Cristian Busoi, candidatul PNL la Primaria Capitalei: "Viteza cu care administratia locala raspunde solicitarii bucurestenilor de a-si plati taxele este lenta"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2016, 15:55 Actualitate | Politic

Cristian Busoi
Foto: cristianbusoi.eu
Candidatul desemnat de liberali la Primaria Capitalei, Cristian Busoi, acuza administratia locala din Bucuresti ca raspunde lent si greoi la solicitarile bucurestenilor care doresc sa isi platasca impozitele la inceput de an, in perioada in care pot beneficia de o reducere de 10%.

"In contextul in care bucurestenii pot beneficia de reducerea de 10%, consider ca este dreptul lor de a alege cand sa plateasca factura, dar mai ales modalitatea prin care o pot face. De aceea, solicit administratiilor celor sase sectoare sa informeze cetatenii, pentru a evita cozile la plata impozitului, ca au la dispozitie trei luni de zile pentru a beneficia de reducerea de 10% si ca pot plati si online," afirma Busoi intr-un comunicat de presa.

Prim-vicepresedintele PNL atrage atentia ca distribuirea facturilor se face tarziu, in februarie sau chiar martie.

"Consider ca bucurestenii trebuie sa-si primeasca facturile privind impozitul anual in prima decada a lunii ianuarie, iar acestea trebuie sa poarte coduri de bare pentru a putea fi platite ca orice factura, la automatele online, sau chiar electronic, de acasa. Consider ca este indreptatita nevoia bucurestenilor de a cunoaste suma pe care o au de plata la bugetul local, precum si alegerea momentului cand aceasta sa fie platita, avand in vedere termenul extins de trei luni pentru obtinerea reducerii de 10%" spuns el.  

Busoi cere primariilor de sector sa prelungeasca programul de lucru cu publicul atunci cand numarul de solicitari este foarte mare, "pentru a nu pune oamenii pe drumuri, iar acestia sa reia statul la cozi si a doua zi. In plus, ghisele trebuie deschise o perioada mai lunga de timp si pentru a oferi informatii si servicii corecte bucurestenilor."










1283 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    penele si P$D aceeasi mizerie (Marţi, 5 ianuarie 2016, 16:06)

    un domn [utilizator]

    bushon nu isi da seama ?
    • +1 (1 vot)    
      in loc sa faca ceva util pentru cetateni, (Marţi, 5 ianuarie 2016, 17:42)

      Fifinel [anonim] i-a raspuns lui un domn

      guvernantii nostri se intrec in a implementa facilitati de plata a taxelor. Ca si cand plata a zeci de taxe e visul oricarui om. Sigur, ca sa ne faca sa ne dorim aceste "facilitati", se asigura ca mai introduc cateva taxe in plus, in fiecare an.
      • 0 (0 voturi)    
        varsta lui Compromite sansele (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 9:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fifinel

        altor Oameni care la aceeasi varsta ar fi cu adevarat Gospodari ai Bucurestiului. In fond penele are o Gospodina care ne amuza cu aberatiile ei la teve, mai mult va ingropa Ultimul Partid Istoric sub mantia P$D...aceasi miezerie
  • +3 (3 voturi)    
    Al cui canicat? (Marţi, 5 ianuarie 2016, 16:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Candidat USL, adunatura de doua grupari condusa de o impostoare polituca si un cripto-comunist FSN, via PD
  • +2 (2 voturi)    
    Nu LENTA, UMILITOARE! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 16:49)

    Johanis [utilizator]

    Aceste cozi trebuie sa dispara!
    Umilinta contribuabilului roman este de domeniul comunismului!
    Acum, domnule candidat, bucuresteanului ii promiteti un mare spital, poate pe viitor, un cimitir modern!

    Nu, domnule candidat, nu de astea avem nevoie!
    Avem nevoie de RESPECT!
    Si acest respect este cu atat mai mult meritat, cu cat salariile nesimtite ale bugetarilor cresc!
    Bugetari, ca matale!
  • +3 (3 voturi)    
    mai, mai, candidatPNL isi cearta proprii primari?! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 17:16)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Pai sa vedem:
    -primarul general cica ar fi de la PNL;
    -la sectorul 1 si 6 cica tot leberali ar fi; (ma rog, acum ca Chiliman e in anchete iar cel de la 6-Manescu e doar un mit, niciodata intalnit live e alta poveste).

    Si atunci, pe cine "cearta" dl catindat Busoi, pe proprii coledzi de partid? Nu o putea face in privat, in vreo sedinta de partid sau cu vreun telefon dat direct?

    Aaa...trebuie drulat un scenariu in care catindatul "cearta" administratia publica locala pt ca nu rezolva pb cetatenilor, astfel sa iasa in evidenta si sa salte in sondaje, ca sa poata fi nominalizat drept candidat final si oficial al PNL? Eu asa cred, ca alta explicatie pt asemenea prostie de comunicat nu are cum sa fie...

    Sunteti penibili, PNL+Ciolannis cu acest pseudo-candidat- mai rau, va bateti joc de noi, cei din Bucuresti!
    • +3 (3 voturi)    
      bushon de $$$$$ (Marţi, 5 ianuarie 2016, 18:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      nu trebuie sa ajunga Primar ! este coada de topor a USLamului !
  • +3 (3 voturi)    
    jalnic candidat (Marţi, 5 ianuarie 2016, 17:53)

    gazuldebasist [utilizator]

    Mata Busoi ai lentoare la intelegere, iar viteza doar la trasul sforilor. Mai cauta tehnocrati pentru ministerul sanatatii, uita-te si la femei...
  • +2 (2 voturi)    
    Medic,notar,potlogar politician,bietul Bichon ! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 19:17)

    Plagarus [utilizator]

    Doar intr-un an pacaliciul PNLului a sustinut examentul de rezidentiat si a devenit rezident, a inceput doua doctorate, unul la Timisoara, in Sanatate publica si management, unul la Bucuresti in endocrinologie, era student la Facultatea de Drept a Universitatii "Titu Maiorescu" (absolvita in 2007), a fost consilier general in Consiliul General al Municipiului Bucuresti si apoi a devenit deputat.
    Bonusuri : presedintele national al Cluburilor Studentesti Liberale, secretar al Comisiei pentru politici educationale si formare profesionala a PNL, consilier al vicepresedintelui PNL Popescu-Tariceanu.
    Bichon a fost si presedintele CNAS timp de 7 luni (2013 - 2014), pozitie din care a lasat urme certe. Nu in sistemul sanitar, ci in dosarul Duicu, baronul de Mehedinti.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotul striga hotii! (Vineri, 22 ianuarie 2016, 15:05)

    Triptiric [anonim]

    Hotul striga hotii!