Mandria de a fi Victor Ponta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 29 noiembrie 2012, 14:53 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Ca si cum tinea sa certifice ca, intr-adevar, e mare amator de gogonele, premierul Victor Ponta a mintit chiar a doua zi dupa ce presedintele Traian Basescu l-a facut mitoman. Cronica ultimelor baliverne o gasiti sintetizata in articolul Ministerul Justitiei il contrazice pe premierul Victor Ponta. Care e povestea reala a proiectului de lege care putea limita lupta anticoruptie. Nu e nici o placere sa constati ca premierul tarii tale scoate panglici pe gura pe teme gravissime. Dimpotriva, te incearca un sentiment de jena profunda cand te nimeresti, la o receptie oficiala, in aceeasi incapere cu panglicarul.

La receptie participa o multime de ambasadori si diplomati straini. Te intrebi, desigur, ce-si spun acesti oameni cand aud ca insusi seful statului crede despre premierul tarii sale ca e mitoman, mincionos, santajabil si cinic. Poti spune ca nu-i chiar asa, ca presedintele le mai umfla in campanie, ca asa vorbeste el, cu delicatetea capitanului de vas? Premierul, cum spuneam, tocmai a tras o minciuna pe o tema sensibila. In plus, toata planeta stie deja ca a plagiat, deci evident ca are o vulnerabilitate majora.

Ma intrebam, ieri seara, ce gandesc toti acesti diplomati straini cand vad cum elita unei tari, peste 1600 de profesori universitari, nume prestigioase din societatea civila sau oameni simpli semneaza, intr-o singura zi, o scrisoare deschisa adresata ministrului educatiei prin care i se cere sa retraga titlul de doctor in drept premierului Victor Ponta? Iar ministrul spune ca nu se poate (las la o parte ca insusi ministrul educatiei este acuzat de plagiat).

Cum poti scoate capul in lume cu o reputatia facuta ferfenita? Nu doar ca premierul Victor Ponta scoate capul fara sa-i apara mici pete rosii pe obraz, dar flutura, mereu multumit de sine, coada pe sus. Afiseaza o mandrie suspecta, manifesta o vivacitate si o buna dispozitie nefiresti pentru un fost procuror de care s-au lipit ca timbrul de scrisoare doua etichete deloc simpatice: plagiator si mincinos.

Dar daca poporul alege hotomani de titluri si vanzatori de gogosi aflati in fruntea celui mai cinstit guvern, diplomatii straini nu prea au ce face. Spun in gand ce au de spus despre tara noastra si strang mana barbateste panglicarului umflat in pene aflat la carma ei. USL are sanse bune sa castige la scor detasat ARD la alegerile din 9 decembrie, de unde aroganta lui Victor Ponta, atitudinea sfidatoare, fudulia de pisoi pe acoperis asezonata cu glumite si ironii. Greu de inteles, totusi, de unde atata siguranta ca va ramane premier.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



12120 vizualizari

  • +71 (79 voturi)    
    Catastrofalul VV Ponta (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:06)

    admus [utilizator]

    reprezinta culmea tupeului si a nesimtirii dusa la extrem. Lipsa de caracter dovedita prin tot ceea ce face si minte, nu stiu pe ce om de buna credinta ar putea sa-l inspire incit sa-l si voteze, sau sa-l vada ca pe unul din salvatorii neamului?!
    Va ramine in istorie, ca cel mai pervers si mincinos prim-ministru din istoria Romaniei.
    • +42 (50 voturi)    
      te mira??? (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:30)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui admus

      sper ca nu te asteptai la altceva de la PSD.
      • -1 (5 voturi)    
        te mira??? (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:04)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Sper ca nu te asteptai la altceva de la majoritatea poporului roman.
    • +18 (22 voturi)    
      Nu (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:56)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui admus

      Nu aveti dreptate. D-l Antonescu KKrau il intrece detasat.
      Haideti sa facem o dezbatere pe net despre care este mai incapabil .
      • +15 (19 voturi)    
        Amandoi (Vineri, 30 noiembrie 2012, 6:38)

        kofa [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

        va spun cu mana pe inima,amandoi Xerox Ponta si Cacarau Antonescu sunt de-o fudulie si omitomamie iesite din comun.
      • +4 (8 voturi)    
        fara? nic! (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:46)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

        fara Miorlau nu poate exista Cacarau. Din ce se zice pe culoarele PSD (dar si in public, alde Dancu) invers e nu numai posibil ba chiar de dorit
    • -4 (10 voturi)    
      ca sa nu ramai nestiutor... (Vineri, 30 noiembrie 2012, 7:32)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui admus

