Mitingul sefilor de sindicate: posibilul final contorsionat al unui sistem mafiotizat

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2009, 11:59 Actualitate | Opinii


Furia dusa la extrem a sefilor de sindicate in aceasta perioada are, pe linga motivele ce tin de afilierile lor politice si de afaceri, un temei extrem de pragmatic. Probabila pierdere a Puterii. Odata cu aparitia Legii Salarizarii Unitare, marja de negociere sindicate-Guvern se reduce enorm, lasind sefii sindicatelor fara principalul instrument de presiune si santaj. Corolar - falia existenta dintre sefii de sindicate si sindicalistii de rind se va largi consistent.

Ce pierd si cum pierd sefii de sindicate:

Legea Salarizarii Unitare creeaza un cadru precis pentru evolutia salariilor bugetarilor. Prin aplicarea ei, sindicatele mai au doar doua instrumente de negociere/presiune in relatia cu statul:

- coeficientul de baza, in functie de care se calculeaza absolut toate salariile bugetarilor
- legile anuale prin care veniturile bugetarilor vor fi aduse la nivelul maxim al lunii decembrie 2009

In acest moment, un Executiv ferm si bine ancorat in realitatea economica poate taia din fasa excesele sindicalistilor. Majorarea coeficientului de baza se va face greu, pentru ca va produce cresterea in masa a milioane de salarii, nediferentiat. Or, o astfel de masura nu poate fi luata decit daca ai resurse clare.

Ce dispare din relatia sindicate-stat? Arbitrariul negocierilor pe ramura, adica acel instrument care le-a permis sindicalistilor-parlamentari-oameni de afaceri sa aiba o pozitie privilegiata in orice tip de guvernare.

Dispare posibilitatea ca sindicatele sa ceara in public drepturi uriase pentru salariati fara productivitate, pentru ca in spatele usilor inchise sa primeasca fonduri gri, sedii in centrul oraselor sau statiuni intregi intru gestionare.

Legea (nu fac nici un comentariu despre cit de buna sau de proasta e pentru bugetari) stabileste un cadru strimt de negociere pentru sindicalisti in ceea ce priveste salariile. Elimina deci un instrument teribil de santaj al liderilor de sindicate si ii poate scoate in mare masura din cartile politice.

Fara acest instrument, liderii de sindicate sint impinsi catre ceea ce scrie in fisa de post a oricarui sindicalist onest:

- negocierea de conditii mai bune de munca
- rolul de caine de paza in relatia angajat-angajator

Fara indoiala ca mitingul de miercuri si iesirile mizerabile ale liderilor de sindicat sint expresia unei frustrari profunde. Ei sint aproape de pierderea unor privilegii fara precedent in istoria recenta. Or, o schimbare atit de profunda nu se poate produce fara convulsii.

E adevarat ca finalul acestui sistem apare doar daca in fata sefilor de sindicate va sta un Guvern decis sa joace corect si cu datele economice reale pe masa. Acum, paradoxal, criza le-a dat guvernantilor impulsul necesar pentru a merge in directia corecta: reforma, reduceri de personal, corelarea salariului cu productivitatea.

Ce va fi insa in viitor depinde de decizia politica.

P.S.  Daca va intrebati de ce Realitatea TV acorda un spatiu generos mitingului si liderilor de sindicat, raspunsul e simplu: printre actionarii si administratorii Realitatea Media se numara chiar acesti lideri.

Putin context:

- sefii sindicatelor au incetat demult sa fie gestionari onesti ai intereselor salariatilor. Folosindu-si influenta, banii sindicatelor si celelalte instrumente de presiune si santaj, au intrat in politica, in afaceri sau in mass-media. Au sfidat orice definitie a conflictului de interese.
- aderenta pe care sefii de sindicate o au la masele de salariati este foarte mica. Intrebati orice profesor si veti vedea ca li se pare mai usor de schimbat un sef de Guvern decit un sef de sindicat. Mai mult: unii dintre acesti Hoffa ai Romaniei sint de-a dreptul eternizati in functii.


Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4817 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    articolul (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:13)

    noki [anonim]

    Foarte bun articolul.
    Se impun analize mai dese si obiective, ca acesta, asupra asa zisei miscari sindicale.
    De cine este ea condusa, care sunt interesele liderilor, legaturile lor, etc.
    • +23 (23 voturi)    
      afilierea politica (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:28)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui noki

      sindicatele = cureaua de transmisie a Partidului.
      Care partid acum ? Inclin sa cred ca mai mult PSD.
      Pai , trebuie vazut ai cui parlamentari sunt in primul rand. Pentru ca nu le-a pasat de nimeni,
      si nu li s-a parut necorespunzator sa fie afiliati si sa ia loc pe fotoliul de politician.
      Bietii platitori de cotizatii se incanta ca au reprezentant in Parlament si ca le sunt aparate interesele... Frectii mari de tot la picioare de lemn...
    • +17 (17 voturi)    
      Lideri sindicalisti corupti (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:19)

      Jimmy Hoffa [anonim] i-a raspuns lui noki

      cumparati cu bani sa faca scandal .
    • +8 (8 voturi)    
      nume (Miercuri, 7 octombrie 2009, 16:20)

      I [utilizator] i-a raspuns lui noki

      nu va fie frica sa dati si nume.
      • +10 (10 voturi)    
        nume (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:11)

        ecou [anonim] i-a raspuns lui I

        Cred ca se refera la Liviu Luca, lider de sindicat Petrom, conducator al Petromservice si foarte des alaturat lui Sorin Ovidiu Vantu.
        Oricum, un alt lider sindical ajuns mare politician este Miron Mitrea zis Manivela, fost lider al sindicatului transportatorilor. Si daca mai sapati putin veti vedea o groaza de fosti lideri sindicali deveniti parlamentari.
        Deci da, articolul subliniaza faptul ca liderii sindicali isi cumparau locuri la impartirea cascavalului manipuland mari mase de muncitori. Felicitari autorului.
        • 0 (0 voturi)    
          sindicalisti si parlamentari (Vineri, 26 februarie 2010, 20:32)

          salariat [anonim] i-a raspuns lui ecou

          Mai adaugati si pe domnul Dumitru Chirita care e lider de sindicat in energie,deputat PSD SI ACTIONAR LA MAI MULTE FIRME ,printre care si soc capusa Sindserv care se ocupa cu citirea contorilor electrici pentru Electrica
  • +22 (24 voturi)    
    sefii de sindicat (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:16)

    marin [anonim]

    Acum este momentul domnule Boc sa ne scapati de acesti mafioti in cele mai profunde sensuri ale cuvantului. Acestia sunt cei care alaturi de Iliescu au tinut tara pe loc. Initiati o raspundere pe o lege care sale interzica acestora sa mai capuseze soarta unui popor, si asa greu incercat. Scapati acest popor de nesatuii care nu se supun niciunei legi si atunci vor incepe sa functioneze institutiile statului corect. Numai ganditi-va cine sunt liderii de sindicat pe care niciun sindicalist nu mai are dreptul sa-l conteste, din cauza legilor adoptate de jigodia fost lider de sindicat si fost prim ministru Ciorbea, marele comentataor si formator de opinie pe canalele antiromanesti si antidemocratie de TV. Daca puneti miscarea sindicala pe niste baze corecte totul va merge inainte.
  • -24 (24 voturi)    
    ALTUL CARE TINE CU BASE (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:24)

    unu [anonim]

    imi place teoria ta e fantezista si plina de suspans, o telenovela care se vine bine, ...dar tot mai tare e base in serialul ....ceva de genul de 5 anu scalva Is.... ca asa suna filmul
    • -23 (23 voturi)    
      jale mare (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:37)

      altu [anonim] i-a raspuns lui unu

      Ce mai vor si si sindicalistii astia de la un guvern cu picioru in groapa? Din nefericire dupa boc potopul..
      Speram ca guvernul urmator nu va fi tot o colectie de hoti si imbecili
    • +4 (4 voturi)    
      combate cu argumente (daca ai!) (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:06)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui unu

      nu cu pareri ciuntite de frustrat!
  • +18 (18 voturi)    
    !! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:29)

    teo [anonim]

