O fapta cetateneasca

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Joi, 7 mai 2009, 9:12 Actualitate | Opinii

Pe 10 aprilie, Lia, un personaj pitoresc si fascinant, a initiat o campanie de strangere de hainute si incaltaminte pentru copiii napastuiti.

Succesul si rezultatele campaniei, la care cu onoare am participat, puteti sa le vedeti aici. Merita citit, e o alta imagine a Romaniei, fara politica sau greve, salarii sau jocuri de culise. Reproduc un singur pasaj.

Miercurea trecuta am ajuns la primul loc. Va spun sincer, daca stiam ce voi vedea, probabil as fi lasat totul la usa. Am fost coplesita, dezarmata de umor, nu era loc de zambete dragalase, desi as fi vrut. Tremuram si plangeam. Un loc curat, tinut de cateva femei romance si 7 calugarite (indience, o poloneza si o englezoaica) din Ordinul Misionarelor Caritatii, al Maicii Tereza. Stiti de cine au grija ele, peste tot in lume, cu toata dragostea si dedicatia? De cei de care nu mai vrea nimeni sa aiba grija. Deja adulti ca varsta, 19, 20, 21 de ani, cei de care au grija sfintele acestea de femei, cu greu pot fi numiti oameni, desi pentru ele sunt "copii". Cocosati, cu niste cioturi de picioare unii, surdo-muti si orbi altii, fete diforme, urlete animalice, handicap mental grav. Nu credeam ca mai exista asa ceva in Romania. Si aflu ceva socant: 10 din cei 22 erau supravietuitori ai iadurilor de orfelinate despre care erau reportaje in anii '90-'91. Copii cu malformatii, lasati sa moara de foame, legati in lanturi si sarme. Eram copil atunci, dar nu voi uita vreodata imaginile acelea. Acum, cei cativa care se puteau misca, au venit curiosi la mine si prietena mea Anne, ne trageau de maini si de genti. Calugarita cu care am stat de vorba ne-a scos afara, ne-a dus sa ne arate capela si locul unde stau ele, ne-a povestit despre locul acela, infiintat in '91. De atunci aveau grija de ei. Fara ajutorul statului, care mai mult le-ar fi incurcat, dupa cum ne-a spus, dar cu ajutor de la oamenii din Chitila.

Ca dovada ca nu trebuie sa avem vedete, teledonuri, circ si imagine publica. Doar un pic de suflet si de mobilizare cetateneasca. Fara ONG-uri si publicitate.

Oricine poate sa faca un gest similar cu cel al Liei, oameni cu nevoi avem, trebuie doar sa vrei si sa ceri ajutorul. Inainte de aceasta actiune n-o vazusem pe Lia niciodata.

Multumesc Lia. Ne vedem la toamna in campania urmatoare. Sper in una mult mai ampla.

PS Unde e Biserica Ortodoxa? Vinde parohii, e ocupata.

Citeste tot articolul si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   






















1345 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    gasiti mai jos fapte cetatenesti.. (Joi, 7 mai 2009, 10:26)

    nimeni [anonim]

    tot ce trebuie sa faceti este sa cautati pe google "proiect pentru copiii saraci"
    oameni de bine sunt destui, sistemul e cel care ii omoara din pacate.
  • +2 (2 voturi)    
    Ideea e sa ne miscam! (Joi, 7 mai 2009, 11:43)

    LiaLia [anonim]

    Eu ii multumesc lui Dan ca mi-a facut si mai publica povestea. Sunt un om anonim, nu am nevoie eu personal de reclama, ci m-as bucura enorm sa vad ca se mai si misca oamenii si ca ne mai misca ceva. De ce m-am apucat de asa ceva? Pentru ca am decis sa nu mai astept de la politicieni si administratie, stand comod pe canapeaua mea, ci sa vad eu ca om simplu ce pot face. Voi repeta si aici ce am spus la Dan pe blog: Am aflat de locurile astea (două ţinute de calugări şi călugăroţe catolice, unul ţinut de stat) pt că prietena mea Anne e în comunitatea catolică. Sunt şi mulţi ortodocşi (călugări, măicuţe, preoţi în adevăratul sens al cuvântului), mai ales prin ţară, care au grijă de mulţi copii şi oameni nevoiaşi. Doar că noi nu prea avem tradiţie în acest sens. Şi Măicuţele Carităţii şi Fraţii Marist există ca "entitate" de zeci de ani, în toată lumea, au deja logistica necesară. Surorile au modul lor de a ajuta, nu cer ajutor, nu caută sponsorizări, ce fac ele e chiar uluitor, dar Mariştii caută şi au sponsori, din păcate la noi prea puţini autohtoni. Nici noi ca oameni nu prea avem în noi noţiuni de genul voluntariat sau donat. Eu m-aş bucura enorm nu să mi se facă mie "publicitate", ci să înţeleagă oamenii că e ceva foarte uşor de făcut şi pot face şi ei oricând. Nu sunt nici uşă de biserică, nici religioasă, dar aşa frumos bate inima mai tare în mine când realizez ce puţin e nevoie pentru a face o bucurie! Şi îmi zâmbeşte Ăl Bătrân seara la culcare :) Promit că până în toamnă voi găsi şi lăcaşul ortodox unde să merg, deşi cred eu că asta nu are importanţă. Dar vă rog ceva. Uitaţi scandalurile despre popi, nu vă mai scuipaţi în idei măcar acum şi concentraţi-vă pe idee. Şi dacă nu vă e greu şi vreţi să vă urniţi, daţi-mi un semn la toamnă, prin septembrie. Voi veni să adun lucruri şi poate ieşim şi la o cafea :) Toate bune!
  • 0 (0 voturi)    
    Lia te rog contacteaza-ma (Joi, 7 mai 2009, 13:14)

    Andreea [anonim]

    Va rog frumos sa ma contactati. Multumesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Contact (Joi, 7 mai 2009, 21:33)

      LiaLia [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Andreea, gasesti pe blog adresa mea de email si poti sa-mi scrii. Multumesc :)
  • 0 (0 voturi)    
    biserica ortodoxa (Joi, 7 mai 2009, 14:50)

    lilianaD [anonim]

    Cine participa activ la viata unei biserici ortodoxe stie ca si credinciosii ortodocsi iau in grija copii, oameni necajiti. Nu va mai grabiti sa lansati intrebari rau voitoare!
    Exista centre sociale patronate de biserici, mitropolii sau chiar Patriarhie.
    Asta nu inseamna ca gestul surorilor maicii Tereza nu este unul demn de oamenii sfinti, demn de urmat de oricine.
  • 0 (0 voturi)    
    Valea Plopului (Joi, 7 mai 2009, 15:39)

    dora [anonim]

    Draga Danut,
    la asezamantul de la Valea Plopului ai fost?
    Asteptam sa faci acest drum si sa scrii un articol bine documentat, asa cum "sade bine" un jurnalist obiectiv...
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsul meu (Joi, 7 mai 2009, 21:32)

    LiaLia [anonim]

    Din pacate, biserica ortodoxa romana, ca institutie, e mai mult implicata in scandaluri in ultima vreme. Putem f usor vorbi si despre scandalurile biserii catolice, dar in Romania suntem in majoritate ortodocsi. A fost o intamplare ca am ajuns acum in locatii tinute de calugari catolici, data viitoare cu siguranta voi ajunge si la locatii laice sau ortodoxe, important e sa ajunga la oameni care au nevoie ajutoarele unor oameni cu suflet. Despre biserica si religie, cu alta ocazie :)