Calin Popescu Tariceanu: USB nu este decat o himera

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 16:02 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Copresedintele ALDE Calin Popescu-Tariceanu a declarat marti, intr-o conferinta de presa, ca votul care s-a indreptat catre Uniunea Salvati Bucuresti reflecta o pierdere de incredere a cetatenilor in partidele politice deja cunoscute, potrivit Agerpres. Presedintele Senatului considera insa ca USB "nu este un partid, el este o miscare anti-sistem alcatuita din oameni care nu au niciun fel de competente nici profesionale, nici administrative. (...) USB nu este decat o himera."

"Votul care s-a indreptat catre USB, care nu este un partid, el este o miscare anti-sistem alcatuita din oameni care nu au niciun fel de competente nici profesionale, nici administrative, dar reflecta o pierdere de incredere a cetatenilor in partidele politice deja cunoscute pe scena politica, chiar daca USB nu este decat o himera. USB il pun in aceeasi linie cu votul pe care l-au dat foarte multi cetateni la alegerea presedintelui Iohannis in 2014, dupa care a urmat o uriasa dezamagire. As indrazni sa spun ca ar fi bine sa reflecteze foarte serios, pentru ca acelasi lucru se va intampla si cu votul dat pentru USB. Nu are structuri, nu are oameni pregatiti, nu este o formatiune politica care sa functioneze coerent. A reprezentat o optiune de moment pentru cei care au o nemultumire", a afirmat liderul ALDE.

Celalalt copresedinte al ALDE, Daniel Constantin, a declarat, la randul sau, ca marti incepe practic pentru partid campania electorala pentru alegerile parlamentare. El a precizat ca va fi evaluata activitatea parlamentarilor pe care ii are in acest moment ALDE, dar si potentialii candidati care ar putea fi propusi pentru legislatura viitoare.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9234 vizualizari
  • +62 (62 voturi)    
    spre deosebire de alde care este un cosmar (Marţi, 7 iunie 2016, 16:07)

    snowflake [utilizator]

    si nu orice fel de cosmar ci unul care nu se vrea dus
    • +22 (22 voturi)    
      Mi-ai inseninat ziua. (Marţi, 7 iunie 2016, 17:29)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Multumesc pentru umor.
  • +51 (53 voturi)    
    Serios? (Marţi, 7 iunie 2016, 16:08)

    omezu [utilizator]

    Bine ca e ALDE mare scula. Agentul rusilor nu se dezminte. USR-ul o sa va cam stea in gat la toamna, hotilor!
    • +9 (11 voturi)    
      scula (Marţi, 7 iunie 2016, 19:35)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      nici macar nu e sculă be basculă,
      ci
      o sculă pe motocicletă.
  • +45 (47 voturi)    
    himera... (Marţi, 7 iunie 2016, 16:08)

    grongobar [utilizator]

    O fi USB-ul o himera,dar ALDE e o meduza ...
  • +47 (49 voturi)    
    Abia aștept următoarele alegeri (Marţi, 7 iunie 2016, 16:09)

    vallux [utilizator]

    ca să votez USB (sau urmașa sa, USR).
    Dinozaurii mafioți ca Tăriceanu sunt himere. Și ar trebui să dispară definitiv și irevocabil de pe scena politică românească.
    De mână cu alți debili politic - Alinuța Gorghiu, Vasile Blaga etc.
    • +13 (13 voturi)    
      fantome (Marţi, 7 iunie 2016, 17:56)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui vallux

      Vallux, nu sunt himere, sunt fantome!
  • +43 (45 voturi)    
    Das Model (Marţi, 7 iunie 2016, 16:09)

    feisbuk [utilizator]

    Domnul fotomodel ii face incompetenti pe astia de la USB.

    Bravo mosulica, se pare ca produsele Pfizer au efect.
  • +42 (44 voturi)    
    hai ca mai vedem noi asta Caline (Marţi, 7 iunie 2016, 16:11)

    eu sunt [utilizator]

    tu vezi-ti de dosarul tau de la DNA si dupa mai vb.

    auzi la el. partid format din oameni fara competente. pai bine ca aveti voi competente hoti de 2 lei ce sunteti.
    • +13 (15 voturi)    
      Cum de 2 lei? (Marţi, 7 iunie 2016, 17:24)

      kofa [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Astia is hoti hotilor de sute de milioane,de euro nu de lei.
    • +11 (13 voturi)    
      Au competente carnatii precum Tariceanu (Marţi, 7 iunie 2016, 17:40)

      CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      servicii secrete, masonerie, apartenanta la zeci de grupuri de criminali, cum sa nu aiba?
      Parazitii cu carapacea cea mai groasa...

