Analiza HotNews.ro

Se incinge cazaciocul

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2012, 13:10 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In plin scandal Oltchim, ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti, Oleg Malghinov, face o vizita la Ministerul Economiei. Reprezentanti ai ambasadei au declarat pentru Gandul ca vizita nu are legatura cu Oltchim. Este un lucru rar ca insusi ambasadorul unei tari sa se deplaseze la un minister. A facut-o si ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, intr-o situatie de criza, cand l-a vizitat pe Ioan Rus la ministerul de interne putin timp inainte sa-si anunte demisia. Prin urmare, e de presupus ca erau chestiuni urgente. Vocea Rusiei, postul cvasi-oficial de la Moscova, vede insa in vizita ambasadorului expresia "unui interes economic din partea rusă în privinţa Oltchim" si semnele unei "batalii geostrategice".

In paralel, are loc vizita stranie a lui Dan Diaconescu la ambasada SUA la Bucuresti. Ar fi fost primit  nu catre ambasadorul Gitenstein, ci de un reprezentant al misiunii diplomatice. Totusi, vizita alimenteaza speculatiile pe tema implicarii americanilor intr-un joc intern mai complicat.

Activarea ambasadorului rus Malghinov se petrece in contextul unor ostentative actiuni si declaratii pro-rusesti facute de inalti oficiali romani. Toate acestea au determinat Vocea Rusiei sa proclame cu ceva timp in urma faptul ca USL vireaza spre Est. Pentru a-si argumenta teza virajului executat de USL spre Est, postul de radio consemneaza declaratiile premierului Victor Ponta facute pe data de 22 septembrie, la sarbatorirea a 30 de ani de la infiintarea fabricii de tevi TMK-Artrom. La ceremonie a fost prezent si ambasadorul rus Oleg Malghinov. Pe site, postul subliniaza o anumita afirmatie: "Mi-aş fi dorit, domnule ambasador, ca şi la Oltchim să fi avut un mare investitor din Rusia. Nu s-a putut de data aceasta".

Ce nu analizeaza Vocea Rusiei de aici incolo este tocmai aceasta dorinta exprimata de premierul Ponta. De ce un mare investitor din Rusia pentru Oltchim, si nu din America, Germania sau Marea Britanie? Ce vor intelege marii investitori occidentali cand un premier din UE afirma raspicat ca, in cazul unei privatizari strategice, preferintele sale se indreapta catre "un mare investitor rus"?  Ce sta la baza optiunii sale, ce o fundamenteaza? Poate ar fi cazul ca Victor Ponta sa justifice, sa explice noile sale preferinte in materie de investitori strategici. Stim ca o mare companie ruseasca, TISE, si-a exprimat interesul pentru Oltchim, dar ca a renuntat subit. Va face Victor Ponta lobby pentru rusii de la TISE?

Declaratiile pro-rusesti ale premierului Ponta nu sunt singulare si nici nu par intamplatoare. Pe data de 3 septembrie, ministrul de externe, Titus Corlatean, anunta practic schimbarea de strategie totala a Bucurestiului in abordarea relatiilor cu Moscova. "Trebuie sa ajungem sa cultivam contacte politice relevante pe linie guvernamentala, incepand cu ministrul de externe si mergand pana la nivel premierilor" a declarat Corlatean, la Reuniunea Anuala a Diplomatiei Romane.

Vedem, asadar, intensificarea relatiilor guvernamentale romano-ruso la nivel politic, economic dar si cultural. Ministerul culturii organizaza in perioada septembrie-noiembrie 2012 "Zilele culturii romane in Federatia Rusa". Ministrul  Puiu Hasotti, a luat parte la ceremonia de deschidere, desfasurata luni la Sankt-Petersburg, alaturi de viceministrul Culturii din Rusia, Alla Manilova. De notat gestul diplomatiei ruse de a nu-l intampina pe Hasotti la nivel de omolog, ceea ce poate insemna ca noii aliati de la Bucuresti mai trebuie sa lucreze la "normalizarea relatiilor".

Toate aceste declaratii si actiuni pro-rusesti indica o schimbare de agenda in politica externa romaneasca, anuntata de Andrei Marga inca de la inceputul guvernarii USL.  Inainte sa ajunga pentru scurt timp seful diplomatiei, Marga pledase, la audierea in comisiile parlamentare. pentru "normalizarea" relatiilor cu Rusia si isi exprimase admiratia fata de Vladimir Putin, despre care a spus: "este un om foarte competent, ar fi bine ca liderii din Europa si de la noi sa fie la fel de competenti".

In contrast, pe durata referendumului pentru demiterea presedintelui Basescu, liderii USL, Crin Antoenscu si Victor Ponta au avut o serie de iesiri violent anti-europene si anti-occidentale. Antonescu a spus ca principalul sau adversar la prezidentiale ar fi "Departamentul de Stat al SUA" . La randul sau, Ponta s-a dezlantuit impotriva unor lideri europeni ca Angela Merkel, Jose Durao Barroso, Viviane Reding etc, comparandu-i cu "comisarii sovietici" sau cu "Inalta Poarta". Antena 3, principalul organ de propaganda al USL, si-a intensificat la randul ei mesajele anti-americane si anti-europene , pomovand in schimb teza nationalist-comunista a "nemestecului in treburile interne".  

La capatul referendumului, prima grija a presedintelui Traian Basescu a fost sa reafirme in termeni neechivoci orientarea spre Vest a Romaniei si sa ceara o monitorizare trimestriala a parteneriatelor strategice in tentativa de a risipi astfel confuzia instalata in cancelariile occidentale. "Directia este Vest", a spus presedintele Basescu la inceputul lunii septembrie, dar de atunci pana astazi toate drumurile Guvernului Ponta par sa duca spre Est.

Sigur ca si guvernele anterioare au vorbit din varful buzelor despre nevoia "normalizarii" relatiilor cu Rusia. Fostul ministru de externe, Teodor Baconschi, spera sa aranjeze o vizita a omologului sau, Serghei Lavrov la Bucuresti, care n-a avut insa niciodata loc. Festivale romanesti de film in Rusia s-au organizat si sub conducerea fostului ICR, insa aceste actiuni culturale au implicat doar interactiunea cu parteneri privati, nu angaja nici un fel de contacte guvernamentale, cu atat mai putin la nivel inalt.

Declaratii sau gesturi publice pro-rusesti n-au existat pana la instalarea Guvernului Ponta. Dimpotriva. Externele au ignorat discret insistentele Moscovei de a fi reabilitata statuia soldatului sovietic intr-un parc din Iasi. Apoi, presedintele Traian Basescu s-a remarcat prin declaratii fie ostile, fie protocolare. In materie de actiuni, evidenta implicare a Bucurestiului in alegerile din Republica Moldova, care au adus la putere fortele Aliantei pentru Integrare Europeana, au sporit iritarea Moscovei fata de puterea de la Bucuresti, fiind pusa in fata riscului de a pierde si mai mult teren intr-o zona considerata fief rusesc traditional. Tensiunile au atins apogeul in 2010, cand Romania si Rusia au facut un adevarat ping-pong cu diplomati expulzati reciproc sub acuzatia de spionaj.

