Klaus Iohannis la o suta de zile

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 20:52 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis a surprins putin anuntand o conferinta de presa cand nimeni nu mai spera sa-l vada prea curand pe seful statului raspunzand la intrebarile presei. Cele o suta de zile scurse de la instalarea in mandat par mai degraba un pretext pentru a arata ca este capabil  sa articuleze ceva si fara sa citeasca de pe foi, ca intra incet in noua sa haina si are capacitatea de a raspunde la intrebari. A ajuns deja in folclor cu tacerile sale lungi, cu fuga de presa, cu decuplarea de realitate, mai pe scurt, si-a consolidat imaginea de presedinte absent, cum l-a numit Cristian Pantazi recent. In consecinta, presedintele Iohannis a tinut sa ne aminteasca astazi tuturor, in felul sau, ca exista.

Ce nu a reusit noul presedinte in trei luni de zile este sa intre pe deplin in rolul de sef de stat. Aici sunt doua explicatii. Prima: sarind de la primaria Sibiu la in cea mai inalta pozitie din stat, s-a vazut silit sa inghita, sa digere si sa asimileze in scurt timp o cantitate uriasa de informatii, una mai delicata decat alta, sa se acomodeze cu teme inexistente pana ieri pe agenda sa si, mai imporant, sa-si formeze un punct articulat de vedere. A doua: echipa de la Cotroceni  nu este completa, ii lipseste expertiza pe domenii cheie (securitate, siguranta nationala, educatie, sanatate). Cea existenta s-a remarcat, in cea mai indulgenta apreciere, prin mediocritate. Unii consilieri s-au dovedit alegeri de-a dreptul proaste.

Sa zicem ca in ce priveste prima problema, adaptarea la noua functie, beneficiaza inca de perioada de gratie. Nici Traian Basescu n-a stralucit  in primele sase luni. I-a trebuit ceva timp pana a inceput sa gesticuleze ca un adevarat sef de stat. Numai ca Traian Basescu era lider si comunicator innascut, calitati pe care Klaus Iohannis nu le poseda. Cu Traian Basescu, tot sistemul a stiut a doua zi cine e stapanul. Iohannis nu doar ca  evita sa joace rolul de stapan - sa zicem de inteles dupa atatia ani de isterie cu dictatori inchipuiti - dar refuza sa isi exercite atributiile constitutionale atunci cand situatia se impune. In plus, fuge constant de temele mari, le evita, nu angajeaza pozitii. Iar teme grele - care tin de politica externa, CSAT sau politica interna - apar una dupa alta.

In schimb, vedem un Klaus Iohannis care adora poza de presedinte, indragostit de imaginea sefului de stat plutind pe deasupra sistemului, dar neimplicat in mod activ in rezolvarea problemelor lui. De pilda, presedintele a sesizat Curtea  Constitutionala in cazul Sova tarziu, abia dupa ce sefa DNA a facut primele demersuri catre CSM  si dupa un shooting relaxat dar complet neinspirat impreuna cu Radu Duda si Principesa Margareta. Am putea umple doua pagini de inadecvari precum cele descrise mai sus. De prea multe ori seful statului a ratat ocazia sa arate ca intelege sensul votului din noiembrie, ezitand sa actioneze in asa fel incat sa-i incredinteze pe cetateni ca exista cineva in stat care le apara interesele si face ceva concret in directia asta, ceva mai mult decat niste poze cu morga.

Apetenta sa pentru imagine s-a vazut si in aceasta seara intr-un detaliu aparent derizoriu. Cand un jurnalist a mentionat ca pagina sa de FB a strans peste un milion de fani, presedintele l-a corectat rapid: un milion jumate. Aceasta grija de sine plus discursul - un lung sir de fraze bombastice, generalitati si lozinci, din pacate fara mare acoperire in actiune - descriu mai degraba un debut slab de presedinte, in tot cazul mult sub asteptarile uriase ale publicului.

Tot ce ramane dupa conferinta de o suta de zile este poza unui presedinte zambind larg in cele mai neasteptate momente, oarecum nefiresc, cu cateva scene la limita umorului involuntar. Cum va suna din gura unui presedine "sunt pro Avram Iancu, imi place personajul" ? O fi o ironie fina sau a vorbit serios? Cum sa nu zambesti putin cand presedintele Iohannis, care s-a remarcat in principal prin postari pe pagina sa Facebook cu un milion jumate de fani il ironizeaza pe fostul presedinte cu afirmatia ca a ajuns un pensionar postac? Mai lipsea sa-i reproseze ca tace cam mult.

In fine, o poza anume pare sa-l cam deranjeze azi pe Klaus Iohannis: cea de filo-german, gata sa devieze putin axa pe la Berlin. In consecinta, in jurul sau se agita ideea unei vizite cat mai rapide la Washington pentru a-si dovedi astfel atasamentul fata de partenerii americani si pentru a schimba, cum spuneam, imaginea de sas capturat de nemti. In treacat fie spus, pana si americanii si-au facut ceva socoteli cand au trimis, in fine, un ambasador vorbitor de germana la Bucuresti. Ca tot veni vorba, un prim si util pas ar fi o mai buna comunicare cu ambasada pe acest subiect si cu ambasadele occidentale in general, ajunse in pragul exasperarii ca nu prea gasesc interlocutori la Cotroceni.

Klaus Iohannis spera, proababil, sa corecteze aceasta imagine prin cateva instantanee alaturi de Barak Obama. Asa ar completa rapid albumul cu Merkel, Hollande, Junker si Porosenko. Nu e bine. Nici la extern, nici la intern nu mai prea merge doar cu poze in loc de fapte. Presedintele Iohannis nu a intrat inca in rol, inca nu respira autoritate, actiunile sale nu confera anvergura functiei. In primele trei luni n-am retinut decat fuga de temele mari, autismul institutional si mediocritatea echipei. Inca mai poate corecta aceasta imagine. Noua, cetatenilor, nu ne folosesc la mare lucru calmul, linistea si zambetul unui presedinte convins ca tara se schimba singura in bine sub vraja lui.


Citeste mai multe despre   









31502 vizualizari
  • -22 (90 voturi)    
    "shooting relaxat dar complet neinspirat" ... (Marţi, 31 martie 2015, 20:05)

    area [anonim]

    Cine va credeti dvs., d-le Tapalaga, sa interziceti unei persoane, indiferent cine este ea, sa ia masa acolo unde ii place si in compania celor pe care ii considera demni de onorat?

    D-le Tapalaga, nu inventati un subiect inutil, chiar daca Duda nu va place ... nici mie nu-mi place, dar buna cuviinta ma opreste sa pretind cuiva sa faca altfel decat considera necesar.

    Presedintele Romaniei are dreptul sa-si petreaca timpul liber acolo unde doreste, asa cum d-lui Basescu ii placea la munte, la mare sau oriunde se simtea bine, inclusiv la un pahar cu cine ii facea plecere.

    Presedintele Romaniei are insa obligatia sa-si respecte poporul si sa faca tot ce ii sta in putere si ii permite legea ca sa il apere si sa-i faca bine. Atat cat stie si cat poate.

    In rest, d-le Tapalaga, nu avem o armata rosie ca sa schimbam mentalitati inradacinate 45 + 25 de ani, mai ales cand ele au fost infierbantate de ziaristi "isteti", "formatori de opinie"...
    • -18 (40 voturi)    
      Sa respecte Constitutia sau sa o schimbe (Marţi, 31 martie 2015, 22:07)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui area

      Am vazut ce inseamna jucator,a fost de ajuns.
    • -15 (23 voturi)    
      Credeti ca (Marţi, 31 martie 2015, 22:13)

      SergiuPanait [utilizator] i-a raspuns lui area

      a fost invitat la acel dineu in calitate de Presedinte al Romaniei sau ca si persoana privata?
      • -4 (8 voturi)    
        evident ca (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:11)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuPanait

        pozitia la acel dineu a fost de Presedinte al Romaniei.

        Cred ca erau mult mai urgente alte treburi care puteau sa fie facute inainte de a ajunge la Peles, daca JK dorea si urmarea acest lucru...
    • +12 (28 voturi)    
      Ei nu zau.. (Marţi, 31 martie 2015, 22:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui area

      Si cum i-a intezis, ca din cate stiu eu a fost acolo totusi? Sau de acum nici nu mai poti avea pareri proprii? In ce priveste poporul, asta asa e, dar trebuie sa actioneze in timp util. Vezi cazul sesizarii CC. Peste 5 ani va fi inutila acea sesizare, nu crezi?
      • +10 (22 voturi)    
        Iohannis, esti doar postac??? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:53)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Lui Klaus nu-i plac breaking news-urile si refuza sa iasa dupa fiecare declaratie politica al vreunui politician. Foarte bine, nici nu-l cred in stare. Dar dupa atacurile ambasadorului Rusiei la Bucuresti la adresa lui Vladimir Tismaneanu si Marius Stan care atentionau pericolele propagandei rusesti in Romania, macar pe Facebook putea sa comenteze. Poate era de acord cu ambasadorul si nu stim noi?..
    • +18 (38 voturi)    
      da (Marţi, 31 martie 2015, 23:11)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui area

      ma, poporul reprezentat de ''principili'' duda, coada de topor a lui iliescu. Cind va fi persoana privata, e liber sa divorteze de ''prima doamna'',si sa convietuiasca cu duda. Pina atunci nu. Si mai las-o cu buna cuviinta, ca se vede coada varanului de sub ea.
    • 0 (14 voturi)    
      Si apropos de tras in poza (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:59)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui area

