Sedinta USL la Vila Lac 1; principalul subiect - numirea lui Iohannis vicepremier

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2014, 11:58 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta si presedintele PNL Crin Antonescu discuta la aceasta ora la Vila Lac 1, in cadrul unei sedinte USL, schimbarile la nivelul Guvernului, decise de liberali la finalul saptamanii trecute, au declarat pentru agentia Agerpres surse politice.

Potrivit agentiei Mediafax, la intalnire este prezent si presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu.

Ulterior, la ora 15.00, va avea loc o sedinta a Biroului Permanent al PSD.

Cel mai important subiect este numirea lui Klaus Iohannis in functia de vicepremier, asa cum au decis liberalii.

Victor Ponta a salutat sambata, de la Soci, venirea lui Iohannis in cadrul Executivului calificand-o drept un mare castig pentru Guvern si a lasat sa se inteleaga faptul ca detaliile acestei numiri si mai ales pozitia pe care primarul Sibiului o va ocupa exact in Guvern vor fi discutate la Bucuresti.

"Am vazut propunerile facute de colegii liberali. Sunt oameni de valoare, in frunte cu domnul Iohannis pe care nu doar ca il doresc in Guvern, dar cred ca ar aduce un plus Guvernului (...) Am o relatie foarte buna cu domnul Iohannis. Ne cunoastem de ceva timp. Cred ca ar fi un mare castig pentru Guvern. Exact, pozitiile, astea sunt lucrurile pe care o sa le discutam la conducerea coalitiei", a declarat premierul Victor Ponta, pentru TVR.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat ca duminica seara ca luni se va intalni cu premierul Victor Ponta pentru a discuta pe marginea noilor propuneri de ministri din partea liberalilor, punctand ca nu exista nicio tensiune si ca nu este nimic de negociat in ceea ce priveste propunerea ca Klaus Iohannis sa ocupe functia de vicepremier si ministru de Interne.























1694 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    e de iesit in strada (Luni, 10 februarie 2014, 12:03)

    un domn [utilizator]

    totul e de mascarada sa ne tina d eprosti pana la legeri..USLamul trebuie daramat !...Romani Iesiti in Strada ! nu amanati pana in decembrie ! va fi mai rau..vor spune ca base e de vina !!!! m am saturat de minciunle Latrina 3, B1 si alte specii..Romanei iesiti in Strada !
  • +11 (11 voturi)    
    Un lucru e clar (Luni, 10 februarie 2014, 12:08)

    ty [utilizator]

    Oricare ar fi decizia ce se va lua PNL o va lua rau pe coaja.
    • +3 (3 voturi)    
      deocamdata e sedinta Grivco (Luni, 10 februarie 2014, 13:24)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Apoi mai vedem.

      Sa nu uitam ca felix il agrea pe sas cand cu daramarea Guvernului Boc. Il gasea un pehnocrat perfect.
  • +6 (8 voturi)    
    pare se fie mare Iohannis (Luni, 10 februarie 2014, 12:11)

    GeorgeT [utilizator]

    Dupa cum se vede la televizor e mare, inalt si masiv.
    Si nu face compromisuri dupa cum am vazut intr-o declaratie. Se pare ca vrea ministru dar nu renunta la primarie ...
    • +2 (2 voturi)    
      vrea multe palarii, una peste alta (Luni, 10 februarie 2014, 13:27)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      primar, ministru , vicepremier + vicele PNL-ului . S-a retras doar de la presedentia fundatiei etnicilor germani, un fel de UDMR nemtesc, care cand e nevoie (la alegerile locale) e partid, cand nu-i nevoie, nu-i partd. In asa fel incat marele sas de Dambovita mai cumuleaza la activ si doua partide. Om cu ambitii
    • +2 (2 voturi)    
      Ponta vrea (Luni, 10 februarie 2014, 15:09)

      Primula [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      .. . un om de paie, nu pe Johanis! Asta dupa ce ca este arogant, il pune in umbra pe Pontac, ceea ce sigur nu-i va conveni pm-ului. Inca o data spun, guvernul Romaniei e facut de penalul Voiculescu, ceea ce e inadmisibil!
  • -1 (3 voturi)    
    daca Crin cedeaza postul de vicepremier (Luni, 10 februarie 2014, 12:37)

    clarice [utilizator]

    S-a ars,daca in schimb Iohannis pune mana pe postul de vicepremier va fi o nuca tare de spart.
    O sa vedem daca Crin stie sa faca politica,daca-i reuseste vom avea guvern PNL dupa prezidentiale.
  • +4 (4 voturi)    
    Aha, s-a dus grivco la ei... (Luni, 10 februarie 2014, 12:53)

    triciupa [utilizator]

    De regula uslamul se ducea la grivco atunci cand se punea vreun ministru, se darama un altul, se dadea o lovitura de stat, etc. Deh, de data asta s-a dus voiculescu la uslam. Cine stie, poate o fi vrut sa ia o gura de aer pe malul Snagovului. Orice ar fi fost, de data asta Basescu s-a inselat: iohannis va fi pus (sau nu) cu voia lui voiculescu, la fel cum au fost inscaunati toti ceilalti uslamisti. De fapt e si normal sa fie asa, doar traim in regimul voiculescu.
  • +2 (2 voturi)    
    ai nostrii (Luni, 10 februarie 2014, 13:04)

    Schei [utilizator]

    Pleaca ai nostrii, vin ai nostrii