UPDATE Gabriel Oprea neaga ca Sebastian Ghita s-ar fi inscris in UNPR

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2015, 10:08 Actualitate | Politic

Sebastian Ghita
Foto: HotNews / DP
Liderul UNPR, Gabriel Oprea, neaga ca deputatul Sebastian Ghita s-ar fi inscris in UNPR, spunand ca este "o gluma". 

Intrebat de mai multe ori, vineri, la Parlament, unde a fost dezbatuta motiunea de cenzura, Oprea a negat ca Ghita s-ar fi inscris in UNPR, spunand ca "a fost o gluma". 

Informatia privind inscrierea lui Sebastian Ghita in UNPR a fost furnizata de surse apropiate liderului PSD, Victor Ponta, vineri dimineata, inainte de inceperea dezbaterii motiunii de cenzura, informeaza Mediafax.

Sebastian Ghita a demisionat din PSD dupa alegerile prezidentiale din noiembrie 2014. Ulterior, a anuntat ca va infiinta o noua formatiune politica, Partidul Progres Romania.

Intr-un inteviu din ianuarie 2015, Ghita declara ca acest partid va avea o serie de programe dedicate tinerilor, Sebastian Ghita citand in acest sens obligatia companiilor care participa la licitatii publice de a angaja tineri.
PUBLICITATE

Sebastian Ghita mai spunea atunci ca Victor Ponta nu va rezista la conducerea PSD daca nu va prezenta un partid de oameni tineri, si nu de "bosorogi comunisti".

"Cu voia sa si voia lui Dumnezeu, domnul Ponta va trebui sa livreze un partid nu de bosorogi comunisti, ci de oameni tineri, de stanga, care sa reprezinte viitorul. Nu va mai putea domnul Ponta sa reziste public, atat timp cat nu-si prezinta echipa si are, slava Domnului, oameni ok", a spus Sebastian Ghita.

Sebastian Ghita este urmarit penal de DNA in dosarul cumnatului lui Victor Ponta, Iulian Hertanu. Omul de afaceri controleaza postul Romania TV iar firmele detinute in trecut au castigat contracte pe banda rulanta cu statul in domeniul IT. S-a remarcat ca un puternic sustinator al proiectelor de legi promovate de SRI, desi activeaza in comisia parlamentara care ar trebui sa controleze Serviciul Roman de Informatii. Potrivit unor dezvaluiri Rise Project, Ghita a avut contracte inclusiv cu SRI










5702 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    si partidul de buzunar ? (Vineri, 12 iunie 2015, 10:10)

    un domn [utilizator]

    a carat o gramada de copii fara minte in club sa le spuna ce ? ca sa devina copii de trupa al Generalului Interesul National !...aaaaa...ce spunea Rus ieri de "centutiste"...da...acum se leaga
    • +14 (16 voturi)    
      UNPR e partidul SRI'ului (Vineri, 12 iunie 2015, 10:52)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Acolo sunt oamenii cheie ai securitatii, si fac parte din toate guvernele, pe portofolui gen MAI si MApN.
      Restul se joaca in jurul lor. E simplu!
      • +10 (10 voturi)    
        Acoperitii se aduna... (Vineri, 12 iunie 2015, 11:07)

        EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Avea nevoie de o umbrela. Ma gandesc ca atat fostul sofer al lui Miron Cozma, Gabriel Oprea, cat si tovarasul de Dubai al lui Ponta, Sebastian Ghita, cred ca pot sa-si negocieze niste dosare de pe pozitii de forta. In interes national...dar mai ales personal...
        • +8 (8 voturi)    
          UNPR insula de naufrgiati, sau cetate cucerita? (Vineri, 12 iunie 2015, 11:42)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

          Baietii cestia au sarit gardul de la PSD pentru a mai diminua din presiunea pe care o resimte Ponta, sau asistam la o intrare triumfala a Calului Troian in nefericita cetate?
    • +3 (3 voturi)    
      Intai trebuie sa dai (Vineri, 12 iunie 2015, 12:19)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cu subsemnatul la DNA. Apoi vezi tu unde te mai inscrii...
  • +8 (8 voturi)    
    urmeaza WP? (Vineri, 12 iunie 2015, 10:17)

    lambda [utilizator]

    mda... asteptam stirea cu inscrierea lui Ponta in UNPR, si apoi redenumirea-fuziunea UNPR-PSD in... PSD
  • +13 (13 voturi)    
    Afaceristul din Ghita a grait (Vineri, 12 iunie 2015, 10:22)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "E mai usor sa te inscrii intr-un partid existent care creste in sondaje decat sa-ti creezi partidul tau, sa cheltuiesti mult timp si bani, prin inscrierea in UNPR ajung mai repede la ciolan."
  • +11 (11 voturi)    
    Jale (Vineri, 12 iunie 2015, 10:36)

    Seele [utilizator]

