Valeriu Zgonea: Viviane Reding nu a facut comentarii negative la adresa Romaniei; e o traducere eronata

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2013, 13:10 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a sustinut luni ca Viviane Reding, comisarul european pentru Justitie, nu a facut comentarii negative la adresa Romaniei, afirmatiile acesteia fiind traduse eronat, scrie Agerpres.

"Doamna Reding a avut un interviu pe alta tema, o alta abordare stricta in functia pe care a avut-o de comisar dupa atatia ani de zile. A facut o treaba buna, eu am o relatie foarte buna cu ea, nu a spus nimic de Romania si nici nu a facut comentarii negative la adresa Romaniei. E o traducere eronata (...) pe care ati preluat-o toti. Eu stiu despre ce este vorba si stiu cum este interviul facut de domnia sa intr-un ziar german si va rog sa traduceti asa cum trebuie contextul. E o discutie pe care domnia sa a avut-o cu privire la instrumentele pe care Comisia Europeana le are si cu privire la acea optiune nucleara in cazul in care in anumite state exista derapaje de la statul de drept", a spus Zgonea, la Palatul Parlamentului.

El a adaugat ca in Romania nu au fost si nu sunt derapaje de la statul de drept, iar, in aceasta perioada importanta, presa ar trebui sa nu incerce sa aduca in opinia publica teme false care ne pot slabi ca stat european.

"In momentul in care discutam despre viitorul ciclu financiar 2014 - 2020 si incercam sa negociem cu toate institutiile noastre o noua functie de comisar european puternica pentru Romania va rog sa fim foarte atenti de acum inainte si la nivelul comisarilor europeni care sunt oameni politici vor aparea abordari apartinand grupurilor din care fac parte, fie cel social- democrat, fie cel popular, asa cum este opinia doamnei Reding", a mai spus presedintele Camerei Deputatilor.

Intr-un interviu acordat publicatiei 'Die Zeit', comisarul european pentru Justitie, Viviane Reding, a mentionat Romania si Ungaria printre tarile in care statul de drept nu este respectat sau este chiar pus sub semnul intrebarii.

Vicepresedintele Comisiei Europene, Viviane Reding, comisar pentru Justitie, drepturi fundamentale si cetatenie, a mentionat Romania printre statele membre in care statul de drept este pus in pericol sau de-a dreptul incalcat. Declaratia a fost data in timpul unui interviu acordat prestigiosului ziar german "Die Zeit", in care a vorbit despre masurile necesare de luat pentru depasirea crizei financiare, potrivit Digi 24.

"Ma numar printre cei care spun ca, dupa ce depasim criza financiara, trebuie sa mai facem si alte schimbari in UE", a explicat vicepresedintele Comisiei Europene, Viviane Reding, in timpul unui interviu acordat publicatiei germane Die Zeit, publicat sambata, intitulat "Avem nevoie de forta germana".

Rugata sa detalieze schimbarile la care se refera, comisarul pentru Justitie, drepturi fundamentale si cetatenie a facut referire la respectarea statului de drept, capitol la care Romania nu a fost laudata.

"Spre exemplu, la capitolul respectarea statului de drept. In momentul de fata, daca o tara incalca regulile statului de drept, avem o singura posibilitate de a o sanctiona. Este cea mai drastica pedeapsa (mot a mot ,"varianta bombei nucleare" - n.r.). Asta inseamna ca putem sa-i luam tarii respective dreptul de vot in Consiliu. Cred ca avem nevoie si de alte masuri diferentiate. Asta pentru ca avem state, in care statul de drept este pus in pericol, iar altele in care el este de-a dreptul incalcat", a spus Viviane Reding.

La intrebarea reporterului "Die Zeit", comisarul european a confirmat ca vorbeste despre Romania si Ungaria, dar nu doar despre ele. "Am face bine daca ne-am uita impreuna cu atentie cum functioneaza statul de drept in multe dintre tarile membre", a afirmat Viviane Reding.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3557 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Zgonea le are cu limbile straine! (Luni, 4 noiembrie 2013, 13:20)

    LiviuIordache [utilizator]

    Cind zice Zgonea cum e cu traducerile e litera de evanghelie! Se si vede pe fata lui ca este multilingv ce nu s-a mai pomenit, la nuanta, chiar daca s-a vorbit in luxemburgheza, o stie Valerica, pardon, ca pe apa! Te umfla risul, dar asta este in capul trebii, vai de capul nostru!
    • +3 (3 voturi)    
      mai bine ziceai... (Marţi, 5 noiembrie 2013, 10:20)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Cind zice zgonea cum e cu traducerile, e ca vanghelie!
  • +33 (33 voturi)    
    Zise Zgonea Manivela (Luni, 4 noiembrie 2013, 13:21)

    omezu [utilizator]

