Romanii plecati afara, curtati intens de PDL. Roberta Anastase: Legea votului prin corespondenta este o solutie dreapta pentru cei peste 3 milioane de romani din strainatate

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 16:17 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase si secretarul de stat al Departamentului Romanii de Pretutindeni, Eugen Tomac, au pledat pentru legea votului prin corespondenta la prima editie a Forumului Romanilor de pretutindeni. Anastase a declarat ca legea votului prin corespondenta este gest de reparatie morala pentru romanii plecati in afara, dar conectati la realitatile romanesti. Secretarul de stat Eugen Tomac le-a spus reprezentantilor romanilor din diaspora ca trebuie sa mearga la vot pentru ca statul roman sa-i poata sprijini mai mult.

"Legea votului prin corespondenta este o tema importanta, e un gest de reparatie morala pentru romanii plecati in afara, dar conectati la realitatile romanesti. (...) Legea permite sa revina in dezbatere publica o recunoastere a drepturilor romanilor de pretutindeni. Comunitatile romanesti au nevoie de legi dinamice, care sa fie adoptate. E prima oara cand abordam relatia cu romanii de pretutindeni printr-o strategie care vizeaza unitatea si sprijinirea celor care au ales sa traiasca in afara granitelor pentru rezolvarea problemelor lor", a declarat Roberta Anastase.

Presedintele Camerei Deputatilor le-a explicat reprezentantilor romanilor din strainatate ca beneficiile legii sunt "pentru romani, nu pentru un partid politic".

"Legea e o solutie dreapta pentru cei peste trei milioane de romani ce au ales sa traiasca in afara tarii. Cine se teme de votul prin corespondenta, se teme de fapt de optiunea in sine a romanilor. Asa se vede ca deciziile dure de reforma ale statului sunt aprobate si de cei care traiesc la Roma, Londra sau Madrid", a explicat  Anastase.

Secretarul de stat al depratamentului romanii de pretutindeni Eugen Tomac le-a vorbit participantilor depre necesitate prezentarii in umar cat mai mare la vot pentru ca statul roman sa-i poata sprijini mai mult .

"Cred ca sprijinul pe care poate sa-l ofere in viitor statul roman va fi mult mai mare daca dumneavostra  in calitate de lideri ai romanilor aflati peste hotare ii veti convinge pe conationalii nostri sa se prezinte la vot indiferent cum voteaza. Cu cat mai mare va fi procentul cetatenilor romani care se prezinta la urne in timpul competitiilor electorale cu atat mai mare va fi spriijinul pe care statul roman poate sa-l acorde romanilor, indiferent unde locuiesc", le-a transmis  Eugen Tomac celor prezenti la Forumul Romanilor de Pretutindeni" . a explicat secretarul de stat.

In mapele primite de catre invitati este proiectul de lege privind votul prin corespondenta. Proiectul a fost initiat de Ministerul de Externe si supus dezbaterii publice si se adreseaza  cetatenilor romani, care au drept de vot conform legislatiei romane si au domiciliul sau resedinta in strainatate.
  • Initiativa stipluleaza ca romanii din strainatate care doresc sa voteze prin corespondenta trebuie sa adreseze in acest sens o cerere scrisa de inscriere in registrele electorale la misiunea diplomatica a Romaniei din statul de domiciliu sau resedinta sau la oficiul consular al Romaniei in a carei/a carui circumscriptie consulara acestia isi au domiciliul sau resedinta. Cererea trebuie adresata cu cel putin 30 de zile inaintea datei scrutinului.
  • Potrivit proiectului, cu cel putin 15 zile inainte de ziua scrutinului, misiunea diplomatica va transmite, pe cheltuiala ministerului de Externe, prin posta si cu confirmare de primire, fiecarui cetatean roman inscris in registrul electoral, documentele necesare exercitarii votului prin corespondenta: buletin de vot, plic interior, certificat de alegator, plic exterior si instructiuni cu privire la procedura exprimarii votului prin corespondenta.
Plicul exterior va avea imprimata, ca adresa a destinatarului, adresa misiunii diplomatice sau a oficiului consular in functie de situatie.

Prima editie a Forumului Romanilor de pretutindeni se desfasoara la Palatul Parlmentului in perioada 30 septembrie-1 octombrie si are abordeaza teme care vizeaza programele, proiectele statului pentru romanii de pretutindeni, identitatea romaneasca in context european si international, drepturile si obligatiile cetatenilor romani care traiesc in afara granitelor.

