Ping-pong diplomatic Romania - Rusia: MAE a expulzat un diplomat rus

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 18:42 Actualitate | Esenţial


Gabriel Grecu, retinut de FSB
Foto: Agerpres
Un diplomat din cadrul Ambasadei Ruse din Bucuresti a fost declarat persona non grata de catre MAE si trebuie sa paraseasca teritoriul Romaniei in 48 de ore, a anuntat marti MAE, ca reactie la decizia similara luata de Ministerului Afacerilor Externe al Federatiei Ruse in cazul diplomatului Gabriel Grecu.

"Ministerul Afacerilor Externe a luat nota cu regret de faptul ca, printr-o comunicare oficiala transmisa astazi, 17 august 2010, a Ministerului Afacerilor Externe al Federatiei Ruse, diplomatul roman Gabriel Grecu, secretar I in cadrul Ambasadei Romaniei la Moscova, a fost declarat persona non grata, solicitandu-se parasirea de catre acesta a teritoriului Federatiei Ruse in termen de 48 de ore. Diplomatul roman se va intoarce in Romania in termenul precizat.

Fata de aceasta situatie, Ministerul Afacerilor Externe a transmis astazi partii ruse decizia autoritatilor romane privind declararea persona non grata a unui diplomat din cadrul Ambasadei Federatiei Ruse la Bucuresti, cu rang diplomatic echivalent (secretar I), solicitandu-se, totodata, parasirea de catre acesta a teritoriului Romaniei in termen de 48 de ore," a precizat MAE intr-un comunicat.

Anterior, Ministerul a condamnat "incalcarea grava" de catre Rusia a prevederilor Conventiei de la Viena privind relatiile diplomatice din 1961 prin retinerea diplomatului Gabriel Grecu, acuzat de spionaj. MAE denunta si "tratamentul complet neadecvat aplicat acestuia".

Diplomatul roman Gabriel Grecu, arestat luni la Moscova sub acuzatia de spionaj, ar fi incercat sa obtina informatii militare secrete, potrivit unui comunicat difuzat marti de Serviciul Federal de Securitate (FSB), citat de Ria Novosti. Grecu a fost retinut luni, la Moscova, in urma unui flagrant realizat intr-un magazin din capitala rusa.

Potrivit informatiilor oferite de FSB, predecesorul lui Grecu in postul de Secretar I al departamentului politic al Ambasadei romane la Moscova, care a parasit capitala rusa in 2008, a incercat sa obtina informatii analitice despre Moldova si Transnistria, precum si informatii compromitatoare despre lideri si oameni politici transnistreni.

Gabriel Grecu a fost retinut luni, la Moscova, in urma unui flagrant realizat intr-un magazin din capitala rusa. FSB a spus ca asupra lui Grecu s-au descoperit "obiecte specifice activitatii de spionaj".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10765 vizualizari

  • -15 (37 voturi)    
    WOW! (Marţi, 17 august 2010, 18:47)

    George32 [utilizator]

    Asta da surpriza! Desi ma bucura curajul autoritatilor, acum stau si ma gandesc daca e corect (ca bine stiu ca nu e).
    • +9 (33 voturi)    
      WOOOOW (Marţi, 17 august 2010, 18:57)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui George32

      Mai iscusitule...asta este uzanta diplomatica....te bagi si tu in seama!!!
      • +7 (19 voturi)    
        O fi si nu prea este! (Marţi, 17 august 2010, 19:06)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        La nivel inalt e Ok cu uzantele..... dar ptr oamenii de rand?
        Bogdan, nu cred ca trebuie sa dai cu parul... poate explici mai intaii... deci e corect sau e bine cum se procedeaza?
      • -2 (12 voturi)    
        Putin-Base 1-1 (Marţi, 17 august 2010, 23:12)

        Putin-Base 1-1 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Putin-Base 1-1
        • -3 (7 voturi)    
          putin creste pretul la gaze: (Miercuri, 18 august 2010, 10:01)

          alin [anonim] i-a raspuns lui Putin-Base 1-1

          putin-romania: 3:0 (meci pierdut la masa verde)...
          Cand apar astfel de meciuri diplomatice, trebuie luat in calcul in primul rand, interesul national si apoi orgoliile unor politicieni... Nu in totdeauna este indicat sa expulzezi spioni, uneori e chiar mai bine sa ii "tii la tine" si sa le dai informatii false... iar acest lucru este deja ceva stiut si para-stiut...
          • 0 (4 voturi)    
            Noi ne-am luat intai gazele.. (Miercuri, 18 august 2010, 12:00)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui alin

            ...din Marea Neagra. Si petrolul pe deasupra. Si acuma stam linistiti sa se intoarca Moldova la tara mama, eventual odata cu asta si ceva bucatica pana la Odessa :) :)