      Lasa ca era mai inspirat Basescu cu trasul in poza cu "printul" Paul si "printesa" Lia. Ca sa nu amintesc aici de tribu' lu' Bercea.
    • -12 (16 voturi)    
      Chiar va place Domnule . . . (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:10)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui area

      . . . aceasta struto-camila care este astazi Romania? Fiind Republica declarata cu un Presedinte ales de populatie prin vot direct, putem tolera o casa regala pe teritoriu tarii ba chiar sa il recunoastem pe capul ei drept fost sef de stat legal, acordandu-i toate drepturile ce I se cuvin prin lege, dar oare ii putem da legitimitate prin Prezenta Presedintelui ales la dineuri oferite de aceasta casa organizate in asa fel incat sa para oficiale? Eu cred ca nu! Mai lipsea sa ii fie conferita o decoratie din partea regelui pentru merite in consolidarea Republicii, ca vad ca se poarta. Casa regala imparte decoratii, da comunicate despre treburile tarii. Ce e asta? O dualitate de putere in Romania? Daca e asa macar sa o stim in mod oficial,nu? Personal nu odata mi-am facut cunoscuta preferinta pentru o monarhie constitutionala, dar aceste pupaturi intre republicani si monarhisti sunt impotriva firii, ca sa zic asa. Suspendati actuala constitutie Domnule Presedinte, puneti in loc pe cea din 1923 si sa intre odata lucrurile in fagasul firesc. Zic Firesc pentru ca pana la venirea comunistilor la putere Romania moderna a fost Regat. Or odata cu plecarea lor de la putere Romania trebuia sa revina la statutul de regat. Daca insa nu doriti acest lucru( si nici populatia nu o doreste, datorita educatiei primate in cei 50 de ani de communism cand Regele era catalogat drept zmeul-zmeilor) nu dati legitimitate casei regale prin prezenta Dvs. la evenimentele organizate de aceasta. Pentru simplul motiv ca Republica este anti-monarhie!
    • +8 (14 voturi)    
      nu e asa...... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:36)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui area

      Nu e vorba de a interzice cuiva cu cine sa ia masa! E vorba ca agenda NATIONALA nu depinde de o masa cu dude. Iar KJ nu este acolo in nume propriu, ne reprezinta sau art rebui sa ne reprezinte.
      Personal ma dezamageste faptul ca dupa doi an de tontificat si ein hundert tages uber alles singurele chesti pe care le au de comentat politicienii si presedintele sint glumite si invective la adresa lui Base. In afara lui se pare ca nu au alta agenda, cu exceptia furtului din avutia publica.
      KJ afiseaza aproape aceeasi seninatate ca si tonta. Stiu ei ceva de le merge asa de bine si noua atit de prost. Poate asta ii face sa zimbeasca!
      • -1 (7 voturi)    
        Europa are destule state monarhice, (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:08)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        dintre cele mai stabile, influente si cu nivel de trai ridicat. Pentru o monarhie, a interactiona civilizat cu reprezentantii unei case regale e un gest apreciat, pe de alta parte, pe republicani nu-i misca in nici un fel reverentiozitatea fata de monarhie, deci nu e un gest de condamnat. Romania are nevoie de urgenta de concentrarea tuturor fortelor pentru a-si imbunatati imaginea si captarea bunavointei jucatorilor politici internationali. Iohannis face bine ce face, merge cu pasi mici, mijlocii, mai mari, cum poate si inainteaza. Nu 2 inainte si 3 inapoi, ca altii!
        • 0 (2 voturi)    
          Mamaaaaa . . . (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:56)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          . . . cati de minus am primit si zau daca stiu de ce?
  • -21 (61 voturi)    
    ... (Marţi, 31 martie 2015, 20:15)

    dragos234 [utilizator]

    Si ce sa faca anume Johannis daca nici macar nu are un guvern favorabil lui? Presedintele nu e prim ministru, un lucru simplu si cunoscut. Asa ca pana nu se schimba guvernul, sa nu ne asteptam la mari realizari de la Johannis.
    A, ca nu mai apare la tv zilnic sa maraie in stanga si in dreapta, asta e problema? Postul e de presedinte de tara, nu de prezentator tv sau actor de telenovela.
    • +6 (30 voturi)    
      asa este (Marţi, 31 martie 2015, 23:07)

      anton [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Asa este. De fapt tara e "condusa" de Ponta. Atata timp cat arogantul si cinicul personaj de la p. Victoria este la butoane Iohannis nu poate sa faca nimic notabil. Presedintele pierde zi de zi doar prin actiunile distrugatoare ale primului ministru si nu pe prestatia sa. Plagiatorul paralizeaza orice gest al presedintelui si-i scade zilnic popularitatea. Dar din pacate el nu-l poate arunca cu farasul la gunoi, acolo unde-i e locul. Si de aici frustrarea generala, sperantele naruite etc.
      • +19 (19 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:00)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui anton

        „Președintele reprezintă STATUL (conform articolului 80) și nu POPORUL (care e reprezentat de Parlament, articolul 61).” Punct.
        Vreți să se schimbe ceva? Trebuie schimbate din temelii partidele putrede, urât mirositoare!
    • +5 (19 voturi)    
      Presedintele KiWI(ohann) (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:32)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Trebuie doar sa citeasca "discururile " scrise de Mihalache ?
    • +13 (19 voturi)    
      Pai atunci . . . (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:16)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      . . de ce ii puneti mai Domnilor in carca lui Basescu toate relele tarii astea, pentru ca situatia este exact asa cum o descrieti Dvs.! Daca nu ai un guvern care sa iti puna in practica programul pe care ai fost ales si daca inca iti mai e si ostil, esti copilul ploii nu Presedinte. Ori Basescu a avut timp de opt ani din cei zece de mandate guverne ostile si incompetente.
    • 0 (16 voturi)    
      În plus față de părerea dumneavoastră (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:06)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      cu care sunt de acord, mă întreb în numele cui vorbește azi domnul Tapalagă? Că în numele meu în nici un caz. Mie mi s-a părut că aproape tot ce a spus președintele Iohannis aseară a fost de bun simț și că au aceeași opinie mulți alți români.
      Am observat însă în ultimul timp o antenizare a unor posturi de televiziune, ca de exemplu B1, pe care domnul Tapalagă le frecventează.
      • +2 (10 voturi)    
        @Leul in iarna (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:53)

        dekar [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Subscriu la observatiile dvs.Tapalaga nu ma reprezinta nici pe mine cu opiniile sale. Iar B1 a devenit un post contaminat deopotriva cu "noile"aparitii de formatori de opinie (vezi, intre altii, pe/// Striblea) si prin consecinta cu invitati asijderea.Tapalaga se vrea infailibilul bici al lui D-zeu pe HN, tarnosind si infierand pe cine,cand si cum vrea el.
  • +22 (56 voturi)    
    Iar tragem sperante ! (Marţi, 31 martie 2015, 20:27)

    n italy [anonim]

    Se pare ca iar i-a dat lui DT cel de sus mintea cea de pe urma:a inceput. sa vada ce vad toti de 3 luni un presedinte gol [deasta pluteste] si ar fi bine sa ne intrebam:daca peste alte 3 sau 6 luni tot asta ne va spune si tot asa nu se va implica in nimic mai reusim sa toleram acest lucru [bine facut-adica mare,adica mult.]!
  • -13 (57 voturi)    
    mda (Marţi, 31 martie 2015, 21:05)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Multe critici , unele rautacioase, ca n-a actionat mai repede decat alte institutii (a actionat totusi) sau ca a tinut sa remarce 1.5 mil de fani..sau ca n-a vorbit cu presa...
    In primul rand nici un aprtid nu a putut sa ofere un candidat.mai bun..al 2 lea rand e sas , ca vrem sau nu lb romana nu este limba lui de suflet.. iar presa e cum o stim , parte detinuta de grupuri de influenta prin tel-aviv sau whashington
    Asa-i romanul..vrea totul dintr-o data..n-are rabdare.
    • +5 (23 voturi)    
      Ba puteau sa ofere o alternativa mai buna. (Marţi, 31 martie 2015, 21:53)

      Crop [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Chiar ca snitzelvienez. Adica un ...t . Sa stii ca mai existau si alte optiuni in afara de marele Sas de la Sibiu.
      • 0 (4 voturi)    
        pai care? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:37)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Crop

        Ca eu nu le-am vazut!
    • 0 (4 voturi)    
      se poate si altfel... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      evident ca se putea si mai altfel - important este sa iti doresti altfel si apoi sa actionezi altfel.

      Daca credeti ca numai partidele, ele care sunt in toate, numai ele decid cred ca exista si variante alternative.

      Personal am rabdare, dar nu ma imbat cu JK - pentru mine ramane un mare prostanac oricata cerneala sau pixeli sau cuvinte curg pentru el.

      Nici cu plagiatorul nu ma impac si imi pare extrem de greu sa cantaresc care este mai nociv intre cei doi.

      Pentru ca suntem intr-o situatie incordata financiara, militara si sociala as prefera un presedinte jucator - unul care sa stie sa joace intr-o echipa de profesionisti.

