Primul pas pentru simplificarea procedurii de suspendare a lui Traian Basescu. Comisia Juridica: Curtea Constitutionala nu se va mai pronunta pe hotararile Parlamentului

de L. Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2012, 14:35 Actualitate | Politic


O initativa legislativa depusa de senatorul PSD Georgica Severin si deputatul PNL Cornel Pieptea care prevede eliminarea atributiilor Curtii Constitutionale de a se pronunta pe constitutionalitatea hotararilor Parlamentului a primit miercuri aviz favorabil de la Comisia Juridica a Camerei Deputatilor. In prezent Curtea Constitutionala poate decide daca hotararile Camerei Deputatilor sau Senatului sunt constitutionale. Acest prerogativ al judecatorilor de la CCR complica procedura de suspendare a presedintelui Traian Basescu.

Mai exact, in prezent, pe baza legii CCR o eventuala hotarare a Parlamentului privind suspendarea lui Traian Basescu va trebui judecata la Curte, inainte de declansarea unui referendum.




"Prin legea 177/2010 in sarcina Curtii Constitutionale a fost stabilita si pronuntarea asupra constitutionalitatii hotararilor plenului Camerei Deputatilor, a plenului Senatului si a hotararilor plenului celor doua Camere. Consideram ca prin aceasta modificare se incarca in mod excesiv activitatea CCR, ceea ce dauneaza bunului mers al activitatii si al exercitarii rolului de arbitru institutional", se arata in expunerea de motive.

  • Camera Deputatilor este prima camera sesizata. Pentru a intra in vigoare, propunerea legislativa trebuie sa treaca de plenul Camerei Deputatilor, apoi de plenul Senatului si apoi sa fie promulgata de Presedintie.

Context:

In septembrie 2010 Parlamentul a modificat legea Curtii Constitutionale astfel incat procesele sa nu se mai suspende dupa ridicarea unei exceptii de neconstitutionalitate. La Senat legea a primit un amendament suplimentar prin care controlul Curtii era extins asupra hotararilor adoptate de plenul camerelor separate sau reunite.

Amendamentul a fost propus chiar de un reprezentant PSD, senatorul Dan Sova. Legea, cu tot cu amendament, a trecut cu voturi PD-L in timp ce PSD s-a opus; PSD a atacat-o la Curtea Constitutionala, inclusiv pe modificarea operata de Sova insa fara succes.

Amendamentul lui Sova complica suspendarea presedintelui Traian Basecu dand dreptul judecatorilor constitutionali sa decida asupra hotararilor celor doua Camere, asupra carora Parlamentul era pana acum suveran.

Practic hotararile Camerei Deputatilor si Senatului pot fi atacate la Curtea Constitutionala, nu doar legile si ordonantele, ceea ce inseamna ca si o eventuala hotarare privind suspendarea lui Traian Basescu va trebui judecata la Curte, inainte de declansarea unui referendum. Practic modificarea legii a oferit puteri Curtii Constitutionale care a devenit un filtru suplimentar in calea suspendarii, facand din acest demers o misiune imposibila.


Citeste si:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5908 vizualizari

  • +43 (53 voturi)    
    Ce urmeaza? (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:42)

    dorin bretan [anonim]

    Abia astept sa ia toata puterea. Dupa dictatura urmeaza revolutie si poate de data asta nu o mai ,, controleaza " nimeni.
    • +43 (49 voturi)    
      astia vor sa scoata POPORUL ROMAN in strada (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:03)

      astia vor sa scoata POPORUL ROMAN in strada [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      astia vor sa scoata POPORUL ROMAN in strada, au IMPRESIA ca sub masca DEMOCRATIEI, TOTI santajabilii care STAU IN CAP in fata motanului felix, poanta si antoneasca pot sa FACA CE VOR IN PARLAMENTUL ROMANIEI
      • +43 (47 voturi)    
        Lovitura de stat cu teroristi la costum !!!!!! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:16)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui astia vor sa scoata POPORUL ROMAN in strada

        Aceasta este o lovitura de stat cu teroristi la costum si fara impuscaturi pe strada !!!!

        Istoria nu va fi blanda cu Romania !!!!!
        • +29 (33 voturi)    
          felix reprezinta statul!!! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:41)

          precaut [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

          urmatoarea hotarre parlamentara, necenzurata de nimeni (desi pana ieri ajungea o declaratie politica): Statul Roman este reprezentat de Voiculescu! Nu poate fi combatuta/contestata o astfel de hotarare!
          • +27 (29 voturi)    
            Mai usor USL, iti rupi gatul din nou! (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:05)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui precaut

            Usurel baieti, nu e atat de usor cum credeti! Ei vor doar sa mai dea impresia ca il pot "aranja" pe Traian Basescu cand vor ei, in rest petarde...fumigene..
            Ieri, Ponta, dupa ce a mintit imbecil ca nu a vorbit cu Traian Basescu pentru ca nu stia daca mandatul va fi aprobat de Parlament, s-a facut de tot rasul dand inapoi declarand ca va lua legatura cu presedintele si ca nu va fi vorba de nicio suspendare.
            Suspendarea presedintelui nu e totuna cu alegerile locale. Scorul mai prost facut de USL decat in 2008 la votul politic, adica 49%, nu este suficient sa demita un presedinte de alonja lui Traian Basescu, cel putin 60% fiind necesar si nici atunci nu e sigur.
            Mai sunt apoi eventualele manifestatii de strada, voturile diasporei, instabilitatea politica si cursul valutar, UE, USA si nu in ultimul rand probabila revenire la urne a electoratului de dreapta care va vedea in Traian Basescu o victima si ultimul bastion in fata tavalugului bolsevic al USL.
            Aceasta demitere i-a mai adus odata pe USL la infrangere si roata se poate intoarce acum mai repede decat cred ei. Faptul ca ei jignesc in fiecare zi inteligenta romanilor care nu-i voteaza e contraproductiva...exact cum a spus si Traian Basescu aseara...
            Aceasta miscare le va fi fatala pentru ca va scoate in strada oameni care deja injura doar cand il vad pe Ponta toata ziua la televizor si nu la Palatul Victoria...
            • +5 (5 voturi)    
              Marin Eugen (Joi, 14 iunie 2012, 2:41)

              ochiometru [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Super corect. Cred că ar trebui începută o campanie zilnică pe FB cu câte zile au trecut de când guvernul "promisacilor" nu a făcut nimic decât să strice...să destituie...să incite...şi nu să guverneze. Cum au venit au şi aprobat un nou împrumut în condiţiile în care spuneau că sunt bani "gârlă"
      • +25 (25 voturi)    
        astia vor sa scoata POPORUL ROMAN in strada (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:59)

        danielusi [utilizator] i-a raspuns lui astia vor sa scoata POPORUL ROMAN in strada

