Cat mai rezista premierul Boc? Marea restanta: cheltuielile publice

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2009, 19:24 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Toate datele indica o posibila schimbare la varful Guvernului iar unii politicieni sugereaza luna septembrie drept momentul inlocuirii lui Emil Boc din functia de premier. De ce o schimbare? Va urma o rectificare bugetara negativa, adica bani mai putini. Momentul mereu amanat al concedierilor in sectorul public va fi imposibil de evitat. Altfel spus, vor fi presiuni sociale puternice, posibile proteste si revolte sindicale. Ele se vor suprapune cu campania prezidentiala. Intre voturi si Emil Boc, Traian Basescu va alege intotdeauna voturile.

De ce in septembrie? Atunci va debuta in forta campania prezidentiala si, tot atunci, o eventuala schimbare spectaculoasa la varf va avea impact maxim. Acum, oamenii sunt in vacanta iar efectele crizei, cel putin in portofelul unor bugetari, nu se simt prea puternic. La intoarcerea din concediu ii asteapta insa vesti proaste. Guvernul pregateste o rectificare bugetara negativa. Altfel spus, ministerelor li se vor taia bani, in loc sa primeasca. Or, multi au ajuns deja la fundul sacului iar prin vistieria unor institutii publice bate deja vantul. Prin toamna, perfuziile infipte in venele unei tari de asistati se vor fi golit.

Pana acum, sectorul public a scapat ieftin. Din unele date, rezulta o realitate aiuritoare. Din decembrie 2008 si pana in aprilie, numarul bugetarilor a scazut cu ridicola cifra de 2.500 de  angajati. In decembrie 2008, Romania raporteaza aproape 1.400.000 de salariati in sectorul public. La sfarsitul lui aprilie, raporteaza cu 2.500 mai putin! Practic, aparatul de stat a ramas la fel de obez si, culmea culmilor in vremuri de criza, inghite  mai mult decat acum sase luni!

Oficial, pot fi gasite mii de explicatii. Ca Guvernul a mostenit cresterile salariale de anul trecut cu aplicare in 2009. Ca ministerele n-au luat toate masura reducerii cheltuielilor cu 20%. Ca urmeaza o lege unica de salarizare care va reaseza cheltuielile. Nu prea tin. Aparatul de stat a ramas supradimensionat din motive strict politice. A fost campanie pentru europarlamentarele din iunie si urmeaza alta pentru prezidentialele din decembrie. Statul obez a fost salvat, ca de obicei, de partide care se hranesc, la urne, din osanza functionarilor.

Guvernului i-a lipsit curajul si vointa politica pentru o terapie de soc cu bugetarii. Am asistat doar la executia unor functionari care incasau salarii obscene (10.000 de euro pe luna), la sporuri taiate pe ici pe colo. Decapitarea lor in piata publica a racorit poate gloata flamanda, dar n-a rezolvat problema de fond: reducerea substantiala a cheltuielilor publice. Liposuctia cu vidanja.

Insa momentul adevarului nu poate fi amanat la nesfarsit. Sectorul public inghite resurse pe care Romania pur si simplu nu si le poate permite. Din acest motiv, se imprumuta tot mai scump de la banci ca sa poata plati pensii si salarii. O spun toti analistii economici: Romania a intrat intr-o morisca a rostogolirii datoriilor care va trebui totusi oprita inaine de cataclism. Pentru o clipa, agetia Bloomberg a anuntat ca apocalipsa economica va lovi si Romania, pe care a inclus-o in categoria tarilor care vor intra in incapacitate de plata, dar si-a rectificat ulterior analiza. Nu prea aveau motive s-o faca. Pe alocuri, Romania se afla in incapacitate de plata. Sunt institutii publice - instante de judecata, CFR  - care calculeaza ca din toamna nu vor mai avea bani de salarii.

Din fericire, gratie conditiilor impuse prin acordul cu FMI, Guvernul nu se va putea minti la nesfarsit. Prin memorandumul de intelegere cu FMI si Comisia Europeana, cabinetul Boc se obliga sa raporteze in fiecare luna, in detaliu, volumul cheltuielilor cu salariile, numarul total al angajatilor si salariul mediu din sectorul public (inclusiv prime si alte bonificatii). Una din conditiile cheie pentru eliberarea celor cinci transe din imprumutul de 20 de miliarde de euro acordat de FMI e tocmai reforma sectorului public.  

Pe scurt, daca nu va taia in carne vie, Guvernul Boc risca sa nu mai primeasca restul transelor de la FMI. Daca nu le primeste, se afunda si mai rau in criza economica si-l trage in prapastie si pe Traian Basescu. Pentru ca seful statului se identifica azi cu Guvernul. Si-a dorit sa fie perceput ca adevaratul premier si omul care va scapa Romania de criza. Nu cred ca astazi isi mai doreste asta.

In schimb, candidatul Basescu isi va dori un Guvern capabil sa ia masuri impopulare fara sa-i afecteze lui performantele electorale. Cum va putea face asta? Cu Emil Boc premier? Nu liderul PDL va fi macelarul bugetarilor. Alt premier va da cu barda. Poate unul cu aer de tehnocrat, fara prea mari legaturi cu PDL, cu care Traian Basescu sa se poata razboi. Un incasator bun si rezistent la tavaleala.

In tot cazul, o remaniere va avea loc, inevitabil, iar se va intampla si din calcule politice interne, cel putin in cazul PDL. Deja Emil Boc pregateste, prin diferite declaratii publice, terenul unei remanieri sugerand ca sunt ministri care n-au luat masuri de reducere a cheltuielilor cu 20%.

Din scenariul mazilirii lui Boc lipsesc cateva date esentiale: va ramane PSD la guvernare sau va iesi inainte de alegeri? Cat de tare va lovi criza in toamna? Ce sanse reale de redresare exista la nivel global? De aceste raspunsuri, pana la urma, depinde soarta premierului Emil Boc. 


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4252 vizualizari

  • -9 (27 voturi)    
    Boc ramane premier pana in decembrie 2012. (Joi, 2 iulie 2009, 19:33)

    Andrei [anonim]

    In decembrie Basescu va castiga un nou mandat iar Boc va fi mentinut premier inca 3 ani spre disperarea unor mogulii care pierd multi bani pentru ca Basescu si Boc sunt la putere si nu accepta propunerile murdare ale mogulilor de jefuire a averii nationale.
    • +4 (22 voturi)    
      Boc ramane premier pana in decembrie (Joi, 2 iulie 2009, 19:47)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Cineva ar trebui sa-i interzica lui Andrei sa mai scrie. Fiindca pare incapabil de a vedea realitatea, sau mai degraba intentionat nu vede.

      Cred ca articolul exagereaza putin, dar lucrurile sunt reale: sectorul privat - cel care produce bani in economie, sufera tot socul, iar bugetarii primesc mariri de salariu intre timp.
      Nu spun ca nu merita nici unul, dar sunt mult prea multi pt cei 20mil de romani, ineficienti si -prin numar- s-au transformat intr-un organism care reuseste sa se apere de schimbare.

