Daca Traian ar fi vrut sa cucereasca Dacia in 2013...

de R.M.     Dollo.ro
Vineri, 3 ianuarie 2014, 17:00 Actualitate | Opinii

Victor Ponta
Foto: Facebook/ Victor Ponta
... l-ar fi oprit jandarmii sa urce la cetatea Sarmizegetusa Regia, pe motiv ca e inchisa intre decembrie si februarie, si astfel geneza poporului roman ar fi asteptat primavara, scrie Dollo, pe blogul ei.

F inalul anului 2013 mi-a adus un raspuns la intrebarea pe care mi-o tot puneam de ceva vreme: de ce se incapataneaza unii sa se inghesuie pe Valea Prahovei? Pentru ca acolo nu au surprize. Infrunti cateva ore de trafic infernal pe drum, dar gasesti negresit aceleasi statiuni obosite. Pe cand daca ai curiozitatea sa vizitezi si alte zone din minunata tarisoara, atat de pretuita pe Facebook de bravii nostri politicieni, risti sa ai surprize. Ca mine.

Am plecat din Bucuresti cu gandul sa vizitam vestita Cetate a Corvinilor, de la Hunedoara. Daca tot eram in zona am zis sa facem un ocol de 30-40 de km ca sa vedem si Sarmizegetusa Regia, mai ales ca nu era strop de zapada si deci drumul nu putea fi o problema.

valea-cetoasa

Pe traseu, puzderie de indicatoare aproape nou noute, care ne indreptau imbietor catre cetatea lui Decebal. Un peisaj superb deasupra Costestilor, o vale ascunsa in ceata si cateva sate pustii, prin care serpuia o limba de asfalt proaspat peticit pe alocuri.  Pe masura ce ne apropiam nu ne venea a crede, cat de frumoase sunt locurile si cat de bine semnalizata e cetatea. Ultimii 18 km de drum neasfaltat insotesc un paraias de munte, dincolo de care demnii urmasi ai dacilor si-au construit azi pensiuni si case de vacanta de un kitch autentic.

kitch

Tot pe ultimii kilometri apare si un indicator mai mare cu programul de vizitare a cetatii, care ne avertizeaza in sfarsit ca intre decembrie si februarie locul e inchis. Totusi, pentru ca suntem in Romania si pentru ca din sens opus tot vin masini cu numere diverse, ne gandim ca programul ala e facut sa nu fie respectat.

Surpriza, insa, cu 4 km inainte de tinta suntem opriti la bariera de un tip purtand uniforma unei firme de paza, care ne spune ca e inchis. Zicem ca vrem sa mergem macar pe jos, dar el ne descurajeaza, pe motiv ca oricum nu ne vor lasa jandarmii sa intram. De ce? Mai ales ca de sus tocmai cobora o masina cu numar de Buzau.

sarmizegetusa3

- Dar ei cum de au intrat? intrebam agentul de paza.

- Au venit cu sefii de la Jandarmerie¬ nu sunt turisti, ne explica pe jumatate jenat agentul, in timp ce din cladirea de paza iese si un jandarm care se uita suspicios la noi.

Situatia pare dubioasa, atat din cauza programului absurd (de ce sa fie inchis locul ala trei luni pe an, daca traficul arata interesul turistic?), cat mai ales din cauza faptului ca semnele arata ca dincolo de bariera aia se petrece ceva, nu e chiar inchis pentru toata lumea.

In fine, dam inapoi si plecam, cu regretul ca totusi nu existase o forma de a ne informa inainte despre programul asta, macar sa nu fi facut 80 de km dus intors de pomana. Dar daca e regula, e regula.

Dupa ciobanul Ghita din Jina, Ponta l-a vizitat si pe Decebal

Cand am ajuns acasa, in seara de 30 decembrie, am vazut ca premierul Ponta postase o poza pe contul lui de Facebook, facuta cu fiul lui, exact in locul acela minunat de unde se vedea valea plina de ceata, cu textul asta: 'Azi, profitand de vremea superba, fetele au mers la Prislop, iar eu si Andrei am urcat in Muntii unde stramosii nostri daci au avut ultimul adapost in fata romanilor! Chiar avem o tara de care trebuie sa fim mandri!'. (Mai departe le multumea celor care i-au dat like la poza cu ciobanul Ghita din Jina si se lega de Basescu despre care auzise el ca ar fi depasit coloana de masini de pe Valea Prahovei ca sa ajunga mai repede la Predeal.)

