Ultima sansa

de Stefan Vlaston     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:58 Actualitate | Opinii

Amendamentele, acceptate sau nu de catre premierul Boc reprezinta ultima sansa de a-si tine promisiunea: "facem reforma sau plecam acasa". Atragem atentia ca actualul proiect, Legea Educatiei Nationale, nu a rezolvat, cel putin, urmatorele probleme:

   1. Depolitizarea nu este rezolvata, numirea si activitatea directorilor depinde in continuarea de Inspectorul General, care este factor politic.
   2. Descentralizarea curriculara este departe de varianta Miclea, in forma actuala curriculum la decizia scolii reprezinta doar 10%, iar profesorii pierd libertatea de a decide 25% din curriculum.
   3. Resursa umana este gestionata in continuare de catre minister si inspectorate, la angajarea cadrelor didactice un rol prea mare il au inspectoratele.
   4. Structura invatamantului preuniversitar, in varianta Codului Andronescu, condamna 20-25% dintre elevii de clasa a VIII-a la abandon scolar, in lipsa resurselor materiale necesare continuarii invatamantului obligatoriu la liceu.
   5. Lipsa scolii profesionale, post invatamant obligatoriu, lipseste piata muncii de forta de munca calificata, condamnand economia tarii la stagnare.
   6. “Finantarea urmeaza elevul” nu se aplica si gradinitelor private, o alternativa la incapacitatea statului de a construi gradinite de stat.
   7. In proiectul actual nu exista o parte variabila a salarizarii personalului din invatamant, functie de performante, de rezultatele muncii, convertite in progresul scolar al elevilor.
   8. S-a renuntat la capitolul  “Competitie”, din varianta Miclea, singura generatoare de calitate.
   9. Nu s-au prevazut mecanisme clare de cheltuire eficienta si fara fraude a fondurilor destinate educatiei. Oare de ce?
  10. Raman in continuare un numar imens de structuri, organisme si consilii in subordinea ministerului, platite din bani publici, care pana in prezent au functionat cu urmatoarele rezultate: plasarea scolii romanesti pe ultimele locuri in evaluari internationale, fonduri uriase cheltuite fara rezultate vizibile, absolventii nu au competente cerute pe piata muncii, fraude la bacalaureat si tezele cu subiect unic.
  11. Nu se prevede admiterea la liceu, astfel incat tot notele si evaluarile obtinute prin fraude si coruptie vor fi criteriul de admitere la liceu.
  12. Organizarea bacalaureatului nu prevede mecanisme care sa puna capat fraudelor evidente din ultimii ani, asa incat acestea se vor repeta si in anii urmatori.
  13. Nu exista in proiect prevazuta functionarea Directiilor Judetene de Invatamant, care sa preia de la inspectoratele scolare  administrarea si activitatea  economico-financiara a scolilor. In aceste conditii ce mai  inseamna descentralizare?
  14. Lipsa indemnizatiilor de sedinta pentru membrii Consiliilor de Administratie trimite in derizoriu participarea parintilor si reprezentantilor autoritatilor locale la activitatea acestor consilii.
  15. Nu sunt prevazute mecanisme credibile de evaluare  activitatii cadrelor didactice, bazate pe progresul scolar al elevilor.
  16. Numarul de ore pe saptamana, 30 la gimnaziu, este prea mare, nu este limitat numarul de discipline la 7-8, asa cum se intampla in alte tari cu un sistem educational performant.

Chiar si numai aceste aspecte arata ca actualul proiect este departe de cel asteptat de cei 4,5 milioane de elevi si studenti, care doresc sa obtina la scoala si facultate competentele necesare pietei muncii.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1154 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    din pacate, Boc nu are "cojones" sa se impuna (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:06)

    Ovidiu [anonim]

    si il cam bate vantul in toate directiile...

