AUDIO Explicatiile halucinante ale unei consiliere PNL pentru arestarea lui Sorin Oprescu: E o schema 'win-win' si 'win-lose', adica la win-lose, fac win-lose

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 13:06 Actualitate | Politic

O reprezentanta a PNL din Consiliul General al Municipiului Bucuresti, Simona Cretu, ofera o explicatie halucinanta pentru arestarea lui Sorin Oprescu, care merge de la "emotii negative", legea atractiei universale si pana la scheme "win-lose". Emotiile negative ar fi dus la arestarea primarului general.

Ea a fost chestionata de site-ul de stiri dcnews.ro dupa ce a trimis o invitatie de presa legata de un curs despre legea atractiei universale.

Potrivit dcnews.ro, la inceputul conversatiei, inainte de a raspunde la prima intrebare, Simona Cretu (aleasa pe listele PDL) a spus ca ea scrie pe foaie ca DNA ancheteaza si apoi procurorii asta au facut in cazul lui Sorin Oprescu. Rugata sa explice exact ce a vrut sa spuna, consiliera generala a raspuns:

"Da, e o schema 'win-win' si 'win-lose', adica la win-lose, fac win-lose, sa zica de Oprescu, dau exemplu ca toti il iau pe el, domne, nu face, nu nu stiu ce, eh, in momentul asta e win-lose, ca eu castig, dar tu pierzi, adica stiu eu ca tu nu esti in stare de nimic. Eh, daca tu trimiti mesajul pe win-lose, nu-ti primeste, nu ti-l face, adica relatia e tensionata, e NOT OK si chit ca zici DNA ancheteaza tu poate nu vrei sa-i faci bine lui si e tensionata relatia si nu merge pe win-lose, deci nu poti sa trimiti mesajele si pe win-win adica trebuie sa apreciezi ce face, ce proiecte bune de infrastructura face, e apreciat de angajati, nu stiu ce, apoi zici DNA ancheteaza, apreciezi implicarea, asa, impreuna combatem coruptia. Ca in schema, asa. Uneori incerc sa le fac sa iasa fara sa scriu, sa le fac sa iasa in toate felurile, caut metode, asa. Cam despre asta e vorba, asa. Voiam sa vada oamenii ca e o schema si, efectiv, melodiile au niste... Deci Sorin, de exemplu, era mereu Enrique, adica eu cand il chemam pe el aparea mereu Enrique, la Silviu nu era niciodata Enrique si sunt niste cantareti pe care-i vezi cand te gandesti la numele lui, deci zic Sorin, pac, ii apare melodia. Bine, sunt multe chestii si de asta".

Dupa care a adaugat:

"Sa stiti ca e foarte tare deci ce zic, eu nu am iesit, fiind delicata situatia, pai eu puteam si astia n-ati vazut ca tot stau si-si pun semne de intrebare 'ma, da pe cine sa punem' si eu am facut multa treaba, cum sa zic, si cu Vacarestiul si cu aia si cu aia, eu, nu m-ati vazut la televizor, deci eu nu am iesit la televizor, pentru ca... bine, o sa incep sa ies, dar sunt niste lucruri delicate, ca sa le zici 'ba, stai frate, ca eu fac chestiile astea', eu cam le-am zis. Si Oanei, Oana Grigore, e la Comisia de Mediu unde sunt eu, eu i-am spus acum trei saptamani, dar efectiv, faza asta ce a facut, ca d-aia zic, cand faci cu inima inchisa el nu prea mai face ce vrea el, d-aia zic sa faci ceva cu vointa pentru ca ai inima mai tare si efectiv, ca nu, nu mai era logic, deci in momentul in care-l prinsesera pe Moni Wigler, care era consilierul lui si era asa, el nu trebuia sa mai ia, era logic, ca altfel, il infunda si pe ala si pe el. Si de aia zic, nu sunt asa, cand vrei sa le explici logic, nu sunt asa, sunt altfel lucrurile. Si eu facand cursul asta, am creat deschidere, adica ce inseamna deschidere, mie-mi ies lucrurile astea, eu tot timpul vin si incerc sa-i invat pe altii, adica il ajut sa se deschida".

