UPDATE Surse: Sedinta USL la Palatul Victoria, pentru nominalizarea candidatilor si impartirea colegiilor/ Zgonea: La Guvern am discutat priorităţile legislative ale Guvernului Ponta

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2012, 17:07 Actualitate | Politic

Liderii Uniunii Social Liberala au mers, marti dupa-amiaza, la Guvern unde au discutat despre nominalizarea candidatilor si impartirea colegiilor electorale, au declarat surse pentru HotNews.ro. Potrivit Romania TV, la Palatul Victoria, unde se afla deja premierul Victor Ponta, au sosit presedintele PNL Crin Antonescu, presedintele PC Daniel Constantin, presedintele Camerei Deputatilor Valeriu Zgonea si secretarul general al PSD Liviu Dragnea.

UPDATE
Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat marti ca discutiile de la Palatul Victoria s-au axat pe prioritatile legislative ale Guvernului Ponta si a mai afirmat ca "in aceasta etapa nu se discuta despre nume de candidati in cadrul USL, ci despre impartirea colegiilor intre PSD si PNL", informeaza Agerpres.

"La Guvern a fost o discutie intre presedintii celor doua Camere ale Parlamentului si primul ministru legata de prioritatile legislative ale Guvernului Ponta. Trei sferturi dintre proiectele care au fost transmise pana in acest moment se afla in dezbatere. Rugamintea domnului Ponta a fost ca cele care sunt acorduri internationale, semnate de fostele guverne, sa fie trecute si puse pe ordinea de zi pentru votul final saptamana viitoare cel tarziu", a declarat Zgonea, dupa intalnirea membrilor Biroului permanent si presedintii de comisii de la Camera.

Presedintele Camerei Deputatilor a adaugat ca la Palatul Victoria nu a participat la discutii legate de candidaturi sau de nemultumiri ale colegilor din UNPR. "Eu nu am participat la etapa la care au fost nemultumiri legate de colegii de la UNPR ce pot sa va spun, pentru ca fac parte din acel triunghi de negocieri cu Liviu Dragnea si cu senatorul Ilie Sarbu si eu nu am fost martor la vreo discutie legata de nemultumirea pentru acordul dintre PSD si UNPR. Ceea ce spuneti dumneavoastra e diferit de realitatea la care eu am participat acolo", a precizat Zgonea.

Totodata, acesta a afirmat ca in aceasta etapa nu se discuta despre nume, se discuta despre impartirea colegiilor intre PSD si PNL si ca mai sunt 11 judete in care in acest moment nu s-au terminat negocierile.

Zgonea a mai declarat ca el va candida din nou pentru un mandat de deputat la acelasi colegiu ca si pana acum, adica Bechet- Segarcea.



Citeste mai multe despre   























1562 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Doctori in alegeri ! (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:18)

    alnimanui [utilizator]

    Vorbesc si ei despre ce se pricep.
    • +5 (5 voturi)    
      va contrazic.... (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:53)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      ...., nu vorbesc "despre ce se pricep" ci despre ce ii intereseaza iar buna guvernare a tarii nu face parte din interesele lor.
      Ii arde gandul la viitorul personal, nu la viitorul tarii !
  • +11 (11 voturi)    
    De ce la Palatul Victoria?! (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:22)

    Metec [utilizator]

    Acolo este sediul Guvernului, nu al USL. Se face o confuzie vadita intre partid si stat, in Romania, ceea ce nu e in regula! Sa se intalneasca, dom'le, la sediile lor din Kiseleff sau in Delta Dunarii, dar nu in sediile puterilor statului! eee...
    • -2 (2 voturi)    
      acolo se mananca bine! (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:33)

      costache2 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Remember Videanu, Berceanu, Blaga la ministerul de interne a doua zi dupa alegerea presedintelui? La guvern e intodeauna o paine buna de mancat!
      • 0 (0 voturi)    
        Stii ceva dar nu bine.. (Miercuri, 19 septembrie 2012, 0:46)

        Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui costache2

        BVB s-au intalnitla sediul MAI, Guvernul are sediul in alta parte ! La sediul MAI nu e cantina, BVB au baut o cafea impreuna, nu au facut sedinta de partid la MAI. De cate ori ai votat anul asta: 2, 4 sau 6 ori?
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 18 septembrie 2012, 18:18)

      Iulian72 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Sedintele de partid parca se faceau la sediile partidelor sau la Parlament, in salile rezervate.
      Macar asa, pentru pastrarea aparentelor...
    • +3 (3 voturi)    
      subscriu... (Marţi, 18 septembrie 2012, 18:21)

      monterosa [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      la opinia asta. In mod normal ar trebui sanctionati pentru ca se folosesc de o institutie publica pentru niste afaceri de partid. Platesc cumva cei de la USL chirie acolo pe sala? N-am chef ca din impozitele pe care le platesc eu sa le platesc astora organizarea sedintelor de partid.
  • +2 (2 voturi)    
    munca? (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:24)

    V44 [utilizator]

    OK, din ce citesc, astia de 2 saptamani sunt ocupati cu impartirea ciolanului.
    Pe cand la munca?
  • +3 (3 voturi)    
    Apucaturi comunistoide (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:30)

    Berzelius [utilizator]

    Aloo! domnilor guvernanti!
    Nu confundati institutiile Statului Roman cu partidele politice din care faceti parte!
    Sediul Guvernului e pentru gestionarea situatiei economice a TARII.
    Pentru chestiunile voastre de partid intalniti-va la sediile voastre!
  • +2 (2 voturi)    
    sedinta USL la palatul Victoria! (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:34)

    apoliticus [utilizator]

    asta spune tot despre perceptia acestor indivizi asupra "guvernarii". A guverna inseamna la ei a fi stapan peste tara iar atunci cand ti-ai atins acest scop, iti faci bineinteles sediul de partid la palatul Victoria, de ce sa te mai obosesti cu deplasarile.
    Mi-e lehamite de acesti viermi.
  • +2 (2 voturi)    
    In Delta (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:36)

    Kepler [utilizator]

    nu a fost suficient! O adevarata batjocura la adresa romanilor onesti, acest USL cinstit!
  • +5 (5 voturi)    
    acum se poate? (Marţi, 18 septembrie 2012, 17:54)

    monaana58 [utilizator]

    Cand venea presedintele tarii la sedinta guvernului Romaniei, ce freamat, ce vuiet si ce scandal din partea opozitiei de atunci.(posibil si incalcarea Constitutiei, dupa parerea USL) .Acum vad ca se poate, este OK, sau vorba ceea: ce se cuvine Cezarului, nu se cuvine magarului. Nu se mai oripileaza crainicii de la Antena 3 si Ghise?
  • +5 (5 voturi)    
    E normal... (Marţi, 18 septembrie 2012, 18:03)

    AllN [utilizator]

    ... e normal ca liderii aliantei sa se intalneasca la sedil Guvernului, pt a discuta probleme politice? Intreb si eu, ca prostu'... nu de alta, dar ca platiitor de taxe si impozite la stat, cred ca am dreptul sa stiu daca subventionez si intalnirile de partid.
  • +2 (2 voturi)    
    Conducerea USL in sedinta la Palatul Victoria... (Marţi, 18 septembrie 2012, 18:44)

    vinatorul [utilizator]

    A tentie,se pune la cale o remaniere.Vor sa-l unga Ministru pe Liviu Dragnea,pentru a-l scapa de puscarie.
  • +2 (2 voturi)    
    Conducerea USL in sedinta la Palatul Victoria... (Marţi, 18 septembrie 2012, 18:44)

    vinatorul [utilizator]

    A tentie,se pune la cale o remaniere.Vor sa-l unga Ministru pe Liviu Dragnea,pentru a-l scapa de puscarie.
  • +1 (1 vot)    
    USL-isti pot sa nu propuna pe nimeni (Marţi, 18 septembrie 2012, 19:22)

    Palax [utilizator]

    Ne-ar face un mare serviciu sa nu mai candideze nimeni de la USL :)