(La TV) O nebunie fara sfarsit - aur si cianuri la Rosia Montana

de Catalin Sturza     Blog de jurnalist cultural
Duminică, 28 iunie 2009, 19:40 Actualitate | Opinii

Am vazut intr-o emisiune a lui Mihai Tatulici de duminica, de la Realitatea TV, o dezbatere in aer liber despre Rosia Montana. Era adunat, pe un fel de damb argilos, un iarmaroc de oameni, din care cele mai notabile figuri aveau rang de deputat si de presedinte al consiliului judetean. Multi ONG-isti vocali, pro si contra exploatarii minere Gabriel, si o gramada de sustinatori extrem de vocali, dintre care cei mai multi erau pentru exploatarea Gabriel.

Observatia de fond e ca intreaga dezbatere a avut forma „ati facut afirmatii mincinoase!” - „nu, nu-i adevarat!”. Din partea opozitiei am remarcat interventiile ONG-ului Alburnus Maior si ale Fundatiei Soros, iar din partea cealalta… erau multi, foarte multi indivizi care sustineau ca reprezinta ONG-uri prietene cu Rosia Montana Gold Corporation. Un anume Dragos Tanase, CEO al RMGC, purta costum in mijlocul prafului si raspundea cu o mina sobra la intrebari.

Toata dezbaterea s-a transat, pentru mine, intr-un singur moment: atunci cand au luat cuvantul reprezentantii comunitatii rrome din Rosia Montana. Ei mai aveau putin si-i sfasiau pe ungurii de la Fundatia Soros, care traiesc cu bani primiti in plic din strainatate, in vreme ce ei, oameni saraci, nu pot sa munceasca deoarece Soros ii blocheaza pe dooomnii de la Gabriel Resources.

Cam asta este situatia, la fata locului: o multime de oameni saraci, intr-o zona rurala defavorizata ca multe altele din Romania, peste care a cazut o pleasca: posibilitatea de a castiga, in urmatorii ani, niste bani (chiar foarte buni pentru unii, dupa standardele zonei) vanzandu-si casele sau angajandu-se la aceasta exploatare cu cianuri.

Citeste articolul integral si comenteaza pe blogul lui Catalin Sturza.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6953 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Tatuliciul (Duminică, 28 iunie 2009, 20:27)

    Cry [anonim]

    Tatuliciul (articulat, exact!) nu cumva este cel care la a mai comis emisiuni cu prefectul Raducanoiu, si cu Ioan Stoica-Caritas? (pe la alte televiziuni)
    • +11 (11 voturi)    
      tatuliciul (Duminică, 28 iunie 2009, 21:24)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Cry

      a fost un mediocru si un profitor sub ceausescu, îsi continua cu succes cariera, pastrându-si identitatile de baza ... vezi mai sus.
      • -5 (15 voturi)    
        subiect de dezbatere serioasa (Duminică, 28 iunie 2009, 22:11)

        telespectator [anonim] i-a raspuns lui the

        tatulici strica tot ce prinde. subiectul chiar merita o dezbatere serioasa. e vorba de multi bani, o investitie uriasa care trebuie inceputa. proiectul e foarte prudent, nimeni nu-si permite sa genereze un dezastru.
        • +5 (13 voturi)    
          trebuie? (Duminică, 28 iunie 2009, 22:47)

          marius [anonim] i-a raspuns lui telespectator

          de ce trebuie inceputa aceatsa investitie... eu zic ca nu trebuie de loc.
          • -5 (11 voturi)    
            sunt unii care mor de foame... (Duminică, 28 iunie 2009, 23:34)

            miri [anonim] i-a raspuns lui marius

            ....si fac scandal acolo sa se rezolve. e saracie lucie in toata zona.
            • +3 (3 voturi)    
              io zic s-o faca in Bucuresti (Luni, 29 iunie 2009, 12:46)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui miri

              In Bucuresti mor de foame MULT mai multi decat la Rosia Montana; in plus, eu imi amintesc ca atunci cand am fost prin Toronto am vazut homeless pe acolo, de ce n-ar face-o in Toronto?
          • +5 (7 voturi)    
            Saracia ne indeamna sa ne vindem??????? (Luni, 29 iunie 2009, 8:26)

            LadyMix [anonim] i-a raspuns lui marius

            Cati ati fost recent prin zona sa vedeti cum arata??? Ma ingrozesc cand vad reclama in media, EI investesc in Romania, dar reversul medaliei este unul foarte urat, cu actiune indelungata in timp.

            De ce permitem unora sa ne cumpere pe bani putini?

            De ce ne vindem tara? Este un obicei cumva..?

            Proiectul Rosia Montana ar trebui oprit. Daca saracia ne inconjoara, asta nu inseamna ca trebuie sa vindem "pamantul de sub picioare". Mergeti in zona, o vizita de week-end, si pe urma veti fi contra acestui proiect.
        • +5 (5 voturi)    
          Ba da (Luni, 29 iunie 2009, 8:36)

          gaspy [utilizator] i-a raspuns lui telespectator

          Din pacate toti isi permit sa genereze un dezastru. De ce? Pentru ca nu le pasa.