      Pana la aparitia Prededintelui mirific comentez unele ipostaze de prost gust ale actualului care sunt in mare masura creatiile consilierilor pe care domnia sa si-a ales.

      Sa fie intr-un ceas mai bun in viitor!
  • +39 (59 voturi)    
    Suficient deja her Iohann ! Nu se "consulta" (Marţi, 31 martie 2015, 21:14)

    Plagarus [utilizator]

    Expertiza celor 10 ani ai lui T.B. nu conteaza pt. marele primare de Sibiu, stapanul inelelor de mare politica externa ? Pacat dar si trist !
  • +44 (52 voturi)    
    presedintele care nu se vede... (Marţi, 31 martie 2015, 21:14)

    ispy [utilizator]

    ... se uita.
    chiar ca am uitat de el de cind evenimentele nationale ne lasa cu gura cascata.
  • +3 (17 voturi)    
    La 100 de zile? (Marţi, 31 martie 2015, 21:19)

    don giovanni [anonim]

    Domnu' Tapalaga, suna ca naiba: parastas la 100 de zile ?
  • +32 (42 voturi)    
    Uitucul (Marţi, 31 martie 2015, 21:25)

    HP [utilizator]

    Iohannis inca nu a priceput de ce si de catre cine a fost ales.

    El isi inchipuie ca a fost votat pentru a face un alt fel de politica, asa cum a si declarat dealtfel astazi.

    Nimic mai gresit. Iohannis a castigat alegerile ca sa nu le castige Ponta.

    Acest vot anti-Ponta atrage dupa sine responsabilitatea NU a linistii si rabdarii, ci a luptei cu Ponta.

    Cei care l-au votat pe Iohannis ar fi asteptat un razboi total cu sistemul, daca ar fi fost posibil chiar mai dur decat cel dus de Basescu.

    Din pacate, dezamagirea este crunta.
    • +4 (16 voturi)    
      „Războiul” lui Băsescu cu sistemul (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:48)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Prea mulți dezinformați își dau cu presupusul, doar așa, pentru „atmosferă”...
      O să-ți răspund printr-un citat din articolul (de citit, neapărat!) al lui Barbu Mateescu („Iluzii ne-constituționale și o soluție reală dar nepopulară”):
      „Îți aduci aminte de legea regionalizării votată de guvernul Boc? De Constituția produsă la Cotroceni și promulgată în 2011? De momentul când Traian Băsescu a promulgat legea care permitea exploatarea la Roșia Montană? De cum a trecut legea sănătății prin parlament în 2012? De cum s-a trecut la 300 de parlamentari, prin adoptarea unui cod electoral conform cu referendumul din 2009? Nu prea cred. Niciunul din aceste momente nu a avut loc. Și asta pentru că toate aceste inițiative ale președintelui de atunci au fost făcute praf sau pur și simplu ignorate de majoritatea parlamentară de atunci. Și era vorba de o majoritate parlamentară care îl susținea!”
      http://sociollogica.blogspot.com/2015/03/iluzii-ne-constitutionale-si-o-solutie.html
  • -14 (64 voturi)    
    Urasti fara motiv (Marţi, 31 martie 2015, 21:27)

    Calin [anonim]

    Nu ai de ce sa te iei, jurnalistule. Ai fost obisnuit numa cu scandal, soc si groaza pana acum asa ca esti socat sa ai un presedinte care isi face treaba. Hai nu mai critica ca nu esti tu in stare. Eu cred ca presedintele acesta este primul presedinte adevarat, educat si civilizat pe care l-a avut tara, si ca va place sau nu, Romania se schimba in bine. Isi face treaba cu desavarsire. Politica nu e o telenovela, iar el stie asta. Pariu ca v-ar placea sa faca scenete cum facea Basescu cu Ponta, asa ati avea ce zice. Il urati degeaba pe omul asta.
    • +15 (35 voturi)    
      Iohannis, Male Gigolo... (Marţi, 31 martie 2015, 20:49)

      vazut_din_anglia [utilizator] i-a raspuns lui Calin

      dle Calin, cum isi face presedintele treaba? pozand cu Merkel si plimbandu-si nevasta la intalniri de lucru unde nu vine nimeni cu partenerul? Faptul ca esti inalt, blond si cu dinti buni nu te face un lider european, ci eventual un gigolo al politicii.

      Iar faptul ca Romania se schimba in bine n-are legatura cu el, chiar el recunoaste.
      • -1 (5 voturi)    
        gresit (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:56)

        Lacra [anonim] i-a raspuns lui vazut_din_anglia

        Pozeaza cu Merkel, daca s-a intalnit cu ea trebuia sa fie si poza. Bine ca s-au intalnit.
        Ce daca merge si nevasta? Poate chestia asta ii face bine, doamna nu e ceauseasca, are minte, stie engleza si se descurca, in general. Si nu cred ca devalizeaza bugetul tarii daca mananca si ea doua foi de salata. Ca nu pare prea hamesita, e subtirica.
        E frumusel si asta e de bine, e inalt, prezentabil si e ok.
        Vorbeste mai bine liber dacat dupa hartiile alea, dar o sa inteleaga asta. E abia la inceput, ii e teama sa nu faca vreo gafa, de-abia asteapta "marii critici".
    • +19 (35 voturi)    
      da (Marţi, 31 martie 2015, 23:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Calin

      e al doilea presedinte de paie, primul a fost tapul. Iar romania o sa se schimbe in bine cind vor disparea din politica oameni ca ponta, ciolanis si restul. Da, isi face treaba, adica nu face absolut nimic in afara de numarat likeuri pe feisbuc si vizite externe total inutile, unde citeste ce i-a pus civilizatul si educatul mialache inainte. Si e deranjat de ''zornaitul catuselor'', vrea linistea maestrului sau iliescu, ca si ala era le fel de ''mediator si integrator''. Semnul schimbarii se va vedea inclusiv cind vor disparea de pe forumuri postacii cu miros de sopirla uriasa, ca matale, asa.
      • -1 (19 voturi)    
        Problema e la popor. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 6:54)

        Calin [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Tocmai ca nu intelegi. Presedintele isi face treaba. Nu stii ce face el toata ziua, iti garantez ca nu numara like-uri. Ah, ca nu face gura mare la fiecare lucru si nu isi da cu parerea la fiecare disputa, foarte bine. Prea ne-a obisnuit Basescu numai cu scandal. Ce va asteptati? Sa mute munti in 100 de zile si apoi sa aiba gura mare ce o facut el?
        Ba da, e un presedinte bun.

        Vorba unuia, Romanii sunt un popor ce au nevoie de un tatic nu de un presedinte. Ei vor sa aiba un tatic care sa rezolve tot si sa se lupte cu toti. Nu acesta este rolul presedintelui. Uite-te in alte tari occidentale si civilizate si vezi daca e datoria presedintelui sa se bage in scandaluri si sa fie "taticul poporului".
        • +2 (4 voturi)    
          nu este vorba despre scandal... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:24)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Calin

          Este nevoie de pozitionare rapida pentru ca langa noi este o Rusie extrem de agresiva.

          Nu poti sa dormi sau sa casti 5 zile pana sa dai o replica la ceea ce zice rusul la tine acasa...
      • +1 (9 voturi)    
        cine bre? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:56)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        hai ca mi-ai facut ziua buna!!cine drac i-l mai tine minte pe tap...nici macar aia care si-au pus sperantele in el si in cdr.sper ca si sasul sa se sature la fel de repede de politica si sa i se faca sila.cineva zicea mai sus 100 de zile ca la parastas.cat adevar.
  • +19 (27 voturi)    
    De ce n-am stat eu acasa? (Marţi, 31 martie 2015, 21:52)

    mcv [utilizator]

    "Domnul Preşedinte ales e primul care, în primele ore ale victoriei sale, a deschis întâi poarta Palatului Elisabeta INAINTE de ORICE ALTI paşi INSTITUTIONALI". Zise Duda Radu, pe numele lui. Si cate nu zise Duda cu asta.
    Ce popor norocos suntem. Vom avea un rege fara tron si un presedinte pe post de rege!
  • -3 (23 voturi)    
    presedinte (Marţi, 31 martie 2015, 22:13)

    codrean [utilizator]

    O singura observatie, Dle Tapalaga : noi, ardelenii - deci si Dumneata - stim ca oricat de bine ar vorbi romaneste, un minoritar nu poate avea exprimarea fluenta pe care o are un vorbitor nativ de romana si nici nu poate evita unele expresii nu tocmai adecvate contextului, expresii folosite de toti in discutii colocviale De aici si unele , nu foarte frecvente, exprimari usor inadecvate in interventiile spontane ale Dlui Iohannis. Sunt lucruri marunte in fond, peste care ar trebui sa trecem, zambind ingaduitor .Le stim inca din "campanie" si l-am votat. Si atunci ?
  • -12 (20 voturi)    
    Cine vrea INSTABILITATE aici ? (Marţi, 31 martie 2015, 22:27)

    Olahu [anonim]

