60% din populatie oricum nu voteaza pentru ca actuala clasa politica a reusit sa-i indeparteze de procesul democratic. daca USB/USR va reusi sa atraga macar 10-15% din ei, are sanse mari sa devina un partid parlamentar important.
      • -2 (8 voturi)    
        sub tutela Kremlinului (Luni, 18 iulie 2016, 14:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        adica..aceeasi Marie, cu Alta Palarie !
        • +1 (3 voturi)    
          clar.. (Luni, 18 iulie 2016, 18:06)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          tu sub care tutela aberezi?.. stilul latrinelor - minciuna dupa minciuna, poate ramane ceva - ne este deja cunoscut.
      • 0 (6 voturi)    
        pai (Luni, 18 iulie 2016, 14:40)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Pai daca voiau sa faca politica nationala puteau sa faca o alianta cu aia de la Iasi si din alte parti. Au platforme extrem de apropiate. Nu?

        Dar nu au vrut. Ei vor putere doar pentru ei, nu pentru oameni. Altfel nu se explica reactia lor.
        • +3 (3 voturi)    
          Desteptule, (Luni, 18 iulie 2016, 16:10)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          .., citeste ce scrie in articol prima data si apoi comenteaza :"Ideal ar fi ca partidele sa isi pastreze identitatea si sa formeze o alianta", caz in care, insa, potrivit legii, pragul electoral creste - de la 5% la 8% pentru o alianta de doua partide, 9% pentru trei. "Este exact modul in care PNTCD a iesit din viata politica" a mai spus Dan"
    • +1 (5 voturi)    
      pai zi-ne tu (Luni, 18 iulie 2016, 14:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Cum i-au trimis pe ceilalti (Iasi) la plimbare. Eu cautind pe google USR postolache n-am gasit nimic despre trimis la plimbare...

      Pin la urma USR e singura optiune ramasa pentru cei care nu voteaza PSD din principiu si au ajuns la concluzia ca PNL e din ce in ce mai mult aceeasi mizerie (inca nu au derapaje pe fata anti justitie, dar cam atit). Si daca reusesc sa se mobilizeze, s-ar putea sa trezeasca mult mai mult electorat decit cei 10%... Sa nu uitam ca un milion de votanti in plus in 2014 l-au facut pe Ponta din marele cistigator in marele umilit al prezidentialelor.
  • -2 (20 voturi)    
    Vorbe, vorbe... (Luni, 18 iulie 2016, 13:00)

    abisala [utilizator]

    A reusit sa intre la sedintele de la primarie, pana una alta?
  • -9 (19 voturi)    
    Mult Umor de la Kremlin (Luni, 18 iulie 2016, 13:00)

    un domn [utilizator]

    10 % )))))) visele cu Greta Garbo sunt Foarte fierbinti si Umede ))))
    • +2 (6 voturi)    
      dom' postacila, vedem in iarna. (Luni, 18 iulie 2016, 14:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca-i ziceai lu' nen'tu Ponta in 2014 cu o saptamina inaintea turului 2 ca va pierde la 10 procente diferenta, iti raspundea cam tot cu ironii din astea de dupa blocuri.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu este acelasi lucru! (Luni, 18 iulie 2016, 15:14)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ,,Fenomenul" Johanis are o cu totul alta anvergura decat Nicusor Dan. Realitatea este ca , ,,fortand" sa obtina 5 %, risca sa nu intre in parlament datorita pragului electoral si astfel vor fi pierdute pentru dreapta cele 2-3% maxim pe care le-ar putea obtina in mod real. Cat despre 10% , Nicusor are umorul lui Amza Pelea! Nu intamplator amandoi sunt olteni!! . Mai pierde cu ocazia asta si Basescu vreo 3% din dreapta si iata cum Dragnea de anul viitor o sa ne bage in Uniunea Asiatica impreuna cu Putin!!
        • -2 (4 voturi)    
          Deja-vu? (Luni, 18 iulie 2016, 16:15)

          eugenflorin [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

          Parca deja am un deja-vu cu Campania PNL in capital: nu votati USB ca irositi votul; PSD are mufa USB; votati Nazare ca e singurul care il poate invinge pe Tudorache. Si iata ca viata bate filmul.
          Asa ca ...era o vorba din popor Cainele moare de cursa lunga si prostul de grija altuia. PNL u mai bine si-ar vedea de propriile schelete din dulap.. USR ul va reusi daca va sti sa isi atraga spuma ca si candidati, asa cum a facut-o si in Bucuresti. Exista un procent important in tara asta de oameni cu IQ peste medie care vede bine ce a devenit PNL u.
          • +1 (1 vot)    
            Daca s-ar vota persoane si nu partide (Marţi, 19 iulie 2016, 0:04)

