Biroul Electoral Strainatate: Am primit cereri pentru prelungirea votului. Textul legii e clar: nu se poate

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:21 Actualitate | Politic

Purtatorul de cuvant al BES, Andra Monica Asanica, a declarat, pentru Mediafax, ca au fost primite de la mai multe asociatii cereri pentru prelungirea perioadei de votare, dar judecatoarea a explicat ca nu se poate, intrucat legea este clara si nu lasa loc de exceptii.

"Nu au fost sesizate nereguli in ceea ce priveste procesul electoral. In schimb, mai multi cetateni si-a exprimat nemultumirea, prin email sau telefonic, pentru faptul ca s-au format cozi si le este teama ca nu vor vota toti. Am mai primit sesizari si de la asociatii care au cerut prelungirea programului de votare", a precizat loctiitorul presedintelui BES, Andra Monica Asanica.

Intrebata daca se ia in considerare prelungirea programului de vot, purtatorul de cuvant al BES a precizat ca institutia nu are atributii in acest sens, iar legea nu permite acest lucru.

"Potrivit dispozitiilor legale, procesul electoral se incheie la ora 21:00. BES nu are competente sa prelungeasca programul de vot in conditiile in care textul de lege e clar si nu lasa loc de exceptii", a explicat Andra Monica Asanica.

In ceea ce priveste recomandarile BES catre birourile sectiilor de votare, purtatorul de cuvant a precizat ca membrilor birourilor li s-a recomandat sa eficientizeze "cat mai mult" procedura de completare a tabelelor. La sectiile unde reprezentantii formatiunilor politice au intarziat, BES a recomandat ca acestia sa fie primiti.

"Oamenii lucreaza la capacitate maxima, spre exemplu la Bologna nici nu au reusit sa se ridice de pe scaune. La sectia de la Ambasada din Paris o doamna s-a simtit rau din cauza epuizarii, i s-a dat putina apa, a stat 5 minute dupa care si-a reluat activitatea", sustine judecatorul BES.























5666 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Mintiti! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:25)

    Soljenitin [utilizator]

    In 2012 cum s-a putut prelungi programul pana la ora 23?! Cand ati incalcat legea, atunci sau acum?!
  • +3 (3 voturi)    
    ne vom lua (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:26)

    thatchme [utilizator]

    singuri dreptul la vot!
  • +3 (3 voturi)    
    dar anularea alegerilor (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:28)

    mnicku [utilizator]

    pt ca cetateni romani de ordinul sutelor de mii din diaspora sint impiedicati sa voteze ????????

    P.S. Astept raspuns
  • +4 (4 voturi)    
    Au modificat legea cum la convenit! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:28)

    fit [utilizator]

    Si in iunie au facut modificari la legea electorala!
    • +2 (2 voturi)    
      iar avocatul poporului (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:14)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui fit

      e o ciorba de milioane de euro.
  • +2 (2 voturi)    
    Deci (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:30)

    Geo7 [utilizator]

    sabotam votul romanilor cu legea in mana... Saracim tara si o cumunizam cu legea!!! Infractorii fac legea in tara mioritica...
  • +2 (2 voturi)    
    EXCEPTIE!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:31)

    AK-47 [utilizator]

    Sa se faca o exceptie legala !!!
    Exista contextul civic si cerere din partea populatiei ptr o prelungire !!!

    Din cauza statului nu pot vota romanii, deci, ptr indreptarea greselii, statul trebuie sa ia masuri exceptionale !!
  • +3 (3 voturi)    
    ce reactie are presa europeana (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:32)

    thatchme [utilizator]

    referitoare la ce se intampla cu votul din Romania? Dar institutiile europene? Ce face Uniunea Europeana pentru a asigura dreptul la vot al cetatenilor ei? Putin ar trebui sa fie fericit cand vede ce se intampla cu drepturile cetatenesti in UE. Rusine Bruxelles-ului. Ar trebui sa raspunda si europarlamentarii romani trimisi pe bani grei sa frece menta la Bruxelles.
  • +3 (3 voturi)    
    Legea (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:32)

    CititorulComentator [utilizator]

    E pentru proști, am văzut că o schimbați imediat când e nevoie, vezi OUG marca Puie Monta...
  • +4 (4 voturi)    
    Textul este clar ! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:34)

    adrian88000 [utilizator]

    BES -ultrebuie sa solicite BEC-ului prelungirea
    programului de vot !
    BEC-ul poate aproba acesta prelungire.
    Deci , BES-ul sa puna urgent mana pe fax ,pe telefon ,pe e-mail si sa cera prelungirea acolo unde este coada.
    URGENT!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar la referendum-ul din 2012... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:37)

    FY [utilizator]

    cum ati putut prelungi ora de votare doar- doar sa va iasa voua socotelile.Atunci erati in stare sa puneti oamenii sa voteze si doua zile la rand dar acum nu sunteti in stare nici sa prelungiti cu o ora, mama voastra de puscariasi...
  • +3 (3 voturi)    
    S-a putut prelungi votul (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:39)

    ty [utilizator]

    la referendumul de demitere a presedintelui Basescu.
    Guvernul trebuie sa-si asume raspunderea daca in strainatate vor ramane romani in fata sectiilor de votare care nu mai pot vota dupa ora 21.

    Klaus Iohannis a câştigat cu 94% din voturi in Noua Zelanda (309 din 330 voturi).
    Asteptam Corea de Nord.
  • +3 (3 voturi)    
    dar (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:40)

    spy [utilizator]

    din cite stiu cine e in sectie la ora 21 poate sa voteze, asa ca bagati-va toti in sectie.
  • +2 (2 voturi)    
    luati atitudine (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:46)

    pureofheart [utilizator]

    asa ceva nu se poate!
    cetateni face toti ce puteti pentru prelungirea votului pana ce vor putea toti oamenii din diaspora sa voteze!
  • +1 (1 vot)    
    Ne-am fi mirat sa se poata. (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:48)

    CafeaTare1309092215328 [anonim]

    V-ati batut joc de neamul vostru cei de la BES. Ar trebui sa apara o lista cu numele voastre ca sa ramaneti in istorie ca niste tortionari ticalosi. Sunteti o institutie de tot rahatul.
  • +1 (1 vot)    
    Mai sa fie (Duminică, 16 noiembrie 2014, 17:51)

    epishebe [utilizator]

    Si textul constitutiei care garanteaza dreptul de vot... este mai putin important, asa-i?

    Ordonanta de urgenta e buna numai ca sa o scoti pe Udrea din BEC, pentru diaspora urgenta-i prea mica. Inghiti-v-ar focul de comunisti!
  • +2 (2 voturi)    
    Cu acordul ambelor parti se poate prelungi (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:05)

    Wanheda [utilizator]

    Un judecator poate sa ia legea in mainile sale si sa faca o exceptie...deoarece e o situatie de exceptie. Ar fi doar de acord cu Constitutia, a crea posibilitatea ca niste cetateni sa poata vota. Nu scrie nicaieri in constitutie ca trebuie sa votezi in 12 ore.
    Bend the law judge...asa se face in lumea civilizata, nu ocrotiti hotii, nu-i lasati sa aiba putere deplina ca nenorociti o natiune intreaga.
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptul la vot (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:55)

    coco04 [utilizator]

    E garantat prin Constitutie.
    Legea nu bate Constitutia,ci dimpotriva ar trebui sa respecte litera constitutiei.