    Nu cumva toate aceste scandaluri ale basistilor sunt provocate.Nu cumva avem de a face, în realitate, cu o acţiune masivă de intoxicare, dezinformare şi manipulare a opiniei publice, cu scopul de a se produce instabilitate socială şi politică în România? Ceea ce era sau chiar mai este pe punctul să se întâmple. Dacă este aşa – şi se pare că aşa este –, cui oare serveşte aceasta tocmai acum când preşedintele Putin afirmă că izbucnirea unui nou război mondial devine pe zi ce trece inevitabilă?
    • +4 (10 voturi)    
      ba da (Miercuri, 1 aprilie 2015, 6:57)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui Olahu

      chiar asa este, vor sa-l destabilizeze. Degeaba, ultimele sondaje arata 75% incredere in el. Sa-i ia naiba pe ziaristii astia ca numa incearca sa manipuleze. Mi se pare ca era laun moment dat si scandal la DNA pentru postaci dinasia care erau platiti.
  • -7 (21 voturi)    
    Vad ca (Marţi, 31 martie 2015, 22:34)

    tanar_pensionar [utilizator]

    toata lumea a uitat ce realizari a avut Basescu in primul an de mandat ... cu un guvern al carui prim-ministru fusese numit chiar de el. Mai rasfoiti si voi articole vechi de presa.
    Iar in 2008, dupa 4 ani de presedintie, a asistat fara sa faca nimic la dezmatul bugetar al lui Tariceanu, care avea sa lasa tara cu multe belele de acoperit in prag de criza...
  • -5 (17 voturi)    
    KJ (Marţi, 31 martie 2015, 22:34)

    Ștefan Brăgărea [anonim]

    Un material început prost, continuat acceptabil și terminat tot prost.
  • +1 (29 voturi)    
    Prea multă încrâncenare, domnule Tăpălagă! (Marţi, 31 martie 2015, 22:41)

    marki [utilizator]

    Știu că vă doriți mai mult de la noul Președinte (ca noi toți de altfel), dar trebuie apreciat faptul că domnul Iohannis e conștient de uriașa răspundere care apasă pe umerii săi și că, „pas cu pas”, în stilu-i caracteristic, va învăța (din mers) să fie mâine mai bun decât azi...
    Am să citez aici un fragment din excelenta analiză a reputatului sociolog, domnul Barbu Mateescu. (Că mai bine de atât nu pot s-o spun...):
    „Ceea ce nu-mi place e că nu înțelegem sistemul. Puterea nu e la Vodă. Vodă is dead, Vodă isn't here anymore. Puterea e la parlament. Tătucul din imaginarul colectiv e conform Constituției caduc. Alegem la fiecare cinci ani un Carol I, nu pe Mihai Viteazul și nu pe Ceaușescu. Președintele reprezintă statul (conform articolului 80) și nu poporul (care e reprezentat de parlament, articolul 61). Mă întreb dacă măcar 5% din români știu asta. Mi-e teamă că știu care-i răspunsul.
    Mai mult, președintele e arbitru, nu căpitan al echipei adică e mediator între stat și societate, și nu reprezentant/apărător/avocat al societății în fața statului*. Simplificând, România e o republică parlamentară cu excepția detaliului că președintele e ales de populație și nu de parlament. Prim-miniștrii cheltuie banii și ne decid viitorul. Parlamentarii dau jos (au ba) prim-miniștrii.”
    http://sociollogica.blogspot.com/2015/03/iluzii-ne-constitutionale-si-o-solutie.html
    • +4 (18 voturi)    
      Klaus Johanis la o suta de zile (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:26)

      Tarasescu Ion [anonim] i-a raspuns lui marki

      Oare de ce se cauta nod in papura?Presedintele se comporta civilizat,conform atributiilor constitutionale.Oare e necesar ca presedintele sa ceara voie de la anumiti ziaristi pentru actiunile sale?
  • -2 (26 voturi)    
    Articol fara substanta (Marţi, 31 martie 2015, 22:41)

    rcb [utilizator]

    D-le Tapalaga, ati reusit sa umpleti o pagina fara sa spuneti nimic. Practic toata poliloghia se rezuma la o singura propozitie: "D-lui Tapalaga nu-i place de dl. Iohannis". Asa, si?

    Care sunt criticile? Ca nu face pe stapanul (lucru dealtfel bun, cam ce ati face dvs?), ca s-a intalnit cu Radu Duda "complet neinspirat" (de cand nu are voie presedintele sa se intalneasca cu cineva care nu-i nici infractor, nici nu are alta tinichea legata de coada?), ca isi stie numarul de "urmaritori" pe FB (asa, si?), ca e tacut (na belea, nu are competentul jurnalist roman ce mai toca, de parca e in obligatiile presedintelui sa stea sa-i satisfaca pe toti nesatuii, ca nu are birou de presa)... si.. cam atat.

    A, si ca nu e ca Traian Basescu. Asa e, nu e. Nu va place - n-avem cum sa va ajutam. Dar nu aveti de ce sa-l criticati pentru asta - nici nu-i nu i-o placea de dl. Basescu, cum nu va place nici dvs. de dl. Iohannis.

    (Pentru pedanterie - pe dl. Obama il cheama Barack - ar trebui corectat articolul, daca nu a fost recitit inainte de publicare)
  • -2 (24 voturi)    
    ... (Marţi, 31 martie 2015, 22:59)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Asta cu Base si restul care au stiut cine este stapanul a fost tare... Dl Tapalaga poate sunteti dvs. complexat si va doriti un tip dur si infiorator pt aceasta functie, dar intre noi fie vorba am vazut ce balon de sapun a fost si Base ( cu numirile, rudele, amantele, etc.) da Klaus are un ritm mai lent, asta nu il face un presedinte mai prost sau mai bun, il face sa para un om care nu ar vrea sa spuna pe urma ca inghite broaste uneori ( am incheiar citatul).
    Ps. Cred ca aveti o norma de scris pt partea fixa pe care o incasati si uneori inventati subiecte chiar si cand ele nu au sens!
    • -1 (1 vot)    
      asta cu..a fost cea mai tare, (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:26)

      silviana [anonim] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      mai ales cind nu'i pricepi sensul criticii adoptarii unei pozitii de la o extrema la alta a celor 2-fost/actual,presedinti;nici unul,nici altul nu inteleg ca nu au fost alesi de fani care mearg cu ei pina'n pinzele albe impotriva realitatii-votul a fost pt. justitie-dna-lupta anticoruptie,nu pt. basescu,nici pt. iohannis.;fanii nu fac decit sa'i ridice in slavi pe potentatii zilei ca sa aiba de unde cadea;in comun interes cu coruptii,infractorii,organizati sau nu,le creeaza iluzia ca sint urmati orbeste pt. impozanta,autoritatea,eleganta,curajul etc./pt impresionanta lor personalitate,dar ei,fanii sint inaltatorii pe culmile parerilor din care isi dau drumul inaltatii pt. a fi prinsi in plasa de..siguranta tesuta in/abil de o multime de personaje..de bine din corul-nu va atingeti de el,lasati'l in pace,nu'l criticati,nu'i spuneti adevarul,nu'l coboriti cu picioarele pe pamint ca ne doare,e al nostru,il invatam noi sa stea frumos in poze,sa taca vorbind,sa vorbeasca tacind,sa vorbeasca cu/fara cap,priza,fler etc.,neaparat sa faca pe interesantul,initiatul,asiguratul pt.ca voi nu stiti definitiile date,contrare competentelor enumerate a 1001 articole dalmatiene inscrise in constitutia obligatoriu optionala,cum se potrivesc ele cu plasa alba/neagra de manipulari care mai de care,mai istete,analitice,experte,vedete ne/recunoscute de..toata lumea.
  • -2 (20 voturi)    
    ref. articol (Marţi, 31 martie 2015, 23:10)

    liviu [anonim]

    nu fiti prost. basescu nu mai este presedinte -->implicit, sponsorizarea nu mai exista. Retineti va rog prima parte a interviului: presedintele nu trebuie sa comenteze fiecare eveniment la tv; pentru aceasta este click, antena3, etc. poate nu si hotnews. domnule tapalaga, l-ati votat pe Iohanis pentru normalitate. asa ca fiti normal!
  • -2 (22 voturi)    
    Hm... (Marţi, 31 martie 2015, 23:11)

    Clop [utilizator]

    Va contrazic, domnule Tapalaga, presedintele Johannis este un comunicator de eleganta conforma cu functia pe care o detine astazi. Remarcati asta, va rog, de eleganta si de alegatie punctuala, care nu starneste polemici penibile. (desi, echipa de consilieri n-a fost inspirata sa-l coboare pana la terminologia de :"postac" cu privire la fostul presedinte Basescu).

    In ultimii 10 ani am fost obisnuiti cu un presedinte locvace si din ce in ce mai locvace pe ultima suta de metri de mandat. Asta face diferenta.