Evenimentul este organizat de Camera Deputatilor si Guvernul prin Departamentul pentru Romanii de Pretutindeni si participa  200 de reprezentanti ai societatii civile si ai asociatiilor romanilor din afara granitelor tarii - Italia, Spania, Germania, Marea Britanie, Statele Unite ale Americii, Canada, Franta, Elvetia si Moldova.

La deschiderea lucrarilor au participat premierul Emil Boc, ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, secretarul de stat in departamentul pentru romanii de pretutindeni, Eugen Tomac si presedintele Academiei Romane, Ionel Haiduc.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1076 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    aha.... (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:31)

    me [anonim]

    si ce garantie vom avea ca acele voturi nu vor fi furate...?!?!?!
    cele normale sunt ceva mai greu de furat.... dar cele electronice vor fi infiorator de usor de manarit...
    • -1 (15 voturi)    
      roberta, matematiciana (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:56)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui me

      3 milioane de romani in strainatate, 4 milioane de voturi pt PDL
      • +1 (3 voturi)    
        bietii uslasi (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 1:05)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ce te sperie mai tare? cele 3 milioane care chiar nu vor sa voteze USL sau posiblitatea ca pdl sa fure un milion de voturi?

        oricum mie nu mi-e prea clar din 'procedura' asta cum doveste cetateanul 'corespondent' ca este cine pretinde. o cerere scrisa poate trimite oricine.
    • 0 (0 voturi)    
      adevarata miza este votul cetatenilor din Moldova! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:56)

      goguvasile [anonim] i-a raspuns lui me

      Inca o escrocherie PDL. Doar asta este singurul lucru care ii mai poate salva. Dar am o veste petru ei. Chiar cred ca ceilati ii vor mai suporta? Rabdarea are limite!
  • +6 (18 voturi)    
    Da (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:36)

    Cocolina [utilizator]

    asa ar fi normal.sa fim in rand cu alte tari civilizate!Eu nu vreau sa fac 200 km ca sa pot sa votez pt tara mea.
    • +1 (11 voturi)    
      eu vreau (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:12)

      cici [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

      Eu vreau ca tu sa poti vota mai usor daca ai veni regulat sau daca te-ai stabili dupa 2 zile pentru 4 ani in Romania. Daca esti stabilita peste hotare (intr-o universitate banuiesc) prefer sa faci 500 km pana la o cabina de vot, sau, chiar mai bine, sa nu votezi deloc...tine-ti votul pentru cand obtii cetatenia in tara in care esti stabilita si lasa-ne pe NOI sa judecam pentru societatea in care NOI traim. Mi se pare o nesimtire crasa ca tu sa votezi pentru noi.
      • +1 (9 voturi)    
        Gaga "Patriotul" (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:39)

        Vanatoru' de tampiti [anonim] i-a raspuns lui cici

        Dupa logica lui Gaga, daca Eminescu ar trai astazi si ar fi la studii la Viena, ar da dovada de o "nesimtire crasa" daca ar dori sa voteze la alegerile parlamentare din Romania, nu-i asa?
        Doar noi cei din Tara avem dreptul sa votam, Eminescu sa ne mai lase in pace cu votul lui, ca doar n-a mancat "salam cu soia"...
        • -2 (6 voturi)    
          mai ia un obraz de aici (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:01)

          cici [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru' de tampiti

          Dupa logica ta ar fi de acceptat ca un medic roman sa aiba drepturi egale cu ceilalti mebri in CSAT (si in eventualitatea unei decizii care sa presupuna...stiu eu...siguranta nationala...sa aiba drept de veto)...
          Oare chiar nu mai are nimeni logica in tara asta? Nu mai e materie de clasa a 10-a ? Sau avem tot mai multi care nu s-au "udat" cand au trecut prin scoli?
          • +2 (4 voturi)    
            mai ia o bucata de logica... (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:50)

