Anestezia generala

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 15 septembrie 2017, 12:41 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Le-a iesit. Vlad Petreanu scria in 4 ianuarie ca PSD mituieste populatia ca sa-si asigure complicitatea ei cind va veni macelul din Justitie. Noua luni mai tarziu, societatea pare anesteziata. Valul de contra-reforme din educatie, sanatate, economie si justitie pare sa nu mai aiba nici o opreliste. Aproape nimeni nu mai deschide gura. De frica. Cei care mai au spirit antreprenorial pleaca rapid. Si cum sa mai deschida gura cineva cind cei perceputi drept lideri, Klaus Iohannis si Dacian Ciolos, au abandonat lupta?

Valurile de bani revarsati asupra bugetarilor si pensionarilor isi produc efectele.

Uitati-va la profesori: multi dintre ei au votat cu doua minii PSD anul trecut pentru maririle promise de Dragnea. Acum, cind Dragnea, Pop si Tudose ii calca pe grumaz, nu indraznesc sa iasa public si sa denunte nenorocirile din educatie. Unul dintre putinii oameni din sistem care au avut curajul sa vorbeasca public, Cristina Tunegaru, a fost ejectata a fost ejectata de la o scoala din Capitala din cauza unei legi care nu asigura autonomie scolilor sa-si recruteze profesorii pe criterii de profesionalism dovedit. In rest, cei mai multi tac.

Cazul auxiliarelor e doar ultimul dintr-o serie lunga de abuzuri facute pe banda rulanta de sfertodoctul sindicalist Pop, cu aprobarea premierului Tudose. Zero reactii institutionale din partea asociatiilor de profesori, invatatori, educatori. Dinspre sindicate ce sa mai cerem; ele si-au primit tainul de la Guvern.

Tacerea e valabila si in sanatate, in rindul functionarilor si cam in tot sistemul bugetar. Cazul de la Spitalul Colentina si dezmatul Gabrielei Firea in spitalele din Bucuresti trece nevazut pentru oamenii din sistem.

Exista mai multe explicatii, nu doar banii aruncati cu nemiluita de PSD.

Forta vitala necesara schimbarii din temelii a societatii pare terminata acum. Vad resemnare, emigrare in masa a elitelor profesionale, cautarea de solutii individuale ori lipsa totala de interes.

Mai e si frica. Teroarea instalata de PSD e reala. Profesorii care indraznesc sa aduca culegeri in clasa, incalcind ordinul ilegal al ministrului Pop, sint amenintati cu dosare penale. Mii de functionari traiesc cu frica pierderii locului de munca, sub presiunea oamenilor lui Dragnea si atot-puternicilor baroni locali.

Nu ii blamati pe oamenii care isi cauta solutiile individuale. Multi dintre ei au investit enorma energie politica in ultimii ani: au mers masiv la vot pentru Iohannis, au iesit in strada pentru Rosia Montana, Colectiv sau impotriva OUG 13. Dar ei nu pot sta non-stop in arena politica si civica, au job-uri, familii. Ei asteapta ca cei pe care i-au ales sau pe care i-au sprijinit sa ii reprezinte.

Nici protestele nu mai energie, si e absolut de inteles, din aceleasi motive.

Relevanta pentru lipsa de perspective in mediul intelectual e iesirea lui Andrei Plesu din scena. "De la o vreme, fiecare dintre noi are dreptul (dacă nu chiar obligaţia) să-şi reevalueze capitalul de energie şi priorităţile profesionale (proiectele), în vederea unei lucide administrări a intervalului de timp pe care mai poate conta. Constantin Noica ne-a spus odată, asaltat cum era, în anii din urmă, de nenumărate solicitări că, la un moment dat, eşti îndreptăţit <<să te preferi>>", a scris Andrei Plesu in ultimul sau text de pe Adevarul.

Uitati-va la atitudinea celor doi oameni pe care patura reformista din societatea romaneasca ii vede ca lideri.

Klaus Iohannis s-a retras tactic si spera ca PSD sa-si rupa gitul singur. Practic, presedintele Romaniei si-a abandonat prerogativele. Nu mai conteaza in lupta interna, a devenit un lider gol de putere. Oamenii simt asta.

Dacian Ciolos face furori pe internet. Dar el e de fapt intr-un repaus total. A muncit din greu un an sa nu cumva sa supere PSD, acum si-a luat un an sabatic. Sub influenta unor apropiati precum Vlad Voiculescu si Dragos Pislaru, a decis anul trecut sa nu se implice in lupta politica, incurcind PNL si USR si lasind o mare parte a electoratului nereprezentata. E complet iesit din arena, face figuratie in asteptarea alegerilor din 2020. Daca o mai avea la ce sa candideze pina atunci.

Cu populatia anesteziata in mare parte si cu liderii reformisti retrasi intr-un dolce far niente, misiunea PSD e mult mai simpla. Dezmatul bugetar e abia la inceput. Pina cind economia va intra in criza inevitabila si oamenii vor simti ce inseamna PSD cu adevarat, anti-reforma va fi facut deja un rau pentru inca o generatie. Mai pot reveni in arena Iohannis, Ciolos, PNL? Se poate transforma USR intr-un partid solid atit ideologic, cit si ca organizare? Sau e momentul aparitiei unui nou lider, cu un nou partid?





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

18061 vizualizari

  • -19 (43 voturi)    
    Eu va spuneam dupa Colectiv.... (Vineri, 15 septembrie 2017, 12:57)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Mai oameni, lasati detasamentele militie-pompieri-opc care inchid afaceri ca n-au o autorizatie care nu era ceruta pana atunci!
    Mai oameni, concentrati-va si pe capitalul romanesc firav asa cum e, nu mai pupati in f##d bancile la nesfarsit!
    Dupa 26 de ani, Romania avea pentru prima oara, dupa 1989 un guvern neborfas si necomunist. Lumea astepata. Si ce-a venit?
    1. Inchidem barurile, blocurile, halele, teatrele si cinematografele
    2. Sanctionam masinile parcate in Bucuresti
    3. Obligam patronul sa isi ia banii din firma sa-i bage in banca si sa-i ia iar, ca nu are voie sa-si ia altfel proprii bani, daca nu da 1000 lei pe an si bancii!
    4. Obligam afacerile de 200 de lei pe zi sa aiba pos care consuma 1000 de lei pe an la banca.
    Dupa 27 de ani de asteptare "liberalii" , neborfasii au venit cu ura impotriva privatului neiesit nici o secunde de sub teroarea bolsevica a ciumei rosii.
    Si daca se incetatenise un public si un electorat de dreapta, au fost puternic dezamagiti. Astia au dus la 50% PSD.
    Va ziceam si atunci, dar erati talibani.
    Talibania se plateste domnule Tapalaga, Pantazi & Comp.
    Cu zeci de ani din viata! Putina diplomatie si blandete nu strica! Ca sa stiti daca peste 10 ani va mai voteaza preferatii cineva!
    • -6 (24 voturi)    
      Man (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:10)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Esti un pe$edist rosu mincinos. Tot ce mentionezi este de la Ponta, nu de la asa zisii tehnocrati, si nu a fost chiar rau, parerea mea. Eu cred ca guvernul Ponta a fost unul bun per total, in orice caz la ani lumina inainte fata de Dragnea si Tariceanu si mult peste tehnocrati!
      • -12 (24 voturi)    
        Anestezie.... (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:29)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Anestezie....

        Eu vad ca asa fac si americanii si vest-europenii: anesteziaza populatia cu venituri decente ca sa nu aiba motive sa iasa in strada.
        O fi bine, o fi rau?

        In plus, la ei mai si raspund procurorii atunci cand abuzeaza oamenii obisnuiti - pentru ca pot - sau incearca sa dea lovituri de stat.
        O fi bine, o fi rau?
        • +11 (15 voturi)    
          complet fals, newlook! (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:38)

          de-departe-vin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          in europa occidentala si in USA oamenii muncesc pe rupte. veniturile lor sunt in functie de efort si de rezultate. administratia publica munceste si ea pe rupte, dar in folosul cetatenilor, ca sa le faca viata mai usoara cu servicii de calitate. vest-europenii si americanii nu dau pomeni. psd-ul a dat si da pomeni din banii celor care muncesc, anuland posibilitatea ca salariile acestora sa mai creasca vreodata. masa de asistati e mult prea mare iar psd e mult prea generos cu banii altora. mai ales cand economia e doar consum! asta da diferenta!
          se intampla cateodata sa greseasca si procurorii, dar anti-reforma in justitie pe care a inceput-o psd e altceva, e restauratie, e intoarcere la trecut.
          o fi bine, o fi rau ca n-ai inteles nimic din ce se intampla? mai ales cand dai exemple internationale ca sa ti se vada orizontul de cunoastere....
          • -2 (8 voturi)    
            Reciti, prietene, reciti ! (Vineri, 15 septembrie 2017, 23:52)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

            Reciti, prietene, reciti ! Tot o plimbi prin gura p-aia cu privatii si cu statul prin alte parti, da' nu prea stii nimic.

            Te anunt ca in America de Nord, atat US cat si Canada, oamenii ALEARGA dupa job-uri guvernamentale (generic, asa se numesc pe aici joburile de stat, din oricare parte a administratiei ar face parte: municipala, statala sau federala). Sunt si exceptii, bineinteles, dar tendinta generala e chiar asta.
            DE CE ? E binecunoscut ca in comparatie cu industria privata, PACHETUL oferit de "stat" e mai atragator.
            Deci, una peste alta, mitul ca cei platiti de stat in occident sunt platiti mai prost ca in privat este fals.

            Al doilea mit, ca in Occident, cei de la stat ar munci de ar rupe pamantul e la fel de fals ca si primul. Si aici exista un soi de microinvidie pentru programul lejer al guvernamentalilor...una dintre glumele care circula este cam asa:

            "Q: Ce se intampla cu un guvernamental care cade de pe turnul Rockefeller? A: Nimic, ca ii e lene si sa cada !"
            • +2 (4 voturi)    
              Exagerezi, e ceva adevar in ce spui (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 3:35)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Doar ca prin comparatie cu Romania, diferentele is enorme. Nu poti pune pe picior de egalitate mentalitatea anglo-saxona cu cea mioritico-balcanica. Nu poti pune semnul egal intre tari G7 si neica nimeni. Cu birocratii pe care ii au, au legi si economie excellente. Si btw, eu nu am vazut un birocrat la moaca in ultimii 5 ani, fac totul online sau la telefon.
            • +1 (5 voturi)    
              lui newlook (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 10:10)

              yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              TU nu stii nimic.
              1.nicaieri in democratiile vestice, america de nord si commonwealth nu sunt salariile angajatilor la stat mai mari decit in sectorul privat. nicaieri. raspindesti minciuni.
              2. de pilda in SUA, ceea ce ii face pe unii sa vrea sa lucreze la guvern/stat este asigurarea pensiei intr-un cuantum substantial mai mare decit cel calculat prin social security; gindirea este "eu stat te platesc mai putin decit pe unul din profesia ta care lucreaza la privat, dar la pensie iti dau 80% din cel mai mare salariu pe care l-ai avut. si la pensie vei avea aceiasi asigurare medicala pe care ai avut-o ca slujbas la stat si care acopera pacientul mult mai bine, aproape in totalitate. nu mai esti nevoit sa-ti ei o asigurare medicala suplimentara.
              astea sunt in general motivele pentru care unii doresc sa lucreze la stat. nu pentru ca ar avea salarii mai mari.
              dar tu faci propaganda PSD-ului. care baga in cap oamenilor sa lucreze la stat. ca sa-i santajeze dupa aceea cu locurile de munca. nu ma votezi ? atunci te dau afara. santaj pe care PSD il practica de 27 de ani in autentic spirit comunist.
              • +3 (3 voturi)    
                Hotarasta-te ! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 15:23)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui yyyyyy

                Hotarasta-te, ma injuri sau ma aprobi. Eu am spus ca: " (In Occident)...PACHETUL oferit de "stat" e mai atragator"
                Observi cuvantul folosit? "Pachet", nu "salarii". Tu spui acelasi lucru, dar ma injuri.

