PDL cere demisia imediata a ministrului interimar al Educatiei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 13:25 Actualitate | Politic


​Europarlamentarul Traian Ungureanu a cerut, in numele PDL, marti, demisia ministrului interimar al Educatiei, Liviu Pop, pe care-l acuza de faptul ca propune pentru 2013 schimbarea sistemului de organizare a bacalaureatului si eliminarea camerelor de supraveghere la examenul de bacalaureat, desi este interimar pe functie, transmite Agerpres.

"Credem ca interimatul domnului Pop trebuie sa inceteze, credem ca nimeni nu are dreptul sa puna invatamantul romanesc in interimat, in paranteze si din acest motiv PDL cere demisia imediata a domnului Liviu Pop din functia de ministru al Educatiei", a declarat Traian Ungureanu, intr-o conferinta de presa.

Europarlamentarul PDL a acuzat faptul ca "in locul unui sistem de invatamant solid si competitiv apare pe zi ce trece un sistem de invatamant dezorganizat si imprevizibil".

"Autorul acestei rasturnari este Liviu Pop, ministrul interimar al Educatiei. In cateva zile, domnul Pop a anuntat proiecte de organizare a bacalaureatului si a anuntat, de asemenea, tot pentru 2013 eliminarea camerelor de supraveghere la bacalaureat. Care sunt consecintele? Unu: bulversarea examenului de bacalaureat. Asta inseamna ca elevii au aflat de la ministrul Educatiei ca nu vor da examenul pentru care s-au pregatit, ci vor da examenul pentru care nu s-au pregatit. Doi: ideea de eliminare a camerelor de supraveghere la bacalaureat este un indemn explicit la frauda. Veti spune ca indemnul este dat pentru 2013, dar semnalul a fost deja transmis si poate avea consecinte in 2012. (...) Domnul Pop se comporta ca un interimar pe veci si anunta proiecte pentru 2013, este un soi de superinterimat", a mai declarat Traian Ungureanu.

Ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, a declarat marti ca nu exclude inlocuirea, incepand de la bacalaureatul de anul viitor, a camerelor de supraveghere cu observatori din partea societatii civile si chiar a presei.

"Am spus ca poate fi discutat acest lucru. Nu am decis absolut nimic. Am vrut sa intaresc faptul ca metodologia de anul acesta prevede aceste camere si cei care contestau prezenta acestora le contestau intr-un mod ilegal, din punctul meu de vedere. Nu puteam schimba regula in timpul jocului. Pentru anul viitor avem la dispozitie perioada iulie-august si am spus ca putem gandi o chestiune de genul acesta - daca se doreste insa in locul acestor camere, daca se va ajunge aici -, observatori din randul societatii civile, din randul televiziunii si altii", a afirmat demnitarul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2337 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Si eu cer demisia acestui individ (Marţi, 5 iunie 2012, 13:41)

    Ionut [anonim]

    Nu sint parizan politic cu nimeni dar urasc prostia si nesimtirea. Din pacate d-l ministru le are pe amandoua. Dragi policieni incercati sa intelegeti, s-a terminat cu dictatura in presa, avem bloguri, avem ziare on-line, avem facebook. Nu ne mai puteti minti si prosti asa cum ati facut-o 20 de ani. Adevarul iese la iveala foarte usor astazi, avem internet si libertate de exprimare.
    Demisia incomptetentule. Sindicalist cu par de lup si masca de oaie.
    • +7 (7 voturi)    
      din nefericire (Marţi, 5 iunie 2012, 15:54)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      inca putini au acces la internet si libertate de exprimare, iar dintre astia putini voteaza, sa nu mai zic de luat atitudine. Grosul citeste clic si libertatea si se uita la tv.
      • +7 (7 voturi)    
        usl - usl (Marţi, 5 iunie 2012, 16:34)

        baronu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Pai in PSD-USL se cauta acest gen de maimute, care sa nu gandeasca prea mult, sa execute intocmai si la timp ordinele staff-ului usl (a se citi Felix voiculescu, adrian nastase, mitrea, oprisan, mazare, hrebe, antonescu - toti unu si unu, carora le pasa de orice in afara de educatia oitelor pastorite), maimute care sa arunce cu rahat acolo unde le arata sefu, care sunt dispuse sa isi dea demisia imediat dupa ce au facut o prostie si pot incasa flegmele trimise catre usl.
        In 6 luni USL-ul o sa ne intoarca 20 de ani inapoi, iar in urmatorii 4 ani o sa ne duca in feudalism.
        • +1 (1 vot)    
          Nu in feudalism (Marţi, 5 iunie 2012, 22:08)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui baronu