        Nu va iesi nimeni in strada. Poporul Roman este las, milog, si puturos. (Poporul lui "sa ne de-a STATUL") Poate ca acum se vede mai bine cine erau cei din Piata Universitatii (Ianuarie 2012), vezi Remus Cernea si altii. Acesta este doar inceputul. Tot ce nu a apucat D-nul Nastase sa realizeze dupa 2004 va realiza in 2012 sub alt nume (din spate). POPORUL ROMAN isi merita soarta. Asa se intampla cand stai mici si bere la padure si voteaza altii ptr. tine. Urnatorii 12 ani vor fi plini "de lumina , noi realizari si un trai in roz. (poate ptr. unii)
        • +8 (12 voturi)    
          ? (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:57)

          ? [anonim] i-a raspuns lui danielusi

          Pai cum vine asta ? In urma unui telefon al Presedintelui Basescu si a unui dialog contradictoriu cu Dr. Arafat AU IESIT MII DE OAMENI in strada !!! Acum cind CURTEA CONSTITUTIONALA devine caduca si se poate pronunta doar asupra beneficiilor mersului pe jos NIMENI NIMIC !!! Nici macar ISTERIA TV !?!? ( daca erau mai putin grabiti , tovarasii puteau politiza si C.C-ul ) URMEAZA : A.N.I. , D.N.A., si alte institutii. TRAIASCA NOUA " democratie " : democratia isteria tv , la fel ca si guvernul antena 3 !!! Uiuiuiuiuiuuuuu... ce ne asteapta dupa noiembrie 2012 !!! Ati vrut democratie ? dragi tovarasi asta o sa aveti !!! PA, AM PLECAT… dragi tineri plecati care incotro daca nu vreti sa cunoasteti “ democratia rosie “ sau cine stie poate pp-dd !!
          • +4 (10 voturi)    
            eu imi fac bagajele (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:32)

            alegator [anonim] i-a raspuns lui ?

            Imediat dupa ce gasesc ceva de lucru afara. Cam tarziu, dar... speranta moare ultima
    • +39 (41 voturi)    
      La bunul plac al Parlamentului (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:06)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui dorin bretan

      Daca legile si hotararile adoptate de Parlament nu mai pot fi atacate nicaieri, chiar si presedintele fiind obligat sa le promulge dupa o singura returnare, atunci parlamentarii nostri se pot declara senatori si deputati PE VIATA si n-are nimeni ce sa le faca...

      Cum nu a avut nimeni ce sa le faca in cele 2-3 luni de "greva" parlamentara. Nesimtitii !
      • +38 (40 voturi)    
        Deja avem DICTATURA PARLAMENTARA (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:16)

        ogi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Se intilnesc in parlament neica nimeni , cercetati penal ,...etc , emit legi sau mai nou si o simpla discutie poate deveni lege ca asa le convine lor .

        Solutia e DIZOLVAREA PARLAMENTULUI si legi clare . Dar cum ei nici acum nu vor sa implementeze in lege rezultatul de la referendumul trecut , e deja evident ca fac ce vor .

        Nu inteleg de ce mai trebuie sa votam in toamna .
        • -12 (12 voturi)    
          Pai se vede ca orbit de chestii viscerale (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:46)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui ogi

          n-ai inteles ca in asta consta esenta democratiei - dictatura parlamentului in calitate de reprezentant suprem al poporului in fata dictaturii, vointei sau toanelor unui om . In fond prin aceasta masura se scot barierele introduse de slugile presedintelui in calea posibilitatii aducerii sale la referendumul de suspendare. Pentru ca ce sa vezi, in democratie POPORUL si nici macar parlamentul poate lua aceasta hotarare ! Si e normal sa nu existe nici un fel de opreliste de a se putea ajunge aici cand REPREZENTANTUL LEGITIM al nostru - PARLAMENTUL - o considera. Sau ne este frica de vointa poporului ? De obicei in viata de ce ti-e frica nu scapi...
          • +14 (14 voturi)    
            Parlamentul (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:21)

            abur [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Nu ne este frica de dorinta poporului (desi la gradul de inteligenta din tara asta ar cam trebui), insa mi-e frica de marlania oamenilor din parlament. Cand niste imbecili ajunsi acolo votati de alti imbecili propun legi imbecile si iau hotarari imbecile cine ii va judeca sau opri? imi poti spune?
          • +6 (8 voturi)    
            aberatie... (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:21)

            echos [utilizator] i-a raspuns lui gigi

            ceea ce d-vs spuneti e o aberatie
            "in asta consta esenta democratiei - dictatura parlamentului in calitate de reprezentant suprem al poporului in fata dictaturii, vointei sau toanelor unui om" Esenta democratiei conts in participarea oamenilor la viata publica, directa sau delegata, constienta sau manipulata(ca in cazul d-vs)
            Democratia presupune birocratie, institutii, reguli de reglementare astfel ca nici o institutie statala(presedentie, parlament, guvern) sa dobandeasca un ascendent asupra celeilalte, in afara cadrului legal. Tocmai asta era rolul CCR de a verifica regulile jocului. Inlaturarea CCR din decizie aduce arbitrariul in ecuatie. La fel acum cand ULS vrea sa suspende, peste cativa ani PDL-ul v-a vrea acelasi lucru, pe orice motiv pentru ca avem deja un precedent si gratie USL nu vom mai avem arbitru(CCR)
            PS: va place sau nu, dar nu puteti pretinde ca doar Parlamentul este reprezentatul "poporului" cat timp presedintele este ales in mod direct.
            • -2 (2 voturi)    
              Ce bine pentru Romania ca santeti destept (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:10)

