Deputatul PNL Gigel Stirbu, presedintele Comisiei de cultura, intr-o scrisoare deschisa: Romania are nevoie sa-si celebreze Ziua Independentei pe 10 mai

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2015, 12:43 Actualitate | Politic

Gigel Stirbu
Foto: cdep.ro
Deputatul liberal Gigel Stirbu, presedintele Comisiei de Cultura a Camerei, a transmis o scrisoare deschisa presedintilor partidelor politice in care le cere sprijinul pentru ca toti romanii sa-si sarbatoreasca Ziua Independentei pe 10 mai, prin adoptarea unui proiect de lege in acest sens saptamana viitoare.

"Va adresez rugamintea de a face posibil ca pe data de 10 mai toti romanii sa-si sarbatoreasca Ziua Independentei. Putem fi cu totii de acord ca Ziua Independentei se cuvine a fi celebrata in chiar ziua in care faptuitorii acesteia si-au dorit ca ea sa fie sarbatorita. La 25 de ani de la caderea comunismului, ne putem permite sa renuntam la temerea  ca Ziua Nationala de 1 Decembrie ar putea fi pusa cumva in umbra de recunoasterea oficiala a Zilei Independentei. Dimpotriva, la fel cum independenta Romaniei a creat premisele si a generat fortele necesare pentru realizarea Marii Uniri, la fel, celebrarea Zilei Independentei potenteaza si pune in valoare Ziua Nationala a Romaniei", scrie Stirbu.

Redam integral scrisoarea deschisa:

"Romania democrata are astazi propriul sau drum in Europa si in lume, pe care inainteaza mai repede sau mai incet, mai optimista sau mai impovarata, dar independenta si demna.

E greu pentru o tara care a reinstaurat democratia de 25 de ani sa-si rezolve toate disputele, sa-si corecteze toate erorile savarsite de-a lungul istoriei recente, sa fie in deplina armonie cu sine insasi si cu cetatenii sai. Insa catre asta tindem cu totii, indiferent din ce partid facem parte si indiferent de modalitatile pe care credem de cuviinta sa le utilizam in acest scop.

Un lucru insa, care depinde in aceeasi masura de noi toti, ne poate ajuta sa dam romanilor siguranta ca destinul Romaniei depinde numai de romani. Va adresez rugamintea de a face posibil ca pe data de 10 mai toti romanii sa-si sarbatoreasca Ziua Independentei. Putem fi cu totii de acord ca Ziua Independentei se cuvine a fi celebrata in chiar ziua in care faptuitorii acesteia si-au dorit ca ea sa fie sarbatorita.

In data de 10 mai 1877, conducatorul statului roman, principele Carol I, a semnat proclamatia ¬Independenta absoluta a Romaniei¬, conferindu-i astfel putere de lege. Cu o zi inainte, actul fusese citit in Parlament, de catre Mihail Kogalniceanu si votata de catre reprezentantii celor doua Camere.

La 25 de ani de la caderea comunismului, ne putem permite sa renuntam la temerea  ca Ziua Nationala de 1 Decembrie ar putea fi pusa cumva in umbra de recunoasterea oficiala a Zilei Independentei. Dimpotriva, la fel cum independenta Romaniei a creat premisele si a generat fortele necesare pentru realizarea Marii Uniri, la fel, celebrarea Zilei Independentei potenteaza si pune in valoare Ziua Nationala a Romaniei.

Suntem singura dintre tarile europene, care au fost in situatia de a-si declara independenta, care nu are, in mod oficial, o zi a independentei. Depinde doar de noi sa intram in randul tarilor europene si cu acest fapt, dar, mai important, depinde doar de noi sa redam cetatenilor splendoarea sarbatorii Zilei Independentei Romaniei.

Marti, 24 martie, Proiectul de Lege privind declararea zilei de 10 mai Ziua Independentei Romaniei va intra in dezbaterea Comisiei pentru  munca si protectie sociala din Camera Deputatilor. Va solicit sprijinul pentru ca acest proiect sa fie aprobat marti in Comisie, sa ajunga cu celeritate in plen si sa fie votat de catre toate fortele politice.