      S-a tacanit complet Tariceanu, mare rusine pentru un fost prim ministru cum a ajuns si ce enormitati zice fara sa se mai opreasca de vreo doi ani.
  • +25 (31 voturi)    
    se teme motocicleanu ca ramane fara (Marţi, 7 iunie 2016, 16:11)

    un domn [utilizator]

    sprijinul Kremlinului ? se reorienteaza kremlinul ?
    • +7 (9 voturi)    
      apropos... (Marţi, 7 iunie 2016, 19:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      eu ca motociclist, pot sa-l dau in judecata pe tariceanu ca imi lezeaza numele si pasiunea?!
      asta daca tot vrea necromantul legea defaimarii
  • +38 (40 voturi)    
    Inca o portie de sila, multumesc frumos! (Marţi, 7 iunie 2016, 16:11)

    marianmarian [utilizator]

    Scuzati limbajul, dar "himera" s-a pisat pe "alde" voi acolo unde v-ati batut direct, stimabile sinistru. Si tare cred ca o sa faca acelasi lucru si la parlamentare. Voi dati pe-afara de oameni plini de "competente profesionale si administrative", asa de competenti incat se fura cu zecile de milioane de euro per primarie de sector.
  • +34 (34 voturi)    
    predictie (Marţi, 7 iunie 2016, 16:11)

    buteflica [utilizator]

    prezic USR 15-20% la parlamentare si ALDE 3-5%.
    • +9 (11 voturi)    
      pai (Marţi, 7 iunie 2016, 17:21)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui buteflica

      alde nu candideaza niciodata singur,ca nu depaseste 5%.culmea e ca slugoiul asta e al doilea om in stat.
      daca usr va fi,o sa fie infiltrat pana la plasele de baietii destepti.au vazut ca nu se mai poate cu partidele mari si acum incep la alea mici dar care au priza.rip de pe acum USR
      remember M10?
    • +7 (13 voturi)    
      daca se mobilizeaza tineretul si diaspora (Marţi, 7 iunie 2016, 17:38)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui buteflica

      cred ca nemernicii ce au tinut Romania sclava 25 de ani isi pot face bagajele spre Tirgoviste sau mosc_ba
  • +38 (38 voturi)    
    ha ha! (Marţi, 7 iunie 2016, 16:14)

    floryncd [utilizator]

    Dl. Nicusor Dan este cercetator la Institutul de Matematica al Academiei Romane, cu un doctorat in Franta si fot olimpic international cu 2 premii I.D-na Armand a studiat la M.I.T.
    Tu, Tariceanu, unde ai studiat si unde ai lucrat pana acum??? E bine ca esti spion rus, ca te dai mai usor de gol!
    • +13 (13 voturi)    
      Va rog frumos nu va puneti cu (Marţi, 7 iunie 2016, 17:33)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui floryncd

      tariceanu. El a aprofundat , prin repetare, vreo doi ani de facultate, din cite am aflat.
    • +2 (4 voturi)    
      grecoteiul (Marţi, 7 iunie 2016, 19:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui floryncd

      a studiat mersul leganat din solduri pe cat-walk-ul mamei zina.
    • +2 (2 voturi)    
      nu stiu unde a studiat tariceanu, (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:51)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui floryncd

      ..dar cu Limba Romana nu le are..deloc!
  • +24 (28 voturi)    
    Puscarie (Marţi, 7 iunie 2016, 16:15)

    Soljenitin [utilizator]

    La puscarie, tariceneee!
  • +29 (31 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 7 iunie 2016, 16:16)

    ovicash [utilizator]

    De ce orice vorba este propagata de toata presa?

    Este noul Gigi Becali?

    Lasati-l sa latre singur
  • +25 (27 voturi)    
    Tradicene este himera sau...cosmar? (Marţi, 7 iunie 2016, 16:17)

    UnOarecare [utilizator]

    .....firea-ti`ai dreq de nenorociti penali care ati distrus Romania...
  • +23 (25 voturi)    
    Omul e dus cu capul (Marţi, 7 iunie 2016, 16:17)

    blabl423 [anonim]

    de mult timp, se stie asta. Vai, cata competenta administrativa si cati oameni pregatiti are PSD, da pe afara de atata valoare. Dar declaratiile astea prind la prostime, cata frunza si iarba pe meleagurile noastre. Long live PSD !
  • +23 (25 voturi)    
    Spre deosebire de junele-prim (Marţi, 7 iunie 2016, 16:17)

    mr_mojo [utilizator]