    Noroc cu harciogul de Zgonea, atfel n-am fi stiut niciodata ce-a zis "basista" de Reding cu atatia idioti care habar n-au cum sa faca o traducere corecta.
  • +27 (27 voturi)    
    Si cine a facut traducerea? (Luni, 4 noiembrie 2013, 13:24)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Prietenul tau, Mihai Viteazul|?
    Du/te ma....!
  • +20 (20 voturi)    
    zgonea repetent..... (Luni, 4 noiembrie 2013, 13:37)

    geocrin [utilizator]

    O fi ramas el repetent, dar uite ca la engleza se pricepe ca si crin, al nostru luptator, pentru binele romanilor.
  • +14 (14 voturi)    
    Traducere incorecta ? (Luni, 4 noiembrie 2013, 13:42)

    TataNorvegiu [anonim]

    ZEIT: Sie sprechen über Rumänien und Ungarn.

    Reding: Ja, aber nicht nur. In vielen Mitgliedsstaaten täten wir gut daran, gemeinsam einen genaueren Blick auf das Funktionieren des Rechtsstaates zu richten. - http://www.zeit.de/2013/44/interview-viviane-reding
  • +20 (20 voturi)    
    interviul "Die Zeit" (Luni, 4 noiembrie 2013, 13:42)

    sascha [utilizator]

    Mai Zgonea mai, citeste interviul si vezi negru pe alb ca VR mentioneata Romania si Ungaria clar.

    ..."Reding: Around the area of the protection of law. If a Member State today restricts the rule of law, so far we have only one possible sanction, the "nuclear option": We can strip the country of its vote. We need other, more sophisticated ways. Because there are a number of Member States where today threatened the rule of law or is made ​​entirely suitable. I say: Resist the beginnings!

    TIME: You talk about Romania and Hungary.

    Reding: Yes, but not only. In many Member States, we would do well to work together to take a closer look at the functioning of the rule of law. "...

    http://www.zeit.de/2013/44/interview-viviane-reding

    Stim, VR e o basista, la fel si Die Zeit- tot un ziar basist, altceva???
    • +9 (9 voturi)    
      Ma tem ca (Luni, 4 noiembrie 2013, 17:25)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      Zgonea nu-I capabil sa citeasca interviul asta nici in limba romana.
  • +21 (21 voturi)    
    Limbi straine (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:04)

    Engel [utilizator]

    Orice limba articulata este straina pentru Zgonea. Pentru el s-au inventat onomatopeele.
  • -8 (10 voturi)    
    Pana acum cu un stat stramb (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:11)

    Con_stan_tin [utilizator]

    am avansat economic, iar cu un stat de drept am regresat economic. Care-i rostul statului de drept?
    • +8 (8 voturi)    
      pai, (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:25)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      sa-si apere cetatenii!!! Stramb nu e antonimul lui de drept! Poate pt. Zgonea....
    • +7 (9 voturi)    
      Viciat (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:33)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      E doar o coincidenta intre criza mondiala si etapa noastra de perfectionare a statului de drept.

      Ceea ce faci tu e perversitate. Incerci sa evidentiezi avantajele hotiei. Evident, acestea nu exista. Exista doar iluziile tale. Spiritul tau e profund viciat. Cum ti-a putut trece asa ceva prin cap?!
    • +6 (6 voturi)    
      Intrebare (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:18)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Numele tau este o masura a modului propriu de gandire....adica silabisit?!
    • +5 (5 voturi)    
      Pana acum... (Luni, 4 noiembrie 2013, 16:27)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ... ati cules roadele altora. Cum n-ati guvernat nimic in ultimii doi ani, ne asteptam si sa regresam economic si asta se vede ci ochiul liber....
  • +5 (5 voturi)    
    pai, (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:13)

    Cezy [utilizator]

    chiar ne-a laudat...scuze i-a laudat, vis-a-vis de un clasic in viata care zicea ceva de bocanci!
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:15)

    Adrian1 [utilizator]

    cand politicienii nu mai stiu pe unde sa scoata camasa dau vina pe traduceri.
  • +10 (10 voturi)    
    bai, ia traducerea (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:35)