                Iar cu faptul ca in Ro salariile sunt mai mari la stat, am explicat in alta postare:
                "Pana una-alta, in Romania, medicii sunt "de stat" iar vanzatorii la aprozar sunt "privati". In orice tara NORMALA LA CAP din lume, medicii sunt platiti mai bine decat vanzatorii la aprozar. PUNCT.
                Restu-s alte basisme de cumetrie intre hipsterasi nelamuriti nici cu planeta nici cu secolul in care traiesc."

                Sa ai o zi buna si sa inveti Cetire !
        • +13 (17 voturi)    
          N-ai inteles nimic, veniturile decente (Vineri, 15 septembrie 2017, 17:49)

          ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          provin dintr-o economie sanatoasa care functioneaza si asigura salarii mai mari in mediul privat decat in sectorul public si nu pomeni din imprumuturi cum da PSD acum. Iar oamenii obisnuiti nu par abuzati de procurori, cel putin eu n-am vazut nici unul si traiesc printre oameni obisnuiti, cei care tipa ca sunt abuzati sunt politicieni cu averi nejustificate, corupti si pusi pe jefuit tara asta.
          • +8 (16 voturi)    
            #Rezist a fost un lucru superb! (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:03)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

            Cea mai frumoasa miscare civica de la Revolutie incoace. Dar s-a gresit cand cei din piata am vrut sa fim niste domni. Cu borfasii din PSD si ALDE, nu merge cu manusi. Parul si Revolutia, una adevarata, e singura solutie!
          • -6 (10 voturi)    
            Nu tu stabilesti ce e "economie sanatoasa" (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:40)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

            Nu tu stabilesti ce e "economie sanatoasa".

            In plus, reciti niste imbecilitati precum aia cu "salarii mai mari in mediul privat decat in mediul public".

            Pana una-alta, in Romania, medicii sunt "de stat" iar vanzatorii la aprozar sunt "privati". In orice tara NORMALA LA CAP din lume, medicii sunt platiti mai bine decat vanzatorii la aprozar. PUNCT.
            Restu-s alte basisme de cumetrie intre hipsterasi nelamuriti nici cu planeta nici cu secolul in care traiesc.
    • +17 (29 voturi)    
      Rounding error (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:15)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      PSD/ALDE au ajuns la 50% nu din cauzele indicate mai sus, ci din cauza absenteismului dement. De-aia. Vreo 25-28% din totalul votantilor au exprimat vot in favoarea PSD/ALDE in 2016. Perceptia ca PSD/ALDE au 50% din optiunile Romaniei e falsa. E vorba de-o eroare de rotunjire.

      Nu sunteti de acord? Ia sa vedem. Impozit 16% pe profit. Cum ar fi sa ajustam acest 16% la 40%, ca-i mai rotund? Sau 50%, de ce nu?

      Hai sa vorbim pe bune: PSD/ALDE n-au decat 25-28% din total, iar cei 60% de absenti de la vot sunt mai de vina decat cei 28% care au votat plaga asta.
      • 0 (8 voturi)    
        . (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:14)

        Maiganditifratilor [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        "(...)iar cei 60% de absenti de la vot sunt mai de vina decat cei 28% care au votat plaga asta." PNL, USR si toti ceilalti care ne spun cat de rau este PSD-ul(pe buna dreptate) nu au nicio vina? Oare nu s-ar fi prezentat mai multi la vot daca opozitia ar fi venit cu un program de guvernare cu adevarat providential?
        • 0 (4 voturi)    
          Asta e ca "in asteptarea barbatului perfect" (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 9:57)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Maiganditifratilor

          Ramanem nemancati asteptand providenta / idealul. Stiam foarte bine ce plamadeala sunt PSD / Tariceanu. Au tot avut sanse sa demonstreze ca sunt altfel in cei 17 ani in care au avut majoritatea in parlament/guvern, din cei 26 de ani completi de la revolutie. Adica, in >60% din perioada post-decembrista.

          Cu USR care era riscul? Sa constatam ca sunt la fel de rai ca astia? Pai, atunci e prostia noastra. Am ales "rau, da' stim cum sunt" in pofida lui "nu ii stim, da' iti dai seama ce rau ar fi sa constatam ca sunt rai ca PSD-ul???". Adica irational.
      • -4 (6 voturi)    
        Baga si apa, bre. Are 66% hidrogen.... (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:46)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Baga si apa, bre. Are 66% hidrogen....

        Care-i legatura? Pai...stii matale, nu-i asa?

        Cat tot facusi legatura cu intre 16% impozit pe profit si 25-28-50-40% votanti sau 40% nevotanti.

        Baga acolo, sa vada lumea ca ai invatat la scoala cum se scriu procentele !
        • +2 (6 voturi)    
          Baga si niste lectura, mon (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 10:31)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Yeah, mon! Them numbers be crazy, mon!

          https://www.dcnews.ro/alegeri-parlamentare-2016-numarul-total-de-votan-i-este-aproximativ-19-milioane-de-persoane_521720.html
          Total votanti: 18.906.721

          http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/alegeri-parlamentare-2016/rezultate-finale-psd-221-de-mandate-pnl-99-de-mandate-632969
          Rezultate (facem media intre senat si parlament, ca sa nu ne zapacim de cap de tot, oricum sunt tot pe-acolo)
          C. Deputatilor:
          PSD a obţinut 45,47% din voturi, PNL - 20,04%, USR - 8,87%, UDMR - 6,18%, ALDE - 5,62%, iar PMP - 5,34%.

          Senat:
          PSD a obţinut 45,67%, PNL - 20,41%, USR - 8,92%, UDMR - 6,24%, ALDE - 6%, iar PMP - 5,65%

          Medie:
          PSD: 45,570%
          PNL: 20,225%
          USR: 8,895%
          UDMR: 6,210%
          ALDE: 5,930%
          PMP: 5,495%


          Voturi valabil exprimate: 7.052.966 de voturi pentru Senat și 7.047.384 de voturi pentru Camera Deputaților.
          Luam numarul mai mare, ca nu cred c-a mers cineva si n-a votat pentru una din liste, au votat in ambele locuri.
          Total voturi: 7 052 966
          Prezenta la vot: in consecinta, 37.3% au mers la vot. 62.7% nu au votat.

          PSD+ALDE = 51.5% din rezultate. Asa s-au ales cu majoritatea in parlament. Adica, un total de 0.515 x 7 052 966 = 3 632 277.49 (rotunjim in sus) -> 3 632 278.
          Cat inseamna alegatorii lor din total? 3 632 278 / 18 906 721 = 19.211%.

          Din care cauza, imi voi cere scuze, afirmatia mea initiala era incorecta: PSD+ALDE nu au 25-28% din voturile din Romania, au aproape 20%.
          Cum retorica lor insinueaza ca ~20% = tot poporul Romaniei, atunci exemplul meu cu 16% rotunjit la 50% din profit este fix corect, daca nu chiar 50% mai mic decat gandesc astia.
          Si, cu perspectiva asta ca 20% reprezinta o majoritate covarsitoare, gandirea PSD+ALDE e fix la masa cu a UDMR.

          Ia cu paine, sa nu-ti stea numerele-n gat!
          • +2 (2 voturi)    
            Un mic-mare analfabet functional (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 16:39)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

            Un mic-mare analfabet functional. Ai pus o gramada de numere si procente (chiar ai vrut sa demonstrezi ca stii sa scrii procente) dar nu ai spus esentialul:
            - intr-o democratie - oriunde in lume, inclusiv AMERICA - conteaza voturile celor CE MERG la urne ! Restu-s vorbe.
            - absolut nimic, dar ABSOLUT NIMIC, nu sugereaza ca voturile celor ce NU AU FOST la urne ar fi fost date pierzatorilor Astea-s sorosisme cu care va spala voua creierii si in Romanika si in America...cu observatia ca in America nu tin; lumea are educatie democrata, nu urlaturi prin piete.

            Nu poti mai mult, evident, altfel n-ai fi fost #rezist. Totusi, cand crezi ca vrei sa inveti ceva, sa nu mai reciti cifre din care nu intelegi nimic, fa-mi un semn. Te pot invata cum sa nu mai fii analfabet functional, cum sa gandesti cu caputul tau, fara sa reciti deversarile altora. Indiferent de optiunea ta politica, te asigur ca vei vedea lucrurile altfel decat ti le baga pe gat HN si alte oficine corelate ale Binomului-Stat de drepti.
            • 0 (2 voturi)    
              . (Duminică, 17 septembrie 2017, 3:04)

              MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Coane, esti facut gramada.

              "conteaza voturile celor CE MERG la urne ! Restu-s vorbe"
              In caz ca nu ai sesizat, nu asta era subiectul discutiei. Ai dreptate relativ la ce voturi conteaza. Problema e ca il auzi pe Hamstermaster urland ca "poporul a ales" recte poporul e format doar din aia 3 milioane de-au votat cu PSD/ALDE. Aia ilustram, ca e o absurditate.

              "absolut nimic, dar ABSOLUT NIMIC, nu sugereaza ca voturile celor ce NU AU FOST la urne ar fi fost date pierzatorilor"
              Adevarat. Si "absolut nimic, dar ABSOLUT NIMIC, nu" era scris nicaieri de asta. Daca eu sunt analfabet functional, tu ce esti? Geniu?

              In rest, troll si postac PSD/ALDE. Ce sa astept de la unul ca tine?

              Nota: voturi care se redistribuie in mod proportional stiu ca sunt alea invalidate, dar exprimate. La final, se distribuie proportional cu cat au obtinut ceilalti din voturile valide. Adica procentele raman la fel, insa numerele efective de voturi se maresc. Cine nu si-a exprimat votul DELOC nu e nicaieri. Asta, scrisa pentru oricine altcineva mai citeste, ca tu iti iei informatiile in mod telepatic, sunt sigur.
      • -4 (6 voturi)    
        Mai exact - Dezastrul electoral actual (Vineri, 15 septembrie 2017, 21:52)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        este cauzat de conceptul de ,,oala comuna de voturi", cu care s-au obisnuit gresit romanii.
        In Constitutia din 1991, Iliescu, stiind ca politicienii de etnie slava (foarte multi in PSD, chiar Iliescu este jumate bulgar dupa mama) sunt mai buni in mobilizarea propriului electorat, care sunt sub influenta lor la vot, a reusit sa introduca in Constitutie ideea de adunare a tuturor voturilotr din judete in ,,acelasi cos". Adica judetele sub-dezvolate, conduse de politicieni de etnie slava, mobilizand masiv populatia paupera, sa reuseasca ,,discriminarea politica" etc. a judetelor mai muncitoare si mai dezvoltate economic conduse de romani, provaocandu-le infrangeri la alegeri.
        Dragnea, mai smecher decat romanii, a reusit sa mobilizeze prin mituire cu ,,zahar si ulei" / +( amenintari cu probleme la incasarea ajutoarelor sociale de la Primarie), pe teleormaneni, si ia scos masiv la vot, pentru ca sa obtina un procent de prezenta mult mai ridicata decat in alte judete mai indepartate.
        Lipsa de prezenta la vot, reprezinta in primul rand ,,scarba fata de Clasa Politica" si nu ar trebuii sa fie UN MOTIV DE PEDEPSIRE, prin lipsa de reprezentare in Parlament, a judetelor care nu au prezenta mare la vot !
        A te duce la vot este un DREPT !, dar NU UN MERIT, fata de cei care nu merg la vot !
        Mai bine sa nu mergi la vot ! ,decat sa nu stii de unde sa alegi , si sa votezi din greseala un partid care face mai mult paguba !
        • 0 (4 voturi)    
          Daca Tudorel Toader tot a pomenit (Vineri, 15 septembrie 2017, 22:51)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          de Senatul / Politica din SUA, ar trebuii ca similar, in Romania, parlamentarii din fiecare judet sa fie alesi prin numar de ,,electori", ca in SUA. Sa zicem 1000 de cetateni cu drept de vot, pentru un ,,elector".
          Un parlamentar in Romania este reprezentat in medie de 100.000 alegatori, (70.000 Senat, 160.000 Camera). Adica un parlamentar sa fie ales prin obtinerea a unui numar fix de, sa zicem, 100 de electori.
          Adica, un judet care are vreo 500.000 populatie cu drept de vot, sa aiba 500 de electori impartiti intre partide, cu voturile exclusiv din acel judet.
          Daca nu se prezinta la vot decat jumatate din electoratul unui judet, numarul de electori sa se pastreze !.( si sa nu se amestece de la inceput voturile dintr-un judet cu ale altor judete !)
          Adica, un judet obisnuit, care are o prezenta slaba la vot (sa zicem de 40 %), adica jumatate din prezenta din Teleorman (desi, sa zicem are aceasi populatie), sa fie reprezentat in Parlament cat Teleormanul ! , indiferent de cati teleormaneni mobilizeaza Dragnea acolo. (sa zicem 80%).
          In modul acesta, ABSOLUT DEMOCRATIC, Dragnea nu are cum sa mai ajunga smechereste la putere , impartind ulei , zahar si alte avantaje taranilor din Teleorman, ajungand la o prezenta de 80 % !
        • +2 (6 voturi)    
          Man, you're missing the point (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 10:35)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Mai citeste celelalte comentarii ale mele.
          PSD/ALDE asa fac: "sa nu votam, sa dam un semnal puternic clasei politice!!!" apoi, pe sub mana, ii scot pe-ai lor la vot si, voila! majoritate in Parlament. Fix pe modul de gandire expus de tine.