          Companiile de exploatare sunt lipsite de scrupule. Acolo unde pot, fura si iau cu japca (vezi zona Amazonului). Unde nu pot pur si simplu sa puna mana, ameninta, omoara chiar (vezi Nigeria). Unde nu pot face nici asta - mituiesc.

          Noi, ca tara, ar trebui sa incurajam investiile in domeniul hi-tech, nu al exploatarii de materie prime.
    • -4 (6 voturi)    
      Tatulici (Duminică, 28 iunie 2009, 23:33)

      Stoicaritas [anonim] i-a raspuns lui Cry

      A fost destul de al dracu de data asta cu aia de la Rosia.
      • +6 (6 voturi)    
        tatulici este pentru noi (Duminică, 28 iunie 2009, 23:49)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Stoicaritas

        "dormi in pace, FNI vegheaza pentru tine" doi!
        Tatulici s-a specializat in reclame mincinoase pe baza de "hai ca va da gratis", acum 15 ani jumatate din ardeleni si-au pierdut agoniseala cu Caritasul (la care Tatulici i-a facut reclama), ma si mir ca nu i-au rupt picioarele aia dupa emisiunea asta.
        Daca nu i-au rupt picioarele, inseamna ca nu aveau nici o agoniseala de pierdut pe vremea Caritasului sau ca nu erau de acolo si ca i-a adus Gabriel pe un detz de jinars sa faca galagie pentru ei.
        Si-a si gasit Naumovici pe cine sa faca emisiune de reclama pentru Gabrieli.
        • -4 (6 voturi)    
          Si ce daca? (Luni, 29 iunie 2009, 0:27)

          ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui catalin

          personal nu-mi place tatulici. totusi daca a facut ce a facut cu caritasul pe vremuri nu inseamna ca in fiecare emisiune ia spagi - mie nu mi s-a parut. cred ca rosia-montana au gresit facand emisiunea cu tatulici dar de fapt nu era alegerea lor. adica daca era unu mai normal gen razvan dumitrescu sau nu stiu cine se putea sa iasa mai bine pentru ei. pe de alta parte daca i-a invitat tatulici nu puteau sa nu vina. facea emisiunea fara ei si zicea ca se ascund de presa.
          • +4 (4 voturi)    
            nu in fiecare (Luni, 29 iunie 2009, 1:06)

            catalin [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu

            Numai in alea in care se dau spagi mari, unde minciuna e cat casa si unde sunt de fraierit cateva milioane de oameni...
    • +1 (3 voturi)    
      cu masca (Luni, 29 iunie 2009, 8:09)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui Cry

      Bingo, ieri era doar mai bine mascat, isi luase blugii si sepcuta! Probabil a cerut si mai multi bani, in orice caz mai mult decit Firea de la antene....
  • -10 (16 voturi)    
    e simplu ,cand ar putea fi complicat ... (Duminică, 28 iunie 2009, 20:44)

    Eneas [anonim]

    Dupa ce Traian a luat aurul Daciei , a urmat cea mai mare sarbatoare consemnata de istorie ,160 de zile si nopti de trai pe vatrai pentru cetatenii Romei !
    Ungurii de la Soros se opun exploatarii aurului pentru ca au primit ordinul ca daca vreodata Ungaria mai apuca la Transilvania ,sa ramana ceva aur de scos pentru Maghiaria !
    Romii stiu ca astazi traiesti ,maine nu se stie, si e bine sa ai cu ce ;iar romanii sunt prostiti ba cu arheologia ,ba cu cianurarea , ba cu protectia mediului ,ba cu furtul bogatiilor naturale de catre capitalisti.verosi . ;
    ramane sa se aleaga ....
    • +15 (21 voturi)    
      what?! (Duminică, 28 iunie 2009, 21:27)

      indianu gions [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      stai linistit ca tu oricum nu ai sa vezi nici un ban din asa-zisi "4 miliarde" -care de fapt nu sunt nici macar atat, dar nu mai conteaza!

      ce mi se pare de o cretinatate extrema este cum reusim sa imbracam totul in haina nationalismului cand trebuie sa sustinem ceva.

      trezeste-te la realitate!
      cei de la fundatia soros sunt impotriva otravirii mediului cu cianuri, si a distrugeri unei asezari de o valoare inestimabila.

      daca tie nu iti pasa de asta, nu te mai da atat de rotund si iubitor de patrie ca habar nu ai cu ce se mananca.

      cat despre rromi, este cea mai marsava miscare a celor de la gabriele: rosia montana e cumparata in intregime de gabriele, iar probabil ca pe astia i-a adus de pe cine-stie-unde ca oricum nu stiu decat sa cerseasca si sa se vaite ca "sunt 7 frati acasa".

      toti fraieri pun botu la astfel de manipulari, pentru ca cerebelul nu ii ajuta.

