M.R.Ungureanu catre Avocatul Poporului, Valer Dorneanu: "Dati-va sansa de a ramane cu numele nepatat si constiinta impacata"

de Dep. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 9:07 Actualitate | Politic

Mihai Razvan Ungureanu
Foto: Hotnews
​Intr-o scrisoare deschisa adresata lui Valer Dorneanu, noul detinator al functiei de Avocat al Poporului, fostul premier M.R.Ungureanu ii solicita acestuia sa sesizeze Curtea Constitutionala pe ordonantele de urgenta date de guvernul Ponta cu privire la legea referendumului. "Iar daca nu puteti, daca presiunile partidului sunt mai mari si mai puternice decat respectul pe care il datorati poporului si Constitutiei, atunci dati-va demisia. Vom intelege si poate va vom respecta in continuare", mai scrie fostul premier.

Curtea Constitutionala (CCR) a decis ieri ca, pentru a fi validat, un referendum are nevoie de participarea a jumatate plus unu dintre alegatorii inscrisi pe liste. Decizia favorizeaza pozitia lui Traian Basescu la referendumul de suspendare din 29 iulie.​

Liderii USL considera insa ca decizia CCR se refera doar la proiectul de lege depus in Parlament pentru a modifica legea referendumului. Dar guvernul Ponta a emis de curand o ordonanta de urgenta, care are acelasi continut cu proiectul de lege depus in Parlament de USL, si care are efecte asupra referendumului de suspendare al presedintelui Traian Basescu. In acest moment este neclar daca guvernul Ponta va tine cont de decizia CCR, care apreciaza ca neconstitutional continutul proiectului de lege depus in Parlament, si va anula ordonanta de urgenta cu acelasi continut precum proiectul de lege contestat de CCR.

Daca guvernul Ponta va alege sa ignore decizia Curtii, organizand referendumul pe baza ordonantei de urgenta, singura cale de atac a acesteia este contestarea ei la CCR de catre Avocatul Poporului. Astfel se explica scrisoarea deschisa transmisa de Mihai Razvan Ungureanu catre Valer Dorneanu, cel care ocupa interimar pozitia de Avocat al Poporului la propunerea USL.

"Sunteti Avocatul Poporului. Popor care nu se rezuma la "poporul PSD/USL", ci din care fac parte si sutele de cetateni care v-au solicitat sa va indepliniti atributiile de serviciu. Va cer, domnule profesor", scrie M.R.Ungureanu, "sa aparati, asa cum spune Constitutia, drepturile si libertatile persoanelor fizice din aceasta tara si nu pe cele ale unor indivizi vremelnic si ilegal aflati la carma statului".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7058 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Constiinta ?????????? (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:12)

    polonyca [utilizator]

    Hai sa fin seriosi !!! Vorbim despre un ....USL-ist...!!!!! Astia sunt operati de lobul asta cu constiinta !!! Nimic sa nu va mire la baietii astia.....Inca mai au in tolba tot felul de........"smakerii"......!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Constiinta si spiritul civic (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:41)

      SebyS [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Cum vad eu lucrurile:
      1. Daca se mentine decizia CCR ca referendumul sa fie luat in considerare doar daca se prezinta 50% + 1 din populatia cu drept de vot, atunci cei care il sustin pe Basescu, posibil sa nu se prezinte la vot => prezenta mai scazuta la vot, omu` se lasa pe-o ureche, se invata sa fie delasator si sa nu decida el ce se va intampla cu viitorul sau. Am zis sa nu decida el ce se intampla cu viitorul sau....pai sa luam in considerare situatia in care USL-ul se incordeaza, screme si geme un pic si prezenta la vot trece de pragul ala de 50% + 1. Scorul la vot e strans, diferenta de cateva voturi....acu` n-ar fi fost bine ca aia care s-au lasat pe-o ureche sa se fi prezentat la vot ? N-ar fi fost bine sa decida ei ce vor cu Basescu ?
      2. Referendumul e valid, indiferent de nr de alegatori. Pai atunci sa vezi lupta electorala... Nu numai USL-ul se screme...apare si PDL-ul care sa indeamna lumea la vot. In acest caz si sustinatorul lui Basescu va fi motivat sa mearga la vot ca sa decida ce se intampla in tara asta...asa cum se face intr-o tara civilizata. Asa, poate acele voturi care ar fi fost pentru demiterea lui Basescu (v. cazul 1) s-ar intoarce impotriva demiterii lui Basescu.
      Prin urmare, cum ziceti ca este mai bine: 1 sau 2 ?
      Oricum, un lucru bun care-l vad in suspendarea asta e ca acum toti incep sa scoata dosarele de la naftalina si incep sa cada capete. In felul asta se mai periaza oleaca lumea politica de capuse si alti paraziti.
      • +8 (8 voturi)    
        jos comunismul usl-ist! (Miercuri, 11 iulie 2012, 13:35)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui SebyS

