Eugen Tomac ameninta cu plangere penala impotriva premierului Ponta, daca nu se publica in Monitorul Oficial hotararea privind privatizarea CFR Marfa

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2013, 12:47 Actualitate | Politic

Eugen Tomac
Foto: dprp.gov.ro
Presedintele Partidului Miscarea Populara, Eugen Tomac, afirma ca va depune o plangere penala pentru abuz in serviciu impotriva premierului Victor Ponta, daca acesta va "obstructiona in continuare" publicarea in Monitorul Oficial a hotararii de guvern privind privatizarea CFR Marfa.

Eugen Tomac i-a transmis vineri primului ministru o scrisoare deschisa in care enumera "problemele restante" si prioritati "neglijate" de guvern in ultima perioada, in randul carora "chestiunea cea mai arzatoare este finalizarea procesului de privatizare a CFR Marfa".

"Din acest motiv, imi permit sa va avertizez ca, in cazul in care veti obstructiona in continuare publicarea in Monitorul Oficial a HG nr.526 din 24.07.2013, voi depune o plangere penala impotriva dumneavoastra, in calitate de prim-ministru, pentru abuz in serviciu contra intereselor publice", se arata in aceasta scrisoare deschisa.

Iata mai jos scrisoarea deschisa semnata de presedintele Partidului Miscarea Populara, Eugen Tomac:

"Stimate Domnule Prim-Ministru Victor Ponta,

In primul rand vreau sa va urez bun venit din concediu.

In al doilea rand doresc sa va atrag atentia ca sunt cateva probleme restante si cateva prioritati pentru Romania pe care guvernul pe care il conduceti le-a neglijat in ultima perioada.

Permiteti-mi sa va amintesc care sunt acestea:

1. Privatizarea CFR Marfa se afla in intarziere
. Hotararea de Guvern nr. 526 din 24 iulie 2013 nu a fost publicata nici pana astazi in Monitorul Oficial. Publicarea Hotararii de Guvern este obligatorie pentru ca procesul de privatizare sa poata continua si astfel sa se treaca in faza de negociere a contractului de privatizare.
2. Rata somajului raportata pentru luna iulie 2013 de catre INS este de 7,6%, in crestere fata de lunile precedente. Acesta este un semnal de alarma de care Guvernul trebuie sa tina seama. O crestere economica fara locuri de munca nu este in beneficiul cetateanului.
3. Rata de absorbtie a fondurilor europene era de 15,3%, la 30 iunie 2013, potrivit datelor Ministerului Fondurilor Europene, ceea ce inseamna un nivel total nesatisfacator. Guvernul pe care il conduceti nu a deblocat inca toate programele operationale. Un exemplu este POSCCE, program in cadrul caruia Romania risca sa piarda 2,5 miliarde de euro. Stiti la fel de bine ca si mine ca fondurile europene reprezinta o sursa esentiala pentru crearea de locuri de munca in Romania.
4. In presa au aparut fragmente din scrisoarea de intentie pe care ati negociat-o cu reprezentantii FMI inainte de plecarea in concediu. Din scrisoare reiese ca romanii trebuie sa se astepte la introducerea unor noi taxe, dar si la cresterea altor contributii. Contribuabilii din Romania asteapta sa afle in mod oficial care sunt angajamentele in noul acord cu FMI si care este impactul asupra vietii lor de zi cu zi a modificarilor fiscale la care v-ati angajat. Din declaratiile unor lideri liberali am inteles ca nu exista un consens in actuala coalitie privind schimbarile de politici fiscale pe care le-ati negociat cu FMI.
5. Guvernul nu a trimis nici pana in acest moment o propunere acceptabila de Acord de Parteneriat cu Comisia Europeana care vizeaza prioritatile Romaniei in exercitiul bugetar 2014-2020 si modul in care vor fi cheltuite fondurile alocate. Ultimele doua propuneri transmise de Guvernul pe care il conduceti au fost catalogate de Comisia Europeana drept ¬incoerente¬. Nu mai e nevoie sa va atrag atentia ca mai sunt mai putin de 6 luni pana la intrarea in vigoare a Acordului de Parteneriat si Romania nu are inca o propunere fundamentata, ceea ce pune in pericol accesul la fonduri de 22 miliarde de euro.
6. Romania nu are nici pana azi pregatit Programul National de Dezvoltare Rurala (PNDR), desi imediat dupa aprobarea bugetului Uniunii Europene, in vederea aplicarii Politicii Agricole Comune (P.A.C.), acest program trebuia prezentat si aprobat. In cazul in care P.N.D.R. nu va fi prezentat si aprobat in 2014, Romania va pierde fondurile alocate si va pune o sarcina suplimentara asupra Bugetului de Stat.
7. Intrucat, la ultima rectificare bugetara, au fost taiate 900 de milioane de lei de la capitolul investitii, va rugam sa ne comunicati cum au fost prioritizate proiectele existente.
8. Pe langa acestea, coalitia majoritara a intrerupt procesul de revizuire a Constitutiei, fara a oferi o perspectiva pentru etapele urmatoare. De asemenea, Guvernului Romaniei nu a prezentat stadiul la care se afla procesul de regionalizare/descentralizare pe care s-a angajat sa il finalizeze pana la sfarsitul anului 2013, in asa fel incat regiunile create sa fie acreditate ca autoritati de management pentru a accesa fonduri europene in noul exercitiu bugetar 2014-2020".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3615 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    au starnit mania lui Zeus (Vineri, 9 august 2013, 12:50)