Apoi, pe 31 decembrie a publicat poza asta dovedind, daca mai era nevoie, ca el nu fenteaza cozile de masini de pe Valea Prahovei, ca Basescu, ci confisca cu totul un obiectiv istoric pe are voiau sa-l vada si alti turisti, doar pentru ca el e premier si pentru el se incalca orice regula.

ponta la sarmizegetusa

Dar hai sa presupunem, prin absurd, ca nu prezenta acolo a premierului ne-a interzis noua vizita, ca Ponta si fiul, dupa ce  s-au plimbat cu ATV-ul exact prin locurile alea, ar fi zis ca si noi, OK, am batut drumul pana aici, dar nu putem vedea cetatea, pentru ca asa e programul. Care e rationamentul acelui program, oameni buni? Pentru ca daca tot platesti niste jandarmi si o firma privata ca sa-ti pazeasca un muzeu, nu ar fi logic sa il lasi sa fie vizitat si astfel sa scoti niste bani din vizitarea lui? Apoi, Sarmizegetusa e o expozitie de pietre in aer liber, ca Stonehenge, de ce ar trebui inchise trei luni pe an? Stonehenge e deschis tot anul.

Inteleg ca din vara lui 2013 s-a pus o taxa de 5 lei de vizitator. Nu stiu exact cati vizitatori ar avea pe zi sau pe luna Sarmizegetusa, dar banuiesc ca mare parte dintre cei care merg la Hunedoara pentru Castelul Corvinilor, ca si noi, s-ar abate si pana aici. Adica peste 350.000 de vizitatori anual. Iar Castelul Corvinilor e, dupa cum admite si primarul Hunedoarei, principala sursa de venit a orasului.

cetatea

Desi e principala sursa de venit a localitatii (unica dupa cum aprecia cu naduf o muzeografa), nu s-au mai bagat bani in el de patru ani, iar lucrarile de restaurare au ramas inghetate in proiect, ca si schelele de pe zidul vestic. Totusi, vizitatorii platesc 20 de lei intrarea, plus 5 lei taxa pentru fotografiat, ca sa vada nici un sfert din castel, multe incaperi fiind incuiate pentru ca sunt neamenajate.

vizitatori vitralii sala burlan fereastra

E pacat de locul ala pentru ca spre deosebire de multe alte cetati istorice de prin tara asta arata inca suficient de atractiv pentru turism. Dar se degradeaza vazand cu ochii. Muzeografa povestea ca numai pentru schimbarea celor cateva becuri care lumineaza camera lui Matei Corvin de la etajul unu e necesar un teanc de hartii. O birocratie care a ucis deja niste fonduri europene care ar fi existat pentru restaurarea cetatii, si ucide in continuare orice proiect pe care angajatii il mai fac pentru imbunatatirea situatiei. Pare ca primaria exploateaza gaina cu oua de aur, dar nu e capabila macar sa-i dea de mancare.

Mi-a placut zona asta in care m-am plimbat la finele anului 2013, dar mi-a lasat un gust amar: Castelul Corvinilor va ajunge probabil o ruina in ritmul asta de exploatare indiferenta, si va fi pazit impotriva turistilor precum pietrele de la Sarmizegetusa, dand ocazia cate unui vremelnic premier sa se pozeze langa ele ca sa arate de ce a fost in stare natia pe care o conduce. Consolarea e ca in locul vestigiilor istorice vin tare din urma astea contemporane. Periferia Hunedoarei e deja o capodopera de arhitectura contemporana. Te si miri de unde atata prosperitate imobiliara intr-un oras de asistati social care traieste de pe urma unui castel construit acum cateva sute de ani de niste unguri.

turnulete


Comenteaza pe Dollo.ro.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

10874 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    Superb articolul (Vineri, 3 ianuarie 2014, 17:45)

    ddanescu [utilizator]

    Am facut si eu acum vreo zece ani aceeasi ruta si din cate citesc situatia de acum e exact la fel ca atunci.