Desigur ca marea miza a acestei batalii geostrategice este controlul resurselor si a industriilor prelucratoare in ceea ce unii numesc "lupta pentru supravietuire energetica". In aceasta mare batalie, Romania nu este decat un mic front, cu mize financiare evident simbolice  in raport cu altele dar, fiind tara care gazduieste scutul american anti-racheta, deznodamantul luptei va avea o mare importanta simbolica si geostrategica. O infrangere a Occidentului in aceasta mica tara din Estul Europei ar insemna o mare victorie pentru Rusia si ambitiile ei de mare putere.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

13548 vizualizari

  • +37 (45 voturi)    
    mica tara (Joi, 27 septembrie 2012, 13:24)

    Reshape [utilizator]

    O infringere a Occidentului in aceasta mica tara din Estul Europei ar insemna o mare infringere a poporului acestei tari.
    Dar asta e! Tara mica, popor mic. Daca noua ne-a placut mama Rusia si valorile occidentale ne repugna, o sa votam USL-ul si apoi o sa ne plingem ca ne merge prost. Ca doar am mai trecut prin asta...
    • +13 (13 voturi)    
      ne va merge.... (Joi, 27 septembrie 2012, 14:13)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      ...asa cum suntem iar in privinta acelei "batalii geostrategice" cred ca s-a strecurat o greseala, voiau sa spuna "batalii gangsterostrategice". Indiferent de termenii folositi, "prosto-strategicii" vor fi cei care vor incasa "batalia". Credeti ca se vor invata minte ?
  • +18 (22 voturi)    
    Si mai mult... (Joi, 27 septembrie 2012, 13:28)

    fan geoana [utilizator]

    Este vorba de fapt, de niste bani ai oligarhilor rusi care puteau fi spalati pe la Oltchim..... dar..... DD nici nu stie in ce rahat s-a bagat...
    • 0 (2 voturi)    
      Spalati? (Joi, 27 septembrie 2012, 14:34)

      Jordan [utilizator] i-a raspuns lui fan geoana

      Spalati fata de CINE? Putin stie tot despre oligarhii rusi, plus ca Putin ii arunca in puscarie cu / fara dovezi cand i se pune lui pata, iar respectivilor oligarhi li se rupe de justitia americana etc.
  • -6 (16 voturi)    
    Investitor rus (Joi, 27 septembrie 2012, 13:33)

    Jordan [utilizator]

    Afirmatia d-lui Ponta re cum si-ar fi dorit un investitor rus trebuie citita in contextul privatizarii Oltchim. Pe toata durata procesului de privatizare, inceput din guvernarea PDL, singurii care si-au manifestat intentia de a prelua Oltchim si Arpechim, in starea jalnica in care se afla, au fost rusii prin doi investitori, dintre care unul Gazprom.
    • +9 (11 voturi)    
      Usoara corectura (Joi, 27 septembrie 2012, 13:56)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

      Nu in starea jalnica in care.. erau. ci in starea jalnica in care AU FOST ADUSE. ..
      • +7 (7 voturi)    
        corect (Joi, 27 septembrie 2012, 14:32)

        Jordan [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

        Oameni gen dl. Roibu, inamovibil cu adevarat, au de raspuns pentru multe. Din nefericire nu-i intreaba nimeni.
        • +4 (6 voturi)    
          Roibu, si multi altii (Joi, 27 septembrie 2012, 15:11)

          OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

          Si viitorul o sa ne arate fara echivoc cat de libera si competenta este si justitia, si, cel mai important, daca serveste interesul public comunitar, sau privat (clientelar)....
          • +2 (2 voturi)    
            Mai mai mai! (Vineri, 28 septembrie 2012, 2:44)

            Nichita [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

            Justitia TREBUIE sa serveasca doar interesului particular.Ce este aceea o justitie in interes public? Adica daca ''interesul public'' hotareste ca un drum trebuie sa treaca prin curtea mea,asa va fi? Stiu la ce te-ai referit,dar ai folosit o expresie care ma deranjeaza...
            • 0 (0 voturi)    
              Ma tem ca da (Vineri, 28 septembrie 2012, 10:57)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Nichita

              Daca justitia va hotari, drumul va trece prin curte. Ce se poate contesta este corectitudinea hotararii, facuta tot pe cai legale.
            • 0 (2 voturi)    
              Nu exprimarea e esentialul, (Vineri, 28 septembrie 2012, 12:11)

              OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Nichita

              Pe care ma bucur, de altfel, ca l-ati inteles. Exista atat prevederi legale, cat si moduri legale de a contesta punerea lor in aplicare. Cat priveste exemplul dat, cu drumul care sa treaca prin curtea dvs, nu cunosc prevederile legale si nici nu am timp sa caut acum un antecedent ca sa discutam pe subiect. Ce sunt sigur, este ca el (antecedentul) exista, si, totodata - exista o metoda impartiala si echitabila de rezolvare prin care nimeni sa nu fie nedreptatit. Ma refeream mai degraba la caracterul "Selectiv" cu care este aplicata legea, caracter pe care mi-as dori sa-l vad indesat pe gatul celor care se folosesc de el in avantajul lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Mici observatii (Vineri, 28 septembrie 2012, 10:53)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

      1. Faptul ca mari companii din Rusia sau diverse zone geografice si-au manifestat un interes real pentru achizitionarea Oltchim e, deocamdata, legenda. Poate fi adevarat ca au cumparat caietuld e sarcini, dar daca au dorit cu adevarat sa cumpere si in ce conditii e greu de zis. E relevant insa ca nu au inaintat nici o oferta.
      2. M-as fi asteptat de la organizatorii licitatiei nu numai sa astepte ca investitorii sa se bata (cuvant favorit liderilor puterii) pentru Oltchim, ci sa reuseasca si sa-i atraga. Informatiile pe care le-au furnizat arata ca s-au purtat discutii cu firmele rusesti, si nici acestea nu au dus la nici un rezultat bun pentru combinat.
  • -11 (21 voturi)    
    raspunsul e simplu (Joi, 27 septembrie 2012, 13:33)

    costache2 [utilizator]

    "De ce un mare investitor din Rusia pentru Oltchim, si nu din America, Germania sau Marea Britanie?"
    Raspunsul e simplu, d-le Tapalaga! Oltchim are nevoie, ca sa functioneze, de gaze si petrol. Iar materia prima o pot asigura doar rusii. Asta-i tot, nu e nici o conspiratie...
    • -12 (16 voturi)    
      Fii intelegator (Joi, 27 septembrie 2012, 13:44)

      dictatorul [utilizator] i-a raspuns lui costache2

      Te rog sa il intelegi pe d-l Tapalaga. Tre' sa faca propaganda, pt. ca alfel n-are ce manca.
    • +8 (12 voturi)    
      Materia prima (Joi, 27 septembrie 2012, 14:01)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui costache2

      se cumapara/vinde la pretul pietii;altfel,nu mai e piata libera,ci cu totul altceva.Prelucrarea materiei prime,ca sa fii competitiv,trebuie facuta cu cheltuieli mici,calitate etc.
      Greu al dracu' capitalismu' asta!
      • -3 (7 voturi)    
        esti naiv sau te prefaci? (Joi, 27 septembrie 2012, 15:50)

        costache2 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Tu pe ce lume traiesti? Oltcim nu produce zacusca, ca sa aiba nevoie de legume iar noi sa ne intrebam cat sunt vinetele prin Germania? Petrochimia e cu petrolul si gazele... Tu chiar ai impresia, atunci cand umpli rezervorul, ca piata carburantilor e ... libera? Si ca Pretom e competitiv si ofera ... calitate?
        • 0 (0 voturi)    
          E o diferenta de gandire (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:27)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui costache2

          Nu spune nimeni ca e simplu. Implicarea in industria petrochimica e conditionata de un plan bine detaliat. Nu am sesizat preocupare pentru intocmirea lui, iar aspectul acesta pare minor, din moment ce adjudecatorul este o persoana fizica fara experienta in domeniu.
          Pe de alta parte, inteleg ca privatizarea Oltchim urmarea oficial scopul de a gasi un administrator capabil de a restabili capacitatea de productie. Ma indoiesc ca unui manager competent ii e imposibil sa rezolve problema materiei prime.
          Iar diversificarea surselor de aprovizionare e recomandata, fie ca e vorba de vinete, ori de energie sau petrol.
    • -1 (5 voturi)    
      Rusii platesc bine angajatii.. (Joi, 27 septembrie 2012, 14:44)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui costache2

      de ex. la TMK ARTROM-Slatina
    • -6 (10 voturi)    
      Eu cred ... (Joi, 27 septembrie 2012, 15:07)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui costache2

      ... ca dl Tapalaga a vazut ca la aceasta privatizare au participat investitorii americani, vest europeni si japonezi stiva ... asa erau aranjati unul langa altul, care mai de care cu o oferta de mai multe miliarde pentru Oltchim, mai toti promitand nu numai mentinerea locurilor de munca existente dar si cresterea numarului acestora. Apoi a venit Ponta si a zis "Niet! Sa vina un investitor din maica Rusia!" ... apoi a sunat ceasul si domnul Tapalaga a trebuit sa se trezeasca pentru ca era 7:30 si trebuia sa mearga la munca ... :))
      • -2 (2 voturi)    
        Dl. Tapalaga a sesizat. (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:39)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Ca a existat o incapacitate de a atrage investitorii, iar posibilitatile au fost limitate de orientarea spre un anume punct cardinal. Ceea ce descrie dl. Tapalaga e real. Interpretarile pot fi diferite, din cauza accesului limitat la informatii.
        Faptele arata ca nu dl. Ponta a spus Niet, ci tocmai cel care, pe ocolite, era anuntat ca viitor participant. Aparent, acesta a intuit ca asteptarea ii va aduce profit. Din pacate, profitul lui inseamna degradarea combinatului si saracirea angajatilor. Aceasta licitatie nu ajuta Oltchim.
        • +1 (1 vot)    
          Pari asa... (Vineri, 28 septembrie 2012, 19:04)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          ...priceput la geopolitica un pic si am o intrebare. Daca Romania e o tara NATO si UE, cu scut american carevasazica ... de ce ar veni investitorii rusi sa investeasca aici? Daca le nationalizam investitiile?

