PDL propune partidelor parlamentare ca judecatorii CCR sa nu mai fie numiti politic

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 2 septembrie 2012, 18:18 Actualitate | Politic

Presedintele PDL Vasile Blaga a declarat, duminica, dupa intalnirea conducerii partidului cu parlamentarii democrat-liberali, ca partidul sau va propune celorlalte formatiuni parlamentare schimbarea modului de numire a judecatorilor de la Curtea Constitutionala, in sensul ca partidele sa nu mai fie acelea care sa faca propunerea, ci nominalizarea sa fie facuta prin intermediul CSM sau al ICCJ pentru un magistrat asupra caruia sa nu planeze nicio suspiciune in privinta reputatiei profesionale sau morale, potrivit Agerpres.

"Curtea Constitutionala are o lege si are bine stabilit modul de functionare in Constitutie, deci nu putem schimba Constitutia, dar vom cere si celorlalte formatiuni politice ca atunci cand un judecator isi incheie mandatul actual, indiferent de cine este propus, sa fie un magistrat de a carui probitate morala si profesionala sa nu se indoiasca nimeni. Sigur ca ar fi bine sa ne adresam in acest sens atat Consiliului Superior al Magistraturii, cat si Inaltei Curti de Casatie si Justitie", a declarat Vasile Blaga.

El a explicat ca in momentul in care unul dintre judecatorii CCR isi incheie mandatul si "el a fost propus de catre Parlament, Camera sau Senat sau de catre Presedintie de exemplu, noi vom propune ca el sa nu mai fie desemnat de catre grupurile parlamentare ale PDL, de exemplu, din Camera si Senat, cum a fost regula pana acum, si ne adresam toate fortele politice CSM-ului si Inaltei Curti sa faca propuneri".

"Noi nu suntem USL-ul, noi suntem PDL, noi nu ne propunem schimbarea regulilor jocului in timpul jocului", a spus liderul democrat-liberalilor.

Potrivit lui Blaga, "avem o Constitutie care trebuie respectata'': "In acest moment exista in exercitiu acesti judecatori si ei vor ramane pana isi incheie mandatele. Dar propunem ca pe viitor pana cand vom modifica noi Constitutia sa actionam toate fortele politice in sensul pe care vi l-am spus. Adica sa nu mai propunem noi grupurile parlamentare dac un judecator isi va incheia mandatul propus de Senat si sa ne adresam CSM-ului si Inaltei Curti".

Presedintele PDL a mai explicat ca propunerea democrat-liberala nu necesita modificari legislative si se poate face "prin bun simt": "Nu este nevoie sa fie schimbat niciun proiect de lege. Se poate realiza printr-un acord tacit intre grupurile parlamentare".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3066 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    PDL si CC (Duminică, 2 septembrie 2012, 18:44)

    miramara [utilizator]

    ha,ha,ha,.!A descoperit PDL-UL apa calda. Astia nu citesc presa sau abia acum sunt si ei de acord cu treaba asta?Mai ramane sa se gaseasca magistratii necorupti si acordul partilor.
    • +6 (12 voturi)    
      Ce zici, (Duminică, 2 septembrie 2012, 22:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui miramara

      M. Pivniceru ar fi buna la CCR?
      • 0 (0 voturi)    
        ccr (Miercuri, 12 septembrie 2012, 19:20)

        miramara [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Nu prea cred.Poate persoane din justitie mai putin implicate politic.
    • +2 (16 voturi)    
      Nu nu ... (Duminică, 2 septembrie 2012, 23:08)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui miramara

      ... au descoperit ca au fix sanse minime sa mai numeasca vreun judecator CCR in perioada urmatoare si, la fel cum pe vremea lor au numit doar profesionisti etc (gen Zagrean,Ceausescu, Minea-coleg-Boc, Motoc-concert-Turcescu-Udrea etc) brusc s-au trezit sa faca 'ailalti reforma :) Sunt simpatici.
      • -2 (2 voturi)    
        CCR = CaCaRau? (Luni, 3 septembrie 2012, 8:41)

        Lanista [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        .
      • -1 (1 vot)    
        logica de oaie (Luni, 3 septembrie 2012, 10:15)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        pai reforma presupune din start o schimbare fata de ce era inainte, cand erau 'ailalti' la conducere.

