Titus Corlatean, deranjat de faptul ca ambasadele occidentale si-au exprimat ingrijorarile prin presa: Este o practica pe care nu o agreez

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 14:24 Actualitate | Esenţial

Titus Corlatean
Foto: Agerpres
Ministrul de Externe, Titus Corlatean, s-a declarat deranjat de faptul ca ambasadele occidentale au preferat sa-si exprime prin intermediul presei nemultumirile legate de decizia Parlamentului de a acorda o super-imunitate demnitarilor statului roman, afirmand ca nu "agreeaza" astfel de practici.

Remarca sa vine dupa ce Ambasadele SUA, Germaniei si Olandei s-au aratat "ingrijorate" de amendamentele aduse Codului Penal, prin care Camera Deputatilor a scos presedintele si parlamentarii din categoria functionarilor publici, relateaza Agerpres.

"In mod evident, de la MAE nu voi comenta votul institutiei Parlamentului. In acelasi timp, ca ministru al Afacerilor Externe, eu am o asteptare clara, fireasca, ca atunci cand exista preocupari, semne de intrebare, nelinisti din partea unor ambasadori sau ambasade care functioneaza in Romania, sunt acreditati pe teritoriul Romaniei, ca aceste nelinisti, intrebari, preocupari sa ne fie transmise direct la MAE responsabililor din MAE si mie personal, ca ministru, si nu sa aflam prin intermediul presei. Este o practica pe care nu o inteleg si nu o agreez, pentru ca putem discuta direct si putem, printr-un efort comun - si noi intotdeauna am fost extrem de deschisi si disponibili la MAE sa incercam sa clarificam anumite aspecte, sa vedem daca sunt greseli, cum pot fi reparate, daca sunt lucruri care trebuie intelese, inclusiv din partea ambasadelor, sa le clarificam si sa fie mai bine intelese", a afirmat Corlatean, intrebat daca MAE a fost contactat anterior pentru o discutie.

In acest sens, ministrul Corlatean a tinut sa explice ca notiunea de "functionar public" (sau "civil servant", in engleza), atat in Romania, dar si in alte state, nu-i include "pe cei care sunt inzestrati cu acea autoritate care decurge dintr-un proces electoral firesc la nivel national, nivel local, la nivel de presedinte".

"Ceea ce nu inseamna ca aceste persoane inzestrate cu autoritate sunt scutite, ferite de principiul clar juridic al raspunderii civile sau penale atunci cand comit infractiuni. Deci lucrurile acestea le putem discuta in baza elementelor de fond pe care le astept, de altfel, si de la conducerea Parlamentului, si de la Ministerul Justitiei. Suntem in contact cu colegii de la MJ pentru evaluarea acestor elemente, dar lucrul acesta este firesc, legitim, sa le discutam direct, si nu sa le aflam prin intermediul presei", a subliniat Corlatean, la MAE.

Ambasada Olandei a precizat miercuri ca urmareste cu 'ingrijorare' amendamentele aduse Codului Penal, prin care Camera Deputatilor a scos presedintele si parlamentarii din categoria functionarilor publici.

Ambasada Germaniei la Bucuresti considera ca, in eforturile de combatere a coruptiei, este decisiv ca activitatea unor institutii ca ANI (Agentia Nationala de Integritate), CSM (Consiliul Superior al Magistraturii), DNA (Directia Nationala Anticoruptie), Ministerul Public sau Curtea Constitutionala sa se desfasoare 'fara presiune politica si neingradit', misiunea diplomatica semnaland ca urmareste 'cu atentie si ingrijorare' amendamentele la Codul Penal.

Ambasada SUA la Bucuresti afirma ca respectivele amendamente ar reprezenta un 'pas inapoi pentru Romania' si a calificat 'descurajant' faptul ca aceste modificari au fost adoptate fara nicio consultare.