          Habar nu am de ce nu au venit alti investitori (inclusiv vestici) la aceasta licitatie. Trebuie sa iau insa in calcul si faptul ca poate nu e un activ economic incitant pentru investitori acest Oltchim, nu? Sau ca "publicitatea" pentru privatizare a fost de cacao in general.

          Ponta era intr-o vizita la o fabrica preluata de o firma ruseasca. Era normal sa fie diplomat si sa zica ca e bine cu investitorii rusi. Doar nu voiai sa le zica ... "plecati sa vina niscai americani". De fapt REFUZ sa gandesc in aceasta paradgima ... Rusia vs USA pentru ca e o paradigma care apartine secolului trecut. Sunt convins ca atunci cand o sa se duca la Ford in vizita o sa zica ce bine e cu investitorii americani. Se cheama diplomatie si serveste de minune interesului national. Crezi ca daca ar zice acum "jos rusii!" ar incepe brusc sa curga investitiile americane? Sincer nu va inteleg aceasta gandire rudimentara, indoctrinata. Mai ales in conditiile in care SUA dpdv geografic e cam departe si e mai la indemana sa invadam cu produse si servicii piata ruseasca ...
          • 0 (0 voturi)    
            Ati atins intr-un fel miezul problemei (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:57)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Asta este ceea ce trebuie urmarit: crearea unei economii atractive. De asta se bate moneda pe predictibilitate, pe respectarea legilor, pe adevar, pe performanta si educatie. Acestea atrag investitorii mai degraba decat dorintele declarate ale unui prim ministru care-si schimba declaratiile de la Bruxelles la Bucuresti.
            Sunt de acord ca publicitatea, sau mai bine zis prezentarea ofertei nu sa facut profesionist.
            Ma surprinde insa ca nimeni nu spune: "nu m-am priceput". Cei responsabili dau vina pe altii. E o lipsa de responsabilitate care da de gandit oricui, numai impricinatilor nu.
            Cat despre diplomatie, cand nu e insotita de credibilitate mi se pare inutila. Cine il ia in seama pe cel care-l perie? Ca dovada, participarea la licitatie a fost pe masura acestei credibilitati, iar rezultatul contestat chiar de organizatori. Contestarea propriilor actiuni incepe sa devina un obicei.
          • 0 (0 voturi)    
            privatizarea Oltchim in ochii dl Tapaalaga (Duminică, 30 septembrie 2012, 17:00)

            ganea_stan [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Dl Tapalaga nu este naiv! Asa ii zice seful sa zica! O idee fixa in legatura cu rusii si economia ruseasca il face sa aiba cosmaruri si sa viseze frumos doar cu gandul ca americanii, nemtii si alti vestici capitalisto-democrati vin cu teancurile de euroi si dolari sa scoata romania din kk,acolo unde au ajuns prin contributia celor care s-au ''declarat''prooccidentali dar au jumulit si transformat in averi personale tot ce amaratii care formau clasa muncitoare le-au facut facand foame si visand ca vin ''americanii''.
            Chiar nu stie dl.tapalaga despre biletul scris pe un servetel de mai mai marii lumii cand ne-au trecut sub aripa rosie?
            Chiar nu vrea sa stie de ce si madam merchel &co, americanii si alti mari democrati se dau de ceasul mortii ca sa largeasca si sa consolideze relatiile cu rusii ?
            Chiar nu vrei sa stii domnule tapalaga, de ce noi dam mai mult pe gazele naturale decat de pilda bulgarii ?Nu cumva si din cauza ca unii ca si dvs va pute gazul rusesc si o mai si declarati ? Chiar aveti impresia ca diplomatia rusa, cu traditii de pe vremea lui Petru cel mare, nu stie cum va strambati nasul ?
            Mai lasati infautarea si recititi cu atentie istoria, urmariti evenimentele fara partinire
            poate veti fi mai obiectiv , chiar daca ar putea fi daunator pentru marimea retributiei.
    • 0 (0 voturi)    
      Lipsa materiei prime... (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:04)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui costache2

      ...in procesul primar de rafinare nu a fost pana acum invocata ca si cauza a situatiei Oltchim.
      Iar acestea se gasesc in multe zone ale lumii. Dealtfel, implicarea Romaniei in construirea gazoductului Nabucco deranjeaza teribil actualul monopol.
  • +8 (10 voturi)    
    sucar mare (Joi, 27 septembrie 2012, 13:44)

    revo [utilizator]

    s-a dus sa dea cu pumnul in masa sau cu pantoful dupa ei: ba, una am vorbim si alta ati facut!?! 'Tu-va muma-n cur! Pana luni sa rezolvati problema. Daca stirbul nu dispare, avem noi grija sa-l calce submarinul. A, da, si v-ati lins pe bot de comision!!
  • -9 (23 voturi)    
    Articol ... de presa?!?! sau propaganda politica? (Joi, 27 septembrie 2012, 13:52)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    [...]Antena 3, principalul organ de propaganda al USL, si-a intensificat la randul ei mesajele anti-americane si anti-europene , pomovand in schimb teza nationalist-comunista a "nemestecului in treburile interne". [...]

    Sa inteleg, stimabile "jurnalist", ca dumneata, in contramasura, nu te consideri "organ de propaganda" al taberei adverse? atat de departe merge ipocrizia, pana la platitudini marca dan senzationescu, incat faci exact acelasi lucru ca cel pe care il acuzi (a se citi propaganda explicita), dar te consideri pufos si nevinovat? Si, mai nou, neamestecul extern in treburi interne este un concept comunist si rau, in viziunea proprie? Nu inteleg de ce il mai promovati pe Basescu atat de mult, stimabile "jurnalist", daca sunteti de parere ca nu avem nevoie de independenta in decizii si in administrarea resurselor, cu atat mai mult cu cat exista altii care s-au oferit, cu atata generozitate, sa ne "administreze"...