        O tara intreaga a vazut ce a facut USL-ul in numai doua luni de cand sunt la putere!! Modificari ale legilor si ale constitutiei, au calcat in picioare constitutia Romaniei si Institutiile cele mai de pret ale tarii, ne acapareaza statul de drept si transforma democratia unei tari membre a U.E. in comunism!!! USL este tot ce poate fi mai rau pentru romani si pentru tara noastra !! Romanii trebuie sa deschida ochii, sa se trezeasca si sa ia masuri !!! Tara nu este a lui Ponta si a lui Antonescu ca sa faca ce vor ei din ea !!
      • +6 (6 voturi)    
        Dupa cum vezi nu cad (Miercuri, 11 iulie 2012, 14:34)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui SebyS

        Sau Ponta nu are cap...Daca eram mai la Vest acuma avea o vacanta prelungita vreo 6 luni si pe urma disparea de tot din politica, la noi e tot cu gura mare si cu "facaturi" si "atacuri la persoana"

        De fapt, daca cele 2 OUG sunt de fapt ilegale, oare cum pot fi puse in practica? Si daca totusi Guv insista sa le foloseasca, nu se poate depune plangere penala impotriva lor pt ca incalca Constitutia?

        PS: de altfel primul caz de genul asta e chiar Adrian Nastase, care a disparut din peisaj vreo 2 ani retras la Cornu si in ultima vreme facea agitatie din ce in ce mai mare.
    • +9 (9 voturi)    
      Constiinta? (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:48)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Unde nu e nici Dumnezeu nu cere. N-ai cu cine ma, n-ai cu cine...
  • +24 (24 voturi)    
    Constiinta zero (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:13)

    Cristina [anonim]

    Care constiinta?? cea platita cu milioane de euro si poate asigurata cu fuga in cine stie ce tara care nu are acord de extradare???
  • +23 (23 voturi)    
    Tu crezi in minuni? (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:14)

    Colebil Clinton [utilizator]

    El a fost pus acolo doar ca sa tina locul ocupat, nu ca sa intervina contra celor care l-au inaltat. Eu zic ca, in loc de demisie, macar un seppuku sa-si faca.
    • +18 (18 voturi)    
      .. (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:37)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      ciuma U S L ne face de ras, ne trimite in trecut!
      La puscarie cu toata ciuma USL! Ponta si Sova au regizat totul, la puscarie si cu ei. Sunt mafiotii nr 1 din tara asta. Atentie la ei doi!!! Mareeee atentie va rog la acesti nenorociti care au dat cel mai mare boom cu Turceniul de unde au incasat cate 8 milioaneeeeee d euroooo de fiecare!!!! Ancheta urgent si la carcera cu ponta si sova. Ponta este si autorul din uimbra in cazul de crima Panait!!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Rusine USL! (Miercuri, 11 iulie 2012, 13:57)

      david [anonim] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      USL inainte de a veni la putere : in prima luna vom mari salariile si pensiile pentru a ajunge la nivelul din 2009, vom crea sute de mii de locuri de munca in primele doua luni, vom face in asa fel incat Romania sa fie ``un greu`` al Uniunii Europene, vom redresa economia, etc....
      USL dupa doua luni de guvernare : Euro atinge un prag maxim in fiecare zi, combustibilul a ajuns la niste preturi enorme, incalcari grave ale constitutiei, demiterea sefilor camerei deputatilor si a senatului, demiterea avocatului poporului, suspendarea presedintelui ( toate acestea fara un motiv intemeiat), etc.... De ce se intampla toate astea ??? Pentru a pune justitia sub controlul lor si probabil pentru a-l gratia pe cel mai corupt om al tarii ( Adrian Nastase) !!! Rusine USL !!
  • +26 (26 voturi)    
    Domnul Ungureanu, (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:27)