          Vrei sa le mearga greu marsaviile? Mergi la vot si nu vota cu ei. Nu ma intereseaza cu cine vii, ca e treaba ta, nu gandesc eu pentru tine. Dar mergi si voteaza.

          Anularea votului nu e o solutie. Se distribuie o cota din ele, proportional cu voturile valabile primite de participanti. Adica, tot aia ca si cum nu ai vota. Nu ajuti cu nimic.
          • 0 (4 voturi)    
            Unde a zis Dragnea sa nu votam ? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:23)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

            ,,pentru a da un semnal puternic Clasei Politice"
            Nu ai dreptate cu PSD / ALDE , ca au facut propaganda sa nu se mearga la vot.
            De fapt, tu nu ai ,,nimerit punctul" !
            Am vorbit de un alt principiu de sistem de votare, care poate fi introdus in Constiutie.
            Ar trebuii un Referendum National, in care sa fie o singura intrebare :
            ,,Doriti in continuare, ca dreptul de reprezentare in Parlament, al judetului unde locuiti, sa fie cedat partial celorlalte judete din Statul Roman, datorita participarii reduse la vot, a judetului dumneavoastra."
            Raspuns : DA sau NU
            Pentru ca sunt multi care nu se duc la vot, ca nu stiu cu cine sa voteze. Dar ar dorii ca potentialul lor vot, sa fie folosit in judetul in care locuieste, si nu sa se amestece cu voturile lui Dragnea din Teleorman.
    • -27 (39 voturi)    
      m-a uns pe suflet articolul (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:24)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Cand vad deznadejdea dreptei am o bucurie teribila pentru ca imi aduc aminte cum se bucurau cand a castigat Basescu.
      De data asta nu mai lasam puterea 50 de ani .
      Cat priveste transfugii ,poate o sa dam o lege si pentru transfugi ca prea au facut scoala gratis si acum profita.
      Am invins , chiar ma bucur ca ne faceti postaci ,noi postacii v-am invins pentru ca suntem al naibi de multi.
      • +7 (11 voturi)    
        ce insemna ca ati invins? (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:27)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        .
      • +20 (22 voturi)    
        Doar 50, xanti ? (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Pai Bombonel, in anul in care a pierdut alegerile vorbea de faptul ca PSD va conduce Romania un mileniu ! La vremea respectiva stiu ca au iesit si ceva discutii din cauza nefericitei exprimari care i-a dus pe multi cu gandul Reich-ul instituit de Hitler !

        PS. Vezi ce-ti doresti pt ca, asa cum lui Nastase ii statea barba ca dracu, s-au facut simulari si a iesit ca nici lui Dragnea nu-i vine mai bine !
      • +7 (7 voturi)    
        Ce lege pt transfugi cu scoala gratis? (Vineri, 15 septembrie 2017, 17:45)

        Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Abia o astept. Voi aduce manualele dupa care am invatat si voi cere evaluarea a ceea ce a fost inutil. Sau o expertiza de cand purtam manusi cu degete fara varfuri si scotream aburi in sala A250 din Electronica.
      • +6 (10 voturi)    
        te (Vineri, 15 septembrie 2017, 19:00)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        minti si minti afirmand ca e vdeznadejdea dreptei in fata stangii politice.
        e vorba de fapt de deznadejdea oamenilor cinstiti in fata hotilor.
        daca tiu-i sustii pe dragnea, tradiceanu et co., sustii hotia. deci esti hot ca si ei.
      • +3 (5 voturi)    
        . (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:16)

        Maiganditifratilor [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Pai cand spui "nu mai lasam puterea" automat te pozitionezi in tabara PSD, deci practic, tu, in mod indifrect, recunosti ca esti de-al lor, adica un postac PSD-ist(pesedist, ca sa poti intelege), nu ca o spunem noi.
    • +12 (20 voturi)    
      Solutia = Morcovi / Fonduri + Bici / Sanctiuni (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:44)

      migus [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      "Va ziceam si atunci, dar erati talibani." : Adica, mai explicit ...?

      "Putina diplomatie si blandete nu strica!" : Desigur. Dar cum la concret?

      In timp ce cancerul PSD invadeaza celulele societatii cu un amestec de "morcovi" (cadouri ptr. bugetari + pensionari + asistati) si "bici" (concedieri ptr. rebeli etc.), opozitia cade inapoi in starile stiute:

      1) Confuzie - desi evolutia PSD/penali era predictibila (vor sa evite captura si legea);

      2) Retragere - tocmai cand e nevoie mai mare de actiune, executie si curaj civic!

      3) Emigrare - noul val, ca si dupa Mineriada;

      4) Dezorganizare si lasat pe altii in fata - tocmai cand trebuie sa renastem o noua OPOZITIE!

      5) Speranta ca altcineva ne va mantui de cancerul PSD - de parca UE sau NATO ar putea interveni direct in afacerile interne ale unei tari ce se lasa in deriva si nu-si curata ograda!

      Dragi romani, indiferent ce-ati votat, sau daca v-ati primit sau nu deja doza de 'anestezie': Avem puterea de-a opri cancerul ce ameninta viitorul tarii noastre, prin opozitie activa in tara si in exterior, zi de zi!

      Propuneri. Cerem alegeri anticipate, ptr. a opri cancerul PSD/penal.

      a) Cei 5Mil. de afara pot opri fluxul de bani ce intra lunar/anual in RO. Suma e masiva raportata la GDP/BIP, si creste.

      b) Putem cere sistarea programelor de asistenta UE de care RO depinde critic - pana la restaurarea normalitatii si implinirea normelor UE.

      c) Noi toti putem cere UE si NATO comisii de observatori in RO - ptr. stoparea abuzuriilor cotidiene.

      d) Facem presiuni prin intermediul DE, USA, FR, I, ES etc. asupra guvernului ce violeaza democratia si ne ia tara ostateca unui partid penal-violent.

      e) Optional: Adoptam Bitcoin in marile magazine, ptr. a reduce taxele si impozitele impuse pe banii 'normali'.

      Iesim in strada. Din nou.
      Pana cand ne reconstruim o opozitie si guvern democratic.
      • -5 (7 voturi)    
        esti amuzant (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:37)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui migus

        Daca maine ar avea loc alegeri, PSD are obtine 5% mai mult iar USR chiar mai putin.
        Iesit in strada? de ce? sa dam flori jandarmilor si sa facem poze de facebook cu pancarte amuzante?

        Solutiile in RO sunt doua, simple:
        1. FUGI - aka emigrare masiva
        2. Lupta - revolte de strada violente care sa se lase cu scoaterea sobolanilor din parlament si govern si trecutul lor prin foc si furci. Se stie ca in Romania nicio "revolutie" nu a fost de catifea cu luminite si poze pe fb.

        Dar stai, s-a scumpit benzina, nu mai aveti bani de cocktailuri Molotov.
      • +6 (10 voturi)    
        Pai sa inceapa marile magazine! (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:38)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui migus

        La masurile astea ar merge si greva fiscala! Chiar ar pune guvernul pe butuci!
        Toti privatii opresc fluxul lunar de cash!
      • +1 (3 voturi)    
        . (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:19)

        Maiganditifratilor [utilizator] i-a raspuns lui migus

        Solutia este ca opozitia sa vina cu un program de guvernare mai atractiv. Pana atunci sa nu mire pe nimeni ca PSD-ul va lua la fel si la urmatoarele alegeri si absenteismul va ramane acelasi.
        • -1 (1 vot)    
          . (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 16:51)

          Evq [utilizator] i-a raspuns lui Maiganditifratilor

          Da, să vină cu o gogonată de guvernare și mai mare decât Biblia PSD 2016-2020™, să fie nevoiți să se țină de cuvânt și România să devină în curând Senegal 2.
    • +2 (2 voturi)    
      lui prea tirziu (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 10:49)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      din 1989 incoace PSD a fost la guvernare 99% din timp.
      ce a realizat PSD? a pus romania pe penultimul loc in UE ca venit pe cap de locuitor si nivel de trai!!! asta este marea performanta a PSD!
      iar in timp ce romania se afla in cadere libera ca economie sub atenta guvernare a PSD, buzunarele PSD-istilor se umplu si mai mult. cu cit romania cade mai rapid si mai jos cu atit conturile PSD-istilor cresc si mai abitir.
      deci despre care guverne neborfase si necomuniste de dupa 1989 vorbesti????
  • +26 (36 voturi)    
    sunt mai multe probleme aici... (Vineri, 15 septembrie 2017, 12:59)

    liviu_ [utilizator]

    1 - da salariile au anesteziat pe multi din bugetari... dar sa fim seriosi... din aia 600 000 nu erau mai mult de 50 000 bugetari
    2 - multi asteapta un semn (protest, ceva de la UE, ceva de la ... oricine public)
    3 - multi si-au pierdut speranta... (inclusiv eu)... pur si simplu nu cred ca tara asta isi mai poate reveni... momentan imi fac curaj sa plec... pe langa asta si migratia a 2a dupa Siria dovedeste ca multi si-au pierdut speranta
    4 - Iohannis si Ciolos NU AU ce sa faca.... fac niste iesiri la tv pentru care or sa fie atacati din toate partile si ATAT... daca i se ia si dreptul sa numeasca oameni in justitie, presedintele oricum ramane o statuie si atat... presedintele nu are nici un drept in romania... asta a fost pasul mai important spre dictatura decat maltratarea justitiei (pentru ca eliminarea presedintelui din acceptarea legilor -> sa fim seriosi ai dreptul sa intorci legea o data e 0, face posibil atacul psd asupra justitiei), si nimeni nu s-a ofticat atunci pentru ca au ales momentul prielnic: cand majoritatea il urau pe base!
    Acum pur si simplu incearca acelasi lucru: sa manipuleze suficient incat prostii sa creada, iar desteptii sa nu aiba cu cine sau sa-i piarda speranta si sa plece....

    problema mea e ce o sa se intample cu tara asta in 10 ani (sau mai devreme) cand o sa mai plece inca 2-4 mil de oameni... evident din cei ce muncesc...
    • +26 (30 voturi)    
      iti spun eu ce se intampla (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:20)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PSD-ul va incerca sa puna impozit pe veniturile celor plecati. Vor cauta ei metode de impozitare.
      Poate vor introduce "taxa de solidaritate" pe conturile bancare. Poate vor mari impozitele pentru imobilele celor care sunt plecati, Solutii legale se gasesc. Deocamdata mai pot fi jupuiti "fraierii" care lucreaza in sistemul privat.