    Lingăriceanu și adunătura lui care gem de competență. Sau era vorba de competența în a pune bețe în roate justiției?
  • +25 (25 voturi)    
    ticalos batran (Marţi, 7 iunie 2016, 16:17)

    Razvan_M [utilizator]

    Ba tocmai, oamenii aia sunt foarte competenti profesional, spre deosebire de jigodiile ca tine care stiu doar sa minta, sa ciordeasca si sa jigneasca.
  • +22 (24 voturi)    
    Bravo Taricene ... (Marţi, 7 iunie 2016, 16:18)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    ... bine ca ai avut tu "competente profesionale si administrative" cand ai concesionat pe sub masa tot ce se putea concesiona in tara Romania !!!

    ... bine ca au avut "competente profesionale si administrative" toti ministrii tai de Finante zisi Liberali care nu au facut NIMIC pentru intreprinzatorii romani - in sensul simplificarii hatisului birocratic groaznic si al modificarii mentalitatii angajatilor de la ANAF = pentru asta nu trebuiau in primul rand bani cat vointa si viziune

    decat "o formatiune politica-care sa functioneze coerent" la blaturi cu ceilalti banditi politici mai bine ceva ezitari dar spirit viu si transparenta

    incepe sa va fie frica pentru la toamna ??
    • +2 (4 voturi)    
      Aici trebuie sa recunosc ca (Marţi, 7 iunie 2016, 17:38)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

      tariceanu si, in general liberalii, chiar si cei interbelici, au avut exact acelasi gen de competenta. Au concesionat tot ce se putea concesiona ca sa-si poata trage ceva comisioane. In interbelic la americani, englezi si fancezi iar mai nou la rusi (chiar si prin interpusi).
    • +2 (2 voturi)    
      cel mai cel prim ministru.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:53)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

      ..a bagat tara in rahat cand venea spre ea ditamai tsunami-ul de rahat!

      Dar deh, "a amrit salariile, saracu'!" : numai asta auzi de la batranii prostiti de el..
  • +17 (19 voturi)    
    asa o fi (Marţi, 7 iunie 2016, 16:19)

    ValentinV [utilizator]

    Da, nu au pregatirea profesionala si administrativa la furat pe care o au probabil PSD , PNL, ALDE, UNPR etc. Nici pe cea la eliminat elementele cheie din Justitie...
  • +17 (19 voturi)    
    Haha (Marţi, 7 iunie 2016, 16:24)

    _CK_ [utilizator]

    Cred că Tăriceanu a nimerit și el în restaurantul în care erau Gâdea, Badea și Vanghelie. Pentru că și el servește același fel de mâncare. Tăriceanu a venit cu intoxicările și petardele de joasă speță, cu care ne-a obișnuit.
  • +16 (20 voturi)    
    tot ce se poate (Marţi, 7 iunie 2016, 16:27)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Dar puscaria va fi, fara indoiala, o certitudine pentru acest sinistru personaj numit tariceanu
  • +18 (20 voturi)    
    USB o fi himera, dar ce-i sigur, (Marţi, 7 iunie 2016, 16:28)

    __alex__ [utilizator]

    Tariceanu-i hahalera.

    La brutarie, ca acolo trebuia sa fii de mult!
  • +18 (20 voturi)    
    Gura mica (Marţi, 7 iunie 2016, 16:28)

    mbog [utilizator]

    Himera e orice luare de pozitie din partea matale.
    Domnu Manechin, dvs ce competente aveti? Pana una alta Dl Nicusor are competenta de a fi profesor de matematica. Dvs aveti competenta de a nu va recomanda nimic.
  • +20 (22 voturi)    
    Penalul SEF (Marţi, 7 iunie 2016, 16:31)

    Sani [utilizator]

    Mda, acum incep mitralierele impotriva 'establishmentului' PSD & PNL + friends!

    Penalul SEF este mai vocal ca oricand.

    O nevasta, amanta ceva nu-i gasim lu' nenea asta - a 5-a, a 6-a, 7-a ?
  • +17 (19 voturi)    
    ALDE este o fantoma traseista! (Marţi, 7 iunie 2016, 16:31)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nu mai vrem baroni travestiti in oameni de stat, i care sa vanda Romania bucata cu bucata!

    Avem nevoie ca cineva sa ne salveze, chiar si o himera!