    mos ion roata [utilizator]

    stricati orzul pe gaste,omul acesta (VD) a fost numit acolo tocmai pentru a-si terfeli numele pentru interese meschine.
  • -28 (32 voturi)    
    strigat de disperare pentru politicienii romani (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:37)

    IOANA [anonim]

    Domnilor, incetati sa mai distrugeti Romania. Cu astfel de declaratii ...cu toata setea voastra de putere ...distrugeti aceasta tara. Priviti-va din afara putin!!!!......ce faceti??????....faceti bine????....acestei tari??????...voua insiva????....familiilor voastre????.....copiilor vostri????Se pot face atatea lucruri bune cu resursele acestei tari minunate. Domnule Ungureanu, a inceput sa va placa si dvs sa manipulati oamenii.....este intradevar foarte interesant, dar peste ani si ani roata se intoarce....mai ganditi-va!!!
    • +29 (29 voturi)    
      Manipulata esti tu (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:48)

      Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui IOANA

      Ioana draga,
      Cea manipulata esti tu. Nu poti sa asisti pasiv la o lovitura de stat de catifea data prin modificarea tuturoro legilor, inclusiv a celor organice (cum e legea functionarii CCR) prin ordonante de urgenta date de guvern si sa zici ca vai hai sa nu spunem nimic in afara ca stricam imaginea tarii. Aia e pura manipulare. Suntem in Europa, Europa tocmai vrea sa se integreze si mai mult, se vorbeste de crearea statelor unite ale Europei si tu ne spui sa facem ciocul mic si sa pastram linistea? Pe ce lume traiesti?
      In plus, nu stii cum functioneaza ambasadele? Aia trimit informatii foarte exacte de aici. Scandalul Wikileaks a dovedit cum functioneaza sistemul. Au ofiteri si analisti de informatii aici. Tu crezi ca aia trimit guverenlor lor extrase de pe forumuri ca asta sau informatii exacte si clare despre cum sunt legile noastre si ce fac in mod concret politicienii-actiunile lor. N
      Nu te mai lasa manipulat de USL si pune-ti mintea la contributie.
    • +25 (25 voturi)    
      Da' job-ul domnului Dorneanu care ar fi? (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:53)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui IOANA

      Pentru ce-l platim, sa doarma? Nu trebuie sa conteste la CC ordonantele de urgenta? Sa hotarasca CC daca sunt constitutionale sau nu! Job-ul lui este sa faca sesizarea!!!
      • +13 (13 voturi)    
        Pai...... (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:22)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui CCC

        .......intrebarea asta ar tre s-o puna d-lui Dorneanu.....DNA-ul !!!!!! Nu ???
    • +21 (21 voturi)    
      isteria (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:53)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui IOANA

      bat-o vina...
      chiar nu stii ce inseamna manipulare, cum poti sustine ca mru manipuleaza oamenii cand el cere avocatului poporului sa sesizeze curtea in legatura cu o ordonanta de urgenta...
      daca acea ordonanta este constitutionala, curtea o va aproba fara probleme, daca nu o va respinge si se termina tot acest balci...
      din punctul tau de vedere schimbarea avocatului poporului pentru a nu mai contesta oug emise de guvern, chiar si cele neconstitutionale, aceasta ordonanta nefiind constitutionala din doua motive: nu respecta legea referendumului si nu se fac modificari la legea electorala prin oug-uri, nu inseamna manipulare?
      cum poti sustine incalcarea unor principii elementare a democratiei, terfelirea constitutiei, care este legea suprema in stat, sau poate nu ai trait in vremea comunismului, numai ei aveau dreptate, partidul era in toti si in toate...
    • +6 (6 voturi)    
      mi-e mila de tine (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui IOANA