      Solutia celor plecati nu este numai emigrarea ci trebuie sa se gandesca serios la a lua alta cetatenie.
      • +4 (4 voturi)    
        si mai exact (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:51)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        si mai exact cum sa puna taxa pe veniturile celor plecati?
        adica aia nu pot sa vanda repede tot?

        nu-si pot retrage toti banii din banci? (de exemplu eu tin in conturile romanesti niste bani in ideea de a avea oua in mai multe cosuri dar ii pot retrage imediat).

        sa ma forteze sa platesc impozite daca vreau vreun act de la ei?
        lol, pai nici nu mai am de gand sa vin in tara, adica ce ma mai leaga sunt rudele dar in cazul in care imi expira pasaportul sau buletinul si astia nu mai vor sa le elibereze fara 1000 de euro, nu mai vin in tara si stau aici cat timp e nevoie sa-mi iau cetatenia.

        iar pentru aia care au impresia ca "se simte tensiunea in aer", linistiti-va, e doar hotnews-ul si in general bulele voastre mici.
        in realitate oamenii sunt relaxati, merg in concedii partea a doua, isi pregatesc concediile din 2018, se gandesc pe unde sa mearga de craciun, isi iau skiuri noi, unii isi iau case, relaxare.
      • +2 (4 voturi)    
        multi si-au luat cu ei copii si cetatenie (Vineri, 15 septembrie 2017, 17:53)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        ca sa le ofere acestora un viitor asa ca ramane loc pentru migrantii din Africa daca vor vrea sa stea aici. deocamdata pare ca nici astia nu vor...
      • +3 (3 voturi)    
        sunt curios (Vineri, 15 septembrie 2017, 21:52)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        cum o sa poata colecta banii aia...
        avand in vedere ca nu au cum sa-i oblige legal sa plateasca... nici o tara civilziata nu o sa accepte o lege prin care platesti pt ca te-ai nascut in tara X , chiar daca nu mai locuiesti acolo... dar legea se va da... la dracu parca s-a si dat o forma deja ...

        oricum de mutle ori ma gandesc ca singura sansa a acestei tari e falimentul... se duce dracu de tot. poate atunci realizeaza si psdfilii prostia facuta si vine cineva decent... altfel o lalaim ca acum... fura psd 4 ani, vin ailalti si repara cat de cat, apoi iar fura psd ... etc

        acum sincer, ce pretentii sa ai de la o tara care voteaza un partid a carui conducator e condamnat penal si care glorifica la tv si pe internet o bataie aplicata de x lui y?!
    • +25 (29 voturi)    
      Si ar mai fi ceva... (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:44)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E adevarat ca multi asteapta un semn, se simte tensiunea asteptarii, acea minoritate inca vie, sensibila si reactiva ar vrea sa vada o luare de pozitie transanta a unui lider.
      Pe de alta parte, putem fi siguri ca si putinele institutii care mai rezista asaltului asteapta la randul lor ca protestele sa izbucneasca, au nevoie sa simta de partea lor puterea strazii pentru a-si regasi curajul si dorinta de a lupta.
      Sa ne gandim putin la acesti oameni din institutiile inca libere. Ei risca mai mult decat noi, sunt insultati, amenintati, haituiti cu tot felul de inspectii si comisii.
      Cu o asemenea presiune si fara sa ne vada alaturi de ei, nu vor putea rezista.
      Cred ca facem o mare greseala asteptand un "ordin de atac" din partea cuiva. Suntem la un milimetru distanta de un dezastru fara precedent iar noi asteptam un lider providential care sa ne dea startul.
      Liderii, chiar cei de buna credinta se tem, prefera asteptarea, se gandesc la ce pierd ei mai curand decat la ce pierdem noi si nu vor risca sa iasa public si sa cheme oamenii la revolta.
      Culmea absurdului, cred ca singurul lider care are cojones si va indemna explicit la proteste de strada va fi Basescu, acelasi Basescu, cel care azi a ales sa apere coruptii. Ce ironie!
      • -9 (13 voturi)    
        asa.asa! (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:14)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        plangi dupa privilegiile pe cale de a le pierde!
        adica sa fie scoasa "la lumina" activitatea voastra din "institutiile inca libere" si sa incepeti sa dati socoteala pentru incalcarile repetate ale legilor si Constitutiei!
        tocmai te-ai deconspirat! acum chemati masa de manevra in strada sa va apere privilegiile!
      • +1 (3 voturi)    
        da... (Vineri, 15 septembrie 2017, 21:49)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        din pacate toti asteptam un semn de la celalalt... si o sa sfarsim asteptand...
        da tara este cu un picior jumate in prapastie.. are nevoie de o adiere de vand si s-a terminat!
        si nu numai ca lumea (inca) nu se revolta... dar mai avem si MULTE comentarii de sustinere a unui sociolog care a lovit (Deci fapta penala) in direct alt om... asta este nivelu tarii...
        eu sincer sunt la limita sa-mi pierd orice speranta si de mutle ori chiar ma intreb ce dracu e in mintea mea de nu ma car de aici!
        oricum inca 5-10 ani de migratii la nivelul de acum si tara asta pur si simplu nu se va mai putea sustine
    • +17 (21 voturi)    
      he he (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:59)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      tensiunile sunt foarte mari in societate si mamaliga poate exploda oricand...

      nimeni nu este multumit de ceea ce se intampla. chiar si pesedisti cu state vechi sunt oripilati dar nu au curajul sa vorbeasca.

      acuma jumulesc companiile de stat, urmeaza pilonu II (adica banii personali a milioane de oameni), nu mai e mult pana cand se vor servi direct din conturile voastre de la banci. doar asa ca sa va ceara solidaritate.
  • +13 (37 voturi)    
    da Traian Basescu (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:05)

    Dodel540 [utilizator]

    L-ati facut in o mie de feluri, l-ati atacat cu Udrea, cu flota etc dar este singurul care a pus psd-ul cu botul pe labe timp de 10 ani.
    Altfel, luati Klaus pe paine si capul la cutie
    • +5 (13 voturi)    
      altfel ce? (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:32)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      a mai candidat base inca o data si nu l-a ales lumea sau cum? sau dintre Iohannis si Ponta, al doilea ti se parea mai apropiat de profilul lui Base?
  • +27 (37 voturi)    
    cred va grabiti cu concluzia (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:07)

    oradean [utilizator]

    Oamenii nu pot iesi non-stop in piata, dar fiti sigur ca se vor mobiliza din nou cind va fi momentul.
    • +19 (21 voturi)    
      DOAMNE AJUTA! (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:09)

      liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui oradean

      Sa te-auda Dumnezeu!
    • +9 (11 voturi)    
      proteste (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:49)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui oradean

      Daca se mai mobilizeaza vreodata, oamenii ar trebui sa se gandeasca cum a cazut Bastilia: cu vuvuzele, sloganuri si pancarte.
    • +16 (18 voturi)    
      cand va fi momentul?.. (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui oradean

      E ca si cum te-ai uita la unul care iti distruge casa caramida cu caramida ca sa si-o construiasca pe a lui, dar cat timp nu-ti pica acoperisul in cap, il lasi sa continue.

      Am o veste proasta pentru cei care gandesc asa. Cand o sa va mobilizati, va fi prea tarziu. O generatie de copii fara manuale, o generatie de tineri care invata ca e mai bine sa te angajezi cu pile pe un loc caldut la stat, pe astia nu-i mai schimbi. Va trebui sa traiti cu ei pana la capat..
  • +21 (29 voturi)    
    pai Ciolos e de vina (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:14)

    Hans Metter [utilizator]

    ca romanii voteaza cum voteaza?! Ce sa faca Ciolos si Iohannis ? sa isi dea foc in fata guvernului ?

    E democratie. Multora nu ne place ce se intampla dar nu cred ca e o solutie sa punem mana pe furci si topoare. Asta au votat romanii asta au si vor avea inca 3 ani.
  • +9 (37 voturi)    
    Adio vot (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:14)

    MarianPConstantin [utilizator]

    La votul pentru presedentie eram in Bruxelles. Deoarece guvernul Ponta a facut orice este posibil ca sa nu se poata vota am decis impreuna cu sotia sa mergem la Haga (drum de aprox 3 ore). Am platit biletele din banii mei si am mai stat inca cam 4 ore la rand la consulatul din Haga ca sa pot vota. La parlamentare am fost si am votat insa cand am vazut lipsa masiva a votantilor am inteles mesajul romanilor: ma doare-n c...r de tara, mai bine prajesc un mic pe gratar decat sa sa-mi rezerv o ora la 4 ani ca sa votez.

    Cand au fost protestele pt OUG 13 un coleg roman m-a invitat sa ies impreuna cu altii in fata ambasadei romane si sa protestez. Am spus ca eu NU fac acest lucru deoarece nu eu am creeat aceasta problema. In plus, pentru mine timpul este pretios nu-mi permit sa-l irosesc pe proteste.

    Pentru mine, votul de la parlamentare a fost ultimul. Nu voi mai vota niciodata pentru Romania deoarece nu ma mai interseaza soarta acestei tari. Am decis sa aplic pentru cetatenie in alt stat UE. Personal am inceput sa-mi lichidez ce mai aveam prin Ro. Mai am un singur imobil pe care-l voi vinde probabil in anii ce urmeaza. Asta va fi ultima actiune care va pune punct legaturii mele cu tara. Este foarte pacat ca s-a ajuns in acest punct dupa 27 de ani de la comunism.

    Personal, eu vad Romania ca un elastic. Intotdeauna, dar intotdeauna are tendinta sa revina la conditia initiala. Cei care traiesc in tara si ies la vot le convine actuala situatie. Bugetarii au primit mariri de salarii, pensionarii la fel, pe scurt vorbind fiecare votant PSD a primit cate ceva, 25, 30 euro. Vorba aia, ii iei nu-i dai.
    • +1 (27 voturi)    
      felicitari (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:34)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      sa nu regreti niciodata decizia luata.
      • 0 (12 voturi)    
        sa regret? (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:57)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        cum as putea si mai ales de ce sa regret aceasta decizie? Regreti ceva cand te duci la mai rau nu la mai bine, nu?
    • +1 (11 voturi)    
      nici eu nu ma mai intorc (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:07)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      este pur si simplu mai bine cu colegii de tara pe care-i am aici unde sunt.
      • +4 (16 voturi)    
        eu am crezut in RO (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:24)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui moka

        inclusivi in perioada protestelor eram optimist... Acum m-am resemnat si caut variante de plecare definitiva din tara. Macar sa nu mai traiasca copiii mei intr o astfel de tara.
    • +16 (26 voturi)    
      Atunci, de ce mai scrii pe HN? (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:04)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Ai nevoie de cineva sa te aprobe, nu esti impacat cu tine insuti? Daca tai toate legaturile, nu te mai uita in urma. Gandeste-te ca asa fac si oamenii care apartin popoarelor mari. Asa face americanul, francezu, englezul. Ai vazut ce exod masiv a fost in America dupa ce a iesit Trump! Ai vazut cati francezi se pregateau sa fuga, in cazul in care iesea LePen.
      Well, daca nu ai priceput ironia, gestul tau exprima exact stadiul in care se afla poporul roman. Fugim ca lasii, in loc sa luptam pana la ultima suflare, pentru tara noastra, pentru casa noastra, si pentru copiii nostri. Acceptam sa vina niste analfabeti sa ne faca goneasca de acasa. Natiunile mari sunt formate din oameni care nu fug, care stau si lupta chiar daca e greu, chiar daca sansele de izbanda sunt mici. Uneori izbandesc, uneori nu, dar... nu fug pentru ca apoi sa se planga pentru niste inconveniente minore. Nu mai scrie pe HN, vezi-ti de viata ta, uita ca esti roman. Atunci, poate vei dobandi linistea.
      • +1 (3 voturi)    
        Scrie pe HN, pentru ca foarte probabil (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 11:03)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        asta e meseria lui, cu program de la Moscova.
    • +8 (18 voturi)    
      In afara de faptul ca te-ai laudat subtil (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      ca ai proprietati imobiliare in tara, in rest nu prea am inteles de ce ai simtit nevoia sa-ti prezinti punctul de vedere privitor la ce mai inseamna Romania pt tine acum, apeland la relatarea experientei personale privind votul !

