Eduard Hellvig (PNL) anunta ca nu va face parte din echipa de consilieri ai lui Klaus Iohannis: Raman europarlamentar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 23 noiembrie 2014, 16:55 Actualitate | Politic

Eduard Hellvig
Foto: HotNews.ro
Europarlamentarul PNL Eduard Hellvig, unul dintre strategii lui Klaus Iohannis in campania electorala, a anuntat ca nu va face parte din echipa de consilieri ai viitorului presedinte. Eduard Hellvig a declarat, intr-un interviu pentru Adevarul, ca prefera sa isi continue mandatul de europarlamentar.
 
"Lucrez de multi ani cu domnul Iohannis. Sunt onorat ca am lucrat in campania prezidentiala. Eu am inceput o campanie la nivel european, ca europarlamentar, si vreau sa raman ancorat in acest proiect. Cred ca putem face lucruri bune si la nivelul Parlamentului european. Dansul stie optiunea mea si nu s-a pus in discutie o asemenea propunere. Deci, voi ramane europarlamentar", a afirmat Eduard Hellvig.
 
Printre numele vehiculate de presa pentru lista viitorilor consilieri ai lui Klaus Iohannis se numara si cel cel al Alinei Mungiu Pippidi, presedintele Societatii Academice Romane (SAR), precum si Andreea Paul, deputat PDK si fost consilier pe probleme economice al fostului premier Emil Boc. De asemenea, scriitorul Andrei Plesu si Dan Mihalache, secretar general al PNL, sunt vehiculati ca posibili consilieri in echipa lui Klaus Iohannis.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3169 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    iohannia - om liber (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:17)

    U_swamp [utilizator]

    uite-asa se cladeste independenta unui presedinte...
    • 0 (2 voturi)    
      Asta era o cazatura uselista! (Duminică, 23 noiembrie 2014, 23:39)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Johannis pleaca la Cotroceni, noul PNL este plin de penali si expirati. Un partid care trebuie dizolvat, caci liberalii sunt gata sa tradeze la prima ocazie si nu se poate reforama. E format din politrucii din PDL si PNL, numai buni de lada istoriei.
  • +6 (8 voturi)    
    Mungiu Pippidi???!!! (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:26)

    Lucky1 [utilizator]

    mai bine, nu! Aceasta doamna inca nu stie care este propia sa cale pe care sa o urmeze si doreste sa consilieze si pe altcineva in confuziunea dumneai.
  • 0 (6 voturi)    
    Foarte bine ! (Duminică, 23 noiembrie 2014, 17:45)

    n italy [utilizator]

    Cu cat mai departe cu atat mai bine .Acum despre KJ :daca are taria sa-si declare acum in ceasul al 12-lea dezicerea de atacul la statul de drept din 2012 va fi perceput mult mai bine si in tara dar mai ales in afara..Poate asa suna sa felicite si dl Obama si vede si dna Merkel ca sasul poate semana cu neamtul ..chiar daca nu si la vorbire!
  • -2 (4 voturi)    
    Slavă domnului (Duminică, 23 noiembrie 2014, 18:08)

    alex4321 [utilizator]

    Slavă domnului

    Helvig asta

    e unul dintre politicienii cei mai lipsiti de morala

    din politica românească
  • +1 (7 voturi)    
    foarte bine (Duminică, 23 noiembrie 2014, 18:15)

    LazarGheorghe [anonim]

    Nici acum nu recunoaste ca a fost o tentativa de lovitura de stat . pe langa Iohanis nu au ce sa caute asemenea oameni care il bruiaza .
  • +2 (4 voturi)    
    andreea, actuala si fosta paul, fosta vass? (Duminică, 23 noiembrie 2014, 19:00)

    Nevermind [utilizator]

    Bine asa... Cand iei consilier pe teme economice pe cineva care nu a fost in stare sa-si dea seama de consecintele cresterii tva cu 5pp in loc de maxim 1-3pp (pp=punct procentual, andreea... stiu ca ai probleme in a face diferenta) sau de aberatia platii forfetarului pe pierdere din amortizare sau la cifra de afaceri zero... De alte mici afaceri cu statul ale fami(g)liei, nu mai amintesc.

    Mda... incepi bine Iohannis. Pacat.