              gigi [anonim] i-a raspuns lui echos

              si mi-ati deschis ochii despre cat de manipulat sant eu... Si paradoxal, fara sa ma cunoasteti, fara sa stiti cine sant si ce fac... Pe vremea fascismului, creatie a acelorasi organizatii care au creat si comunismul asta era la ordinea zilei "Stim noi mai bine decat tine ce gandesti si ce faci , la fel si cum trebuie sa gandesti si ce trebuie sa faci " Nu va dati seama in ce postura ati adus aceasta institutie care a fost novatoare in presa- HotNews - 3.000 - 4.000 de cititori la articole cu impact, la o populatie de aproape 20.000.000. Va invartiti intr-un acvariu in timp ce trece viata pe langa voi si va imaginati ca din posura de pensionari de prin servicii mai faceti mare braza prin tara asta. Ati ajuns sa va dati plusuri intre voi si incet, incet, pe aici ati ramas doar voi... Somn usor...
              • +1 (1 vot)    
                Pt. Gigi (Joi, 14 iunie 2012, 2:46)

                ochiometru [utilizator] i-a raspuns lui gigi

                Oi fi nea Gigi din Pipera şi noi nu ştim
          • +4 (4 voturi)    
            Ha? (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:43)

            Closed [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Democratia e dictatura parlamentului? Haha. Atunci unde mai e separarea puterilor in stat? De ce mai avem legislativ, executiv, de ce mai avem justitie presupus neafiliata politic?

            Democratia e dictatura poporului, alegatorilor, stimate domn.
          • +2 (2 voturi)    
            Asa cum zici (Miercuri, 13 iunie 2012, 22:46)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui gigi

            De ce ti-e frica de Basescu?
          • 0 (0 voturi)    
            Citeste si intelege (Joi, 14 iunie 2012, 12:41)

            ogi [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Ce insemna DICTATURA si ce insemna PARLAMENT si apoi scrie-ti opiniile decent . Cred ca Basescu ar trebui sa forteze dizolvarea parlamentului pina nu e prea tirziu .
            Cea ce se intimpla in Ro acum este daca vrei o alta mineriada dar la alta scara . Acum PSD-ul s-a mai scolit , nu mai apeleaza mineri,la bita si pumni ci trec direct la subtilitati . Modifica legile dupa bunul lor plac inclusiv incalcind CONSTITUTIA . Culmea lor nu li se poate intimpla nimic .

            Ce impact ar avea asupra tarii o decizie a parlamentului care e neconstitutionala si care nu poate fi atacata ??? Gindeste-te gigi si vei intelege ce este DICTATURA PARLAMENTARA .
      • +7 (7 voturi)    
        ai dreptate ! (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:23)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        si observ ca nu se mai sondeaza increderea populatiei in Parlament. Oare intentionat? In moment parlamentarii nostri sunt o adunatura de imbecili care nu inteleg nici macar Constitutia. Stiu doar sa o interpreteze cum vor ei. E timpul sa ne trezim: televiziunea, radioul dirijate sunt simbolul tragediei ce va urma in toamna.
    • +11 (11 voturi)    
      Ma rog (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:33)

      Iliescu [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      N-ai auzit de mineri?
    • +19 (19 voturi)    
      Ceasca a fost democrat! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:36)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Fata de ce ne pregateste Ponta..... Spune-le asta tuturor celor ce abia au votat USL! Va hotari Ponta ce si cum, ca trimite lui Dusa si Zgonea, majoritatea parlamentara voteaza si gata. Inclusiv iesirea din NATO (presed. nu mai are atributii), iesirea din UE (e problema economica zice Ponta), afilierea la CSI (problema economica), etc etc.
    • +7 (7 voturi)    
      in loc de comemorarea mineriadei (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:55)

      garhus [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      toata povestea asta se face poate pentru a umbri amintirile noastre despre mineriada 13-15 Iunie 90. Oare presa poate face ceva sa nu uitam ce a fost atunci?
      Gh
    • +9 (9 voturi)    
      dictatură, (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:29)

      nero [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      numele tău e usl! băgaţi la cap,viperele au iesit la drum!
      • 0 (0 voturi)    
        răspuns nero (Joi, 14 iunie 2012, 2:48)

        ochiometru [utilizator] i-a raspuns lui nero

        USL...proşti da' mulţi
    • +2 (2 voturi)    
      Ce inteleg eu... (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:57)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui dorin bretan

      Parlamentul poate hotari suspendarea constitutiei si nimeni nu poate sa comenteze nimic.
  • +38 (40 voturi)    
    Se lucreaza!!!! (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:42)

    paul155 [utilizator]

    Acest sistem de ,,lucru" pe la spate,ramane apanajul tov.Nastase! Tov.Nastase sa ai parte de bucurii prin puscarii,numai pe la spate!
    • +22 (22 voturi)    
      iar bucuriile alea (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:56)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui paul155

      sa fie aspre, noduroase, mineresti LOL
  • +24 (26 voturi)    
    de ce s-au mai chinuit? (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:47)

    leopold [anonim]

    Toata tara este rosie,sa dea o declaratie in parlament si se suspenda presedintele.Dr.Ponta poate.
  • +36 (36 voturi)    
    De ce va complicati? Se poate mult mai simplu! (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:49)

    Gutza [anonim]

    Faceti o lege care sa aibe o singura fraza:Presedintele Basescu se suspenda de cite ori vrea Felix si aceasta se va face numai la "Sinteza Zilei" a lui Gidea.
    • +7 (7 voturi)    
      ar fi visul unei nopti de vara(la Antene) (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:42)

      irinel99 [utilizator] i-a raspuns lui Gutza

      si in cele din urma, daca mai e vre-un glas care poate sa contesteze legea de care vorbesti tu va putea sa o faca la CCN - Curtea Constitutionala Nastase care va inlocui CCR.
      Cred ca Kim Jong Un s-ar muta in Romania si s-ar infratii cu USL
  • +33 (33 voturi)    
    sa ne suspende pe toti (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:57)

    edu.alex [utilizator]

    sunt revoltat de tupeul si agresivitatea uslistilor.....au cumparat majoritatea in parlament, au dat jos guvernul, nu au facut nimic bun pentru popor...pana in momentul de fata au stricat tot ce se facuse bun, au putere locala.......acum vor suspendarea presedintelui....o sa le reuseasca si asta, apoi ce urmeaza oameni buni?......SA SUSPENDE SI POPORUL ROMAN......sa ramana doar ei si guverneze o tara goala......cum de mai suportam ?
  • +30 (30 voturi)    
    Romanii (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:03)

    LoveRomania [utilizator]

    Unii romani sunt tampiti ca vor libertate, le arata ponta ce inseamna dictatura adevarata, imbracata in aura parlamentului.
    De ce nu se grabesc asa cu aprobarea referendumului?
  • +32 (32 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:06)

    catri81 [utilizator]

    celor ce au votat si vor vota USl ul .Ceausescu a fost parfum.
  • +20 (20 voturi)    
    ca la vecini (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:07)

    mem [anonim]

    Viktor Orban si FIDESZ vor fi mandri...
  • +40 (40 voturi)    
    Cu alte cuvinte ... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:09)

    CezarN [utilizator]

    Cu alte cuvinte, Parlamentul poate incalca Constitutia cum si cand vrea muschii lui.

