Marian Munteanu: Non-violenta a fost linia vietii mele / Daca este legala, as aproba ca primar o parada gay / Am fost un neobosit luptator pentru drepturi civile

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 aprilie 2016, 21:40 Actualitate | Politic

Marian Munteanu
Foto: Agerpres
Fostul lider al Ligii Studentilor, victima a mineriadei si, pentru o scurta vreme, partener politic al lui Virgil Magureanu, e un personaj pivotal pentru identitatea unuia dintre cele doua partide mari ale Romaniei. Decizia PNL de a-l desemna pe Marian Munteanu drept candidat pentru primaria Bucurestilor, a fost intampinata cu proteste din partea mai multor ONG-uri si a Institutului Elie Wiesel. Intr-un interviu pentru Mediafax, Marian Munteanu explica cateva dintre pozitiile publice din trecut si, intr-un mod mai degraba rezervat, intentiile. 

"Toti cetatenii, toti avem drepturi. Eu am fost in viata mea un neobosit luptator pentru drepturi civile. Mie imi place libertatea. Si daca libertatea mea este importanta, sa stiti ca la fel de importanta este si libertatea celorlalti. 

Dar nu trebuie sa facem confuzie aici, adica nu trebuie sa spunem ca domle, daca eu vreau anumite lucruri ceilalti nu trebuie sa le aiba. Drepturile civile ale tuturor cetatenilor trebuie respectate. Asa este legea, ea se respecta. 

Aaa, ca eu poate, cetateanul Marian Munteanu, nu recomand anumite lucruri sau consider ca, de exemplu, a milita in favoarea ateismului, sa spunem, nu este bine, dar nu pentru ca este ceva blamabil, sa-l alergi pe ala pe strada, ci pentru ca nu e este bine din punct de vedere uman, social, cultural, spiritual si vin si spun, mai bine sa facem pe partea cealalta, sa incurajam apropierea oamenilor de Dumnezeu. 

Asta este o chestiune de optiune a fiecaruia. Daca cetatenii unei comunitati, fie ea sector, un oras, tara intreaga, au niste optiuni, ei sunt liberi sa si le manifeste, sigur, in conditiile legii, absolut in mod pasnic, pentru ca non-violenta a fost linia vietii mele si credeti-ma ca, totusi, in materie de non-violenta cred ca am putut dovedi in situatii mai dificile putin ce inseamna sa ramai ferm pe pozitia asta si sa nu ripostezi chiar cand altii vin impotriva ta cu tot felul de lovituri, unele contondente material, altele ca cele pe care le discutam uneori, prin articole si alte lucruri. Din acest punct de vedere sa stiti ca eu nu numai ca respect, eu incurajez drepturile cetatenilor.", a spus Munteanu.

Principalele idei ale interviului, prezentate de Mediafax: 

-Apropierea sa de PNL are legatura mai degraba cu particula "national" din denumirea partidului si mai putin cu liberalismul 

-Marian Munteanu se vede pe sine ca pe un reprezentant al unor asociatii civice de inspiratie crestina si insista ca discutiile despre candidatura sa nu au avut loc in Statele Unite unde a participat alaturi de Alina Gorghiu la National Prayer Breakfast. Sugereaza, totusi, ca ar fi avut un cuvant de spus in selectarea copresedintei PNL printre participantii la acest eveniment. 

Candidatul PNL sustine ca exista si o alta societate civila decat cea consacrata. Pentru ea vrea sa infiinteze asa-numitele "Consilii Civice" 

In pofida celor cateva zile trecute de la anuntul candidaturii, Marian Munteanu nu are inca obiective specifice pentru Bucuresti. Promite ca vor fi facute publice in curand. 

Sustine ca nu a colaborat si nici nu a facut parte din vreun serviciu secret. Crede totusi ca e posibil sa aiba un dosar la CNSAS in urma arestarilor de pe vremea lui Ceausescu 

Primarul Munteanu ar aproba o parada gay si condamna orice forma de violenta 

Relatia cu Miscarea Legionara e pentru Marian Munteanu o chestiune despre care sustine ca are mai degraba legatura cu prizonierii politici din inchisorile comuniste. 