      26/11/2012 la 19:51
      @Guardian Aveti idee cu ce se ocupa acum fostul ministru german Karl-Theodor zu Guttenberg? Acela care si-a dat demisia fiind acuzat de plagiat? Plagiat dovedit, evident. Este angajat al Comisiei Europene ( da, ati citit bine). Se ocupa cu promovarea libertatii de exprimare si a securitatii pe net.
      Stiti cum a scapat de procesul intentat in urma plagiatului? Cu o donatie de 20 de mii de euro. Stiti ce a spus Angela Merkel marea politiciana a Europei la aceasta istorie a plagiatului? A spus ca pe ea o intereseaza rezultatele lui zu Guttenberg ca ministru si nu ce a facut in teza de doctorat. Daca era dupa ea si acum asta era ministru; noroc ca in Germania universitarii au reactionat cum trebuie sa reactioneze niste oameni corecti si care stiu ce inseamna un doctorat adevarat, demisia ministrului fiind o consecinta a acestei reactii masive si nu a corectitudinii politicienilor germani in frunte cu Frau Merkel.
      Iar acum Comisia Europeana nu s-a jenat sa-l angajeze pe acest individ, unul din comisarii europeni Neelie Kroes, declarand ca are totala incredere in el. Daca stiti germana, franceza, engleza gasiti multe articole pe acest subiect in presa europeana, ca sa va convingeti ca ceea ce am afirmat nu sunt inventii.
      • +2 (4 voturi)    
        Las-o mai moale (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:02)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

        Ca nu e deloc asa cum spui matale.
        Faptul ca un individ este dovedit ca a plagiat nu inseamna ca acel individ e un cretin sau ca a omorat pe cineva. Repercusiunile sunt de natura politico-sociala, omul nu mai este ministru nici macar nu mai ocupa un post de varf, este doar un fel de consilier in legatura cu anumite segmente in domeniul internetului si al libertatii de exprimare.
        Omul si-a incasat pedeapsa, dar asta nu inseamna ca dintr-o data trebuie inchis in vreun lagar de concentrare sau trimis in Siberia.
        Nu le mai umflati pt ca nu tine. In lumea civilizata, platesti pt o infractiune. Esti condamnat pe viata (sau chiar la moarte) in anumite cazuri dar, totodata, pedepsele pt plagiat au limitele lor, ceea ce inseamna ca totul are o masura. Pe Guttenberg n-o sa-l mai vezi niciodata ocupand o functie publica importanta, ca sa nu mai spun ca functia de premier ii este interzisa pt tot restul vietii.
        Dar Ponta n-are habar de asa ceva. Ponta e crescut de Iliescu si de nastase. Adica de un criminal si de un infractor de drept comun.
        Ce asteptari ai de la el?
        ca sa nu mai spun ca este aparat de turnatorul Voiculescu, de chiulangiul Cacarau si de plagiatoarea Andronescu. (Bineinteles ca nu e cazul sa mai spun si de Dragnea, de Mazare, de Oprisan, de Voicu si de restul gloatei)
        Asa ca, lasa gargara ieftina, ca nu mai tine ca pe vremea lui Ilici si Bombo!
    • +12 (12 voturi)    
      alegeri (Vineri, 30 noiembrie 2012, 8:40)

      mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui admus

      Suntem un popor crestin.Asa cum primii crestini au fost pusi sa aleaga intre Barabas si Isus, intre un hot si un sfant si noi , in baza celebrului vot uninominal, il vom alege - " cu larga majoritate de voturi " - pe Ponta.
  • +53 (61 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:09)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    stiti la fel de bine ca multa lume ca, prostul pana nu/i fudul, parca nu e prost destul!
    Adaugati peste asta si faptul ca este oltean.
    Inmultiti cu 7.4 milioane raspunsuri pozitive la Referenulul pentru demitere (partea a II-a).
    Apoi ridicati totul la puterea a 570 viitori parlamentari, si poate as aveti ajunge sa intelegeti ce inseamna... tontu!
    (Cacarau, nu exista in articolul asta, se dospeste?!)
    • +34 (42 voturi)    
      date referendum (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:40)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      nu stiu de ce o dai cu 7,4 mil...bag mana in foc ca mai mult de 5 mil nu au votat pt demitere. stiu cazuri in jud olt cand presedintii de sectii au fost amenintati cu desfacerea contractului de munca daca nu lasa sa bage "nule"in urna de vot ..mai ales dupa ora 9 seara.