    "O infrangere a Occidentului in aceasta mica tara din Estul Europei ar insemna o mare victorie pentru Rusia si ambitiile ei de mare putere. ""

    A inceput vreun razboi, ca sa discutam de infrangeri samd? va rog, nu mai expuneti faptele intr-o maniera care incita la atitudini ostile, indiferent catre ce sau cine ar fi indreptate. Pentru ca asta, exact asta - creaza tensiuni sociale care permit punerea in scena a unui razboi. Vedeti cat de departe a mers indobitocirea postacilor (Ambelor tabere)? - e simplu, cititi comentariile la articole pe teme politice de pe HN sau alte site-uri. Nu cred ca e cazul sa ne demonstrati iar si iar si iar... ce organ de campanie competent sunteti. Am inteles cu totii si va stimam pt consecventa de care dati dovada. Ce nu inteleg, e de ce nu candidati si d-voastra, stimabile "jurnalist" la vreo functie, ceva? Ca aveti toate calitatile.. limba ascutita, capacitatea de a denatura un adevar pana suna cum trebuie, stapanire de sine, samd samd.
    • -4 (14 voturi)    
      Pe . . . (Joi, 27 septembrie 2012, 14:00)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      . . . U il alaturam noi ca sa fie numele complet?
      • +5 (11 voturi)    
        Unde dai si unde crapa? (Joi, 27 septembrie 2012, 14:15)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        Au reusit ei oamenii sa dreseze maimute, sunt sigur ca pana la urma puteti fi si voi dresati sa va sustineti punctul de vedere fara sa jigniti :). Ma rog, asta cand aveti un punct propriu de vedere...
        • +5 (7 voturi)    
          Sincer! (Joi, 27 septembrie 2012, 17:34)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          Nu am avut intentia de a te jigni dar dumneata singur ti-ai ales acest nume. Eu am citit intai BOUovidiu si apoi am vazut ca nu e U. In ce priveste orientarile dumitale politice ma intereseaza f.f.f. putin. Poti sa te inchini si la muai-ii din Insula Pastelui nu doar la USL. E dreptul dumitale. Dar schimba numele de user ca singur te ironizezi. Numai bine!
          • -4 (6 voturi)    
            De ce sa-l schimb? (Joi, 27 septembrie 2012, 18:01)

            OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            Am scris intentionat userul asa; e cel mai simplu mod de-a face diferenta intre un interlocutor care raspunde doar de dragu de-a nu tacea, si un interlocutor care chiar are ceva de spus si e programat sa raspunda politicos. cei din urma, si daca sesizeaza conotatia pe care o sugerezi tu, niciodata nu "impung" in directia aia. Spor la treaba!

            PS: Orientarea politica e totuna cu idolul la care te inchini doar intr-una din taberele autohtne. ia ghici, cine-si indoctrineaza sustinatorii pana la rang de fanatici?
            • +3 (3 voturi)    
              spor la pus etichete (Joi, 27 septembrie 2012, 23:18)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

              si tarif rezonabil iti doresc
              • -2 (2 voturi)    
                Etichete da, (Vineri, 28 septembrie 2012, 9:24)

                OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                Dar pretul nu-l pun eu, vi-l stabiliti singuri...
            • +1 (1 vot)    
              usl-ul? (Vineri, 28 septembrie 2012, 10:46)

              boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

              :))
    • +1 (13 voturi)    
      Adevarul nu este propaganda ! (Joi, 27 septembrie 2012, 14:06)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      Esti din grupul "spalati la creier" sau din grupul "orice pe bani" ?
      • +2 (12 voturi)    
        Nici una nici alta (Joi, 27 septembrie 2012, 14:21)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Asta e problema voastra, ca toata lumea tre' sa fie dintr-un grup. Si cand nu gandeste ca voi, automat e din grupul advers. Daca vrei grupuri, uite: sunt din grupul celor fara afiliere politica, un grup care militeaza pentru impartialitate in presa si impotriva indoctrinarii de orice fel! (implicit genul de indoctrinare care te face sa incluzi oamenii in grupuri simpatizante sau opozante, cum ai facut-o tu).

        Tu din care grup esti?
        • -2 (8 voturi)    
          pentru BOvidiu (Joi, 27 septembrie 2012, 15:36)

          Zzzmara [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          EXCELENT RASPUNS!!! . Ai sintetizat in cateva fraze ceea ce am incercat sa exprim eu intr-un mic roman...mai jos.... :)
    • +8 (14 voturi)    
      zero argumente (Joi, 27 septembrie 2012, 15:45)

      Dan Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      Mi-as fi dorit sa explicati, cu argumente, ca Guvernul Ponta nu a abandonat orientarea occidentala si ca declaratiile fatis pro-ruse nu exista in realitate. Mi-as fi dorit sa comentati pe marginea subiectului nu sa ma atacati pentru a decredibiliza sursa, in cel mai sinistru stil securist. Insa pe dvs nu va intereseaza subiectul, fondul problemei, ci aveti o problema cu autorul.
      • -6 (14 voturi)    
        Perfect adevarat (Joi, 27 septembrie 2012, 16:12)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

        Am o problema cu autorul, dar pentru alte motive decat cele descrise de dvs. Am incercat sa atrag atentia in mod repetat, in cadrul unor comentarii la diverse articole pe care le-ati semnat - care este exact problema. Atac pentru a decredibiliza sursa, in cel mai sinistru stil securist?! Din contra, stimabile, exact asta faceti dumneavoastra in fiecare articol cu iz de pamflet pe care il scrieti, in care criticati USL.

        Nu am criticat subiectul articolului, pentru ca nu am gasit nici o problema in esentialul de acolo.. problema este felul in care redactati, haina lingvistica, sa-i zicem asa; si, ca sa citez din autori celebrii, incercati sa decredibilizati o formatiune sau o persoana publica in cel mai sinistru stil securist.

        Dintr-un motiv pe care numai dvs il cunoasteti (n-are rost sa ma lansez la presupuneri, cum adesea faceti in articolele pe care le scrieti) - ati ales sa il sustineti pe Traian Basescu si formatiunea pe care o reprezinta. Din pacate istoria nu v-a invatat nimic, traiti in prezent fara educatia trecutului.. Uitati de toata clientela politica din vremea cand PDL era "singurul sef pe plantatie".. uitati multe lucruri, stimabile. Si din cauza faptului ca dvs uitati aceste lucruri, cititorii mai putin educati in istorie politica risca sa-si formeze o parere deviata de la adevarul exact.

        Pentru asta, stimabile Dan Tapalaga, critic felul in care scrieti, pentru asta afirm ca nu sunteti om de presa, ci un biet propagandist cu cod de bare PDL, exact ca toti cei de la antene...


        Spor la campanie!
        • +1 (5 voturi)    
          cainele moare de drum lung (Joi, 27 septembrie 2012, 23:52)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          si tu de grija lui Tapalaga
          • 0 (6 voturi)    
            Grija de care mor eu.. (Vineri, 28 septembrie 2012, 9:22)

            OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            E aceeasi cu grija de care moare autorul, sau grija care te face sa scrii tu aici, asa ca, inca o data va rog, terminati cu insultele, nu faceti decat sa subliniati penibilul din lipsa unor argumente reale...
        • +2 (2 voturi)    
          Decredibilizarea... (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:54)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          ...si-o face persoana respectiva prin propriile-i fapte si declaratii. Jurnalistul constata.
          In privinta celor care au gresit pana acum, e normal ca si ei sa-si asume greselile si sa plateasca. Politic acest lucru s-a intamplat. Pe alte linii e rolul magistratilor sa aiba grija.
          Insa ar fi o greseala ca aceste greseli sa se transforme intr-un cec in alb pentru noii guvernanti, chiar si dupa ce acestia dau semne ca repeta sistematic erorile predecesorilor.
    • 0 (4 voturi)    
      propaganda (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:29)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      Tovarasul ovidiu B, nu stiti care e diferenta intre propaganda si jurnalism? pentru cineva care se pretinde "impartial" e ciudat ca nu faceti diferenta intre afirmatii argumentate si minciuni ambalate.

      Iar apelul dvs la "liniste" si "consens" ne aminteste de vremea in care ziaristii care indrazneau sa aiba alta opinie erau pusi la colt cu "mai animalule" . Din fericire a trecut vremea aia, trebuie sa va obisnuiti cu ideea ca altii pot si au voie sa gandeasca altfel decat turma indoctrinata.
      • +1 (1 vot)    
        Propaganda (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:35)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune de răspândire a unor idei care prezintă și susțin o teorie, o concepție, un partid politic etc., cu scopul de a convinge și de a câștiga adepți.