    Nu agreez legea salarizarii unice asa cum a fost creata si negociata aceasta, dar probabil putin aranjata si rediscutata legea poate fi un document bun si adevarat intr-o societate democrata si sincer nu vad ca in momentul acesta sa fie necesare declansarea unor asa mari framantari sociale.
    Ceea ce remarc insa in articol este ca scoate in evidenta adevarata fata a liderilor sindicali. Daca intradevar aparau interesele salariatilor aceasta greva generala trebuia cu mult mai inainte sa se desfasoare si Romania nu ajungea in situatia actuala. Numai ca lor le-a convenit. Poate si din cauza asta comparatia cu Hoffa este bine aleasa de autor si cred ca r trebui rascolit si mai mult in bucataria acestor "onesti" sindicalisti.
    Da, e adevarat lucrurile nu merg bine deloc in tara, dar cred ca acesta este momentul in care este obligatoriu ca toti cei implicati sa gandeasca cu mintea limpede la ce e mai bine de facut. Hai sa fim seriosi, cu totii (ma refer la lideri de orice fel) au destul. Pentru ei in primul rand o viata normala e benefica, asta daca nu le e frica de altceva.
  • +22 (22 voturi)    
    Corecta analiza dar, ca si in cazul (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:40)

    gabifm [utilizator]

    lui Olteanu la BNR, sunt uimit de faptul ca membrii de sindicat nu isi dau seama ce se intampla.
    Veniturile lor NU vor scadea, legea invatamantului pune in centru elevul DAR liderii de sindicat nu vor mai avea ce sa negocieze. Le dispare obiectul muncii prin legea unitara de salarizare. Logic ca urla ca din gura de sarpe.
    • -13 (13 voturi)    
      TE inseli amarnic (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:33)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Prietene, sunt lect.univ.dr, iar conform noii grile pierd cam 20% din venituri.

      Foarte simplu, conform noii grile voi pierde si sporul de vechime, inclus in salariul de baza, si sporul de doctorat.
      • +15 (15 voturi)    
        lucrez in mediu economic privat din 1995 (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:44)

        faunbine [anonim] i-a raspuns lui gigi

        ...si nu am spor de vechime si alte fineturi salariale, dar sustin cu munca mea, de foarte multi ani, un sistem bugetar care nu da socoteala nimanui, infeudat, luat in in-stapinire de unii si altii....si daca esti lector univ. de ce esti mai important decat mine ?

        ai impresia ca altii nu studiaza, nu se perfectioneaza, nu invata ? altfel cum ar rezista in mediul privat, fara educatia non-formala ?

        daca ti se pare ca nu esti recompensat corect, cauta-ti de lucru, nu ne obliga pe noi care platim taxe si impozite sa sustinem tot sistemul bugetar
        • -3 (3 voturi)    
          Supriza (Miercuri, 7 octombrie 2009, 21:13)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui faunbine

          Nu am spus ca sunt mai important decat cineva, prezentam un punct de vedere. Dar faptul ca ma banuiesti pe mine de un copmplex de superioritate imi creaza impresia ca tu ai unul de inferioritate.

