Deputati din Comisia Juridica, la Amabasada SUA, pentru explicatii privind modificarea Codului Penal. Crin Antonescu: PNL nu participa la aceste discutii, desi a incercat sa contacteze conducerea Comisiei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 12:31 Actualitate | Politic

Deputati din Comisia Juridica s-au deplasat vineri la Ambasada Statelor Unite, pentru discutii privind modificarile aduse Codului Penal si care acorda o super-imunitate demnitarilor, dar presedintele PNL, Crin Antonescu, acuza faptul ca reprezentantii liberalilor in aceasta comisie nu au fost inclusi pe lista participantilor, desi au incercat sa participe.

Deplasarea deputatilor Comisiei Juridice vine dupa ce, joi, membrii PSD si PC s-au intalnit cu reprezentanti ai ambasadelor Germaniei, Frantei si Marii Britanii, pentru discutii pe aceeasi tema.

Crin Antonescu a afirmat vineri ca reprezentantii PNL "nu au fost nici instiintati, nici invitati" si, desi au incercat sa participe, "nu erau pe lista, ceea ce mi se pare nefiresc".

"Cativa ambasadori au fost ieri in Parlament la discutii in Comisia Juridica, inteleg ca azi o delegatie a Comisiei Juridice s-a deplasat azi la ambasada SUA", a spus Crin Antonescu, care a subliniat ca membrii PNL au incercat joi sa contacteze conducerea Comisiei (unde deputatul PC Bogdan Ciuca este presedinte), fara succes insa. "La ambasada americana se intra cu lista, nu erau" pe acea lista, a adaugat el.

Intrebat daca deputatilor PNL nu li s-a raspuns la telefon de catre colegii din PNL si PC, Antonescu a raspuns: "Cam asa".

"Este doar un lucru nefiresc, il semnalez ca atare", a notat el.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3671 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Hopaaaa (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:46)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ia sa vedem cum devine treaba, mai kakarau si tontalau!
    Voi aveti impresia ca americanu' nu stie cu cine are de/a face?
    Sunt curios ce impleticit se duce la ambasada!
    • 0 (2 voturi)    
      Uite-te mai bine pe lista.. (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:26)

      czr [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Sa-ti vand un pont!
      La erata listei te-ai uitat?
      Cauta dupa nick name: KKRAU & CO

      PS
      Daca nu esti nici acolo, inseamna ca ai ghinion.. te-au subliniat pe mijloc..
      :))
      • 0 (2 voturi)    
        lieralii..... (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:29)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui czr

        Mascariciul incearca sa dreaga busuiocul dar nu mai are nicio sansa.
  • +2 (12 voturi)    
    la raport ! (Vineri, 13 decembrie 2013, 12:53)

    adrian8 [utilizator]

    si la aport .
  • -12 (18 voturi)    
    la sefi! (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:08)

    sabo [utilizator]

    slugi la turci la rusi la austrieci la unguri si la americani! mai este careva!
    rusine
    jena
    un pas nu se face...e dezonorant!
    • +6 (8 voturi)    
      mai e o varianta SOMALIZAREA tarii (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:23)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      poate asta vreti voi uselei...
    • -2 (4 voturi)    
      mda (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:25)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      Aici trebuie sa fiu de acord, e destul de penibil. Pe de alta parte, trebuie sa vezi si justificarea: Kogalniceanu, Mangalia, Deveselu, Pungesti, ce-o mai fi, este absolut de datoria ambasadei sa apere interesele proprii statului de unde vine, nu?
    • +1 (3 voturi)    
      iti dau eu o varianta (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:27)

      radiola [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      Sigur iti convine sluga la Rusi si Chinezi e ok asa?
  • 0 (2 voturi)    
    penibil USL! (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:38)

    ..13 [utilizator]

    Adica la placintele americane, va rog, numai unii - ca este loc numai PSD si PC!

    Pentru restul este loc si pentru PNL!

    Absolut penibil, per ansamblu, USL!
  • -5 (11 voturi)    
    colonie (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:41)

    demaGOGU [utilizator]

    deciziile cheie nu se mai iau demult in Parlamentul si in Guvernul Romaniei

    unii ar spune ca asa a fost mai toata istoria noastra.
    • +1 (3 voturi)    
      Decizii cheie in viziunea lui demaGOGU... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:01)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Amnistia pentru infractorii deja prinsi
      Modificarea codului penal pentru cei care nu au inca decizia definitiva de condamnare.