        Daca incepi si tu sa aduni mere cu pere, precum autorul, intr-un comentariu ceva mai jos, degeaba mai scrii. Este propaganda pentru ca, prin natura descrierii unor fapte (nu prin expunerea faptuli), autorul inclina opinia publica spre notiunea ca un partid e bun, altul e rau. Nu e treaba lui sa faca asta, sunt convins ca are si pdl oameni competenti care sa-i faca campanie electorala. Acum, daca tu nu vezi elementele de propaganda din textul de mai sus, poate n-ar trebui sa vorbeste de indoctrinare...
        • +1 (1 vot)    
          un partid spre est altul spre vest (Vineri, 28 septembrie 2012, 17:51)

          quetzal [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          autorul articolului spune ca usl a virat spre est in timp ce pdl si-a pastrat optiunile vestice si aduce ca dovada propriile afirmatii ale membrilor acestor partide. E o constatare.

          antena 3 spune ca toata presa europeana si tot departamentul de stat american au fost cumparati de basescu si ca leprele capitaliste ne-au transformat in colonie. E o prpaganda nationalista de cea mai joasa speta.

          adeptii usl-ului dintre care probabil ca faceti parte considera ca cele doua atitudini sunt similare. E o tampenie.
    • -1 (3 voturi)    
      Faptele prezentate de dl. Tapalaga... (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:08)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      ...sunt reale. Interpretarea va fi sau nu confirmata de evolutia politica viitoare. Semnalele de alarma, atunci cand apar, e normal sa fie dezbatute. E o diferenta intre abordarea d-lui Tapalaga, bazata de obicei pe fapte si argumente, si sezatorile media care arunca pe piata mai mult speculatii si teorii personale.
      Ca si alte concepte generale, "treburili interne" e bine sa fie inteles inainte de a fi folosit abuziv, mai ales in cadrul unei aliante complexe, cum ar fi cea europeana.
      In privinta razboiului, e adevarat ca situatia de astazi trebuie tratata cu maxima seriozitate, similara unei confruntari armate. E o competitie din care invinsii risca sa piarda mai mult decat bani sau teritorii. Succesul Vestului s-a datorat in mare parte implementarii rigurozitatii militare in economie.
      • 0 (0 voturi)    
        diferenta? unde? (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:40)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        ""E o diferenta intre abordarea d-lui Tapalaga, bazata de obicei pe fapte si argumente, si sezatorile media care arunca pe piata mai mult speculatii si teorii personale""

        Toate canalele de propaganda isi fundamenteaza teoriile pe argumente plauzibile. Criticam natura partinitoare cu care autorul diseca faptele. Felul in care redacteaza duce cu gandul, din pacate, exact la "sezatorile media" la care te referi, datorita mirosului puternic de pamflet cu care-si pudreaza opera, datorita dezgustului pe care-l lasa la vedere printre randurile scrise. Autorul, in articolul asta, cel putin, nu diseca obiectiv niste fapte, pur si simplu arunca gogosi, apoi incearca sa le argumenteze.
        • 0 (0 voturi)    
          Citeam intr-un alt comentariu al Dvs.... (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:59)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          ...ca nu aveti obiectii la subiectul articolului, ci doar la modul in care acesta a fost prezentat. Acum inteleg ca faptele prezentate sunt, de fapt, niste gogosi.
          Cand apar asemenea contradictii, e un semn ca s-au cautat orice argumente pentru a demonstra ceea ce "trebuie", asa cum descrieti mai sus.
          • 0 (0 voturi)    
            Acum cine face analiza pe text? :) (Vineri, 28 septembrie 2012, 18:19)

            OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            Din pacate facem o analiza gresita, scotand din context doar ce idei ne convin.
            Sa-ti arat:
            "Criticam natura partinitoare cu care autorul diseca faptele. Felul in care redacteaza[...]" n-am spus ca as critica faptele, ci NATURA PARTINITOARE CU CARE LE DISECA...

            Acum, oricine poate sa scoata din context ceva si sa intrepreteze cum are chef... ca sa-se dea dreptate....
            • 0 (0 voturi)    
              Intocmai, iar in celalalt comentariu... (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:45)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

              ...acele fapte sunt numite gogosi.
              Posibil ca eu sa fi scos o anumita parte din contextul in care s-a scos o parte din textul d-lui Tapalaga, care il interpreteaza subiectiv pe Ponta, care nu ii intelege pe cei din UE, care ii banuiesc pe rusi de intentii ascunsa, cand vad in scutul antiracheta ceva ce nu e.
              Neintelegeri sunt peste tot si fiecare are ceva de ascuns. Diferenta dintre statul de drept si joaca de-a democratia este, insa, ca jocul de sah si cel de poker. Ambele au reguli, ambele au regine. Unul insa se joaca cu toate piesele pe masa.
  • +2 (16 voturi)    
    care infrangere a Occidentului? (Joi, 27 septembrie 2012, 14:03)

    ViorelSandu1319195823917 [anonim]

    deci avem un combinat falimentar la cumpararea caruia nu vor in ruptul capului sa participe nici USA, nici UK, nici Franta, etc. Ai nishte oferte de la niste mascarici locali si o firma cam dodgy din polonia.
    ce faci? o inchizi sau incerci sa o dai unora care au si materia prima (rusii)?
    unde-i conspiratia pro-rusa si infrangerea occidentului nu inteleg.
    • -7 (17 voturi)    
      Este (Joi, 27 septembrie 2012, 14:23)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui ViorelSandu1319195823917

      In mintea poluata de aburi portocalii a autorului articolului, acolo e conspiratia :)
      • +2 (10 voturi)    
        Cand (Joi, 27 septembrie 2012, 14:49)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

        romanul nu intelege ceva,nu se gandeste ca ,poate ,are el o problema;el zice ca celalalt e prost,minte poluata etc.
        • -6 (12 voturi)    
          Iti dai seama... (Joi, 27 septembrie 2012, 15:08)

          OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Ca te incluzi perfect in exemplul tau, nu? Am incercat sa explic de ce consider eu ca autorul face propaganda unui partid in loc sa scrie articole de presa. am incercat sa explic asta intr-un mod elaborat, pe intelesul oricui (Vezi un comm ceva mai sus). Raspunsurile voastre (in lipsa de argumente pertinente, imi imaginez) - au fost insulte care mai de care - mai puerile si mai stupide. Daca nu intelegi pe deplin un subiect, de ce-ti dai cu parerea? Cu atat mai mult, daca nu intelegi (Exact cum te-ai exprimat tu), de ce te gandesti ca am eu o problema?

          Am un punct de vedere pe care incerc sa-l argumentez. Vad ca discut numai cu copii la pubertate, care mereu cand se ratacesc incep sa injure. Chiar asta-i tot ce puteti?!
          • +2 (4 voturi)    
            ce anume te califica sa explici?? (Joi, 27 septembrie 2012, 23:20)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

            un titlu de doctor? un nobel? o carte vanduta ca painea calda? ce anume face din parerea ta umila adevarul absolut????
            • -2 (6 voturi)    
              Logica!!! (Vineri, 28 septembrie 2012, 9:20)

              OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Sa ma califice sa explic... ce? Nu fac decat sa combat niste idei care mie mi se par deviate de la realitate, sau sa "arat cu degetul" (prin argumente) defectele unui articol "de presa". Nu vorbim de fuziunea nucleara, ca sa discutam cu diplomele pe masa, nu dezbatem nise din nicio ramura stiintifica sau tehnica, ca sa plecam de la fundamentarea cunoasterii inainte de dezbatere. Ce scriu aici este parerea mea ca simplu cititor, simplã reactie la ceea ce eu consider a fi propaganda politica ascunsa intr-un articol "de presa". Atât si nimic mai mult. Umila mea parere nu e adevarul absolut; ce-ncerc sa explic in mesajele de aici este ca nici parerea autorului nu este adevarul absolut, asta pierdeti din vedere.
              • +1 (3 voturi)    
                si "realitatea" aia (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:54)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

                cam cine o defineste? TU???? te flatezi, bovi draga... te flatezi!
                • 0 (2 voturi)    
                  Credeam ca m-am exprimat clar.. (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:44)

