Victor Ponta: Romania nu se va lasa intimidata de declaratiile agresive ale diplomatiei ruse

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2015, 8:19 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta saluta reactia NATO, in urma declaratiile facute astazi de purtatorul de cuvant al MAE rus, informeaza un comunicat al Guvernului.

"Romania este un stat membru al NATO si va lua doar acele decizii pe care le considera corecte si oportune pentru obiectivele de securitate nationale si ale Aliantei Nord Atlantice. Romania este un partener de incredere al NATO si nu se va lasa intimidata de declaratiile agresive ale diplomatiei ruse. Romania condamna actiunile agresive ale Federatiei Ruse in Ucraina. Salutam, de asemenea, reactia NATO care subliniaza clar determinarea Aliantei de a-si proteja membrii fata de orice forma de agresiune" a declarat premierul.

Romania este un aliat NATO de incredere, iar NATO isi apara aliatii in fata oricaror amenintari, iar alianta isi apara membrii in fata oricaror amenintari, arata Alianta Nord Atlantica intr-un comunicat de presa.

Purtatorul de cuvant al ministerului rus de Externe, Alexandr Lukashevici, a atacat miercuri, citat de agentia oficiala ruseasca Tass, pozitia Romaniei. Potrivit oficialului rus, conducerea Romaniei transforma tara intr-un cap de pod al SUA si NATO in apropiere de granita Rusiei si este gata, din motive "oportuniste", "sa sacrifice interesele de mentinere a stabilitatii" in regiunea Marii Negre".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1514 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    Bine zis, domnule prim-ministru! (Joi, 9 aprilie 2015, 8:57)

    echidistantul_ [utilizator]

    Felicitari domnule V.Ponta! Foarte bine punctat. Sa nu isi inchipuie rusii ca suntem ca sin in 1940 cand domnul Constantin Argetoianu a pus Basarabia si Bucovina pe tava rusilor fara sa iasa un glont pe teava.
    Dar cu domnul Aiurescu ati vorbit? Ca poate dumnealui are alta parere si vedem un pact Aiurescu-Lukashevici -Breedlove si ne trezim cu o tara ciopartita.
    • 0 (2 voturi)    
      Trollaj fin,da' se poate imbunatati (Joi, 9 aprilie 2015, 11:53)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Si ati inceput atat de bine.Usor exagerat de laudator,dar simpatiile personale nu se critica prea tare.
      "Dar cu domnul Aiurescu ati vorbit? Ca poate dumnealui are alta parere si vedem un pact Aiurescu-Lukashevici -Breedlove si ne trezim cu o tara ciopartita."
      Aici,stimabile,ati dat-o insa cu oistea-n gard.Niet coerenta,niet logica,niet remuneratie,pasol la reciclare.

      Pai draga domne',in guvernul cui e ministru de externe Aurescu,in guvernu' lui Boc?Al lui Predoiu ?Nu,domne',in al lui vevepe.Si daca va inchipuiti ca guvernu' e congresu' PSD sa faca fiecare ce a visat azi noapte,fara sa stie seful,sa stiti ca nici macar Victor Viorel nu e atat de prost.Macar ca suntem stat membru UE.
      Cat despre o alianta diavoleasca intre un ministru roman-un oficial rus-comandantul NATO pentru o joaca de-a diktatul.Mda.Nu prea am ce sa zic care sa fie macar legat de tema.Da,aveti dreptate,aripioarele verzi sunt mult mai elegante pe porcusorii roz decat cele violet.Nu,imi pare rau sa va contrazic,un motor de jet nu le-ar imbunatati estetica.Da aveti dreptate,cocktailul asta e delicios.Nu va suparati,nu stiti unde e intrerupatorul?Becul asta mare de pe tavanul albastru imi bate mult prea tare in ochi...
      • +1 (1 vot)    
        Hai ma... (Vineri, 10 aprilie 2015, 7:55)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

        La Yalta, Churchill, Roosevelt si Stalin au confirmat ce au hotarat ministrii de externe.
        Asa ca, atentie pe und eumbla domnul Aiurescu.
  • +4 (4 voturi)    
    Un moment de luciditate pontista! (Joi, 9 aprilie 2015, 9:15)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Pacat ca ramane acelasi corupt.
  • +3 (3 voturi)    
    Rusia (Joi, 9 aprilie 2015, 9:52)

    NICOLAE [anonim]

    Rusia este dusmanul natural al Romaniei.O spune istoria:ruperea bucovinei si a tinutului herta prin legea junglei ,,impropietarirea‘‘ cu tezaurul Romaniei in semn de mare,,prietenie‘‘ si grja fata de,,fratele‘‘ mai mic, declaratiile belicoase permanente actuale ale oficialilor rusi la adresa Romaniei si a aliatilor ei in contextul conflictului din Ucraina,context in care as fi fericit daca am rupe relatiile diplomatice cu cei care tot ne fac ,,bine‘‘cu bata.Eu ca roman, fire mai pacifista ma limitez la a nu cumpara benzina de la Lukoil de exemplu pt. a nu mai alimenta masina de razboi a marelui KGB-ist,asa cum din pacate a facut-o ,,pretenul‘‘ Basescu pe principiul ca banii n-au miros[vezi Gazprom by Ioana] sau Alro sau Franta cu imbelicialitatea contractelor cu navele de razboi.
  • 0 (2 voturi)    
    Salut (Joi, 9 aprilie 2015, 10:33)

    nano2k [utilizator]

    Salut si eu declaratia Premierului Romaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    Păi parca Ponta ,vroia sa ne bage in EurAsia (Joi, 9 aprilie 2015, 11:10)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    si era atras de "personalitatea" lui Putin...
    In 2014 s-a dus si in China.
    Ce s-a intamplat , cu Maimuțoiul ,iar vrea sa ne pacaleasca ?!
  • +3 (3 voturi)    
    Whom are we kiddin'?! (Joi, 9 aprilie 2015, 11:19)

    hot news [utilizator]

    Pe cine incearca sa pacaleasca Copy-paste?!
    Toata lumea stie ca el, ca si ceilalti Copii ai Fiarei, urmasii lui ion ilici, este omul ruznacilor.
    Iar majoritatea votantilor pedesere tocmai pentru aceasta orientare politica si strategica l-au si votat!
    Pe cine cred ca pacaleste cu aceste declaratii aberante?!
    Nici Tonta, si nici pedesereul sau nu a ce cauta in UE si in NATO, locul lor este in stepele Asiei centrale, in Federatia lui Putin!