    Taxa de fotografiat este ceea ce ma amuza(?) de fiecare data. Arata ca suntem inca bine infipti in lumea a treia.

    Despre birocratia pentru schimbarea becurilor, o parte poate ca e normala, nu poti sa pui orice fel de aparatura intr-un monument istoric. Dar la noi mai mult ca sigur chestia asta e o justificare pentru o multime de paraziti sa aiba un job sa taie frunze la caini si sa ii impiedice pe altii sa faca treaba.

    Cat despre restul peisajului... nu stiu ce e mai tragic, kitsch-ul din jur sau kilometrii de industrie in paragina in partea imediat opusa castelului.

    Despre politicieni nu mai zic nimic ca nu mai e nimic de zis.

    Trist.
    • +32 (32 voturi)    
      O fi superb..... (Vineri, 3 ianuarie 2014, 18:57)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      ........... da la ce naiba tre sa mai vedem incaodata foto cu Pacaliciul Derbedeu....????? Asta e greu de inteles,,.....
      • +20 (20 voturi)    
        ... (Vineri, 3 ianuarie 2014, 19:30)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        pentru numarul din piept
  • +15 (19 voturi)    
    ce nu stia Dollo ;) (Vineri, 3 ianuarie 2014, 18:06)

    Codruta N [utilizator]

    Chestia din a doua poza nu e "pensiune", nici "casa de vacanta" ci "o ceva" dubioasa, construita de un tip pe nume Napoleon Savescu (nu e banc!) pentru niste smecherii dintr-alea, seria "in Romania e buricul Pamantului" - dati cautare dupa numele lui si o sa vedeti cam cu ce "se mananca" personajul ;)

    Cat despre cetatea de la Hunedoara... pai, aia NU din "taxa de vizitare" aduce venituri (in fond cati au fost? nici cati sa plateasca salariul paznicului pe juma de zi) ci din nunti, botezuri si alte paranghelii care se organizeaza pe acolo - presupun ca pun, cu ocaziile acelea, si o gramada de manele :P
    • -1 (7 voturi)    
      despre (Vineri, 3 ianuarie 2014, 20:39)

      boromir [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Despre Napoleon Savescu nu pot sa spun nimic, dar cand mai multi istorici, arheologi si lingvisti straini printre care dr. Harald Harmann, Maria Ghimbutas, Miceal Ledwith, fost consilier al Papei Ioan Paul al II-lea s.a. vin si spun ca cea mai veche scriere din lume este cea de la Tartaria, ca leaganul civilizatiei europene este spatiul Carpato-Pontic, ca limba română, sau precursoarea sa, vine din locul din care se trage limba latină, şi nu invers, inclin sa-i cred. Cred ca a venit vremea sa fim mandri de stramosii nostri, mandri ca suntem români si sa uitam vorba aia cu "România, tara de rahat".
      • +3 (3 voturi)    
        hm (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 14:54)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui boromir

        1. Ati uitat de Densusianu- de fapt creatorul curentului (controversat de altfel, dar nu stiu daca e sau nu adevarat- sa vedem probe arheologice etc).
        2. Aveti mici probleme cu numele mentionate: Haarmann (nu Harmann), Gimbutas (nu Ghimbutas), Micheal (nu Miceal).
        3. Nu stiu daca prezenta lui Ledwith este oportuna langa Maria Gimbutas. O mare diferenta de stil si personalitate.