Urmeaza si explicatia:

"Avem inteligenta analitica si inteligenta emotionala si in asta emotionala... aaa...  si in comunicare in general sunt doua legi, legea atractiei asa universale, pe asta o urmaresc de mult timp cum functioneaza si am stat si am analizat melodiile si ele sunt... aaa... si de aia eu chemam doi iubiti, Silviu si Sorin, pentru ca in momentul in care chemam doar unul, Silviu, nu vedeau ceilalti ca ele sunt gandurile noastre melodiile, pentru ca d-aia apare 'call my name' in melodii, zic numele meu si atunci apare melodia mea si la Silviu apareau negri si cei mai mari ca varsta asa si la Sorin apareau tipii cu barba. Si de asta am analizat, am facut o lista cu melodii care apar la fiecare si eu trebuie sa dansez doar pentru unul, adica, sa zic, daca chem pe Silviu, dansez doar pentru Silviu, si e o treapta asa, si in faza de jos sunt emotii negative si in faza de sus sunt emotii pozitive, bine, au conotatie sexuala pentru ca eu chem un iubit, dar in faza de sus e cand iti paraseste prietena si te suna. Eu nu m-am inteles niciodata la faza asta cu Silviu pentru ca mereu ii explicam lucrurile astea si ziceam Sorin si el, cand ziceam Sorin, cadea. Ei, eu il ridicam iar. Si atunci se creeaza energiile astea. Fac chestiile astea ce scriu pe foaie, dar eu trebuie sa dansez... nu, aproape am obosit, am ajuns de m-au obosit, plus ca-l blochez pe Silviu si el nu poate sa ajunga la mine pentru ca eu chem doua fluxuri asa si nu chem unul si de asta am zis, nu stiu o sa mai invat niste oameni, dar i-am chemat pe astia care au mers pe urmele mele si care, cum sa zic, care au inima mai tare si care fac lucrurile, pentru ca ceilalti nu prea pricep si zic ca nu faci, dar eu explic la multi oameni, dar, nu, sa-mi spuna mie ca nu fac eu. Si in general despre asta e vorba, despre chestiile astea".

(Transcrierea declaratiilor - dcnews.ro)













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
22668 vizualizari
  • +58 (58 voturi)    
    E la gluma, nu?? (Joi, 10 septembrie 2015, 13:15)

    titirica [utilizator]

    e o gluma sper....pentru ca daca cineva asa oligofren a supravietuit suficient de mult pentru a ajunge pana si consilier in CGMB, e dovada suprema de infirmare a teoriei lui Darwin. Ce evolutie?
    • +22 (22 voturi)    
      poate are alte caracteristici evoluate (Joi, 10 septembrie 2015, 13:23)

      vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui titirica

      poate ca stie sa faca altceva foarte bine nu degeaba cind se gindeste la silviu vede negri mai mari asa ... , sau poate ca taticutul ei a evoluat incit ea paraziteaza rezultatele lui ...
      • +5 (5 voturi)    
        Femeia e pe droguri (Joi, 10 septembrie 2015, 22:39)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

        Au prea multi bani, isi permit! Iar cainii prosti din SPP ii pazesc.
    • +25 (25 voturi)    
      .... este ..... (Joi, 10 septembrie 2015, 13:28)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      Din pacate este mult mai rau decat credem ......
      • -3 (9 voturi)    
        penele q.e.d TOXIC (Joi, 10 septembrie 2015, 15:00)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        si penibil, evident de la Alina, teocratic reprezentat
        • +9 (11 voturi)    
          PDL (Joi, 10 septembrie 2015, 15:19)