      p.s nu toti oltenii sunt = cu Ponta sau fuduli.
      • +19 (25 voturi)    
        7.4 milioane (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:03)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

        era o ironie la adresa celor care defileaza zilnic ci aceasta cifra.
        Da/mi voie sa iti spun ca marea majoritate a oltenilor asa este; multa fudulie goala.
        Sunt insa si olteni care nu "indeplinesc" aceasta caracteristica", si sunt varfuri.
        Ca un banc; stii ca oltenia a fost sub imperiul austro-ungar? Doar 20 de ani i/au "suportat".
    • +27 (33 voturi)    
      oltean? .....nici vorba (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:45)

      123_jul [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      V. Ponta nu este oltean, faptul ca va candida pt un loc in Parlament in Gorj, nu inseamna ca-i oltean.......e unul din Mitici..Bucuresti(.http://ro.wikipedia.org/wiki/Victor_Ponta).
    • -23 (31 voturi)    
      esti un idiot (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:29)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      "Adaugati peste asta si faptul ca este oltean."
      culmea este din 28, te-au votat pozitivi alti 26 de idioti, bine, Federatia Romana de Plusaci Activi isi are sediul pe acest forum.
      • +16 (22 voturi)    
        Aha, te simti cu musca pe caciula! (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:30)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

        Hai, lasa, nu e rau sa fii... fudul!
        Macar asa din fudulie, tragi o betie cu... praz!
        Apropo, sunt sigur ca te/ai uitat in oglinda cand ai scris "esti un idiot"!
        Prea adanc pentru tine?!
        Pricepi mai usor cu desene?!
        • -4 (14 voturi)    
          repet, esti un idiot (Joi, 29 noiembrie 2012, 19:55)

          nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          ma simt, da, si eu sunt oltean. Si Mihai Viteazul a fost oltean, Brancusi a fost oltean, care e problema? Trebuie sa ma rusinez sau ce?
          Cat despre priceput, nu ma cunosti, ar tb sa te abtii.
          • +8 (16 voturi)    
            Bine! (Joi, 29 noiembrie 2012, 23:37)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nu-conteaza

            Vad ca te uiti in oglinda des!
  • +37 (43 voturi)    
    Fiecare se mandreste cu ce are! (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:10)

    Con_stan_tin [utilizator]

    As fi ridicol ca eu, care sunt un hot si-un mincinos, sa ma mandresc cu munca si cu adevarul.
  • +32 (38 voturi)    
    Mint deci exist (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:13)

    dali1979 [utilizator]

    Se pare ca romanului nu-i pasa daca azi zice ceva si maine spune alceva.
    Le doresc alegatorilor USl sa aiba parte de el.
    • -19 (25 voturi)    
      Cand am votat adevarul (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:04)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui dali1979

      am avut parte de minciuni. Acum votez si minciuna sa vad, nu cumva am parte de adevar?
      • +10 (14 voturi)    
        voteaza-l (Joi, 29 noiembrie 2012, 20:49)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        voteaza-l si intr-adevar vei avea parte de adevar.....adevarul cui ?....
      • +7 (7 voturi)    
        Nu vei avea parte de adevar, (Vineri, 30 noiembrie 2012, 11:20)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        dar macar vei avea parte de ceea ce ai votat :)
  • +38 (44 voturi)    
    NU ÎL MAI SUPORT... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:15)

    gabbi [utilizator]

    cer AJUTORUL NAŢIUNII ROMÂNE să mă scape pe 9 dec. de poanta asta de premier.
  • +27 (31 voturi)    
    "Plai cu boi" :-)))) (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:16)

    ZaR [utilizator]

    vai de cei (putini) care mai spera inca intr-o tara civilizata, democratica si prospera....Romania a ajuns de mult tara fraierilor (cei multi) care merg la vot si a smecherilor care ajung - pe votul celor multi si...- la putere!!!
  • +27 (31 voturi)    
    fereasca Dumnezeu, Romania! (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:21)

    silviu80 [utilizator]

    cine va vota usl, va duce povara, dupa alegeri! fereasca Dumnezeu, Romania!
    • +28 (32 voturi)    
      Da dar nu există 2 Românii... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:28)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui silviu80

      Ce ne facem?
      Trebuie să facem ceva. ACUM. Nu îl mai putem suporta alţi 4 ani.
    • -7 (9 voturi)    
      Completare (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:12)

      NTC [utilizator] i-a raspuns lui silviu80

      Corect dar nici ARD sau PPDD nu pot vota, sa fiu sincer nu crea mai am incredere in nimeni. Pacat
  • -21 (31 voturi)    
    Avem ce meritam..... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:22)

    cristian_n [utilizator]