      keep up the good work!
      • -9 (13 voturi)    
        aurul se extrage cu cianuri de cand e mineritul (Duminică, 28 iunie 2009, 21:48)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui indianu gions

        ce va invata la fundatie ? cum sa ne aparam sau cum sa va aparati ?
        • +8 (10 voturi)    
          da, le ai cu scoala (Duminică, 28 iunie 2009, 23:45)

          catalin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          De cand s-a descoperit cianura? De cand s-a sintetizat in cantitati industriale?
          Nu vezi ce aberatii scoateti?
          Acum te cheama "eneas", nu te mai cheama "lucid" ca pe blog la Sturza?
          • +1 (1 vot)    
            esti slab (Luni, 29 iunie 2009, 8:09)

            avertisment [anonim] i-a raspuns lui catalin

            i-a da o cautare pe google, sa vezi ce au facut cei de la Gold Corporation in alte tari!!
            Cum au defisat o localitate intreaga si au stramutat-o!! tot din cauza ceanurilor care au distrus pamantul!!
        • -1 (1 vot)    
          pe tine cine te invata ce? (Luni, 29 iunie 2009, 8:13)

          monica L [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          las-o balta, e prea groasa sa prinda astfel de scheme ieftine de comunicare... asta va invata Naumovitch?
        • +1 (3 voturi)    
          da' de unde! (Luni, 29 iunie 2009, 12:50)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          "aurul se extrage cu cianuri" numai de cand au inceput unii sa faca "colonialism ecologic" - pentru ca nu le pasa de cei din tzarile in care isi fac profitul exploatand intensiv si aberant! De ce nu isi fac astia exploatarea "cu cianuri" in Canada? s-o fi terminat cumva aurul de acolo?

          Imi zici si mie unde isi sintetizau cianura dacii? sau romanii? Sau hai! fie! cei din imperiul austro-ungar? :)))
      • -3 (7 voturi)    
        tie (Duminică, 28 iunie 2009, 23:36)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui indianu gions

        si fundatiei lui soros-bacsi tare mult va pasa de tara asta. Bravo voua, ma intreb cum de n-a disparut Romania de pe harta pina a nu aparea matale si fundatia lui soros-bacsi pe lume.
      • +2 (2 voturi)    
        Faorte urat (Duminică, 28 iunie 2009, 23:38)

        Kelemen [anonim] i-a raspuns lui indianu gions

        Vreau sa spun ca e foarte urat cum vorbesti de oaemnii aia din Rosia-Montana . Am plecat din Romania acum 12 ani exact din motivul asta. DAca nu sunt deacord cu tine nu inseamna ca sunt tigani.
      • 0 (0 voturi)    
        RMGC (Marţi, 30 iunie 2009, 16:15)

        fred [anonim] i-a raspuns lui indianu gions

        Sa fie clar: ei vor lua aurul, iar zona va ramanea un desert de cianura care nu se va reface niciodata.Ecologizarea zonei nu o vor face pt. ca sigur vor fi pe "pierdere" , isi vor lua jucariile si vor pleca. Impadurire? hai sa fim seriosi! Se vede de la o posta ca primarul este cumparat.
    • +15 (17 voturi)    
      sa lasam nationalismul si sa gandim (Duminică, 28 iunie 2009, 22:24)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      "Ungurii protesteaza ca vor sa ne ia Transilvania si sa ia ei aurul."

      Asta e o gaselnita a celor care fac campania publicitara pentru Gabriel Resources. Si voi ati muscat.


      Ar trebui sa lasam sentimentele si teoria conspiratiei si sa ne gandim daca merita sa distrugem un munte, un sit arheologic si peisajul unei zone pentru secole pentru cateva miliarde de euro. Eu zic ca nu.
    • +1 (5 voturi)    
      Ca esti tembel stiam (Luni, 29 iunie 2009, 1:27)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      dar chiar atat de tembel sa fi era greu de imaginat.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce-nseamna coruptia! (Duminică, 28 iunie 2009, 21:07)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Au fost unii ministri (de pe la Industrii, parca) de la care au plecat de fapt toate problemele, daca cine-ar fi trebuit s-o faca le-ar fi dat la timp niste suturi in loc sa-i ocroteasca si sa-si ia partea nu mai exista azi "problema" asta.
    • -3 (11 voturi)    
      MINISTRI CORUPTI (Duminică, 28 iunie 2009, 22:07)

      eliza [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      astazi ministrul mediului, nemirschi, e anchetat de DNA. nu mai am incredere in "justitiarii" mediului. toti au interese ascunse si omoara in fasa un proiect viabil, din punctul meu de vedere.
      • +9 (11 voturi)    
        Nu-i viabil, ar fi un macel al mediului ... (Duminică, 28 iunie 2009, 23:20)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui eliza

        si nu numai - mai sunt si oameni in mediul ala. Ca sa nu spunem nimic de alte tipuri de valori.

        Si asta se stie de mult, cum se stiu si cei care au luat spagile - nu spun cine, persoane importante!