    Un prim ministru inteligent profita de criza sa faca reformele atat de necesare in Ro, concedieri, reforma scolara, etc... in schimb Boc se afla acolo iar Obiectivul sau numarul 1 este sa fie ales Base presedinte...
    • 0 (2 voturi)    
      Daca (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:46)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Daca nu face reforma s-ar putea sa nu-i reuseasca nici obiectivul nr.1
  • +2 (6 voturi)    
    ce asteptati? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:15)

    major_ballsack [utilizator]

    Avem PSD-ul la carma invatamantului, asteptati cumva reforma? O carpeala, un simulacru este tot ce poate sa faca aceasta grupare mafiota. Doar sa nu li se lezeze cumva interesele, in rest, nimic nu conteaza.
    • +3 (5 voturi)    
      n-are legatura (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:40)

      Rorschach [utilizator] i-a raspuns lui major_ballsack

      Din nou reforma din invatamant se translateaza in lupta electorala dintre doua partide. Trebuie sa fii cel putin [insereaza aici insulta favorita] ca sa crezi ca toata vina e in caruta unui partid, in cazul de fata PSD. E o lupta de orgolii in cimitirul sperantelor noastre, nu un meci de fotbal in care trebuie musai sa tii cu o echipa sau alta. Bai oameni buni, reveniti-va si lasati in ma-sa partizanatele si preferintele politice, voi nu va dati seama ca aici e vorba de voi si viitorul vostru?
      • +2 (2 voturi)    
        asd (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:49)

        nooname [utilizator] i-a raspuns lui Rorschach

        Daca as avea cum ti-as da 1000 de voturi...

        Pacat ca numai noi astia mici gandim asa...
        Ne zbatem intr-o cloaca fara rezultat...cei care decid nu o fac decat parca in ciuda noastra, in ciuda bunastarii noatre...
        • -4 (4 voturi)    
          Vin totusi niste alegeri (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:05)

          Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui nooname

          La care ne putem razbuna. Cel putin prin absenta. Si asta doare.
          • 0 (0 voturi)    
            doare? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 18:07)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Stefan Vlaston

            Adica vin aia de la tara, iese Geoana(evident electoratul PSD) si noi astia de pe aici stam, adica electoratul PNL, PD-L? Interesant domnule Vlaston.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu e chiar asa (Miercuri, 9 septembrie 2009, 19:13)

              Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

              Mai nou stau si unii si altii, dupa cum ne arata ultimele alegeri. Desi participarea in rural e un pic mai mare, nu e deloc sigur ca voteaza candidatul PSD. S-au dus vremurile alea.
        • +2 (2 voturi)    
          ty (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:06)

          Rorschach [utilizator] i-a raspuns lui nooname

          Cred ca solutia ar fi sa nu ne mai "zbatem", pentru ca, dupa cum spui si tu, ne zbatem fara rezultat. Si cand te zbati in mocirla te afunzi si mai tare in ea. Eu am ales sa ma bucur de oamenii pe care i-am ales sa fie in jurul meu decat sa ma mai oparesc din cauza unor incapabili care s-au ales singuri. Viata-i grea, dar trece.
          • +2 (2 voturi)    
            Asta mizeaza (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:34)

            Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Rorschach

            Si ei. Sa tacem din gura si sa ne acceptam soarta cu resemnare. Nici turnul de fildes nu este o solutie. Pleci in trafic si te enervezi, te fura unu la cantar, poate sa-ti dea si in cap maine poimaine.
            • +3 (3 voturi)    
              hm (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:00)