    Sunt de acord cu faptul ca un tip de comunicare nu ar trebui sa se petreaca via Facebook, ci via pupitrul Cotroceni. Speram ca dupa aceste 100 de zile de acomodare, Klaus Johannis sa o faca realmente.
  • +11 (21 voturi)    
    "Pas cu pas" spre Fata Morgana (Marţi, 31 martie 2015, 23:22)

    CetateanLogat [utilizator]

    Cred ca un presedinte "normal" poate sa fie si performant doar intr-o tara "normala". Intr-o tara cu probleme mari, rezistenta la schimbare va fi pe masura - foarte mare. A fi performant intr-o astfel de tara inseamna a te lupta cu aceata rezistenta uriasa la schimbare, prin luari de pozitie urmate de actiuni prompte si ferme pentru corectarea derapajelor de la directia corecta ("normala"). Pentru a progresa "pas cu pas" este obligatoriu sa se faca pasi inainte, nu lateral sau inapoi. Nu poti sa schimbi un sistem corupt fara sa ii antagonizezi pe cei care isi doresc ca romanii sa bata pasul pe loc, adica pe cei pentru care schimbarea inseamna pierderea privilegiilor (poate chiar a libertatii). Acestia sunt nevoiti sa iasa din "linistea profitabila" si sa riposteze murdar atunci cand se apropie, "pas cu pas", de "prapastia normalitatii" (in sistemul lor de "valori", rasturnat). Astfel, chiar daca nu iti doresti sa fi un "presedinte jucator", riposta "echipei coruptilor" la luarile de pozitie si actiunile "normale" te va obliga "sa iesi la joc", in caz contrar vei avea liniste insa nu vei avea rezultate. In concluzie, nu poti sa speri ca "tara se schimba singura in bine sub vraja ta", nu poti sa schimbi un sistem profund corupt fara sa iti faci dusmani - care vor face tot posibilul sa iti distruga imaginea construita cu grija si astfel sa creeze confuzie in randul "fanilor". Fara reforme insa, "fanii" se vor imputina "pas cu pas", pe masura ce timpul trece si promisiunea "normalitatii" se dovedeste a fi doar o Fata Morgana.
  • +6 (22 voturi)    
    chiar asa: (Marţi, 31 martie 2015, 23:31)

    victor L [utilizator]

    "Diferenţa de la vorbă la faptă la postaci .
    Din 21.12.2014 Klaus Iohannis a postat 103 mesaje în 100 zile.
    Din 21.12.2014 eu am postat 31 mesaje, tot in 100 zile.
    Zi Iohannis, care din noi doi este mai...postac ?"
    • 0 (16 voturi)    
      Diferenta (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:33)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Cu diferenta ca de postarile lui Iohannis se ocupa o echipa sau o persoana care are in sarcina aceste treburi. Basescu nu face altceva decat sa "bage strambe" ca sa se mentina in atentia publicului cu singurul scop de a-l propulsa pe al sau drag PMP. Dupa parerea mea Basescu este prea mult bagat in seama, media si forum-istii ii comenteaza prea mult orice "zicere". Ia sa nu mai fie bagat in seama, sa vedeti cum dispare incet-incet din politica.
      • +5 (11 voturi)    
        OK (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:35)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Cris

        Să înțeleg că ești de acord cu numirea drept ministru de finanțe a unuia care a votat împotriva arestării lui Șova?
        Asta e ultima "strâmbă" băgată de Băsescu, din ce îmi amintesc eu.
        O fi strâmbă, dar e dreaptă! ;)
        • 0 (4 voturi)    
          Ce are cu prefectura? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:16)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

          Sula?
          • +4 (4 voturi)    
            Hmmm (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:37)

            maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            Dacă arunci o vorbă (aparent) inteligentă, dar nu vrei să explici ceea ce ai spus, nu rămâne decât o vorbă (aparent) inteligentă.

            Să îți desenez. Cel de mai sus zice așa
            "Basescu nu face altceva decat sa "bage strambe" ca sa se mentina in atentia publicului".

            Având în vedere că una dintre ultimele "strâmbe" băgate de Băsescu a fost cea prin care îi spunea lui Iohannis că actualul ministru de Finanțe a votat contra arestării lui Șova și îi sugera să nu îl valideze drept ministru de finanțe, mă întrebam dacă autorul comentariului este de acord cu această numire.

            Părerea mea am exprimat-o indirect, dar să încerc și direct pentru tine - nu pot fi de acord cu această numire.

            Acum ai înțeles ce are sula cu prefectura? Sau comentezi de dragul comentariilor? Eu personal încerc o discuție, chiar sunt curios cum gândesc și alții.
            • -2 (2 voturi)    
              Bineinteles, e loc sub soare pentru (Joi, 2 aprilie 2015, 0:33)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

              orice chestie cu care esti tu de acord. Apreciam "mult" faptul ca gandesti identic cu Basescu, care foloseste orice argument cum ii vine, cand asa, cand altminteri. mie, argumentul lui Basescu mi se pare doar conjunctural - cu siguranta el a numit ministrii cu mult mai acceptabili, pentru motive cu mult mai grave, motivand ca nu avea ce sa faca si ca responsabilitatea apartine altuia, fireste, niciodata lui.
              • +2 (2 voturi)    
                !?!? (Joi, 2 aprilie 2015, 10:40)

                maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                De asta îmi plac mie discuțiile pe net. Sunt unii oameni care știu totul despre cealaltă persoană, îi cunosc psihologia, știu exact cum gândesc, deci ce rost mai are discuția în sine?
                De unde știi tu că gândesc "identic" cu Băsescu? Ce anume te face să crezi asta?
                Am spus eu că Băsescu NU a numit miniștri proști? Tu măcar înțelegi despre ce vorbești?
                Folosind fix argumentația ta, dacă ești de acord că Băsescu a numit miniștri proști (sau prostesc), de ce nu poți fi de acord că Iohannis a făcut și el o greșeală, sau mai multe? Tu mă acuzi pe mine de fix același lucru pe care îl faci și tu!!! Măcar înțelegi asta?!?

                Apropo, personal l-am votat pe Iohannis, dacă dorești o să îți trimit și o poză doveditoare. Însă asta nu mă împiedică să văd că uneori acționează aiurea sau deloc. Încerc să fiu obiectiv, pe cât posibil, cu informațiile pe care le am la îndemână. Doar peste vreo 50 de ani se va vedea cine și ce a făcut, cât de corect a fost și care a fost impactul acțiunilor sale. Așadar, te rog mai ușor cu acuzele.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ti-a cerut Basescu sa-l votezi si (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:48)

                  dbdb [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                  te-ai conformat?
                  • 0 (2 voturi)    
                    Aoleu, nenicule (Miercuri, 8 aprilie 2015, 6:33)

                    maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                    Dar tu ai o problemă cu Băsescu, văd. Mai să cred că ești Gâdea...
                    Nu am înțeles ce ai vrut să spui aici, sincer.
                    În lipsă de argumente, apelarea la veșnicul laitmotiv Băsescu vrea să pară întotdeauna inteligentă. Nu e.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Hotarasti tu (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:53)

                      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                      cum e?
                      • 0 (0 voturi)    
                        Da (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:01)

                        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                        Hotărăsc eu cum e. Din punctul MEU de vedere.

                        Cred că ai o problemă de logică, dar ce pot cere unui om care nu știe decât "Băsescu, Băsescu, Băsecu". Eu vreau să discut strict pe argumente, nu pe persoane, tu "Băsescu, Băsescu".

                        Iar datul de minusuri nu te ajută, îmi arată din nou nivelul de inteligență. Din punctul MEU de vedere, evident.
                        • 0 (0 voturi)    
                          E, graba saraca... (Vineri, 17 aprilie 2015, 1:25)

                          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                          Basecu? cat despre restul, ce sa spun, nimic. Mi-e si lene sa mai dau argumente in discutiile despre Basescu, e redundant. Ma bucur ca te numeri printre ultimii care inca il crediteaza in vreun fel pe Basescu. Eu am rabdare, adevarul iese pana la urma la suprafata.
    • -3 (5 voturi)    
      Ala care nu mai este presedinte, ala e postac (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:14)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pentru ca presedintele nu face comentarii de postac, pe FB da comunicate de presa - nu ca e chiar cea mai buna alegere! In schimb, Basescu face postaceala, ca ala ce a mai zis, ca ala ce-a mai facut. Asta e postaceala!
  • +9 (23 voturi)    
    marea problema a lui Iohannis (Marţi, 31 martie 2015, 23:37)

    toto [anonim]

    este ca nu l-a executat politic pe ponta atunci cand putea si mai ales, trebuia sa o faca. in paranteza fie spus, la acel scor, Basescu ar fi facut-o inca din seara alegerilor sau cel mai tarziu a doua zi dimineata.
    pe cand Iohannis, n-a facut-o. fie ca nu a vrut (ceea ce ar fi grav in opinia multora care l-au votat doar pentru a scapa de ponta) fie nu a stiut ca trebuie s-o faca. la fel de grav, as spune.
    intr-un fel sau altul , ponta e astazi bine-mersi, face ceea ce stie el cel mai bine (se face ca e mereu ocupat cu guvernarea si mereu pus pe treaba serioasa), si-a curatat binisor partidul cu ajutorul DNA, incepe sa-si schimbe usor-usor imaginea si discursul si asteapta momentul prielnic sa-l execute el pe Iohannis.
    din pacate, momentul ala va veni. poate nu imediat, dar va veni. iar dovada, daca vreti, cred ca e ceea ce Iohannis a spus astazi : guvernul se va schimba daca opozitia va avea suficiente voturi, daca nu, la alegeri in 2016 (eu as mai fi pus un "poate" pentru varianta prin alegeri).
    stiu, cei care clameaza ca politica nu e doar scandal si ca lucrurile pot fi facute si altfel din postura de presedinte, vor spune ca asa e normal si constitutional. in principiu, as putea fi de acord.
    dar, oricat nu-mi place s-o spun, declaratia de azi, analizata obiectiv, nu e altceva decat recunoasterea unei infrangeri de etapa. si nu una minora.
    intrebarea e cate vor mai urma si daca vom ajunge din nou la un presedinte invins.
    • +1 (3 voturi)    
      si cum voiai sa-l "execute"? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:47)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui toto