        Asa ca scutiti-ma de pledoarii pro-RMGC, sunt contra, si nu de azi, de ieri. Si n-o sa-mi schimb pozitia fata de tot felul de junkies trimisi pe post de "manageri" etc. la prada in Romania.
        • +7 (9 voturi)    
          Mai exact.. (Luni, 29 iunie 2009, 1:51)

          Maxmind [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

          Aceasta exploatare va fi "de suprafata" (adica fara sa se sape tunele)..

          Lesierea cu cianuri permite extragerea granulelor microscopice de aur din
          minereurile cu concentratii minime si presupune:
          • Exploatarea în cariere de suprafata de dimensiuni uriase asemenea unor cratere
          ce distrug ecosistemul si lasa în urma peisaje selenare.
          • Zdrobirea unor cantitati imense de roca în bazine uriase si stropirea lor cu
          solutie de cianura ce separa aurul pentru procesarea ulterioara. Cianura se combina cu
          97% din aur (5), inclusiv cu acele particule prea mici pentru a fi vazute cu ochiul liber.
          • Obtinerea dintr-o tona de minereu a aprox. 2g de aur.

          Cianura de sodiu este un compus chimic extrem de toxic ce are la baza anionul
          CN. O lingurita cu o solutie de cianura de 2% poate ucide un om. În general,
          pestii si vietuitoarele din mediul acvatic mor din cauza concentratiilor de cianura mult
          mai mici ce se masoara în microgram per litru (parte/ miliard), in timp ce moartea
          pasarilor si mamiferelor survine din concentratii de miligrame per litru (parte/ milion)

          Sigur vreti sa omorati mediul pe mii de hectare in imprejurimi? Eu zic ca nu merita.. Cianura folosita dupa utilizare va fi deversata intr-o vale care va deveni un bazin rezervor pt. cianuri (peste 4 milioane de tone mai exact) care vor disparea in pamant in aproximativ 100 de ani.. dupa acesti 100 de ani va mai dura probabil alte cateva sute pana ce apa din panza freatica isi va pierde imensa toxicitate..
          • 0 (2 voturi)    
            multumesc pentru explicatii (Luni, 29 iunie 2009, 8:09)

            catalin sturza [anonim] i-a raspuns lui Maxmind

            @maximind: foarte interesant, va multumesc pentru aceste lamuriri.
          • 0 (0 voturi)    
            basme (Luni, 29 iunie 2009, 21:51)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maxmind

            de pe goagal, mai econazy-bacsi, mai...
            Mai sint si oameni de meserie pe lumea asta, mai econazy-bacsi, mai, nu toti sint asa destepti si talentati ca matale, care cu un clic le stii pe toate.
      • +1 (3 voturi)    
        Dar DNA...? (Duminică, 28 iunie 2009, 23:39)

        procuroru [anonim] i-a raspuns lui eliza

        Nemrschi are treaba cu DNA pentru nu stiu ce din declaratia de avere. N-are nicio legatura cu discutia despre Rosia Montana, Eliza.
        • -1 (3 voturi)    
          ministrul mincinos (Luni, 29 iunie 2009, 0:05)

          eliza [anonim] i-a raspuns lui procuroru

          A mintit in declaratia de avere. Ei acum eu ce sa mai cred despre ce spune el ca aparator al intereselor mediului din tara asta. Asta inseamna credibilitate. Nu mai cred nici pe ecologistii care invart sume mari de bani de la cei interesati de proiecte gen cel de la Rosia Montana.
          • +1 (1 vot)    
            confuzie deliberata? (Luni, 29 iunie 2009, 12:57)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui eliza

            NU Nemirschi se opune "proiectului"! Se opun oameni din Rosia si diverse persoane ingrijorate din tzara. Pentru ca pierderile din "proiect" vor fi la nivel national.

            Insa Nemirschi, de fapt, sustine "proiectul" - asta, conform cu logica ta ("Nemirschi a mintit -> ce sustine el nu e bun") inseamna ca "proiectul" e prost, nu-i asa? ;)
      • -1 (1 vot)    
        Nemirschi nu-i totuna cu ONG-urile (Luni, 29 iunie 2009, 12:54)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui eliza

        iat "proiectul" nu e nici pe departe "viabil". E un proiect PROST! Din cauza asta firma a pierdut actiunile in justitie, din cauza asta nu a primit avizele pana acum.
  • +5 (9 voturi)    
    istoria la canadieni (Duminică, 28 iunie 2009, 22:04)

    catalin [anonim]

    Deci canadienii, care nu au avut niciodata alta "istorie" decat de jaf asupra populatiilor bastinase, vin acum la noi si ii instiga pe tigani. Iar tiganii striga tare sa isi darame motii casele monument istoric, vechi de sute de ani (unde s-au turnat si filme) si galeriile care sunt o dovada a istoriei si a inrudirii cu romanii, ca sa aiba ei de unde sa fure de la mina. Frumos! De ce nu ma mir?
    • -6 (10 voturi)    
      fara investitii, Rosia Montana e istorie (Duminică, 28 iunie 2009, 22:55)

      catalina [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Daca nu se scoate aur, economia e pierduta si Rosia Montana moare. Multi au interesul sa lase sa moara o zona superba si bogata.
      • +4 (8 voturi)    
        Buna si istoria, uitati-va ce-a patit Michael! (Duminică, 28 iunie 2009, 23:23)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui catalina