              Rorschach [anonim] i-a raspuns lui Stefan Vlaston

              Gargara din media si indignarile individuale nu fac decat sa le dea apa la moara si mai mult, pentru ca se simt observati. Nu e vorba de "acceptat soarta cu resemnare" asemenea ciobanului din Miorita (prost personaj, pe legea mea), e vorba de faptul ca trebuie sa ne ridicam, sa ne scuturam si sa ne vedem de treburile si de viata noastra. Pentru ca e clar ca nu putem sa influentam actul de guvernare, "noi astia mici". Ne-o demonstreaza istoria. Asa ca lasati martiriul autoimpus si faceti ceva frumos. Cititi, invatati, aplicati, bucurati-va de ce e langa voi, respectati-va comunitatea si nu mai fiti invrajbiti. E usor sa stai incruntat in trafic si sa urasti fiecare masina care trece pe langa tine. E nevoie de putina educatie, in schimb, ca sa-ti dai seama ca toti suntem din acelasi aluat si avem aceleasi probleme, si mai putem sa ne si zambim. Divide et impera se aplica doar ignorantilor. Hai sa fim altfel.
      • 0 (0 voturi)    
        @ Rorschach (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:34)

        major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui Rorschach

        Eu nu vorbeam de "lupta electorala" dintre partide, si nu cred ca acest simulacru de reforma in invatamant care ni se baga pe gat are cauza in asta.

        Am zis un lucru simplu. PSD-ul este la butoanele invatamantului, si nu am vazut nimic bun, nimic progresiv, nimic modern facut de PSD vreodata. Nici in cazul asta nu ma asteptam la altceva, n-are cum sa faca prim-ministrul reforma cu un ministru de resort ostil si reactionar.
        • 0 (0 voturi)    
          are, cum sa nu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:56)

          Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

          Il da afara!
          • 0 (0 voturi)    
            gigi (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:04)

            nety [anonim] i-a raspuns lui Stefan Vlaston

            Dle Vlaston, nu prea are haz darea asta afara a ministrului de catre boc. Boc este un pigmeu pa lanaga dna ministru. boc nu are habar de nimic, chiar daca a fost un elev si un student bun nu mediocru precum seful sau marinarul. pe cand dna ministru este un profesor de mare tinuta, conducator de doctorat, respectat de studenti, masteranzi si doctoranzi. numai ca din unii dintre voi vorbeste politica.
            Si inca ceva: zici ca in evaluarile internationale suntem in coada; depinde cine si cum face evaluarea. la nasa (agentia aia americana) a doua limba vorbita este romana, fiind foarte multi informaticieni formati in RO. mai socoteste si medaliile la olimpiadele internationale si mai mediteaza la locul nostru in evaluarile internationale.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:45)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

      Premierul Emil Boc a garantat ca se va face reforma, altfel pleaca acasa. Astept sa se tina de cuvant. Nu sa abureasca si sa mistifice reforma.
      De astea ne-am saturat.
      • -2 (2 voturi)    
        asteapta (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:09)

        Rorschach [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Vlaston

        Da, da, corect, o sa se tina de cuvant. Stai tu si asteapta, ca eu am de mers. Bine ca avem de-astia care asteapta, ce ne-am face fara ei? :)
        • +1 (3 voturi)    
          Daca nu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:37)

          Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Rorschach

          Daca nu se tine de cuvant, "si-o ia", mai devreme sau mai tarziu. Isi pierde credibilitatea. Incet, incet, romanii devin mai destepti. Stiu sa deosebeasca mistificarea si abureala de realitate. Ca n-au de unde alege e alta poveste. Dar macar sa le spunem in fata: nu mai mintiti ca nu tine. E o satisfactie si asta.
          • 0 (0 voturi)    
            sigur ca e o satisfactie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 16:24)

            zaboo [anonim] i-a raspuns lui Stefan Vlaston

            am simtit-o din plin cand i-au zis-o atatia lui orban ca a fugit de la locul accidentului si am vazut, apoi, ca nu a patit nimic... curat satisfactie, coane! plus ca, dintr-o data, toti nepatatii din politica noastra asteapta ca Boc sa plece acasa, la fel cum Mutu a fost cam singurul pedepsit pentru ce fac multi... dar ne trebuie un tap, nu niste tepe pentru toti! ah, si sa nu uit dreaq: si satisfactia ca "le-o zicem"... chiar daca doar lui Boc!
  • 0 (2 voturi)    
    Poti avea incredere in Andronescu? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:48)