    demaGOGU [utilizator]

    inca nu-i prea tarziu sa ramana in US!
  • -20 (32 voturi)    
    Mai, da' tare-i ast-n clontz! (Vineri, 9 august 2013, 13:06)

    finutza [utilizator]

    Ce inseamna sa ai spate! Asa-s zmei si multi dintre procurori. Cine avea dubii, are acum exemplul in fata...
    • +22 (24 voturi)    
      tare pe naiba ... trebuia facuta de mult plingerea (Vineri, 9 august 2013, 13:22)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      si fara tam-tam . Si nu una ci o multime pina acum
      • +7 (9 voturi)    
        Doamne ajuta ca in sfarsit cineva face opozitie ! (Vineri, 9 august 2013, 15:18)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Era si timpul !

        O tara fara opozitie inceteaza sa mai fie democratie si trece pragul spre dictatura.
    • -14 (26 voturi)    
      asta e genul (Vineri, 9 august 2013, 13:26)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      care se apleaca, se uita intre picoare si vede o pereche mare de testicule. si prinde curaj!
      pacat insa ca sunt ale aluia din spatele lui...
      • +11 (15 voturi)    
        Tu acum vorbesti de tontu (Vineri, 9 august 2013, 13:47)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        sau de kkarau!
        In alta ordine de idei, cu asta recunosti faptul ca berbecii vostri sunt lipsiti si de oua si de spate!
        Daca asta ar fi posibil!
        In spatele vostru este un turnator, care si/a dat pe mana securitatii FAMILIA!
        Mersi, usele!
      • +1 (5 voturi)    
        Asa se vorbeste cu o finutza? (Vineri, 9 august 2013, 15:29)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Ceva mai elegant nu ai gasit?
    • +1 (3 voturi)    
      Da' Ponta n'are? (Vineri, 9 august 2013, 19:28)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Are si el spatele asigurat de Guzganu' Rozaliu!
  • -17 (33 voturi)    
    Aleo, aleo (Vineri, 9 august 2013, 13:08)

    evoque [utilizator]