Consider ca pentru tanara democratie romana un vot unanim dat in favoarea declararii zilei de 10 mai Ziua Independentei Romaniei ar reprezenta dovada asumarii valorilor perene ale natiunii romane. Acest vot istoric ar putea readuce credibilitatea Parlamentului, o institutie din ce in ce mai controversata.

In speranta ca pe 10 mai 2015 romanii vor sarbatori pentru prima data dupa lungul calvar comunist, Ziua Independentei Romaniei, va adresez expresia consideratiei mele.
"












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2425 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    Hai... (Vineri, 20 martie 2015, 12:52)

    Zummm [anonim]

    ca pana acum le-ati rezervat pe toate. Altele mai ai ?
    • +2 (4 voturi)    
      PNL=PSD=PDL (Vineri, 20 martie 2015, 13:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Deputati, hotia tarii. De ce sa se ocupe si ei? Sa fure, sa isi serveasca clientela sau politica de doi lei ca acest Gigel, ca sa se afle in treaba. SUnt atit de incompetenti ca de altceva nu sunt capabili
  • +2 (4 voturi)    
    PNL? (Vineri, 20 martie 2015, 12:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca asta e PNL-ist, noi suntem parasute. Asta e initatorul legii cripto-comuniste si intervenstioniste a Timbrului Cultural. Cit a fost la putere nu a faciut nimic pentru cultura, iar acum s-a trezit din somn cu un proiect de lege demagogica si populista. Sa se ia de mina cu Vosganian si sa ne scuteasca. Incompetent, politruc, nesimtit, complice la toate hotiile din Parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    pai, (Vineri, 20 martie 2015, 12:55)

    Cezy [utilizator]

    personal sunt de acord, da' nu pricep unde e nevoia Romaniei, mai ales ca avem o gramada de nevoi reale!
  • +1 (7 voturi)    
    O propunere absolut corecta (Vineri, 20 martie 2015, 13:34)

    Tihomir [anonim]

    E inimaginabil, pentru o tara moderna, sa sarbatorim ceva ce nu mai este (Romania Mare) dar sa nu sarbatorim ceva ce este: Romania independenta! Ziua de nastere a Statului Roman este 10 Mai 1977, cand Domnitorul Carol, fie-i numele slavit in veci, a semnat Declaratia de Independenta a Romaniei. De la data respectiva, se poate vorbi de Romania, ca stat. Pana atunci, am fost Principatele Unite ale Tarii Romanesti si Moldovei...
    Unirea cu Ardealul a devenit Zi Nationala in "ciuda" ungurilor, in contextul nationalismului antimaghiar combinat cu revizionismul fata de Basarabia. Ambele erau atitudini definitorii ale "patriotismului" romanesc din anii '90. Cred ca este o etapa depasita si ca ar trebui sa ne intoarcem la normal si la ratiune, iar propunerea acestui deputat (indiferent de numele sau caraghios si de mandatul sau ca ministru) este rezonabila.
    • 0 (0 voturi)    
      monarhist aiurit.....la 10 mai 1977 (Vineri, 20 martie 2015, 21:08)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Tihomir

      eram la 2 luni dela cutremur......praf si pulbere , se va alege si de monarhia voastra.....am avut 2 regi tembeli, carol 2 si misulica, cand ne-a fost mai greu au dat dosu'......hai lasati-ne cu porcaria asta.
  • 0 (4 voturi)    
    Eroare de necunoastere (Vineri, 20 martie 2015, 13:45)

    Proful de Istorie [anonim]

    Independenta Romaniei a fost proclamata de Corpurile Legiuitoare pe 9 Mai 1877. Regele a primit cu prudenta acest act politic si l-a atribuit in intregime Corpurilor legiuitoare(Senat+Adunarea Deputatilor) asa cum rezulta din scrisorile regelui din 10 Mai catre Corpuri.Analiza textului acestor scrisori arata acest lucru.
    • +1 (5 voturi)    
      Zece Mai (Vineri, 20 martie 2015, 15:17)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Proful de Istorie

