PDL cere renuntarea la bacalaureatul profesional si la revenirea clasei pregatitoare la gradinita

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 septembrie 2012, 20:32 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PDL Raluca Turcan a prezentat, duminica, principalele solicitari cuprinse in motiunea simpla impotriva ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu, intre care renuntarea la bacalaureatul profesional si la revenirea clasei pregatitoare la gradinita, dar si demisia premierului, relateaza Mediafax.

Turcan a precizat ca motiunea simpla impotriva ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu, va fi depusa in prima sedinta de plen a Camerei Deputatilor, sub titlul "Nu-i impiedicati pe copii de 3 ani sa mearga la gradinita".

"Ultima greseala pe care Guvernul Ponta este pe cale sa o produca este cea legata de transferarea din nou a grupei pregatitoare la gradinita, ceea ce ar impiedica practic la anul copiii de trei ani sa mearga la gradinita", a explicat Turcan.

Deputatul PDL a sustinut ca premierul Victor Ponta s-a dovedit incapabil sa numeasca un ministru al Educatiei care sa rezolve problemele din educatie prin "predictibilitate si continuitate".

"Guvernul Ponta a distrus sistematic organizarea pentru clasa pregatitoare si aceasta organizare a fost minutios pregatita de Guvernul PDL. La instalare, Guvernul Ponta a gasit toate lucrurile pregatite pentru inceperea sub bune auspicii a clasei pregatitoare", a mai sustinut Turcan.

Ea a reprosat faptul ca actuala guvernare a demis conducerea Institutului pentru Stiinte ale Educatiei, a anulat licitatiile pentru mobilier si a alocat banii catre scoli si a stopat procedurile de formare a cadrelor didactice.

Totodata, Turcan a sustinut ca guvernul USL "vrea sa desfiinteze invatamantul profesional momind tinerii cu un presupus bacalaureat profesional fara nicio valoare sau relevanta".

Ea a fost intrebata daca PDL ii cere public presedintelui Traian Basescu sa nu promulge modificarea adusa Legii educatiei prin care este introdus bacalaureatul profesional.

"Daca presedintele nu promulga legea si aceasta lege se intoarce, evident ca poate fi corectata de majoritatea pe care o au in Parlament cei de la USL (...) PDL nu-i cere nimic sefului statului, presedintele Traian Basescu va decide ceea ce crede de cuviinta", a raspuns vicepresedintele PDL.

De asemenea, deputatul PDL a acuzat Guvernul Ponta ca a schimbat pe criterii politice toti inspectorii generali si adjuncti dar si 4000 de directori de scoli.

In plus, vicepresedintele PDL a sustinut ca actualul Guvern a redus finantarea in domeniul cercetarii cu 300 de milioane de lei.

Turcan a sustin ca in textul motiunii simple PDL cere "renuntarea la introducerea bacalaureatului profesional pentru 2013 si continuarea invatamantului profesional, asa cum a fost el introdus in 2012, precum si aplicarea Legii educatiei nationale in privinta bacalaureatului tehnologic".

"Renuntarea la ideea mutarii clasei pregatitoare obligatorii de la scoli la gradinite pentru a nu bloca accesul copiilor de 3 ani sa intre la gradinita in anul 2013 si pentru a nu ajunge la situatia ca invatatoarele sa lucreze la gradinite. Depolitizarea organismelor care se ocupa de etica universitara si de verificarea titlurilor universitare, precum si numirea urgenta in aceste consilii a oamenilor de valoare inclusiv din diaspora stiintifica romaneasca. Renuntarea la numirea politica a directorilor de scoli si introducerea unui sistem transparent prevazut de Legea educatiei nationale, care sa stimuleze performanta profesionala si nu servilismul clientelei de partid", a enumerat Turcan dintre solicitarile democrat-liberalilor.

Vicepresedintele PDL a mai cerut ca ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, sa-i retraga lui Victor Ponta titlul de doctor si emiterea unei interdictii pentru acesta de a mai activa cel putin 5 ani de zile in invatamantul universitar.

La ultimul punct intre solicitarile PDL figureaza demisia ministrului Educatiei si a premierului Victor Ponta "vinovati de situatia educatiei".

PDL va depune motiunea simpla pe tema educatiei in prima sedinta de plen de saptamana viitoare a Camerei Deputatilor.

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a declarat ca va raspunde la motiunea simpla care va fi depusa saptamana viitoare pe Educatie cu faptele concrete realizate de cand a preluat mandatul, adaugand ca in aceste doua luni nu a dormit si a facut practic tot ce se putea.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1634 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    educatie europeana (Duminică, 23 septembrie 2012, 20:40)

    pragmatism [utilizator]

    O abramburita ultraretrograda care nu lasa sistemul de educatie sa faca nici macar un pas spre europenizare! De cate ori a fost ministru a stricat si a abramburit tot ce incepuse predecesorul ei. Sa se duca la pensie ... ca-i anacronica!
    • 0 (0 voturi)    
      unde sunt gradinitele???? (Luni, 24 septembrie 2012, 8:48)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      scoala exista [cel putin una bucata] in fiecare comuna. Gradinite NU exista. Chiar si azi, in Bucuresti, lipsesc 6000 de locuri. Nu poti aduce inapoi, la gradinite (la nivelul tarii) UNA SUTA MII copii. Abia facem fata cu trasnport scolar, mai introducem si transport la gradinita? Urlete avem, gandire de ce ne mai trebuie [citat din conducerea PSD]?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 24 septembrie 2012, 17:37)

      AndreeaElena [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      Dupa ce funeriu si-a batut joc de legea educatiei pe tot parcursul mandatului sau, tot pdl-istii au ceva de comentat? Din fericire, dupa 9 decembrie USL-ul va castiga alegerile parlamentare si vor forma un guvern stabil si competent!
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine! (Duminică, 23 septembrie 2012, 20:46)