      E timpul ca toti sa performeze, sau sa fie inlocuiti cu altii mai capabili, care merita salarii mai mari!
      • +3 (11 voturi)    
        Boc (Joi, 2 iulie 2009, 19:55)

        alex [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Se pregateste de iesire Boc...se incalzeste (iar) Stolojan.
      • -20 (22 voturi)    
        Unii vor eutanasierea bugetarilor. (Joi, 2 iulie 2009, 20:04)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Adeptii capitalismului salbatic, dintre care unii scriu pe forum, ar dori sa nu mai plateasca nici un fel de taxe si impozite, sa lase pensionarii sa moara de foame, sa arunce bugetarii in strada, sa dispara invatamantul gratuit .Acesti libertarieni, gen Patriciu, sunt adeptii teoriei darwiniste adaptate la nivel social, adica supravietuirea celui mai puternic.Bugetarii au familii si nu pot fi aruncati in strada. Acesti bugetari au credite la banci si nu pot accepta sa traiasca din ajutorul de somaj sau din salariile mici oferite in mediul privat.Felicitari sindicatelor bugetare care au stit sa isi apere drepturile membrilor de sindicat.Solutia e simpla-majorarea impozitelor platite de cei bogati si vor fi bani la buget pentru plata salariilor bugetarilor.
        • +19 (21 voturi)    
          Caragiale (Joi, 2 iulie 2009, 20:56)

          maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          "Amice, esti idi.ot! Ba nu, domnule." Caragiale, Caldura mare
          Sarmane, toata lumea e de acord si pricepe ca trebuie platite si salarii, si pensii. Ce nu intelegi tu e ca banii nu cresc in copac. Ei sint expresia unor valori de intrebuintare create de alti cetateni. In lipsa lor, nici un impozit nu extrage nimic din nimic. Cetatenii, daca au un surplus, il varsa functionarului public. Daca n-au, nu-l varsa. Pricepi, draguta? Din impozitul pe salarii se platesc salarii. Din TVA (daca se mai cumpara ceva) se platesc salarii. Din impozitele pe firmele mici si mijlocii se platesc salarii. Salariile la particulari scad. O suta de mii de firme mici, fiecare ducind in spinare un functionar public, vor inchide portile. 150-200.000 de noi someri asteapta ajutorul de somaj. Impoziteaza-i tu pe cei de la Nokia si or s-o tuleasca miine in Moldova. Pricepi, creier de bibilica?
          Majorarea impozitelor? Sa zicem ca TU esti unul din acei bogati. In clipa in care vine statul cu impozitul, iti lichidezi afacerea, iti iei banii si o stergi in alta tara! Atunci sa te vad cum crapi dracului de idi.ot cu mina-ntinsa! Comunist de cacao! Dar tie, capusa ideoloaga, iti place sa sugi!
          • +4 (10 voturi)    
            Te-nseli! (Joi, 2 iulie 2009, 22:12)

            johnny [anonim] i-a raspuns lui maximlemetru

            Din pacate, trebuie sa-ti aduc aminte ceeace cred ca, din graba, ai omis: actualii guvernanti au reusit sa demonstreze ca o axioma de genul "nici un impozit nu extrage nimic din nimic" e falsa! Impozitul forfetar este dovada!
            • +7 (7 voturi)    
              Ai dreptate… (Joi, 2 iulie 2009, 23:41)

              maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui johnny

              Dar numai pe jumatate! Mii de firme se lichideaza intr-o veselie si trec in economia neagra! Ce mai dreptate ai, una mai paguboasa nu puteau gasi baietii veseli din guvern.
              Aflu acum ca din banii storsi cu sudoarea ordonantele s-au strins 87 de milioane de euro pentru bani de vacanta la bugetari.
              Da, daca stam strimb si socotim drept, ai drepate. Au reusit sa extraga ceva din nimic.
              Ar trebui sa-i amintim fraierului de mai sus ca, in acest moment, are o datorie de 250 de euro catre FMI, iar la sfirsitul mandatului, va avea 1000. Dar o sa-i plateasca din buzunarele noastre!
          • -2 (6 voturi)    
            ... (Vineri, 3 iulie 2009, 9:51)

            festinalente [utilizator] i-a raspuns lui maximlemetru

            iti dau dreptate dar comunismul nu este asa. Oricum functioneaza mai bine decat debandada existenta acum.
            • -1 (1 vot)    
              Matale bag de seama ca tre' sa fii foarte tanar (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:42)

              Eu [anonim] i-a raspuns lui festinalente

              Altfel ai fi stiut pe pielea matale cum functioneaza comunismul.

              Sa incerc sa-ti descriu cat de cat comunismul: io, norocos, stateam la casa, si lucram impreuna cu parintii si cu soru-mea o gradina de v'o 3000 de metri, cresteam v'o 2-3 porci pe an, si n-aveam de ce ma vaita, in afara de faptul ca programul meu dupa scoala era cam monoton: lectii, munca in gradina vara sau facut foc iarna, curatenie si potol la animale. Spre deosebire de colegi care stateau la bloc, care aveau un program mult mai variat. Alergau pe la nenumarate cozi, pandeau ziua cu cele doua ore de apa calda pe saptama si iarna si vara, isi puneau la bataie si ultimul strop de creativitate pt. a baga ceva comestibil in stomac. Iarna era mai monoton: sculat la 5 dimineata, mers la scoala, facut la scoala lectiile, stat la ore, mers acasa, mancat repede si intrat in pat imbracat, cu trei plapumi deasupra - iarna in blocuri caldura era simbolica, atat cat sa nu crape caloriferele. Si asta in conditiile in care toti traiam in zona cea mai putin lovita de comunism din RO - Banatul.

              De-aia zic eu ca matle esti sau tanar sau uituc. Nu prea ai cum sa uiti asa ceva, decat daca matale ai crescut sau dupa sau in afara sistemului astuia.

              Greseala fundamentala a comunismului e ca nu accepta ideea ca lucrurile chiar pot sa mearga prost, si atunci nu prevede nici o cale de corectie. Consecinta e ca in comunism tot ce poate sa mearga prost din motive de egoism, prostie sau rautate va merge prost, pt. ca sistemul nu are nici un mecanism de protectie fata de asemenea fenomene.
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Joi, 9 iulie 2009, 16:55)

                festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Eu

                posibil ca ce zici matale sa fie adevarat, pentru matale. Eu vorbeam de debandada. Dar matale poate ai imbatranit si incepi sa confunzi lucrurile. Daca imi aduc bine aminte de vremurile de atunci problema nu era la bani ci la mancare ca bani existau. Daca imi aduc aminte bine de pe vremea aia nu banii care trebuiau dati la stat era problema ci cumparatul mancarii si produsele taranilor care trebuiau date luna de luna la stat. Dar matale ai uitat ca esti cam senil. Daca imi aduc aminte bine pe vremea aia existau societati bine "instruite" care sa aduca bani in tara cum ar fi magazinul de comert exterior Dunarea dar la macare era problema. Cum ai putea matale sa stii asta ca erai departe de capitala... dar si eu eram departe de capitala doar ca eram mai tanar. Cine vroia sa scape de jugul datoriilor externe si al conditiilor impuse pentru fractionarea pana la distrugere a economiei (industrie, agricultura)... regimul lui 'nea. Dar ma intreb oare unde e diferenta intre un regim comunist in care nimic nu are voie sa mearga prost nu conteaza cum si un sistem democratic din punct de vedere ideologic in care pentru ca lucrurile pot merge prost se cheltuiesc niste bani pe 1000 de destepti care sa vegheze si totusi nimic nu merge bine? Zi matale ca esti mai batran. Si totusi erau mai putin oameni lihniti de foame pe vremea aia, mai putini oameni fara casa, mai putini oameni fara servici, mai putini nesimtiti pe strazi, mai multa ordine, mai mult respect... chiar erau. Dar matale ai imbatranit degeaba.
          • -1 (1 vot)    
            Las-o balta, amice. (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 2:40)

            Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui maximlemetru

            N-ajungi nicaieri. Pentru unii nu (mai) exista scapare.
            "Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar".
        • +15 (15 voturi)    
          vai de capul tau (Joi, 2 iulie 2009, 22:51)

          calin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Frate e vai de capul tau. Eu muncesc la privat ca sa platesc taxe ca apoi sa poti fi si tu platit ca si bugetar ca sa ce? Ca sa ma trimiti la alt ghiseu cand vin sa-ti platesc impozitele, ca sa ma lasi sa mor in spital daca nu iti dau spaga, ca sa fii profesor si sa-mi inveti copii lucruri minimale ca sa trebuiasca sa iti platesc apoi meditatii. Pentru asta sa nu fim impotriva bugetarilor? In mediu privat nu-ti convine firma X nici o problema mai sunt inca 10 firme concurente intre care poti sa optezi. Sincer as vrea sa fie toate private si invatamantul si sanatatea si tot. Platesti un ban dar stii de ce il platesti.
          Apoi referitor la impozite... Adica io muncesc 16 ore pe zi si dorm 6 si alea cu gandul la probleme ca sa platesc statului impozite mai mari ca sa aiba la randul lui sa-ti dea tie salar mare si prima de concediu ca deh vorba ta la privat is salarii mici. Iti zic eu ca is salarii mici daca nu vrei sa muncesti. Daca pui osul si lucrezi si beneficiile is pe masura.
          La stat dai o spaga si ti-ai asigurat un loc de munca bine platit pe postul de "taietor frunze la caini".
          • 0 (0 voturi)    
            si de capul tau tot vai (Vineri, 3 iulie 2009, 16:05)

            Alecx [anonim] i-a raspuns lui calin

            ... habar n-ai ca nu bugetarii sunt de vina pt situatia actuala de kko pe ei o pastoresc. De vina sunt asistatii aia sociali, in numar mare "colorati" apti de munca insa cu mari dureri in partile dorsale in legatura cu aceasta scarboasa activitate - munca. Pt ei dai spaga la medic, pt ei platesti taxe mari la fisc, pt ei statul de leaga de picioare cu zeci de hartoage si impozite, pt ei copii tai fac scoala de kkt si tu dai bani pe meditatii. Pt ei si pt "manelistii" pe care-i finantezi ascultandu-le "dejectiile" sau dand cate 1-2 lei cersetorilor la colt de strada. Si chiar tu ai partea ta de vina. Ca preferi sa mergi cu 60km/h in oras "finca" tu esti singuru care se grabeste, ca arunci punga de seminte pe jos ca doar nu esti tu mai fraieri sa-ti consumi caloriile pana la cos. Nu-ti convine sistemu medical de stat, du-te la clinici private, nu-ti place invatamantu la stat trimte-ti copilu la scoli private. Fa-i sa planga dupa tine pe bugetari. Eu nu-s bugetar. N-am fost niciodata, dar am profitat de invatamant moaca de la stat, de sistem medical moaca de la stat. Totodata n-am dat spaga nimanui (desi m-am ales cu servicii naspa de multe ori) si mi-am platit mereu taxele.
            • +1 (1 vot)    
              asa? (Vineri, 3 iulie 2009, 19:07)

              calin [anonim] i-a raspuns lui Alecx

              Asa deci nu-mi convine medicina de stat si ma duc la privat dar in acelasi timp o platesc si pe cea de stat chiar daca nu o folosesc ca deh sunt obligat. Nu am zis ca bugetarii sunt unica problema a Romaniei dar sa nu mai urle dupa mariri de salarii si prime de concediu si etc. Nu le convina sa vina la privat la fel cum nici mie nu-mi convine medicina de stat ma voi duce la privat. De aceea e o tara democratica nu?
              Totusi uitam un aspect...politicienii dau pomeni pentru bugetari ca stiu ca de acolo le vin voturile ca cei din privat isi cauta singuri rostul in tara asta, cei de la stat trebe sa voteze...
        • +9 (9 voturi)    
          inca ceva... (Joi, 2 iulie 2009, 23:11)

          calin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Referitor la majorarea impozitelor pentru cei bogati...
          Sa luam cazul smecherilor...Ala dupa ce a facut evaziune fiscala atata timp si a facut bani cat de 10 gipane si 10 vile o sa afle ca s-au majorat impozitele pentru el si ce o sa zica? "Dar vai acum ca s-au majorat impozitele chiar as putea sa intru si eu in legalitate si sa nu mai risc sa fac atata evaziune fiscala".
          Vreau sa-ti marturisesc ca si eu fac evaziune fiscala. De ce? Pentru ca banii care ii economisesc ii folosesc sa imi repar masina care se strica din cauza drumurilor din Romania, ii folosesc sa dau spaga la medici, ii folosesc sa platesc meditatiile etc.
          In concluzie: cand statul va face ceva pentru mine si voi vedea ca banii care ii dau statului sunt folositi cum trebuie atunci am sa platesc absolut toate impozitele fie ele si de 50%.
          Daca te duci in Olanda vei vedea ca firmele sunt adeptele ideei sa plateasca absolut toate taxele la stat pentru ca si statul trebuie sa colecteze bani. Pentru ca statul le-a facut autostrazi luminate care se vad si de pe luna si care sunt intretinute la zi.
        • +4 (4 voturi)    
          Si mai bine (Vineri, 3 iulie 2009, 12:49)

          stefan v [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Propun ca toata suflarea romaneasca sa treaca la buget, sa le dea guvernul salarii mari. Sau varianta: Guvernul sa ia de la cei care au si sa dea la cei care stau. Si taie frunza la caini

          Serios acum: Cu doar jumatate dintre bugetarii actuali, inlocuiti de computere care au avantajul ca nu cer spaga, tara ar merge mult mai bine. N-ar mai incurca lucrurile cu hartii si stampile cu nemiluita.
          • +3 (3 voturi)    
            exact (Vineri, 3 iulie 2009, 16:11)

            calin [anonim] i-a raspuns lui stefan v

            Exact prietene. La finante ma duc sa stau la o coada ca sa imi scoata de pe calculator o hartie la imprimanta si abea cu hartia respectiva ma pot duce la trezorerie care e in curte sa platesc impozitul. Pai nu puteau frumos sa aiba acces comun la baza de date si sa stie si la trezorerie cat trebe sa platesc?
            Oricum pentru confirmare se pare ca nu e nevoie se te intorci cu hartia de la trezorerie la finante sa demonstrezi plata. De aici rezulta ca sistemul informatic functioneaza pe jumatate. Cealalta jumatate e inlocuita de o persoana care tre' sa dea prin la o foaie...
        • +3 (3 voturi)    
          Esti idiot amice (Vineri, 3 iulie 2009, 13:55)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          "si nu pot accepta sa traiasca din ajutorul de somaj sau din salariile mici oferite in mediul privat" ... No comment, nici macar nu te poti numi bugetar, faci parte dintr-o categorie speciala de lipitori...Timpitule! Adica cei ce lucreaza la privat trebuie sa se descurce cu salariile mici de acolo, iar tu nu ai voie sa fi dat afara doar pentru ca ai familie, sau ce? Este evident ca Romania se va rupe sub greutatea aparatului bugetar...Abia astept, sincer..Abia astept sa va vad in strada, pe tine si pe minunatele tale sindicate..
        • +3 (3 voturi)    
          pai, daca au familii (Vineri, 3 iulie 2009, 14:09)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

          ... sa munceasca! Nu sa stea cu mana intinsa la Stat - la bani munciti de mine, adica...
          Si ce daca au credite? Astia din sectorul privat nu au?
          Nu i-a obligat nimeni sa le faca! Daca au credite, inseamna ca au si ce vinde, ca sa-si plateasca creditele :-p
      • -3 (5 voturi)    
        minti (Joi, 2 iulie 2009, 23:20)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui mihai

        minti cu nerusinare
      • +4 (4 voturi)    
        nu-i asa (Vineri, 3 iulie 2009, 8:57)