    Ce jenant!
  • +29 (29 voturi)    
    Nesimtiti (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:10)

    Nasty [anonim]

    Nesimtitii astia de la USL n-au de gand sa guverneze? De mai mult de o luna nu fac decat sa ocupe toate institutiile, politizeaza la greu, dar nu fac nimic pentru populatie. Mai au un hop, presedintia, care le poate vedea furaciunile prin intermediul serviciilor secrete, de aia dau asaltul asta... Dupa aia, cu Krin Antenescu adormit la Cotroceni, jaful ar fi total... Si ce-i prostia cu demiterea daca voteaza jumatate plus unul dintre cei care vin la vot? Daca vin 3 oameni la vot si 2 voteaza pentru demitere pleaca presedintele? Ar trebui sa voteze pentru demitere cel putin la fel de multi cati l-au ales!
  • +26 (26 voturi)    
    gresit (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:10)

    goto [anonim]

    acesta nu este primul pas catre suspendarea presedintelui ci este singurul pas ramas catre dictatura USL.
    pina acum ponta s-a ocupat de epurarea politica, sa puna in functii numai usl-isti, si in special cei care pot fi tinuti sub control (adica santajabili). din momentul in care se elimina si curtea constitutionala nimic nu mai impiedica sa faca ce vor: suspendarea presedintelui si simulacru in parlament legat de legile tarii. caci au dovedit din plin prin hotaririle care le-au luat pina acum ca singurele legi care vor fi votate in parlament vor fi cele venite de la ponta. iar in spatele lui ponta se afla adevarata clica care a pus mana pe romania.
  • +28 (28 voturi)    
    Cu dedicatie pt Nastase (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:11)

    Torp [anonim]

    Eu interpretez asa: Nastase o sa fie condamnat definitiv, si au nevoie urgent de un presedinte nou care sa-l gratieze...
    • +9 (9 voturi)    
      corect (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:20)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Torp

      nu ma gandisem la asta
  • -24 (26 voturi)    
    uite cum se intoarce roata ! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:12)

    Bogdan [anonim]

    Acum mai putin de un an Basescu pocnea din degete si slugile din Parlament executau, Boc cel zelos de asemenea.
    Va mai amintiti cum a iesit el sa explice cum vrea sa modifice Constitutia, de parca era vreun "constitutionalist" sau cum trimitea el legi gata facute guvernului pentru educatie sau pentru sanatate? O tempora, o mores!
    P.S.
    CC nu complica prea mult demiterea presedintelui si cred ca oricum are rol de recomandare, asa ca...
    • +14 (14 voturi)    
      Mda... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:22)

      George [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      "Amice", vorba lui Caragiale, esti un idiot! Unul sinistru.
  • +17 (19 voturi)    
    recunosc, m-am bucurat degeaba! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:12)

    periscop [utilizator]

    ....c-a pierdut PD-L-ul alegerile! ULS-aşii ăştia sunt de-a dreptul siniştri...!!!!...
  • +19 (19 voturi)    
    Ce aberatie! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:12)

    Marius [anonim]

    Si uite cum incet-incet, parlamentul isi usureaza drumul ca sa poata adopta hotarari care contravin Constitutiei, doar ca sa poata suspenda mai usor presedintele. Ce o sa se intample peste ani si ani, cand va fi alt presedinte? Ne jucam de-a suspendarea de la mandat la mandat? Parlamentarii astia au impresia ca Parlamanetul e loc de joaca sau balci?
    Cat ii mai rabdam pe nenorocitii astia? Ce natie de rahat suntem de alegem doar penali in Parlament iar noi, cetatenii de rand nu avem niciun cuvant de spus, ca-n alte tari, atunci cand rahatii astia fac tot felul de cacaturi.
  • +23 (23 voturi)    
    Dictatura (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:13)

    jean [anonim]

    Este incredibil.Iata cu ce se ocupa alesii neamului.
    In loc sa caute solutii pentru reasezarea economica si sociala a tarii, vor suspendarea Presedintelui.
    Ridicolul expunerii de motive atinge cote maxime.
    I-a cuprins mila fata de judecatorii Curtii Constitutionale.
  • +17 (17 voturi)    
    RUSL - Romania Uniuni Social liberale (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:14)

    inot [anonim]

    mai urmeaza doar sa schimbe si numele tarii in RUSL - Romania Uniuni Social liberale, ni ne-am rezolvat pe veci!
  • +18 (18 voturi)    
    Catalin Voicu si reteaua... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:14)

    Radu [anonim]

    Reteaua nu a murit... Este putin slabita,dar recupereaza. Creste intr-o luna ca altadata in noua. Dar pana la urma, poporul se va destepta, de voie sau de nevoie. Cursul EUR-RON creste, ratele nu le plateste USL-ul...
    • +12 (12 voturi)    
      hahahaha (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:41)

      exilatul [anonim] i-a raspuns lui Radu

      ```poporul se va destepta``...care popor ca ala roman doarme de vreo 65 ani....ca e usl, pdl,unpr,ppdd,etc in tara aia nu se va schimba niciodata nimic...cultura si mentalitatea poporului roman nu permit schimbarea in bine a societatii...
      • 0 (2 voturi)    
        Cultura si mentalitatea romanilor (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:51)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        nu sunt folosite pentru schimbarea in bine a societatii romanesti, unii dintre politicieni, mai bauti, incapatanandu-se sa foloseasca mentalitatea germana pentru a schimba Romania.
  • +16 (16 voturi)    
    pai (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:15)

    contestatie [anonim]

    dupa ce vor emite legea ea va fi contestata tot laCCR pt. neconstitutionalitate..si atunci? E un cerc vicios..
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai inteles (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:10)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui contestatie