        daca toti simpaticii ar gandi ca tine, nu s-ar mai face nici o reforma.
        • 0 (0 voturi)    
          papagalii PDL-isti (Miercuri, 12 septembrie 2012, 20:12)

          miramara [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Nu-i vorba ca nu spun ceva corect ci ca repeta lucruri deja spuse ca si cum ei le-au descoperit.Ce spun ei acum s-a spus zile la rand si la Antena si la Realitatea si la alte posturi.
          Asta-i problema cu Basescu si PDL ,n-au venit aproape niciodata cu ceva clocit de ei sau ,cand au venit ,au batut campii..
    • -2 (2 voturi)    
      cum e cu cel fudul? (Luni, 3 septembrie 2012, 9:41)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui miramara

      oi fi si tu ..... destul. Pleaca la pensie mos Predescu si inca doi. (inclusiv acsinte Gaspar, cel cu falsul de la CCR). Parlamentul si guvernul trebuie sa-i numeasca. Pe cine crezi ca o sa promoveze? nu pe Mona (ca asta a fost targul: sa-i scape pe Felix si pe Nastase).
  • +12 (20 voturi)    
    Solidarismul (Duminică, 2 septembrie 2012, 18:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ceea ce propune PDL-ul, diminueaza influenta politicului asupra functionarii justititiei. Puscariabilii din parlamentul actual nu vor fi de acord niciodata.

    Poate un parlament nou, cu oameni noi, care nu se ascund de lege in parlament, sa reuseasca asemenea performante principiale.

    Dar USL-ul si cei 7 milioane de sustinatori, vor face tot posibilul sa ingenuncheze justitia, sa-i pedepseasca si sa-i umileasca pe magistrati. Nici macar la o revolutie nu putem spera, deoarece uslamistii sint majoritari pe toate fronturile. Nu stiu cine sau ce i-ar putea convinge pe uslamisti ca solidarismul cu puscariasii este malefic. Cum s-ar putea schimba filozofia "las-o ba ca merge-asa"? Cum s-ar putea schimba iluzia lor timpita ca statul sustine economic cetatenii?

    Uslamistii sint fericiti cu ei insisi, perfect inconstienti, gata sa recurga la violente decit sa renunte la solidarism tribal. Renuntarea la solidarism este echivalenta cu tradarea pentru astfel de oameni.

    In urmatoarele zeci de ani, Romania nu are sperante sa realizeze performante economice. Trebuie sa tinem cont si de rezultatele la bacalaureat, ca sa intelegem prapastia adinca in care ne-a impins solidarismul, comunismul, coruptia si hotia.
    • +1 (1 vot)    
      da? (Luni, 3 septembrie 2012, 8:03)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Perfizi..acum au nevoie de ceva corect...cand nu mai e la mana lor?
      halal!
    • 0 (0 voturi)    
      CCR (Luni, 3 septembrie 2012, 12:09)

      ravi [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Puscariabili (majoritatea celor din PDL) nu vor fi de acord ca cei din CCR sa fie alesi cum sunt alesi si cei din Parlament.
    • 0 (0 voturi)    
      Fii cinstit (Luni, 3 septembrie 2012, 21:54)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Recunoaște ca propunerea PDL sună cam așa:
      „- Bă, trebuie să-i schimbăm pe cei numiți de voi cu alții care să fie apolitici și profesioniști și cei mai cei.
      Dar nu ne atingem de ai noștri.”
      Cred că, dacă această propunere era făcută de PSD, adică să-i schimbe pe ai PDL-ului, ți-ar fi sărit în ochi și ție.
      Mă întreb de ce nu zice niciunul să desființeze ACEASTĂ CURTE CARE S-A AUTODECREDIBILIZAT ( nu mă refer la brambureala de la referendum) și să purceadă la înființarea alteia, sau , de ce nu, la preluarea atribuțiilor sale de către Inalta Curte de Justiție.
  • +16 (18 voturi)    
    Corect (Duminică, 2 septembrie 2012, 19:17)

    sentenced [utilizator]

    Masura e corecta, chiar daca vine in momentul in care nu mai convine PDL.
    • -8 (16 voturi)    
      AAAAspaziiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaa.... (Duminică, 2 septembrie 2012, 21:08)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      A plecat fata lu"tata!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    bun-simt spui? (Duminică, 2 septembrie 2012, 19:41)