      Asta-i micul Ponta spalat pe creier...
  • +15 (15 voturi)    
    Termenul legal de sesizare (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:40)

    Adi_rus [utilizator]

    Gresesc eu sau avocatul poporului are un termen in care poate da curs sesizarilor cetatenilor. Ma tem ca acel termen este de 30 zile si dl. Dornean exact asa face. Petitiile au inceput sa curga undeva in jurul datei de 6 sau 7 iulie. Asteapta pana pe 29 adica 22 sau hai 23 de zile ca sa treaca referendumul si apoi da curs sesizarilor ca sa fie in termenul legal de 30 zile. Si atunci poate sa-i faca cineva ceva? Gresesc? Daca da, cei care cunoasteti legea si procedura va rog corectati-ma.
    Si iata inca un exemplu de lege prost facuta in Romania.
    • +8 (8 voturi)    
      e posibil (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:43)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      sa fie un termen atat de mare, mai ales ca o ordonanta de urgenta are efect imediat? trebuie sa mai existe un mod de a sesiza curtea atunci cand avocatul poporului tergiverseaza acest lucru...
  • +13 (17 voturi)    
    un catatean care vrea sa fie lasat in pace (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:40)

    nadia [anonim]

    D-le MRU,
    Sper ca multi vor rezona la mesajul meu,
    D-lor politicieni care va dati mana sa incalcati statul de drept,
    Eu cetatean va somez sa ma lasati in pace. Nu vreau sa particip la aceasta mascarada groteasca pusa la cale de o ceata de politicienu tradatori. NU VREAU SA VOTEZ! Cum va permiteti sa ma chemati sa arbitrez prin votul meu actiunea imorala, actiunea de terfelire a statului de drept? Cu ce drept ma chemati sa girez cu votul meu actiunea pe care o faceti voi
    ? Ati stabilit ca este nevoie de o batalie. Ati stabilit ca in aceasta batalie toate regulile care o guverneaza trebuie schimbate in 48 de ore ilegitim. Atunci stimati pucisti cu ce drept ma chemati sa va legitimez actiunea voastra?
    NU VREAU SA VOTEZ! Batalia voastra nu este a mea de aceasta data.
    • +2 (2 voturi)    
      da, (Joi, 12 iulie 2012, 11:51)

      Teo61 [utilizator] i-a raspuns lui nadia

      impartasesc intru totul pozitia dvs.! Din pacate insa,cei carora antenele TV sunt "profetii "lor -si nu putini sunt acestia-nu mai au propria ratiune si se lasa manipulati de drogul electoral pe care USL il administreaza
  • +18 (18 voturi)    
    E discutabil !!! (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:43)

    polonyca [utilizator]

    Legea e gandita pt o tara normala ,pt oameni normali !!! Nu pt excrocii din USL !!! Pt ei oricum ar fi legea , nu conteaza !!! Ei fac oricum , tot ceea ce vor !!! Jigodii fara nici un fel de lege.......asta sunt !!!!!!!
  • +16 (16 voturi)    
    Nici o sansa ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:45)

    Andra [anonim]

    De la Dorneanu n-ai la ce sa te astepti. Cat a fost sef al Camerei Deputatilor a tinut in sertar o gramada de acte normative si a sabotat tot ce ar fi putut aduce progresul Romaniei. Cat timp va ocupa postul de Avocat al Poporului va face exact acelasi lucru: va sabota poporul roman !
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:52)

    Ariona [anonim]

    dar de autosesizare nu a auzit, cat despre constiinta are macar cunostinta despre asa ceva?
  • -6 (6 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:54)

    loda [anonim]

    Singurul motiv pentru care Avocatul poporului ar putea ataca OUG ar fi, conform Constitutiei ,,incalcarea drepturilor electorale'.Poate sa-mi spuna cineva, cu argumente juridice, in ce fel participarea a 50+1 din cei care voteaza efectiv incalca drepturile electorale ale cetatenilor ? Inseamna ca, la referendumul din 2007 au fost incalcate drepturile electorola ?
    Avocatul poporului poate sesiza CCR pe o OUG, numai daca exista temeiuri constitutiobnale care fac respectiva OUG atacabila.
    Astept lamuriri de la cineva mai priceput ca mine.
    • +11 (11 voturi)    
      OUG pentru referendum !!!!!! (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:22)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui loda