        Carmen [anonim] i-a raspuns lui mihai

        sectorul bugetar produce, insa nu atat de mult cat sa justifice actuala dimensiune. sa fim seriosi!!! chiar i se pare cuiva ca in sectorul bugetar oamenii se omoara cu treaba???? si eu lucrez in sectorul bugetar si recunosc ca fata de sectorul privat, pentru ca am fost si pe-acolo (acum sunt bugetara printr-un concurs de imprejurari, nu pt ca mi-am dorit musai!), nu dau in branci!!! din pacate, sau poate din fericire, nu sunt un factor de decizie, abilitate sa scuture nitel lenea, indolenta si nesimtirea unora. hai macar acum, ca suntem intr-un moment economic delicat, sa fim sinceri cu noi insine si sa spunem ca suntem un popor lenes, un popor invatat sa intindem mana, un popor invatat sa ciordim oridecateori ni se ofera ocazia (in loc sa-i civilizeze romanii pe tigani, au contaminat astia cu lene, furaciune si manele)!!!! desteapta-te romane! insa nu in sensul de a te trezi, ci in sensul de a te intelepti!!!! daca nu .... tace-ti dracu' din gura! ca toti suntem niste loaze!
      • 0 (0 voturi)    
        nu merge (Vineri, 3 iulie 2009, 14:06)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Nu poti sa-i iei omului dreptul de a-si exprima opinia.
        Si apoi... e problema lui, personala, daca vrea sa se faca de ras :))
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:32)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        eu zic ca salariile or sa ramana la fel, nr de angajati asemanator, ...doar ca va fi o usoara inflatie
    • -12 (14 voturi)    
      asa ai vrea tu dar nu mai posibil (Joi, 2 iulie 2009, 20:28)

      mogul [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Marea eroare alui boc cel miiiic a fost ca nu a impozitat triplu firmele private care sunt sufletul evaziunii. fiscale. cum e posibil ca in conditii de criza la noi sa se anda in continuare masini dintre cele ai scumpe iar nivelul tranzactiilor imobiliare sa se mentinala un nivel anormal de eidicat?!!!! Vom avea alt presednte, cel mai probabil dat de PNL si, normal, alt prim-ministru. Vorfi inchise oficine ca Realitatea TV B1, evenimentul zilei si alte locuri in care scursorile societatii s-au adunat si fac apologia evazionismului.
      • +5 (5 voturi)    
        dupa capul tau... (Joi, 2 iulie 2009, 23:50)

        calin [anonim] i-a raspuns lui mogul

        Dupa judecata ta ar trebui ca statul sa impoziteze cu 100% tot ce misca si apoi la sfarsit cu banii adunati sa imparta frateste la fiecare roman cat i se revine din suma totala?
        Nu uita ca ala care isi cumpara o vila nu te lasa pe tine sa mori de foame prin faptul ca te plateste sa mergi sa-i faci curat prin curte! Asa ca ia matura in mana si du-te si fa curat la 100 de vile si o sa aduni si tu bani sa-ti cumperi una!
    • +3 (5 voturi)    
      Ce mentalitate de papagal poti sa ai ! (Vineri, 3 iulie 2009, 0:01)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Te iei de mina cu Boureanu. Cel care nu are noroc la femei.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 9:48)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Vorbesti de mos gerila Andrei, asa-i? Ei bine... nu exista.
  • +4 (6 voturi)    
    Orice e posibil (Joi, 2 iulie 2009, 19:59)

    x [anonim]

    Teoria "acarului Paun" sau a "tzapului ispashitor" e veche.
    Si nu cred ca Boc se va supara.
  • +1 (5 voturi)    
    Un nume (Joi, 2 iulie 2009, 20:13)

    Unu [anonim]

    Un nume: Radu Berceanu? Sa taie in carne vie cel putin declara cind altii tac. La inima nu Base tot nu e. Iar acela ar fi un bun motiv pt. PSD sa-si ia talpasita.
    • 0 (0 voturi)    
      aaaoooleeeuuu! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Unu

      Un individ lacom cat cuprinde si corupt cat incape! ASTA ne mai lipsea!
  • +6 (8 voturi)    
    proverbe,valabille numai la conducatorii romani (Joi, 2 iulie 2009, 20:19)

    salariat la privat [anonim]

    pe timp de criza,sa faci ce zice popa(redu cu 20%
    cheltuielile cu bugetarii,plus cu obiecte si
    servicii),nu ce face popa(da toatr sporurile,inclusiv
    cele aranjate retroactiv cu justitia,salariile si
    pensiile nesimtite(ibclusiv,cumulate),prime de
    vacanta,al 13-lea salariu,ore suplimentare,chirii si
    deconturi de lux,sume forfetare,cheltuieli nejustificate de promovare si protocol pe timp de criza,lucrari date clientelei neacoperite de stadii fizice,amanare legi de reducere a cheltuielilor cu salarii si pensii si cine mai stie cate).
    ***legenda: popa= guvern ipocrit aflat in campanie
    electorala.promotori: t(e)ba,vanatorul mic cu cureaua lata,georgica pogilica,omul sarb,kati sindicalista, ritzi parapantista,miss alma,nutzi calareata, deltaplanistul,buldogul,sa
    ***=>f a l i m e n t !
  • 0 (6 voturi)    
    Realegerea cere jertfe! (Joi, 2 iulie 2009, 20:25)

    Alin [anonim]

    Iar printre primii jertfiti pe altarul proslavirii micului Putin de Dambovita va fi chiar... George Costanza! Parodia e astfel completa.
  • +1 (13 voturi)    
    Interesant (Joi, 2 iulie 2009, 20:31)

    alex [anonim]

    Probabil ca asa se va intimpla deoarece acesta este stilul lui Basescu: cum incepe sa piarda din sustinatori, cum gaseste un tap ispasitor pe care il mazileste fara mila.
    In alta ordine de idei, vad ca pe net misuna o serie de raspindaci care sint programati ca niste mancurti sa repete aceleasi cuvinte: moguli, tonomate, 322, Eba-neprihanita, etc.
  • +5 (9 voturi)    
    cele 20 de miliarde de la FMI (Joi, 2 iulie 2009, 20:57)

    directia 5 [anonim]

    sunt de fapt aproape 13 miliarde,restul de pana la 20 sunt de la BM si Comisia Euro,dar probabil in dorinta de a 'arde' etapele pana in septembrie d-ul Tapalaga a avut o mica scapare
    -daca base il schimba pe Boc ar insemna o asumare explicita a unei erori
    -restructurare in sistemul bugetar are loc-nu la nivelul asteptat-dar sunt 10 000 de mineri si 7 000 de ceferesti afectati de aceste mici valuri de disponibilizari
    -o demitere a lui Boc nu l ar ajuta in nici un fel pe base,demiterea ,ar fi imediat exploatata mediatic de 'deontologi'
    -demiterea lui Boc nu ar rezolva problematica crizei,caderea exporturilor,lipsa de resurse in investitii,incasari la buget jenant de reduse,etc
    -cred ca se v a incerca o politica de investitii mult mai agresiva tocmai pt a 'tusa' performantele guv. Boc
    -o demitere a lui Boc ar insemna si sfarsitul carierei politice a d. Boc si un semnal ca base prin sacrificarea PM demonstreaza ca el nu are nici 'mama nici tata' -nu cred ca base ar fi incantat de o astfel de imagine exploatata la 'sange' de media
    • +7 (7 voturi)    
      Corectare (Vineri, 3 iulie 2009, 0:07)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      La miliardele ale pomenite de tine mai adauga 18 - 20 milioane euro/zi, imprumut privat luat de Statului roman - Ministerul de Finante pentru acoperirea existentei zilnice a satrei de guvernanti FSN.
      Gaura lasata de prostia, minciuna si furtul FSN va fi platita de votanti.
      Lumea reala este mult mai dura.
      • -6 (6 voturi)    
        pensionarii si bugetarii (Vineri, 3 iulie 2009, 1:10)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Alex