      Descrie, te rog, exact, mecanismul LEGAL prin care Iohannis putea sa-l "execute" pe Ponta!
  • -2 (16 voturi)    
    Da, (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:08)

    Razvan [anonim]

    Da, asa e, unul posteaza mai mult si unul mai putin. Dar unul e presedinte si celalalt nu.
  • -7 (19 voturi)    
    D-le Tapalaga (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:13)

    George [anonim]

    Nu am mai vazut un comment neplatit pe Hotnews de prin 2010. Cred ca singurul care comenteaza pe bune dar este "troll" e "Mazeta". Inteleg de ce nu va mai obositi sa intrati in "dialog" cu cei care posteaza...
    • +2 (10 voturi)    
      Inapoi la stepa ta (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:19)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui George

      Ti-ai si gasit pe cine sa apreciezi , pe tovarasul Mazeta .
    • -1 (5 voturi)    
      Comentariile mele! Ori n-ai citit ce am (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:21)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui George

      mai comentat de-a lungul timpului, ori nu te-ai prins care este stilul celor care sunt platiti pentru comentarii. Urmareste ce spun politicienii de top despre un subiect si apoi, urmareste comentariile. Alea care sunt identice cu spusele politicienilor, sunt commenturi platite. Asa ii ginesti si de ce parte a baricadei sunt respectivii.
      • +1 (3 voturi)    
        Mă faci să râd :))) (Joi, 2 aprilie 2015, 10:58)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Din ce citesc pe aici, ești de acord cu tot ce spune Iohannis, deci, conform logicii tale, aș putea crede că ești plătit de Iohannis.
        Dar nu o să fac asta, stai liniștit, eu nu sunt genul care generalizează.
        Cred că ești un fan Iohannis, foarte bine pentru tine. Continuă să "ginești" pe cei care sunt plătiți ;)
        • 0 (0 voturi)    
          Nu sunt de acord cu unele chestii spuse (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:43)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

          de altii despre Iohannis dar nu aprob tot ce spune Iohannis, pastrez mai degraba deschisa evaluarea despre el.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu s-ar putea spune (Miercuri, 15 aprilie 2015, 16:04)

            maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            Ți-am urmărit până acum comentariile, nu există măcar unul în care să fii de acord că Iohannis a făcut și greșeli până acum. Dar am răbdare, poate apare într-un final.
            • 0 (0 voturi)    
              O fi facut, vedem mai incolo. (Vineri, 17 aprilie 2015, 1:28)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

              Ti-am spus, imi pastrez deschisa evaluarea, pentru ca mi se pare prea devreme pentru concluzii definitive. Despre Basescu, de exemplu, deja am certitudini, am avut timp suficient sa-l urmaresc cu atentie peste 20 de ani.
  • -3 (11 voturi)    
    Alt fas (Miercuri, 1 aprilie 2015, 2:30)

    newlook [utilizator]

    Alt fas. Atata poate linge-clanta asta.
  • +2 (16 voturi)    
    Iohannis 100 de zile (Miercuri, 1 aprilie 2015, 4:21)

    un cetatean european [anonim]

    Excellent articol. Impartasesc in totalitate opinia d-voastra, Domnule Tapalaga. Exact asa se vede imaginea lui Iohannis si din afara tarii. Nu stiu ce asteapta si cine crede ca v-a face treaba in locul lui ? Strada ? Avea toata legitimitatea sa-l puna sub presiune pe Ponta si n-a facut-o, a fost sfatuit sa nu-si aleaga anumiti consilieri si totusi i-a ales (pe considerente ca vorbesc limba germana), face vizite peste hotare si nu se intalneste cu romanii din aceste tari, nu discuta despre problemele lor, (ex.in Ucraina ). Si multe altele pe care le putea face, respectand legea. Singurul lucru care-l preocupa este sa nu faca greseli constitutionale si pana in prezent n-a facut. Bilantul celor 100 de zile este foarte slab, dar mai trist e faptul ca nu vad sanse de imbunatatire, daca continua cu politica strutului.
    • -2 (4 voturi)    
      Văd că vă place enorm (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:24)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean european

      să puneți cratime. Doar că ele nu se pun oriunde!
      • -2 (2 voturi)    
        poti sa'ncepi sa plingi, (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:50)

        silviana [anonim] i-a raspuns lui Leul in iarna

        gramatica ta sta intre 2 semne de intrebare;cratimele sint corecte,doar ultima virgula e in plus;comentariul este de apreciat,cu interventia ca iohannis este manipulat si in privinta nr. fanilor fb.
        • 0 (0 voturi)    
          Chiar e corect (Joi, 2 aprilie 2015, 10:28)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui silviana

          să scrii V-A FACE TREABA...? Mi se pare că dumneavoastră ar trebui să plângeți și pentru gramatică, și pentru politețea de care dați dovadă.
          V-ați cam repezit să mă puneți la punct!
          • 0 (0 voturi)    
            Aveti dreptate (Joi, 2 aprilie 2015, 13:06)

            un cetatean european [anonim] i-a raspuns lui Leul in iarna

            Am facut greseli nepermise. Ora tarzie si starea de oboseala nu sunt justificari. Cer scuze ca v-am zgariat retina. Daca nu v-ati vindecat dupa doua zile inseamna ca situatia-i grava. Sa ne citim cu bine si de acum inainte.
  • +4 (14 voturi)    
    Totusi, au trecut o suta de zile. Primul lucru... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 5:49)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...pe care l-a promis ca-l va face, era ca vaenunta la imunitatea de presedinte. Gresesc? Mai ales ca tot e la ,,moda''... A renuntat deja?...cum?...Nu inca?!...Mai poarta discutii cu partidele?...Am inteles...Sigur ca nu se poate...dar totusi:asa a zis...
    • +2 (4 voturi)    
      unii au un fix (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:49)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      NU POTI sa "renunti la imunitatea de presedinte"!
      Pur si simplu, nu exista mecanism legal pentru asa ceva!
    • +1 (3 voturi)    
      Degeaba spune din gura, constitutia si legea (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:25)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      trebuie schimbate pentru ca acest fapt sa fie posibil efectiv. A spus-o in campanie, daca ar fi cercetat acum de ceva, nu cred ca s-ar prevala de lege, dar, pana la schimbarea ei, nu poate fi cercetat.
  • -4 (12 voturi)    
    o parere... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 6:16)

    Sandokan [anonim]

    Parerea mea e ca Iohannis se comporta mai degraba ca presedintele USL-ului, decat ca presedinte al romanilor.
    Ca e la guvernare PSD sau PNL, pentru el e acelasi lucru. Iohannis nu-si murdareste degetelele cu treburi marunte, pamantesti, ca doar el e undeva sus, sus de tot, intangibil... doar bun pentru poze...

    Se pare ca in noiembrie romanii au fost mintiti.
    Ei au votat pentru viitorul presedinte, dar in realitate votul a fost pentru Primul Birocrat al tarii.

    Asa ca la o suta de zile se poate vedea cum Iohannis si-a indeplinit datoria de Presedinte a Birocratilor din Romania.

    Anuntati-ne cand vor fi alegeri pentru presedintele Romaniei!
  • +5 (17 voturi)    
    un presedinte optimist (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:14)

    barba-neagra [anonim]

    Dl Johannis este, din nastere, un om optimist. Ca presedinte dansul este moderat optimist in privinta aderarii Romaniei la spatiul schengen, moderat optimist in privinta schimbarii la fata a partidelor politice (nimic nu se schimba peste noapte, spune dansul) si modificarii legilor prin care politicienii isi bat joc de oameni. Probabil domnia sa a uitat cum il inghiontea pe Ponta, in fata camerelor tv, sa nu mai stea pe ganduri si sa convoace a doua zi parlamentul ca sa faca si sa dreaga... Ciudat, nu?
    Johannis este cadoul realmente prietenesc al lui Crin Antonescu pentru jumatatea sa, Ponta. Nu ma indoiesc ca cei doi se iubesc - platonic - cu si mai mare patima acum, cand Ponta simte ce hahalera iubitoare de poze, nasturi inchisi cu dichis si emfaza la coborarea din masina (caleasca), zambete imbecile dar dezarmante, discurs inodor si incolor, compus dintr-un lemn cioplit de Iliescu si lacuit de Nastase, oferit ca ofranda dupa 25 de ani de lacheul celor doi - Mihalache.
    Vad o disperare cumplita atat intre politicieni PSD si PNL dar si la canalele tv de a-l rupe in bucati pe Basescu, de a-l ridiculiza, de a-l manji cu orice, cu ajutorul procurorilor, numai sa dispara, sa lase golul "basist" pentru a fi umplut de idiotenia hahaleriana sau de aroganta minciunii zilnice. Inteleg ca Basescu a avut destui fani care sunt acum vanati de Antene, Realitati si Romanii.
    Lipsesc din peisaj romanii din diaspora, dar cine mai are timp de ei? memento 16 noiembrie
  • +3 (19 voturi)    
    parere (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:32)

    Arl [utilizator]