          Nu uita, sau poate nu stii, ca si eu platesc taxe si impozite. Si nu tu ma sustii pe mine, ci statul ne sustine pe ambii.
          • +4 (4 voturi)    
            Nu zau? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:11)

            EU [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Statul nu sustine pe nimeni pentru ca este o notiune abstracta. In realitate, comunitatea plateste taxe si cu banii aia cativa reprezentanti, alesi prin criterii diverse, administreaza bunul mers al vietii acestei comunitati. Inclusiv plateste profesorii pt a educa copiii acestei comunitati.
        • -1 (1 vot)    
          Bai nene (Joi, 8 octombrie 2009, 13:54)

          Alecx [anonim] i-a raspuns lui faunbine

          m-ai omorat cu privatu tau. Si tot in sectorul privat lucrez. Da' ma enerveaza cand toti tampitii va exprimati ura pe bugetari, aici uitand ca includeti: medicii aia care va cos la loc cand da-ti cu masina-n sant, de profesorii aia care te-au invatat sa scrii, sa citesti, sa numeri si sa socotesti, la pompierii aia care-ti sting casa arzanda de la o tigara uitata de un vecin pe perna. Tot bugetari sunt si aia. Si p'aia ii platesti, chit ca ai nevoie sau ca nu ai nevoie. Problema mare e ca banii sunt cheltuiti fara masura in zona bugetara. Tot problema mare e ca multi privati uita sa plateasca darile si asa se subtie bugetul. Daca-ti pare rau ca platesti taxe si impozite as propune sa ca toti cei ca tine sa nu mai plateasca. Da' daca iti ia foc casa, dupa stingerea incendiului sa vie pompieru la tine cu chitantieru (1l de motorina e 1 euro, o masina de pompieri consuma cam 30-40 l la suta de km, litru de apa e si el 30-40 de bani, salaru de pompier e si el mare ca te serveste in regim de urgenta - in total cam 3-400 euro/interventie), cand iti aduna matele de pe caldaram insirate dupa un accident sa vie medicu la tine cu chitantieru (o suma corecta, fara prea multe materiale sanitare si medicamente s-ar ridica undeva la 100-150 euro pe zi de spital), dirigintele sa vine la sfarsit de an scolar si sa-ti ceara pe chitantier pt plod cam 2-3000 de euro (in Irlanda scoala costa intre 5000 si 25000, noi suntem mai saraci).
      • +15 (15 voturi)    
        @Gigi... mergi la universitate privata (Miercuri, 7 octombrie 2009, 14:17)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gigi

        de ce nu predai dumneata la o universitate privata?
        acolo sunt sporuri de vechime? de doctorat, de noxe, de stres.... de dracu stie mai ce?

        scurt. salariul nu va scadea. venitul e altceva.
        • -3 (3 voturi)    
          Aceeasi moneda (Miercuri, 7 octombrie 2009, 21:15)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          DE ce nu mergi dumneata sa scrii lucruri interesante? Eventual, sa le publici undeva?


          Cu ce ai contribuit prin postul tau inteligent la solutionarea chestiunii?
      • +11 (11 voturi)    
        pierzi sporul de vechime? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 16:44)

        io [anonim] i-a raspuns lui gigi

        pai grila de salarizare are la baza tocmai ierarhizarea salariilor pe trepte de vechime,
        pentru aceeasi incadrare profesionala.
        sau il vreti si voi ca magistratii, si in salar si ca spor separat.
        Doctoratul nu este o treapta profesionala distincta, doar te ajuta in cariera didactica,
        fiind obligatoriu de la un anumit grad didactic in sus.
        Si eu am si DALF-ul si CAE si certificari tehnice internationale in domeniul meu cu gramada, si nu-mi da nimeni spor pentru asta.
        • -3 (3 voturi)    
          Citeste cu atentie (Miercuri, 7 octombrie 2009, 21:17)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui io