            Vanatoru' de tampiti [anonim] i-a raspuns lui cici

            Oare la alegerile parlamentare au drept de vot numai membrii CSAT? Ceilalti cetateni romani (inclusiv un medic roman) n-au drept de vot?
      • +1 (9 voturi)    
        Tie? (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:20)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui cici

        ti se pare o nesimtire crasa sa votez???Doar tu esti roman,eu nu??Asa ati fost invatati de psd?exista cetateni romani cu drept de vot,altii mai mult ,altii mai putin??Afla ca SI PE NOI ne intereseaza soarta tarii pe care o iubim,suntem atenti la realitatile din tara indiferent unde ne-am afla.Si cel mai important:NU VOTAM PRIN PRISMA POMENILOR ELECTORALE cum faci tu sau altii,ci pt ca ne intereseaza ce tara vor avea copiii nostri.Sa-ti fie rusine!!!
        • +1 (3 voturi)    
          Hmmm (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 2:13)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

          Cetatenii israelieni NU au voie sa voteze decat daca sunt in Israel...
          Oare asta nu te pune pe ganduri?!
        • 0 (0 voturi)    
          va doare undeva (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 19:09)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

          judecati ceva, despre care aflati de la stiri sau din ziare, pentru ca realitatile vietii in Romania nu va lovesc. Dimpotriva, simtiti o usoara satisfactie si va simtiti mai impliniti cand vedeti ce masuri antipopulare gratuite si de austeritate extrema, ( inchiderea spitalelor si a scolilor, restrangerea asistentei medicale, etc) iau guvernantii nostri, nefolosindc mai nimic din banii europeni, nevalorificand certificatele de emisie de carbon etc. , cheltuind din banii publici (Bechtel). E ca si cum as vota eu pentru .Rusia citind din ziare si uitandu-ma la stiri
      • +3 (5 voturi)    
        vezi sa nu (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:27)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui cici

        Cat timp trimit bani in tara o sa-mi si execut dreptul legitim de a vota. Tu votezi pentru societatea in care traiesti, eu pentru cea in care investesc.
  • +5 (9 voturi)    
    Sperantele PDL sunt in strainatate! (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:38)

    Constantin [anonim]

    Cine se aseamana se aduna, si PDL si emigrantii nu se pot adapta la mocirla romaneasca. Dar ca sa ajungi la diamante, asa cum a ajuns Caragiale, e musai sa cunosti mocirla pe de rost
    • 0 (0 voturi)    
      ce-ar fi (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 19:42)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      PDL-istilor sa va uniti cu diaspora pentru totdeauna si sa ne lasati in mocirla noastra romaneasca, pentru ca si asa nu aveti nici o treaba cu Romania si cu interesele ei. Discreditati insasi neamul romanesc , inclusiv pe voi.
  • -1 (15 voturi)    
    marmota, ciocolata si voturile.... (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:47)

    hot news [utilizator]

    Exact la cum sa faca o reparatie morala se gandesc astia din PDL, cum mor ei de binele romanilor de peste granita... imi dau lacrimile.

    Nu am nicio indoiala ca d-na Anastase nu este nicidecum o parvenita "de la tara" ci se gandeste exclusiv la valorile democratice..

    Sa fim seriosi, marele merit al PDL este ca in cativa ani de guvernare a ajuns sa fie un partid mai hidos decat PSD-ul....
  • +3 (11 voturi)    
    Rosia Montana (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:59)

    sorin [anonim]

    Daca PDL-ul si presedintele Basescu vor promova proiectul Rosia Montana, ii asigur ca nu vor primi voturi din diaspora.
    Miscarea de contestare a acestui proirct nenorocit prinde contur printre romanii din strainatate asa ca...dragi PDListi sa nu visatzi la voturi de la noi!
    • +6 (8 voturi)    
      Confirm!! (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:55)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Bine, nu ma erijez in reprezentant al conationalilor mei , insa pentru mine cel putin, promovarea acestui proiect nenerocit, este un lucru atat de grav, incat nu numai ca nu voi vota vreodata pe ..marii sustinatori ai acestuia( PDL, presedintele actual, etc) , insa as vrea sa fie si o ancheta serioasa pe acest subiect. Ca prea nu este nimeni responsabil de nimic..! Sunt consternata de modul cum mafiotii de la RMGC sunt sustinuti in a cosmetiza totul pentru a ajunge acolo unde vor.
  • +7 (15 voturi)    
    Buna ideea votului prin corespondenta (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:02)

    Radu, Elvetia [anonim]