        sunt 'satra' FSN ?
        Cred ca ar trebuii s a dam dovada de o totala obiectivitate, s a criticam guv. atunci cand merita-forfetarul este un exemplu- si sa l felicita atunci cand este cazul -programul Prima Casa nu l am agreat, dar ultima modificare care stimuleaza constructia de noi case relanseaza atat industria constructilor si v a conduce si la o scadere a preturilor la imobiliare-hai sa nu credem ca suntem destepti doar pentru ca am aruncat piatra si am mai nimerit si balta
        • +4 (4 voturi)    
          n-am mai ras atat de minute bune (Vineri, 3 iulie 2009, 9:51)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

          ori esti naiv ori platit sa spui ce spui.
        • +1 (1 vot)    
          ?? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:08)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          asa m a gandit si eu...ca va relansa constructiile..insa apoi mi am dat seama cata munca la negru e acolo...si ca de castigat nu vom fi noi cei care ne luam case ci cei care le fac,,,
    • +1 (1 vot)    
      pai, n-are! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:15)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

      Base n-are nici mama nici tata - are numa' niste fete, din care una... >:)
  • +2 (12 voturi)    
    Si tu, Dan Tapalaga… (Joi, 2 iulie 2009, 21:04)

    maximlemetru [anonim]

    Ai contribuit din toate puterile la instaurarea acestei coalitii a incompetentai cu lacomia! Ce pacat. Atita talent aruncat pe fereastra! Dumnezeu iti da, dar nu-ti vira si-n traista! Si nu e numai cazul tau.
    Cum spunea Lenin (mai tirziu, Stalin): idiotii politici sint cei mai fideli aliati si purtatori de cuvint, nestiind ca, primii, lor li se va taia capul!
  • -4 (8 voturi)    
    redundanta (Joi, 2 iulie 2009, 21:42)

    calin [anonim]

    Dane o sa ne scrii in fiecare saptamana articolul asta? Unul asemanator am citit acum o saptamana. Te plateste cineva pentru ceea ce scrii(pe langa salarul de angajat)?
    Guvernul Boc a facut greseli si inca mai face. Intrebarea ar fi cine sa conduca totusi guvernul? Decat PSD cu impozete diferentiate mai bine PDL cu forfetaru'.
    Vorba aia din 2 lucruri rele alegi lucrul cel mai putin rau.
    • -2 (2 voturi)    
      Mai e una (Vineri, 3 iulie 2009, 17:01)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui calin

      Sau cota unica de impozitare de 10%.
      Probabil ai uitat-o intentionat.
      Ia vezi acum care e lucrul cel mai putin rau:
      PSD- impozitare progresiva,
      PDL - 16% (deocamdata) + Forfetarul,
      PNL - 10% cota unica de impozitare

      Singura masura logica mi se pare a 3-a pentru ca pe timp de criza scazi fiscalitatea ca sa scoti din economia gri la suprafata (ca in 2004 daca-ti aduci aminte) si investesti masiv in infrastructura ca sa creezi premizele investitiilor straine (vezi Mercedes care a ales Ungaria in detrimentul Romaniei tocmai din aceasta cauza)

      Sunt 2 lucruri fundamentale pe care cred ca le stie acum tot romanul dar din pacate guvernul face pe dos, creste fiscalitatea si taie de la investitii sa plateasca pensii si salarii.
  • +5 (5 voturi)    
    O mica analiza ! (Joi, 2 iulie 2009, 22:24)

    STEFAN A. [utilizator]

    Problemele bugetului de stat nu se rezolva cu schimbarea primului ministru !
    Unica solutie valabila, reorganizarea totala a aparatului administrativ de stat + o limita maxima anuala a sumelor necesare platii salarilor bugetarilor si a pensilor de stat !
    Adica nici o noua marire de venituri fara o acoperire financiara REALA ! Aici este marea problema a Romaniei ! Majorari reale acordate pe PREVIZIUNI OPTIMISTE !
    Actualul sistem este fructul politicii fara strategie , cu interese pe timp redus, putere si bani, bani si putere !
    La crearea acestor probleme au participat toate partidele politice, fara exceptie . Toate impreuna au transformat bugetul in o vaca de muls .
    Nu este imaginabil ca aceste partide se pot transforma . Din slugi la cheremul "mogulilor" , "baietilor destepti" nu vor devenii niciodata partide in slujba masei mari a cetatenilor de rind !
    Modificari radicale se obtin prin revolutii, pasnice sau violente ! Asa invata istoria universala !
    Actualmente, sintem ca pe nava Titanic, politica este fanfara care cinta pina la ultimul moment ! Asa a facut si PCR sub "iluminata " conducere a lui Nicolae Ceausescu !
    • +2 (2 voturi)    
      Exact (Vineri, 3 iulie 2009, 9:14)

      Stefan v [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Astia din balanta gandesc rezonant.

      Partidele au clientele de multumit si stau cu gandul la viitoare alegeri pe care au ales sa le castige cu pomeni electorale. Doua vicii fundamentale, de care nu vor scapa intr-un viitor previzibil.
    • +2 (2 voturi)    
      Solutia simpla (Vineri, 3 iulie 2009, 9:29)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Acordarea fondului de salarii global institutiilor si unitatilor bugetare, atat cat are guvernul, nu mai mult. Mai departe e treaba managerilor sa se descurce, daca pot. Daca nu, sa dea afara din personal, sa-i puna sa munceasca mai mult, sa le dea salarii mai mari. Criterii de alocare: nr. de elevi, de paturi in spitale, de militari, de contribuabili la fisc, etc.
  • +3 (11 voturi)    
    Intrebari de bun simt (Joi, 2 iulie 2009, 22:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Stiind ca Boc si guvernul lui sunt intr-o situatie nasoala, credeti ca alt prim ministru ar fi mai bun in situatia de fata? Daca da, atunci cine?

    Stiind ca Tariceanu a mintit cu nerusinare anul trecut in aproximativ 98.7% din situatiile cand a deschis gura, sustinut fiind de intregul PNL, credeti ca avem o alternativa viabila in acest partid? Cunoscand acum amploarea jafului facut de guvernul PNL-PSD in 2008, credeti ca exista vreo alternativa la guvernul actual? Chiar crede cineva ca un guvern condus de Hrebenciuc sau Patriciu este o alternativa viabila?

    Cifrele au obiceiul sa spuna multe celor ce stiu sa socoteasca:
    - anul trecut, la un PIB de 140 miliarde euro si un buget de vreo 45 miliarde, am avut un deficit de peste 7 miliarde euro, deci cheltuieli bugetare de peste 52 miliarde euro
    - anul acesta, la un PIB de 135 miliarde euro si incasari bugetare de vreo 35-40 miliarde euro, cat de greu este sa reduci cheltuielile de la 52 miliarde la mai putin de 45 miliarde euro, platind in acelasi timp si dobanzile la banii imprumutati de guvernul anterior si utilizati pt. mariri de pensii, salarii, bonusuri si masini de lux?