          JG [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          A fost aleasa pedelista.
          (Ce a urmat DUPA, e alta porcarie rrromaneasca.)
          • +4 (8 voturi)    
            AMBELE sunt/erau TOXICE (Joi, 10 septembrie 2015, 15:28)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui JG

            ca sa fiu EXPLICIT
    • +19 (19 voturi)    
      nu e gluma (Joi, 10 septembrie 2015, 15:48)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      fata are din pacate,probleme mari.beleaua e cum a ajuns in postul ala,ca responsabila nu e:
      https://www.youtube.com/watch?v=QeSd1sXRkuY
    • +6 (6 voturi)    
      gluma este de partea noastra! (Joi, 10 septembrie 2015, 19:23)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      Pai distinsa doamna Cretu, cum a ajuns in Consiliul Municpal?
      Pe listele PDL - dar asta conteaza mai putin, esentialul este ca noi, locuitorii Capitalei, am propulsat-o acolo!
    • +2 (2 voturi)    
      homo sapiens retrogradus (Vineri, 11 septembrie 2015, 3:15)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      Oare Academia Romana o fi aflat?
  • +25 (25 voturi)    
    vreau si eu (Joi, 10 septembrie 2015, 13:18)

    boogiewoogie [utilizator]

    niste prajituri, tigari sau bomboane de care a luat domnisoara :)
    • +1 (11 voturi)    
      penele este acea limuzina (Joi, 10 septembrie 2015, 15:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      in care se fumeaza la greu..ierburi din Somalia
  • +39 (39 voturi)    
    Doamne fereste (Joi, 10 septembrie 2015, 13:19)

    giigi [utilizator]

    bai frate.. chestia asta se cheama schizofrenie si se trateaza cu pastilute. nu stiu care-i legislatia, dar ma indoiesc ca e normal sa munceasca, mai ales intr-un post de decizie, in conditia asta.
    • +5 (5 voturi)    
      cat de simplu ar fi (Vineri, 11 septembrie 2015, 3:01)

      dan [anonim] i-a raspuns lui giigi

      nu fratele meu, se cheama marketing politic ( de romania). e atat de varza! stati ca ultimii oameni si comentati despre declaratiile respectivei in loc sa vedeti evenimentul principal. Doamne ajuta!
  • +33 (33 voturi)    
    consult. (Joi, 10 septembrie 2015, 13:24)

    cucu [anonim]

    femeia asta pur si simplu delireaza.
    incoerenta dusa la perfectiune.
    la control cu ea.
    • +16 (18 voturi)    
      nu, n-ai (Joi, 10 septembrie 2015, 14:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucu

      inteles.
      dupa win-lose in care ea e win, de fapt acum, care este, e lose.
      daca m-antelegi :)) :)) :))
  • +16 (16 voturi)    
    Da, e clar (Joi, 10 septembrie 2015, 13:26)

    ipolitic [utilizator]

    Vin,vin. Sau ceva mai tare...
  • +25 (25 voturi)    
    Wth? (Joi, 10 septembrie 2015, 13:35)

    sile [anonim]

    Si cu cat o platesc eu lunar pe duduia asta?
  • +9 (13 voturi)    
    o pedelista (Joi, 10 septembrie 2015, 13:35)

    freestyle [utilizator]

    promovata de Udrea

    http://radu-tudor.ro/wp-content/uploads/2015/09/simona-cretu-pdl.jpg
  • +21 (21 voturi)    
    LOL ! (Joi, 10 septembrie 2015, 13:36)

    CRMS [utilizator]

    PNL-ul ar trebui sa le impuna "silenzio stampa" astora care fumeaza chestii tari.
    Sper pentru ea ca era doar "stricata" ca altfel inseamna ca e "mentally challenged"
  • +21 (23 voturi)    
    Nu cred ca este o gluma ! (Joi, 10 septembrie 2015, 13:39)

    NicolaeA [utilizator]

    A fost infiltrata in PDL de cei de la TNR !
  • +24 (24 voturi)    
    Da! (Joi, 10 septembrie 2015, 13:42)

    Bibanul [anonim]

    Sunt complet de acord cu ea. Ar mai fi un singur lucru de adaugat: in cazul in care ploua, sunt afectate in mai mica masura avioanele si masinile si in mai mare masura barcile si agricultura. In aceste conditii, era clar ca Sorin Oprescu nu avea nicio sansa, mai ales dupa inaugurarea pasajului din Piata Presei. Tocmai *de-asta* a intrat Apolodor in insolventa!