    Ariana [anonim]

    Ministerul acesta care face pe saracul si oaia neagra are un buget anual de 18 miliarde euro. Se sta pe foarte multi bani iar cheltuirea acestor bani trebuie facuta "ordonat si cu ordine". Ori nu poti face aceasta redistributie cu niste oamei apolitici, independenti si competenti. Iti trebuie oameni santajabili asa cum este Andronescu (garantata Vanghele) care la randul sau dezvolta in teritoriu aceasta retea. Evident ca prin aceasta miza enorma, elevul ramane pe ultimul plan. Un singur exemplu: se baga milioane de euro in repararea scolilor fara elevi care apoi sunt "retrocedate" proprietarilor locali. Ei le transforma apoi in pensiuni agro turistice. Scolile cu elevi evident ca mai pot sa astepte. Boc va avea mari surprize cand se va vedea cu legea asumata, pentru ca numai cine nu o cunoaste pe Andronescu o poate crede. Va face schimbari in lege dupa vointa ei pana in ultima clipa jucandu-i lui Boc cea mai mare farsa. A lasa pe mana ei modificarile convenite in guvern este ca si cum ai lasa lupul paznic la oi. In plus harababura care va iesi va fi decontata in capul lui Boc care si-o asuma.
    • +1 (3 voturi)    
      D-l Boc (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:04)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Ariana

      Poarta intreaga raspundere acum. Dansul accepta sau nu amendamente. Nu se poate ca soarta si sansa de a intra in piata muncii a 4,5 milioane de elevi si studenti sa stea in mainile unui singur om, fie el si ministru.

      Sunt curios ce o sa declare d-l presedinte Basescu, care si-a angajat responsabilitatea functiei pe proiectul de legi Miclea.

      Intr-o emisiune televizata d-l Boc a declarat ca actuala forma a legii coincide cu solutiile Miclea. Iar abureala si mistificare?
    • -1 (1 vot)    
      esti sigura.. (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:49)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Ariana

      .. ca are 18 miliarde anual? ca mi se pare nitel cam mult...
  • -1 (1 vot)    
    Sa plece acasa! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:11)

    Justin Puscasu [anonim]

    Balmajeala extrema care a iesit dupa altoirea codului Miclea cu matraguna Abramburicai arata clar ca guvernul Boc n-are nici cea mai mica intentie de reforma autentica.
    Stimate domnule Boc. Nu mai asteptati motiunea de cenzura liberala. Ei vor declara ca pentru binele tarii mai vor un pic in parlament si vor vota legile cu tot cu greselile de ortografie.
    Va rog sa demisionati acum. Plecati acasa asa cum ati promis.
    Ar fi unicul gest de onoare din cariera Dumneavoastra de prim ministru.
    • +1 (3 voturi)    
      D-l Boc (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:39)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Deja declara ca ce a iesit reprezinta solutiile Miclea. Nu intelege sau se preface? Vom vedea in zilele urmatore. Doar nu suntem toti idioti.
  • 0 (0 voturi)    
    ce este de facut? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:09)

    Gabriel, Deva [anonim]

    Problemele nerezolvate de proiectul legii educatiei, enumerate in articol, sunt tocmai punctele esentiale pentru creearea unui sistem de invatamant performant. Practic se schimba cate ceva pe ici pe colo, dar nu in punctele esentiale.Totusi, ce ramane de facut? Mai exista vreo posibilibitate pentru ca proiectul comisiei condusa de d-nul Miclea sa devina realitate? Nu stiu daca o petitie este o solutie, dar eu personal sunt dispus sa semnez o astfel de petitie.
    Felicitari domnule Vlaston pentru atitudine si pentru analizele prezentate pe hotnews.ro.