    Oare nimeni in tara asta nu este revoltat de obscenitatea minciunilor pe care le auzim la televizor si le citim in presa?
    • +2 (6 voturi)    
      dar stai asa (Joi, 2 iulie 2009, 23:23)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Stai asa sa facem un calcul mai exact si mai concret.
      Considerand PIB-ul pe anul 2007 ca fiind X.
      In anul 2008 a fost un pib de X+7.5% dar un deficit de 5%. Deficitul bugetar pe 2007 a fost de 2.5%.
      Deci rezulta ca in anul 2008 s-a cheltuit cu cel putin 10% mai mult decat in 2007.
      Anul 2009 va aduce o scadere a PIB-ului cu 6%. Ceea ce rezulta ca in 2009 ne permitem sa cheltuim cu 4% mai mult decat in 2007 si sa avem un deficit de 5%. Ce-i drept prea mare pt normele UE, deci me permitem doar 2% sa cheltuim in plus. La prima vedere nu pare mult 2% in plus dar daca ne aducem aminte toata lumea a urlat ca Tericeanu a facut risipa. Ei nu se pot corecta problemele bugetare prin eliminarea risipei facute de Tericeanu?
      Probabil ca nu ca altfel din ce bani ar mai primi cate 400 EUR prime de concediu bugetarii lui Pogea din finante?
      • +1 (9 voturi)    
        minciuni, false asteptari (Joi, 2 iulie 2009, 23:36)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui calin

        Prin maririle de pensii, Tariceanu a ridicat stacheta cheltuielilor bugetare cu cateva miliarde euro. Fiind drepturi castigate legal, acele mariri nu pot fi taiate si vor constitui in continuare deficit bugetar.
        Esti lamurit?

        PS. ce-i concret in calculul tau in care arunci cu procente fara a numi sumele de bani de care vorbim? incerci sa aburesti pe cineva?
        • +1 (5 voturi)    
          matematica (Vineri, 3 iulie 2009, 0:10)

          calin [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

          Chiar tu ai zis mai sus care este PIB-ul Romaniei. Nu cred ca este greu sa calculezi cat face 2% din 140 miliarde de euro nu?
          Sa adancim putin calculele pentru placerea ta. Pensiile si salariile bugetare reprezinta cam 15 % din PIB. Si vorbind tot procentual daca cei 2% cheltuiti in plus fata de 2007 ar fi strict pe salarii si pensii ar rezulta ca acestea ar putea fi mai mari cu (100/15)*2 = 13.33 %. S-au marit toate pensiile si salariile din 2007 pana in prezent cu peste 13.33 %???
          Dupa cum ziceam sa nu uitam de risipa lui Tericeanu si de salariile de lux care existau si pe care guvernul Boc a anuntat ca le-a taiat sau ca urmeaza sa le taie...
          Lamurit?
          • +1 (7 voturi)    
            esti pe langa subiect (Vineri, 3 iulie 2009, 1:00)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui calin

            Cum sa explic mai direct?

            7 miliarde deficit inseamna dobanzi + principal de restituit creditorilor in continuare.
            Salarii + pensii la stat crescute prin lege = drepturi castigate, ce nu pot fi taiate. Pensiile s-au dublat in urma celor 2 majorari, iar aceste cresteri nu sunt cuprinse in raportarea ta la 2007.
            Masini de lux luate in leasing anul trecut inseamna alte cheltuieli obligatorii.
            Toate astea nu pot fi taiate si sunt peste bugetul din 2007 de care vorbesti.

            Prime, bonusuri, salarii nesimtite - stiu ca s-au taiat prin ministere si administratie publica, dar deja raul este facut - ne-a indatorat Tariceanu cu fiecare zi cat au fost platite si platim dobanzi la acei bani acum.

            Stimate domn, PIB este una, Buget este alta, iar deficitul are de-a face cu Bugetul. Se calculeaza ca procent din PIB, dar nu scade odata cu el, ci, din motive de cheltuieli deja angajate, creste atunci cand PIB-ul scade.

            Ce incerci sa transmiti? Ca blegul de Pogea este vinovat? Este ca nu s-a miscat mai repede si nu a fost mai dur! Ca a pus impozit forfetar in vreme de criza.
            Dar Tariceanu este principalul vinovat ca am ajuns in situatia asta, alaturi de trepadusii care l-au sustinut cu orice pret.

            Din nefericire, la anul o sa vedem cu adevarat criza si la noi, acum inca ne mai permitem sa glumim.
            • +3 (3 voturi)    
              da? (Vineri, 3 iulie 2009, 9:49)

              calin [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

              Deci de vina e totusi mostenirea grea ca de obicei, nu faptul ca Pogea si Boc evita sa reduca bugetarii si cheltuielile de frica sa nu piarda Basescu mandatul?
              Pensiile nu s-au dublat te asigur. Parintii mei sunt pensionari cu pensii mici (500 RON) si nu au acum 1000 RON. Au crescut cele mici cam cu 40% maxim!
              • 0 (4 voturi)    
                nu-i mostenire grea, ci sunt datorii grele (Vineri, 3 iulie 2009, 11:20)

                Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui calin

                Datoriile sunt datorii, oricum le-am numi in gluma si trebuie platite de cineva. Ghici de cine?

                Pogea si Boc nu pot scoate in somaj 500.000 de mii de oameni, pt. ca respectivii, amagiti de fanteziile unui guvern anterior imbecil, au crezut ca salariile lor doar vor creste in urmatorii 10 ani si si-au facut credite. Credite pt. casa, masina, aparatura electrocasnica.
                Acum, ascestor oameni li s-au micsorat deja banii pe care-i iau in mana (s-au taiat primele si bonusurile, pe bune) si sunt la limita.

                Ce ar putea face Guvernul, ar fi sa faca concedieri colective masive, cu plata de 12 salarii compensatorii (in felul asta se asigura ca anul viitor, guvernul viitor scapa de o povara fiscala). Insa nici asta nu-i simplu, pt. ca anul viitor tot nu vom avea mai multe locuri de munca.
                Ceva-ceva trebuie facut! Banuiala mea este ca se vor da doua variante oamenilor care lucreaza la stat in momentul de fata si care trebuie pastrati: ori semnarea unui alt contract, pe mai putini bani, ori concediere cu salarii compensatorii.

                Pe langa oamenii obisnuiti angajati la stat, avem si problema creditelor. Ca astea au scadente si daca nu sunt platite, intra in faliment si firmele si bancile care le-au generat.

                Acum niste ultime intrebari:
                1. credeti ca dezastrul bugetar din anii trecuti a fost planuit (adica facut inadins) sau a fost doar o intamplare?
                2. cine profita din acest dezastru bugetar si poate cumpara ieftin active valoroase ale statului, pe care sa le vanda apoi scump?
                3. cine a mai aplicat metoda asta in ultimii 20 de ani si a facut rost de cantitati mari de lichiditati chiar inainte de inceputul jafului din ultimii 2 ani?
                • +2 (2 voturi)    
                  500.000 (Vineri, 3 iulie 2009, 12:57)

                  stefan v [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

                  Cei 500.000 se pot duce la rude la tara, sa lucreze pamantul. Jumatate din terenul arabil al tarii este acum in parloaga. Daca-i duce minte mai mult, deschid mici afaceri de servicii, de ex. gradinite private. E criza de educatoare, de farmaciste, de, de,..De bugetari nu e criza, slava domnului
                  • +1 (1 vot)    
                    lucrul pamantului a devenit rentabil cumva? (Vineri, 3 iulie 2009, 16:21)

                    Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

                    Din cate stiu, pretul la hectarul de pamant inca este la maximul ultimilor ani. Nu sunt expert in domeniul asta, asa ca nu ma pot pronunta in privinta rentabilitatii agriculturii in aceste conditii. Insa e greu sa imi imaginez ca niste oraseni vor putea sa traiasca din practicarea agriculturii.
                    Poate ca vor decide sa mearga in Spania sau Italia, sa fie menajere, bucatari, servitori. Sau vor ramane servitori in frumoasa noastra Romanie. Oricum am da-o, situatia nu arata bine deloc.
  • -1 (5 voturi)    
    how about Mr. Isărescu? (Joi, 2 iulie 2009, 23:41)

    briank [utilizator]

    Isărescu a fost soluția de criză și în 1999. Eu cred ca ar fi o soluție constructivă și acum. Lumea are încredere în Isărescu, sindicatele pot discuta cu el, iar el se pricepe la ce e nevoie ca sa ne scoata cel mai ok din criză. Și Isărescu ar putea fi premier și după, până la introducerea euro..