      Parlamentul stabileste regulamentul de functionare al CC, daca parlamentul hotaraste ca CC sa doarma mai mult decat Antonescu, asa trebuie sa faca.
  • -16 (20 voturi)    
    zile numarate... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:17)

    catalin_mattei [utilizator]

    Poporului ii place circul.. Poporul sau majoritatea acestuia nu il mai agreaza pe T Basescu .. USL da circ la popor... Referendum de suspendare cu sanse de reusita foarte mari.. poporul aplauda plecarea marinarului.. asta se petrece.. daca cei 75% din 2007 vin si ar vota la fel dl Basescu nu ar pierde.. daca intre timp s-au prostit asa cum afirma unii sprijinitori ai PDL.. atunci zilele clanului Basescu sunt numarate!
    • +12 (12 voturi)    
      Astept momentul cand... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:28)

      George [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      ... si zilele tale vor incepe sa fie numarate tovarase postac. mattei. Desi ele, crede-ma, fara sa-ti dai seama, au inceput demult sa fie numarate... Cam de cand te-a nascut maica-ta! Apropo, de clanul Antenescu si clanul Ponta de ce n-ai nimic de povestit? Sau saltimbancii astia doi nu au clanuri? Asa aparent, macar pentru echilibru, vorbeste-ne putin si de clanurile Ponta si Antonescu...
      Si inca ceva... lu' matale nu-ti pute a dictatura parlamentara? Asta iti doresti? Lasa-l pe Basescu, fa abstractie de obsesia asta a ta si a stapanilor tai! Imagineaza-ti ca maine, poimaine, o chestiune din asta cu suspendarea i se poate intampla chiar si idolului tau, Antonescu. Desi, el, nu va ajunge niciodata presedintele Romaniei! Penibilule!
      • -7 (9 voturi)    
        tu esti obsedat de Antonescu? (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:55)

        tov. Basescu, director la Anvers [anonim] i-a raspuns lui George

        ca numai despre asta postezi?
  • +8 (10 voturi)    
    Parlamentul (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:17)

    irinel99 [utilizator]

    alte dezbateri mai importante nu gasesc gastele din Parlament, doar acasta e singura dezbatere care trebuie neaparat discutata si trecuta.
    Oare, nu exista ceva sau cineva care sa poata opri luarea unor decizii de genul acesta si a unor HUG de genul aceleia in care Minustru educatiei a dat tot consilul de Etica afara? Oare au voie gastele astea sa faca astfel de fapte, doar printr-un vot ascus?
    Oare cate vreme mai trebe sa stau sa citesc articole ca astea, si lumea sa inchida ochii ca si cum totul ar fii normal...DAR NU ESTE!!!!
    Problema majora e ca, 90% dintre aceea care au votat leprele astea, NU STIU CE FAC EI DEFAPT. Si daca ar citi aceasta stire, nu ar intelege, nu ar pricepe ca ei incearca sa atraga puterea totala in mainile lor, sa ingradeasca singurul pilon al democratiei in Ro, Curtea Constitutionala.
    Noi, boborul, car totusi mai intelegem si citim printre randuri...ce putem face?????
    • +1 (1 vot)    
      Parlamentul (Joi, 14 iunie 2012, 3:03)

      ochiometru [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      Îi freacă pe ei la icre de popor O mână de nemernici inculţi şi puşi pe căpătuială. Ultima noutate : guvernul...în grija sa nemăsurată pentru pensionari a anulat contractele pentru bilete de tratament pt pensionari. E...să vedeţi acum circăraie la casele de pensii când s-or duce ăia de-l votară pe Floare de Colţ Antonescu (că aşa-i de rar prin parlament) să-şi ia biletele de tratament....Faină situaţie.
  • -13 (13 voturi)    
    suspendare dorita (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:17)

    Lumia [anonim]

    MA bucur ca nu se opresc din actiunile lor ce aunumai acest scop. Am sa votez, cu parere de rau (daca o sa mai fie nevoie) pentru suspendarea lui. Sa fie ei intre ei!
    • +7 (7 voturi)    
      masochism (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:33)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Lumia

      ti-a spus cineva ca esti masochist(a)? Ti-o spun eu si te deplang chiar daca scrii in serviciul lui Hrebenciuc.
  • +12 (14 voturi)    
    DICTATURA PARLAMENTARA (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:18)

    George [anonim]

    Acesta este primul pas (evident) catre instaurarea dictaturii Parlamentului. Prin urmare, Parlamentul poate da orice hotarare anticonstitutionala doreste, stiind ca acestea nu mai pot fi cenzurate de NIMENI! Aici nu vorbim despre actualul presedinte al Romaniei, sa facem un mic efort sa facem abstractie de el, ci ne referim la oricare dintre cei care vor fi, candva, presedinti ai Romaniei!! Este de-a dreptul scandalos ce se intampla in aceasta tara si NIMENI nu face nimic, NIMENI nu are indignari! Iata adevarata dictatura tovarasi postaci uslasi, astia care tipati pe forumuri ca Basescu e dictator! Desigur, o decizia ca asta va bucura acum, in acest moment, si in acest caz, insa ce veti face daca peste ani, idolii vostri vor avea de platit in acelasi mod? Este inadmisibil ceea ce incearca sa faca USL. Sa transforme presedintele intr-o anexa decorativa si sa-si conduca tara printr-o dictatura parlamentara care nu mai poate fi cenzurata si controlata de nimeni. Sa inteleg ca Parlamentul (acum in majoritate uslamizat) vrea sa-i reduca pe romani la stadiul de simpli iobagi care nu sunt obligati decat sa execute tot ceea ce vor niste imbuibati? Oare romanii nu au chiar nimic de spus in legatura cu abuzurile USL?
    • 0 (0 voturi)    
      R.U.S.I.A (Joi, 14 iunie 2012, 11:53)

      irinel99 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Sau URSS....cum vrei....cam asa va arata Romania - lasa ca va fi o lectie buna pentru cei ce nu stiu istorie, cei ce habar nu au ce inseamna Comunism, totalitarism si abuz si in sfarsit va fi o lectie de rememorare a pensionarilor din ziua de azi fosti sustinatori a lui "Raposatu".
      Vom avea in frunte un Tar si ne vom numi Uniunea Socialista a tarilor Romane (Liberale) - daca va mai exsita Crinutz.
  • +10 (12 voturi)    
    penibili (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:18)

    dorel [anonim]

    acesti politicieni penibili, usl nu stie cum sa scape de basescu cat mai repede, sa faca ce vor, sa incalce ei insasi constitutia(usl), sa bage pumnul in justitie, in marile dosare de coruptie, usl, au avut ocazie sa scape de marinar acuma 1-2 ani, daca acestia faceau o constitutie moderna, basescu fiind dispus sa renunte la 2 ani de mandat
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:21)