Si ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Martin Harris, s-a declarat ingrijorat de modificarile aduse Codului penal de Camera Deputatilor, subliniind ca, in opinia sa, ANI si DNA sunt 'motorul reformei in viata publica din Romania'.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5621 vizualizari

  • +44 (44 voturi)    
    e bine de stiut... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:31)

    liviu_ [utilizator]

    cu alte cuvinte nu vrea sa afle prostu de rand tot...
    bravos!
    o sa vina si alea care nu o sa fie spuse presei (dar presa o sa le afle f repede): papa scheghen, papa zona euro, posibil chiar papa bani europeni, drept de vot s.a.m.d.
    sa vedem ce mai declara atunci!
    • +15 (15 voturi)    
      ce o sa mai declare atunci ? (Joi, 12 decembrie 2013, 14:55)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Simplu ! Basescu e de vina !
      Asta este de ajuns celor  inghesuiti la pomana, votaci fara cap dar cu stomacul mare.
      • +14 (14 voturi)    
        Felicitari! (Joi, 12 decembrie 2013, 15:46)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Felicitari si multumiri ambasadelor UK, USA< Olandei. In cateva zile vor conduce demonstratiile in Piata Revolutiei. E de laudat faptul ca se implica intr-o lume in care nu mai suntem singuri. Inainte! Europa e impotriva balaurului parlamentar. Ne mai trebuie ceva: listele cu numele parlamentarilor sa stim unde stau.Sa le punem o pancarta la fereastra.
        • +12 (12 voturi)    
          Tupeu maxim !!! (Joi, 12 decembrie 2013, 16:03)

          czr [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Sunt chiar nesimtiti ambasadorii astia..

          Se poate asa ceva?
          Sa-si faca ei publica ingrijorarea, in loc sa i-o sopteasca la ureche lui Corlatean (daca-i primeste in audienta)?

          Chiar nu se gandesc ca-i poate provoca o criza de epilepsie saracului om?

          PS
          Propun ca la urmatoarele alegeri sa votam cu Ali Baba.. Ala macar are 40 hoti, nu 600.
    • +19 (19 voturi)    
      Guvernul, bolnav de AUTISM ! (Joi, 12 decembrie 2013, 15:07)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Excelenta, daca taceai, diplomat ramaneai!

      Daca intelegi matale' cand te duci pe la vre-o vizita undeva, cand vezi ca se deschide o poarta sa stii ca tara aceea te considera stat demn de respect!

      Cand o sa vezi ca nu se mai deschide poarta, sa te duci sa-l intrebi pe Ponta, ce e intampla?!?
      -Dar el o sa-ti zica ca e din cauza lui Basescu!

      PS: cum naiba sa fii Ministru la Externe si sa crezi vre-un stat membru UE are voie sa fie bolnav de AUTISM?

      Drept dovada, ambasadele s-au dus in Parlament!
    • +15 (15 voturi)    
      "Taranul e pe camp,...... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:09)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      taranul e pe camp , hei-hai lenuta mea , taranul e pe camp".......!!!  demisia !!!!
  • +38 (38 voturi)    
    Adicatelea... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:31)

    Laurentiu78 [utilizator]

    pe intelesul tuturor...Vrei sa ascunzi gunoiul sub pres!!!
    • +16 (16 voturi)    
      Corlatean e un mincinos (Joi, 12 decembrie 2013, 14:52)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      El vrea ca Ambasadele sa-i spuna lui prima data...pai el e reprezentantul celor care au votat hotia is pe langa asta ambasadele au aflat DUPA vot pt ca proiectul de lege s-a lucrat NOAPTEA cand lucreaza toti infractorii si s-a votat fara nicio dezbatere publica
    • +13 (13 voturi)    
      si uite asa! (Joi, 12 decembrie 2013, 15:04)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      din faptul ca Titus Corlatean face spume la gura si USA si UK si.... o sa schimbe ambasadorii la Bucuresti. KANCI!
  • +37 (37 voturi)    
    sintem pe marginea gropii democratiei... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:31)

    PopaPius [anonim]

    ...Daca am ajuns ca hotii din parlament sa ridice urechea cea bleaga doar la ultimul dangat de clopot tras de alte tari.
    • +12 (12 voturi)    
      democratia.... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:06)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui PopaPius

      .....in acest sistem politic perfid este doar o iluzie.
      Cea mai buna dovada ca ea nu exista, s-a produs odata cu nerespectarea vointei demos-ului privind rezultatul valid al referendum-ului despre cei 300 de inutili si o singura camera de toleranta.