    Rasmus [utilizator]

    hai sa o vad si pe asta la clasa noastra politica...
  • +2 (14 voturi)    
    o masura foarte buna (Duminică, 2 septembrie 2012, 20:22)

    taranistu [utilizator]

    atata timp cat CSM sau ICCJ nu este deja intesata de pro-PD-Listi. Daca este asa atunci avem de a face cu o dubla ipocrizie. La urma urmei Blaga este fost sef de vama, un om pe care il banuim numai de bun simt si buna intentie...
  • -2 (12 voturi)    
    Nu ma mira propunerea (Duminică, 2 septembrie 2012, 20:36)

    inganduratul [utilizator]

    facuta de omul responsabil cu tradarea in PDL in favoarea USL. Tradatorul Blaga, omul de paie al uslinosilor, cel care l-a tradat pe MRU vine acum cu propunerea ca PDL, vezi Doamne, cuprins de un spirit de dreptate si corectitudine politica este gata sa accepte propunerile CSM si ICCJ.
    Ba Blaga, ai ratat-o pe Barbuleasca, s-a pensionat.
    Curat ghinion pentru tine!
    • 0 (4 voturi)    
      cum l'a tradat pe MRU? (Duminică, 2 septembrie 2012, 23:02)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      hai ca asta chiar nu o inteleg? Sau .. stai ca m aflat o chestie noua.. In discursul unui om politic nu conteaza daca faptele pe care le spune sunt adevarate..
    • +1 (5 voturi)    
      Vad ca mi-ati dat minusuri grupa mare (Luni, 3 septembrie 2012, 0:48)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      la comentul de mai sus. Si totusi am dreptate. Nu se poate sa te impui in alegerile viitoare cu Blaga la conducerea PDL-ului. Sa fie clar, acest om face blaturi cu USL. Critica lui este de fatada, de ce nu pricepeti ca Basescu nu de nebun l-a preferat pe Boc la ultimile alegeri din PDL si s-a exprimat hotarat in favoarea lui Boc! L-a mirosit pe "marele organizator" ca acesta este dispus la orice intelegere cu USL-inosii numai si numai sa ramana el in Parlament si nu oricum ci cu anumite prerogative de sef sau macar ce sefulet. Ce mi-e Frunzaverde ce mi-e el. Asta este in stare sa transforme PDL-ul in partid "balama" asa cum a vrut sa transforme Patriciu PNL-ul in partid de aceeasi factura! Blaga n-a fost si nu va fi decat un oprtunist fara carisma de lider si fara fara calitatile unui adevarat lider. Nu este decat un "idiot util" ce va fi calcat in picioare de smecherii din USL si urmasii lui Iliescu cand acestia isi vor atinge scopul- vorba lui Cristoiu- adica sa profite de banii acumulati fraudulos, sa-i cheltuiasca in liniste ei si progeniturile lor fara amenintarea justitiei.
      Apropo, cati fosti vamesi corecti ati intalnit?
  • -2 (14 voturi)    
    partidul drag, inima vie... (Duminică, 2 septembrie 2012, 21:43)

    Gustav666 [utilizator]

    Acestea au fost instructiunile primite la nunta: faceti frumos, propuneti colaborare cu guvernul, ccr apolitica, srtv, srr, cnsas tot apolitice, de acord cu data alegerilor,... Ce dulceata de partid, pedeleul asta! Cum indraznesc uraciosii uselisti sa-l faca de cacao oricand deschid gura!
  • +3 (9 voturi)    
    si-au vazut sacii-n carutza... (Duminică, 2 septembrie 2012, 23:42)

    resita31 [utilizator]

    si acum au gasit alt tertip si vor sa il impuna ...
    • +1 (1 vot)    
      propunere (Luni, 3 septembrie 2012, 12:28)

      adrian onicescu [utilizator] i-a raspuns lui resita31

      Nici nu conteaza sacii lor pentru ei. Conteaza ce se intampla cu noi de acum inainte si interesul nostru este sa se depolitizeze tot ce este politic. Noi toti ar trebui sa ne cunoastem interesul si sa sustinem orice propunere in avantajul nostru, indiferent de unde vine ea. In ultima instanta noi nu sustinem un partid ci interesele noastre, de oriunde ar veni ajutorul si oricare ar fi calculele lor. Noi avem un singur interes, ei mai multe. Nu le faceti jocul si sustineti orice masura care ne-ar usura cat de cat situatia. Suntem agresati de politic pana la desfiintare si noi trebuie sa facem front comun impotriva politicienilor romani de oriunde s-ar reclama ei.
      • 0 (0 voturi)    
        corect... (Joi, 6 septembrie 2012, 15:59)

        resita31 [utilizator] i-a raspuns lui adrian onicescu

        dar pe cine si ce sa mai credem in ziua de azi...
  • +4 (6 voturi)    
    Constitutie curata? justitie nepolitizata, haha (Luni, 3 septembrie 2012, 0:01)

    surcea [utilizator]

    sa fie alesi a-politic cei din Curtea Constitutionala, CSM, ICCJ, Parchetul, etc, imunitate parlamentara si migrarea de la un partid la altul sa dispara. Totii judecatorii sa fie a-politici, oare se poate? Au curaj "reprezentantii poporului" sa faca aceste schimbari?
    Numai asa se poate cutata ce a mai ramas din saraca Romania.
    Din nefericire mereu avocati "inteligenti" vor intoarce pe dos saraca Constitutie, legile si "motanii" vor continua sa miorlaie pe acoperisuri.
    Poate ar trebui re-inventata ghilotina....
  • -1 (9 voturi)    
    Citesc comentarii... (Luni, 3 septembrie 2012, 0:53)