            Carpi [utilizator] i-a raspuns lui eugenflorin

            Ar fi mult mai bine. Atunci nu am avea prag electoral! si nici partide!! ca in SUA . Si ar putea sa intre in parlament toate persoanele independente de mafiile partidelor.
            Am avut un vot uninominal , dar l-am combinat cu votul pentru partide si praful s-a ales de el!!!
            • 0 (0 voturi)    
              pai tocmai ce s-a renuntat (Marţi, 19 iulie 2016, 10:49)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

              Am avut si experimentul asta ceva timp. La ultimele citeva alegeri s-a votat uninominal, si se putea candida si independent. Iar rezultatele au fost tot alea. Atit timp cit electoratul roman poate fi cumparat rapid cu un kil de ulei si o galeata e majoritar (pentru ca cei care gindesc nu merg la vot), rezultatul n-are cum fi diferit.
        • 0 (0 voturi)    
          pai... care e dreapta (Marţi, 19 iulie 2016, 10:46)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

          Logica asta ar tine daca ar exista o optiune de dreapta. Ori actualul PNL tine sa ne arate in fiece zi ca e parte a fostului USL. Aceeasi mizerie, aceiasi corupti, acelasi mod pur populist de a face politica, totul punctual, p termen foarte scurt si cit mai simplist (dublarea alocatiei pt copii, darea in plata, alocatii mai mari pentru mame). Nimic despre politica economica, despre reforme in educatie, despre strategii economice. Totul facut fix pentru electoratul uselist, ala care gindeste strict punctual: Tariceanu mi-a marit salariu, basescu mi l-a taiat. Deci Tariceanu= bun, Basescu = rau. Punct.

          Pe cind electoratul de dreapta, ala ne-uselist, vrea mult mai mult de atit. Si cum PSD + PNL = (aproape) aceeasi mizerie.... de ce n-am incerca ceva nou? Milionul ala de oameni care de obicei nu votau si au iesit sa-l voteze pe Johannis... ala in iarna nu voteaza nici PSD nici PNL. In schimb sunt sanse mari sa voteze USR.
    • +3 (3 voturi)    
      a explicat (Luni, 18 iulie 2016, 15:39)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      primele 20 de orase au 10% din populatia tarii.
      in bucuresti a avut vreo 10% din total populatie cu drept de vot (30% din 35% prezenta)
      daca procentele se mentin in primele 20 de orase rezulta ca scoate vreo 2%. pana la 10% mai e putin :))
      • +1 (5 voturi)    
        Socoteli oltenesti (Luni, 18 iulie 2016, 16:24)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        La fel cum facea ,,socotelile in iarmaroc" Amza Pelea! Dar Amza (Dumnezeu sa-l odihneasca ! -urias talent ! ) facea asta pentru distractia telespectatorilor.
        Nicusur vrea sa-l luam in serios!
  • +2 (4 voturi)    
    Sper sa ia mai mult! (Luni, 18 iulie 2016, 14:06)

    Sani [utilizator]

    Sper sa fie un debuseu pentru oamenii care stiu sa judece cu capul lor!

    Ma refer la cei care s-au prins ca partidele mari, sunt in aceeasi gasca, au aceeasi finantare, reprezinta sistemul corupt si ineficient existent...PSD, PNL, PMP,....sunt de fapt pioni ai sistemului corupt romanesc.
    Ei blocheaza accesul altora prin diverse tertipuri.

    Bafta lor este ca romanul mediu nu exceleaza prin....viziune (ca sa nu spun altfel).

    Romanii vor 'etichete' pe care sa le tina minte usor...
  • +2 (2 voturi)    
    10% (Luni, 18 iulie 2016, 14:35)

    stefansb [utilizator]

    10% inseamna ca nu prea poti sa iti impui nici un proiect de schimbare radicala. de fapt ce zic nu prea...sigur cu 10% nu poti schimba ceea ce nu vor ceilalti sa schimbi.
    spunea cineva mai sus ca 60% din populaie oricum nu voteza, ca nu are cu cine. cand ai un asemena segemnt de populatie care ti se poate transforma in alegator, trebuie sa iti propui mai mult.
    dar pt asta trebuie sa actionezi mai repede. sa vi cu planuri si solutii.
    tare ma tem ca cei de la USB nu le au. de-asta sunt inca reticent. sa vad ce propun. ca la parlamentare nu merge cu PUZ si toaletarea copacilor
  • +1 (1 vot)    
    Ai grija cu praful in ochi ca suferi consecintele (Luni, 18 iulie 2016, 14:42)