      Cand poporul isi manifesta direct prin vot optiunea iar ei nu o respecta, despre ce democratie vorbim ?
      Demos = popor
      Cratos = putere
      Democratie = puterea poporului

      Democratia parlamentara nu este altceva decat o imensa escrocherile in care mincinosii, incompetentii si toti escrocii ajung la putere iar rezultatele se vad.
  • +19 (19 voturi)    
    sintem pe marginea gropii democratiei... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:31)

    PopaPius [anonim]

    ...Daca am ajuns ca hotii din parlament sa ridice urechea cea bleaga doar la ultimul dangat de clopot tras de alte tari.
  • +36 (36 voturi)    
    marlanilor uselisti si antenisti (Joi, 12 decembrie 2013, 14:32)

    qwerasdf [utilizator]

    cand mancati rahat cu lopata in latrina 1, 3, ... sunt perfect agreabile interventiile excrementoase
  • +52 (52 voturi)    
    nici eu nu agreez (Joi, 12 decembrie 2013, 14:35)

    FPop2013 [utilizator]

    Nici eu nu agreez un maimutzoi in functia de ministru de externe al Romaniei, un mincinos si un prefacut
    • +4 (4 voturi)    
      cel mai prost ministru de externe (Joi, 12 decembrie 2013, 17:55)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      care l-a avut Romania vreodata.

      i-a intrat si lui morcovul si trebuie sa se isterizeze si el in declaratii. hai la parnaie si cu tine!
  • +45 (45 voturi)    
    Titus (Joi, 12 decembrie 2013, 14:35)

    xolv [utilizator]

    Mai are putin si-i trage de urechi pe Obama si Cameron pentru nerusinare!!
  • +33 (33 voturi)    
    Nu agreaza si ce? (Joi, 12 decembrie 2013, 14:37)

    UnCititor [utilizator]

    Si dupa ce nu agreaza practica, ce?
    E din aceeasi clasa: noi furam, dar nu agream sa se vorbeasca despre asta.
    • +8 (8 voturi)    
      adica... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:55)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui UnCititor

      adica daca fura, vrea ca ambasadele sa-i zica numai lui la ureche sa nu mai auda nimeni, brea nea USL nu e frumos sa furi.
  • +28 (28 voturi)    
    cata nesimtire!!! (Joi, 12 decembrie 2013, 14:37)

    edif [utilizator]

    oare cat mai suporta romanii atata batjocura?
  • +30 (30 voturi)    
    si asta e ministru afacerilor externe (Joi, 12 decembrie 2013, 14:37)

    visio [utilizator]

    sunt curios ce a facut de cand ocupa postul; vreau sa stiu pentru ce l-am platit...chiar vreau sa stiu...
    • +3 (3 voturi)    
      si inca (Joi, 12 decembrie 2013, 17:56)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui visio

      cu cati bani!
  • +3 (3 voturi)    
    Pai daca nu-i convine.......... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:40)

    Ciribanstula [utilizator]

    sa se duca acasa!

    si sa lase pe altul'

    asa e politica fir-ar ea sa fie
    cind le merge gura la ale lor e bine
    cind nu nu e bine pentru ca ei sint la putere!
    aia cu 70%
    macar ca e 70% din 43%
    adica 28 % din total!
    mi e scarba de alesii astia!
    un referendum ceva cu tema :
    considerati ca parlamentarii actuali aia 588 va reprezinta interesele?
    cind organizam?
  • +37 (37 voturi)    
    mda (Joi, 12 decembrie 2013, 14:43)

    Vlad C [anonim]

    Dar voi v-ati consultat cu cineva inainte sa votati porcariile alea la miezul noptii?
    • +3 (3 voturi)    
      Cu Nutu Camataru... (Joi, 12 decembrie 2013, 18:09)

      PopaPius [anonim] i-a raspuns lui Vlad C

      si Gabi Bivolaru, evident...
  • +7 (7 voturi)    
    Nu o agreezi? (Joi, 12 decembrie 2013, 14:47)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Pai stai asa ca au venit acei domni si le-o poti spune in fata. Ia sa vedem daca de data asta ai sange in tine.
  • +7 (7 voturi)    
    Are dreptate! (Joi, 12 decembrie 2013, 14:49)

    Alius [utilizator]

    Nu agreeaza .. E dreptul lui. Probabil ca nu-i place nici laptele cu cacao. E dreptul lui... Dar pe cine intereseaza?.. E dreptul nostru.
  • +9 (9 voturi)    
    bine ca agreezi (Joi, 12 decembrie 2013, 14:49)

    mos ion roata [utilizator]

    ce face parlamentul!
  • +8 (8 voturi)    
    sau .... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:49)