    Well, ar fi misto, dar nu-l va susține nimeni politic, iar Isărescu nu e nebun să-și mânjească numele și reputația intrând în vreun partid.
    • 0 (2 voturi)    
      Tehnocrat (Vineri, 3 iulie 2009, 8:53)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui briank

      Avem nevoie de un guvern de tehnocrati, condus, eventual, de Isarescu. Un guvern politic are doua mari hibe: se ocupa sa returneze banii clientelei politice, care a contribuit in campanie si face pomeni electorale pentru viitoarele alegeri. Aceste hibe nu greveaza un guvern de tehnocrati.
      • 0 (0 voturi)    
        ce prostie! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:21)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

        Defineste "tehnocrat" - ce-i aia "guvern de tehnocrati"?
        Guvernele sunt niste chestii POLITICE! si asa si trebuie sa ramana!
        "Guvern de tehnocrati" (?) - expresia suprema a incompetentei de a conduce!
  • -4 (4 voturi)    
    cata inteligenta (Joi, 2 iulie 2009, 23:42)

    spetsnaz [anonim]

    Hai domnule tapalaga, propune un alt premier dupa dezastrul tariceanu 2. Dupa ce a lasat gauri in buget despre care guvernul boc nu vorbeste, nu inteleg cauzele. Ai tupeu? NU, atunci taci si nu te mai vinde ca dragoteasca.
  • -1 (7 voturi)    
    Si uite asa (Joi, 2 iulie 2009, 23:44)

    un roman [utilizator]

    Se adevereste ce spuneam in Decembrie!
    Vine si momentul cand o sa va para rau ca nu mai aveti un Tariceanu ca si premier, de fapt cred a venit deja!

    Sa traiti bine, daca mai aveti cu ce!
    • +2 (6 voturi)    
      Tericeanu? (Vineri, 3 iulie 2009, 0:13)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Si daca il aveam pe Tericeanu se putea el opune crizei financiare? S-ar fi stapanit el sa mai risipeasca banii cum a facut-o si in 2008 si 2007 si asa mai departe?
  • -4 (6 voturi)    
    sa traiti bine!!!!!!!!!!!! (Joi, 2 iulie 2009, 23:54)

    /./ [utilizator]

    He he cand intreba base prin 2008 la inceput exista bani pt mariri de pensii toti da , numai el vezi d-ne era impotriva.At s-au marit cu 50% parca pensiile.La sfarsit de 2008 s-au mai marit cu 40% ca deh exista bani. si e si campanie cum dracu sa votezi impotriva.Acum se pare ca nu mai exista.Vrand nevrand pensiile tb sa scada , salariile bugetarilor la fel ,CFR-ul sa se privatizeze in intregime , se pare ca la privat CFR-ul merge pe castig oare de ce?
    • +2 (4 voturi)    
      nici vorba (Vineri, 3 iulie 2009, 0:25)

      calin [anonim] i-a raspuns lui /./

      Pensiile nu au fost marite cu 50% ci cu mai putin.
  • +2 (4 voturi)    
    de data asta te-ai pripit Dane (Vineri, 3 iulie 2009, 2:20)

    metronom [utilizator]

    Dane, ramai jurnalistul lucid si inspirat pe care l-am citit cu placere in ultimii ani! Nu incerca sa devii ghicitor in stele sau vreo mama omida.

    Cu sau fara Boc, in Romania nu se vor mai lua prea curand masuri dure si nepopulare. Din aceleasi motive pentru care astfel de masuri nu s-au luat nici in statele din vestul Europei sau in SUA. Romania de astazi nu mai seamana cu Romania anilor 90 cand terapiile de soc erau foarte necesare si si intr-o oarecare masura posibile. Astazi diferitele ajustari se petrec lent si fara a afecta semnificativ categoriile vizate. Scenariile cu sute de mii de functionari trimisi in somaj sunt utopice in intreaga Europa!
    • +4 (4 voturi)    
      Utopice (Vineri, 3 iulie 2009, 8:36)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui metronom

      Nu si cand suntem pe buza prapastiei. Si tot acolo ajungem, dar dupa lupte de strada, care vor matura actuala clasa politica. Cine doreste asta?

      Apropo, guvernul se imprumuta ZILNIC 50 mil. euro! Pana cand?
      • -2 (2 voturi)    
        linisteste-te stefan (Vineri, 3 iulie 2009, 11:21)

        claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

        prapastia e doar la televizor. Daca iti arunci televizorul pe fereastra si incerci sa percepi realitatea cu ochii si cu mintea ta, ai sa constati ca nici criza nu prea e
        • +3 (3 voturi)    
          Ce vorbesti (Vineri, 3 iulie 2009, 12:53)

          Stefan v [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

          Poate de la fereastra biroului dumitale, aflat pesemne in vreun minister, nu se vede. Atunci cand nu lai sunt bani de salarii, la CFR spre-o pilda, cum se cheama asta? Va doresc sa va reduca si dv. salariul la jumatate si atunci mai vorbim
  • +3 (5 voturi)    
    Pe marginea prapastiei (Vineri, 3 iulie 2009, 8:21)

    stefan v [anonim]

    Economia romaneasca este foarte aproape de un derapaj economic urma de unl social, care ar matura ca o viitura intreaga clasa politica. Poate ar merita sa fie lasata s-o ia la vale pe torent, daca n-ar fi suferintele populatiei. Adica o aterizare dura direct in ....galeata. Presedintele Basescu pricepe acest risc si ar trebui sa aiba barbatia sa ia si masuri, acum poate, nu mai e PNL la guvernare.

    Daca n-o face, se scufunda cu Boc de gat, are dreptate Dan. Solutii simple exista, dar guvernul Boc si sfatuitorii sunt prea incetosati la minte sa le vada. De ex: sa dea unitatilor bugetare salarii globale, nu individuale. Mai putini bugetari, mai multa munca, salarii mai mari. Aceasta-i cheia.
    Daca FMI, care nu este mama prostilor, denunta acordul cu Romania, sa te tii atunci distractie.

    Ne place nu ne place singurul care are cheia rezolvarii acestei situatii grave este Traian Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      anticipate (Vineri, 3 iulie 2009, 14:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      Base il da jos pe Boc si aranjeaza niste anticipate - cu el in rol de "locomotiva electorala".
      Si numa bine, poa sa procedeze in stilul lui caracteristic: sa dea, pentru tot ce a mers rau, vina pe PSD (si, ma rog! si pe "dezastruoasa mostenire", pe Boc, pe oricine ii mai pica la mana ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Cheia rezolvarii (Vineri, 3 iulie 2009, 17:09)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      De unde si pana unde cheia e la TB?
      Ti se pare vreun geniu intr-ale economiei?