    Nu e clar? Votati-ma.
  • +19 (19 voturi)    
    Ok... (Joi, 10 septembrie 2015, 13:44)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Sper ca cineva s-o puna pe Youtube, cu tot cu traducere. Exista 4 scenarii din combinatia WIN-LOSE, dar mie mi-ar place doar 1:
    1.Sa aiba 1 milliard de vizualizari, si s-o rapeasca extraterestrii din cauza asta. Dupa teste, sa traga concluzia ca `homo sapiens` nu merita exploatata, ca e prea idioata. In felul acesta avem WIN-WIN. Noi scapam de invazie, ea e eliberata, si castiga banii de la Google.
    Celelalte 3 combinatii nu-s asa fericite, nici pentru noi ca specie, nici pentru ea ca individ.
  • +25 (25 voturi)    
    nu pot (Joi, 10 septembrie 2015, 13:45)

    NewLevel [anonim]

    Nu pot sa citesc pentru ca, fara sa vreau, incerc sa inteleg iar daca incerc sa procesez dracaria asta mi-e ca innebunesc. Asa zic si virusii de calculator: "executa-ma pe mine ca sa vezi ceva frumos" si dup-aia ramii cu calculatorul pe butuci.
    Lasind gluma la o parte, acesta e efectul sistemului de vot "uninominal pe liste", acea struto-camila inventata de Pirvulescu sub aripa USL-ului.
  • +23 (23 voturi)    
    era beata, drogata sau cum?! (Joi, 10 septembrie 2015, 13:49)

    lili [anonim]

    Asa ceva avem in politica romaneasca!!!
    Asa arata "noul" PNL?!
    Poate ne va "traduce" mademoiselle Gorghiu sau Blaga(ca-i de-a lui de la fostul PDL) sau poate intelege ceva T Basescu sau madam Udrea, sau E Boc din fostul PDL de trista amintire, ca-i de-a lor!
    Sila, o adunatura de ametiti, incompetenti si corupti, de la astia ce sa astepti?!
    Totusi, asa nu poate ramane, fara o explicatie de la "noul" PNL!!!!!!!!!!
    Succes mademoiselle Gorghiu, succes dle Blaga, traduceti, va rugam!!
    • +12 (12 voturi)    
      noooooo, (Joi, 10 septembrie 2015, 14:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui lili

      asa e ea, cu naturelul mai simtitor :))))
  • +17 (19 voturi)    
    n-am inteles nimic (Joi, 10 septembrie 2015, 14:01)

    minos [anonim]

    ce a vrut sa spuna?
    • +22 (22 voturi)    
      Pacat... (Joi, 10 septembrie 2015, 14:28)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Atunci n-ai nicio sansa in politica! :)
    • +10 (10 voturi)    
      hihihi (Joi, 10 septembrie 2015, 14:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Cred ca nici ea nu stie despre ce vorbea
    • +20 (20 voturi)    
      asta e win lose (Joi, 10 septembrie 2015, 14:44)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui minos

      ea abureste: win. tu nu pricepi: lose :)
  • +18 (18 voturi)    
    alo? spitalul 9? avem o urgenta! (Joi, 10 septembrie 2015, 14:28)

    silviana [anonim]

    toate analfabetele isi gasesc un loc bun in structurile administratiei publice iar noi, spectatorii, cei multi, privim cum isi bat joc de noi.suntem niste tampiti mai mari ca ei ca-i suportam.
  • +19 (19 voturi)    
    terifiant (Joi, 10 septembrie 2015, 14:41)

    harapalb [utilizator]

    Pur si simplu iti ingheata coloana cand realizezi ca astfel de indivizi au functii de conducere...
  • +12 (12 voturi)    
    am mai spus (Joi, 10 septembrie 2015, 14:41)

    keiser_soze [utilizator]

    aici, pe Hotnews, ca indivizii promovati in functii de conducere trebuie sa treaca si un examen psihologic. Indiferent ca sint functionari publici ( dar mai ales pentru asta, ei gestionand bugetul tarii) sau ca lucreaza in privat.
    Exemple din ambele parti ar putea constitui un roman.
  • +16 (16 voturi)    
    E pe etnobotanice? (Joi, 10 septembrie 2015, 14:53)

    Marcel Panciu [anonim]