        Bunenteles ca niste "globalisti" care confunda cartea de credit cu cea de identitate nu vor sa tina cont de asta, pentru ei conturile-s tot ce conteaza!
        • -7 (7 voturi)    
          ecologist corporatist (Luni, 29 iunie 2009, 0:11)

          cetateanul [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

          tu probabil ca nu esti interesat deloc de bani, de carti de credit, de conturi...ale tale probabil ca sunt alimentate de vreo corporatie mare, n-ai grija zilei de maine si iti poti permite sa fii "ecologist" si sa-ti dai cu parerea asupra vietilor amaratilor de-acolo, de la rosia.
      • +8 (12 voturi)    
        sa mori tu? (Duminică, 28 iunie 2009, 23:43)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui catalina

        Daca se scoate aur moare oricum, cum supravietuieste fara muntii din jur, fara case, fara galeriile romane, fara locuitori (pt. ca e clar ca ii stramuta, deja au inceput), inconjurata de un lac cu compusi toxici etc.etc.?
        Vorbesti de parca toti Apusenii ar fi niste munti morti, eu am vazut ca sunt cat se poate de vii, desi nu se scoate de aproape nicaieri aur.
    • -3 (7 voturi)    
      bai, (Duminică, 28 iunie 2009, 23:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      da' multa istorie stii, cred ca si N.Iorga te invidiaza din mormintul sau.
  • +6 (10 voturi)    
    rau (Duminică, 28 iunie 2009, 22:19)

    viorel [anonim]

    e rau cu astia de la rmgc.. e saracie mare in general, acolo e si mai rau. cand e saracie spaga merge mai usor, lumea pune botul mai repede la manipulari.

    realitatea tv o duce rau cu incasarile din publicitate insa tatulici tocmai ce primeste jaguar nou de la post. sa fie vantu asa generos ? eu zic ca la pachet cu clipurile publicitare, realitatea mai pune pe masa si niste manipulari usor lacrimogene. ia sa vedem.. pe cine au mai bun in meseria asta? mt !
  • -2 (8 voturi)    
    partinire (Duminică, 28 iunie 2009, 22:57)

    catalin sturza [anonim]

    @viorel: mie nu mi s-a parut partinitor mihai tatulici in emisiune. compozitia lotului de pe platoul ad-hoc, cu multi vocali pro-gabriel, se datora probabil celor de la gabriel. sau, pur si simplu, asa gandeau oamenii saraci de acolo (multi "invitati" zambeau spre camere fara dinti in gura).

    @indianu gions: cam asta am vazut si eu in respectiva emisiune.

    contextul ca zona e atat de saraca si ca in romania legislatia e asa relativa ar fi trebuit sa faca sa mearga lucrurile mult mai usor pentru gabriel.

    ma mir ca au stat atatia ani pe tusa. practic, ei pierd bani cu fiecare zi in care nu pot deschide exploatarea, probabil acum fac un ultim efort media pentru a castiga ceva din milioanele deja investite acolo (faptul ca pana si cladirea primariei din rosia montana e a lor si ca vireaza 90 la suta din bugetul administratiei locale e un detaliu relevant).
    • -7 (9 voturi)    
      pierdem banii ca prostii (Duminică, 28 iunie 2009, 23:21)

      ambasadoarea [anonim] i-a raspuns lui catalin sturza

      si eu ma mir ca au stat pe tusa ani de zile. timp in care au si varsat bani gratis statului roman. case facute pentru stramutati, bani dati pe reconditionari arheologice prin zona, incercari repetate de punere la punct a tuturor actelor pentru respectarea tuturor formalitatilor, oamenii par fraieri. ei chiar respecta protocolul si noi ii tinem pe tusa si cum se apropie putin, cum "punem cainii pe ei".
      • +3 (3 voturi)    
        intrebare (Luni, 29 iunie 2009, 8:23)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui ambasadoarea

        esti naiva, ori in functie (diplomatica, of course)?
      • +1 (1 vot)    
        "bani gratis statului roman"? (Luni, 29 iunie 2009, 13:05)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ambasadoarea

        Intersant... ce "bani"? Cui din "statul roman"? Cum i-au "dat gratis"?
        Povesteste-ne si noua... ;)
    • -7 (9 voturi)    
      rabdare de fier in hăţişul comisioanelor (Duminică, 28 iunie 2009, 23:25)

      jimmy [anonim] i-a raspuns lui catalin sturza

      Chiar ma mir cat au rezistat prin romania, prin hatisul de comisioane, pile si interese meschine. M-as mira sa nu plece intr-o zi si sa nu mai vedem un ban.
      • +2 (2 voturi)    
        prospectiuni.... (Luni, 29 iunie 2009, 8:35)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui jimmy