          Ei fac cea ce au mai facut. Construiesc o "democratie" a privilegiatilor. O "democratie" doar pentru ei.
  • +22 (22 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 5 iunie 2012, 13:49)

    nica [anonim]

    Domnilor din PDL,
    Ce inseamna acest non combat?? Dl Blaga, daca nu iesiti la atac va infundati rau de tot. Nu trebuie sa atacati irational, ca har Domnului, aveti ce, dar trebuie sa iesiti din acest "silentio stampa". Nu pot sa inteleg acest partid ! De ce tac toti. Numai cateva voci raslete: Macovei, Cezar Preda, Tru.

    Nu fiti populisti, dar atrageti oamenilor in mod rational atentia ce aberatii face guvernul. Asa nimeni nu stie ca traiti daca nu faceti stiri.
    • +5 (5 voturi)    
      E blat! (Marţi, 5 iunie 2012, 14:19)

      balabangrajdan [anonim] i-a raspuns lui nica

      E blat si non-combat facut de plescarii dinosaurieni din pdl cu counterpartii lor din psd. Miza este eliminarea unora ca Macovei, Ungureanu, etc. pt. 'pupat piata endependenti' intre Toader, Boagiu, Blaga, etc. si Nastase, Hrebenciuc et co.
      Altfel cum sa explici reactiile soporifice ale dinosaurienilor, incepind cu netaxarea imposturilor gen Ponta master in justitie la Catania si la Ovidiu Sincai! Normal, pentru ca si printre ei sunt impostori de acelasi calibru. Ce sa mai vorbim de aparitiile plecate la tv in fata istericelor gen Dana Grecu?
    • +7 (7 voturi)    
      Trezeste-te opozitie adormita! (Marţi, 5 iunie 2012, 14:55)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui nica

      Ar cam fi timpul sa depuneti o motiune de cenzura. Nu numarul de voturi pe care le aveti conteaza, ci gestul de protest in sine. Vrem sa vedem lista parlamentarilor care vor ca romanii sa aiba copii prosti si lipsiti de invatatura! Si cei care-i sustin pe smenarii care le iau profesorilor 1% din leafa pe statul de plata, ca sa strigam : hotii!
      Astea binenteles daca nu sunteti deja intelesi cu ei..
  • +14 (14 voturi)    
    personaj submediocru (Marţi, 5 iunie 2012, 13:51)

    emanuel cetateanu [anonim]

    Din ce lume vine acest surogat de ministru? Cand te uiti la el pare prost dar cand deschide si gura iti dai seama ce tampit este§ Alta greseluta a lui pontanacu sau o lipsa acuta si ingrijoratoare de cadre in usl? Se reintinde un colac de salvare submediocritatilor din invatamantul romanesc ceea ce este o mare prostie.
    • +2 (2 voturi)    
      a anulat CA din scoli? (Marţi, 5 iunie 2012, 17:12)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui emanuel cetateanu

      acest sindicalist vopsit ministru a desfiintat cumva Consiliile de Administratie din scoli????? Ministrul spune CA ce sa faca cu directorul fiecarei scoli? adica calca in picioare parintii (33%), primariile (33%) si profii insisi (33%)????? ministrul organizeaza examen de director in fiecare scoala, nu CA? DEMISIA, DEMISIA, DEMISIA!!! si repede!
  • +16 (16 voturi)    
    de acord (Marţi, 5 iunie 2012, 13:54)

    anion [utilizator]

    Prezenta observatorilor de la ONG-uri, televiziuni, tate de la tara, betivii din sant, etc. este salutara. Cu o conditie; sa fie supravegheati cu camere de luat vederi.
    • +7 (7 voturi)    
      cea mai tare (Marţi, 5 iunie 2012, 14:09)

      luci [anonim] i-a raspuns lui anion

      gluma... felicitari...
      sau poate unii in prostia lor considera camerele de luat vederi corupte? mai stii...
  • +5 (5 voturi)    
    mari diferente.. (Marţi, 5 iunie 2012, 14:09)

    catalin_mattei [utilizator]

    europarlamentarii pdl devin mult mai vocali de cand partidul se afla in opozitie.. daca erau la fel de atasati valorilor ce le ridica la nivelul de principii de viata am fi avut un PDL inca la guvernare.. dar cum cu banul este alt jupan au stat cumintei .
  • +8 (8 voturi)    
    Am ras dar nu e de ras... (Marţi, 5 iunie 2012, 14:17)