    Rumpelstilstikin [utilizator]

    respectivele ambasade nu va mai recunosc legitimitatea ca sa vi se adreseze in mod direct
  • +6 (6 voturi)    
    pai... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:54)

    gab0iu [utilizator]

    cu alte cuvinte..."nu agreem transparenta"...confunzi sula cu prefectura coane!
  • +6 (6 voturi)    
    haha (Joi, 12 decembrie 2013, 14:55)

    Shampax [utilizator]

    zai si lui ponta ca nu e frumos sa petreaca mai mult timp in latrina 1-2-3 decat la locul de munca.
    si nu e frumos sa aflam de schimbari majore tot din presa, pentru ca nu se deranjeaza nimeni din mult prea stimata frunte a tarii sa anunte tampeniile ce le promulga.
  • +7 (7 voturi)    
    agreatul (Joi, 12 decembrie 2013, 15:01)

    zigot [utilizator]

    dar ce fac hotii care te-au propus in functie, la miezul noptii, agreezi?cand o tara intreaga condamna nesimtirea alesilor si ei pasc in continuare de ce nu reactionati?
    numai astfel va mai scoate din starea de ..banda in care ati ajuns.
    sper sa nu mai dureze mult
  • +7 (7 voturi)    
    hmmm (Joi, 12 decembrie 2013, 15:01)

    Dan D. [utilizator]

    1. "In mod evident, de la MAE nu voi comenta votul institutiei Parlamentului. ..."
    2. "sa vedem daca sunt greseli, cum pot fi reparate"

    Cele doua se bat cap in cap, pe de o parte nu se baga, pe de alta parte nu are cum sa repare - ori, de fapt intentia era sa fie "corectate" pe partea intelegerii ambasadelor, pentru ca nu fost facuti sa "inteleaga" ce ar fi vrut MAE sa inteleaga.

    Pentru ca evident lucrurile sint foarte, foarte complicate si numai un inalt Ministru sau Secretar de Stat in Ministerul Propagandei Externe ar putea sa te faca sa le intelegi de fapt care este planul pe termen lung si cite beneficii aduc aceste modificari, ducindu-ne inspre "propasirea tarii si inalte culmi de civilizatie si progress".
  • +12 (12 voturi)    
    ..iata o neliniste (Joi, 12 decembrie 2013, 15:06)

    trem [utilizator]

    .....Titus tovarase esti departe de a fi un ministru inzestrat, insa ai un mare talent sa iti dai cu parerea acolo unde ar trebui sa taci. Daca iti spun 3-4 state ca e 'de rahat' situatia, atunci stai cuminte, analizezi si incerci sa repari cumva...dar vorba ceea 'prostu pana nu-i fudul nu e prost destul'!
  • +13 (13 voturi)    
    Haida-de ! (Joi, 12 decembrie 2013, 15:12)

    Fisherman [utilizator]

    Dar ce voia ? Sa primeasca scrisori oficiale de la Guvernele Ingrijorate ?
    Pai daca trimite Guvernul SUA trimite Guvenului ROman o astfel de scrisorica atunci in secunda doi Corporatiile americane care au puncte de lucru pe plaiurile mioritice se vor pregati sa se intrebe daca nu cumva trebuie sa inceapa sa-si faca bagajele.
    Ei, abia acum putem sa punem intrebarea cu schepsis: dupa plecarea americanilor ce corporatii se vor grabi sa le dea de munca romanilor ?
    Desigur ca raspunsul este simplu: cele care provin din state unde nu se da doi bani pe Statul de Drept...
    SI noi, romanii, cam stim care sunt alea...
  • +10 (10 voturi)    
    Dupa fapta si rasplata... (Joi, 12 decembrie 2013, 15:13)

    megabyte [utilizator]

    mai mult ca sigur nici ei nu "agreeaza" lipsa de transparenta, de consultare, de comunicare si informare oficiala a intentiilor USL-ului! De ce nu i-a informat USL pe comisarii europeni care ne-au vizitat saptamanile trecute despre aceste intentii?

    Sunteti penibili si extrem de nesimtiti ca tot USL este cel deranjat de atitudinea ambasadelor!