        Toate cele bune.
      • +2 (2 voturi)    
        Domnu... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 17:20)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui boromir

        ... stii matale cand se mandreste omu' cu realizarile stramosilor? Cand nu mai este in stare sa realizeze el insusi ceva! Romanul are o vorba despre asta: fala goala, traista usoara! Adica daca nu poti sa iti bagi ceva in traista, macar sa te falesti, ca poate tine de foame. Cat despre tartaria, am gasit un comentariu excelent despre asta aici:http://anatolbasarab.ro/romania-la-cheremul-ignorantilor/#sthash.8OKaeaZm.gbpl
  • +14 (16 voturi)    
    Sarmizegetusa e parasita! (Vineri, 3 ianuarie 2014, 18:15)

    antrax [utilizator]

    Pana una alta pt a vizita fosta cetate dacica ar trebui sa investeasca intr-un drum, ceva pliante/panouri explicative/suveniruri si multe altele. Am facut o vizita in 2011 si din ce tin minte sunt aproximativ 18 km de drum pietruit, neasfaltat, desi mai dai de ceva sate/case/viloace pe parcurs. Ultimii 2-3 km erau mai plini de surprize. Si bineinteles, la fata locului un simulacru de parcare pt vreo 5-6 masini si natura. Nu tu un pliant, un suvenir, o persoana de paza care sa vada ca nu scrie vreun bezmetic "Ion+Maria=LOVE" pe undeva. Exista cateva mici panouri care sa indice ce ar fi interesant de vazut, dar cam atat. Ar fi mers probabil facut un mic pavilion expo cu o macheta, sau ceva proiectii 3D, ceva articole dacice, sa vezi mai mult decat niste fundatii din piatra.

    PS: existau suveniruri cu Sarmizegetusa Regia (magneti, carti postale) la Sarmizegetusa Ulpia Traiana, care e la vreo 40km distanta si pe care o vizitasem in aceeasi zi.
  • +31 (33 voturi)    
    salut (Vineri, 3 ianuarie 2014, 18:33)

    raspopitu [utilizator]

    VICTORAS, heil siktir !
  • +21 (23 voturi)    
    ahtiat dupa imagine mai e ponta asta... (Vineri, 3 ianuarie 2014, 19:30)

    dadan [utilizator]

    dar uitati-va si voi cum se imbraca... e ca un golanas neocomunist... e ca un mini Iliescu in vremurile de glorie.... incercand cu atata disperare sa para normal si mai nou si patriot o tot da in bara... de ce? pentru ca e o imagine care nu i se potriveste, e un smecheras, un mincinos si un arogant care se tot pozeaza in roman de rand si cum am mai zis ... mai nou se da si patriot.... asta ne fura tara impreuna cu Dragnea, Oprisan, Mazare, Antonescu & Co si se astepta ca noi sa dam like-uri....
  • +13 (15 voturi)    
    Decebale, pentru cine ti-ai lua viata ? (Vineri, 3 ianuarie 2014, 19:44)

    solar [utilizator]

    Tanar nu mai sunt, dar iubesc locurile tineretii pe unde am umblat. Si-am umblat pe vremea lui Ceasca din pura placere a tineretii sa-mi cunosc...patria!! Unde sa ma fi dus, vorba ceea, altundeva?! Si-am cunoscut-o si tot asa a ramas. Ba parca mai pustiita de nesimtire, indiferenta si lacomie dupa imbogatire...arheologica. Dupa cate scrieti aici , boieri dumneavoastra.Ma doare sufletul insa, rau de tot, cand imi amintesc alte locuri. Tot istorice,tot binecuvantate de natura si inca si mai mult BINECUVANTATE DE OAMENI. De oameni ca lumea, nu ca noi , niste natarai si niste ciobani imputiti. Scuze ca fac astfel de comparatii, dar cand imi amintesc de Roma si minunile ei arheologice atat de bine puse in valoare, de Germania , de Franta ... Pot sa-mi aduc aminte cat ma tin baierile ca de alti ...bade Cartani nu voi mai avea parte. Sunt multe, multe locuri in tara asta care se degradeaza sub ochii nostri de idioti plangaciosi ca nu avem turism ... de calitate. Locuri sunt si inca multe ,multe, multe... Numai ca oameni nu avem ca sa sfinteasca locurile astea . Asa ca nu va mirati , boieri dv daca printul Charles si altii ca el vin si fac din Vischi ce fac.Nu stim , si e un adevar absolut! NU STIM!! Pentru ca sa stim , avem nevoie de alti oameni. Vor fi vreodata pe locurile astea? Mare , mare intrebare. Si cum zice cineva pe-aici, ba da si niste poze; dumnealor tuciurii impodobesc tara cu capodopere de se vor mira viitoarele generatii si vor intreba: ok, ok , dar manelistii astia sunt bastinasii? nu au fost altii? Iar cei intrebati vor da din umeri suparati foc ... de ce au fost intrebati. Si vor vota un alt PONTA, si vor pune alte bariere si vor lua parul la incrucisarea de drumuri si vor sparge parbrize ca sa fure aparatele de pozat si camerele de luat vederi. paziti de jandarmi. Ca doar ei au drepturi egale cu toata lumea fie ca e coleg de celula cu Nastase, Becali sau Vantu , fie cu cei condamnati la 3 -4 ani inchisoare pentru luare de vieti .
  • +14 (18 voturi)    
    Lingusitorii (Vineri, 3 ianuarie 2014, 20:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ma enerveaza prostia lingusitorilor care nici macar nu i-au spus premierului ca cetatea dacica e inaccesibila romanilor de rind. Daca plagiatorul ar fi stiut asta, probabil nu si-ar mai fi afisat poza pe FB.