    Chiar ma intrebam ce a facut in 3 ani aceasta doamna consilier, pusa cu mare tam-tam pe listele PDL in 2012 ca "reprezentanta a societatii civile". Acum avem raspunsul: a fumat pe rupte. Astia sint aia care defilau acum 3 ani in frunte cu Prigoana si ne cereau sa-i votam ca sa ne scape de PSD. Cum s-au vazut consilieri, cum au facut blatul cu Oprescu. Ma intreb daca mai au tupeul sa candideze si in 2016.
  • +14 (14 voturi)    
    o chintesenta a clasei care ne "conduce"... (Joi, 10 septembrie 2015, 14:59)

    Lucky1 [utilizator]

    ...la pieire.
    Mai trist, ca sunt alesi tot de noi.
  • -8 (10 voturi)    
    ... (Joi, 10 septembrie 2015, 15:04)

    klaudyuxxx [utilizator]

    ori Gorghiu, ori asta, tot pe-acolo
  • +13 (15 voturi)    
    FREE MARIJUANA (Joi, 10 septembrie 2015, 15:29)

    freestyle [utilizator]

    am fumat si ma simt bine. hai sa facem politica si sx.
    desi un joint nu are urmari din astea. cred ca la tipa asta e vorba de ceva prafuri. glumesc...
    tipa de fapt nu e in stare sa comunice un mesaj intr-o forma coerenta. chestia cu energia din final, probabil se referea la chakrele energetice ale corpului uman. presupun ca frecventeaza cercuri unde se discuta despre chestii din astea. ce intelege si ea, saraca, asta spune mai departe.
  • +8 (8 voturi)    
    Da da (Joi, 10 septembrie 2015, 15:51)

    CititorulComentator [utilizator]

    Din Cenaclul Flacara Violet :)
  • +5 (5 voturi)    
    Stupizenii (Joi, 10 septembrie 2015, 19:14)

    hohoho [utilizator]

    cu energii, fluxuri, starea joasă/înaltă, gândiri pozitive/negative, pseudoștiință și bazaconii în general, definesc curentul la modă care tinde să cretinizeze întreaga societate. Nebuna asta pe care o plătim să voteze în numele nostru e o glumiță față de Hrebenciuc de exemplu, cu a sa flacără violet.
    Observ o înclinație la mulți politicieni spre superstiție sau un așa-zis ezoterism. Este explicabil, în general ocupațiile cere presupun riscuri mari (militari, marinari, mineri etc) predispun dezvoltarea unui ansamblu de credințe și superstiții care le pot asigura un anume confort interior. În cazul politicienilor riscurile sunt legate de DNA și sunt în creștere.
  • +5 (5 voturi)    
    [De bun simt] (Joi, 10 septembrie 2015, 23:01)

    popescu [anonim]

    Credeti ca e singura in CGMB care sufera?
    Sa vedeti cite "femei potrivite la locul potrivit se afla".
    Arestarea lau SMO , primar general e numai virful aisbergului.
  • +3 (3 voturi)    
    AFARA CU EA!!! (Vineri, 11 septembrie 2015, 7:18)

    Atcika [utilizator]

    Aafara cu aceasta analfabeta drogata!!! Ce tot ne mai invirtim in jurul cozii??? sa fie data afara si trimisa sa sape santuri, desi, presupun ca nici asta n-o sa poata face din cauza drogurilor pe care le ingurgiteaza. RUSINE!!!! pentru cei care au angajat si care tin pe salarii grasute asemenea panarame.
  • +3 (3 voturi)    
    macar nu face rau (Vineri, 11 septembrie 2015, 7:22)

    gabic [anonim]

    articol din 2012 - cum a ajuns simona cretu pe listele PDL

    http://www.evz.ro/simona-cretu-viitor-consilier-general-al-capitalei-putem-face-bucurestiul-curat-si-verd-980527.html

    Femeia era bine intentionata cu proiectul ei, iar boala nu era avansata si nu si-au dat seama de ea, dar acum sigur are nevoie de tratament.
  • 0 (0 voturi)    
    asta inseamna sa fii dus... (Vineri, 11 septembrie 2015, 15:15)

    eljiji [anonim]

    Am mai gasit niste material cu donsoara asta... :)))
    http://www.eljijinews.com/fun/asta-inseamna-sa-fii-dus