    Cat despre proasta informare pe care o reclamati, daca am presupune prin absurd ca ea ar exista (dar este clar ca nu exista pentru ca intentiile voastre sunt evidente), este tot din vina USL-ului si a incompetenti lui!
  • +13 (13 voturi)    
    Cine te crezi mai neica nimeni ??? (Joi, 12 decembrie 2013, 15:13)

    andreesanu [utilizator]

    De cind esti tu cel care da tonul !!!!
    Tu habar nai cu ce se maninca diplomatia,intimplarea te-a cocotat acolo si inca n-ai invatat nici abecedarul in materie de diplomatie.
    Diferenta intre un prost si un destept se vede cind deschide gura !!!.
  • +14 (14 voturi)    
    Aoleu! (Joi, 12 decembrie 2013, 15:14)

    zizi_m [utilizator]

    Ambasade de tari democratice cu traditie, va rog atentie aici: Corlatean nu agreeaza niste practici ale voastre.
    Cred ca e necesara o reuniune in plen a ONU si eventual a NATO, din moment ce o asemenea personalitate precum Titusica asta are o reactie atat de categorica.
  • +5 (5 voturi)    
    DAA (Joi, 12 decembrie 2013, 15:33)

    abrahamlincoln [utilizator]

    romania = hotie, inselaciune, minciuna, jaf, toate astea cu legi , bravo , continuati tot asa si nu numai ca n-o sa intrati in schengen ci poate va da afara si din ue, bafta
  • +8 (8 voturi)    
    internet (Joi, 12 decembrie 2013, 15:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    mare nocroc ca tot mai multi romani au internet ca altfel aflam pe la primavara de solticariile lui ponta si asociatii , ia sa ne gandim ca facea ilici in 90 legi de astea ( a si facut defapt , nu am vazut intre 1990 si 2004 parlamentar anchetat daramite la racoare unde le e locul celor mai multi psd-isti ) pai aflam cand doreau ei sa ne spuna si noua.
  • +7 (7 voturi)    
    pai (Joi, 12 decembrie 2013, 16:03)

    agent_smith [utilizator]

    Cand aproapte toata Europa (desi, ca putere, tarile astea sunt Europa) zice ca esti prost....e clar ca esti prost.
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare (Joi, 12 decembrie 2013, 16:15)

    fane_grija [utilizator]

    Dar despre practica de a face comisii noaptea in parlament, dupa ce opozitia este mintita pe fata si trimisa acasa iar apoi proiectele de legi, fara acordul institutiilor implicate asa cum cere legea, sunt introduse pe ordinea de zi de Zgonea intro totala opacitate, domnul Corlatean ce parere are?
  • +4 (4 voturi)    
    Sa expulzam toate ambasadele (Joi, 12 decembrie 2013, 16:34)

    adrb [utilizator]

    Să expulzeze toate ambasadele care sunt băsiste pe faţă şi nu au cerut avizul tovarăşului!
  • +3 (3 voturi)    
    Asta ti-e valoarea! (Joi, 12 decembrie 2013, 17:53)

    Florin Cj [utilizator]

    Nu va mai baga nici dracu in seama!
  • +2 (2 voturi)    
    t'oarsu (Joi, 12 decembrie 2013, 18:03)

    verdeata [utilizator]

    tovarasu' asta agreaza doar votul pe sest in parlamentul usl cand lumea se pregateste de Craciun, ce nu agreaza el este cinstea.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnul tovaras Corlatean si fudulia (Joi, 12 decembrie 2013, 18:06)

    raudegura [utilizator]

    Un proverb romanesc zice ca:"Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul".
    Tov Corlatean, de caind te stiu, matale ai fost tare fudul !
  • +2 (2 voturi)    
    Pai tu ti-ai castigat, ma, dreptul asta? (Joi, 12 decembrie 2013, 18:07)

    hic sunt leones [utilizator]

    cum sa vorbeasca, ma, cu tine, cand valoarea ta de ministru al afacerilor externe se afla sub valorile pozitive?
  • 0 (0 voturi)    
    tovarase ministru, (Joi, 12 decembrie 2013, 22:19)

    ion roata [utilizator]

    dar faptul ca de un incoace ne tot faceti de ras in lume agreezi? faptul ca va faceti legi pentru neamuri si va bateti joc de romani agreezi? Au ajuns strainii sa ii apere pe romani de hraparetii ajunsi la putere, de golanii cu tupeu...