    ma baga si pe mine cineva in seama.
    Noua jucarie a presedintelui se agita sa fie si el bagat in seama.
    De cateva zile se tot agita, poate poate il remarca cineva. Lumea este in vacanta asa ca agitatia asta prinde bine doar ca exercitiu de lucru pentru propaganda.
    • +14 (18 voturi)    
      tu care nu esti jucarie... (Vineri, 9 august 2013, 13:54)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      deci te bucuri de ratarea de la CFR? ai urlat de bucurie si la Otlchim? Somnul ratiunii.... naste postaci!
      • -3 (11 voturi)    
        pai n-a zis Base ca Stoica e de porc? (Vineri, 9 august 2013, 14:22)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Ponta a priceput si a oprit privatizarea.
        Ce mai vreti acum?
        Ori, ori.
        Ba ca nu-i buna firma castigatoare, ba ca-i musai sa-i dam repede CFR-ul....
        Voi, basistii, cu base in frunte, stiti ce vreti?
        In afara de scandal.
        • +2 (6 voturi)    
          si cate daune vor trebui platite lui Stoica, (Vineri, 9 august 2013, 15:20)

          V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          prin "grija " guvernului din buzunarul noastr u ?
        • +1 (5 voturi)    
          Vrem performanta (Vineri, 9 august 2013, 15:36)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Vezi asa ceva la uslasi?
        • +3 (7 voturi)    
          Ca la tigari (Vineri, 9 august 2013, 15:43)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Ce sa spun?! Ca si ascultati voi de Basescu!!!

          De aia nu reusiti sa privatizati CFR-Marfa?! Vrajitorule din Oz, tu ai oleaca dreptate. Ne place sa va criticam. Dar intelege omule ca ne ridicati prea des mingile la fileu. Ar fi pacat sa ratam frumusete de joc. Mai ales ca incepe sa va cam doara ficatii.

          Pe USL ar trebui sa scrie ca la tigari: "Votatul cu hotii dauneaza grav sanatatii mintale!"
      • -1 (5 voturi)    
        poate ca da (Vineri, 9 august 2013, 15:26)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        poate ca nu trebuie sa executam orbeste ce spun fmi. Nu?
        • +2 (4 voturi)    
          cand ti-a spus FMI??? (Vineri, 9 august 2013, 17:22)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          lasa maskirovka ca eu nu sunt bizon si nu sunt latrau de la A3. FMI se uita la cifre, vede o gaura de un milion si intreaba "cum il acoperi? tai cheltuieli sau maresti venituri? propune!" Daca propunerea nu e plauzibila (taxarea razei de luna), FMI poate spune sa schimbe solutia.

          PS. [din declaratia lui L.Voinea]: "la 15 oct merg la Bruxelles cu schita de buget pe 2014, caci s-au schimbat regulile". Deci daca UE vede fantasmagorii in buget -indiferent de urletele unora si plansetele altora- bugetul se reface, ori KANCI bani europeni.
          • -1 (3 voturi)    
            pana la un punct (Vineri, 9 august 2013, 17:38)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            parea sa ai dreptate in rest afon si naiv.
            Chiar crezi ca fmi nu te obliga sa vinzi, ai idee macar ce interese sunt in spatele fmi, ai macar minima idee cum se poate controla economia tarilor precum romania prin intermediul fmi.
            gogosi politice de doi bani vinde in alta parte.
    • +2 (6 voturi)    
      Lumea e in vacanta (Vineri, 9 august 2013, 15:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Caldura mare si tu faci cu nervi. Nu e bine.
  • +13 (19 voturi)    
    Monitorul Oficial (Vineri, 9 august 2013, 13:15)

    Frank777 [utilizator]

    o sa gasesca vinovat un functionar care a incuiat biroul si a plecat in concediu fara sa publice.
  • -3 (11 voturi)    
    . (Vineri, 9 august 2013, 13:27)

    gb [utilizator]

    pentru croitorasul cel viteaz este o bagatela sa dea gata 8 intrebari cu un singur raspuns. Asteptam povestea de diseara de pe la antene.
  • -9 (25 voturi)    
    Cine-i Eugen Tomac ??? (Vineri, 9 august 2013, 13:33)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ...
  • +10 (12 voturi)    
    ameninta? (Vineri, 9 august 2013, 13:33)

    Pink Z [anonim]

    de ce ameninta? de ce nu face plangerea ?
    • -2 (4 voturi)    
      o idee (Vineri, 9 august 2013, 13:48)

      Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      Probabil miza e afacerea in sine. Poate Poanta ar scapa mai usor de plangere asta decat de afacerea facuta.
  • +7 (11 voturi)    
    sunt mana in mana baietii destepti (Vineri, 9 august 2013, 13:51)

    UnchiuSam [utilizator]

    Ponta al nostru il ajuta pe Gruia sa mai castige timp, poate-poate face rost de bani. Termenul in care trebuie adusi banutii incepe sa curga de-abia de la publicarea in Monitorul Oficial.
    Deci, amanarea asta este oarecum 'penala', miroase destul de urat, dar cum poti sa-l acuzi pe Ponta daca el este plecat la Miami, nu?
    • +3 (7 voturi)    
      Gruia (Vineri, 9 august 2013, 15:57)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui UnchiuSam

      L-am vazut pe Gruia pe Romania International. Recunosc, m-am uitat pentru ca e singurul post romanesc pe care-l prind, dar in general evit sa urmaresc minciunile uslamiste.

      M-a surprins Gruia. Pentru un personaj de calibru lui, ma asteptam la un vocabular si idei mai elevate. Omul este de o simplitate intelectuala remarcabilla vizavi de averea sa. Minte prost. I se citeste parsivitatea pe fata, ideile nu se leaga.

      Dupa interviul cu Gruia, sint sigur ca privatizarea CFR Marfa e un mare tun uslamist. Ponta stie si se fereste ca dracu de tamie sa fie implicat direct in aceasta privatizare. O sa se lase cu proces penal greu. Iar uslamistii nu se mai simt infailibili.
    • +3 (5 voturi)    
      si daca? (Vineri, 9 august 2013, 17:24)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui UnchiuSam

      e un smen? S-au inteles sa nu treaca, Gruia ia in instanta vreo 10 milioane, capata si Fenechiu un milion, si Ponta vreo 4 si ramane si Gruia cu 5! E imposibil?
  • -1 (11 voturi)    
    He he (Vineri, 9 august 2013, 14:07)

    Trojan.H [utilizator]

    Sobolanii adunati pe stirile despre MP sunt dovada fricii lor de moarte. Miscarea Populara va fi acul de cojocul lor si aici ne vom concetra atentia si interesul.
    He he...
  • -7 (15 voturi)    
    d-alde tolomac (Vineri, 9 august 2013, 14:15)

    bubaru [utilizator]

    Oare cine are nevoie de tolomaci?
    Stim noi a cui scula este!
    Nenea tolomacu daca tot te pui pe reclamatii si plangeri, ia-le matale din urma, din 1990.
    • 0 (4 voturi)    
      Ce pricepi mai bine: (Vineri, 9 august 2013, 15:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

      Cine zice ala e sau mare e gradina uslasa?
  • +4 (4 voturi)    
    asta e problema (Vineri, 9 august 2013, 14:20)

    dum_i [utilizator]

    Romanii aia putini de buna credinta si care vor sa faca ceva nu au invatat nimic din metoda americana 'intai impusti si dupa intrebi'.

    Domnule Tomac (si intrebarea se adreseaza si HN, care publica ieri un articol despre vizita lui ponta in china), daca ponta a incalcat legea, de ce nu il dati in judecata mai intai si de abia dupa sa anuntati ce ati anuntat.

    De ce un infractor trebuie intai mangaiat pe creste cu 'hai baiatule, ai incalcat legea, dar iti mai dau o somatie intai'?

    Daca orice om de buna credinta din tara asta isi stia si drepturile si datoria civica, infractorul ponta impreuna cu sleahta lui de mafioti aveau vreo 5 milioane de plangeri penale.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu-i asta problema (Vineri, 9 august 2013, 16:11)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Poate ca Ponta va publica hotarirea de privatizare in Monitorul Oficial. In acest caz, n-ar mai fi nevoie de acest proces penal. Publicarea ar fi utila pentru alt proces, unul cu miza mai mare.