                  OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  cand am scris "[...]niste idei care mie mi se par deviate[...]". Daca tu ai pierdut din vedere faptul ca mi se par, si iar gasesti de cuviinta sa arunci gogosi, bafta. Dar chiar nu puteti purta un dialog cu argumente, nu cu platitudini fara sens? Sau impartiti si voi presa-n doua: aia care-mi place, deci sigur are dreptate 100%, si cea care minte, pentru ca am fost invatat sa nu-mi placa?
                  • 0 (0 voturi)    
                    reiau sau desenez? (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:47)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

                    tie ti se pare ceva deviat de la realitate... cine defineste "realitatea" aia???? nu mai pune placa asta cu aia care nu au argumente si cu "platitudinile fara sens", la mine nu tin! chiar: cine stabileste ce are sens si ce nu intr-o discutie? dupa comentariul tau serios cenzurat de hotnews deduc ca esti cam badaran si ca nici forumul nu suporta "educatia" ta abundenta. Si aici ma opresc, ca nu esti partnener de dialog, imi pierd vremea!
    • 0 (0 voturi)    
      Romania e in momentul de fata... (Vineri, 28 septembrie 2012, 15:37)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ViorelSandu1319195823917

      ...un loc propice pentru experimente. Cand increderea oamenilor in stat si in ei insisi este redusa, tehnicile de manipulare in masa se pot testa cu mare efect.
      Prin slabirea continua a acestei increderi, Romania poate fi deviata de la obiectivul pe care si l-a asumat, de a deveni parte functionala a Europei.
      Aceasta ar fi intr-adevar o lovitura data UE, care a investit (si nu ma refer neaparat la bani) in integrare.
      Sa ne amintim ce a insemnat pentru oamenii de rand, dupa revolutie, ascensiunea unor magnati bazata pe coruptie.
      Exemplul lor a derutat cel putin o generatie, careia i se predicasera valori ca cinste, respect, educatie si le vedea acum inlocuite cu smecherie, spaga, voracitate (nu ca inainte lucrurile ar fi stat mai bine, dar cel putin oficial nu se incuraja coruptia)
      Printr-un mecanism similar, increderea intr-o societate bazata pe respectul legii poate fi acum zdruncinata dn cauza incompetentei de a guverna prin lege. Orice pas inapoi in fata dificultatilor poate crea un efect de domino, intr-o uniune confruntata cu dificultati economice in aproape toate statele.
  • 0 (2 voturi)    
    Foamea nu cunoaste culoarea politica (Joi, 27 septembrie 2012, 14:57)

    moloco98 [utilizator]

    Foamea nu recunoaste culorile politice: nici portocaliu nici rosu, ea se bucura numai la culoarea gri din viata noastra
  • +2 (6 voturi)    
    politica Vest contra Est (Joi, 27 septembrie 2012, 15:00)

    seb75 [utilizator]

    Nu e vorba de a alege intre Vest si Est.
    Banii nu au mama, nu au tata.

    Daca eram destepti nu tb sa ajungem la mana FMI si sa ne oblige sa vindem Oltchim (sau orice alte active care mai urmeaza acum)

    Tb sa fim corecti si destul de destepti sa avem intreprinderi profitabile si nesustinute de stat prin neplata taxelor si sa nu dam motive FMI/UE sa le puna pe lista de vanzare.

    In rest toata clasa politica e o mare adunatura de prosti, hoti si tampiti. Asta ca sa-i linistesc pe cei care tot arunca cu noroi doar intr-o singura parte
  • -1 (9 voturi)    
    Razboiul rece s-a terminat de mult (Joi, 27 septembrie 2012, 15:19)

    Zzzmara [utilizator]

    De ce nu putem fi prieteni cu toata lumea, abtinandu-ne in a striga lozinci aiurea?
    Istoria ne-a invatat ca tarile care si-au pastrat neutralitatea au avut numai de castigat.
    E bine sa avem scut antiracheta, desigur. Locuri de munca in plus, mai multa securitate poate.
    E bine ca suntem in UE, ca avem democratie, ca circulam liber, etc..
    Dar ce avem de pierdut dintr-o relatie cu o mare putere mondiala ca Rusia? Concepte generalizate gen "est=rau", "vest=bun", denota superficialitate si ignoranta. Cei care au trait si/sau au lucrat cu ei pot confirma asta. Poate nu v-ati mai uitat pe o harta a lumii. Ce va spune o comparatie intre 240 de mii si 17 milioane de km2 ?
    Oare nu e bine sa fii prieten si cu vecinul nostru, de 71 de ori mai mare decat noi?
    De ce sa nu trasformam factorul "pozitie geografica" intr-un avantaj pentru noi?
    Ne strica o intrare mai buna pe piata de desfacere ruseasca? Ne strica poate niste termeni mai avantajosi la contractele energetice?
    De ce trebuie sa fim tot timpul "contra" cineva/ceva?

    In plus, toate reprosurile primite de Romania in comunitatea UE sunt pe tema coruptiei, lipsei eficientei si productivitatii din economie.
    Vom merita sa intram in zona euro daca ne rezolvam aceste probleme nu daca strigam lozinci anti-rusesti si pro-americane.

    PS: Pentru unii "incrancenati" cititori de Hotnews: NU sunt USL-ist deci nu va deranjati sa politizati un eventual raspuns ;) As fi reactionat la fel daca ati fi criticat Guvernul Boc.
    • +7 (13 voturi)    
      problema neutralitatii (Joi, 27 septembrie 2012, 15:38)

      Dan Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui Zzzmara

      Neutralitatea e periculoasa pentru o tara ca Romania, care are de ales mereu intre niste sisteme de valori in primul rand. Adica tot nu ne-am hotarat ce model de societate dorim: oligarhic, modelul economiei rusesti, demokraturi dirijate, afaceri si justitie controlate de un grup de atotputernici sau modelul economiei occidentale, democratii bazate stat de drept, competitie si justitie libera. Eu cred ca astea sunt optiunile, nu neutralitate. Asa ceva nu se poate in cazul nostru. Cata vreme Romania a ales teoretic modelul occidental, intrand in aliante strategice (NATO, UE), nu ne putem permite joc de glezne si dublu discurs. Romania nu e o democratie consolidata, ca Germania sau Franta, pentru a-si permite un dialog cu Rusia fara sa riste caderea in sfera ei de influenta. Nu uitati de razboiul energetic, aici nu exista spectatori si tari neutre. Esti de-o parte sau de alta, mergi pe mana marilor companii occcidentale sau pe mana Gazprom. Chestie de optiune in viata.
      • +5 (7 voturi)    
        domnu' Tapalaga (Joi, 27 septembrie 2012, 15:59)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

        Din punctul de vedere al valorilor cred ca aveti dreptate ca Romania nu poate ramane neutra si e foarte bine ca a apucat pe drumul democratiei si al valorilor occidentale.

        Din punct de vedere economic insa nu exista aceasta dihotomie. Economia se bazeaza pe eficienta, inovatie, acces la piete, profit. Daca firmele rusesti vin cu plus-valoare economica eu nu vad de ce ar fi discriminate. Strict economic nu conteaza de unde vin firmele, ci ce anume fac pentru a contribui la bogatia tarii.

        Totusi unde aveti dreptate este in faptul ca unele firme rusesti nu sunt decat accesorii ale mediului politic. Aici compatibilitatea cu Romania este maxima si nu e nevoie decat de puteri politice care sa se inteleaga in cele doua tari pentru a se produce si jonctiunea economica- bazata, atentie, nu pe criterii economice.

        E treaba SIE sa ofere informatii despre ce firme sunt conectate la intentiile politice dela Moscova.
      • -3 (11 voturi)    
        "Eu cred ca astea sunt optiunile[...]" (Joi, 27 septembrie 2012, 16:04)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

        "[...]sau modelul economiei occidentale, democratii bazate stat de drept, competitie si justitie libera."

        Da, cu siguranta asta ne dorim cu totii. Ce ne deranjeaza la felul in care scrieti dvs - este ca puneti principiile respective pe plan de egalitate cu pdl-ul, respectiv cu dl basescu. Aici apare ruptura intre realitate si propaganda.

        "[...]model de societate dorim: oligarhic, modelul economiei rusesti, demokraturi dirijate, afaceri si justitie controlate de un grup de atotputernici[...]"

        - Chiar asa impatimit sustinator al regimului Basescu sunteti, incat nu vedeti ca prin cuvintele astea ati descris in cel mai exact detaliu atitudinea lor din momentul in care au ajuns la putere? Ati rezumat perfect, in cateva cuvinte, cursul evenimentelor din toate intstitutiile seminificative, fie fie din administrativ, fie din industrie (termocentrale etc) - la momentul urcarii lui basescu pe tron. Unde e acum dispretul asta pentru "clientela politica", si pentru felul in care avutia publica a fost vandalizata de-a dreptul de toate firmele "prietene" PDL?
        - Sau poate interesele dvs sunt de natura financiara, caz in care nu mai trebuie sa ne ridicam nicio intrebare...