      A fost votata pe noua, a fost promulgata pe 10. Deci ... data promulgarii de catre seful statului e data oficiala ! Si pe urma, crezi ca n-ar trebui sa sarbatorim realizarea idealului pasoptistilor : Domn Strain ? N-a fost mai bine asa ? Agreat de Napoleon III si ruda cu imparatul Germaniei ! Si mai departe, ridicarea Tarii de la principat la regat nu e un eveniment important, ce-ar trebui sarbatorit ?
      Zece Mai va fi de-a pururi Sfanta Zi caci ea ne-a dat,
      Domn puternic tarii noastre, Libertate si Regat !
      • 0 (4 voturi)    
        Negativ (Vineri, 20 martie 2015, 17:59)

        Proful de istorie [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

        Daca cititi scrisorile regelui catre Corpurile Legiuitoare scrisori din data de 10 mai se poate constata abordarea prudenta a regelui care scria pasajul catre Adunarea Deputatilor : "Oare nu Dvoastre nu toate corpurile Statului nu natiunea intreaga au declarat ca prin ruperea acestor legaminte(cu Otomanii) Romania reintra in vechea sa independenta ca natiune libera ca Stat de sine statator,ca membru util,pasnic,civilizator in marea familie a Statelor Europene? Apartine acum energiei si devotamentul tuturor fiilor acestei tari,Corpurilor, apartine acum si mie" -atentie la ce urmeaza ! - "apartine acum si mie si iertati-mi aceasta afirmatie,apartine ravnei activitatii si neobositelor mele staruinti de a mijloci, de a ajunge ca noua stare politica a RO sa primeasca o consacrare europeana." E clar nu ?
        Regele i-a act de ce au facut Corpurile si se angajaza ca odata lucrul facut de Corpuri el sa vorbeasca cu europenii ca sa recunoasca independenta. Scrisoarea catre Senat este si mai vaga. Ulterior a inceput razboiul Ruso-Turc.Romania nu a avut calitate de beligerant. Tratatul de la Berlin13.06.1878 a recunoscut independenta Romaniei,Serbiei si Muntenegrului.Regele nu a fost la Berlin.Si nu a avut nici o contributie directa.Asa cum rezulta din scrisori.Cititi istorie.
        • +1 (1 vot)    
          V-am dat minus... (Vineri, 20 martie 2015, 19:13)

          Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui Proful de istorie

          ... pentru acel „Regele i-a act de ce au facut Corpurile”, ca să învățați să scrieți corect, înainte de a da altora „lecții de istorie”!
          • 0 (0 voturi)    
            Cui ii pasa? (Duminică, 22 martie 2015, 11:59)

            Kado [utilizator] i-a raspuns lui Paganelis

            de cautatori de greseli gramaticale?Nu e o lectie de istorie .Este doar un text reprodus din colectia de scrisori a regelui carol tiparita in 1924 sub auspiciile casei regale.Chiar ei.Cu greseli gramaticale sau fara faptul istoric ramane.Regele Carol a luat act de declaratia de independenta a Corpurilor din 9 Mai.Nu a avut nici un rol.Nu a fost la Berlin la Congres.Nu a intervenit la germani pentru nimic fiind total ignorat de "ai lui" fiind un scapatat.
  • -2 (6 voturi)    
    hmmm... (Vineri, 20 martie 2015, 13:52)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    sa facem 2 zile nationala.....ca tot stam degeaba......la parade suntem buni, precum carol 2,tasu lui misulica-rex,care, cand veni vb. de razboi, a tulito din tara.
  • 0 (6 voturi)    
    9 mai (Vineri, 20 martie 2015, 14:04)

    hic sunt leones [utilizator]

    reprezintă ziua independenței în România.