VIDEO Reprezentanti ai ambasadelor Germaniei, Marii Britanii, Frantei Olandei, la Parlament, pentru a discuta despre super-imunitatea demnitarilor. Bogdan Ciuca: Cred ca ingrijorarile ambasadelor s-au aplanat

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 14:37 Actualitate | Politic

Reprezentanti ai ambasadelor Frantei si Germaniei au mers joi la Palatul Parlamentului, pentru a discuta cu conducerea Comisiei Juridice, un membru USL al acestei comisii declarand, pentru HotNews.ro, ca diplomatii straini au fost invitati de aceasta comisie.

Reprezentantii Ambasadei Germaniei au declarat pentru HotNews.ro ca "adjunctul sefului misiunii, doamna Julia Gross, s-a aflat astazi impreuna cu seful Sectiei juridice si consulare din cadrul Ambasadei la Camera Deputatilor, pentru a se informa despre modificarile aduse la 10.12.2013 Codului Penal, precum si despre propunerea legislativa privind amnistierea si gratierea".

UPDATE
Presedintele Comisiei juridice a Camerei Deputatilor, Bogdan Ciuca a declarat la finalul intalnirii ca s-a discutat cu oficialii europeni pe fiecare articol in parte si ca acestia s-au lamurit ca gratierea  "nu este atat de neagra cum a fost prezentata". Potrivit lui Ciuca , dupa-amiaza sunt asteptati la Parlament si reprezentantii ambasadei Marii Britanei si cei ai Olandei, urmand ca in cursul zilei de vineri Comisia Juridica sa se intalneasca si cu reprezentanti au ambasadei Statelor Unite ale Americii.

"In schimb, si eu au subliniat si ei, am pierdut la capitolul comunicare. Probabil ar fi trebuit sa iesim noi cu argumente pentru fiecare proiect in parte inainte de reactii", a adaugat el, apreciind ca dialogul a fost "foarte constructiv".

Acesta a spus ca "reactia ambasadelor a fost de inteles atat vreme cat nu au existat si aceste discutii" de lamurire.

"Discutiile s-au rezumat la tehnica si cred ca au fost lamuritoare. Modificarile la Codul Penal nu afecteaza raspunderea penala a parlamentarilor pentru actele de coruptie. Eu cred ca aceste ingrijorari s-au aplanat", a sustinut acesta.



Ciuca a precizat, la intrebarile ziaristilor legate de cine a avut initiativa acestor discutii, ca "in unele situatii inteleg ca au cerut domniile lor sa se intalneasca cu reprezentatnii Comisiei".
  • Bogdan Ciuca: Nu au fost abordari politice deloc. Ce se va intampla cu proiectele de lege, evident, va trebui sa fie o decizie politica, toate abordarile mele in calitate de presedinte al comisiei sunt tehnice. Discutiile au avut ca scop niste clarificari care au fost bine venite si pentru noi, si pentru partenerii nostri de discutie pe fiecare articol in parte si cred ca domniile lor s-au lamurit ca nu este o problema care tine de fond, ci de forma, adica nu s-a schimbat cu nimic, din perspectiva politicii penale, nici statutul parlamentarului si nici legea amnistierii si gratierii nu este atat de neagra cum a fost prezentata. In schimb, este adevarat, si dansii au subliniat, am pierdut la capitolul comunicare. Probabil ca ar fi trebuit sa iesim noi, comisia sau Parlamentul, cu argumente pentru fiecare proiect in parte inainte de a exista reactia celorlalti.
Deputatul Eugen Nicolicea, membru al Comisiei Juridice, a afirmat ca la discutii sunt prezenti reprezentanti ai ambasadelor Frantei si Germaniei, adaugand ca prezenta acesta este normala, in conditiile in care "e firesc sa ia informatia direct de la sursa, si nu trunchiata, modificata sau manipulata din alta zona".

Acesta a precizat ca vor avea loc si alte discutii cu diplomatii occidentali, dar nu a putut preciza un calendar clar,

In cadrul discutiilor s-au prezentat "informari cu privire la toata aceasta zarva care s-a petrecut in urma cu cateva zile", a spus Nicolicea, sustinand ca reprezentantii ambasadelor celor doua tari "nu-si imaginau ca niste lucruri atat de evidente sunt transmise intr-un mod eronat".

La discutii au fost prezenti presedintele Comisiei Juridice, Bogdan Ciuca (PC), Eugen Nicolicea (UNPR) si Florin Iordache (PSD).