    Ponta e inconjurat de mult prea multi golani. Oameni care muncesc putin sau deloc. Oameni care nu se gindesc niciodata serios la datoria lor in slujba comunitatii. Smecheri si pitipoance care nu vad nimic mai departe decit puterea si inaltimea functiei pe care sint platiti degeaba. Sau mai rau, ocupa functia ca sa sifoneze bani.
    • +15 (17 voturi)    
      E normal (Vineri, 3 ianuarie 2014, 22:16)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Un asa stapan ce lachei vrei sa aiba? Sau te asteptai ca Plagiatorul sa colaboreze cu laureati Nobel?
    • +10 (12 voturi)    
      Nu se poate (Vineri, 3 ianuarie 2014, 23:25)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nu apar comentariile ce nu sunt favorabile lui Pontache
      Eu am postat o intrebare obiectiva si am fost blocat pe pagina lui Pontache, nu mai pot posta
      Am pus de pe un alt cont o alta intrebare argumentat despre rosia montana si mi sa blocat si acel cont.
      Pe pagina de FB a lui Pinochio apar doar comentariile favorabile
      • +13 (15 voturi)    
        asa e (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 0:50)

        boromir [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Da, si eu si alti amici am patit-o. Si erau intrebari de bun simt, fara injurii, dar la ce sa te astepti de la un comunist ca asta?
      • +9 (11 voturi)    
        Se poate (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 2:26)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Eu sint prea ... obosit ca sa ma joc cu cenzorii, oricare ar fi scopurile lor. Dar se poate. Li se poate depasi atentia. Chiar si cenzorii comunisti puteau fi pacaliti.

        Daca intr-o buna zi o sa am chef, am sa scriu pe contul lui Ponta cu multa ironie. L-as lauda ditirambic pe plagiator. Laude gretoase, incredibile. Printre laude as strecura cele mai subtile nuante. Vocabularul trebuie ales din domeniul ingineresc, sau medical, sau bisericesc. Sau vocabular de golan neinstruit. Sau taran uslamist. Si asa mai departe.

        Ar trebui sa lansam un atac impreuna si organizat. Pentru mai mult efect.
  • +7 (9 voturi)    
    Corvinii nu au fost unguri (Vineri, 3 ianuarie 2014, 20:06)

    NeluOpris [anonim]