        In tot cazul... esentialul ramane - Degeaba criticati cu atata patima USL-ul pentru tot ce este, sau tot ce face... atata vreme cat idolul declarat are exact, EXACT aceleasi pacate...

        Spor la campanie electorala, stimate autor!
        • +4 (6 voturi)    
          cred ca exagerezi (Joi, 27 septembrie 2012, 18:56)

          rochiri [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

          Sistemul baroni locali a fost facut de Nastase.
          Cred ca daca cauti statistici cele mai multe condamnari pentru coruptie au fost pe vremea lui Basescu si au fost de la toate partidele !

          Nu cred ca vezi obiectiv lucrurile!
          • -1 (9 voturi)    
            Statistici? (Joi, 27 septembrie 2012, 19:29)

            OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

            Din contra, am pretentia ca vad lucrurile obiectiv, sau, in tot cazul ceva mai obiectiv decat un simpatizant al oricarui partid din discutia noastra. Cat priveste statisticile, am cam la fel de multa incredere in el cata am in majoritatea jurnalistilor momentului, cata am in sondajele comandate, samd. Si lucrurile la care ma refer, pe care spui ca nu le vad obiectiv, nu sunt culese din presa; ma gandesc strict la lucruri cu care am avut contact direct, intr-un context sau altul, la persoane cu care am discutat fata in fata, nu pe internet sau mai stiu eu cum, la situatii din sistemul energetic care apareau preponderent in presa locala (judeteana), si mai rar in presa centrala, la "conditiile" impuse de anumiti reprezentanti ai puterii multor IMM-uri din anumite judete, unde am avut contact. Si inca ceva - nu compar, nu aleg care e mai rau sau mai putin rau. Spun doar ca este o ipocrizie sa arunci cu gogosi intr-o parte, cand si cei pe care-i favorizezi in felul asta sunt vinovati de aceleasi mizerii. Sistemul de baroni locali a devenit o infrastructura, de care PDL-ul, cred eu, s-a bucurat cat a fost la putere. pur si simplu au inlocuit foarte multi oameni, in multe domenii, pe criterii pur politice, in scop de control, lasand prea multi incompetenti in posturi cu responsabilitate mare. Intr-un fel au usurat tranzitia spre ceilalti incompetenti, acum numiti USL.... s-a obisnuit populatia cu gandul...
            • +3 (3 voturi)    
              Baroni locali (Vineri, 28 septembrie 2012, 2:31)

              Nichita [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

              Baronii locali sunt 42 (cate judete).Oare ceea ce propunea Basescu in urma cu ani (impartirea administrativa a tarii in 8 regiuni) ar fi fost mai bine? Oricum.......ar fi fost doar 8 baroni.......Ne putem da seama acum de ce ''aia'' s-au opus.
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar asa? (Vineri, 28 septembrie 2012, 2:15)

      Nichita [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      Asculta matale ''Vocea Rusiei'' si vezi ca nu s-a terminat! Si vei observa (curios!!!!!),ca ceea ce sporovaie aia azi.....maine se cam intampla in Romania!
    • +1 (1 vot)    
      Nu ne strica deloc avantajele (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:10)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      E straniu insa ca ele sunt urmarite pe cai ocolite.
      De exemplu, in cazul Olthim s-au invocat discutii cu casa inchisa purtate cu investitori rusi. Oficial, am vazut rezultatul acestor discutii: nici un asemenea investitor nu s-a implicat.
      Un alt exemplu: sedinta CSAT. Premierul refuza participarea, preferantd sa aiba o discutie intre patru ochi cu presedintele, fara ministri, fara martori, "off the record".
      In privinta scutului, Romania a explicat ca rolul acestuia e defensiv si ca nu poate ameninta Rusia, otusi, marele vecin nu a fost multumit. Si atunci, ne putem intreba: cum definim aceasta prietenie si neutralitate (dorita si benefica) in asa fel incat nu neaparat sa castigam ceva din ea, dar macar sa nu pierdem?
  • -3 (7 voturi)    
    Alumil (Joi, 27 septembrie 2012, 16:17)

    robin_hood [utilizator]

    nu face parte din categoria "esticilor"?Oare ati uitat ca insusi idolul dvs.basescu i-a sustinut sa primesca energie ieftina?!Ca sint si ei niste amariti de baieti dastepti?!E foarte clar ca Rusia a inceput sa mute din nou in estul Europei, asa ca mai bine intrebati la vest de noi de ce se fac aceste mutari din partea Rusiei.Micul Ponta face si el ce zice fratele mai mare, stim noi care.
  • -2 (8 voturi)    
    problema neutralitatii - partea II-a (Joi, 27 septembrie 2012, 16:56)

    Zzzmara [utilizator]

    Mi-as dori, domnule Tapalaga, sa fi retinut mai mult din istoria invatata la scoala. As fi putut sa va readuc aminte cat a platit Romania ultima oara cand si-a pierdut neutralitatea. Si rusilor si celorlalti... Eu cred ca dupa 23 de ani de la caderea comunismului nu mai e cazul sa punem lipsa unei democratii "consolidate" in Romania pe seama "sferelor de influenta" externe. Romania este un stat suveran, ca Germania si Franta, tine doar de noi cum ne negociem contractele. Iar castigatorul unei licitatii trebuie ales strict pe considerente economice, in functie de interesul national, nu in functie de pozitia geografica, afinitati politice ale guvernului sau opozitiei. Aceste afinitati nu trebuie sa existe intr-o societate moderna.

    Nu prea inteleg cum niste investitori rusi sau niste relatii mai bune pe piata de desfacere a Rusiei poate afecta democratia si valorile occidentale adoptate de Romania. Sa vorbim despre exporturi, de exemplu. Uitati-va pe o harta. Este mult mai usor, sa intri pe piata de desfacere ruseasca decat sa vinzi marfuri la mii de km pe pietele saturate din Occident sau SUA. In plus, ai Marea Neagra, cel mai ieftin mijloc de transport posibil...
    Modelul de societate rusesc descris de dumneavoastra este tot o perceptie "politizata", din afara, indusa de mass-media, partial adevarata doar. Societatea rusa face eforturi in a adopta criteriile democratice europene. Poate ca avanseaza mai greu ca noi dar descrierea dvs. este un mod prea simplist de a privi lucrurile.
    Lasand politica la o parte, in Rusia sunt o multime de companii serioase, buni parteneri de afaceri.
    V-o spune cineva care locuieste in Franta, iar clientul meu de peste 2 ani este o companie mare din Rusia.
    • -3 (9 voturi)    
      Inca te incapatanezi sa crezi.. (Joi, 27 septembrie 2012, 17:17)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      Ca intentia cu care e scris articolul are vreo conotatie economica? Atata vreme cat toata campania pdl-ului se axeaza pe decredibilizarea usl-ului prin asocierea cu Rusia Comunista (da, in cel mai sinistru stil securist!!!), nu e foarte greu sa nuantezi orice eveniment din stirile de aici cu referinte de profil. Daca privatizarea Oltchim a iesit altfel decat trebuia, e de vina USL pentru asocierea cu mama Rusia. Cand dezbraci articolul asta de tot subiectivismul si de toate elementele de propaganda, asta ramane. Privatizarea Oltchim a iesit altfel decat trebuia pentru ca Ponta si Antonescu sunt agenti KGB sub acoperire... Cat de verosimil ti se pare? Si ca sa vezi cele mai bune exemple de propaganda, ca sa ai un termen de comparatie si sa intelegi mai bine esentialul articolului de mai sus, iti recomand sa te uiti jumatate de ora la o emisiune pe teme politice la B1TV, si apoi jumate de ora la antena3. sau invers, nu conteaza. O sa gasesti in ambele surse exact aceeasi elemente din "manualul micului propagandist" ca-n articolul de mai sus... Problema reala e ca influenteaza opinia publica intr-un mod negativ pe ambele planuri; decredibilizeaza intreaga clasa politica in felul asta.. pentru ca, realmente vorbind, cu totii vin din comunism, indiferent ca-i cheama iliescu sau basescu. E doar o campanie disperata din partea PDL-ului, care este acum in sondaje un fel de dan diaconescu + 3% :). o campanie disperata in care nu au fost calculate urmarile pe termen lung.