    Pt ca micii si trompetele determina votul nostru.
    Avem un presedinte care a furat o casa si si-a facut fiica semianalfabeta europarlamentar.
    Avem un premier care a furat o teza de doctorat.
    Ne-am omorat toti oamenii mari de stat(nu ma refer la ceasca)..
    Ce ar mai fi de zis?
    • +7 (19 voturi)    
      Ei nici chiar aşa... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:30)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Am şi demostrat că putem gândi şi acţiona corect, chiar dacă întârziat ( decembrie 89).
      • +18 (20 voturi)    
        Stai linistit ca am trait "pe viu"... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:46)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

        Acele vremuri de asa zisa revolutie.
        Nici unul dintre studentii "revolutionari"din anul meu(exceptie unul singur) nu a cerut drepturi speciale..
        Motivul il port si acum cu mandrie in suflet...nu am iesit in strada pt bani si nu puteam da mana cu esalonul 2(ilici,base,roman,etc...) pt o diploma..
        Stii cand au aparut revolutionarii cu diploma?
        Dupa ce l-au impuscat pe ceasca,era o liniste mormantala,nu se mai tragea si binenteles...apar hienele...
        • +20 (22 voturi)    
          Nu ai fost totuşi singurul... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:56)

          gabbi [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          Am fost mai mulţi...
          Suntem sper încă chiar foarte mulţi naivi...
          NU NE POT SCHIMBA
          • +11 (13 voturi)    
            Ai pus punctul ... (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:06)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

            Pe "i".
            Adica deviza revolutionarilor din 1989...
            "Putini am fost,multi am ramas"...
    • +23 (31 voturi)    
      Ai dreptate cu doua exceptii (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:36)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      1. Nu a furat casa.
      2. Pe fiica sa tot alegatorii au facut-o europarlamentar, nu Basescu, tot asa cum i-au facut pe Becali, Severin si altii.
      • -6 (16 voturi)    
        da, am inteles... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:51)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        base si ai lui sunt exceptiile, doar ca exceptiile astea ne conduc de 8 ani.
      • +3 (9 voturi)    
        Citeste argumentatia... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:51)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Onoratului complet de judecata si a procurorului moralisto-morarescian...
        Te rog citeste,apoi vorbim..
        Iar in legatura cu bamboo...daca alegatorii au decis(la indicatia marelui....)...avem ce meritam...assa cum am zis..
        • 0 (4 voturi)    
          Nu am vazut argumente, doar afirmatii!! (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:29)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          Dar am spus ca ai drepate, tocmai pentru ca majoritatea se lasa manipulata asa de usor si pleaca urechea la vorbe goale, in loc sa vada si daca exista si dovezi.
    • +2 (2 voturi)    
      numai? (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:50)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      ti-au trecut prin fata Daciana Sarbu, Ramona Manescu, Adina Valean? PS. daca semianalfabestismul se bazeaza pe "succesuri" cauta in edi.1978 (retine anul) a Dictionarului de neologisme. Vei avea o surpriza, iar numarul de semianalfabeti se va mari considerabil cu o liota de ziaristi.
  • +21 (23 voturi)    
    VESTUL ar trebui sa ne biciuiasca ca sa intelegem (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:32)

    marianos [utilizator]

    singura solutie : " pedepsele " ce ni le pot aplica occidentalii ptr a pricepe tot romanul
    lucrurile sunt grave si numai asa se pot convinge cei 50% de potentiali alegator ca actuala majoritate este otrava lenta pentru noi ca neam si viitorul nostru
  • +13 (15 voturi)    
    D-le Tapalaga, titlul e banc sau gluma ?? (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:34)

    mnicku [utilizator]

    ..orisicum la asa ceva .... nu ma gindisem
    • +19 (21 voturi)    
      Care parte n-o înțelegi? (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:52)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      E „mândria” păduchelui ajuns în frunte... :))
      • +19 (21 voturi)    
        Titlul e bestial prin esenta lui (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:21)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui marchi

        As mai completa cu : plagiat dupa pontache
        " sint mandru ca sint mincinos " ..
        ce-i drept e o catastrofa incredibila acest individ , totusi si paduchele are o mandrie , Nu ?