    La noi in Elvetia este o procedura cunoscuta si aplicata permanent. In ultimii 15 ani nu am mai fost la nici un birou de vot, desi acesta se afla aproape de casa. Pentru a vota la ambasada din Berna faceam mereu 250km, dus-intors. Celor care nu inteleg situatia le propun bucurestenilor sa voteze la Sinaia platind desigur transportul.
    • +1 (11 voturi)    
      eu cred ca e normal sa platesti! (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:02)

      costache [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      Noi, astia din tara, ne platim votul prin taxele si impozitele pe care le platim statului roman. "La voi in Elvetia " nu se platesc taxe catre statul roman! Asa ca daca ai chef sa-ti exerciti dreptul de vot, plateste-ti macar drumul pana la sectia din ambasada! Ca materialele de vot oricum le platim tot noi, astia din tara!
      • +1 (5 voturi)    
        Asa (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:32)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui costache

        Nici somerii nu platesc impozite. Nici asistatii social. Nici studentii sau elevii cu drept de vot. Nici majoritatea pensionarilor, nici multi dintre tarani, nici cersetorii. De fapt, in Romania platesc impozite mult mai putini decat cei ce nu platesc. Si-atunci, propui sa se acorde drept de vot doar celor ce achita sume in contul statului roman?
      • +3 (7 voturi)    
        gandire de doi lei (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:47)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui costache

        Dar cele peste o suta de miliarde bagate de diaspora au fost bune la gust, nu-i asa?Gandire comunista ai. Daca in toata Europa civilizata se votaeaza asa de ce nu si la noi. Tu crezi ca drumul pana la ambasada ajuta Romania? Ecologic vorbind e un dezastru. Combustibil,poluare ,timpul pierdut dar unii au acest interes asa precum securistii. Tu nu poti fi securist la mentalitatea ta doar un amarat de turnator sau un bugetar care tine la cascavul lui chiar daca Romania s-ar prabusii precum Grecia. Doamne da sa introduca votul prin corespondenta sa terminam o data revolutia inceputa si sa intram intre tarile civilizate.
        • -2 (6 voturi)    
          hai acasa...hai cu noi... (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:21)

          cici [anonim] i-a raspuns lui FLORIO

          Partea cu poluarea reprezinta exact gandirea limitata, redusa a unuia care o duce bine, care nu are griji, stres inutil provocat de niste organisme ale statului care sa lucreze tocmai impotriva lui. Iar banii din diaspora bagati in tara, sigur nu vin din buzunarele celor stabiliti acolo, ci din ale celor care merg sa lucreze temporar, sezonier, ale acelora pentru care ultima grija e votul (prima fiind supravietuirea).
          Asa ca va rugam voi pe cei stabiliti in diaspora sa salvati planeta si sa nu va deplasati pana la cabinele de vot.
          Se vede de la o posta traiul occidental - naivitate cat cuprinde.
          • -1 (3 voturi)    
            Idioti (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:02)

            Madalina [anonim] i-a raspuns lui cici

            Ce ar fii daca as da statul roman in judecata la CEDO pentru incalcarea dreptului meu constitutional de a vota? Pana la urma argumentul vostru suprem e ca nu platesc taxe in Romania? Pai platesc baieti, impozit pe proprietate, cotizez si la casa de sanatate desi nu folosesc, in plus cotizez la greu sa-mi tin familia ramasa acasa.
            Am dreptul sa votez si ma gandesc serios sa il obtin prin CEDO poate dupa ce veti plati despagubiri (prin intermediul bugetului) o sa va aduceti aminte ca diaspora nu sunt cetateni doar cand va convine voua.
            Votul din Romania se fura de ani de zile, dar acuma votul prin corespondenta a devenit raul suprem.
            PS. Uneori o privire din afara situatiei e mai obiectiva decat una din interior.
            • +1 (1 vot)    
              nu-i bai, venim acasa! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 7:59)

              roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Madalina

              Stiind cand vor fi alegerile, ne putem lua chiar concediu, asa ca nu scapati asa usor de noi! Parintii nostri traiesc in tara si avem datoria sa le facem viata mai usoara. Asa ca nu va fie frica, va vom ajuta sa traiti in curand ca fara si bineinteles sa si munciti ca afara, draga "mos Costache". Avem medicamente pentru boala "mainii-ntinse". Lumea a evoluat, votul prin corespondenta e o normalitate, chiar daca pentru unii e greu de imaginat.
    • -2 (6 voturi)    
      Tara mea... e cand imi da...cand sa dau... e a lor (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:23)

      aisionline [anonim] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      Dar nu mai bine te prezinti tu in tara?
      Cate taxe ai platit pentru Romania ca sa imi decizi tu mie soarta, in timp ce stai frumos in Swiss?
  • +1 (5 voturi)    
    Corectie (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:07)

    firstfb [utilizator]

    Secretarul de stat Eugen Tomac le-a spus reprezentantilor romanilor din diaspora ca trebuie sa mearga la vot pentru ca statul roman sa-i poata sprijini mai mult.