    Maria [anonim]

    Am ras in sfarsit pe ziua de azi, dar nu e de ras! Individul asta (ministru cu mutra si apucaturi de Pacalici) e incremenit in prostie. Luati-l de acolo oameni buni! Orice om intreg la mine care a dat vreun examen la viata lui, oricat de emotiv ar fi cand vede subiectele se concentreaza si da... tot ceea ce a invatat. Psihologii ar putea spune ca la examen nu este permis sa fi distras de niciun eveniment darmite aparitii hilare, bizare.... Ne prostim oare toti in tara asta ?
  • +7 (7 voturi)    
    Non valoare (Marţi, 5 iunie 2012, 14:27)

    mitic [anonim]

    Este un surogat de ministru care nu-si exprima decat interesele lui si ale clicii din spatele lui.
    Si nici acelea, corect!
    Crezi ca in calitate de parinte imi doresc un copil care sa copieze la bac? Te inseli.
    Subiectele de anul acesta au fost atat de usoare incat nivelul pregatirii elevilor ma ingrijoreaza.
    Asa ca demisioneaza cat mai repede.
    Interimatul trebuie sa ia sfarsit.
  • +8 (8 voturi)    
    Pusculita Ministrului Pop (Marţi, 5 iunie 2012, 14:29)

    Dianora [utilizator]

    Despre colectarea taxelor sindicale pe statul de plata, in dispretul unei hotarari judecatoresti nu spuneti nimic? O mica socoteala:
    400.000dascali x 10lei cotizatie(mediu) x 10 luni = 40milioane lei =aprox 10 mil (groso modo)/ pe an.
    Cam asta e targhetul de incasari (modest vorbind) pe care actualul ministru le aduce in pusculita sindicatelor din care si el face parte!
    Daca-i mai vedeti jucand pinguinul, desi ma indoiesc, sa stiti cine a platit ansamblul de cantece si dansuri!
    • +6 (6 voturi)    
      10 milioane euro, (Marţi, 5 iunie 2012, 15:02)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

      evident!
  • +7 (7 voturi)    
    camere, spagari si pomanagii (Marţi, 5 iunie 2012, 14:41)

    oilman [utilizator]

    interesant ministru al invatamintului (a treia incercare...) in cel mai cinstit guvern de la razboaiele daco - romane. Intii vine cu o pomana uriasa la sindicate - mafia obtine (inapoi) bani si putere bolshevicii obtine ceva voturi; apoi vrea sa inlocuiasca camerele, care au pus lumina pe adevarata valoare a invatamintului din Romania, cu diversi indivizi - presa, observatori, - intr-un cuvint potentiali spagari care insa sa asigure ca cine trebuie (sau cine da cit trebuie) trece - scuzati banii nu sint personali ci pentru partid - cred ca am ami auzit asta ....
  • +5 (5 voturi)    
    ,,,,, (Marţi, 5 iunie 2012, 14:58)

    poara [anonim]

    a intregului guvren
    ca baiatul nu face de capul lui....are in spate MAFIA invatamantului
  • +3 (3 voturi)    
    Sa comparam (Marţi, 5 iunie 2012, 16:15)

    M.Ciobanu [anonim]

    Matematicianul Felix Klein a spus: orice om are un orizont al vederilor sale. Pe masura ce avanseaza in varsta, acest orizont se ingusteaza. Si cand ajunge la un punct, omul zice:"Acest este punctul meu de vedere". ministrul (cu m) Liviu Pop spune:"Am vrut sa intaresc faptul ca metodologia de anul acesta prevede aceste camere si cei care contestau prezenta acestora le contestau intr-un mod ilegal, din punctul meu de vedere." Daca mai si analizam fraza citata, ne luam cu mainile de par, vazand pe mana cui a ajuns invatamantul romanesc.