    DrInOrice [utilizator]

    de fapt a zis, si sa scrieti in toate ziarele, bai, auziti? a zis: "glorioasa conducere USL-ista a adus brave si luminoase servicii juridice si justitiare intregii lumi, prin munca asidua si stiintifica a doctorilor academicieni intai ai Galaxiei, ale caror nume merita cantate pe toate gardurile de capatai in spatele carora se cufuresc linistiti toti cetatenii lumii, in prietenie!"
  • +8 (8 voturi)    
    bine bine (Luni, 4 noiembrie 2013, 14:45)

    nash pandelica [utilizator]

    nu'mi pasa cui si cum o da cu limbile.
    dar, la fel ca dl. calorifer cu angela merke, se da si el intr'o relatie cu madam reding.

    o fi aflat, madam reding, de unul, zgonea ?!
    • +8 (8 voturi)    
      - Mai Valeriu, dragi ti-s... (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:22)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ...comisarele?
      - Dragi!
      - Dar tu lor?
      - Si ele mie!

      Dl. Zgonea are dreptate. Comentariile d-nei Reding nu sunt negative la adresa Romaniei, ci a celor vinovati de derapaje.
      A, inca un lucru in care ar putea avea dreptate dl. Zgonea: probabil, d-na Reding n-a folosit cuvantul "derapaj"
  • +9 (9 voturi)    
    ce e nou? (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:15)

    USMarines [utilizator]

    acest brav mostenitor al utopiei comuniste continua in stilul invatat la scoala de cadre...si evident cu un tupeu demn de seful sau copy-paste contesta evidenta. El a invatat la "scoala tehnica de limbi straine", cei care au auzit de ea , stiu ce vreau sa spun...
  • +8 (8 voturi)    
    original: (Luni, 4 noiembrie 2013, 15:34)

    sorin3 [utilizator]

    Reding: Etwa im Bereich des Schutzes der Rechtsstaatlichkeit. Wenn ein Mitgliedstaat heute die Rechtsstaatlichkeit einschränkt, haben wir bislang nur eine Sanktionsmöglichkeit, die "Nuklearoption": Wir können dem Land das Stimmrecht entziehen. Wir brauchen andere, differenziertere Möglichkeiten. Denn es gibt eine Reihe von Mitgliedstaaten, in denen heute der Rechtsstaat gefährdet oder ganz infrage gestellt wird. Ich sage: Wehret den Anfängen!

    ZEIT: Sie sprechen über Rumänien und Ungarn.

    Reding: Ja, aber nicht nur. In vielen Mitgliedsstaaten täten wir gut daran, gemeinsam einen genaueren Blick auf das Funktionieren des Rechtsstaates zu richten.

    Aici nu e nicio traducere.
    La intrebarea reporterului daca e vorba de Romania si Ungaria , raspunsul e clar JA, cu adaugarea "dar nu numai".

    Eu cred ca Zgonea nu a citit nici originalul nici traducerea ci pur si simplu a luat minciuna cere era la rand si a scos-o pe gura.
  • +8 (8 voturi)    
    propunere (Luni, 4 noiembrie 2013, 17:04)

    moby dick [utilizator]

    Sa fie intemnitati si executati fara judecata toti ziaristii care au tradus gresit sau tendentios interviul.
    Iar pentru urmatoarele interviuri in care oficialii UE vor aduce vorba despre Romania, respectivii oficiali sa fie obligati sa acorde interviurile in limba romana.
    Iar daca nu invata limba romana, vor citi dupa traducerea pregatita de Zgonea si ciracii lui. Clar ?
    Si sa nu uit, declaratiile tuturor oficialilor UE vor contine obligatoriu cel putin o referinta negativa despre Basescu.
  • +4 (4 voturi)    
    oltene, numara oile acolo si vorbeste mai (Marţi, 5 noiembrie 2013, 6:52)

    fosta zoezoe [utilizator]

    putin si in gand ca or sa se prinda toti ca esti mai nemobilat ca propriul sofer !
  • +2 (2 voturi)    
    breaking news (Marţi, 5 noiembrie 2013, 10:56)

    moby dick [utilizator]

    Valerica tata, tocmai ce v-ati luat o noua scatoalca tu si
    USL-ul tau iubit.
    Mars inapoi la cusca !

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/minciuna-are-picioare-scurte-zgonea-ponta-si-corlatean-au-fost-facuti-de-ras-de-viviane-1065794.html
  • 0 (0 voturi)    
    ce prosti ne cred ! (Marţi, 5 noiembrie 2013, 14:30)

    ivanescu [utilizator]

    ...daaaaaaaaaaaa,banuiesc ca i-au tradus corect fufele lui dragnea ...englezoaice get-beget !....doamne cat is de penibili  astia de la guvernare !