        Asta a fost o strategie inclusa de la inceput in business plan: sa cumpere tot ce misca, sa-i cumpere pe toti ce pot avea o contributie la decizie si impingerea proiectului. Strategia asta costa mult, ca romanul e lacom cind da de bani, dar tarifele coruptiei sint mici pe piata locala si modeste la Bucuresti. Probabil numai Sulfina Barbu, Naumovitch, Tatulici, Firea si inca alte personaje "fine" ii costa pe RMGC cit o suta de functionari de la organul judetean sau cit 20 case ale stramutatilor....
        De ce stau pe aici si toaca bani bancilor? Cine are informatii despre prospectiile geologice ar putea da raspunsuri mai pe faza...nu-mi imagineaz ca nu lucreaza cu 2-3 scenarii de investitie....
      • +3 (3 voturi)    
        Un NU hotarat impotriva CIANURILOR !!! (Luni, 29 iunie 2009, 9:22)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui jimmy

        Au rezistat pentru ca la noi guvernantii sant usor coruptibili, dar proiectul nu a inceput pentru ca Uniunea Europeana nu se lasa asa usor pacalita, stiu si ei ce inseamna CIANURILE !!!

        Si aici Ungaria a avut un rol hotarator, pentru ca ei au experienta neplacuta cu deversarile de la Baia Mare.

        Fiti siguri ca daca nu eram tara membra UE proiectul era de mult pornit ...
    • +1 (1 vot)    
      de ce au stat pe tusa (Luni, 29 iunie 2009, 13:02)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui catalin sturza

      Au stat pe tusa pentru ca "proiectul" era plin de nereguli iar ei au comis o groaza de ilegalitati (si li s-au deschis actiuni in justitie). Au stat pe tusa pentru ca o mare parte din populatia din Rosia li s-a opus cu indarjire, atat cat au putut (pentru ca Statul si-a batut joc de cei care se opuneau). Au stat pe tusa SI pentru ca finantarea la care sperau initial (250 mil. $, de la Banca Mondiala) le-a fost in final REFUZATA, deoarece "proiectul" lor nu respecta standardele Bancii Mondiale. Daca luau banii aceia, mizeria lor era inceputa de MULT - faptul ca BM i-a refuzat i-a descurajat rau pe coruptii din Guvern ;)
  • +6 (12 voturi)    
    Numai in Romania este posibil (Duminică, 28 iunie 2009, 23:07)

    Tantza si Costel [anonim]

    Numai în România este posibil sa aibă drept de exploatare o companie ca Gabriel Resources.

    In plus sa se găsească atâtea hahalere gata sa vândă şi pe măsa pentru euro darămite sa facă propagandă favorabila unei companii precum Gabriel Resources.
  • +9 (13 voturi)    
    Poluare si multa mizerie (Duminică, 28 iunie 2009, 23:15)

    Trist [anonim]

    Chiar ma intrebam cand o sa inceteze aceasta mare minciuna.
    Poluare, distrugerea mediului...spalarea creierelor.
    Nici ceausescu nu a incercat cu... cianura.
    Chiar nu ne ajunge atata mizerie?
    Au distrus padurile, au terminat carierele, termina petrolul, gazele...
    Chiar daca banul este "ochiul dracului" ar trebui sa existe si o LIMITA!
    • -4 (6 voturi)    
      exagerari fara temei (Luni, 29 iunie 2009, 0:16)

      Algocalmin [anonim] i-a raspuns lui Trist

      Poluare, distrugerea mediului, dezastru cu cianuri...Totul e exagerat. Aveti grija ce credeti. Cianurile sunt folosite in mai mutle industrii si nicaieri nu se spune ca ar fi atat de distrugatoare. Adevarul este modificat convenabil in articolele denigratorilor proiectului de la Rosia Montana.
  • -1 (3 voturi)    
    incorect (Luni, 29 iunie 2009, 0:22)

    Simiond [anonim]

    M-am uitat si eu la televiziune pe net- ca n-am cum altfel aici unde sunt si mi se pare incorect sa spui ca a fost o emisiune de laudat rosia montana. Cred ca unii din cei care vobesc aici nu pot suporta parerea opusa. Au fost toate partiel implicate, eu mi-am schimbat putin ideile dupa ce am vazut-o. Nu stiu de cand hotnews are ceva cu tiganii- ca asa reiese din ce scrie reporterul de mai sus. Da or fi romi acolo dar au dreptul la o bucata de paine ca si noi "albiii".
    • +3 (5 voturi)    
      paine (Luni, 29 iunie 2009, 1:13)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Simiond

      Si nu pot sa manance "o bucata de paine" decat gonindu-i pe cei care stau dintotdeauna in Rosia Montana, altfel nu pot?
      De ce trebuie sa plece locuitorii din zona, numai ca sa faca profit niste venetici canadieni care ii mai si instiga pe tigani impotriva motilor?
    • +3 (3 voturi)    
      Rosia Montana nu e subiect de usa cortului ! (Luni, 29 iunie 2009, 8:26)