      Pt a parea mai convingator poate.

      In orice caz exemplul pe care il dai este descurajator, dar asta nu este problema mea.

      PS. Daca tot ai zis ca nu te mai intereseaza ce se intampla cu Romania de acum incolo, imi permit sa-ti dau un sfat : incearca sa vinzi imobilul care ti-a mai ramas aici, cat mai repede, nu in cativa ani, pt ca nu se stie ce se va intampla in cativa ani cu Romania, asta si datorita tie si a celorlalti care s-au hotarat sa nu mai voteze, nu numai a celor care se duc la iarba verde in ziua votului.

      PPS. Iar daca nu esti sigur ca vinzi tot ce ai in Romania, legatura cu tara os-o pastrezi oricum, stranger !
    • +1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:57)

      Maiganditifratilor [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Nu uitati sa stingeti lumina ultimii care plecati!
  • +23 (31 voturi)    
    Mare adevar! (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:17)

    trem [utilizator]

    Domnul Ciolos e o mare dezamagire...inca il mai astept (din ce in ce mai putin) sa ia taurul de coarne si sa iasa la lupta. Atitudinea de 'eu sunt un tehnocrat si nu ma murdaresc cu politica' nu merge. Pai daca nimeni nu se baga ce facem....ii lasam pe astia sa ne scufunde????

    Fratilor treziti-va ca va fi jale si va fi prea tarziu!
    • -3 (7 voturi)    
      va inchinati la idoli falsi (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:31)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui trem

      gen ciolos si iohanis si suferiti de dureri inchipuite!
      pai cine "sa va salveze"?
      doi provinciali mediocri scosi"la lumina" de securitatea care a acaparat peneleul?
      ce interese au astia in Romania,exceptand trufia lor provinciala de a ajunge in fruntea bucatelor?
      au ei copii sau nepoti de viitorul carora sa le pese?
      suferintele voastre sunt inchipuite si alimentate de o propaganda desantata!
  • +13 (17 voturi)    
    sa-i vedem ce zic dupa (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:22)

    Dumi_D [utilizator]

    Poate lumea care dorea schimbarea vrea sa vada “boborul” cum si-o ia rau, s-au saturat oamenii sa lupte pentru toti, cine s-a descurcat pana acum se va descurca si de acum inainte , poate oamenii s-au saturat sa covinga masele ce e mai bine si vor sa le vada si reactia dupa dezastru, sa aiba macar si ei apoi o bucurie amara, ca au avut dreptate si ca atunci cand esti naiv, sa nu zic prost, platesti dublu sau mai mult, din nefericire toti o sa platim.
  • +30 (34 voturi)    
    nu este anesteziata (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:31)

    ..13 [utilizator]

    este DEPRIMATA...

    romanii sunt slabi rau de tot de inger...

    Si inca mai cauta liderul magnific care sa se urca pe tanc/camion si ii trimite la lupta - ei singuri nu stiu ce sa faca cu libertatea lor. Bleah!

    Nici dupa 27 de ani nu au inteles cetatenii din RO ce trebuie sa faca pentru a isi mentine drepturile si libertatile - se verifica axioma:

    Romanii, in marea lor majoritate, au ceea ce merita sa aiba!

    Mai mult - sunt asa de multi complicii actualului gubern ca astia acum se bucura si joaca - nu sunt deloc anesteziati., ca sa vezi neicusorule...

    Bucurati-va si jucati!
    Timpul vostru se apropie de sfarsit!

    Doar ochii plansi cer altceva!
    Si vine acum vremea LOR!

    Plecati VOI!
    Este TIMPUL NOSTRU sa facem RO CA AFARA!
    • +3 (19 voturi)    
      romania nu este deprimata (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:28)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      este partasa si este cu mici exceptii de acord cu ce se intampla astazi. Romania are fix liderii pe care ii merita. Daca maine ar fi vot PSD ar castiga din nou cu acelasi scor (poate chiar mai mare). Romania este bolnava de coruptie si de indolenta. Romania asa cum este astazi nu merita sa fie parte a lumii civilizate. Romania cum este astazi nu merita sa existe.
      • +7 (9 voturi)    
        sunt 2 Romanii (Vineri, 15 septembrie 2017, 19:02)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Una este formata din DIASPORENI - oameni care au inteles ceea ce inseamna un stat democrat, care sunt regulille si ca ele trebuies aplicate si

        cealalta este Romanica interna - cu deprimatii si cu bucurosii care canta si danseaza - vezi ce de paranghelii mai face tzatza asta ajunsa intamplator Primaritza.

        daca maine ar putea sa fie alegeri locale rezultatele ar trebui sa fie altele - sper ca unii au mai inteles cate ceva iar clasa asta politica sa fie pe faza nu sa schimbe de zece ori o propunere.

        daca Stolojan ar dori sa vina la Primaria Capitalei ar putea sa doboare tot ce are in cale! II ucide numai daca se uita mai incruntat la ei...

        Dar mai este ceva - oare nu avem oare si niscavai OPOZITIA in PARLAMENT? sa moara acolo, sa respinga la foc automat toate legile propuse de ciuma rosie. Zau ca nu prea aud opozitia asta- decat atunci cand unul de a lor ia un cap in gura...

        O vina mare revine acestei clasei politice - as desfiintata astazi clasa politica - consuma prea mult si nu produce in conformitate cu caietul lor de sarcini...Eject!

        Sigur si politicienii astia sunt alesi si trimisi de cetatenii care insa nu au inteles ca pot sanctiona parlamentarii - ii pot toca la cap cu propriile lor revendicari, pot participa la sedintele parlamentare samd.. Dar cetateanul doarme si doar din cand in cand, cand este treaz, mai striga ceva... Bun si asta, dar numai atat??

        Oamenii din Romanica asta interna sunt, in general, marunti rau de tot - imi pare rau de tot pentru ei. Nu este nici o diferenta intre cei din Venezuela si mare masa de romanasi.

        DIASPORA doar face insa diferenta - dar ce diferenta. Am avut mai de mult o propunere - consiliile locale sa fie formate din diasporeni care se intorc, ca un fel de pedeapsa petnru ei si un ajutor pentru noi, pentru 4-5 ani in RO - sa vezi cum ar schimba Romanica daca se aduna in grupuri serioase de reformare.

        Sigur ca mai sunt si oameni cinstiti si corecti in Romanica dar ii mananca sacalii astia ordinari.

        Prea mult, ajunge
        • 0 (0 voturi)    
          trezeste-te omule! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 18:17)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          si nu mai jigni Romania!
          ce campi bati cu opozitia care trebuie sa respinga la foc automat legile?pai opozitia e minoritara si legile se aproba cu majoritate!
          stolojan are 70 si ceva de ani,iar privirea lui de securist batran nu mai impresioneaza decat pe cei ca tine-btw el se incrunta din cauza unei pareze care ii blocheaza muschii mandibulei
          "propunerea"ta cu diasporeni in consiliile locale e de gaga,pai nu au fost la guvernare diasporeni din functionarime de gradul enspe de la bruxelles si au facut rahatul praf?
          cand spui ca oamenii din Ro sunt marunti de tot,cred ca tereferi la tine si familia ta,nu la populatia Romaniei.
  • +14 (22 voturi)    
    Lideri (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:31)

    MPopa [utilizator]

    E un moment greu, PSD-ul si acolitii sunt aproape sa ne arunce cu 15 ani in urma. Multi concetateni sunt fie indiferenti fie de-a dreptul fericiti. Asta e, unii vor renunta si vor alege strainatatea, altii se vor arunca adanc in mocirla iar altii se vor incapatana sa reziste individual, in absenta unor lideri dispusi sa lupte. Vreau doar sa le spun celor ce se decid sa plece: aveti decenta sa nu injurati Romania asa cum multi o faceti odata plecati. Singurii care au dreptul sa se planga sunt cei care raman si care refuza abandonul moral - dar desigur, acestia sunt tocmai cei care nu obisnuiesc sa se lamenteze prea mult.
  • +21 (31 voturi)    
    am plecat si nici ca ma mai intorc (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:42)

    Itsoc [utilizator]

    Dupa #rezist, am cautat de munca prin Europa, am gasit dupa lungi cautari si am plecat de urgenta.

    Stiam ca asa se va intampla pentru ca e la fel ca la instaurarea comunismului. Romanii nu sunt o natie care sa protesteze ci sunt ca oile, poti usor sa faci ce vrei din ei.

    Bugetarii erau deja anesteziati in buna parte, cine a iesit in februarie au fost antreprenori, studenti, privati.

    Problema e ca in momentul asta 80% din Romania sunt dedicati trup si suflet sistemului cat timp li se dau bani, restul sunt corporatisti care habar n-au ce se intampla in tara, de aia s-au si dus la ski in loc sa se duca la vot ca vorba aia: "nici nu stiu cine candideaza si oricum nu are cum sa fie mai rau". Cand vor afla o vor taia rapid. In maxim 5 ani Romania va fi in colaps total, social, educational, orice.

    Partea haioasa e ca eu eram ultimul dintr-un cerc de 6 prieteni care inca nu plecasem. Acum s-a reintregit "neamul" in diaspora.
    Plecarea fortei de munca pregatite este catastrofica pentru Romania dar nimanui nu-I pasa.

    Eh, lasa, poate are PSD o idee sa repopuleze cu chinezi ca aia sunt obisnuiti cu sistemul social ce tocmai si-a facut loc in Romania prin indolenta, miserupism.
    In final vor trai toti fericiti in Romania, postaci, pesedisti, bugetari, pensionari, asistati si o mana de corporatisti cu rate la banci care sunt captivi.
  • +30 (32 voturi)    
    UE poate face mult... (Vineri, 15 septembrie 2017, 13:50)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Cand am intrat in UE am avut impresia, sub influenta presei, ca drumul Romaniei este oarecum cunoscut. Ma asteptam ca standardele din vechile state democratice din vestul Europei vor ajunge si la noi, ca partidele de la noi intrucat vor face parte din partide europene in Parlamentul European, vor deveni mai putin corupte si vor actiona mai mult in interesul cetateanului, ca statul de drept nu este negociabil. Speram ca banii europeni ne vor ajuta sa reducem decalajele fata de statele dezvoltate din UE.
    Ori vad ca UE a reusit pana acum sa inchida ochii la ce s-a intamplat in Ungaria si Polonia. Au mai vociferat dar pana cum nimic concret nu s-a intamplat. Sa vedem daca Polonia va fi totusi sanctionata cu retragerea dreptului de vot sau daca Ungariei ii vor fi taiate fondurile europene (cum a spus un ministru german). Si PSD a luat aminte si acum actioneaza pentru crearea unui regim autoritar care deja exista in Polonia si Ungaria.
    Asa ca banii europeni nu numai ca nu au redus decalajele dar acum finanteaza tot felul de regimuri nedemocratice.
    Solutia este simpla. Daca UE taie banii care se duc catre aceste state se vor potoli baietii imediat. Va imaginati ca banii pentru dezvolatre regionala si subventiile din agricultura ale UE nu ar mai exista. Popoarele din aceste tari i-ar arunca peste bord imediat. Adica vrem banii vostri dar nu vrem regulile si valorile care guverneaza societatile care produc acesti bani. Nu se poate!
    La aceasta trebuie sa se adauge si protestele masive ale celor care inca isi mai doresc sa traiasca in democratie nu in regimuri copiate dupa Putin, Erdogan si Lucasenko.
    • +3 (11 voturi)    
      Buna observatia (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:04)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      UE finanteaza practic regimuri nedemocratice.
    • -9 (13 voturi)    
      UE... (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:44)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      pentru UE nu suntem decat: a) sursa de forta de munca ieftina, b) piata de desfacere pentru produsele lor de proasta calitate. In rest, pot sa fie si lagare de concentrare in Romania, cat timp ce primele doua conditii sunt respectate.