        De-a lungul timpului PSD-istii si-au desemnat niste lideri cu caractere " profunde" gen : ilici , sarac da1 cinstit, micki spaga , bombonel 4 case , prostanacul ; dar pontache e lider detasat cu carlanul , plagiatorul, mincinosul , micul muc .... las loc de completari ......................................................................................................................................................................................
  • +27 (29 voturi)    
    Inconstienta imbecilului infantil (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:42)

    ovidiu35 [utilizator]

    1. secretul rasului machiavelic si pontanac a ramas in avionul de Bruxelles , unde Viorel si-a luat mogulul
    2. acolo SRI nu i-a putut intercepta si Viorel i-a dat lui Ghitta , printr-o firma paravan, contractul de numarat voturi la AEP
    3.softul acela e astfel conceput astfel incat , daca rezultatele sunt 50%, sa incrementeze automat pana la 50,05% si, la Targu Jiu, sa anuleze din voturile lui Diaconescu
    4. Nu inteleg de ce Politia si Parchetul nu incep urmarirea penala pentru numaroasele plangeri penale catre viorel.plagiatul este infractiune.
    5.Odata inceputa urmarirea penala, Basescu are toate motivele sa nu il mai puna remier
    6. Trebuie dizolvat parlamentul dupa algeri prin doua demiteri de Prim minstru.Presedintele sa o propuna pe Monica MAcovei.sau pe Daniel Morar!
    7. Fara imunitate ,Curtea SUprema va putea judeca linistita si Felix va pleca acolo ude e locul, langa amicii Bombonel si Vantu

    Cu Felix la Rahova si fara antene, alegerile din martie vor fi mult mai corecte...
    cine rade la urma rade mai bine?Daniel Morar stie de ce...
    • 0 (0 voturi)    
      Cel mai comunist comentariu... (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:53)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Stii ce se intelege din comentariul tau?

      Ai acolo niste acuze foarte grave, dar total neacoperite - si spune asta pentru ca la gravitatea lor, daca ar exista macar 10% dovezi in acel sens s-ar face sigur ceva. Incepem deci sa acuzam aiurea, ne dam savanti si inventam teorii conspirative. Ca sa-ti raspund la pct.4 - Politia si Parchetul nu incep nicio urmarire in sensul ala pentru ca nu exista nicio teorie concreta in sensul respectiv, cu atat mai putin dovezi sau orice element incriminator.

      Apoi ne arati visul tau umed - care din pacate seamana izbitor cu un regim dictatorial. Ai decretat tu cine e rau, cine e bun, cine trebuie pus unde si cine legat. Nu de ce... ci pentru ca asa vrei tu, asa ti se pare tie corect.

      Asta e democratia pe care v-o preda la partid? Asta e iubirea si grija pe care le-o poarta romanilor mai-marii vostri?
  • +24 (26 voturi)    
    Cum vad eu lucrurile (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:43)

    Rasmus [utilizator]

    Ponta si Crin sunt niste neica nimeni, indoctrinati, formati si pregatiti in culisele de la Antena 3 ca simple unelte pentru scopurile lui Dan Voiculescu si junta din jurul lui.
    Ei nu pot fi altfel, nu pot iesi din matricea unde au fost pusi de un Gadea sau Ciutacu.
    Ei nu pot ies din cuvantul lui Felix care isi atinge scopurile, unul cate unul pentru ca li s-ar lua studiorile de televiziune unde ei sunt iluzionati ca sunt cei mai si cei mai.
    Prin Ministrul Agriculturii pastoreste afacerile din domeniu, prin Mona Pivniceru se pune la adapost prin schimbarea codului de procedura penala, prin mai-stiu-eu-cine isi rezolva problemele cu CNA-ul si dsputa cu RCS/RDS.
    Respect pentru machiavelismul lui Voiculescu si mila pentru acest popor retard.
    • 0 (0 voturi)    
      Numai un retardat (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:55)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Putea acuza o natiune ca e retardata pt ca nu gandeste si nu apreciaza ca el... (cu atat mai mult cu cat aprecierile proprii sunt "implantate" conform intereselor altora)...
  • +17 (19 voturi)    
    mda, mandria ! (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:48)

    nash pandelica [utilizator]

    io zic asa: scarba noastra si mandriea, prim menistru/romania !

    dupa anul nou, va incepe al doilea mare exod al romanilor...

    in '85, cand am taiat'o prin porumbiste, am avut o mare strangere de inima.
    acum, niciun regret.
    cel putin, acum stiu unde plec.

    sa vedem cine va stinge lumina...
    • +12 (14 voturi)    
      cum cine ? (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:54)

      penibil [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

      Alianta Ultimul Stinge Lumina =)
      • +12 (14 voturi)    
        Sigur chiar asta vor... (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:16)

        gabbi [utilizator] i-a raspuns lui penibil

        Întrebarea este merită să le facem pe plac.
  • +15 (19 voturi)    
    din pacate... (Joi, 29 noiembrie 2012, 15:50)

    gabrieel [utilizator]