          Nu ma plang, ci doar constat o realitate pe care guvernul nu o face publica: bani vor fi mai putini in ciuda asigurarilor guvernamentale.
          DEspre asta-i vorba aici, despre minciuna lor cum ca salariile in invatamant nu vor scade.
          Ba da, vor scadea, spre "bucuria" ciudata a unora care posteza din "mediul privat".
      • +9 (9 voturi)    
        prietene, nu te opreste nimeni (Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:16)

        alex [anonim] i-a raspuns lui gigi

        sa iti cauti de lucru in mediul privat. sau sa iti faci o firma in domeniul tau - sint atitia ingineri, economisti, artisti etc care au o afacere mai mica sau mai mare, pe linga jobul de la universitate.
        • -3 (3 voturi)    
          Prietene, nu despre asta e vorba (Miercuri, 7 octombrie 2009, 21:19)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui alex

          Sigur ca pot sa fac si altceva, dar nu asta am vrut sa spun. Ci, faptul ca guvernul minte cu nerusinare atunci cand spune ca salariile nu scad.
          Atata tot, dar vad ca lumea prefera sa-mi "faca" viitorul in loc sa discute problema generala a salariilor.
      • +6 (6 voturi)    
        degeaba esti in invatamant (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:11)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        daca nu esti in stare sa vezi diferenta dintre A PIERDE si A NU CASTIGA!!! incerc pentru dumneata un exemplu simplu, ca pentru politisti: nimeni nu spune "am pierdut" la loz in plic, ci 'nu am castigat"!
        • +1 (1 vot)    
          SUPER!!! (Joi, 8 octombrie 2009, 9:38)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Jos palaria pentru analogie!
  • -4 (8 voturi)    
    Sindicatele si politica (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:46)

    Vasile [anonim]

    Tot timpul sindicatele au fost cel putin prietene politic cu diverse partide. Startul a fost dat in anii '90 prin personaje de genul Mitrea, Berceanu care au sarit din sindicat in partid. Dupa care in 2000-2004 PSD a cumparat "pacea sociala" de la sefii de sindicat, la fel cum au facut si Alianta D.A. intre 2005-2007. Liberalii dintr-un motiv sau altul nu au mai subventionat sefii de sindicat si din cauza asta au aparut miscari de protest catre sfarsitul mandatului lor.
  • +13 (13 voturi)    
    bun si (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:53)

    bozo [anonim]

    la obiect comentariul. sa speram ca si cei care se lasa manipulati de acesti asa zisi lideri vor intelege
    • +6 (6 voturi)    
      aia nu citesc acest articol (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:13)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bozo

      pentru ca se uita in gura liderilor lor si li se pare suficienta informatia de acolo!
  • +13 (15 voturi)    
    Mafiotii Sindicalisti (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:57)

    M.O [anonim]

    D-le Pantzi mai uns la inima cu acest adevar.
    Trebuie sa facem cunoscut intregii populatii si reamintit ca aceste hiene de conducatori sindicali sunt o mare greutate pentru adevarata dezvoltare a romaniei, a nivelului de trai.
    PIB-ul tari scade din an in an pentru ca bugetarii au ajuns la un numar de necontrolat datorita PSD-istilor si Idiotului de Guvern Tariceanu, care a adus tara aici unde este.

    Cine sa mai lucreze cu adevarat in aceasta tara s-o dezvolte daca toti lucreaza la stat.
    Citi bani si de unde sa mai luam daca aproape jumatate lucreaza la stat.
    Romania e democrata, nu mai avem un stat comunist ca sa luam de la stat , noi sa ne facem ca muncim si ei sa se faca ca ne platesc.
    Trebuie, o data pentru toadeuna ca sa ne bazam pe noi insine.

    Statul trebuie, prin oameni bine alesi, sa administreze prin politici de crestere de infuzii in sectorul privat si incurajarea sectorului privat si micsorarea acestei draconice birocratii de stat care nu face decit sa impiedice pe cei care doresc sa creeze locuri de munca , de asi creea un loc pentru ei si familiile lor un trai mai bun.
    Trebuie ca acest Guvern sa aiba sansa sa curete hotia din PSD, care s-au aliat din nou tacit cu PNL de 9 luni de zile.
    Romani va rog nu aveti incredere in acesti oameni.
    Aceste miscari sindicale sun sponzorizate de ei.
    Uitativa la saracii oameni din fata guvernului , ca habar nu au de ce au venit aici, sunt luati cu forta mai mult de hienele de conducatori sindicalisti pentru asi marii rolul lor in a forta statul sa le dea lor mai multe privelegii.
    Trebuei sa gindim pentru noi o data, nu mai suntem sub ceausism sa iesim ca oile la indemnul membrilor de partid comunist.
    Dragi Romani va rog nu va lasati pacaliti si manipulati de acesti hoti.
  • +13 (13 voturi)    
    - (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:03)