    DNA ciuruieste, pe buna dreptate PSD si PNL deopotriva. Vom ramane pentru alegerile de anul viitor cu partidul domnului Oprea si protejatii lui? Salvatorii neamului? Ha, ha, incep sa imi dau seama ca, in aceste conditii, dupa parlamentarele din 2016, cu UNPR in pozitii cheie, mai multa libertate de exprimare va fi in Ungaria. Rictusul domnului Oprea imi da intotdeauna fiori, atitudinea alunecoasa si limbajul de lemn ma inspaimanta. Cine il ia pe domnul Oprea in guvern isi atarna un constrictor de gat, spectaculos si mortal, pana la urma ajunge sa fie sufocat si inghitit. Dupa ce am auzit aceasta stire, mai ca as pune pariu in legatura cu secundele ramase guvernului Ponta. Poate nu azi.....dar nici n-as baga mana in foc.
  • +13 (13 voturi)    
    sobloanii (Vineri, 12 iunie 2015, 10:39)

    un anonim [utilizator]

    parasesc sobolanii corabia
  • +12 (14 voturi)    
    UNPR="aspirator" de traseisti si ofiteri acoperiti (Vineri, 12 iunie 2015, 10:49)

    lili [anonim]

    Vai de Romania !!
    "Interesul national a incaput pe maini bune!!
    Sila!
    Ce spunea Ponta in 2011 despre UNPR si G Oprea:

    "Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat marţi, la interviurile "Gândul", că nu se teme de trădări în partid după alegerile parlamentare din 2012, pentru că trădătorii şi ofiţerii acoperiţi au plecat la UNPR.

    "Cei care sunt ofiţeri acoperiţi, cei cu dosare penale cărora le promite Oprea (Gabriel - n.r.) că le rezolvă, cei care vând voturi pentru bani s-au cam dus de la noi. Fiecare pădure are uscături, noi ne-am cam curăţat uscăturile", a spus Ponta.
    Întrebat dacă afirmă că în UNPR ar fi ofiţeri acoperiţi, preşedintele PSD a răspuns: "Au fost în PSD şi acum sunt la UNPR. (...) Eu atunci nu am avut acces la resurse, se ştia, se vorbea, se bănuia. Altfel cum explici că atunci când era nevoie de un vot în plus se apăsa pe butoane? Nu vi se pare ciudat că oameni care s-au bătut cu pumnul în piept că se luptă cu Băsescu au trecut peste noapte în tabăra cealaltă?".

    http://www.cotidianul.ro/ponta-ofiterii-acoperiti-din-psd-s-au-dus-la-unpr-161219/
    • +9 (9 voturi)    
      interesul national=ciordeala (Vineri, 12 iunie 2015, 11:09)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui lili

      in viziunea unpr -, cu alde nicolicea, sebi gh sint pe drmul "bun"

      Aseara n-am avut de lucru si l-am ascultat pe nicolicea cca 10 min la realitatea . Mai mult nu am putut rezista la aberatiile comunistului .
      Specimenul, ca domn nu pot sa-i spun, e poate expresia cea mai elocventa a pupincurismului , incompetentei si gindirii "creatoare" comuniste . Un munte de imbecilitate care creste. Devine ingrijorator

      Specimenul asta ar trebui izolat
      • +2 (2 voturi)    
        il vor izola ! (Vineri, 12 iunie 2015, 12:10)

        luiz [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        Probabil in Palatul Justitiei !
  • +9 (9 voturi)    
    recycle bin (Vineri, 12 iunie 2015, 11:00)

    kalughin [utilizator]

    Organize: ................
  • +7 (7 voturi)    
    ..si UNPR are ministerul justitiei (Vineri, 12 iunie 2015, 11:06)

    trem [utilizator]

    E ceva ciudat aici...UNPR preia Ministerul Justitiei si simultan 'mogulul' intra si el in UNPR. Oare nimeni nu se prinde de legatura?
  • +2 (2 voturi)    
    alt nume: (Vineri, 12 iunie 2015, 12:03)

    excel [anonim]

    uniunea nationala a politrucilor remaiati (nu remaniati)
  • +2 (2 voturi)    
    balaurul.. (Vineri, 12 iunie 2015, 12:13)

    luiz [anonim]

    ...isi intareste toate cele 7 capete ! In caz ca pica unul....
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta (Vineri, 12 iunie 2015, 12:16)

    Stef_and [utilizator]

    Cred ca Ponta si neamurile lui vor fi parasite. Dar cred ca Oprea e mai mare rau pentru natiune, precum si partidul lui contrafacut din traseisti!
  • +3 (3 voturi)    
    Dragnea a cistigat meciul (Vineri, 12 iunie 2015, 12:32)

    fil de putain [anonim]

    Ghita viza pozitia lui Dragnea, iar D., cu un brat bandajat, i-o zis: "still in charge, keep dreaming"
  • +3 (3 voturi)    
    Care e diferenta? (Vineri, 12 iunie 2015, 12:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    UNPS e complice la jaful PSD, asa ca ai sa poti sa furi din contractele cu statul ca si pina acum
  • +3 (3 voturi)    
    Ghitza scoate-l pe Viorel din primul 5 ! (Vineri, 12 iunie 2015, 19:32)

    Plagarus [utilizator]

    CSU-Ploiesti "hranita " de Ghitza-control judiciar,este echipa ce nu poate onora invitaţia ULEB pentru înscrierea în EuroCup şi, totodată, se află în imposibilitatea de a-şi desfăşura activitatea în Liga Naţională, începând cu sezonul viitor !!!!