      Doar nu credeti ca suntem egali cu Germania si cu Franta? UE nu ne-a adus nici un progres, suntam mai rau decat in 2006.
    • +6 (6 voturi)    
      Oportunitate (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:31)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Romania are in acest context o oportunitate uriasa de a fi un leader in Europa de Est. Cand Ungaria si Polonia vor fi excluse de la fonduri si asta se va intampla foarte curand daca continua in acelasi ritm, Romania ar putea juca un rol economic imens. Chiar asa orbi sa fie politicienii nostri incat sa nu vada asta ?
  • +18 (18 voturi)    
    Ai dreptate, dar nu acolo e problema (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:03)

    Rali [utilizator]

    Bani aruncati in pomeni si-au facut efectul.
    Problema, pe care o vad eu, este ca cei care trebuiau sa contracareze aceste derapaje ,,a la nea nicu - da-le nicule 100 lei'' sunt inexistenti sau nu stiu sa ajunga la cei care trebuie influentati pentru a nu vota in pentru cei 100 de lei.
    Cei care nu au primit cei 100 lei nu au contat niciodata pentru PSD, dar nici pentru ceilelalte partide politice. Daca contau trebuiau ca acesti cetateni (clasa de mijloc, corporatisti, mediul privat) sa se simta reprezentati si sa motivatia de a merge la vot si de a termina PSD-ul.
    Nu s-a intamplat niciodata in ultimii ani, votul pentru ci doar votul contra - contra Vadim, contra Nastase, contra Ponta contra oricui niciodata PENTRU!
    Asta e drama opozitiei liberale anti-PSD si a noastra celor pe care ne plange dl. jurnalist. Ipotenta societatii civile si a politicienilor din opozitie de a mobiliza lumea pentru a termina acest flagel rosu numit PSD.
    A se vedea filmul Ms. Sloane- acolo este vorba despre cum poti sa influentezi opinia publica si sa o intorci in favoarea temei pe care vrei sa o promovezi.
    • 0 (0 voturi)    
      pomeni doar pentru unii (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:34)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Stai asa, ca pomenile s-au dat dupa principul "celui ce are i se va mai da" - parlamentari, securisti, armata, politie, judecatori, procurori... aia care oricum nu mor de foame. Profesorii iar o iau in mana, ca si doctorii si altii, ca doar ei trebuie sa fie responsabili, ca asa le-a zis il capo di tutti capi, Dragneea!
  • -4 (8 voturi)    
    daca in prima saptamana de scoala (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:05)

    king david hotel [utilizator]

    dai copiilor teme din culegeri/auxilaire iar acum nu mai ai ce face la scoala, e o problema!
  • +9 (17 voturi)    
    paradoxal (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:09)

    king david hotel [utilizator]

    jumatate din cei ce scriu aici sustin ca au plecat din tara satui de tot si totusi, nu se pot abtine sa nu scrie pe un site romanesc, in limba romana, dedicandu-si timpul lor important.

    . Semn ca nu te poti desprinde asa usor de tara...
    • +6 (6 voturi)    
      asa e (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:29)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      dar asta nu inseamna nimic. Acei oameni inca mai spera dar si speranta moare.. chiar daca ultima.
    • +7 (7 voturi)    
      e normal (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:56)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Cei care au plecat mai tarziu, dupa facultate sau cativa ani buni de munca sunt atasati de ce se intampla acolo. e o chestiune de timp insa pana sa se desprinda cu totul.
      cei care au plecat inca din scoala nu mai au nicio treaba cu Romania.
      Pe hotnews intra cei care s-au implicat si in ro si ca in orice investitie abandonata, mai arunci un ochi sa vezi ce se intampla.
      Plus, in secret cred ca jumatate din cei plecati s-ar intoarce intr-o Romanie in care lucrurile se misca, autostrazi, spitale, educatie caci multi si-au lasat parinti, bunici, rude, nepoti in tara si dorul nu tine cont de nivelul de trai...
      • -2 (8 voturi)    
        ? (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:56)

        xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        La urma urmei este foarte correct sa pleci la greu si sa te intorci la bine. Sau nu?
        • -1 (3 voturi)    
          E corect sa pleci dupa ce ai fost demolat (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:46)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

          De sistem ani de zile. E o iluzie ca poti sa te lupti cu sistemul.
          • +2 (4 voturi)    
            Nu-i nici o iluzie (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 9:31)

            triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Adevarul e ca suntem comozi, lenesi, greoi.
            Cine ne opreste sa ne organizam si sa-i spulberam pe nespalatii astia care s-au cocotat in copac si ne scuipa de-acolo in cap?
            Nu suntem destui? Ba da, aminteste-ti de OUG13, suntem suficienti si vor mai veni si altii.
            Nenorocirea e ca nimeni nu vrea sa inceapa, nu vrea sa fie el primul. De ce? De frica, de lene...
            Organizare nu inseamna un partid politic. Putem sa sustinem unul din partidele existente (daca merita) sau se vor forma noi partide.
            Avem nevoie de o forma de organizare civica, un forum larg centrat pe apararea statului de drept, reformarea din temelii a clasei politice, consolidarea democratiei de tip occidental, nu original.
            O organizatie inseamna ORGANIZARE: program, obiective, actiuni, coordonare.
    • -4 (6 voturi)    
      adevarat, inclusiv eu (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:03)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      pantru ca inca sunt cetateni romani cu acte. Cand nu vor mai fi, sau cand vor lua alta cetatenie atunci nu vei mai vedea niciun comentariu de-al lor. Probabil atunci va fi, psihologic vorbind, mult mai bine pentru multi ca tine. Cand nu stii cum este in alta parte ti se pare ca traiesti in paradis.
    • +2 (2 voturi)    
      Semn ca inca ne pasa, mai mult decat TIE (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:55)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Nu vrem decat un singur lucru, o clasa politica onesta nu actualii borfasi. Restul vine de la sine, drumuri, spitale, mediu economic, birocratia etc, se pun toate pe picioare incet prin munca.
  • +15 (15 voturi)    
    nu masele fac istoria, (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:17)

    revo [utilizator]

    desi era odata un criminal dobitoc care avea alta parere. Elitele o fac, peste tot in lume. Nu e treaba strazii sa puna lucrurile la punct, ci a institutiilor statului!

    Desigur, din punctul de vedere al Statului Mafiot Roman, populat numai cu "elite" care "isi fac si ele un "rost in viata", lucrurile se indreapta cu viteza pe fagasul cel bun! Succesuri!
  • +9 (9 voturi)    
    implicarea civica (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:24)

    Mos Andrei [utilizator]

    Felicitari pentru articol, chiar avem criza de lideri. Dar nici populatia nu-si intelege rolul.
    Cum se face ca in alte tari din UE oamenii au timp sa fie activi civic, dar in Romania au prea multe pe cap?
    Eu cred ca aici este cheia, in implicarea fiecaruia. Lumea trebuie sa inteleaga ca este nevoie sa se implice in mod constant, nu doar cand arde.
    Altfel reactioneaza autoritatile locale cand 500 de oameni trimit adrese privind o problema sau 30000 la nivel national.
    • +3 (3 voturi)    
      Initiativa legislativa (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:44)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Mai exista si initiativa legislativa. Ai nevoie de 100000 de semnaturi pentru o propunere legislativa. Daca am propune o lege in orice domeniu de interes (educatie, sanatate, justitie, infrastructura) pesimistii vor spune ca nu are nicio sansa. Eu spun ca sub presiunea celor 100000 ar avea sanse de a trece. Initiativa cetateneasca face parte din democratie si este cruciala la nivel comunitatilor locale mai ales.
      • +1 (1 vot)    
        Ai nevoie de 100000 semnaturi doar (Vineri, 15 septembrie 2017, 22:14)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

        ca sa o depui in parlament , insa tot sobolanii de acolo trebuie sa o aprobe!
  • +10 (12 voturi)    
    Toti trebuie sa actionam (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:37)

    lp [utilizator]

    In primul rand Iohannis - sa iasa sa-si spuna pozitia de revolta, in fiecare zi. Sa-i cheme in fiecare zi la el pe liderii politici (are dreptul asta) si sa le spuna dur ca asa nu merge. Nu are dreptul sa taca, atat timp cat e presedinte. Sa apara si Ciolos din coltul in care s-a ascuns - abia l-ar astepta televiziunile - si daca nu, in piata, urcat pe un scaun. USR sa faca mai mult scandal, sa fie mai vizibili, sa vina pe teren, sa vorbeasca cu oamenii, sa fie vazuti si auziti. Protestele n-au incetat, dar ce rost are sa merg in piata si sa strig, daca nimeni nu se uita in directia mea ? Televiziunile nici macar nu preiau mesajul, doar cei care trec cu masinile prin Piata Victoriei mai vad steagurile
  • -1 (11 voturi)    
    inconjurati de tradatori (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:39)

    carmen_i [utilizator]

    Este limpede ca oamenii obisnuiti si-au pierdut de mult speranta de a putea schimba ceva. O lupta fara rezultat nu este usor de sustinut, mai ales ca am fost tradati in permanenta:

    - partidele au tradat fara rusine alegatorii, colaborand cu PSD-ul, asa cum este cazul PNL si PMP, in timp ce USR-ul si-a peirdut credibilitatea prin conflicte interne de 2 lei.
    - Iohannis doar tace, fara sa schiteze nici ce mai mica opozitie in fata ofensivei PSD-iste. Probabil ca a fost asigurat ca-si va mentine functia pana la sfarsit daca e pasic fata de PSD.
    - guvernul Ciolos a refuzat sa ia orice fel de masura impotriva coruptei PSD-site atunci cand s-a aflat la putere.
    - presa a tradat in permanenta dezinformand, mintind, cenzurand si manipuland publicul.
    - Biserica a tradat pentru zecile de milioane de euro pentru catedrala, transformandu-se intr-un agent electoral de incredere in favoartea PSD.
    - functionarii publici,, politistii, medicii si profesorii au tradat si ei pentru maririle promise de salarii.
    - Justitia romana este probabil nr. 1 in lista de tradatori, protejand sistematic interesele mafiotilor politici.
    - minoritatile din Romania sunt gata la randul lor sa se vanda pentru voturi in plus in favoarea PSD.

    Iar restul cetatenilor... fie nu le pasa, fie sunt prea coplesiti de problmelor lor de zi cu zi ca sa mai aiba forte sa protesteze.
  • +7 (13 voturi)    
    Sau e linistea dinaintea furtunii ... (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:44)

    Habermas [utilizator]

    care va curata Romania de mafie.