      Esti lamurit?
      din CONSTITUTIE
      http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3#t3c3s0a105
      ARTICOLUL 115
      (6) Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, DREPTURILE ELECTORALE şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică.
    • +13 (13 voturi)    
      Nu ati inteles bine, dl/dna... (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:32)

      York [anonim] i-a raspuns lui loda

      Ca sa fie clar:
      Constitutia Romaniei - art 115
      "Ordonanţele de urgenţă NU POT FI ADOPTATE în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică"

      Deci ambele ordonante de urgenta sunt neconstitutionale chiar si numai prin faptul ca EXISTA. Nici nu mai conteaza ce scrie in ele! Ambele incalca art 15 deoarece una afecteaza (atentie, AFECTEAZA, nu "incalca" cum ati scris dvs in mod eronat) o institutie fundamentala a statului (adica CC), iar cealalata "drepturile electorale".
      • -4 (6 voturi)    
        revin (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:43)

        Loda [anonim] i-a raspuns lui York

        Domnilor, nu intelg de ce va suparati ;eu nu am discutat decat OUG privind referendumul si v-am intrebat CUM sunt afectate drepturile electorale, atat ! Puteti sa-mi raspundeti, sa ma lamuriti fara sa-mi faceti proces de intentie ?
        • +5 (5 voturi)    
          revin 2 (Miercuri, 11 iulie 2012, 14:05)

          York [anonim] i-a raspuns lui Loda

          Asa pe scurt si fara multe detalii: "Dreptul electoral" se refera la dreptul de A ALEGE si de a fi ALES. In extenso, un referendum de demitere a presedintelui este un drept electoral atat pentru alegatori (care prin vot aleg daca ramane sau nu presedintele) cat si pentru presedinte (care este "ales" / "pastrat" sau "demis").. Afectarea acestui drept in orice sens (pozitiv / negativ) NU poate fi facut prin ordonanta de urgenta ci doar printr-o lege. Ergo, ordonanta de urgenta e neconstitutionala.
  • -12 (12 voturi)    
    referendum (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:58)

    mihai [anonim]

    Pe mine ma distreaza cat se face si se desface tema referendumului !!!! Pina la urma poporul decide daca il vrea sau nu-l vrea pe Basescu !!! Unde este aici lovitura de stat ???? Vointa poporului exprimata liber inseamna lovitura de stat ???? Am innebunit eu sau tot poporul roman ????
    • +8 (8 voturi)    
      Tu !!!! (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:25)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Tu ai inebunit..!!! Hai , nu te mai da lovit !! Da pana la referendum , inainte.......aia ce o fi fost ?????
    • +13 (13 voturi)    
      alegerile se fac pentru mandate de 4-5 ani (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:26)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      alegerile se fac pentru mandate de 4-5 ani. De ce nu putem demite si parlamentul inainte de termen?
      Sa facem niste referendumuri la fiecare 3 luni si sa spunem cine sta si cine pleaca din parlament, presedintie si .. guvern.
      Se vede de la o posta ca usl-ul forteaza penal nota prin cascada de ordonante, desi are MAJORITATE in parlament!
      Pai de ce?
      Nu inteleg cum lumea a uitat somnul de veci al lui Iliescu la Cotroceni cand lumea se intreba daca mai are puls - tara era jefuita de baroni si el... NIMIC.
      De aici a aparut presedintele jucator, pt ca parlamentul era lenes si corupt.
      • +7 (7 voturi)    
        as completa... (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:56)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui MG