Intalnirea vine dupa reactiile negative formulate miercuri de principalele ambasade occidentale la Bucuresti, in fata adoptarii de catre Camera Deputatilor a doua proiecte de legi prin care este modificat Codul Penal astfel incat parlamentarii, primarii, sefii de consilii judetene, notarii, judecatorii etc scapa de sub incidente ANI si a DNA.

Citeste si:

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5721 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    slava domnului (Joi, 12 decembrie 2013, 14:40)

    edif [utilizator]

    am ajuns sa ne apera strainii de proprii alesi!
    • +9 (9 voturi)    
      Stai ca nu s-a terminat... (Joi, 12 decembrie 2013, 18:27)

      Sting [utilizator] i-a raspuns lui edif

      ...nu vezi ce declara boul ala de Ciuca? Ca ambasadele sunt de fapt de acord acum cu modificarile, ca au inteles gresit initial.

      Ce tupeu ordinar!?!
  • +26 (26 voturi)    
    e clar (Joi, 12 decembrie 2013, 14:41)

    Adrian1 [utilizator]

    e clar, Parlamentul a facut-o de oaie grav.
    • +7 (7 voturi)    
      era vreo indoiala? (Joi, 12 decembrie 2013, 14:50)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      ...
    • +5 (5 voturi)    
      Parlamentarii nostri (Joi, 12 decembrie 2013, 18:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      ar trebui sa urmeze o scoala despre democratie. Clasa pregatitoare.
    • +1 (1 vot)    
      niste tampi (Joi, 12 decembrie 2013, 23:34)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      De oaie e ca s-au pripit, ca restul era planificat si calculat corect.
      Trebuia pregatit zgomot de fond (ex dosarul lui Base), apoi romanii nu ies de Craciun in strada, ambasadele nu reactioneaza in vacanta.
      Singura problema e ca ei, maretii conducatori, sunt deja in vacanta si trebuia cumva votat rapid pana mai sunt totusi cativa inca acolo, asa ca au facut-o cu o saptamana prea repede.
      Nici macar asta nu au fost in stare s-o faca cum trebuie.

      Ce-am putut face oare ca popor de avem asa pedeapsa mare de la Dumnezeu sa avem asa tampiti la conducere? Ca nu le pasa de nimeni si de nimic era clar demult, dar nici ce era 100% in interesul lor nu sunt in stare sa faca corect.
  • +21 (21 voturi)    
    Va multumim! (Joi, 12 decembrie 2013, 14:43)

    AG [utilizator]

    .
    • +10 (10 voturi)    
      Bravo 'ciuca.... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:21)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui AG

      "....Cred ca ingrijorarile ambasadelor s-au aplanat..."

      Credeai ca vor incepe sa va injure si numeasca bagabonti?!

      Mai asteapta o zi, sa vezi adevarata reactie a tarilor lor si apoi vorbim....
  • +31 (31 voturi)    
    jenant, nu? (Joi, 12 decembrie 2013, 14:43)

    MPatrick [utilizator]

    ca avem nevoie de ambasadorii straini ca sa apere justitia si democratia in Romania, s-o apere impotriva unor reprezentanti alesi de noi...
    Nu i-am votat, si nu pentru ca eram multumita de cei din opozitie, dar tot mi-e rusine ca s-a ajuns aici!
    • +3 (3 voturi)    
      pai daca nu iese nimeni in strada... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:23)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      Ieri au venit 300 de oameni la protest, si asta dupa o numaratoare foarte generoasa.

      A venit Neamtu cu tot partidul lui (5 oameni), si s-a transformat in circ. Neamtu, nu asa se face frate portest! Mai bine stati acasa decat sa veniti cu megafoane sa strigati ole-uri, inde ai invatat politica, pe stadion??

      Protestele trebuie facute la victoriei sau la parlament. nu avem ce cauta la B1TV ca "a venit basescu"...

      O gramada de personaje dubioase, fosti PPDD-isti, noua republica, miscarea populara... si gata i-ai numarat pe toti. Nici un pic de grassroots!
      • +1 (1 vot)    
        pai da....eco-anarhistii.... (Joi, 12 decembrie 2013, 19:23)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        ies numai la comanda moscovei, sa inlature investitorii..........n-au ei treaba cu uzurparea democratiei, de catre parlament.
  • +18 (18 voturi)    
    deci e clar (Joi, 12 decembrie 2013, 14:43)

    za_dude [utilizator]

    S-a discutat undeva acolo taierea fondurilor pentru romania .

    Basescu stie ....si e logic ca deja UE se cam intreaba ca daca astia nu raspund in fata legilor inseamna ca le dam bani si ei ii fura sau nu are cine sa ii traga la raspundere.