    Avem nevoie de o Revolutie!
    • +1 (3 voturi)    
      Buna dimineata ! (Marţi, 7 iunie 2016, 17:41)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Cam tirzie trezirea dar, ma rog, mai bine mai tirziu decit deloc.
  • +15 (19 voturi)    
    O deosebire (Marţi, 7 iunie 2016, 16:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe cind ALDE e o adunatura de mafioti, in frunte cu TAriceanu, seful bandei de hoti din Senat. CInd va ajunge si acest exemplar la bulau, oare?
  • +17 (19 voturi)    
    Si lumea il voteaza pe asta?!? (Marţi, 7 iunie 2016, 16:33)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Cum naiba sa votezi un om care practic ii numeste prosti pe toti cei din USB?
    Si citeam pe undeva ca lumea il voteaza tocmai pentru eleganta lui in politica?!? Un om mai parsiv ca el probabil ca nu gasesti. Poate cu exceptia lui Ponta.
  • +15 (15 voturi)    
    e prea de tot (Marţi, 7 iunie 2016, 16:35)

    andimi [utilizator]

    sa spui ca la USB sunt oameni care nu au niciun fel de competente nici profesionale, nici administrative, cind este chiar pe dos (spre deosebire de PSD sau ALDE), asta deja e rea vointa. Lasa dom Tariceau, se rezolva lucrurile, inclusiv cu dvs.
  • +19 (21 voturi)    
    ingrijorari? (Marţi, 7 iunie 2016, 16:35)

    goto [utilizator]

    o fi usb o himera, dar este una care va bantuie si de care vi se face frica. si asta tocmai pentru ca este o miscare anti-sistem, adica o confirmare a faptului ca tot mai multi oameni s-au saturat de mizeriile partidelor. si o sa vedeti ca la urmatoarele alegeri or sa fie mult mai multi care vor vota anti-sistem. iar asta o sa va creeze si mai multe cosmaruri. la alegerile prezidentiale au fost grupuri pe internet, azi o himera numita usb. in toamna speram sa fie un adevarat cosmar pentru partidele din parlamentul de azi, pentru ca nu vreti sa intelegeti de ce din ce in ce mai multi oameni voteaza anti-sistem.
  • +14 (16 voturi)    
    Nu zau (Marţi, 7 iunie 2016, 16:39)

    RoxanaU [utilizator]

    Haide, bre! Bine ca ai tu competente sa schimbi legi pe sestache, in interesul tau. Unii oameni chiar nu-si vad lungul nasului si al prostiei...
  • +14 (16 voturi)    
    daca e criticat de Tariceanu (Marţi, 7 iunie 2016, 16:40)

    deinonychus [utilizator]

    USR e sigur un lucru bun!
  • +16 (18 voturi)    
    USB nu e himera (Marţi, 7 iunie 2016, 16:40)

    alegzandru [utilizator]

    asa cum nici puscaria nu este! Ele se contureaza din ce in ce mai bine in realitati usturatoare pentru Purtatorul Tortei Olimpice a Hotilor.
  • +11 (13 voturi)    
    Mori Taricene (Marţi, 7 iunie 2016, 16:40)

    AG [utilizator]

    sau macar lasa-te de politica! Ne e sila de tine si de toti cei ca tine.
  • +13 (15 voturi)    
    Ahaha, vorbeste tractoristul sef, Tariceanu (Marţi, 7 iunie 2016, 16:41)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ce competente ai tu, inafara de pupatul in fund?

    De parca tara mergea bine cand erai tu in Guvern, cand se fura ca-n codru.
  • +16 (18 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 7 iunie 2016, 16:41)

    seth399 [utilizator]

    Nu prea au competente pe partea cu ciordeala. Ce dracu sa caute in politica din Romania? Normal cu lui calin constantin anton meitrei popescu tariceanu nu ii simpatizeaza (meitrei e cartea care i-a placut lui, dupa cum a declarat intr-o emisiune ). Intr-o tara in care se voteaza cum se voteaza, nici nu mai conteaza prea mult doctrina. PNL a devenit doar o anexa jenanta a PSD .USB(USR) reprezinta singura opozitie reala pentru ca reprezinta oamenii care mai au un minim bun simt.

