Calin Popescu Tariceanu: Criza politica intretinuta de Basescu in 2009 a blocat securizarea cresterii economice din 2004-2008

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 9 august 2015, 11:55 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Copresedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, afirma ca securizarea cresterii economice din perioada guvernarii sale 2004-2008 a fost blocata in 2009 de criza politica intretinuta de Traian Basescu, iar greseala nu trebuie repetata acum prin sacrificarea Codului Fiscal, de care Romania are nevoie, in numele unor interese politice de moment, relateaza Agerpres.

"Cei care critica guvernarea Tariceanu nu au avut si nu au nici o rusine in a isi asuma rezultatele acesteia: investitii straine record, crestere economica, cresteri de salarii si pensii. Aud voci care incearca sa explice cum cresterea economica mult prea accelerata din perioada 2004-2008, a adus criza in 2010. In primul rand, marea problema a Romaniei a fost anul 2009 cand o criza politica perpetua, intretinuta de Traian Basescu, a blocat practic orice strategie a Romaniei care ar fi securizat cresterea economica si care ar fi limitat efectele crizei. Nu trebuie sa repetam aceleasi greseli si ii vad pe unii pregatiti sa sacrifice un Cod Fiscal de care Romania are nevoie, in numele unor interese politice de moment si in numele luptei pentru putere", spune Tariceanu, intr-un comentariu postat duminica pe Facebook.

El mai aminteste cum in septembrie 2009 fostul presedinte Traian Basescu, intr-un discurs tinut in fata Parlamentului, lauda si isi asuma rezultatele guvernarii Tariceanu in privinta introducerii cotei unice, cresterii economice fara precedent, a cresterilor inregistrate in privinta salariilor si pensiilor ori investitiilor straine directe, dar si a reducerii saraciei absolute.

Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, luni, ca, in opinia sa, noul Cod fiscal va fi revotat in Parlament si promulgat de actualul sef al statului, adaugand ca responsabilitatea pentru stabilitatea fiscal-bugetara a Romaniei este zero la oamenii politici.

El a adaugat ca "teoria lui Tariceanu este reimplementata acum de Ponta" si a avertizat ca "2017 va fi anul 2010 al crizei profunde, cu o tara destabilizata economic".

"Am convingerea, anul acesta, cu pomenile electorale facute, este echivalentul anului 2007 din timpul lui Tariceanu. Intrarea noului Cod fiscal inseamna echivalentul lui 2008 din timpul lui Tariceanu. Imi fac datoria, ca om cu experienta si care nu mai are interese, sa avertizez ca 2017 va fi anul 2010 al crizei profunde, cu o tara destabilizata economic si care va avea din nou deficit de cont curent consistent, pentru ca se stimuleaza din nou urias consumul, iar Romania nu produce cat ar consuma romanii cand au bani, pe de-o parte, iar pe de alta parte va trebui sa se imprumute multi bani pentru a se acoperi gaurile generate de relaxarea fiscala irationala pe care o face actuala majoritate. (...) Daca se va promulga noul Cod fiscal, 2017 va fi echivalentul lui 2010", a spus fostul presedinte.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2366 vizualizari
  • +28 (30 voturi)    
    Detestabil individ (Duminică, 9 august 2015, 12:53)

    pprog [anonim]

    Am ajuns sa-l detest pe Tariceanu mai mult decat pe oricare alt politician. Ce nu spune Tariceanu e ca aparatul bugetar a crescut in mandatul lui. A fost o explozie a creditelor imobiliare si de consum ceea ce a dus o falsa crestere. Iar daca in acea perioada a fost asa o crestere sa ne spuna si cati kilometri de autostrada a inceput(ca de terminat nici nu poate fi vorba). Ma voi bucura de momentul cand vei disparea din politica exact ca atunci cand l-am vazut pe Voiculescu intrand la racoare. Sper ca la urmatoarele alegeri sa nu mai aud de tine.
    • +21 (23 voturi)    
      Intr-o tara normala, Tariceanu era in puscarie! (Duminică, 9 august 2015, 13:37)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui pprog

      Omul asta ///practic a pulverizat fondul de Dezvoltare de 1,5 miliarde de euro obtinut prin privatizarea BCR prin proiecte de construcii wc-uri in mediul rural a cate 56.000 de euor bucata. Bineinteles ca erau mita pentru electorat ca sa intre PNL in Parlament caci ajunsese la 7%, unde ii este locul, dupa suspendarea Presedintelui Traian Basescu. El si Geoana au spart un miliard si jumatate de euro intr-o luna de campanie electorala, au dublat pensiile si au marit salariile fara niciun scrupul si fara sa se gandeasca la Romania. Pentru acest lucru cel putin, acest comunist vopsit in liberal, ca intreg PNL dealtfel, merita puscarie ani grei pentru raul facut Romaniei. ///
    • -2 (4 voturi)    
      Gogu (Luni, 10 august 2015, 9:16)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui pprog

      Onor Tariceanu,a avut crestere economica de 8% si de ficit de 9%.Ce poti spune de un astfel de PM?Nimic.
  • +20 (22 voturi)    
    /// (Duminică, 9 august 2015, 12:58)

    Carlos Șacalul [anonim]