    Multi au cazut in extaz ( sinceri sau la ordin). Personal, refuzul de a comunica onest, institutional ( nu pe facebook) , refuzul de a raspunde intrebarilor presei ( la Bruxelles a tulit-o , apoi am vazut-o pe Merkel venind si vorbind presei fara niciun moft), refuzul ( el ii zice curaj!!) de a nu comenta situatii grave din politica autohtona, fuga de confruntari etc imi sugereaza doua lucruri: incompetenta sau infatuare. Nu cred in teoria lui "Tace si face". Cand nu-l deranjeaza propunerea lui Teodorovici la finante ( deci , daca Ponta il punea pe Sova era ok!) dar sare ca ars ca un ziarist i-a gresit nr de like-uri de pe net...
    Iar convingerea lui ca nu-i treaba lui sa-i apere pe cetateni de atacurile unor ambasadori imi dau fiori. Daca maine rusii debarca in Dobrogea, el o sa taca, e treaba altora , nu? Armata, servicii etc. El o sa faca un selfie cu Duda.
    S-a declarat de acord cu mica ciupeala, el, neamtul 100 %! Cum are fiscul tupeul sa inchida o firma care nu da bon fiscal? Ce daca sunt 10 lei diferenta? ( 10 lei x 365 zile fac un mizilic de 3650 lei pe an. )
    Nu are nevoie de sfaturi, trebuie sa credem fara a cerceta ca el e alesul etc etc.
    Nu-l deranjeaza multe , doar ca nu-i tine nimeni paltonul si ca nu a primit vila.
    Patetic.
    Deci , sa nu va mirati ca va promulga vreo lege stramba, doar e a guvernului care raspunde politic! Sa nu il deranjam cu fleacuri!
  • +1 (11 voturi)    
    Victor Ponta la 100 de zile (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:45)

    alex__ [anonim]

    Haideti sa ne imaginam cum ar arata un articol cu acest titlu ... Dar cu Ponta presedinte, caci se pare ca Iohannis nu place ...
  • 0 (20 voturi)    
    mirare (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:03)

    nc [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    am si eu o curiozitate:ce v-a facut sau ce nu v-a facut presedintele Iohannis de aveti tafna asta cand vorbiti despre el.Asa ati facut si in campanie,asa faceti si acum.Sincer,nu inteleg nimic.Va urmaream cu mare placere,v-am cumparat si cartea.Dar atitudinea asta nu v-o inteleg deloc.Dar ce pretentii aveti?V-ar fi placut mai degraba un mitocan comunist si cu relatii dubioase?Nu stiu ce naiba ati vrea pentru tara asta!.Oricum,nu cred ca mai deschid Hotnews.Cu regret.
    • -1 (9 voturi)    
      Ced că și pe mine m-a pierdut (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:29)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui nc

      Hotnews de client. Ca și televiziunea B1. Îmi pare rău pentru că sunt un cititor vechi!
  • +3 (9 voturi)    
    'Jucator' sau 'mediator-integrator'? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    DEX :
    A MEDIA = a mijloci o intelegere intre doua sau mai multe parti adverse;
    A INTEGRÁ, integrez, vb. = 1. Tranz. și refl. A (se) include, a (se) îngloba, a (se) încorpora, a (se) armoniza într-un tot unitar.
    Presedintele Traian Basescu, vrand sa faca ceva efectiv pentru tara, sa o reformeze din radacini, sa o scoata din mizeria politica in care o adusesera urmasii (continuatorii) comunistilor, desi cunostea foarte bine prevederea din constitutia 'Iliescu - Iorgovan' ca un presedinte de tara trebue sa se limiteze la a fi un 'mediator' al partidelor adverse, Traian Basescu a anuntat deschis, cinstit poporul ca va fi un 'presedinte jucator' (pe tot terenul, in atac si in aparare).
    Iohannis colporteaza, impins de la spate, conceptul "Mihalache', in care presedintele - un 'altfel de presedinte' (cu tot dinadinsul! - va fi nu numai 'mediator', ci si 'integrator'. (DEX = a intergra, a armoniza intr-un tot unitar).
    In justitie exista functia de mediator, de mijlocitor al intelegerii intre doua parti adverse, cu scopul de a evita continuarea unui proces de cele mai multe ori steril, declansat de ambitii personale.
    In acest caz, din justitie, cele doua parti care sunt mediate de catre 'mediatorul juridic' sunt egale intre ele, au si raman cu o putere egala in relatiile dintre ele.
    In politica, fiecare partid vrea sa ajunga la putere ca sa isi puna in aplicare programul politic ( in cazul ideal in care este cinstit, sau cu scopul de a ajunge la cascaval, la puterea ca membrii partidului invingator in alegeri sa se imbogateasca rapid, prin atat de diversificata, specializata coruptie).
    In politica, prin mediere, cei doi factori 'mediati' (partidele) nu sunt, nu devin egali in privinta puterii in stat..Numai un partid ramane la putere, numai el taie si spanzura, el avand de profitat daca adversarul lui ar accepta eventual sa faca ciocul mic, sa stea cu botul pe labe si chiar sa ii dea sfaturi dezinteresate pentru a multumi alegatorii.
  • +4 (16 voturi)    
    dublu standard (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:34)

    sorin3 [utilizator]

    Articolul e ok, cam asta trebuie sa faca presa, sa critice fara sa improaste.
    Totusi v-au trebui 14 ani ca sa scrieti un articol la fel de corect despre Traian Basescu si vreo 8 in cazul Elenei Udrea.
    Concluzia e ca ne dezvoltam cu totii.
  • +5 (11 voturi)    
    'Jucator' sau 'mediator-integrator'? CONTINUARE (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:47)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca atare ideea de mediere in politica si, mai ales, cea de integrare, raman o utopie pur demagogica, adica necinstita fata de alegatori.
    Presedintele Americii - republica prezidentiala - este oare un mediator, un integrator al partidelor adverse, al conceptiilor politice adverse ale acestora?
    Nu, nu este! Americanii,categoric mai cinstiti decat constitutionalistii 'iliescu-Iorgovan' -(comunisti perfizi!), admit pe fata ca presedintele Americii ramane adeptul exclusiv al politicii partidului care l-a adus la putere.
    Intr-un regat sau intr-un imperiu, regele, respectiv imparatul pot sa-si permita 'luxul' de a se declara mediator-integrator., nefiind datori niciunui partid politic.
    Mihalache are in vedere sa il transforme pe Iohannis intr-un rege sau intr-un imparat, ca sa ii faca posubile functiunile de mediere si de integrare?
    Fotografia pusa de Iohannis pe facebook, in care el si viitoarea doamna 'Cabinetul doi' apar alaturi de familia regala Duda-Margareta, dezvaluie aspiratia lui Iohannis catre acest post suprem, care ar face posibila si functiunea lui de mediator-integrator, lansata de Mihalache pe piata politica.
  • +1 (9 voturi)    
    Cronica carcotasilor (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:11)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    "...presedintele Iohannis a tinut sa ne aminteasca astazi tuturor, in felul sau, ca exista". Sigur, cel mai bun ar fi fost "marele om de stat" Ponta si ai lui sau si mai bine ar fi fost sa fie ales Florin Salam sa-i injure in tiganeste pe toti si sa cante manele. Pentru Transilvania e bun atat cat ii permite Constitutia. Avelo bahtalo.
    • +2 (16 voturi)    
      Un papa lapte (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:39)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui cronicarul dupa ureche

      Iohanis ,,un papa lapte " obositor pt toata lumea sustinut artificial ca sa nu iasa Ponta.Dupa inca 6 luni poporul isi va pierde rabdarea
  • -2 (8 voturi)    
    Offside (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:29)

    buncrestin [utilizator]

    Pentru unii e grea despartirea de Basescu. In noiembrie poporul i-a lasat in offside nu doar pe politicienii de moda veche ci si pe intelectualii adepti ai realpolitikului romanesc. Iohannis a fost ales exact pentru ceea ce este si pentru modul sau de a fi. Grav ar fi sa-l vedem transformandu-se intr-un nou Basescu.
    • +2 (4 voturi)    
      gresesti profund (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:47)

      tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      chiar crezi ca l-au votat multi pe Iohannis pentru ceea ce este si modul sau de comportament ?
      stim cu totii ca, in primul rand, ura viscerala fata de ponta a fost cauza care i-a Victoria in alegeri.
      nimeni nu-i cere sa fie ca Basescu, nimeni nu-i cere sa faca scandal si spume la TV, dar cand cloaca din parlament face o magarie si el tace 3 (trei) zile e normal ca multi sa fie dezamagiti.
  • +4 (12 voturi)    
    E clar . . . (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:17)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . se intoarce lumea cu susul in jos daca Tapalaga a inceput sa ii gaseasca merite si sa il regrete pe Basescu!
  • -3 (11 voturi)    
    dilema (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:33)

    gerula al pizdos [anonim]

    si totusi, despre cracii magnifici ai primei duoamne nimic, chiar nimic ?
  • -2 (8 voturi)    
    Comentariu extrem de jenibil.... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:42)

    midumi [utilizator]

    Citez: "Cu Traian Basescu, tot sistemul a stiut a doua zi cine e stapanul"

    Tara formelor fara fond: "Avem Constitutiune.... dar la ce bune toate acestea" ...

    Tara patriarhala care investeste in imaginea lui Voda, atotstiutor si bun la toate.

    Ce separare de puteri.... ce responsabilitate a institutiilor... astea sunt pentru germany, englezi.

    Noi nu vrem asa ceva.