    satul [anonim]

    m-am saturat de anumiti jurnalisti lipsiti de etica..de profesorii care stau cateva ore la scoala, fara niciun interes (cei mai multi) care cer bani pe toate manualele, fondul clasei si fac greva. de medicii de familie care dau retete pe ochi frumosi, pe birocratii care iti vorbesc urat dupa ce le dai banii...satul de toata lipsa de responsabilitate a romanilor care prefera sa iasa in strada.
    • +3 (3 voturi)    
      si eu m-am saturat (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui satul

      partea proasta e ca EI nu s-au saturat sa traiasca pe spinarea noastra!
  • -4 (6 voturi)    
    Fostul lider Croitoru.... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:30)

    vio [anonim]

    din Invatamant, la ce partid se afla?

    Nu cumva la PDL? Ca se si zvonea ca sia-r dori sa fie ministru al invatamantului.
  • -6 (6 voturi)    
    Adevarul pe jumatate! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 14:14)

    Silviu Constantin [anonim]

    Stim cu totii ca liderii de sindicat sunt bagati in tot felul de coterii, dar cei care au venit din toate colturile tarii, sindicalstii adica au sosit la Bucuresti chiar pentru a protesta impotriva actualei guvernari. Si mai stim un lucru ca Hotnews e proBasescu, oare despre ce am fi vrut sa scrie......despre succesul mitingului!
  • -7 (7 voturi)    
    Sindicatele sunt necesare (Miercuri, 7 octombrie 2009, 15:01)

    mihaita [anonim]

    Trebuie sa existe sindicatele si sa fie puternice in fata patronilor din ce in ce mai nesimtiti, care vor doar maximizarea profitului, prin plata angajatilor la negru. Sindicatele sunt puternice si in Franta si in Italia. De ce credeti ca in Franta angajatii pun de greva cand aud de eventuala privatizare a companiei unde lucreaza? Stiu si ei ca privatizarea nu aduce nimic bun pt ei. Sindicatele trebuie sa fie puternice si sa dea peste bot patronilor,
    • +10 (10 voturi)    
      care sindicate, care patroni? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 15:26)

      toni [anonim] i-a raspuns lui mihaita

      Tu vorbesti de sindicatele celor din productie, iar la noi ies in strada mafiotii sistemului bugetar - recte portareii psd-eului. Astia nu lupta cu "patronii nesimtiti" cum spui tu, lupta pentru propriile lor buzunare, folosind o masa de manevra amorfa, santajabila, incapabila sa inteleaga cine si de ce-o mana. Tu nu vezi ca-s aceiasi de 20 de ani? Au rezolvat ei vreo problema a contribuabililor? Nu sunt sub ei tot mase flamande si prost platite? Si-atunci de ce mai stau in fruntea sindicatelor? Fiindca nu pe sindicalisti trebuie sa-i apere. Altul e scopul lor, si pe acela si l-au atins de fiecare data.
  • +6 (6 voturi)    
    Mase de manevra ale psd-ului (Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:19)

    Dema-gogu [anonim]