    Corectie dle Tomac: Romanii din diaspora trebuie sa poata sa voteze fiindca asa e corect si ca obligatie civica.
    Noi nu asteptam nimic de la statul roman (ca nuanta) si sprijinul trebuie inteles DOAR ca asistenta consulara/ambasade etc - nu vrem nimic de la stat decat drepturile noastre si atat.
  • 0 (6 voturi)    
    Incredibil (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:09)

    Chupacabra [anonim]

    "trebuie sa mearga la vot pentru ca statul roman sa-i poata sprijini mai mult"

    Cred ca e o gluma. Ce sprijin bre? Eventual moral, sa ne asigure ca n-are rost sa ne intoarcem.
  • +5 (5 voturi)    
    impertinenta (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:29)

    ady [anonim]

    votul prin corespondenta ar fi ceva normal//dar nu pot sa ignor caracterul ipocrit,populist - ca exemplu la ambasada din Londra.. sa ne referim la asistenta consulara,aceeasi smecheri din toate timpurile ,de fapt jecmaneala pe fata a propriilor cetateni ..£90 pt o hartie????
  • 0 (2 voturi)    
    Titlu total nepotrivit ziarist manipulator (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:30)

    judex [anonim]

    Votul este universal, toti politicienii ar trebui sa se asigure ca sprijina exprimarea cat mai completa a electoratului roman. Ca urmare, este degradant pentru un ziarist onest sa-i considere c"lingusitori" pe politicienii care vor sa asigure exprimarea intregului electorat, si sa nu o opuna in comentariul sau eforturilor altor politicieni de a suprima cea mai importanta functie cetateneasca: exprimarea prin vot. Cele mai la indemana exemple, chiar si pentru un ziarist incepator, (cu o singura conditie - sa fie onest) ar fi propunerea fractiunilor de vot pentru diaspora emanata din tartacuta lui Nastase, sau propunerea rizibilului Crin cu legarea de bacsis a diasporei.
  • 0 (8 voturi)    
    cum vad eu lucrurile... (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:57)

    costache [anonim]

    Din punctul meu de vedere, lucrurile stau asa: eu muncesc in tara si, in consecinta, platesc taxe si impozite statului roman. Alti cetateni muncesc prin alte parti ale lumii si platesc taxe/impozite altor state. (Bravo lor!) Si Roberta zice sa plateasca statul roman (din taxele mele) pentru votul (plicuri, timbre, formulare, etc) celor care nu platesc taxe catre statul roman! Da de ce? Caci ei daca nu traiesc in tara, ii doare fix undeva si de PLD si de USL, interactiunea lor cu statul roman fiind minima! Nu mai pomenesc de problemele cu numaratoarea, stiute fiind "aptitudinile" Robertai....

    Si o intrebare pentru inteleptii de pe forum: daca posta (americana, ucrainiana, mongoleza, argentiniana, marocana, finlandeza, care o fi... ca votul prin corespondenta e pe toata planeta, nu?) aduce buletinele de vot DUPA ce BEC anunta incheierea numaratorii, cum procedam? Cine isi asuma anularea voturilor unor cetateni?
    • +4 (6 voturi)    
      Buna idee (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:36)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui costache

      Hai sa conditionam dreptul de vot de plata unor impozite. Asa, cel putin jumatate din populatia peste 18 ani a Romaniei nu ar mai avea niciun drept de exprimare. Adio asistatilor social, pensionarilor, somerilor. Vreti sa votati? Platiti, stimabililor, o suma babana. Cam asta e ideea, nu? Gresita, infiorator de eronata, dar emanata de capul cuiva.
      • +1 (5 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 2:24)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Closed