        iliescu cel mai sarac si cinstit cand mafia a facut si desfacut itele in tara asta si pe urma a venit constantinescu, in care ne-am pus mari sperante dar omul a recunoscut ca a fost invins de un sistem ticalosit...
        basescu era si este omul potrivit pentru a se lupta cu aceasta mafie, nu trebuie sa te porti cu manusi cu ei...
        referitor la demioterea presedintelui:
        1.daca se pune in balanta demiterea presedintelui si majoritatea parlamentara, ar trebui ca un referendum sa aiba intotdeauna un rezultat: ramane presedintele sau se dizolva parlamentul, pentru ca acel parl;ament sustine ca nu poate lucra cu presedintele, ori poporul il vrea pe presedinte, atunci, pentru a nu se crea un conflict de munca, caer dauneaza poporului, parlamentul trebuie desfiintat
        2. daca orice majoritate parlamentara creata ad-hoc sau in functie de interese, poate demite presedintele fara nici un motiv, avizul curtii fiind consultativ, doar parlamentul judecand incalcarile grave ale constitutiei fara probe, atunci intrebarea fireasca este de ce mai alege poporul presedintele?
        3.daca presedintele are mandat de 5 ani, automat majoritatea parlamentara se va modifica cel putin odata in timpul mandatului, deci exista mari sanse sa fie schimbat in functie de interesul majoritatii
        4.romanii ar trebui sa se uite in parlament sa vada cine are o majoritate solida si sa voteze un presedinte din acea majoritate
        5. corect ar fi ca avizul curtii sa nu fie consultativ, el sa faca mentiunea clara daca a incalcat sau nu grav constitutia si parlamentul sa respecte acest aviz
        daca o curte constitutionala decide ca nu sunt incalcari grave ale constitutiei, ei fiind aparatorii constitutiei, cum poate parlamentul, care are un cu totul interes, sa decida ca faptele sunt grave
        asa s-a intamplat si in 2007, curtea s-a pronuntat mult mai clar, numai ca cei 322 care vorbeau in numele pooprului nu au tinut ciont de aviz, ca nu-i obliga nimeni, in afara de moralitate probabil, altfel nu vad obligativitatea lui
        • +2 (2 voturi)    
          Bine punctat si echitabila ideea 1 (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:47)

          z11design [anonim] i-a raspuns lui lucyan

          Daca un parlament plin de baroni cu pretentie de sustinere din partea poporului initiaza o asemenea actiune, care culmea mai costa si 18 mil. de eur, trebuie sa dea socoteala.
          Trebuie sa puna la bataie sustinerea sa politica.
          Si apoi nici o actiune de o asa mare amploare nu se face fara motive temeinice si fara a fi in cadrul constitutional.

          Va costa mai mult poporul dar rezerva de siguranta in mentinerea statului de drept nu poate fi pusa in balanta plus ca se rezolva conflictul.

          Chiar daca presedintele si parlamentul vor fi opozanti, se va sti ca asa a dorit poporul ca ei sa lucreze. Pe undeva poate ca e mai bine ca aparatul critic sa fie intensificat printr-o opozitie asa legile vor fi mai bine elaborate.

          F.J.
    • +12 (12 voturi)    
      raspuns Mihai (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:28)

      mary48 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Daca esti de buna credinta si chiar nu intelegi , ca nu referendumul este problema, ca nu inlocuirea unor persoane cu alte persoane este problema, fac efortul sa-ti explic care este problema : problema este cum se face referendumul, cum se fac schimbarile de persoare si anume prin OUG, prin reducerea atributiiunilor CCR. Daca USL, nu se teme de ce va hotari poporul, de ce pune atatea piedici acestui proces democratic , prin tot felul de smecherii ieftine si foarte vizibile.
      Dar eu cred ca nu esti de buna credinta si cred ca stii deja toate acestea, dar incerci sa prostesti unii oameni mai putin informati, care iti citesc postarea.
      Regretabil.
    • +11 (11 voturi)    
      Cand (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:37)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Doi oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci!

      Daca nu ai inteles pana acum nimic, du-te si culca-te..