    Ca asta a fost toata marea manevra mereu cu fondurile europene, prin ANI si DNA care a fost corespondentul UE la noi in tara nu prea s-a furat din aceste fonduri .

    e grava colegi .....
  • +4 (4 voturi)    
    Urmeaza palmele. (Joi, 12 decembrie 2013, 14:46)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    NU te poti juca cum vrei cu UE si USA.
  • +6 (6 voturi)    
    foarte grav & jenant (Joi, 12 decembrie 2013, 14:52)

    tenere [utilizator]

    nu cred ca exista vreo tara europeana la care sa se intervina din afara atat de hotarat si sa li se arate obrazul, rusine politrucilor din parlament si kkciosilor din guvern

    noroc cu europenii pentru ca nu vad pe nimeni sa se buluceasca la vreo manifestatie, asa electori asa guvern
  • +6 (6 voturi)    
    Slava Domnului! (Joi, 12 decembrie 2013, 14:56)

    ticbis [utilizator]

    Pe penalii astia din USL in frunte cu Antonescu, Zgonea sau Ponta nu-i poate linisti nimeni; poate doar prezenta ambasadorilor tarilor cu adevarat democratice in sala de plen sa-i puna cu botul pe labe!
    In Romania, un sculer-matriter ca si Zgonea nu poate fi "convins" decat daca se va face de rusine in direct si personal in fata ambasadorilor tarilor democratice membre UE.
    In multinationalele care activeaza in Romania circula o vorba: "nu intelegi, iti explic; nu poti, te ajut; nu vrei, te oblig:!
    Se pare ca pentru Zgonea si Ponta este valabila doar optiunea a treia!
  • +7 (7 voturi)    
    pai... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:03)

    gab0iu [utilizator]

    sper ca si-au adus proprii translatori...
  • +8 (8 voturi)    
    comunicatul purtatorului de cuvant al guv.: (Joi, 12 decembrie 2013, 15:03)

    mos ion roata [utilizator]

    niste basisti matrafoxati au fost primiti la rugamintea lor de membrii comisiei juridice.
  • +4 (4 voturi)    
    cei trei (Joi, 12 decembrie 2013, 15:14)

    zigot [utilizator]

    numai citindu-le numele celor trei si amintindu-mi prestatiile de la televizor sau presa m-am convins ca au un mare potential de a minti fara nerusinare numai ptr a-si atinge scopul;
    numai ca diplomatii respectivi nu sunt tip corlatean si stiu sa citeasca ce li se administreaza
  • +1 (1 vot)    
    problema de comunicare (Joi, 12 decembrie 2013, 15:15)

    demaGOGU [utilizator]

    ambasadele eu fost dez-informate de echipa de zgomote, acum au avut sansa de a se informa direct de la sursa.
  • +1 (1 vot)    
    Catelul si Dulaul (Joi, 12 decembrie 2013, 15:18)

    Fisherman [utilizator]

    de Grigore Alexandrescu

    "Cît îmi sunt de urîte unele dobitoace,
    Cum lupii, ursii, leii si alte cîteva,
    Care cred despre sine ca pretuiesc ceva!
    De se trag din neam mare,
    Asta e o-ntîmplare:
    Si eu poate sunt nobil, dar s-o arat nu-mi place.
    Oamenii spun adesea ca-n tari civilizate
    Este egalitate.
    Toate iau o schimbare si lumea se ciopleste,
    Numai pe noi mîndria nu ne mai paraseste.
    Cît pentru mine unul, fiestecine stie
    C-o am de bucurie
    Cînd toata lighioana, macar si cea mai proasta,
    Cîine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastra."
    Asa vorbea deunazi cu un bou oarecare
    Samson, dulau de curte, ce latra foarte tare.
    Catelul Samurache, ce sedea la o parte
    Ca simplu privitor,
    Auzind vorba lor,
    Si ca nu au mîndrie, nici capricii desarte,
    S-apropie îndata
    Sa-si arate iubirea ce are pentru ei:
    "Gîndirea voastra, zise, îmi pare minunata,
    Si sentimentul vostru îl cinstesc, fratii mei."
    - "Noi, fratii tai? raspunse Samson plin de mînie,
    Noi, fratii tai, potaie!
    O sa-ti dam o bataie
    Care s-o pomenesti.
    Cunosti tu cine suntem, si ti se cade tie,
    Lichea nerusinata, astfel sa ne vorbesti?"
    - "Dar ziceati..." - "Si ce-ti pasa? Te-ntreb eu ce ziceam?
    Adevarat vorbeam,
    Ca nu iubesc mîndria si ca urasc pe lei,
    Ca voi egalitate, dar nu pentru catei."
    Aceasta între noi adesea o vedem,
    Si numai cu cei mari egalitate vrem.
  • +3 (3 voturi)    
    ok (Joi, 12 decembrie 2013, 17:11)