    Kepler [utilizator]

    Merita cu prisosinta acesti sarlatani!
  • -1 (3 voturi)    
    Inapoi la gradinita? (Duminică, 23 septembrie 2012, 20:57)

    George [anonim]

    Sunt putin confuz.. Clasa pregatitoare a trecut la scoala (clasa "zero") pentru ca asa a vrut D-l Funeriu in timpul guvernarii PDL, in ciuda opozitiei parintilor etc.
    Acum tot PDL zice ca nu e bine si vrea revenirea la gradinita ??? Sa-mi explice si mie cineva, va rog...
  • -2 (2 voturi)    
    Partidul salvator (Duminică, 23 septembrie 2012, 22:13)

    gigi [anonim]

    Multumesc lui Dumnezeu ca acest mare partid care ma reprezinta si care a facut atatea pentru tara se gandeste la copilasii nostri.

    Romania, fruntasa lumii, cu PDL in frunte
  • +3 (3 voturi)    
    revenire (Duminică, 23 septembrie 2012, 23:45)

    clemence [anonim]

    am citit mai atent, am inteles, comentariul de dinainte nu-si are rostul, dar formularea din titlu este greoaie si greu se intelege ca cere si renuntarea la revenirea clasei pregatitoare la gradinita...
  • 0 (4 voturi)    
    pai daca nu au discutat legea... (Luni, 24 septembrie 2012, 0:06)

    facebook.com/rodica.crihan [utilizator]

    daca au adoptat legea prin asumarea raspunderii in loc sa o dezbata in parlament... normal ca daca nu a putut fi amendata la momentul adoptarii e amendata cand se schimba puterea.
    de aceea legile trebuie dezbatute in parlament si ajuns la un consens, pt ca opozitia care in 2-3 ani va veni la putere sa nu aibe motiv sa modifice legea
    • 0 (2 voturi)    
      discutat... cu cine? (Luni, 24 septembrie 2012, 5:05)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      Teoretic ai dreptate. Practic lucrurile sunt mai complexe. Cel puţin în România. De exemplu poţi avea o opoziţie iraţională de tip Gică Contra. Sau opoziţia poate fi în "grevă parlamentară". Sau o opoziţie care acuză lipsa dezbaterii dar în aceeaşi timp refuză participarea la orice dezbatere. Sau...
      • +1 (1 vot)    
        de acord! (Luni, 24 septembrie 2012, 13:43)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Sakura

        Poti sa gasesti motive cu duiumul pentru a-ti acoperi alegerile irationale.

        E valabil, cel mai probabil, si in cazul tau nu numai al parlamentarilor pdl
  • 0 (0 voturi)    
    CCR (Luni, 24 septembrie 2012, 16:08)

    ana2403 [utilizator]

    Ceea ce CCR si-a permis sa faca este pur si simplu o bataie de joc. Nu numai ca a ignorat votul a milioane de oameni ci nu a luat in seama nici macar vocile din fata institutiei. Traian Basescu este ilegitim, este nedorit, este un pseudo-presedinte ales prin frauda si ramas in functie la fel de murdar. Rusine! Ne cerem drepturile in strada!
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Luni, 24 septembrie 2012, 18:47)

    roxanaa [utilizator]

    Invatamantul din Romania este mult sub cel din statele europene. Elevii si copiii au nevoie de educatie in scoli,au nevoie de oameni care sa ii indrume spre un viitor mai bun,cum putem forma oameni capabili sa aduca rezultate bune daca nu sunt indrumati corespunzator,fosta putere a demonstrat ca nu poate face acest lucru,ar trebui sa ramana in spate si sa nu mai impiedice actuala guvernare sa remedieze erorile lor.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 24 septembrie 2012, 19:27)

    Anonymous89 [utilizator]

    Bine ca se zbate acum in al doisprezecelea ceas si pdl-ul sa fie si elauzit dupa ce timp de 8 ani de zile nu au fost capabili sa se ocupe sau macar sa se intereseze de toate problemele din invatamantul romanesc.Acum este dejea prea tarziu.Noua nu de schimbare rebuie sa ne fie teama.Adevarul este ca USL sunt singurii care se ocupa si de binele cetatenilor si al copiilor nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 24 septembrie 2012, 20:28)

    ana2403 [utilizator]

    PDL a format o alinata mincinoasa in jurul sau prin care crede ca poate recastiga increderea poporului roman. Din fericire la alegerile parlamentare poporul cu siguanta v-a alege USL si vom scapa de PDL din parlament.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 25 septembrie 2012, 0:03)

    tincu marius [anonim]

    "PDL cere ... " PDL ar cere orice,doar sa compromita USL. Bacalaureat diferentiat ? Poate n-ar fi nevoie. Cu conditia ca bacalaureatul sa fie rezonabil, nu la standarde "visate noaptea " de diversi "alesi" sau la fantasmagorice standarde UE.In principiu,un examen de absolvire atesta ca individul stie sa faca ... Ce? Ca invatamintul romanesc nu-l invata decit ... sa stie sa povesteasca frumos ! Daca-i dai o piesa,moare cu ea in brate ! Categoric,sistemul trebuia reformat inca din anii 70. Si ce viseaza PDL ? C-o sa-l reformeze Ponta in doua luni ?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 8:09)

    intrebare [anonim]

    de nu ar fi bun bacalauratul profesional
    oricum cel actual este promovat de cei cu subiecte servite la meditatii sau mai grav de cei care copiaza pur si simplu?
    are trebui sa existe posibilitatea ca dupa o perioda de timp cei cu bacalaureat profesional sa poata da bacul normal