    E grav, dar inca n-a inceput showdown.
    Ori noi, ori ei.
  • +10 (14 voturi)    
    nu inteleg pesimismul (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    1. Nu e sanatos sa reactionezi prea violent la orice propunere a guvernului, pentur ca la un moment dat reactia ta ajunge ceva comun. Johannis a reactionat, Ciolos la fel. S-a replicat ca deocamdata sunt doar propuneri care merg la csm pentru avizare
    2. Nu Johannis sau Ciolos apara justitia ci Strada si partenerii externi. Daca in februarie nu era strada si presiunile externe, oug 13 nu era abrogata.
    3. Strada e interesata de justitie. Nu poti portesta la fiecare aberatie a lui genunche sau a lui Misa. N-am iesit la vot, acu tre sa-i lasam pina fac implozie (in ritmul actual vara viitoare semnam acord cu FMI)
    4. Strada va reactiona in mod sigur atunci cind propunerile astea vor deveni lege trimisa spre promulgare. In mod sigur si Johannis va reactiona in momentul ala cu referendumul lui.
    5. Adevaratul test va fi in 2019 si 2020 cind PSD trebuie maturat prin vot, singurul mod democratic de a scapa de ciuma rosie.


    6. Hai sa nu fim asha de pesimisti... a pierdut puterea Aditsa nastase "el insusi" in momentul in care controla si justitie si administratie si parlament si guvern. De ce n-ar pica astia in 2020 mai ales ca programul de guvernare deja ii duce spre masuri economice ilogice axate exclusiv pe mutat problema pentru 3-4 luni, gen dividendele in avans de la companiile nationale.

    7. Sa nu uitam ca suntem in momentul de fata punct strategic atit pentru americani cit si pentru europeni. Deci nu suntem singuri iar baietii veseli nu-si pot face de cap.
    • -1 (5 voturi)    
      la 7) (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:20)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      da, suntem miezul din dodoasca!
      de 27 de ani ne spunem ca suntem strategici. Bagati-va mintile in cap, lui trump I se rupe de Romania, vrea doar sa vanda arme aici iar UE are propriile ei problem si deja a decis sa bage estul in viteza a 2a.
      dca US si UE chiar erau ingrijoarate de situatia din Romania, pana acum reactionau mai violent gen retragerea fondurilor si declaratii ceva mai belicoase.
      Pe cand pana acum prin declaratii ai spune chiar ca UE si US l-au acceptat pe Dragnea.
      • +5 (5 voturi)    
        depinde ce intelegi... (Vineri, 15 septembrie 2017, 17:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Punct strategic pentru SUA si UE nu inseamnaca vin americanii si impart mincare si bautura moka la tot poporul. Inseamna ca au tot interesul sa ne constringa sa devenim o tara cu stat de drept, cu economie cit mai solida, daca se poate si cu ceva armata, ca punct de care nu poate trece influenta rusa. De ce noi? Pai bulgarii, sirbii, grecii nu-s rusofobi ca noi, suntem o tara relativ mare, avem potential uman bun.
        De aia exista scutul antiracheta si baza militara NATO, ceea ce presupune ca rusii nu vor avea tupeul sa atace direct, avind in vedere ca americani n-ar putea sa-si abandoneze baza si scutul fara sa rida tot mapamondul de ei.

        Cit despre Trump, el e doar o eroare a naturii deja izolata de congres si cu sanse mari sa nu-si termine mandatul.

        iar reactii au fost. Nu stim ce amenintari a primit ciuma rosie de a renuntat la oug 13, nu stim ce amenintari primesc acum. Dar daca te uiti la declaratiile dinspre SUA si UE, sunt deajuns de clare si fara echivoc.

        Cum ziceam SUA ne are aici drept punct strategic in coasta rusului, iar UE cu multe viteze nu vrea sa izoleze estul ci sa-l aduca pe drumul cel bun (vezi derapajele din Ungaria si Polonia).
      • +2 (2 voturi)    
        PR (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:54)

        EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Sunt convins ca guvernul prezinta o alta situatie partenerilor externi( cei mai multi nu stiu detalii tehnice, prezinta o situatie de ansamblu). La fel face si TT in intalnirile sale prezinta totul ca si cum el doar respecta hotararile CCR. Partenerii externi trebuie informati corect daca avem pretentia ca ei sa reactioneze la derapajele care se anunta.
    • -1 (1 vot)    
      pct 2 si mai departe - sa fim seriosi... (Vineri, 15 septembrie 2017, 19:19)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      pct, 2 Johannis are o mare -mica putere - poate respinge o propunere de ministru sau PM - DAR NU A FACUT acest gest...

      Ziceau unii ca numai asa inteleg prostovanii daca lichelele chiar isi fac de cap si totul sa mearga fara nici o piedica. - asta este o alta aberatie impotriva democratiei... Are prerogative constitutionale si poate sa opreasca dezastrul? Da! Vrea sa il opreasca? Nu stiu...

      Asa cum opozitia din Parlament nu face opozitie - sau daca o face nu o stiu io - tot asa se opune Klauss valului de abuzuri reusite de mafioti.

      Cine este garantul si aparatotul statului de drept? Presedintele!

      pct, 4 - sa fii atent la ce iti doresti - chestia aia cu referendumul este asa de periculoasa - nu vezi ca UK s-a jucat si s-a cam ars???

      pct.5 - crezi matale ca mai rezisti pana in 2019/2020??? bre ma faci sa rad - aranjeaza de un plan B - emigrare rapida daca cade planul A - asa cum l-ai desenat matale - parerea mea...

      pct.6 - da 4 case a pierdut ca a fost un nebun de serviciu care urla, face ca toti dracii si externii au zis: baiatu, ia fa-te incoa ca avem o treaba pentru tine, daca dobori hidra coruptiei te vom ajuta, vad ca ai facut oarece treaba in Primaria Capitalei - nu ne dezamagi ca sa nu te dezamagim noi...
      Acum cu cine sa iesi in fata - cu mutu? trebuie un om de mare actiune, inteligenta si viteza - mutu nu le are

      pct 7 - da strategic dar si Dzeu nu iti baga in traista asa ca este posibil sa ramai si cu ochii in soare desi ai asa de multe oportunitati
    • +1 (1 vot)    
      Ce urmeaza (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 0:53)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Pesedistii vor pierde dupa un timp (nu foarte indelungat) puterea, din aceleasi motive pentru care o pierd partidele socialiste sau social-democrate de pretutindeni: solutiile lor pica testul economic

      Pana atunci, datoria noastra, a Strazii, a dlor Iohannis si Ciolos, in general a tuturor persoanelor carora le pasa, este sa limitam cat mai mult posibil pagubele produse de haita hotilor.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:49)

    Heretic [utilizator]

    Eu unul am ajuns de parere ca de fapt Romania si romanii nu o duc deloc rau. Din contra, o duc chiar binisor. Isi permit luxul de a latra de pe bara, de a baga cate un bat printre gard, de a trage o teapa, de a inchide unul sau amandoi ochii, de a pleca oriunde oricand au chef, etc. Toate astea nu fac altceva decat sa confirme ca viata nu e grea deloc in Romania. A, ca in alte parti e mai confortabil decat aici, da, e adevarat, insa nu e nici pe departe rau. Cand o sa considere ca e cu adevarat rau, romanii o sa isi bage picioarele in politica si in gargara si in bolboroselile occidentale si oracaielile orientale si in pretentiile deplasate ale unor minoritati si o sa isi puna singuri osul la treaba si mintea la contributie. Si atunci cand o sa isi rezolve problemele si o sa se puna pe picioare o sa fie ei chemati la mesele oficiale ca sa li se faca oferte; nu cum e acum cand stam cu mana intinsa ca sa ni se arunce niste firimituri pentru care sa platim zeci de ani la rand; nu ca acum cand asteptam un oarecare lider X cu o leaca de functie sa se bata pentru noi, sau o gloata de protestatari care sa vegheze guvernul si care sa fie la randul lor vegheati de fortele de ordine. Cu siguranta o sa mai treaca ceva timp pana o sa avem toti aceeasi durere pe care sa ne-o exprimam cu totii fara retinere asa incat falsii conducatori sa fie ei cei care cauta sa plece in afara tarii. Pana atunci mai e, cum spuneam. Acum va agitati degeaba. N-aveti ce lucra pesemne.
  • +15 (19 voturi)    
    Esti teribil de comic, fara suparare ! (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:55)

    Susufler0 [utilizator]

    Sa apara un alt lider cu un alt partid ?

    Intreb : De ce ? Pt ca dupa patru ani, un nou lider si un nou partid sa obtina 8-10% din voturile a vreo 10-15% din numarul cetatenilor cu drept de vot care se vor incumeta sa voteze si sa se adauge PNL si USR si... cam atat, (daca bineinteles USR trece pragul) ?

    Nu, Pantazi ! Singura sansa este ca de acum incolo, zi si noapte (la propriu) tu si cu Tapalaga impreuna cu cei constienti asemeni voua, alaturi de societatea civila nepervertita inca de puterea PSD, voi toti, dzbarati de orgolii desarte sa militati pt unirea actualei opozitii (PNL, USR, Platforma lui Ciolos (care trebuie sa se institutionalizeze ca partid politic) pe sistemul Aliantei DA !

    PS. As merge pana acolo incat i-as ameninta pe politicienii din opozitie cu lipsirea lor de sprijin mediatic, in conditiile in care continua sa se cantoneze in pozitiile rigide atat ideologice, cat si de putere in care s-au cantonat pana acum.

    PPS. Pantazi, Tapalaga si toti ceilalti care ziceti ca nu mai suportati jugul PSD-ALDE, articolele de ziar, interviurile, stirile, etc, nu mai sunt suficiente !

    PPPS. Schimbati foaia !
    • +12 (14 voturi)    
      Ai pus punctul pe i (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:04)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Exact ! articolele astea conteaza enorm. In iarna, articolele lui Tapalaga au scos lumea in strada si au oprit OUG 13 in ultimul moment. Scrieti, baieti, scrieti !
  • +5 (11 voturi)    
    Anesteziati, da. Nu insa de frica (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:58)

    topwriter [utilizator]

    Ci de lipsa unui vector politic care sa duca fenomenul Piata ma departe in politic.

    Stupoarea ne-a administrat si ea inca o doza de anestezic. Stiam ce va insemna rezultatul votului, insa cred ca am sperat ca nu va fi chiar asa de rau.
    Iata ca este mult mai rau decat in cel mai negru scenariu.Nu trece zi fara ca guvernul de marionete ale papusarului penal sa nu mai faca cate o isprava.

    Insa eu nu cred ca este frica la mijloc si nici renuntare. Cei care am iesit in iarna, zile la rand, pe frig si ninsoare nu cred ca ne-am schimbat firea si nici nu ne-am pierdut ratiunea. Dar nici nu poti sta zi de zi in strada. Si, in plus, politica si actul guvernarii nu pot fi facute in piata. Lipsa unei alternative politice care sa duca fenomenul Piata in parlament ne sporeste deznadejdia. USR-ul inca este in cautarea identitatii doctrinare (e o prostia asta cu partid politic fara doctrina) iar PNL-ul inca nu a inteles lectia de la alegeri, vezi rezultatele alegerilor interne si a candidatilor avuti.