    rezis [utilizator]

    tehnic...doar tehnic: demisia!
  • +3 (3 voturi)    
    declaratia acestuia arata ca usl nu renunta (Joi, 12 decembrie 2013, 17:52)

    visio [utilizator]

    ceea ce impune dizolvarea Parlamentului, arestarea si judecarea in regim de urgenta a celor care au votat aceste legi aberante; cand iti vine un strain in casa sa te traga de atentie, tu USL denturezi adevarul; haideti duminca sa dam jos guvernul si parlamentul format din criminali.
  • +2 (2 voturi)    
    s-au aplanat (Joi, 12 decembrie 2013, 17:58)

    radiola [utilizator]

    Deci mai putem da o lovitura la anul.
    Dupa ce-l punem pe kakarau presedinte
  • +2 (2 voturi)    
    irelevant (Joi, 12 decembrie 2013, 18:35)

    Adrian1 [utilizator]

    e irelevant ce spune un politruc precum Ciuca, chiar nu dau 2 bani pe ce crede el. Conteaza ce cred ambasadele. Asta vreau sa aud.
  • 0 (2 voturi)    
    Circ fara paine. (Joi, 12 decembrie 2013, 18:38)

    benpersona [utilizator]

    Sa fie clar: BUN VENIT CHEVRON !,BUN VENIT AMERICANI !
    Felicit calsa politica,felicit massmedia,pentru scornirea,nascocirea, acestui scandal generat de aceste modificari imposibile ale Codului Penal si nu numai,doar pentru estomparea vizibilitatii rasculatilor de la Pungesti.
    Felicit,de asemenea pe Traian Basescu si ambasadorii tarilor UE,care au facut efortul fizic,de a da curs acestui scandal.
    Sper ca si cei de la Pungesti vor intelege ca acesti oameni nu pot munci si de sarbatori si vor inceta aceasta rascoala aberanta manipulata de Gazprom.
    Romania nu poate intra in spatiul Shengen fara Bulgaria, unde coruptia si comunistii impiedica orice demers de integrare.
  • -1 (1 vot)    
    IN CE TARA TRAIM?! (Joi, 12 decembrie 2013, 22:00)

    GRANDFATHER [anonim]

    In care dintre cele 28 tari membre ale UE, legile interne se discuta cu "partenerii" externi, oricare ar fi ei si oricat de "avansati" ar fi ei?!
    Nu am nici o problema in preluarea know-how-ului legislativ de la tarile cu o indelungata si vasta practica democratica, dar de aici si pana la introducerea unor supervizori straini("va mai amintiti de consilierii sovietici?!) in activitatea parlamentului, mi se pare un gest prostesc(scuzati-mi limbajul nediplomatic!) de abdicare de la principiile independentei si suveranitatii nationale!
    Poate unele tari din occidentul Europei au o irepresibila nostalgie pentru vremurile cand stapaneau vaste imperii coloniale si vor acum, la acest inceput de secol XXI, sa reinvie vechile practici "civilizatoare", incercand sa-i invete pe aborigenii de pe meleagurile mioritice cum sa manance cu lingura din farfurie! Chiar atat de jos am ajuns?! Oare nu trebuie sa-i "scuturam" putin pe cei care, din ratiuni politicianiste, denigreaza ROMANIA pe la inaltele porti al Ocidentului decadent si putred?!
  • -1 (1 vot)    
    Putina obiectivitate (Joi, 12 decembrie 2013, 23:32)

    raduju [utilizator]

    Fara a incerca sa apar deloc acesta reglementare, trebuie avut in vedere ca in Germania de ex. parlamentarii nu sunt considerati functionari publici deoarece actioneaza in baza manadatului obtinut in urma alegerilor. Se discuta momentan incriminarea faptelor de coruptie pentru parlamentari, insa nu prin asimilatea acestora functionarilor publici, ci printr-o mentionare a activitatilor care pot fi incadrate la fapte de coruptie. O solutie nu a fost gasita de mai bine de 10 ani. Fara a se justifica prin aceasta schimbarea din codul penal, puteam si noi teoretic sa ne exprimam ingrijorarea fata de reglementarea germana. Dar cine sa poarte un dialog cu acrsti domni?