    Serios, omul ăsta nu a auzit de Criza economică mondială. Aparent, nu. CPT e un sceptic de felul său, el nu crede în criză, o invenție a masonilor.
  • +20 (20 voturi)    
    da' care-i m.p. care a marit aparatul bugetar (Duminică, 9 august 2015, 12:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cu inca aprox. 400000 de bugetari ?
  • -19 (21 voturi)    
    Mai conteaza acum... (Duminică, 9 august 2015, 12:59)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mai conteaza acum? Cred ca si Basescu a fost surprins ca a ajuns PDL-ul la guvernare in 2009. Vezi si celebra replica "mi-am vazut visul cu ochii" referitoare la guvernarea alaturi de PSD. O afirmatie care ar fi trebuit macar sa-i puna pe ganduri pe asazisii votanti "de dreapta si anti PSD-isti".

    In 2009 se intra serios in recesiune (-7%) PIB. Printre masurile luate de guvernarea Basescu - Boc: cresterea pensiilor (in an de criza ca sa aiba de unde taia in 2010). cresterea CAS (in an de criza), si redirectionarea unei transe a FMI spre cheltuielile bugetare (fara precedent si surprinzator acceptata de FMI).
  • +12 (12 voturi)    
    /// (Duminică, 9 august 2015, 13:07)

    georghe [utilizator]

    În ultima perioadă a guvernării sale a tot dat, sprijinit de PSD, ceea ce a adunat în prima perioadă, împreună cu PDL.
  • +14 (18 voturi)    
    Nene Căline, (Duminică, 9 august 2015, 13:17)

    ipolitic [utilizator]

    las-o baltă.
    Eu te înțeleg, și eu sunt furios pe Băsescu, cât timp el a fost la Cotroceni, eu am îmbătrânit zece ani. Poate dacă ar fi fost Iliescu în locul lui, timpul ar fi stat pe loc. Sau (poate) dacă tu erai în locul lui, ne-am fi întors în anii tinereții mele. Dar ne-am îmbătrânit, și tu și eu, asa că apasă pe frână și bagă în marșarier. E momentul să ne parcăm.
  • +17 (17 voturi)    
    Cum ? (Duminică, 9 august 2015, 13:30)

    adrian88000 [utilizator]

    "securizarea cresterii economice din perioada guvernarii sale 2004-2008 a fost blocata in 2009 de criza politica intretinuta de Traian Basescu "
    Sa ne explica domnul Moliceanu cum s-a produs acest efect. Dar nu poate explica . El poate doar sa arunce vorbe fara sens.Afirmatii neintarite de argumente de demonstratii. Vorbe goale.
    • +17 (17 voturi)    
      Când ești prost,dai vina pe altul. (Duminică, 9 august 2015, 13:59)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Tăriceanu a rămas blocat în lozinca USL-Băsescu-i vinovat.Sa rablagit săracu,că nici nu mai știe în ce an este și cine-i președinte.Este grav când niște boșorogi se cred în putere și cu mintea întreagă.Tăriceanu nu a avut prea multă minte nici când a fost tânăr.Stătea călare pe mătură și aștepta să zboare!
    • +5 (5 voturi)    
      cu afirmatii (Luni, 10 august 2015, 7:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      de acest gen, motocicleanu inca isi plateste locul de pres al senatului, al doilea om in stat, deh.
      ar trebui insa ca cineva sa-i spuna si lui si ordonatorului acestor declaratii, tonta in speta, ca nu mai tine de foaaarte multa vreme tematica antibasescu. nu doar pt. ca e altcineva pe scaunul ala de la cotroceni ci si pt. ca din ce in ce mai multi oameni, chiar dintre votantii tontului, vad ca imparatul e gol.
  • +21 (21 voturi)    
    Inconstienta sau nesimtire? (Duminică, 9 august 2015, 13:32)

    MPopa [utilizator]

    Tariceanu ne crede prosti. A lasat finantele statului intr-o stare deplorabila la finalul mandatului de prim-ministru si cand a lovit criza economica ne-a prins cu indispensabilii in vine. Acum vrea sa acrediteze ideea ca aveam bani berechet dar din cauza ca era Basescu scandalagiu au fugit investitorii. Vai de capul dvs. domnule Tariceanu, daca erati prim-ministru in timpul crizei am fi vazut euro la 7 lei si inflatia la 20% pe an, ca alte masuri n-ati fi avut de unde scoate.
  • +15 (15 voturi)    
    /// (Duminică, 9 august 2015, 14:27)

    Ord [utilizator]

    Sper sa dispara la urmatoarele alegeri parlamentare, ca dealtfel peste 80% din parlamentari cocotati in scaune de jocuri politice, nu de alesi.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce bou. (Duminică, 9 august 2015, 23:19)

    Locke Lamora [utilizator]

    Bineinteles ca votacii de boi, vreo 5 milioane or sa-l si creada.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 10 august 2015, 11:21)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Si votacii de vaci vor reactiona la fel.
      Din pacate...
  • +1 (1 vot)    
    MARIONETA ZGLOBIE (Luni, 10 august 2015, 12:16)

    arheopterix [utilizator]

    Este consecventa . Nici n-ar avea alta optiune .Eu cred ca nu e cazul sa ne pierdem vremea cu el .