      A.Z. [anonim] i-a raspuns lui Simiond

      De cand au ajuns tiganii sa decida cine si ce se face (fura) si ce nu se face in Romania ? In ce calitate ? Probabil ca hoti de fier, cupru, mercur, inox, aluminiu, .. pe la fostele combinate, gaz si curent electric (gratis) din retele. Daca ar fi dupa ei, ar demola tot ce se poate pentru o "bucata de paine". Se pare ca "ocupatia" asta e cea care le place cel mai mult !
  • +4 (6 voturi)    
    Clic pe sageata stanga si cititi! RMGC-ul ... (Luni, 29 iunie 2009, 0:32)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    trece la ofensiva si pe forumuri, dupa cum sunt votate unele mesaje.

    Am si eu un mesaj pentru ei:

    N-O SA REUSITI NICIODATA!

    Howgh!
  • -4 (6 voturi)    
    Bani versus conservare (Luni, 29 iunie 2009, 0:34)

    Liberalu [anonim]

    Dragii mei, să nu ne iluzionăm că progresul vine fără niciun preţ. Groapa (câ din câte-am înţeles e o groapă) o să schimbe peisajul, dar ca să se scoată bani din ceea ce e acolo trebuie făcute nişte sacrificii.

    Sacrificiile nu se referă bineînţeles la riscuri de catastrofă naturală. Sunt două lucruri diferite. În cazul în care canadienii sunt controlaţi la sânge şi se iau toate precauţiile conforme cu legislaţia UE, din punctul meu de vedere problema e în regulă. Restul, peisaje ca dupa bomba atomică şi ce-or mai fi n-au atâta importanţă, chiar dacă e aşa cum pretind activiştii ecologişti. Eu cred că există exagerări prin toate părţile. Nu, n-o să ne dea lapte şi miere, o să ne dea nişte bani buni ca să poată să stoarcă de-acolo şi mai mulţi bani, aşa face orice companie.
    • +1 (1 vot)    
      pai, "la sange" (Luni, 29 iunie 2009, 13:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Liberalu

      Si aceia de la Baia Mare au avut toate avizele in regula! Ba chiar si blocul Millenium (care a ars zilele trecute) era dat drept "model", ala nu a avut toate "avizele"? Si (din cauza problemelor create pe parcurs) nu a fost constructia "urmarita la sange"? >:

      Daca-ti plac peisajele stil "bomba atomica", eu n-am nimic impotriva sa-ti tragi unul in curte (sau in fatza blocului) - te bagi?
  • -3 (5 voturi)    
    Bani versus conservare (Luni, 29 iunie 2009, 0:34)

    Liberalu [anonim]

    Dragii mei, să nu ne iluzionăm că progresul vine fără niciun preţ. Groapa (câ din câte-am înţeles e o groapă) o să schimbe peisajul, dar ca să se scoată bani din ceea ce e acolo trebuie făcute nişte sacrificii.

    Sacrificiile nu se referă bineînţeles la riscuri de catastrofă naturală. Sunt două lucruri diferite. În cazul în care canadienii sunt controlaţi la sânge şi se iau toate precauţiile conforme cu legislaţia UE, din punctul meu de vedere problema e în regulă. Restul, peisaje ca dupa bomba atomică şi ce-or mai fi n-au atâta importanţă, chiar dacă e aşa cum pretind activiştii ecologişti. Eu cred că există exagerări prin toate părţile. Nu, n-o să ne dea lapte şi miere, o să ne dea nişte bani buni ca să poată să stoarcă de-acolo şi mai mulţi bani, aşa face orice companie.
    • +1 (3 voturi)    
      Problema e (Luni, 29 iunie 2009, 1:36)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Liberalu

      Ca progresul trebuie sa vina cu un pret cat mai mic si sa fie un progres sanatos si sustinut,
      ori in cazul acesta nu se poate vorbi nici de pret mic si nici de progres real.
      • 0 (0 voturi)    
        progres economic (Luni, 29 iunie 2009, 10:17)

        moldoveanca [anonim] i-a raspuns lui un roman

        progres poate fi chiar si acolo. un prim pas ar fi curatarea zonelor deja poluate si instalarea unor tehnologii noi, mai curate si mai putin poluante. pe vremuri se exploata haotic si complet neecologic. acum trebuie sa fie o exploatare controlata, ca doar suntem in UE. sper sa se rezolve si problema asta cat mai curand.
        • +2 (2 voturi)    
          cat ar fi de "curata" tehnologia (Luni, 29 iunie 2009, 13:10)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui moldoveanca

          5 munti si o vale (frumoasa ca o gura de rai) TOT dispar!
          Iar din cei 5 munti 2 sunt locuiti si alti 2 cu vestigii arheologice unice in lume!
    • +1 (3 voturi)    
      no subject (Luni, 29 iunie 2009, 9:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Liberalu