    Minerii lui iliescu sau sindicalistii lui vanghele?
    Daca investigati mai in amanunt cred ca foarte putini "sindicalisti" sunt si membrii cotizanti inscrisi in sindicat.
    Mase de manevra pentru "matul" liderilor de sindicat. Habar nu au de ce se afla acolo.
    In tarile civilizate, sindicatele discuta cu patronatele; nu se ratoiesc toata ziua la guvern.
    Si, mai ales nu sunt platite de psd.
    Lupta pentru transformarea Romaniei intro tara civilizata si normala este foarte dura. Cel mai greu se inlatura privilegiile create in 20 de ani si mafia omniprezenta in toate structurile.
  • +6 (6 voturi)    
    Mafia sindicalista! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:56)

    Escuxescu [anonim]

    Ar trebui angajati experti din alte tari(din UE) ca sa le verifice contabilitatea la sange acestor lichele(este vorba de asa zisii lideri de sindicat) pusi in functii,
    mentinuti de Iliescu si folositi ca arma politica. Pana n-o mierli acest individ treburile nu se vor indrepta in Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    Lideri sindicali, mafioti?!!!! (Joi, 8 octombrie 2009, 7:53)

    zar [anonim]

    Am renuntat la calitatea de membru de sindicat, demult, in prima jumatate a anilor '90, in perioada cand liderii treceau unul cate unul intr-un partid. Ceea ce se intampla acum este insa de domeniul culmei mafiotismului. Nu stiu daca acesti lideri sunt alesi sau numiti, dar daca membrii de sindicat ar rationa putin, ar renunta la ei sau la calitatea de membru. RUSINE! ROMANIA A FOST ACAPARATA DE UN GRUP RESTRINS
  • +2 (2 voturi)    
    Liderii securisto-mafioti (Joi, 8 octombrie 2009, 7:58)

    Emil Musat [anonim]

    Foarte buna articolul. Domnule Pantazi, ati pus degetul pe hrana. Din pacate acesti lideri de sindicat sunt niste impostori care folosesc sindicatele pe care le conduc ca niste instrumente de presiune.

    Spre deosebire de institutiile publice unde exista mecanisme de control si posibilitati de schimbare a sefilor, in sindicate, mecanismele de control si posibilitatea de schimbare a sefilor sunt practic nule. Asa ca liderii de sindicat sunt ei insisi sindicatul.

    Observatiile mele arata ca cei mai multi lideri de sindicat au avut trecut de membri de partid sau de securisti, cu dovezi clare. Faptul ca s-au extins in afaceri si politica este inca o dovada a comportamentului de tip securisto-mafiot.

    Cred in necesitatea sindicatelor asa cum cred in necesitatea unei actiuni hotarate a guvernului. Insa este necesara, de asemenea, existenta modalitatilor de control a organizatiilor sindicale. Doar statutul si actuala legislatie nu e de ajuns.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari ! (Joi, 8 octombrie 2009, 13:11)

    zanfiroiu gabriela [anonim]

    Excelent articolul !! Actualul guvern - si cei care il sfatuiesc - au avut in vedere si acest aspect atunci cand s-au angajat in aceasta lupta.

    Felicitari autorului ! Ma bucur ca exista oameni care au puterea de analiza si de a citi printre randuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Aplicarea acestei legi! (Duminică, 11 octombrie 2009, 15:05)

    Ioana [anonim]

    Cand se va realiza?
    Acest articol este mai mult decat o simpla informatie. Exista o posibilitate de a explica esenta acestuia si maselor de muncitori activi, care produc?
  • 0 (0 voturi)    
    slugi la lideri de sindicat (Vineri, 26 februarie 2010, 20:24)

    salariat sindserv [anonim]

    Liderul de sindicat din energie d-l Dumitru Chirita e deputat PSD in parlamentul Romaniei si actionar la multe societati.Sindicatul condus de Dumitru Chirita a luat de la Electrica si afacerea citirii contorilor electrici impreuna cu muncitorii externalizati ,creind soc.capusa Sindserv unde e actionar principal.Asa s-a ajuns ca muncitori cu vechime pentru Electrica sa-si piarda toate drepturile cistigate dea lungul timpului ,iar salariul sa fie la nivelul salariului minim