      Nu mai poate dormi poporul Romaniei deranjat de lipsa acestor decizii "cheie" si de amestecul colonialistilor in adoptarea lor.

      demaGOGULE, ia-ti traista si comenteaza pe alte ziare. Hotnews este pentru oameni inteligenti.
      Portalul A3 cred ca ti se potriveste perfect.
  • -3 (7 voturi)    
    hmm (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:03)

    Mazeta [utilizator]

    Nu înţeleg de ce ambasada SUA nu se mută în Palatul Parlamentului. Nu ar fi mai ieftin?
    • +2 (4 voturi)    
      daca era (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:29)

      radiola [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ambasada chineza era ok,ca tot ati inlocuit stegul UE cu ala chinezesc
    • +2 (4 voturi)    
      Europiu (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:32)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      As sugera invers: sa se mute Bar-Lamentabilii nostri pe teritoriu american si sa ne lase pe noi in pace. Acolo n-ar rezista mai mult de doua zile.
    • +2 (4 voturi)    
      UITE ASA.... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:42)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa se mire prostii!
    • -2 (2 voturi)    
      nope (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:43)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      trebuie salvate aparentele.
  • +1 (1 vot)    
    pentru mazeta... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:28)

    ..13 [utilizator]

    Dupa nu stiu cat timp americanii inca mai cred ca romanii au creier in cap si spera ca ei sa fie in stare sa actioneze si singuri, fara sa fie impinsi de la spate...

    Insa experientele din ultima vreme dovedesc ca gasca plagiatorului nu merge spre democratie inainte - decat in mars fortat - atunci cand se apasa pe anumite butoane - iar butonul cu steagul american este extrem de sensibil pentru PSD - nu ca ar vrea PSDistii sa faca treaba ca si americanii, sa nu ne mintim singuri, dar PSD stie ca da bine la TV sau pe site sa fii alaturi de americani...

    Dupa poza, considera marel plagiator PM ca poti sa faci cam tot ce vrei - nu are importanta ce ai promis sau ce ai spus, Dambovita este o apa care curata toata mizeria...Poate intr-o zi o sa il ia apa si pe el...
    • -1 (1 vot)    
      cinstit (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:59)

      republicanu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Treisprezece ,cinstit,ai vreo sansa sa obtii pana la vara ...viza !_
  • +1 (1 vot)    
    Santa Claus pls be kind with me... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:30)

    ..13 [utilizator]

    Dear Santa Claus,

    Pls bring us in 2014 a good Romanian President and sent for a long rest Mr. Dragnea - who is the Evil from the last referendum - and give us a new but capable PM!

    Please Santa Claus bring the best people in the best position and I am making a strong promise to you that I will work hard to visit you in US!

    Just looking for my gifts and wish you to have the power to enforce the promises that are coming from all over the world!

    Santa Claus, pls. do not forget me!
    Thanks!
  • +1 (1 vot)    
    la ambajada ...... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:41)

    NicCiman [anonim]

    vasnic Mazeta , e cica contra . Mai tata daca vezi cu tu canti alta melodie , iesi mai din formatia asta si dute......... invartindu-te .......... vezi sa nu uiti pastila , culca-te ca e mai bine ...
  • +1 (1 vot)    
    Crinul de la capul mortului USL (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:50)

    Plagarus [utilizator]

    Nu mai sunteti credibili nici la coledgjii " rosii,darmite la ambasada U.S.A. care nu a acceptat o prezenta ce se da liberala ! Inapoi la muzeu sau la pescuit prin Tulcea, bey father nestiutor si suficient !
  • +1 (1 vot)    
    transparenta decizionala (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:30)

    andreidude [utilizator]

    imi place cum comisia juridica le explica americanilor depre ce e vorba cu aceasta lege, dar nu le-a explicat inca romanilor
  • 0 (0 voturi)    
    jignire (Vineri, 13 decembrie 2013, 19:48)

    nedumeritul [utilizator]

    modul in care le explica parlamentarii nostri modificarile la codul penal este o jignire la adresa inteligentei Americanilor.Este culmea neobrazarii.