    Anestesy_Intranational [utilizator]

    PNL a promis o alianta cu ALDE in conditiile in care Tariceanu a refuzat invitatia americanilor de participare la inaugurarea scutului anti-racheta. Tot Alinuta a inaugurat si alianta PNL-UDMR-Viktor Orban.
  • -3 (5 voturi)    
    Sfaturi . (Luni, 18 iulie 2016, 14:43)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Pana sa ajungeti la alegeri si rezultate , voi trebuie sa clarificati doua probleme importante . 1. Cum ati fost fiantati din Salvador ( oamenii trebuie sa stie ca poti sa fii finantat de la capatul lumii de cineva de prin vecini , ca sa se piarda urma , ceea ce n-a fost cazul de aceasta data , este vorba de urma - fix dupa o conventie a unor formatiuni de stanga nepartinice din Mexic . 2. Cum s-au intocmit listele pentru semnaturi de la ultimele alegeri , cand s-a constata ca listele sunt in ordinea CNP de la Evidenta pop si cei care au semnat s-au prezentat in aceeasi ordine . Au fost anuntati oamenii prin telefon sa vina in ordinea stabilita si daca da , cum ati facut , sa stie si altii care este reteta ? .
    • +1 (3 voturi)    
      .... (Luni, 18 iulie 2016, 16:17)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Ciuri, au obtinut 25% din voturile celor care au mers la vot in Bucuresti fata de PeNaLi care au obtinut vro 12.5% , deci cred ca asta demonstreaza ca semnaturile alea au fost reale.Cat priveste donatiile cred ca prima data tb sa ii intrebi pe celelalte partide de unde au luat bani pt ca nici unul nu a facut public comparativ cu USB-ul.Sigur esti un postac de la PSD, ALDE, PMP, UDMR, PNL..
      • -1 (1 vot)    
        Precizari . (Luni, 18 iulie 2016, 17:52)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Trebuie sa spun ca ma deranjeaza la maxim toti hotii din partide , incepand cu PSD, PNL ALDE, PMP , locurile cele mai populate . Este si motivul pentru care ma preocupa orice iesire pe maidanul politic si cred ca nu vrea nimeni asa cum nu vreau nici eu ca peste ceva timp sa constatam ca alde Nicusor sunt tot o apa cu ceilalti . Din motivele astea cred ca este corect ca noii amatori de politica sa clarifice din start cum sta treaba . Cine-i finanteaza ( chestia cu Salvadorul este un caz , dus prin bancile din Ungaria de unde s-au extras banii lichizi in transe care sa permita trecerea peste granita ) si cum s-au intocmit si semnat listele de la alegeri . Asta la inceput . Mai incolo , vom vedea cum sta treaba cu cinstea .
    • +1 (1 vot)    
      Deci nu e Soros? (Luni, 18 iulie 2016, 16:19)

      eugenflorin [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Sa inteleg ca de fapt in spatele USB stau niste partide din America de Sud?!! Nu vi se pare ca devenim penibili? Ce o avea tarisoara asta in care mori in spital mancat de viermi de trezeste asa mult interes din partea tuturor organizatiilor oculte? Va spun eu: nu are nimic, noi sunte ZERO pe harta lumii! Daca il intrebi pe Soros, cel mult stie sa ne localizeze pe harta!
      USB e singurul partid care a strans semnaturile pe bune, oamenii de buna credinta stau marturie! Asa ca mai usor cu acuzatii tip 1947!
      • -2 (2 voturi)    
        Sfaturi . (Luni, 18 iulie 2016, 17:57)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui eugenflorin

        Intreaba-i frate , pe falitii tai cum sta treaba . Sa vezi barem ce raspuns primesti si dupa ce vei continua nedumerirea poate apare si un extras de cont din Ungaria ca sa te lamuresti . Sa sti ca lumea-i mica tare si nu cred ca realizezi cate se pot afla intr-o chestie care intereseaza .
    • +1 (1 vot)    
      Oh da! (Luni, 18 iulie 2016, 17:06)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Toti ceilalti (in afara de PSD, PNL & Co.) trebuie sa justifice, sa vina cu bani de-acasa....bine ca cei 'mari' nu trebuie sa raspunda pentru nimic!

      Bai, las-o jos ca macane, sforar de partid de 2 bani ce esti (si tu, si partidul tau).