    Mao [anonim]

    ar trebui sa ceara si iesirea Romaniei din UE a.i. bazaitul acela continuu si deranjant de la Bruxelles referitor la justitie sa inceteze...
  • +13 (15 voturi)    
    USL si dictatura (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:26)

    freemistake [anonim]

    Nu mor caii cand vor cainii!
    Basescu nu are nimic de pierdut...o sa moara cu ei de gat!
    Iar agresivitatea USL...pana la urma e buna...ca sunt obligati sa isi arate fata hidoasa ..si poporul vede...nu e prost. Tot ce face USL acum se va intoarce impotriva lor si reprezinta in fapt sansa ca sa scapam de ei definitiv. In viata esti ba sus...ba jos...dar cand ajuns brusc pe cai mari...cazi repede si de sus...si iti rupi cocoasa!
    • +7 (7 voturi)    
      usl (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:10)

      ruffus [utilizator] i-a raspuns lui freemistake

      ba poporul roman e destul de prost si batut in cap, si are creirul spalat de televizor, inghit toate porcariile si nici macar nu se oboseste sa gandeasca un pic, pe langa asta poporul roman are ca sport preferat batutul cu pumnul in masa, huiduitul la comanda, e atat de ignorant ca daca USL zice jos cu basescu, ies toti dobitocii in strada sa faca scandal fara sa stea 1 minut jumate sa se gandeasca cine are dreptate!!!!
  • +14 (18 voturi)    
    nasol! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:26)

    airamerica [utilizator]

    Radem, glumim, comentam.. dar situatia e nasola si tara rosie! Prostimea va aplauda si va aproba orice miscare a comunistilor contra Presedintelui, fie ea legala sau nu. Pentru milioane de oameni Basescu e singurul rau din tara asta si propaganda rosie singura corecta.
  • -12 (18 voturi)    
    perfect (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:27)

    cosminrs [utilizator]

    asa campanie de sperietura a oamenilor cu suspendarea asta duce PDL si al lui Hotnews ca m'am hotarat.
    Impotriva dorintei mele sa nu fie suspendat vreun presedinte oricat de penibil ar fi el, aceasta campanie m'a determinat sa cer chiar eu suspendarea lui Basescu.
    Motivele sunt: in 2005 a spus ca el a chiulit de la scoala, fuma in buda la fete si uite.. a ajuns presedinte; a spus ca isi da demisia daca va fi suspendat la 5 minute si nu a facut'o;
    ii face pe altii fesenisti cand partidul din fruntea caruia provine s'a numit FSN pana si'a schimbat numele;
    nu imi place fata lui;
    injura prea mult;
    cand merge cu nevasta'sa undeva nu o tine de mana cum trebuie ci o dirijeaza;
    reprezinta tot ce nu e bun la romani.
    • +7 (9 voturi)    
      pentru asta... (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:01)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Trebuia sa nu-l votezi cand ai avut ocazia. Daca nu l-ai votat, trebuie sa respecti vointa majoritatii.

      Suspendarea se face in situatii extraordinare, gen un mazilic cum ar fi "incalcarea grava a constitutiei".
      Suspendarea presedintelui prin incalcarea constitutiei si a legii pentru ca dumneavoastra nu va place ca nu o tine pe prima doamna de mana, scuzati-ma ca va spun... dar suna idiotic!

      Ca "nu ne mai place" nu merge. Sau ca Crin nu mai are rabdare. Mandatul este de 5 ani iar noi trebuie sa ne asumam responsabilitatea votului nostru si al celorlalti.
      • +2 (4 voturi)    
        pai exact (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:03)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        de ce crezi ca nu sunt de acord cu suspendarea presedintelui?
        l'am votat in 2004 sa ajunga Tariceanu prim ministru. de aia nu am avut ce comenta cand dupa ce a cazut Boc la motiunea de cenzura a facut o majoritate care sa ii convina, doar a facut'o in 2004 la fel si atunci mi'a convenit. Nu puteam sa zic ca brusc nu mai e corect cad am zis o data ca e bine.

        Si daca nu te'ai prins motivele mele sunt ironice, nu au cum sa fie motive de suspendare a unui presedinte. Doar ca nu imi place campania asta de speriat... nu stiu cine.. cu suspendarea.
        Sincer.. oricat ar incalca Basescu constitutia nu as vota pentru suspendarea lui pentru ca asta ar vrea Voiculescu. Si nu inteleg cum sta ala mai bine la capitolul incredere decat presedintele.
        Daca ar fi dupa mine, nimeni care a facut parte din FSN nu ar trebui sa aiba acces la putere in Romania pana prin 2035.
  • +11 (13 voturi)    
    mineriada! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:28)

    skyradio [anonim]

    asta este o mineriada parlamentara!
    cred ca au uitat unde este Piata Universitatii!
    • +6 (6 voturi)    
      ati uitat de 13 iunie? (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:04)

      edu.alex [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      pai da....ati uitat evenimentele din 13-15 iunie?....niste bate pe spate le trebuie uslistilor...
  • -13 (19 voturi)    
    ce-a platit PDL... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:31)

    costica [anonim]