    Andrei966 [utilizator]

    si ma minunez.. cat de decrepiti sunt unii.. de ex.
    1. cel ce zice ca pdl face "mumos".. nu e asa.. pdl cauta solutii pt. o buna functionare a statului..
    2. altul striga ca aspazia .. ii reamintesc ca Aspazia a fost propusa de PSD in locul lui Valer Dorneanu, care valerica e acel nenorocit care a condus sedinta plenului care nu era plen cand cu privatizarea Petrom, care valerica ar trebui sa stea acum langa bombonica-nel.
    3. cine mai zice ca Blaga a fost vames,de parca ar fi fost o viata, cand el a fost sef de vama 2 ani, e imbecil..
    4. cine se intreaba, ca si conducator AUTO, de ce nu mai e oprit tam-nesam in trafic, mai ales intre orele 0.00 si 6.00 asta i se datoareaza lui BLAGA, singurul ministru MAI care a luat tapul generalilor de coarne.. Abraham stie.. si a dat ORDIN de ministru ca toate opririle in trafic sa se faca, daca nu exista flagrant, doar pe baza de ordin de serviciu semnat de un superior.
    5. CINE uita toate aceste lucruri, risca sa devina decrepit ca cei de mai sus, cu niste comentarii de doi lei.
    • 0 (4 voturi)    
      iti multumesc pentru "imbecil" (Luni, 3 septembrie 2012, 1:59)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei966

      dai semne ingrijoratoare de om civilizat...
      Zici ca Blaga n-a fost vames decat vo doi anisori? Cat era spaga intr-o zi din acei doi ani in vama Bors?
  • +3 (3 voturi)    
    din putul gandirii (Luni, 3 septembrie 2012, 10:12)

    e_boda [utilizator]

    "Noi nu suntem USL-ul, noi suntem PDL..". Bine ca a facut precizarea, altfel nu stiam. Aceeasi Marie cu alta palarie. ...
    Va amintiti cand votau sa o salveze pe Ritzi de la urmarirea penala ? :))
  • +2 (2 voturi)    
    Jos Basescu , nu ne multumim cu ccr (Luni, 3 septembrie 2012, 11:18)

    deceneus [utilizator]

    asta face parte din strategia lui basescu ca sa mai potoleasca furia romanilor .... de cand au inceput protestele impotriva lui ( ianuarie 2012) Basescu a tot sacrificat diversi pioni ( Boc si guv PDL) ca sa scape el basma curata.


    Acum romanii sunt foc pe CCR care si-a batut joc de ei si basescu spera ca prin sacrificarea unor membrii CCR, sa linisteasca protestele.


    Romanii trebuie sa continue sa iasa in strada si sa nu se multumeasca cu altceva decat cu demisia lui Basescu. Pt ca el e papusarul sef, restul sunt doar marionetele lui.
    • 0 (0 voturi)    
      iesirea in strada (Luni, 3 septembrie 2012, 12:35)

      adrian onicescu [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Oameni buni, n-am nimic impotriva sa cada Basescu. Problema este cine vine in loc. E grav ca USL nu are propuneri de oameni corecti si nepatati, care sa nu poata fi atacati. USL nu l-a schimbat pe Ponta cand s-a dovedit plagiator. Chiar nu se gasea cineva curat in toata tara asta? Sa schimbam pe oricine, ok, e legitim, dar sa nu punem oameni la fel in loc. Sa iesim in strada si sa cerem schimbarea lui Basescu,Ponta si Antonescu. Basescu este nepopular, Ponta e compromis, Antonescu ne pune Europa in cap acuzand chiar centrul vital de unde asteptam un ajutor si reactii prietenesti. Orice politician isi pune Europa in cap trebuie demis, pentru ca asta e interesul nostru ca popor. Si nu sa fie demiterea lui Basescu un accident ci sa cerem demiterea oricarui hot dovedit si a oricarul diplomat care nu stie limbajul si metodele diplomatiei si ne face dusmani