In ceea ce priveste mostenirea istorica a lui Corneliu Zelea Codreanu, candidatul PNL evita un raspuns clar. Intrebat despre o cariera politica si o candidatura in afara PNL, actualul candidat refuza sa o excluda ferm.

Interviul integral,AICI


Citeste mai multe despre   









4477 vizualizari
  • -2 (28 voturi)    
    cum adica? (Duminică, 17 aprilie 2016, 22:14)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cum adica daca e legala? pai tu, ca primar, o faci legala prin aprobarea ei sau ilegala prin neaprobare. si tu vrei sa fii primar ?
    • +11 (21 voturi)    
      Really? (Duminică, 17 aprilie 2016, 23:03)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Adică orice semnează primarul e automat legal, sau cum? Eşti un geniu, frate.
      • +7 (7 voturi)    
        Orice manifestatie e legala daca are organizatori, (Luni, 18 aprilie 2016, 0:31)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        daca comunica un traseu, o estimare a participantilor si tema manifestatiei bre ! Deci, da orice semneaza-in aceasta privinta-devine "legal" ! O manifestatie care nu are aprobare nu este ilegala Daca se produc neplaceri celorlalti cetateni (ex oprirea traficului) , manifestatia devine o contraventie si nu o ilegalitate...
      • +3 (3 voturi)    
        nu (Luni, 18 aprilie 2016, 9:54)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        bineinteles ca nu tot dar la nivel de manifestare publica, da, primaria acorda starea de legalitate / ilegalitate a unei manifestatii.
  • +3 (21 voturi)    
    Si ce treaba are cu Primaria? (Duminică, 17 aprilie 2016, 22:31)

    zzztop [utilizator]

    Daca e asa bun filozof, istoric de ce nu le preda la catedra tinerilor? Daca-l compar cu Nicusor Dan ma intreb cate parcuri a salvat de la distrugere, cate cladiri istorice nedemolate datorita lui?

    Nici una?? Atunci de ce considera ca el ar trebui sa fie Primar in locul lui Nicusor Dan?

    Tara asta o sa o duca mai bine cand oamenii necalificati in nimic aka politicienii nu o sa se mai bage in fata celor care muncesc din greu pentru ce obtin.
  • +8 (18 voturi)    
    Am și eu o întrebare, G.S. (Duminică, 17 aprilie 2016, 22:37)

    vallux [utilizator]

    De ce pui virgulă între subiect și predicat?
    Cu cine ai făcut gramatică română? Sau cine te-a învățat că în scris ne exprimăm precum în limba vorbită?
    Exemplul supărător este:
    ”Decizia PNL de a-l desemna pe Marian Munteanu drept candidat pentru primaria Bucurestilor, [virgulă, adică pauză. Serios?!] a fost intampinata cu proteste [...]”.
    Cu alte cuvinte, ”G.S., [aceeași virgulă idioată] face niște greșeli de neiertat în scris, deși e ziarist/-ă.”
    Mișto, nu? :)
  • +5 (13 voturi)    
    Personaj (Duminică, 17 aprilie 2016, 22:59)

    Setalcott [utilizator]