      Somnul ratiunii naste monstri si ai tai au inceput sa eclozeze
  • -3 (9 voturi)    
    MRU este un idealist (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:58)

    UnchiuSam [utilizator]

    Nu stiu daca genul asta de scrisori lacrimogene poate aduce vreo schimbare in tara asta. Mi-ar place de MRU sa aiba un stil mai barbatesc...
    • +7 (7 voturi)    
      stilul trebuie sa fie LEGAL (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:28)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui UnchiuSam

      stilul trebuie sa fie LEGAL, ETIC si corect.
      Cine vrea sa fie "barbat" sa se duca in legiunea straina.
      Aici avem nevoie de oameni care sa modernizeze ROMANIA
  • +11 (11 voturi)    
    cei care au (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:59)

    lucyan [utilizator]

    cunostinte juridice ar trebui sa ne spuna cum putem forta avocatul poporului sa-si faca datoria, nu este o oug care poate astepta 30 zile, este de interes national si cu efect imediat si, mai ales datorita suspiciunilor care planeaza asupra tuturor schimbarilor facute de usl, ca doar ei reprezinta poporul si parlamentul, mergand pana la lovitura de stat, a reactiilor interne si mai ales internationale, cred ca acesta este obligat sa dea curs acestor cereri primite de la cetateni, altfel devenind complice si cred ca i se pot aduce ceva capete de acuzare...
    de asemenea, chiar nu exista o alta cale de a determina curtea sa se pronunte asupra oug emise de guvern.? ceva in genul daca sunt peste3000 de reclamatii curtea sa se sesizeze din oficiu? deschidem un site si trimitem cat mai multi aceste solicitari...
    • +11 (11 voturi)    
      Contestare OU (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:42)

      York [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      Ordonantele de urgenta pot fi atacate si in contencios administrativ, ceea ce PDL a si facut deja cu prima ordonanta (cea care limiteaza attributiile CC) dar asta dureazaaaa .... Iar pe cei de la USL ii intereseaza daor cat sa ajunga "cu bine" la data de 29 iulie...
      • +3 (3 voturi)    
        pai si de ce (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:22)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui York

        nu au atacat amandoue ordonantele? ca au fost cam in acelasi timp...
  • +15 (15 voturi)    
    Inca o voce (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:05)

    berger [utilizator]

    Mai sus cineva spune ca trebuie ca Romania sa faca liniste. NU! Sa lasam oamenii sa vorbeasca, sa faca presiuni prin cuvant, sa explice intregii lumi. Pentru noi, cei care nu suntem de acord cu loviturile de stat si trecerile puterii dintr-o mana in alta fara alegeri libere, cine sa vorbeasca? Si noi vrem sa fim reprezentati.
    Avocatul Poporului a sucombat. Valer Dorneanu este doar o alta sluga, originara din slugi. Cat costa oare un Valer Dorneanu pe piata?? Ajunge sa il bati pe spate dimineata?
    • -10 (10 voturi)    
      nu cred ca.. (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:37)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui berger

      nu cred ca ar costa mai mult decat cel care a tinut locul ocupat inaintea sa.. politicul se implica in tot si nu de la USL ci de la FSN , FSN-ul care este mamica PDL-ului si PSD-ului de astazi.. MRU face pe omul moral cand el incalca la randul sau cutumele lumii democratice ( dupa ocuparea unei functii in structuri informative exista cutuma unei perioade de retragere din viata publica pt a nu exista tendinta de a utiliza informatiile la care ai avut acces).. in plus vad ca se incearca minimalizarea unor fapte de coruptie ale guvernarii portocalii.. aproape nimic de Blejnar.. doar ca daca iese MRU poate acopera asta caci aici este bataie pestelui.. sa ramana cu banutii furati
      • +6 (6 voturi)    
        Este si mamica PNL-ului (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:22)

        berger [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        ...ca nu fi existat PCR aripa national liberala condusa din inchisoare.
        Atunci de ce l-au schimbat pe fostul Avocat al Poporului, daca nu exista diferente intre ei?

        As vrea sa citesc mai multe despre aceasta cutuma despre care vorbesti in legatura cu MRU. Poti te rog sa imi dai niste titluri, niste linkuri?
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine mare pentru cei care se vor sa fie numiti p (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:32)

    Ticusor [anonim]