    Frumos articolul d-voastra, pacat de vestigiile istorice care se distrug, dar inainte de a afirma ceva sa va mai documentati, in special la chestiuni legate de trecut.
    Corvini au fost transilvaneni- romanii, Ioan de Hunedoa a fost principe roman al Transilvanieia . Fiul sau Matei Corvin, a fost rege al Ungariei, dar nu a fost ungurr..
    • +8 (10 voturi)    
      hmm... (Vineri, 3 ianuarie 2014, 22:19)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui NeluOpris

      nene NeluOpris!!
      Ioan de Hunedoara n-a fost nici roman ,nici ungur... Da, tatal sau VOICU Dracula , mare latifundiar din partile romanesti ale HUNEDOAREI s-a casatorit cu o unguroaica get beget. Nu te mira, pt ca asa a fost!! O mosie ca si a lui nu putea fi pierduta oricum. Asa ca el a ales aceasta cale ca multi alti boieri romani din Ardeal. Iar asta e o alta poveste.(vezi CARTEA DE AUR de V. Pacateanu) Fireste ca Ioan de Hunedoara nu si-a uitat pe romanii sai, de aceea nici nu a fost inscaunat niciodata ca rege al Ungariei, desi merita. I s-a recunoscut functia de cancelar al Ungariei si a fost Voievod al Transilvaniei, voievodat autonom fata de regatul Maghiar. Dieta de la Bratislava( POJONY pe ungureste) a acordat coroana abia fiului sau Matei Corvin , si el cu mama unguroaica.( La Cluj Napoca poti vizita si casa in care s-a nascut si a crescut- azi sediul Conservatorului si institutului de Arte Plastice )Tarile Romane au fost vasale Ungariei sub cancelariatul marelui comandant de osti Ioan de Hunedoara, si ele au trimis sub steagul lui mii de osteni moldoveni si valahi ca sa lupte impotriva turcilor navalitori in Balcani. Vlad Tepes a fost var primar cu Matei Corvin.
  • +11 (13 voturi)    
    Traiasca Ponta! (Vineri, 3 ianuarie 2014, 22:48)

    BobMuller [utilizator]

    Sa ne traiasca prim-tovarasul Ponta, ca el este cel mai egal dintre egali, omul pentru care se incalca orice legi si reguli. Sper sa prind multi ani sub tirania lui Ponta, as renunta la orice pentru ca prim-tovarasul Ponta sa indeplineasca planul cincinal in 4 ani!
  • +9 (9 voturi)    
    ORDIN nr. 4.205 din 15 iulie 2013 !!! (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 12:20)

    Plagarus [utilizator]

    " Combinezonul " copylotului are numarul Ordinului 4.205 privind unele măsuri de organizare şi funcţionare a Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare
    EMITENT: MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE
    PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 19 iulie 2013 .Articol cu dedicatie pt. " doctorul " pe stil nou, Victor Viorel a l'u Adelu-conducator de doctorat : va fi un model de urmat pt. unii doctoranzi care vor sa parvina usor si repede, intrand in politica !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Sarmisegetusa - obiectiv de interes national (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 16:11)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    As dori ca politicienii, oricare ar fi ei, sa faca mai mult decat a se poza la Sarmisegetuza. As dori ca intregul sit sa fie explorat arheologic, sistematic, pentru a scoate la iveala comorile, vestigiile dacilor. Este parte a istoriei natiunii, ar trebui sa fie obiectiv prioritar, nu sa asteptam ca retele de contrabandisti de obiecte de patrimoniu sa profite la nesfarsit de pasivitatea autoritatilor. Din pacate seria de ministri de origine maghiara de la Min. Culturii nu cred ca a avut vreun interes in acest sens si, ca parere personala, cred ca paza sitului este superficiala...Haideti sa ne mobilizam si pentru Sarmisegetuza, nu doar pentru cauze legate de mediu, pana nu e prea tarziu...
    • +3 (3 voturi)    
      pai numai unul a fost maghiar (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 19:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Hunor - pus acolo de Boc >:
      Inaintea lui au fost Paleologu, Iorgulescu, Mona Musca, Rrrrhhhazvan Theodorrrhhescu (Mare Om de Cultura, care n-a avut alta treaba decat sa puna bazele distrugerii Rosiei Montane) etc...
      Dupa Hunor (guvernarea PSD) au fost: Mircea Diaconu, Barbu si acum... Gigel...

      Mari Oameni... Mari Rrrrrrhhhomani... dupa cum se vede!! :P