        Votul nu trebuie conditionat de plata unor impozite ci de a locui in tara!
        Asa arata regula jocului in Israel...
        Cine nu locuieste in tara, isi poate bate joc de vot alegand ciudati(dd, pp, etc) pentru ca el nu va suferi ci se va distra copios pe spatele nostru.
        Drept la vot sa aiba numai cei care locuiesc in Romania...ceilalti nu.
        Cred ca daca s-ar pune la vot eutanasierea romanilor din Romania, diaspora ar vota pentru...ca nu i-ar durea.
        • -1 (3 voturi)    
          Chiar crezi ce spui???? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:05)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          Eu cred ca e invers, daca toata diaspora s-ar afla intr-un avion care s-ar prabusi, ai fi cel mai fericit, asa-i? Halal...dar noi nu te renegam, unii se mai si dezmeticesc.
          • -1 (1 vot)    
            Hmmm (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 23:57)

            MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

            Esti foarte slab la logica.
            Cred ca daca recitesti ce ai scris nici tu nu intelegi nimic.
            Se vede ca nu ai exercitiul gandirii...
    • 0 (6 voturi)    
      huh? (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:53)

      Le Meow [utilizator] i-a raspuns lui costache

      Dar cand intra in fiecare an cateva miliarde de euro in tara venind de la romanii din afara e bine, nu? Ia imagineaza-ti cam pe unde ar fi cursul euro/leu daca intrarile anuale de valuta ar fi cu cateva miliarde de euro mai mici. Cam ce rate ar avea de platit la banci vajnicii romani cu credite in euro?

      Mai mult, toti banii aia sunt cheltuiti (de rude) in Romania, generand venituri din TVA in Romania. Cu alte cuvinte, la fiecare miliard de euro intrat in tara, statul aduna 240 de milioane (tot de euro).

      Cam ce venituri genereaza pentru stat milioanele de tarani de pe ogoarele patriei, care au dreptul sa-si dea votul pe un kil de zahar?
      • -2 (6 voturi)    
        desteptule.... (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:49)

        cici [anonim] i-a raspuns lui Le Meow

        ///
        Sa-mi spui tu cate produse romanesti cumpara snobii parveniti din Romanica atunci cand primesc euro-ii din diaspora. Gresie si faianta din Italia, telefoane scumpe (not Jucu), electrocasnice de import s.a.m.d. Nu mai zic de vacantele facute tot in afara ranitelor.
        Cati romani isi cumpara cu bani din diaspora frigidere arctic, Dacia Logan sau vacante prin muntii Romaniei?!@?!
        • +2 (2 voturi)    
          ce-are una cu alta? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 2:20)

          Le Meow [utilizator] i-a raspuns lui cici

          Nu conteaza unde sunt produse gresia, telefoanele sau ce se mai cumpara in Romania. Cata vreme sunt cumparate in Romania de la firme romanesti (chiar si importatoare), se plateste TVA statului roman.

          A, daca produsele sunt romanesti, e adevarat ca statul beneficiaza de si mai multe incasari (impozitul pe profitul firmelor romanesti care vand produsele alea).

          Ai uitat sa vorbesti despre cursul euro/leu si implicatiile lui pentru sutele de mii de romani patrioti cu imprumuturi in euro la banci straine. Cu asta cum ramane?
        • 0 (0 voturi)    
          ai dreptate, dar... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:09)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui cici

          daca stai acasa fa reclama produselor romanesti, incearca sa-ti convingi cunoscutii ca economia noastra trebuie sustinuta, ma-ndoiesc ca toti romanii inteleg asta, e nevoie de oameni ca D-ta carev sa le explice.
  • +3 (5 voturi)    
    ar fi normal(dar va fi si corect?) (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:00)

    gigi n [anonim]

    Este usor de inteles opozitiia psd-romanii din strainatate nefiind in majoritate gorjeni,olteni,teleormaneni,calaraseni,etc.nu vor vota acest partid cu adevarat antiromanesc.
  • -3 (9 voturi)    
    vot (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:31)

    Spock [anonim]

    Vasazica cei 3 milioane sa-mi spuna mie in ce rahat sa traiesc in urmatorii 4 ani?
    No way! Ai plecat, fii fericit!
    • +1 (3 voturi)    
      @spock (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:12)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui Spock

      Amice nu de diaspora trebuie sa-ti fie frica, alea 3 milioane de votanti se pot contracara usor cu cele 10-15 milioane de votanti din Romania. La urma urmei ei traiesc in tara, nu ar fii interesul lor sa mearga la vot?
    • +1 (5 voturi)    
      asa, asa (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:35)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Spock

      Lasa-i mai bine pe cele cateva milioane de pensionari, paraziti asistati social, taranoi fara educatie, bugetari folositi ca masa de manevra, sau someri sa decida cum e mai bine sa se traiasca in tara, ca doar ei sunt simbolul succesului in tara.