      ==>
      restul, peisaje ca dupa bomba atomică şi ce-or mai fi n-au atâta importanţă, chiar dacă e aşa cum pretind activiştii ecologişti.
      <==
      nu au importanta pentru tine, ca tu nu stai in aceste "peisaje", e usor sa vorbesti de pe un fotoliu din inima unui mare oras, la adapost de aceste "peisaje", dar daca ai locui in aceasta zona iti garantaez ca nu ai mai gandi asa !!!

      si tu chiar esti asa fraier sa crezi ca, canadienii vor fi controlati la sange ???
      pai la cata mita au dat la guvernanti aia nu mai au puterea chiar daca ar vrea sa-i mai controleze ...

      pdl si psd sant un partid de tradatori neam si tara !!!
  • +2 (2 voturi)    
    nimic cu rromii (Luni, 29 iunie 2009, 8:07)

    catalin sturza [anonim]

    @Simiond: domnul meu, hotnews nu are nimic cu tiganii. "reporterul de mai sus" (adica subsemnatul) a remarcat doar interventia vocala a grupului de rromi, care au sintetizat in felul lor argumentele pro-exploatare. in fond, argumentul social, care presupune salvarea temporara a zonei, prin deschiderea unor locuri de munca, este cel mai greu in favoarea afacerii gabriel resources.

    altfel, atitudinea lui mihai tatulici mi s-a parut impartiala, am scris-o deja in raspunsuri catre alti comentatori. dl tatulici, in calitate de moderator, s-a comportat corect.

    nu pot spune insa ca lotul de pe platou mi s-a parut echilibrat, cu trei activisti "salvati rosia montana" (cu tot cu juristul) si restul de o suta pentru exploatarea miniera, insa acestea sunt probabil conditiile demografice de la fatza locului.
    • +2 (2 voturi)    
      rromii nu-s din Rosia (Luni, 29 iunie 2009, 13:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui catalin sturza

      Sunt din satul de jos, de la sosea (Gura Rosiei), la vreo 10 km de locul unde se va face exploatarea.
      I-au adus aieca de la RMGC cu autobuzele - de fiecare data cand sunt asa-zise "dezbateri" ii aduc, folosindu-i ca "grup de presiune".
      Adica, au INVATAT bajetii ceva, de la "mineriadele" noastre, alea, cand se puneau panselute in Piata Universitatii >:)
      Adica, mineri! "noi muncim, nu gandim" - ASTA e ceea ce "promoveaza".
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru admiratorii cianurilor (Luni, 29 iunie 2009, 9:38)

    Razvan_M [utilizator]

    Dragilor, sunt gata sa votez pentru voi daca sunteti de acord sa va fac un ibric de ceai cu cianura, pe care sa-l sorbiti in fata mea. Cate o inghititura de om... Dupa ceaiul asta, sunt gata sa merg cu voi sa votez pentru exploatarea din Muntii Apuseni si sa o sustin.

    Ce spuneti, va bagati?
  • +2 (2 voturi)    
    probabil adevarul este undeva la mijloc (Luni, 29 iunie 2009, 9:55)

    oldman [anonim]

    nu cred ca poate spune cineva ca este documentat foarte bine legat de zona Rosia Montana. Unii nici nu stiu unde se afla, decat ca este zona montana. Ca urmare, nu avem cum sa intelegem problememe oamenilor de acolo, generate de saracie probabil, de lipsa unui loc de munca, avand in spate istoria parintilor si bunicilor lor, mineri in minele de aur ale zonei. putem intelege aspiratiile lor la un loc de munca compatibil cu calificarea lor, la bunastare pentru familia lor, la un viitor mai bun decat au avut ei pentru copiii lor. Pe de alta parte, nu putem stii cum va decurge o viitoare exploatare miniera in zona. probabil va rezolva problemele mai sus mentionate si va fi benefica din punctul de vedere al locuitorilor, pe termen scurs. nu stim cum va fi alterat mediul si care vor fi urmarile pe termen lung. dar avand in vedere ca tot ce auzim si citim legat de acest proiect sunt cu siguranta puncte de vedere direct interesate de inclinarea balantei intr-o parte sau alta, probabil cel mai bine ar fi sa ramana totul asa cum este acum, iar statul roman sa incerce a reolva problemele cetatenilor de acolo care de mai bine de 10 ani traiesc in incertitudine.
  • +3 (3 voturi)    
    ministrul mediului (Luni, 29 iunie 2009, 15:18)

    romani [anonim]

    Ce fel de ministru al mediului este Nemirschi,daca nu ia atitudine impotriva acestui proiect aberat de la Rosia Montana?Il prefereram tot pe Atilla Kordy pe acest post,un om integru,care a fost impotriva acestei mari oropsiri!
  • 0 (0 voturi)    
    incitant despre rosia montana! (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:13)

    amelia [anonim]

    un text incitant despre rosia montana pe blogul reginadegheata.wordpress.com