    PS: Numai daca te uiti pe cv ul Roxanei Wring sau pe cel al lui Clotilde Armande descoperi competente cat la jumatate din partidul lui alde tariceanu
  • +16 (16 voturi)    
    PSD-ul era mult mai competent (Marţi, 7 iunie 2016, 16:43)

    Sparafucile [utilizator]

    Aveau o singura deficienta : nu prea stiau ce e cu MTO-ul , dar dupa vizita la Cotroceni au remediat-o . Iar la inundatii , primul ministru al PSD-ului ii dadea clase lui Ciolos, care nici nu stie bine care e pupa si care e prova la o barca .
  • +13 (15 voturi)    
    Bine ca rupeti voi in competente ... (Marţi, 7 iunie 2016, 16:52)

    A_Radu [utilizator]

    Cu oastea voastra de stransura adunata in jurul unui ex premier care ne-a lasat cu cel mai mare deficit bugetar in anul cu cea mai mare crestere economica ... Ce-i recomanda pe membrii ALDE adica? Slugarnicia fata de sistem , implicit a PSD a carui partid balama este .... nu sunteti decat niste politicieni obisnuiti cu relele si fara vreo aplecare spre interesul adevarat al oamenilor ... jeg politicianist
  • +14 (18 voturi)    
    Calin. File din dosar (Marţi, 7 iunie 2016, 16:56)

    john1987 [utilizator]

    La DNA
  • +7 (9 voturi)    
    Ma decal incompentent (Marţi, 7 iunie 2016, 16:59)

    cpelcer [utilizator]

    Sa ne aducem aminte de '90 in toti studentii erau facuti de iliescu "Niste Golani",

    De la Golani am progresat la incompententi.

    Ma declar incompentent si sustin USR.
  • +6 (8 voturi)    
    Îi urez (Marţi, 7 iunie 2016, 17:00)

    Sorrows [utilizator]

    domnului preşedinte tăriceanu să crape cât mai curând, că ne-am plictisit de domnia sa.
  • +7 (9 voturi)    
    O himera... (Marţi, 7 iunie 2016, 17:03)

    Gabu [utilizator]

    ... care o sa te bantuie...
  • +7 (9 voturi)    
    Nu stiu daca (Marţi, 7 iunie 2016, 17:13)

    mprodanus [utilizator]

    USB e o himera, dar Tariceanu e sigur o hahalera!
    Apropos, nu vreau sa ratez ocazia: Tariceanu, dispret!
  • +8 (10 voturi)    
    Taricene, (Marţi, 7 iunie 2016, 17:25)

    dexpropriat [utilizator]

    Cea mai mare himera e Uniunea Salvati Penalii al carei sef te tot autopropui!
  • +7 (9 voturi)    
    Mda (Marţi, 7 iunie 2016, 17:39)

    AndradaPopescu [anonim]

    Bine că e domnul Alzheimer competent... S-a și găsit cine să vorbească despre competențele altora.
  • +7 (9 voturi)    
    Himerele bat neo lachei comunisti. (Marţi, 7 iunie 2016, 17:53)

    dezamagitul [utilizator]

    Draga pupin..... tariceanu ai vrea si tu sa fi o asemenea himera. Nu stiu daca ai numara si voturile unpr-ului si tot nu ati ajunge la nivelul himerei.
    Mai bine cauta sa ocupi un loc cat mai bun la fundul psd-ului nu te mai ocupa de himere .
    Tu nu esti nici cel putin o himera ci doar o coada de topor a urmasilor comunisti. Succes la lins .
  • +3 (5 voturi)    
    Nici el nu stie ce spune, dar e bine ca l-au atins (Marţi, 7 iunie 2016, 18:59)

    SocruLuGorghiuSiDragnea [utilizator]

    Este vorba de USR nu USB. Daca urla Tariceanu, asta imi da incredere totusi ca l-au nimerit unde-l doare.
  • +3 (5 voturi)    
    Tataie... (Marţi, 7 iunie 2016, 19:56)

    R.Stoian [utilizator]

    Himera-i libertatea ta! Esti tare mandru de competentele tale de manechin cu creier de plastic.
  • +4 (8 voturi)    
    Lasati omul in pace ! (Marţi, 7 iunie 2016, 20:04)

    dindamaroia [utilizator]

    Saracul , nu e in stare sa-si conduca nici motocicleta. .
    L-au lasat toate nevestele. Partidul pe care il conducea l-a scos ca pe o masea stricata. Noroc ca , in " mila" lui , Ponta l-a semanat in gradina din spate si, ca sa nu se plictiseasca singur , i-a creat si Adunatura Lasilor si Dezertorilor Emasculati. Apoi Domnul amintit mai inainte i-a oferit un loc de joaca in palatul copiilor de senatori si o colaborare in Uniunea Serioasa a Lingusitorilor. Acesta este adevaratul Ce PeTe !!!
  • +2 (2 voturi)    
    limba romana pentru Tariceanu,.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:48)

    akillies [utilizator]

    ..nu este deacat o himera!