    Cred ca fierbem la foc mocnit, acumulam frustare dupa frustrare, palme peste palme de la alde Tudose, Pop, Daea &co. Dar cred ca e suficienta o scanteie ca sa se reaprinda Piata. Asa cum s-a intamplat si cu Colectiv, si cu #rezist.
    • -1 (3 voturi)    
      a existat varianta (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:23)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui topwriter

      a existat o alternativa, USR si Ciolos. Romanii au votat in proportie de 8%
      Nu va mai amagiti, romanii, in marea lor majoritate (80%) sunt de accord cu "sa fure dar sa ne dea si noua", de aia nu au nicio problema cu faptul ca sunt condusi de hoti.
      Daca maine ar fi alegeri, rezultatele din 2016 s-ar repeta.
      Singura solutie e ca cei nemultumiti s-o taie din tara. Altfel isi vor rata viata protestand si rezistant pentru un popor de dobitoci in mare parte.
    • +3 (3 voturi)    
      Unitate (Vineri, 15 septembrie 2017, 19:14)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui topwriter

      Nu cred ca e momentul unor dezbateri daca USR are o doctrina sau nu. Cred ca uniatea opozitiei, a strazii, a presedintelui si a tuturor romanilor de buna credinta indiferent unde se afla ei poate face diferenta .
  • -3 (15 voturi)    
    Vai ce mare grozavie a facut PSD-ALDE, (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:17)

    xrogo [utilizator]

    citez din autorul dn mocirla romaneasca"Aproape nimeni nu mai deschide gura. De frica.", da badie, nimeni nu dechide gura si in piata Victoriei se baga pumnu-n gura oricarui tefelist care striga-n gura mare ce vrea muschii sai, poate sa-nchida si circulatia ca tot aia e!
    Frica de care vorbesti e, in mediul de afaceri si in functionarime, de DNA si porcariile pe care le face, ies la iveala tot mai multe nelegiuiri ce au dus la aceasta frica, mandate enorm de multe pe siguranta nationala, rechizitorii facute de SRI si semnate de procurori, complete de judecata sub comanda, procurori DNA cu lipsa la masarda, ce fac dosare la ordin, si nenumarate porcarii facute de justitia romaneasca!
    • +3 (7 voturi)    
      Mai lasa dreaq tampeniile bolsevice, (Vineri, 15 septembrie 2017, 17:06)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      bai rogojina!!
  • +11 (15 voturi)    
    poporul are conducatorii pe care ii merita (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:38)

    tahomir [utilizator]

    Si are exact ce merita.
    PSDul nu ofera nimic decat coruptie, saracie, minciuna si incompetenta si produsele astea le livreaza non stop si fara sincope de 29 de ani.
    Nu ii comparati nici cu comunisti , nici cu fascisti, nici cu statul rus oligarh, nici cu nord coreeni si nici macar nici cu venezueleni. Toti nebunii descrisi mai sus au/aveau cat de cat o logica, chiar daca ciudata si toti chiar au reusit sa creasca macar nivelul de trai pentru o perioada.
    PSD e doar o adunatura de gainari jalnici care nici macar nu ar fi bagati in seama intr-o tara normala.
    Solutii exista.
    100.000 de oameni care ar ramane in strada cerand dizolvarea parlamentului si interzicerea partidului de tradatori numit PSD, o greva fiscala, o decizie a Europei de a bloca creditarea, un refuz al diasporei de a trimit cateva luni bani in tara samd.
    Nu trebuie varsat sange, nu trebuie mari acte de eroism
    Trebuie doar sa vrem si sa decidem ca o si facem
    Dar daca nu suntem in stare sa scapam de ciuma rosie insaeamna ca suntem atat de prosti, ca popor, incat nici nu meritam altceva.
    Urmeaza dezastrul generalizat.
    Vedem dupa aia, care or mai fi prin zona.
    • -1 (3 voturi)    
      O parte din vina o are si Iohannis (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 9:07)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      E prea pasiv, prea doarme in post!
      Lumea asta iarna l-a urmat, la indemnul lui a iesit pe ger in strada.
      Acum Klaus e pasiv, nu ai cum sa nu te gandesti la un blat cu PSD.
  • 0 (12 voturi)    
    Sa ii taiem la TVA - un fel de greva fiscala (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:14)

    OviCti [utilizator]

    Eu am inceput sa fac un fel de greva fiscala foarte simplu si dublu benefic:
    Sa REDUC la MINIM cheltuielile purtatoare de TVA.
    Alimentele au TVA doar 5%. Aici reducerea necesara e moderata.
    Dar la marfuri industriale (electronice, jucari, haine), la fiecare "10 lei" cheltuiti "2 lei" sunt donatie directa spre PSD.

    Daca am reusi sa facem asta in mod masiv, adica multi oameni sa ne amanam cheltuielile necritice cateva luni, atunci PSD & Co vor ajunge mult mai repede la fundul sacului si o sa se ceara singuri afara.
  • -5 (17 voturi)    
    Iohannis presedinte (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:15)

    Iorgovan [utilizator]

    Iohannis a fost scos presedinte cu feisbucu', in mod artificial, cu ajutorul unui "electorat" pe care nu se poate pune baza, si care a votat la momentul respectiv pentru ca era "cool". Daca nu s-ar fi intamplat, cu o probabilitate foarte mare Dragnea n-ar mai fi avut astazi putere absoluta. S-a incercat o smecherie, dar s-a creat un Stalin de Teleorman. Succes cu proiectiile laser!
  • 0 (6 voturi)    
    Da , Domn Pantazi (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:39)

    A310 [utilizator]

    asa este am vazut si eu in aeroportul Otopeni si nu numai , ci si pe alte aeroporturi din tara , nu mai ai loc de antre[renori care fug din Romania .
  • -2 (4 voturi)    
    Las' că... (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:23)

    indrea [utilizator]

    se deschide el anul universitar, în curând! O măgărie doar să mai comită "guvernanţii" ăştia, una de-aia lată de care numai ei sunt în stare - şi începe iar paranghelia, una pe măsură. Studenţii contează enorm, nu mai spun de ce, e de la sine înţeles.
  • 0 (4 voturi)    
    grav, foarte grav (Vineri, 15 septembrie 2017, 19:00)

    victor L [utilizator]

    sa il acuzati pe Iohannis de inactivitate; peste poate.
    Cit despre Ciolos mi se pare ca nu faceti deosebire intre un om politic si un oengist.
    Pacat.
  • +2 (6 voturi)    
    Sa va spun o poveste... (Vineri, 15 septembrie 2017, 19:29)

    xtraterestrul_roman [utilizator]

    A fost odata un cetatean care a tocmit un meserias sa-i repare, igienizeze, renoveze, etc. casa. Dupa ce au batut palma, meseriasul a inceput prin a schimba yala, a cerut codul de la alarma, a intrat in buget si si-a acoperit unele cheltuieli proprii, a facut presiuni spre a schimba termenii intelegerii in sensul de a nu fi incriminat daca dispune de buget dupa bunul plac, si tot asa. Inutil de mentionat ca inca nu a inceput sa faca investitiile cuvenite in materialele necesare, si cu atat mai putin sa se apuce de lucru efectiv. In tot acest timp cetateanul "anesteziat" nu se impotriveste cu nimic si in loc sa-i dea un sut in c.r meseriasului se gandeste la ce? Sa-si abandoneze casa in mainile meseriasului si sa plece undeva, sa fie primit intr-o alta casa mai bine intretinuta de un altul care il va primi cu bratele deschise, miscat pana la lacrimi de povestea cetateanului nostru. Happy END.
    • +1 (3 voturi)    
      Buba e ca toti meseriasii is la fel (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:50)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

      Cand esti inconjurat de hoti ce faci??? Sau daca ajungi intre porci ce faci? Stai acolo??? Iti meriti soarta atunci.
      • +2 (2 voturi)    
        nu chiar la fel... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:18)

        xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        PREQUEL: Adevarul e ca a mai fost unul inainte, meserias tocmit pe 10 ani, incepuse bine, apoi a venit criza, s-a apucat de baut, a incaput pe mana unei femei profitoare, in fine, a lasat treaba neterminata. Apoi a venit altul, meserias tocmit pentru un an, om serios (mai technocrat asa...), s-a apucat de treaba, dar peste gard era un alt meserias, care privea si isi dadea cu parerea ca nu face bina aia, nu face bine ailalta, ca el va face totul mult mai bine si mai ieftin, ca ala fura, nu ca el care este cinstit, si tot asa pana l-a imbrobodit bine pe cetatean, si asa a inceput povestea.
    • +1 (1 vot)    
      frumoasa poveste de adormit copii, insa (Vineri, 15 septembrie 2017, 23:28)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

      casa era de fapt un bloc cu 18 mil de locuitori si nu era vorba de un "meserias" ci de vre-o 500 cu rude si prieteni. Ca sa-i dai afara din bloc pe cei 500 ai nevoie de 50%+1 din locuitori sa-si doreasca acest lucru. In rest, povestea-i frumoasa de adormit copii.
  • -2 (4 voturi)    
    eu zic (Vineri, 15 septembrie 2017, 22:49)

    martel55 [utilizator]

    sa nu mai cautati tot timpul in alta aprte vinovati, si sa va uitati si in ograda proprie....cand ai de ales intre unii care vor sa controleze jsutitia si unii care vor sa impuna dictatura lgbt in dispretul vointei populatiei, cand ai de ales intre niste hoti si niste neomarxisti, nu e deloc usor sa o faci, asa cum pretinde autorul....de ce ar fi mai bine sa aleg niste neomarxisti care in afara de corectituidne politica si inventarea si promovarea a tot felul de minoritati nu am nici o garantie ca imi ofera altceva? ca sa nu mai zic ca toata pleiada asta de pretinsi analisti/formatorid e opinie nu fac decat sa jigneasca o aprte isnemnata din electorat prin semnul egal pe care incearca sa il puna intre anti european/pro Rusia si dezacordul cu neomarxismul progresist promovat de la Bruxelles....de ce as iesi sa sustin o alternativa despre care nu am garantie c aimi ofera ceva mai bun la nivel economic dar am certitudinea ca imi va baga pe gat LGBT cat cuprinde, incercari de discredita crestinismul si de a promova islamul si imigratia musulmana (sa nu io uitam pe Ciolos care a a tinut sa intampine personal primul migrant musulman relocat in Romania la diktatul Berlinului si Bruxellului ) , incercari de discriminare a majoritatii prin tot felul de "drepturi" inventate pentru minoritati?
  • +2 (2 voturi)    
    Anyway,astazi totul se reduce la bani (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 0:44)

    persuasiv [utilizator]

    Si cand acestia se vor temina...Mai departe,va las pe voi sa continuati.You see !
  • +4 (4 voturi)    
    Anestezia a fost dintodeauna (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 7:36)

    Lory2001 [utilizator]

    Asa se intampla cand de fapt nu inveti numic din istorie..... Natia asta se pare ca asa a fost dintodeauna in rest iluzii.....
  • +3 (3 voturi)    
    PCR (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 7:38)

    Lory2001 [utilizator]

    P.S
    Cei care au prins si vremurile anilor 80 pot recunoaste duhneala PCR-ista...
  • -2 (2 voturi)    
    Dar de ce plangeti? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 9:32)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...macar va dati seama ce ati facut?

    Probabil ca nu... ati fost snobi si increzuti...fara sa pricepeti macar unde duce discreditarea lui Bsaescu ...ati lipsit Opozitia de un lider remarcabil...

    Nu va plangeti de Iohannis si Ciolos ...asa au fost mereu...

    PSD continua ce ati inceput...si nici macar nu va multumeste....
  • +1 (3 voturi)    
    Nimic de Dragomir? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 10:37)

    Skipper1 [utilizator]

    "Macelul din justitie", zici? Articole ca asta sunt menite sa anetezieze lumea ca sa nu auda dezvaluirile tot mai dese si mai grave despre mizeriile si putregaiurile din justitie.
  • +1 (1 vot)    
    fara anestezie (Duminică, 17 septembrie 2017, 8:10)

    balicrator [utilizator]

    Nimic nu va mai place: PSD va ia la incins, opozitia asteapa un "tatuc" (pina acum a fost Base), Ionanis si Coilos freaca menta, SOV si Cristi Sima sint "departe". "Nasol moment, misto coliva", vorba lui Dide Puscarie citat de recent comemoratul Vadim.