      Hai sa fim serios. Majoritatea celor plecati sunt romani care nu se dau inapoi de la munca, au curajul sa-si asume riscuri, spera la o viata mai buna si incearca sa lupte pentru asta. In plus, mai si trimit miliarde de euro anual.

      Noroc cu diaspora. Altfel lucrurile ar fi cu mult mai rele si pentru voi (prin voi nu ma refer la cei ramasi in tara, ci la cei care nu sunt in stare sa mai si gandeasca).
      • +1 (3 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 2:36)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        =Lasa-i mai bine pe cele cateva milioane de pensionari, paraziti asistati social, taranoi fara educatie, bugetari folositi ca masa de manevra, sau someri sa decida cum e mai bine sa se traiasca in tara, ca doar ei sunt simbolul succesului in tara.=
        Esti penibil ca om.
        -Pensionarii si-au platit pensiile cu varf si indesat.
        Nu mai vorbesc cati au cotizat si nu au mai apucat pensia.
        -Cine si de ce este "parazit asistat social"?
        La cine te referi?
        Sau vorbesti in dodii...
        -Taranoi fara educatie...
        Vai,vai, dar se vede cat de "educat" esti tu...cred ca un "taranoi" este om de stiinta pe langa tine.
        -Bugetarii=sunt si reprezinta intelectualitatea...in privat nu se cauta decat robotei.
        Profesori, doctori, cercetatori, etc reprezinta bugetarii.
        -Somerii si-au platit lunar somajul pe care-i iau micsorat si putine luni...
        PS.Simbolul "succesului" in "afara" il vedem zilnic la tv: hoti, talhari, cersetori, inculti strangand recolte, batausi prin baruri, betivi profesionisti, fete in casa, prostituate, etc.
        Din cauza lor este pusa Romania la zid de tarile civilizate ale Europei...nu din cauza romanilor din Romania.
  • +1 (5 voturi)    
    Ce are ziarista cu romanii din strainatate? (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:48)

    mircea [anonim]

    Sa inspirat de la Antonescu si-i considera pe romanii din strainatate ca oameni de rangul doi,fara drepturi.Eu cred ca romanii din strainatate sunt mai lucizi decat multi romani din tara.Multi dintre romanii care acum injura guvernul ,ar gandi altfel daca ar avea ocazia sa mearga pentru o perioada in strainatate.Am discutat recent cu un roman intors din Spania.Spune ca in Spania este mai rau ca la noi si datorita faptului ca nu sunt obisnuiti cu constrangerile bugetare dar si pentru-ca nu au luat masuri de restrangere a cheltuielilor mai din timp.
  • +2 (6 voturi)    
    votul prin corespondenta (Vineri, 30 septembrie 2011, 19:54)

    paul [anonim]

    Numai niste oameni abjecti fara cea mai mica educatie civica si democratica pot face afirmatiile de mai sus: cum ca romanii din strainatate nu platesc taxe deci nu au drept de vot. Gandire securista, de activisti de partid la Semanatoarea!!!
    Sa lasam soarta Romaniei pe seama schimonositilor de bautura, a celor care nu pot sa faca deosebirea intre propria lor mana stanga de cea dreapta daramite intre stanga si dreapta politica, a celor care-si dau votul pentru o galeata, o sacosa sau 50 lei impartite in fata sectiei de votare, a celor care vai, "traiesc si muncesc in aceasta tarisoara si sunt platitori de taxe"....Te bufneste rasul: platitori de taxe in Romania,... tara cu cea mai mica rata de colectare a taxelor din Europa.....Din cauza votului acestora am ratat ultimii 20 de ani si suntem in halul in care suntem, ramasi in continuare la stadiul de "nu ne vindem tara"..mai bine furam din ea tot ce se poate...Sa fim seriosi, mizele sunt cu totul altele: diaspora s-a desteptat, a inteles cum sta treaba cu democratia asta care presupune drepturi dar si obligatii, a inteles ce inseamna demagogia politica si cine o practica, a inteles care sunt mizele ca Romania sa se desparta de statutul de tara balcanica de mana a doua si va vota evident in consecinta spre disperarea celor care ar vrea sa impiedice acest lucru.
  • -2 (4 voturi)    
    Ca de-obicei.. (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:38)

    esop [anonim]

    oamenii se reped unii la gitul celorlati, orbiti fiind de parerile personale, ignorind sa acorde atentie esentei problemei.