    S-a straduit presa ce s-a straduit, si pana urma a reusit sa mi-l faca antipatic.
    • +4 (14 voturi)    
      Eu am cantarit doar citatele si spusele lui si (Luni, 18 aprilie 2016, 0:22)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      m-a convins ca nu ma intereseaza ! erdictul l-am dat dupa ce i-a "urecheat pe manifestantii Colectiv care au contestat pozitia bortd-ului patriarhiei ! Din acel moment indiferenta s-a transformat in adversiune ....Daca e adevarat ca a trimis 3 ambuscati din asociatia aia autista a lui si la intalnirea cu coana Le Pen, o sa zic ca l-a de-criogenat cineva prea devreme ca sa fie expus. Adica, inca nu are valoare muzeistica.
    • -3 (13 voturi)    
      S-o fi străduit presa (Luni, 18 aprilie 2016, 1:51)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Dar matale ce zici? E MM ce spune presa? Eu te asigur că nu e adevărată nici una din elucubratiile care i se pun in spate. Marian Munteanu trebuie judecat mai mult cu inima decât cu capul. Pentru că dacă te iei după "dovezile" care ti se pun in fata faci jocul lui magureanu, lui iliescu si bineînțeles a rusiei care au interes ca MM să dispară de pe scena politică.
    • -5 (13 voturi)    
      S-o fi străduit presa (Luni, 18 aprilie 2016, 1:51)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Dar matale ce zici? E MM ce spune presa? Eu te asigur că nu e adevărată nici una din elucubratiile care i se pun in spate. Marian Munteanu trebuie judecat mai mult cu inima decât cu capul. Pentru că dacă te iei după "dovezile" care ti se pun in fata faci jocul lui magureanu, lui iliescu si bineînțeles a rusiei care au interes ca MM să dispară de pe scena politică.
      • -1 (1 vot)    
        Dar nu e -inca-pe scena politica...si nici nu a (Marţi, 19 aprilie 2016, 2:20)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        fost "la bataie", nu si-a adus contributia civica nicicum in ultimii 20 de ani...Nici daca ar fi primar nu ar "popula"in nici un fel scena politica !! Nu cred ca e greu sa gasim un om cinstit=priceput ca cred ca asta suntem marea majoritate ! Greu le e partidelor sa aduca in fata unul dintre noi ! De fapt le e imposibil ! MM si altii sunt revoltati de reactii la candidatura sa ! Pai daca se profileaza un pericol ca tot se plangeau unii ca nu avem extremisti numai ca unii au mirosit ca vadim si oprea au lasat neexploatat un teren important de exploatat !
  • -3 (15 voturi)    
    Mariane! (Duminică, 17 aprilie 2016, 23:35)

    cititoare [utilizator]

    Sa nu te retragi! Toata familia mea te voteaza! Nu-i lasa pe neocomunisti sa ajunga sa conduca capitala tarii!
  • -2 (14 voturi)    
    Parca ziceau ca este radical ? (Duminică, 17 aprilie 2016, 23:41)

    Vlad-I [utilizator]

    Unii se straduiau sa-l imbrace in piele de lup, el il vad nationalist la locul lui. Oricum infinit mai sanatos la cap decat zapacita Firea.
  • +4 (10 voturi)    
    a, bun, (Duminică, 17 aprilie 2016, 23:44)

    axxiusdecius [utilizator]

    deci avem de ales între post-comuniști la PSD și semi-legionari la PNL, măcar ne-a lămurit. halal democrație, tovarăși/camarazi...
  • +6 (18 voturi)    
    :-) (Luni, 18 aprilie 2016, 1:09)

    Soljenitin [utilizator]

    In momentul in care ai asemenea probleme si explicatii de dat, este clar ca este momentul sa iti retragi candidatura.

    Cat despre PNL, daca munteanu asta este cel mai bun candidat cu care au putut veni, atunci situatia este jalnica.

    PNL, dupa experienta mai mult decat regretabila numita USL se comporta fix ca o gaina descapatanata: miscari aiurea, incercari esuate, tentative fara logica... Cam miroase a cantec de lebada in PNL.
    • -6 (16 voturi)    
      Am vrut sa dau minus (Luni, 18 aprilie 2016, 1:42)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      dar din gresala am dat plus. Comentariul de mai sus e lipsit de valoare. Nu mor caii când vor câinii. Nici PNL-ul când vrea kaghebeul si nici Marian Munteanu când vrea soljenitin. Hai PNL! Hai MM!
      • +2 (14 voturi)    
        He he (Luni, 18 aprilie 2016, 7:07)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Din greseala in greseala spre victoria finala :-) Din pacate, PNL a murit cand a vrut kaghebeul. Remarca, te rog, timpul trecut. Nu prezent, nu viitor, ci trecut. A murit.
  • +7 (13 voturi)    
    MM e o Tocana Politica (Luni, 18 aprilie 2016, 7:56)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Are de toate, spune fiecaruia ce vrea sa auda. Insa nu zice ce vrea Bucurestiul: solutii.
  • +2 (6 voturi)    
    Deci (Luni, 18 aprilie 2016, 10:32)

    Un cititor [utilizator]

    daca IEW si Alina MP zice că nu e bun, înseamnă că e foarte bun !