      Asadar si prin urmare, vezi tu... articolul n-are nici o treaba cu economia, nu vorbeste despre Oltchim; autorul ne explica de ce nu-i plac lui reprezentantii USL, atata tot.
      • +3 (9 voturi)    
        cititi va rog (Joi, 27 septembrie 2012, 18:08)

        Dan Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

        Anna Politkovskaia, Masha Gessen si alti autori care descriu societatea rusa de astazi. Citi stirile de afaceri despre oamenii de afaceri rusi rapiti, asasinati, aruncati in aer etc. Uitati-va la societatea rusa cum incepe sa se miste, aruncati o privire pe caderea lui Putin in sondaje. Intrebati-va de ce se intampla toate astea. Dupa aceea mai stam de vorba.
        • 0 (8 voturi)    
          De ce adunati mere cu pere? (Joi, 27 septembrie 2012, 18:39)

          OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

          Nu am citit autorii respectivi, dar, daca descriu asa cum spuneti - societatea rusa si aspectele alea urate, n-au nici cea mai mica relevanta pentru discutia pe care-o purtam aici. De ce va eschivati si-mi aruncati in fata niste nume de autori? Eu va acuz ca, in calitate de jurnalist - obturati opinia publicului care va citeste prin expunerea subiectiva a faptelor pe care le descrieti. Va acuz ca, exact asa cum criticati antenele pentru lipsa de obiectivism si pentru campanie politica in sprijinul USL, dvs faceti campanie politica pentru PDL, lucru care n-are ce cauta in presa. Va acuz ca, prin fiecare pamflet pe care il redactati, concurati cu "jurnalistii" de la antena3 la manipularea, ca sa nu zic indobitocirea neamului. Acum, daca gasiti de cuviinta sa pareti superior pe chestiuni de cultura generala sau lectura, felicitari, ati castigat (cu lectura, cel putin)! Daca doriti totusi sa raspundeti la ce am scris mai sus, va astept cu un raspuns pertinent...

          Multumesc,
          Ovidiu
          • 0 (0 voturi)    
            si daca il acuzi TU (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:57)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

            ... ce?
            • 0 (0 voturi)    
              Nimic... (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:47)

              OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Cainii latra, lupul merge. Nu m-astept sa-si schimbe orientarile politice si sa revina la obiectivism autorul, dar poate cititorii ocazionali ai site-ului reusesc sa vada in felul asta mai departe de propaganda asta de doi lei, pe care, priveste mai sus - nici nu poate s-o argumenteze pertinent. ma intreaba ce am mai citit in ultima vreme...
              • 0 (0 voturi)    
                pai mai citeste (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:47)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

                intr-o zi s-ar putea sa te trezesti
    • 0 (0 voturi)    
      cu scuzele de rigoare (Joi, 27 septembrie 2012, 17:19)

      Zzzmara [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      pentru dezacord ;)
    • +3 (3 voturi)    
      Companii rusesti serioase (Vineri, 28 septembrie 2012, 2:20)

      Nichita [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      Tocmai o asemenea imensa companie ruseasca,Mechel,care are datorii globale de 7 miliarde de dolari inchide patru combinate in Romania....Totalul ''combinat'' de angajati a celor patru e mult mai mare decat personalul Oltchimului....
  • +3 (5 voturi)    
    Mechel (Vineri, 28 septembrie 2012, 2:05)

    Nichita [utilizator]

    Eu banuiam ca era vorba despre retragerea lui Mechel din Romania! Faptul ca gigantul rus are pierderi globale de 7 miliarde de dolari nu va spune nimic? Faptul ca urmarea e ca 4 combinate romanesti se vor inchide nu spune nimic?
  • +4 (6 voturi)    
    ARLUS (Vineri, 28 septembrie 2012, 2:17)

    Young [utilizator]

    Pentru cei care n-au apucat perioada stalinista, le spun cateva lucruri.
    Atunci exista ARLUS. Asociatie de prietenie cu US, adica Uniunea Sovietica, nu cu Statele Unite.
    Si cantam intai imnul de sta al URSS si apoi pe al nostru la inceputul orelor de curs.
    Plus "lui Stalin slava, slava-i-naltam, /Pe drumul lui mai darz ne-avantam..."
    "Stalin si poporul rus,/Libertate ne-au adus".....
    Cine indraznea sa zica ceva rau de rusi, infunda puscaria pe viata.
    Au fost multi care n-au tacut si istoria de acum ar trebui sa scrie ce-au patit.

    N-as vrea sa se creada ca sunt impotriva poporului rus, impotriva culturii acestui mare popor. Dar ce-am suferit in nacei ani nu se poate uita.

    De aceea e foarte greu acum sa ai incredere acum in ei. N-ar trebui sa ai incredere in nimeni, de fapt, cand e vorba de afaceri.
    Noi suntem la rascruce de vanturi.
    Ar trebui sa vedem incotro bate vantul care sa ne-aduca ploaia si soarele binefacator de dupa.
    Cel de la "rasarit" ne-a orbit cu atata bine, multa vreme.

    Sa deschidem bine ochii cand vrem sa facem ceva. Bun mai intai pentru Tara noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    Oscilatia Est-Vest (Vineri, 28 septembrie 2012, 12:15)

    solar [utilizator]

    Pentru Young
    Ceea ce descrii evoca tristele vremuri de care unii dintre noi pur si simplu nu vor sa-si aminteasca,iar altii le ...adora!! Fie sunt prea tineri si nu sunt informati defel, fie au facut parte din vechiul sistem intr-un fel sau altul. De 23 de ani inca traim sub spectrul EST-Vest, aici in tara noastra.Rusia, de 300 de ani urmareste zi de zi si ceas de ceas expansiunea imperiala in toate directiile si azimutele..cu atat mai mult spre Romania ,datorita Balcanilor.Orice supraputere face la fel si orice" libertate comerciala si economica" se subsumeaza acestei idei politice.Interesele implcite se nasc de la sine, nolens-volens.
    Pentru mine unul insa, un lucru sunt sigur: nu accept o integrare de niciun fel si de niciun grad in "civilizatia slava".Nu avem , ca romani, nicio afinitate reala etnogenetica compatibila pentru asa ceva.De istorie nu te poti lepada cu una cu doua. Si nici nu e cazul.Asta nu inseamna ura "etnica" in niciun caz. Se poate colabora de pe picior de egalitate cu oricine pornind de la interesele proprii,dar nu subordona,daca ai demnitate si respect de sine. In caz contrar devii ori sclav ,ori deznationalizat.
    • 0 (0 voturi)    
      Turnul Babel (Vineri, 28 septembrie 2012, 15:00)

      Young [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Frumos spus! Multumesc pentru raspuns.
      Suntem condamnati sa traim impreuna in buna vecinatate cu vecinii. Si sa profitam unii de altii. Ca de iubit e mai greu, date fiind evenimentele care nu ne lasa inca sa fim uniti. Macar la necazuri, la nevoi.Problema originii latine,sau problema absorbtiei slave sunt lucruri mult mai delicate. Mai ales in zilele noastre cand se globalizeaza totul.
      Greu sa ramai tu insuti in stare "pura".
      Traim in epoca "Turnurilor Babel".
      O etapa a acestora a fost atinsa de epoca internetului.
  • 0 (0 voturi)    
    Tapalaga si relatiile romaniei cu rusii (Duminică, 30 septembrie 2012, 19:03)

    ganea_stan [anonim]

    HotNews nu mai postreaza ce am scris ! Poate ca nu ii convine dlui Tapalaga ! Eu credeam ca sunteti ''relativ'' imartiali ! Poate ca m-am inselat !
    O fi bine ? De ce opinii care nu va canta in struna basista se sare din pagina ?