    Astfel de oameni vor cei mai multi din cei care merg la vot.
    Din pacate aceasta este si aceasta va fi noua normalitate.
    Eu nu mai voi obisnui niciodata cu ea, dar contez prea putin pe 9 Decembrie.
    Doamne fereste ca ARD ar fi mult mai bravi. Se vede blatul lor nesimtit si atat de interesat, dar alegem dintre doua rele in functie de cum gandim fiecare.
    Gabriel
  • +13 (17 voturi)    
    sper ca CIA si alte agentii de acest gen (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:05)

    was [utilizator]

    Desi viitorul pare sumbru, sper ca in tot acest timp cei puternici (SUA, cativa tari din UE) lucreaza, nu lasa ca acest lupi (apropo lupul este un animal nemaipomenit, dar ataca in haita, au o ierarhie bine stabilita) sa acapareze puterea si poate vor putea oprii acest cancer care se extinde tot mai mult. Sper in "ajutorul" de afara, ca altfel suntem terminati.
    • +17 (17 voturi)    
      Oare nu ar trebui.... (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:17)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui was

      să ne mai ajutăm şi singuri?!
      • +5 (7 voturi)    
        slabe sanse (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:28)

        was [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

        Chiar daca toti cei care vad ce se intampla si care este miza (voit nu spun cei pro-Basescu, anti-USL) jur ca o sa-se prezinte la vot in 9 Decembrie, tot o sa fim in minoritate, pentru ca "prostii" sunt mai multi, asta este un fapt.
        Pe de alta parte Varanu' are o varsta inaintata, asa ca nu m-ar surprinde daca ar avea o moarte subita, un infarct miocardic, o hemoragie cerebrala masiva, numiti voi.
        Speranta moare ultima, sa speram, eu fac si juramant (daca nu voi fi in coma sau mort, doamne fereste)
    • +1 (1 vot)    
      tocmai aceia ne sapa groapa (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:54)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui was

      toate revolutiile portocalii din 2004 au fost inabusite, au fost lasate sa moara. Acum se desavarseste procesul si in Romania. De ce, nu stiu. Dar e clar ca asta s-a hotarat de mai marii despre care ziceai.
      S-ar putea sa aiba legatura cu Summit-ul NATO de la Bucuresti, cand Ucraina si Georgia au fost invitate sa intre in organizatie. Atunci a iesit Putin imbufnat ca un copil rasfatat si a zis niet, dupa care a si actionat in forta, iar SUA si NATO au dat inapoi, pt. ca aveau alte belele mari pe cap. CIA doar asigura implementarea politicii SUA, nu face ea insasi politica. Si care este politica SUA fata de Romania? Marele Gordon in persoana in februarie a.c. le-a dat OK-ul usl-asilor pentru inlocuirea lui Base si terminarea revolutiei portocalii, in intalnirea pe care a avut-o cu tonta la Washington. Numai ca astia au facut-o prea lata, prea batator la ochi, printr-o lovitura de stat. Asa ca Gordon a venit fulger la Bucuresti si le-a zis pucistilor sa o lase pana dupa alegerile din decembrie, ca sa para totul in limitele democratiei. JAVRE! Iar suntem sacrificati!!
      Ma rog in fiecare zi sa le dea Dumnezeu ce merita - dar cu varf si indesat.
      • 0 (0 voturi)    
        tot ce-i posibil (Vineri, 30 noiembrie 2012, 19:27)

        was [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Interesant scenariu, merita putina analiza. Pe de alta parte cred ca Romania nu poate face orice sta in cap, numai ce este permis de catre cei puternici, care pot sa para prieteni sau dusmani, dar pana la urma tot acelasi lucru vor: sa le iasa si lor cat mai mult. Problema este in care directie mergem, unul scoate si pielea de pe om, celalalt se satura cand te-a dezbracat in pielea goala.
  • +11 (15 voturi)    
    rusine PINOCHIO (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:32)

    priky [utilizator]

    ma gandesc, cu ce tupeu merge acasa plagiatorul,mincinosul,fudulul,etc... V.Pinochio si le vorbeste copiilor lui despre cum trebuie sa se poarte in societate si printre oameni. Sa nu mintiti, sa nu furati, sa respectati autoritatile statului. Imi este rusine cu un astfel de prim-ministru si nu ma simt reprezentat de un asemenea om. Chiar el nu se uita in ochii familiei cand merge acasa?RUSINE PINOCHIO
  • +13 (15 voturi)    
    trist (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:50)

    ichadade [utilizator]