    Si-asa mancam ciorba.... de ce sa nu o si traim!?
  • +3 (17 voturi)    
    Sincer, nu ma asteptam la un asemenea articol (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:04)

    ipsilon [utilizator]

    din partea d-lui Tapalaga :( ... dezamagire mare.
    Demonstrati ca sunteti la fel cu "jurnalistii" de tip Realilatea si Antena 3 ... un "gica contra" ...
    Am citit si comentariile ... toti cei cu plus va aplauda, restul minusuri la greu, cum am sa colectionez si eu, probabil. Nu asta e important.
    Cat a fost Basescu, toata lumea (a, de fapt, poate nu chiar si Dvs., ca ati fost considerat sustinatorul lui, daca stau bine si ma gandesc), l-a injurat pe "presedintele jucator", acum, cand avem unul care isi vede de treaba lui, nu face clabuci pe la TV, gata, e catalogat ca si inexistent dupa 100 de zile!
    Ce fel de Presedinte vrem, totusi?! avem habar, noi, boborul, ce vrem de la liderii Statului? sau suntem doar un popor de critici, fara nicio idee despre ce dorim sa fie tara asta ...
  • -1 (17 voturi)    
    Un articol foarte slab (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:09)

    Bibanski [utilizator]

    Ca de obicei, "jurnalistii" romani critica, insa nu vin cu nicio solutie. Conferintele de presa nu ne convin, vizitele externe nu ne convin, sedintele foto nu ne convin. Nu cunoastem atributiile presedintelui, insa criticam. Ne place "ironia fina." Dar unde propunerile? Ce ar schimba autorul? Nimic, el stie sa se arate nemultumit si atat, in stil tipic romanesc.

    Ma intreb asadar daca aceste postari (fiindca articole nu se pot numi) au devenit o modalitate de a promova opiniile personale? Daca da, atunci s-ar preta mai bine unui blog.

    Foarte slab, dl. Tapalaga. Foarte slab...
    • 0 (8 voturi)    
      Un foarte mare LIKE! :) (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:38)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui Bibanski

      <eom>
    • -1 (5 voturi)    
      @Biban Bibanovici Bibanschi (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:33)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui Bibanski

      Treaba ziaristilor este sa critice, nu sa vina cu solutii. Treaba ziaristilor nu este sa laude, asta e treaba echipelor de PR ale partidelor. Solutiile trebuie sa vina de la politicieni, nu de la ziaristi. Le-ai facut pe toate varza, Biban Bibanovici...prea te-ai obisnuit cu presa gen Vocea Rusiei !
      • +2 (6 voturi)    
        Pardon... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:50)

        Bibanski [utilizator] i-a raspuns lui krampus

        Treaba ziaristilor nu este sa critice, ci sa informeze. Cand critici nu mai esti jurnalist ci mai degraba lider de opinie. Iar daca esti lider de opinie atunci ai face bine sa propui solutii, nu doar sa critici.

        Daca ai citit articolul (si nu cred ca ai facut-o avand in vedere raspunsul tau), Tapalaga nu doar critica, ci incearca sa spuna ce avem nevoie "noi romanii". Nici eu, nici multi alti comentatori la acest articol nu ne numaram printre romanii care subscriem la aceste critici fara rost.

        In ceea ce priveste comentariul tau cu "Vocea Rusiei", este de-a dreptul trist faptul ca daca cineva subliniaza in mod politicos cat de slab scris este un articol, asta e singura replica de care esti capabil.
    • 0 (4 voturi)    
      Tapalagă e jurnalist, nu președinte (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:13)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui Bibanski

      Și nici consilier sau grămătic nu e.
      Treaba lui e să spună adevărul (cum îl percepe) și să tragă semnale de alarmă și o face foarte bine.
      Soluțiile sunt treaba altora, inclusiv a președintelui.
      Dar, ca de obicei, românii critică.
      • -1 (5 voturi)    
        Solutiile la ce? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:54)

        Bibanski [utilizator] i-a raspuns lui 21unas

        Repet, solutiile la ce? Sau parerea ta este ca Iohannis ar trebui sa vina cu solutii la tot?

        Sunt de acord cu tine ca romanii critica; fix asta spuneam si eu, Tapalaga critica... si atat. Ca de obicei.
  • +2 (4 voturi)    
    Si totusi... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:27)

    mithrill [utilizator]

    Ce se asteapta de la presedinte? Cand l-am avut pe Basescu a fost prea "jucator", cand a fost Constrantinescu a fost prea "slab", invins de sistem, iliescu a fost prea "comunist".. Johanis e prea "invizibil" pe media, se pare. Deci, stim ce vrem de la un presedinte? Constitutia i-a dat rol cu foarte putin mai activ decat tapetul de pe perete... vin si eu si intreb: OARE N-AR TREBUI SA ALEGEM DE FAPT PREMIERUL? IAR ACESTA SA FIE SI PRESEDINTE? Daca tot ne obosim sa alegem un individ, de ce naiba nu-i dam puteri. Pana la urma e singurul ales in nume propriu...
  • +2 (2 voturi)    
    ce este val... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:30)

    ..13 [utilizator]

    ... ca valul piere....
  • -1 (1 vot)    
    Abracadabra.... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:08)

    Sophie [utilizator]

    Mai, nu fiti rai, eu ii mai dau timp...
  • -2 (6 voturi)    
    KJ (Miercuri, 1 aprilie 2015, 14:10)

    vasile [anonim]

    Asa cum multi au sesizat,Johannis a iesit presedinte ca sa nu iasa Ponta! Nu stiu daca iesea si o matura,de candida,dar a iesit el.Venit de la Sibiu,mantalitate de sas,adica hopa-hopa,nu vad ce poate face mai mult.Atat poate. E o vorba; vaca ar da lapte un sistar plin, dar atata are !!!! Va trebui sa ne obisnuim si sa ne descurcam singuri. El are postul lui, va merge ca un Panzer inainte fara sa se uite stanga-dreapta. Va doresc inima tare si ajuati-va singuri !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Barak (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:17)

    Barak [anonim]

    Barack Obama.
  • 0 (2 voturi)    
    parere (Miercuri, 1 aprilie 2015, 18:20)

    mircea ordean [anonim]

    Îmi pare un material bun.

    Felicitări.
  • +1 (3 voturi)    
    Cacialma...nemteasca. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:12)

    The White House [anonim]

    Am luat toti o teapa monumentala cu Iohannis asta... dar cu Ponta era sinucidere in masa... Situatie numai cu intrare si fara iesire...
    Cat despre facebook, acum doua saptamani intr-o duminica (nu imi mai aduc aminte mesajul postat omul lui Iohannis in numele lui Iohannis) m-am dus si eu pe pagina lui sa citesc comentariile oamenilor, din curiozitate... si ce sa vezi, la fiecare secunda peste o suta de "like"-uri... sa vezi si sa nu crezi....
    Si am comentat acolo intreband cum dumnezeu pot sute de romani sa apese pe "like" intr-o secunda, or fi toti romanii prezenti pe facebook exact pe pagina lui Iohannis? Cum se poate in doar 8-10 minute sa se stranga 1.500.000 de "like"-uri????
    Si ce credeti? Mi-au "delete" comentariul. Si l-am scris din nou. Si l-au "delete" din nou. Am facut asta de vreo 5 ori si am renuntat....
    DECI. Totul e o mare porcarie. Sunt TOTAL dezamagita de Iohannis. De fapt, ca sa fiu corecta, asteptarile mele referitoare la el m-au dezamagit, caci vad ca el e bine merci, nici in cot nu-l doare.... S-a vazut presedinte, si-a indeplinit visul si acum pozeaza de parca ar fi foto model sau ar face reclama la costume.... TRIST.
  • 0 (2 voturi)    
    Bun venit ! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 22:41)

    Mihai [anonim]

    D-le Dan Tapalaga, bun venit in lumea celor care cuvanta ...gandesc, sunt obiectivi, onesti, rationali si cu bun simt. Speram sa nu te mai pierzi . . .
  • +1 (1 vot)    
    Sa vedem realitatea (Joi, 2 aprilie 2015, 9:51)

    Adrian [anonim]

    Asteptarile au fost si sant mari din partea electoratului.

    Klaus Iohannis dupa parerea mea,asa cum il cunosc inca de la liceul Brukenthal, si ca fost primar de sibiu, a incercat pana acum sa se orienteze in noua postura de presedinte al romaniei.

    Daca la sibiu avea sprijinul FDRG-ului, la cotroceni lucrurile stau altfel.

    Stiam ca o sa fie foarte greu, mai ales alegerea consilierilor.

    Ce vreti ? Sa nu fie ca basescu, sa rezolve in 3 luni cat
    nu au rezolvat fripturistii din politica 25 de ani ?din bucuresti.

    In romania nu poti schimba mentalitatea in 3 luni,dureaza inca vreo 3 generatii.

    Mai bine ramanea in sibiu.
    Romanul admira hotii si mahalagii ( baietii destepti) si vrea sa fie furat si umilit.

    Pacat ma tapalaga ca nu ai inteles nimic,ca si multi altii,
    mai ales ca cica esti si ardelean de pe la copsa mica.

    Normal ca trebuie criticat iohannis, cand e cazul, dar chiar nu vad ce poti sa critici in 3 luni.

    In romania nu exista o presa serioasa, numai propagandisti,pupincurist si oportunisti.Polemica pe unde vezi.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 2 aprilie 2015, 22:46)

    Nino [anonim]

    Dati drumu' la vize pt. SUA si o sa va
    credem ca ne vreti binele....