Mihai Razvan Ungureanu: ICCD se va transforma in partid daca membrii vor dori

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 iulie 2012, 14:18 Actualitate | Politic

Mihai Razvan Ungureanu
Foto: Hotnews
Liderul Initiativei Civice de Centru-Dreapta (ICCD), Mihai Razvan Ungureanu, spune ca structura pe care o reprezinta se va transforma in partid politic daca membrii sai vor dori acest lucru, transmite Agerpres. El a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa sustinuta alaturi de europarlamentarul PDL Cristian Preda, ca deocamdata este vorba doar de o asociatie.

"Este limpede ca in momentul in care prin vointa membrilor se va ajunge la recunoasterea miscarii ca posibila constructie partinica, se va transforma in partid, prin vointa propriilor membri. In momentul de fata ea este o asociatie. In clipa in care vointa membrilor se exprima spre o organizare de ordin partinic, spre un militantism care sa fie reprezentat de o formula de partid, atunci, da, se va transforma in partid. Pana in momentul acela obiectivul nostru esential este de a construi o alianta electorala pe orizontala careia sa se gaseasca partide politice parlamentare sau nereprezentate inca in parlament", a declarat Mihai Razvan Ungureanu.

El a mai spus ca scopul sau este ca structurile partinice si nepartinice de centru-dreapta sa aiba sigla si nume noi, diferite de formatiunile componente.

"Cum gandim noi mai departe aceasta platforma comuna: ca avand candidati unici, sub o sigla noua, sub un nume nou, in asa fel incat reprezentarea viitoare a centrului-dreapta in parlament sa fie o reprezentare coeziva, sub un steag diferit de steagurile tuturor partilor componente ale acestei aliante electorale. Acesta este obiectivul nostru", a subliniat Mihai Razvan Ungureanu.

In cadrul lansarii ICCD la Cluj, in cursul dupa-amiezii zilei de vineri, Mihai Razvan Ungureanu va avea si o intalnire cu cetateni si reprezentanti ai societatii civile.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2665 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    vin si eu (Vineri, 13 iulie 2012, 14:28)

    gustav [anonim]

    Bravo, MRU, anunta-ma daca mai ai nevoie de un membru in plus ca sa ai "cvorumul" de constituire.
    • +2 (2 voturi)    
      .. (Vineri, 13 iulie 2012, 16:39)

      devore [utilizator] i-a raspuns lui gustav

      pai uite-te pe site-ul iccd : exista un formular pentru cine vrea sa se inscrie
    • +1 (1 vot)    
      ...si pe noi! (Vineri, 13 iulie 2012, 21:27)

      meletia [utilizator] i-a raspuns lui gustav

      Nu fi individualist,sa ne anunte si pe noi ! Votam "NU" la referendum si ICCD/MRU/ pdl la parlamentare!!!
  • +7 (11 voturi)    
    MRU-ICCD (Vineri, 13 iulie 2012, 14:29)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Salut cu incredere lansarea Initiativei Civice de Centru Dreapta (ICCD). Cred/sper ca romanii sa inteleaga sansa istorica ce li se ofera de a se desparti definitiv, prin votul lor, de tarele celor 45 de ani de comunism. Dumnezeu sa-i calauzeasca pasii Domnului MRU spre pozitia binemeritata de Presedinte al Romaniei.
  • +7 (9 voturi)    
    Foarte bine ... (Vineri, 13 iulie 2012, 14:43)

    za-k [utilizator]

    sa mai avem si noi alte alternative.
    Ar trebui ca toti membrii iccd sa semneze o demisie in alb si imediat ce au calcat pe bec sa zboare. Pe linga asta nu trebuie primiti totzi oportunistii.

    Mai trebuie MRU sa lucreze la exprimare, carisma, mesaj, si altele, dar e un inceput bun. Ii urez succes!

    Numa' bine,
    za-k/
  • +1 (1 vot)    
    aderare (Vineri, 13 iulie 2012, 14:54)

    furibundul [utilizator]

    cum putem sa ne inscriem in aceasta formatiune?
  • +4 (4 voturi)    
    E lucru demonstrat! (Vineri, 13 iulie 2012, 15:09)

    prompt [utilizator]

    Clasa politica romaneasca trebuie reinnoita pe baze noi, cu oameni noi. Eu imi doresc atat de mult aceasta schimbare, incat consider ca initiativa d-lui Ungureanu trebuie sprijinita de majoritatea populatiei. Sa vedem ce vor face majoritatea ,,iubitilor" nostri parlamentari daca n-or sa se mai aleaga. Ce ziceti, ii dam jos la toamna?
  • +1 (1 vot)    
    mru .. (Vineri, 13 iulie 2012, 15:27)

    Ripper [utilizator]

    Ar trebui ca mru sa lucreze la tarele sale cu securitatea. sa dea dumnezeu sa nu mai vedem securisti fosti sau actuali in politica si viata publica.
  • -2 (2 voturi)    
    initiativa centru dreapta... (Vineri, 13 iulie 2012, 16:09)

    baligosul [utilizator]

    Initiativa de centru dreapta care sa reprezinte interesele dreptei care pana acum nu a fost real reprezentata...si MRU posibil conducator al unui posibil nou partid?
    Au avut un miting langa Ateneu la tribuna erau niste ,,expirati"care mai de care mai politician cu state vechi,care mai de care mai urmas si posibil continuator al birocratiei din Romania bucuresteana.
    Poate a auzit cineva un singur cuvant despre mediul de afaceri,despre antreprenori,despre persoanele fizice autorizate sau despre initiativa privata:MRU si ai lui sa intre in afaceri sa aiba succes si mai incolo poate vorbim!