      Mie de exemplu mi se pare un personaj avid de puterea suprema, care se pricepe doar la navigat pe mare.
  • 0 (2 voturi)    
    pina cind vrem noi (Vineri, 3 iulie 2009, 8:45)

    odorica ion [utilizator]

    Premierul Boc rezista pina ne hotarim noi , tot poporul in mizerie, sa dam jos, toata sleahta asta de nemernici. Cind ne hotarim sa o facem, atunci daca pina atunci, nu renunta la putere de buna voie, sa-i silim cu forta. Asta ca sa fie invatatura de minte urmatorilor. Asa zisa, revolutie recenta,nu le-a fost invatatura de minte.
    • +3 (3 voturi)    
      Odorica,odorica (Vineri, 3 iulie 2009, 9:28)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      Da,da, dati-i jos pe cei ce incearca sa faca ceva ,ca sa vina la putere cei ce s-au imbogatit si vor sa se imbogateasca in continuare (ca, oarecum, si pe ei i-a afectat criza).Toate aceste articole sunt manipulari pentru cei ca tine, tocmai ca sa-i votati pe cei ce vor sa stapaneasca in continuare si sufera acum ca nu prea pot sa-si bage toata Romania in buzunar.
  • +2 (4 voturi)    
    Functionarii publici si bugetarii nu sunt acelasi (Vineri, 3 iulie 2009, 8:53)

    Protonic [anonim]

    Functionarii publici sunt doar 245.000 si salariile lor sunt publice ei nu au avut niciodata salarii de 10.000. Ei au in general salarii mici. Bugetarii sunt altceva. Ar fi foarte bine daca nu ar fi confundati. Gazetarii au o mare responsabilitate in a spune adevarul. La toate emisiunile TV se discuta despre functionari si bugetari, cele doua noutiuni fiind confundate dar nu participa si functionari publici care ar putea explica corect ce se intampla. La fel se intampla si cand se discuta despre fondurile europene, toti politicienui si ziaristii cred ca se pricep si scot niste perle, care arata ca de fapt nu stiu nimic.
    • 0 (4 voturi)    
      Cum adica? (Vineri, 3 iulie 2009, 9:25)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Protonic

      Functionarii publici nu sunt platiti de la buget? Sunt platiti din cer, direct de la Dumnezeu?
    • +1 (1 vot)    
      Functionarii publici si bugetarii nu sunt acelasi (Vineri, 3 iulie 2009, 13:39)

      diana [anonim] i-a raspuns lui Protonic

      Ai perfecta dreptate, dar putina lume stie asta. Si cei care stiu , omit cu intentie sa faca diferenta.
      Se pune semnul egalitatii intre bugetari ( de ex judecatorul cu 100 de milioane) si functionarii public ( de ex, consilierul juridic dintr-un minister , cu aceeasi pregatire, dar cu 10-15 milioane).
      • 0 (0 voturi)    
        Definitia (Vineri, 3 iulie 2009, 13:54)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui diana

        Care este definitia bugetarului: cel care isi ia salariul de la buget. Ce mai este de comentat?
        • +2 (2 voturi)    
          Functionarii publici si bugetarii nu sunt acelasi (Vineri, 3 iulie 2009, 16:16)

          diana [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          Ca sa spun asa, toti functionarii publici sunt bugetari, insa nu toti bugetarii sunt functionari publici!
          Toti bugetarii sunt platiti de la bugetul de stat, dar dupa grile diferite. De ex, functionarii publici au, ca medie, printre cele mai mici salarii din sectorul bugetar.
          Salarii mari sunt in Externe, Justitie, speciale ( Interne, aparare, servicii secrete) si chiar in invatamant ( in special cel universitar)- dar acestia nu sunt functionari publici.
          Mai sunt si agentii in subordinea guvernului sau a unor ministere, care sunt autofinantate ( din taxele pe care le percep), asa ca in ceea ce o priveste pe fatuca cu 10000 de euro de la autoritatea aeronautica, salariul ei chiar nu era platit din bugetul de stat :)) Asta nu scuza ,, obscenitatea" acestui salariu, intr-o institutie al carui buget e aprobat de Ministerul Transporturilor.
          Faptul ca cine nu lucreaza in sistem nu are de unde sa cunoasca aceste detalii e folosit cu succes ca sa invrajbeasca diversele ,,categorii sociale".

          Iar in privinta performantei, hai sa fim seriosi, se munceste la fel de putin si de prost si la privat, ca vorba lui Dinescu ,,lepadaturile sunt impartite in mod democratic".
          In fiecare zi auzi ba ca o agentie de turism a lasat turistii in drum, ba ca nu stiu cine si-a luat o masina noua si n-a mers mai mult de 50 m, ba de obraznicia casieritelor de la RDS, ba de smecheriile bancilor, ba de termopane prin care trece ploaia, ba de blocuri construite aiurea etc.
          Doar suntem romani cu totii, din pacate ....
  • 0 (4 voturi)    
    Boc (Vineri, 3 iulie 2009, 10:16)

    Todo [anonim]

    Probabil Traian Boc o sa se intoarca la locul lui preferat, adica pe holurile Parlamentului, de unde o sa critice viguros si cu simt de raspundere guvernarea PNL-PSD care a dus tara de rapa
  • +2 (2 voturi)    
    Niste URATI (Vineri, 3 iulie 2009, 12:42)

    fanfanlatulipe [anonim]

    ....ce mai conteaza ? Urmeaza sa dau faliment , sa mi ia banca casa si tot ce am si dca ceva mai ramane imi va lua finantele ... De ce ? pentru ca la baza situatiei in care ma aflu a stat dorinta mea de a ramane in tara , de a muncii si a prospera aici . In douazeci de ani de cand muncesc am fost doar angajat la privat , am muncit pentru bani si pe urma am hotarat sa incep propriul bussines . Finalul e dezastruos si acu la bilant trag linie si constat ca au trecut douazeci de ani si nu am nimic altceve decat familia si multe datorii . Pierderea mea e castigul milioanelor de bugetarii din tara asta , pierderea mea e in conturile politicienilor corupti si hoti care au furat tot ce se putea fura din tara asta . Un singur lucru nu imi pot lua mie - sufletul ! Sa i ia naiba de urati si hoti si mincinosi .... mi se falfaie de mizeria de politicieni care conduc tara asta inevitabil spre dezastru . Asta fac de 20 de ani si din pacate pentru copii nostri asta vor face si in continuare .
  • 0 (2 voturi)    
    Se poate judeca si altfel (Vineri, 3 iulie 2009, 13:41)

    stefan v [anonim]

    Daca schimbarea guvernului se face imediat, la adapostul concediilor si pe timpul vacantei parlamentare se pot rezolva mult mai multe, fara prea mara zgomot. Preferabil cu un guvern de tehnocrati. Parlamentul vine o zi din concediu si-l aproba. Le convine si partidelor, ca nu vor mai deconta la urne costurile crizei. In toamna e prea tarziu, va fi ciuca campaniei electorale.
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai stati pe forumuri, treceti (Vineri, 3 iulie 2009, 14:13)

    Monica [anonim]

    la munca, ca din salariile noastre mici va fi platit Andrei! Altfel, ciu-ciu!
  • 0 (2 voturi)    
    concentrati-va un pic aici ! (Vineri, 3 iulie 2009, 15:43)

    dragii mei [anonim]

    tovarasi : basescu va castiga alegerile ; boc va ramane prin ministru; udrea si ridzi vor ramane ministri ...asta e clar !...clar e ca lumea de pe forum se inflameaza la maxim la astfel de previziuni ... ceea ce e doar o lipsa de viziune si de umor ....eu am solutia fericirii : toate impozitele sa fie colectate si distribuite catre mine !...de azi !...in medie nu se va schimba nimic ...dar ma veti face fericit ...merita !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ie clar. (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 2:37)

    Jorj [anonim]

    Io zic sa-l puna pe Stolojan prim ministru. Sau macar sa-ncerce.