    este de-a dreptul dezolant cum o parte din fratii mei dragi de acasa nu reusesc sa smulga valul de ura plantat de propaganda populista voiculesciana si vor vota reintoarcerea tarii mele dragi in era 2000-2004. Si mai trist e ca de data aceasta nu vom avea un simplu prim ministru corupt precum Nastase ci o catastrofa de om frustrat fara nici un dram de onestitate si demnitate.
    Tin minte din copilarie un personaj asemanator cu Victor Ponta, un anume vecin de bloc. El le cunostea pe toate si oferea mereu indicatii de pe banca blocului tuturor vecinilor. Organiza sedinte in care puneau tara la cale in timp ce parintii mei mergeau la munca de dimineata pana seara. Il vedeam plantat acolo pe banca mancand seminte si fumand excesiv cand veneam de la scoala sau mergeam la joaca cu ceilalalti copii. Omul respectiv emana o aroganta nonsalanta si un dispret pentru oamenii care nu ii impartaseau opiniile. Era un pensionar cu o pensie de colonel in al doilea razboi mondial desi era mai tanar cu 20 de ani decat bunicul meu care a fost ranit pe front si deci teoretic ar fi indeplinit slujba respectiva la varsta de 8 ani. Pentru mine, genul acela de persoana va intruchipa mereu PSD-ul, invelis imbietor cu un miez in putrefactie.
    • +12 (14 voturi)    
      Diaspora sa voteze (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:40)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui ichadade

      Ar trebui ca si cei din strainatate sa mearga la vot. Colegii diaspora sint putine dar nr de voturi conteaza cumva la redistribuire. Din pacate faptul ca nu putem vota prin corespondenta sau in avans este o mare mare problema.
      • +10 (12 voturi)    
        de ce tot diaspora? (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:01)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

        nici macar nu s-au afisat adresele sectiilor de votare, e clar ca vor sa ne puna pumnul in gura de data aceasta. si la ce bun sa ii salvam din nou pe cei din tara cand este evidenta decizia lor??? mi s-a acrit. vor avea conducatorii pe care ii voi alege
        • +6 (8 voturi)    
          erata (Joi, 29 noiembrie 2012, 21:57)

          amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          scuze pentru greseala. voiam sa spun "vor avea conducatorii pe care ii vor alege".

          cat despre Ponta si ai lui... sunt una dintre cei care a semnat apelul pentru a i se retrage titlul de doctor. dar la ce bun? am vazut reactia ministrului.

          ieri am sunat in tara si rudele m-au indemnat sa afisez steagul romanesc (am un steag aici), sa-l fotografiez si sa-l trimit la antena 3, ca nu stiu ce campanie fac ei de Ziua Nationala. credeti-ma asta mi-a pus capac! am marait ceva despre felix si am inchis telefonul. atata mizerie si manipulare mi-a ajuns. am decis sa scurtez timpul petrecut informandu-ma despre Romania si sa-mi vad de viata mea de aici.
  • +6 (8 voturi)    
    samanta (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:19)

    cotora [utilizator]

    nu stiu daca este chiar mandria personala ?, eu mai degraba inclin spre samanta lui, educatia lui, cei 7 ani de acasa, mediul in care traiesti, mediul in care te-ai format ca politician, mediul in care ai lucrat
    • -1 (5 voturi)    
      familia (Joi, 29 noiembrie 2012, 22:50)

      arha [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      In familia lui Ponta sunt oameni cumsecade si de bun simt. Uneori, insa, aschia sare departe de trunchi
  • -9 (11 voturi)    
    Jos Basescu (Joi, 29 noiembrie 2012, 22:28)

    andre134 [utilizator]

    Nici Basescu, cat o fi de negru la inima, nu si-a inchipuit ca va putea sa faca atat de mult rau Romaniei si romanilor. Probabil acum sta si se minuneaza. Cred ca pana si el, in clipele de luciditate, rare, isi spune: "Am sfeclit-o rau!"
    • +7 (7 voturi)    
      rau ? (Vineri, 30 noiembrie 2012, 4:57)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui andre134

      ce rau a facut romaniei ?, argumente
    • +7 (7 voturi)    
      ti-a taiat ajutoarele? (Vineri, 30 noiembrie 2012, 12:10)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui andre134

      e greu la munca?
      • -1 (5 voturi)    
        Rau (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:50)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