    Ce-o sa mai plateasca Traian Basescu!!!
    Am scapat de PDL, maine poimaine scapam si de Basescu!!
    Da Doamne cat mai repede!!
    Cred ca va iesi 75% din populatia Romaniei sa voteze DA la Referendumul de suspendare !!!!(i-am dat PDLului si lui Basescu 25% desi e prea muuuult!!) !!!!!!!!
    Basescu deja se simte incoltit, modul agresiv si jignitor in care a vorbit aseara despre decizia Parlamentului Romaniei arata un Basescu incoltit, iritat, nervos si lipsit de control, astea ii sunt reactiile cand nu se intampla asa cum vrea el!!
    NU mai convinge pe nimeni, sa mearga in Parlament si sa-i convinga pe parlamentari de dreptatea lui, nu sa ne explice noua la televizor !!!
    Gata, se termina curand circul portocaliu!!!
    • +2 (4 voturi)    
      dar de ce (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:55)

      Georgia Baleanu [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Dar de ce sa nu ne explice si noua punctul lui de vedere? Eu de exemplu vreau sa aud ce are de zis. Daca nu te intereseaza schimba canalul. Presedintele nu are de ce sa dea explicatii sau sa convinga parlamentarii. Presedintele trebuie sa se adreseze oamenilor, sa le dea explicatii si sa comunice in primul rand cu cei care l-au votat.
      Si inca ceva costica - daca va fi referendum de suspendare eu o sa ies la vot, si marea majoritate a cunostintelor mele de asemenea, si ghici ce? NU voi vota pentru suspendarea presedintelui tarii.
    • +2 (2 voturi)    
      Scrisorica (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:09)

      abur [anonim] i-a raspuns lui costica

      Costica,

      inainte sa plec de la serviciu, ca eu m-am angajat si muncesc la privat, am zis sa fac o pauza de 5 minute si sa mai citesc stirile. Minunea a facut sa dau peste dumneata, draga Costica, si sa observ cu amuzament cele aproximativ 25 de semne de exclamare: dublate, triplate, ba chiar cvintuplate (intelegi tu, cred, ce inseamna)... Apoi sa ma dezmeticesc si sa imi dau seama ca de fapt asta e nivelul omului care nu gandeste si nici nu emite singur pareri, extrase din propriul mecanism neuronal, ba din contra: preia parerile altora (TV, oameni politici imbecili, Gica Contra, etc.) si, cel mai GRAV, incearca sa le expuna cu(sic!) cuvintele sale.
      Deci, draga Costica, inteleg drepturile omului: la viata, la hrana, la libertate, la vot... dar eu cred ca ar trebui sa fie date niste teste de inteligenta inainte de alegeri, cine trece, voteaza, cine nu, sa ramana in banca. Daca ar fi asa, vei observa si tu, in 2-3 mandate, ca vei trei mai bine, mai ales ca ai ramas in banca.

      Numai bine si pe viitor, zi-mi o parere de-a ta fara sa mai folosesti cuvintele altora si nici ideile lor caci astfel iese o imbecilitate ca cea de mai sus.

      multumesc,
      EU
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit stai jos! (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:24)

      ninici [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Nu stiu ce ai fumat amice dar ai luat-o pe ulei rau de tot. In cazul suspendarii, DA vor fii 75 % electorat la vot dar vor vota total diferit ca si cei 52% de la locale. Va fii ïncultul dar corectul Base care respecta Constitutia contra lui Voiculescu si Mafia lui care duc deficitul bugetar in stele. Si in cei 75% electorat vor fii si muuuulti din cei de dreapta care nu au votat la locale neavind alternative precum si 2,5mil de romani de ''afara"' care vot vota orice numai poante proaste NU.
  • +7 (9 voturi)    
    CCR (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:34)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Pai si legea asta nu poate fi contestata la CCR? Si aia o pot respinge ...
    • +4 (4 voturi)    
      Cel mai probabil... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:55)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      asta se va si intampla.
  • -12 (18 voturi)    
    au dat postacii in clocot!! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:35)

    tomas [anonim]

    deh, au mult timp liber acum, dupa caderea PDL.
  • -14 (18 voturi)    
    afara cu el (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:38)

    un [anonim]

    In sfarsit apare pe hotnews o stire care sa-mi placa.
    Este cea mai buna veste de la suspendarea trecuta.
    Nu ma intereseaza nimic in afara de suspendarea istericului.Dupa aceea vreau sa faca puscarie TOTI PORTOCALII.
    Daca se va intampla, probabil ca in rromania va urma dictatura usl.Nici asta nu ma mai intereseaza.
    Tot ce vreau este sa-l vad pe basescu suspendat si dupa aceea in puscarie.
  • +12 (14 voturi)    
    suspndarea Presedintelui (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:48)

    Bosneag Iolanda [anonim]

    Rusine, rusine,rusine!
    Cei care nu au votat , probabil ca sunt acum multumiti pe ce maini a ajuns tara.
  • +12 (14 voturi)    
    Lehamite (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:50)

    Easy [anonim]

    Ponta si poporul, patria si tricolorul!!!
    Ne intoarcem cu 25 de ani in urma...
    • -10 (14 voturi)    
      adica cand era Base deputat FSN? (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:57)

      George [anonim] i-a raspuns lui Easy

      sau cand era Base ministrul pus de Iliescu?
      • 0 (2 voturi)    
        minti ca ordinarul (Miercuri, 13 iunie 2012, 19:37)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui George

        Basescu s'a nascut in ianuarie 90..
        Nu a fost secretar de stat in ultimul guvern comunist.
        nu a fos ministrul transporturilor in timpul mineriadei pus de iliescu.. nu a ramas ministru dupa ce a plecat Roman si l'a pus pe STolojan premier.. SI PDL nu s'a numit FSN.
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:01)

    [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    fum, fum, fum .... (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:14)

    X [anonim]

    nu vor reusi sa suspende pe nimeni ..asta e circ si fum aruncat in ochii romanilor pentru a-si ascunde guvernul si parlamentul incompententa, sa nu mai fim atenti la procesul distinsului Adrian Nastase ...si alti distinsi domni penali . Presedintele are prerogative sa suspende parlamentul, nu mai este reprezentativ pentru popor. Vad ca domnii parlamentari au uitat de referendumul din 2009 , si de faptul ca ar trebui redus numarul de parlamentari, la doar 300 , printre preocuparile dansilor nu includ si vointa romanilor exprimata prin referendum ? Oricum , din punctul meu de vedere , Basescu a stat in expectativa, nu a vrut sa se implice in campania de la locale, dar intra in scena, si scoate vreo 2-3 dosarele, niste inregistrari de la Secu, si le da peste bot la cinstitii astia de la USL, ca prea au luat amploare .
  • +9 (9 voturi)    
    offf (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:14)

    iulian_c [anonim]

    legislatorii astia sunt prosti cu spume .
    Fara acest filtru al curtii constitutionale s-ar face referendum la fiecare zvon de suspendare...