      Eugen Tomac tocmai a aplicat ceea ce iti doresti. Tocmai I-a "tras" un glont lui Ponta in plina figura. E nasol pentru Ponta si daca publica si daca nu publica hotarirea. Mai devreme sau mai tirziu va raspunde electoral si penal. Daca ii raspunde public lui Eugen Tomac, iarasi pierde teren. Fiecare pasare pe limba ei piere!
  • -1 (9 voturi)    
    Nu stiu de ce... (Vineri, 9 august 2013, 14:41)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu stiu de ce dar imaginea pe care am avut-o in cap in ultimele saptamani a fost aceea a lui Antonescu si Ponta sezand relaxati pe sezlong la Miami si trimitand din cand un cand cate un "draft" al scrisorii de intentie cu FMI spre ziarele basiste. Si amuzandu-se pe seama agitatiei moleculare popularo-basiste :)

    Bine, bine ... si bona filipineza era intre ei, sa nu ziceti ca nu am mentionat!
    • +2 (6 voturi)    
      Crin Antonescu: (Vineri, 9 august 2013, 15:48)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ”Nu am fost niciodată la Miami” Stirea e de acu 2 zile. Poate a ajuns intre timp.
      Mi-a placut chestia cu "popularo-basiste" Aia "popularo" or fi cei 7.4 milioane prostiti de voi?
  • -2 (4 voturi)    
    DE CE OARE TIPA EUGEN TOMAC? (Vineri, 9 august 2013, 18:15)

    father nicky [utilizator]

    Fostul şef al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni a cheltuit ilegal aproape patru milioane de lei • Potrivit Curții de Conturi, actualul candidat ARD pentru Republica Moldova la parlamentare și fostul consilier al lui Traian Băsescu, Eugen Tomac, a acordat, în perioada 2010-2011, contracte substanțiale firmelor cu afinități față de PDL, precum și mai multor societăți din Republica Moldova • Niciun social-democrat sau liberal nu a beneficiat de bani de la DRP.
    Consilierul prezidential Eugen Tomac, acuzat ca a fraudat peste un milion de euro la Departamentul Romanilor de Pretutindeni, este acuzat si de academicienii de peste Prut pentru ca 99% din cartile donate elevilor moldoveni sunt cu autori din literatura rusa.
    Speriat de perspectiva de a fi nevoit sa dea cu subsemnatul pentru banii pe care ia "drenat" din fondurile publice din Romania, romanul de pretutindeni Eugen Tomac a devenit brusc foarte vocal si intransigent! Se spune ca in functiile politice intri jurand cu mana pe Biblie si iesi (in)jurand cu mainile in catuse! Aceasta perspectiva ii provoaca domnului Eugen Tomac o stare de agitatie pe deplin justificata! Dupa ce MAMA ROMANIA l-a crescut, l-a invatat si l-a facut om, iel s-a purtat ca un ingrat Brutus!
    • +3 (5 voturi)    
      ! (Vineri, 9 august 2013, 20:24)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      Calomniaza, calomniaza ca tot ramane ceva...Stii ceva? S.i .c .t .i .r.!
    • +3 (3 voturi)    
      Ba da bine le mai zici (Vineri, 9 august 2013, 22:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      Te-ai pregatit la Stefan Gheorghiu?
  • -2 (4 voturi)    
    numai aberați debitează Tolomac (Sâmbătă, 10 august 2013, 0:25)

    visio [utilizator]

    concediul face parte din contractul de muncă, iar încălcarea drepturilor omului este grav pedepsită (evident nu în România, cel puțin nu încă); nu vreau să fiu înțeles greșit, îl detest cu tot sufletul pe Plagiator, tot așa cum detest crimianlii din PSD; însă, ce rost are să schimb un plagiator cu un retardat? desigur că mă refer la eugen tomac; așa consideră el că trebuie respectată legea? cu discursuri stupide și cu aruncatul pisicii în curtea criminalilor din usl? hai să fim realiști și să gândim pragmatic; altfel, voi plăti încă un idiot care mimează munca...
    alo, România, trezește-te că mori de foame...