    De altfel, este o tactica bine-cunoscuta politicului si de aceea se si lanseaza asemenea "bombe".

    In primul rind, voturile constituie valuta forte a tuturor partidelor si/sau politicienilor de oriunde. Asadar, cu cit mai multe voturi cu atit mai credibile sint rezultatele de validare a circului numit alegeri.

    Practica votului prin "corespondenta" este larg raspindita, ceea ce confirma exact ceea ce am spus mai sus.

    Desi sint stabilit in afara Romaniei de peste 14 ani, NU consider normal ca eu sa votez pentru alegerile din Romania. Sint in contact permanent cu tara, prin toate mijloacele existente, dar tot NU consider ca:

    1- sint suficient de informat din perspectiva politica si sociala, pentru a da un vot educat in acest sens;

    2- sint la curent cu problemele existentiale de zi cu zi din tara, la modul obiectiv.

    si deci in concluzie, NU mi se pare ok sa influentez prin votul meu, directia in care cei de-acasa vor sa mearga.

    Repet, este doar opinia mea personala, ce mi se pare de bun simt, asa ca daca voi primi minusuri sper ca vor fi insotite si de o explicatie...constructiva.
    • +1 (3 voturi)    
      bla, bla, bla (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:56)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui esop

      1) Zici ca esti insuficient informat bla, bla, bla. Desi te apreciez pentru ca iti recunosti ignoranta, nu pot sa nu remarc ca daca ar fi sa voteze doar cei informati si ramasi in tara atunci ar trebui sa voteze maxim cateva sute de indivizi din 20 de milioane. Problema ta nu e deci una specifica diasporei ci una generala, foarte comuna printre alegatorii romani

      2) N-ai cum sa fii informat la modul obiectiv despre o anumita problema. Nici macar atunci cand esti in contact direct cu problema. Filtrele personale sunt intotdeauna strict subiective. Daca ar fi sa voteze doar obiectivii ar insemna ca nimeni n-ar trebui sa voteze.

      3) Daca pana si somerii, pensionarii, cei asistati social, cei ratati din punct de vedere profesional, prostii, repespectiv cei cu IQ-ul sub medie au dreptul sa votze, de ce n-ar beneficia de acelasi drept si diaspora ? ...mai ales ca aceasta este si cel mai mare si mai constant investitor extern in Romania (cu miliarde de euro directionate spre tara in fiecare an)?


      PS: Parerea ta nu e de bun simt ci doar foarte naiva.
      • 0 (0 voturi)    
        Si deci.. (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 14:15)

        esop [anonim] i-a raspuns lui mvr

        mvr, care ar fi concluzia la cele 3 puncte etalate de tine?
        Ma rog, in afara de faptul ca parerea mea este foarte naiva despre subiectul dezbatut.

        1- insuficient de informat nu este egal cu ignorant. Nu cred ca daca diaspora nu ar vota deloc, la alegeri s-ar ramine doar cu citeva sute de voturi din 20 de milioane (oricum nu cred ca exista 20 de milioane cu drept de vot).

        2- aici ai dreptate, pentru ca la modul general mijloacele mass media nu sint in nici un caz impartiale. Totusi o singura corectie: decizia mea prin vot, nu ma va face sa simt pe pielea mea rezultatele alegerilor. De fapt, indiferent daca votez sau nu, rezultatul alegerilor nu ma va afecta in absolut nici un fel, din moment ce eu nu traiesc in Romania.Punct! In ce fel te-ar "atinge" pe tine rezultatul alegerilor din, sa zicem Argentina ???

        3- cu punctul asta putem aluneca catre o alta discutie, mult mai generala, despre cit este de bun acest sistem, in care o majoritate indoielnica decide pentru o tara intreaga. Exemple sint arhisuficiente ( alegerea lui Bush, a lui Iliescu etc.), dar nu este nici locul si nici spatiul dedicat pt o asemenea discutie aici.

        Intr-un fel, parerea mea, asa naiva cum a fost calificata, consider ca este similara cu a fi de-acord ca cineva din familia mea sa vina la mine in casa si sa decida cum sa-mi aranjez mobila...