    Eu i-as acuza de sperjur , tradare si constituire de grup infractional organizat.


    O lege mai buna ar fi ca toti parlamentarii ( din parlamentul unicameral) dupa vot uninominal sa fie obligati sa devina independenti , sa dea si sa voteze legi cum ii dicteaza constiinta si onoarea , nu dupa cum zic "liderii".

    As vrea un articol in noua constitutie care sa defineasca clar si fara nuante si direct aplicabile acuztiile de tradarea intereseului national, subminarea economiei nationale si incalcarea juramantului dat de cei ce conduc ( presedinte , prim-ministru , parlamentari , primari ...) , si cu pedepese minim 10 ani ...
    • +5 (7 voturi)    
      erata (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:54)

      iulian_c [anonim] i-a raspuns lui iulian_c

      ...greseala mea ...
      "sa voteze legi cum le dicteaza constiinta si onoarea"
      Vad 2 scenarii :
      1 . usl-istii sunt prosti rau
      vor legea asta doar sa-l dea jos pe Basescu care mai are putin din ultimul mandat ??
      deci legea se va aplica presedintelui plecat din usl , adica lui Crin , daca e sa lucram pe visele usl-istilor . Dar Crin se afunda in rahat mult prea mult iar la alegeri nu-l va mai vedea nimeni

      2 . Le e frica rau de tot de M.R. Ungureanu care are toate sansele sa fie viitorul presedinte.
  • -6 (8 voturi)    
    Stati linistiti, il va gratia Antonescu (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:16)

    Garm [anonim]

    Antonescu are suflet si e milos, nu ca marinaru' care si-ar da si familia numai sa scape el.
  • +9 (9 voturi)    
    si acum este momentul (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:16)

    asaaa [anonim]

    sa vedem daca exista societate civila in Romania
  • +10 (10 voturi)    
    noi, capsunarii (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:30)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Daca situatia din tara continua sa se-mputa, ar fi cazul ca noi, capsunarii, sa ne punem un pic in miscare. Stiu ca bombonel a declarat ca noi n-ar trebui sa avem drept de vot - cetateni de mana a II-a - dar tocmai de-aia am putea sa ne folosim de ceea ce avem la dispozitia noastra. Noi nu putem fi cumparati nici cu marirea pensiilor, nici cu scutirea de taxe, nici cu reducerea varstei de pensionare, nici cu strazi asfaltate in preajma alegerilor, nici cu pliante varate-n cutia postala, nici cu propaganda televiziunilor aservite. Noi suntem pe cont propriu. Suntem culegatori de capsuni, constructori, ingineri, medici, studenti, fiecare putem ceva conform propriilor posibilitati. Indiferent ca suntem in Italia, Spania, Germania, Franta, Canada, SUA, Irlanda, Cipru, ambasadele SUA, Germaniei, Frantei - "greilor" mondiali - sunt langa noi, redactiile Associated Press, France Presse, Der Spiegel, BBC, Euronews ne sunt mai accesibile decat puterii de la Bucuresti, distanta dintre noi si Bruxelles, Bonn, Washington sau New York e mai mica decat cea de la Bucuresti, suntem vreo patru milioane, vreo doua cu drept de vot, va trebui sa aratam ca ne pasa - nu ca sa-i demonstram lui bombo, ci pentru viitorul nostru.
  • +8 (10 voturi)    
    Lucrurile sunt simple si limpezi (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:40)

    George [anonim]

    Asistam de ceva ani la o evidenta mineriada mediatica si politica, cam de cand Basescu i-a deranjat teribil de rau pe tovarasii penelisti cu corectitudinea sa, refuzand sa primeasca biletele galben-penale de la Tariceanu, prin care fostul premier cerea interventii in justitie, favorabile stapanului sau de atunci, Patriciu. Mineriada pe toate palierele. Basescu a deranjat cumplit de tare hidra mafiota transpartinica, si repet transpartinica, iar rezultatele le vedem prin isteria antiBasescu, umflata sistematic de aparatul propagandistic al Haznalelor lui Felix si ale lui SOV, si de gargara abjecta a unor Victor Ponta si Crin Antonescu. Tehnica este una bolsevica, securistica. Si aplicata de experti in aceste tehnici de manipulare. Unii dintre acestia, cei care in fapt conduc operatiunea, au ceva origini dinspre est de Romania, acolo unde se afla centrul de comanda si control. Ponta si Antonescu sunt doar niste bieti executanti ai unor interese ce depasesc cadrul sigurantei nationale.
  • +6 (6 voturi)    
    Astia vor sa ne scoata in strada. (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:49)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca e violenta e singurul lucru pe care-l stiu, pina la urma asta vor avea.
  • +1 (1 vot)    
    Pas cu pas spre dictatura ... (Miercuri, 13 iunie 2012, 21:33)

    habet [anonim]

    ...Saracut...popor roman,vei avea ce-ti doresti din plin.Pustiul cu facies mongoloid este tanar si in putere,iar dorinta de parvenire este enorma,.Nici nu ne dam acum bine seama ce tatuc paranoic zace in pustiul P...Momentul ii este propice,granzii Europei sunt ocupati cu criza,cand se vor trezi vor avea un nou Victor Orban la hotare...
  • -1 (3 voturi)    
    iesiti !!!! (Miercuri, 13 iunie 2012, 22:09)

    vio [anonim]

    cati ati mai ramas care sa-l sustina pe Basescu ?!
    Cred ca mai putini decat a luat PDL la alegeri !!!
    Iesiti !!!
    • +3 (3 voturi)    
      uite-mă! (Joi, 14 iunie 2012, 2:29)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Io mi-s unul! Doar că-s căpşunar, ne vedem la toamnă, la alegeri!
  • 0 (0 voturi)    
    poftim? (Joi, 14 iunie 2012, 12:35)

    Kor [utilizator]

    Ce idiotenie transparenta... Si ingrozitor de periculoasa. Pai atunci ce rol are Curtea Constitutionala daca nu acela de a amenda constitutionalitatea unor legi si hotarari? Deputatii aia doi sunt ori tampiti, ori cretini...