        Prin faptul ca a promovat niste non-valor in pozitii cheie atat in administratie cat si in relatiile internationale. Rau prin faptul ca a permis unor parveniti sa "cãpuseze" banul public, pana la a face din asta o traditie (foarte corect si consecvent continuata de USL). Rau prin faptul ca a promis multe si a facut putine. Rau prin faptul ca a fost emblema unui partid politic cu potential, cu oameni competenti, de perspectiva - pe care l-a decredibilzat pana la dizolvare. Acum se chinuie in fel si chip sa se rebranduiasca, iar si iar, poate poate mai strang si ei voturi cat ppdd. Rau ca a fost mai sensibil la nevoile financiare ale tentaculelor proprii (Videanu, Blaga, Udrea-Cocos, etc) decat la nevoile poporului care l-a ales. Rau ca a luat decizii pe care el le (asa spunea, cel putin) le considera corecte, in profund dezacord cu regulile de conduita sau legislatia (vezi toate asumarile - o chichita legala care i-a permis sa schimbe jocul dupa cum avea chef; vezi parveniti ca roberta anastase care nu stie sa numere, dar a fost utila cand s-a vrut schimbarea unui vot democratic in directia dorita) . A facut mult rau, n-a fost nici pe departe imaculatul pe care il promovati voi in campania continua. Din pacate tot raul asta se va intoarce prea putin impotriva lui, ca o bionecuvantare - va fi doar... uitat. Asta e pacat, si asta regret: ca nu va plati cu adevarat pt tot ce a facut.!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Mda... (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:06)

          CristianAlbu [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          Un exemplu de nonvalori,un exemplu de parveniti, un exemplu de nevoi ale celor enumerati de dumneavostra... ca altfel aceasta postare ramane doar un mesaj tipic Antena 3....multe vorbe si nici macar o dovada.
          Cand aveti de gand sa enumerti si multele rele facute de USL in ultimele 8 luni? Sau vi se par imaculati?
        • 0 (0 voturi)    
          Gresesti. Tu spui: (Vineri, 30 noiembrie 2012, 21:55)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          "Rau prin faptul ca a fost emblema unui partid politic cu potential, cu oameni competenti, de perspectiva - pe care l-a decredibilzat pana la dizolvare." Tu spui ca a facut rau ca a sacrificat partidul pentru interesul romanilor. Sa inteleg ca apreciezi faptul ca Iliescu a sacrificat Romania in interesul partidului? Sau poate pe Constantinescu care nu a stiut ce sa faca?
          Vad ca esti obsedat de R. Anastase "care nu stie sa numere". Desigur stii de ce nu a fost condamnata pentru treaba asta? Poti sa-mi spui si mie?
  • -3 (7 voturi)    
    Chiar toate articolele lui Tapalaga sunt la fel??? (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:37)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    Salutare tuturor,

    De ce in presa romaneasca se propaga atat de mult anti-campania (electorala, desigur)?? De ce nu mai vedem politicienii promitand marea cu sarea, ci tot mai mult vedem mizerii zburand de la o tabara la cealalta si invers, in presa (fie televizata, pe suport de hartie, sau online)??? Este campanie electorala dragilor, si unde fiecare tabara a realizat cu un gust amar ca promisiunile facute degeaba sunt.. ce sunt ele de fapt - degeaba, singurul mod credibil in care mai pot iesi la vorbitor este sa se inarmeze cu acuze care de care mai colorate la tabara adversa; plecand de la trivialitati ca "X e pedofil", "Y merge la c*rve" etc, la fapte serioase si notabile ca "X ia spaga", "Y e culpabil de trafic de influenta", "Z e capusa pe banul comunitar", pana la regine ale dramei ca "jurnalistul" Tapalaga, care duc totul in extrem si ne prezinta scenarii post-apocaliptice, in care nu mai exista justitie, nu mai exista nimic decent in tara (cum se face ca mereu articolele de felul asta au USL in titlu???). Apoi se pozeaza mandru cu justitiarul Morar (pt care am toata stima, pana acum), dar vine sa ne spuna de ce USL e rau??? Nu vedeti o contradictie aici?

    JUSTITIA E OARBA, NU TINE CONT DE CULOARE POLITICA. Dle Tapalaga, hotarati-va!! Fie puneti la zid ce e cu adevarat culpabil in tara asta, indiferent de culoare politica (A se citi "inclusiv PDL"), fie ramaneti la campania electorala mascata grosolan in articolele de presa pe care le postati.

    Si ma scuzati, am ramas fara ghilimele.


    Zi frumoasa!
    Ovidiu
  • +3 (3 voturi)    
    nici un pas inapoi (Vineri, 30 noiembrie 2012, 14:29)

    callatis [utilizator]

    Era bun de motto la ARD! Multumesc ptr.carte! Sper sa nu plecati de la hotnews! Am vazut interviului lui Sima si cred ca e 110% real! Sper sa nu aveti soarta lui Andrei Gheorghe!