    Stimati domni, pacat ca au trecut 20 de ani ca sa trageti Romania inapoi cu 200 de ani in urma.Cum ati reusit? V-ati pus intrebarea asta macar o clipa voi, pdl-isti, pnl-isti, psd-isti, udmr-isti, pcm-isti, prm-isti, punr-isti, unpr-isti, pntcd-isti, noi republici-isti, vechi dilem-isti, noi dilem-isti, etc? Oare ce trebuie facut? O tara de la Sud in care partidele s-au certat aproape 2 ani si adusese tara(Turcia) in criza autoritatea care asigura independenta si suveranitatea poporului a fost in stare sa stopeze situatia de criza politica, sociala si economica .De atunci pana acum produsul industrial brut al tarii este in crestere, industria este capabila sa exporte in toata europa comunicatiile sunt modernizate, turismul si toate domeniile sociale sunt in plin avant. De ce? Noi nu putem face un pact social pe 30 de ani pentriu stoparea crizei si sa incepem sa readucem zambetul pe fetele tuturor romanilor nu numai pe cele ale clanurilor de partid care au beneficiat disvretionar si ilegal de banii publici?
    Astept incheierea unui asemenea pact. Poate readucem fii si ficele noastre plecati dupa o paine in cele patru zari ale lumii.
  • -9 (9 voturi)    
    Cine vorbea de constiinta.... (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:58)

    Nicolae [anonim]

    Ce constiinta a avut MRU cind a aprobat mizeria cu gazele de sist din Romania, pentru a-si umple buzunarele cu spaga de la Chevron? Ce constiinta a avut MRU cind a participat la mazilirea ministrului mediului care nu vroia sa semneze acordul pentru ROSIA MONTANA? Ce constiinta a avut MRU cind a luat spaga prin nevasta-sa sute de mii de euro de la OMV - cel mai mare investitor strain din Romania, cel care acum scoate petrol ieftin si vinde motorina scump ca sa aiba profituri record? Cum se face ca MRU a "uitat" sa angajeze avocati pentru procesul in care OMV a cerut in instanta statului roman suma imensa de 20 milioane de euro?? Ca a luat spaga de la OMV cumva? Ce constiinta a avut MRU cind a semnat pentru sectia maghiara la Univesitatea de Medicina Tg.Mures, tradind interesele romanilor - el fiind evreu?? Cam asta este MRU, un fomist notoriu, un avid de putere si bani cu orice pret, deci sa lasam chestia cu constiinta pt ca la MRU nu exista!!
  • +11 (11 voturi)    
    Datoria (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:01)

    vasile-roaita [utilizator]

    MRU nu-i cere altceva sa faca decit sa-si faca datoria, ca pentru asta este platit. Atit si nimic mai mult.
  • +12 (12 voturi)    
    Care constiinta (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:18)

    Gabi M [utilizator]

    la Valer Dorneanu?Fostul asta sportiv nici atunci nu avea constiinta.Va sta in acest post pentru a obstructiona justitia prin nesesizarea CCR cu privire la neconstitutionalitatea OU ale Guvernului!
  • -3 (3 voturi)    
    Aveti sansa de a ramane nepatat, domnule MRU (Miercuri, 11 iulie 2012, 13:50)

    codruta [anonim]

    Dupa cate ati vazut, Victor Ponta a cerut o sesiune extraordinara pentru discutarea sentintei CCR.
    Aveti sansa de a ramne nepatat, domnule MRU! Acum sa vedem daca veti ramane - daca veti cere poporului sa nu vina la vot veti fi patat rau, si numai din cauza dumneavoastra.
    Sa va vedem, cat sunteti de barbati!
  • -1 (1 vot)    
    scarbit (Joi, 12 iulie 2012, 0:04)

    sdsd [anonim]

    65% doresc ca b sa sa plece, deci Dorneanu face exact ce trebuie sa fac din pozitia de avocat al poporului.
  • +2 (2 voturi)    
    suspendare si nu prea (Joi, 12 iulie 2012, 9:26)

    dumitriu [anonim]

    Dl.Ungureanu se lupta cu morile de vant.Din pacate au avut un plan bine pus la punct cu mai multe variante de a eluda legea.Ma invart printre oameni si vorbesc cu ei. Din pacate majoritatea ,unii cu pretentii de intelectuali,au creierii spalati de antene si irealitati. Cu mare parere de rau ...dar sunt sceptica.Mi-as dori sa aiba cineva un as in maneca si sa ne scoata din acest cosmar.