            Cred ca totusi e 4:3 la noi...
          • +1 (1 vot)    
            serios...?!? (Miercuri, 18 august 2010, 15:53)

            un moromete [anonim] i-a raspuns lui alin

            Si ce ar fi trebuit sa faca romanii, in opinia ta? Indiferent de ce fac rusii, indiferent de cat de golaneste s-ar purta, sa stea cu gura naclaita si sa inghita? Tie poate ti-o placea - nu stiu cum o fi la ma-ta rusie si nici nu ma intereseaza, da' noua sigur nu ne-ar placea gustu' . E una dintre putinele dati in care imi place reactia ministerului! Iar Base ar trebui sa-l primeasca la Cotroceni pe fostul nostru secretar I la Moscova, asa cum a facut si Putin cu ai lui. Tie am sa-ti spun ce i-am spus si ieri unui tovaras d'al tau: marsh la ma-ta rusie, mah!
    • -3 (7 voturi)    
      deh (Marţi, 17 august 2010, 21:15)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George32

      corect nu este, dar asa se face. Ai nostri s-au cam grabit. Trebuia sa tina asul in mana pentru alta ocazie, mai spectaculoasa.
    • -5 (5 voturi)    
      Ce te mira (Miercuri, 18 august 2010, 14:28)

      luptatorul [anonim] i-a raspuns lui George32

      suntem gata oricand sa raspundem in caz de necesitate.
      Putin a facut atac de panica si sa ascuns in sifonier.
      Carutele noastre Stelth cu doua motoare bovine sunt deja alimentate cu fan.
      Arcasi si lancieri sunt gata de a dobori orice Mig sau Suhoi care are nesabuinta de a ne survola spatiul aerian
      Cat despre prastieri elita armatei romane ce sa mai vorbim nici musca nu scapa de precizia lor.
      Vai de capul nostru si de conducatori nostri nesabuiti.Dupa ca ce au adus tara la nivelul Etiopiei ,economia la pamant,sosele mai proaste decat in Beirut de fapt nimic nu mai este bun in tara asta mai dau si cu batul in gard si sau gasit la cine.
      • 0 (0 voturi)    
        sosele in beirut (Miercuri, 18 august 2010, 18:43)

        eva [anonim] i-a raspuns lui luptatorul

        auu
        de unde stii tu cum sunt sosele in Beirut? eu zic ca aia le au mai bune ;)
  • +3 (11 voturi)    
    Ping si Pong (Marţi, 17 august 2010, 18:47)

    Dragos [anonim]

    Daca ar fii un motiv bun atunci merge daca nu suntem mascarici...
    • +8 (12 voturi)    
      daca (Marţi, 17 august 2010, 19:27)

      io [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      verbul a fi s-ar scrie cu doi de "i", n-as mai scrie eu acum probabil. asta in primul rand. si ca sa nu fim mascarici.

      in al doilea rand, spunea cineva mai sus, Dan cred, ca acestea sunt uzantele diplomatice. si are dreptate. pur si simplu "asa se face", scrie in orice manual de uzante diplomatice. si vei rade, "Uzante diplomatice" e chiar materie de studiu la REI de exemplu.

      in concluzie: mascarici era MAE daca nu facea asa
  • +7 (27 voturi)    
    . (Marţi, 17 august 2010, 18:48)

    sache [anonim]

    base, esti tare!
  • +20 (26 voturi)    
    cred ca era destul Ion Iliescu ! (Marţi, 17 august 2010, 18:50)

    Eneas [anonim]

    nu trebuia facuta atata tevatura ,noi ne retragem agentul ,Rusia isi retragea agentul !Iliescu o putea lua si pe Nina, si drepturile de pensie in baza contributivitatii!
  • +6 (6 voturi)    
    greseala de tehnoredactare (Marţi, 17 august 2010, 18:55)

    kubbity [utilizator]

    In primul paragraf apare aceeasi informatie de doua ori. Odata "simplu" si odata cu "bold"
    • +4 (4 voturi)    
      nu e greseala ... (Marţi, 17 august 2010, 19:18)

      george [anonim] i-a raspuns lui kubbity

      asa cum un profesor tre sa repete un lucru de multe ori asa si ei , sa repete pina vede omu despre ce e vorba . Eu de examplu nu am observat ce e scris de 2 ori , am vazut doar boldul ..
  • +16 (20 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 17 august 2010, 18:55)

    mirceab1 [utilizator]

    Asa se procedeaza, de la egal la egal!
    Doar nu crede cineva ca diplomatii rusi in tzarile membre NATO sunt trimisi sa "propage cultura si civilizatia rusa":)
  • +13 (17 voturi)    
    Felicitari Guvernului Român ! (Marţi, 17 august 2010, 19:00)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Când turcii au bombardat Malul românesc al Dunării, artileria noastră a răspuns şi a bombardat Vidinul. !
    Aşa a început Razboiul de Independenţă pentru România !
    • +18 (18 voturi)    
      Comparatia e cam exagerata... (Marţi, 17 august 2010, 19:10)

      Daniel Sihastrul [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      dar am inteles ideea exprimata...

      Important este ca replica guvernului Roman este corecta si conforma cu Tratatul de la Viena.
      Rusii trebuiau sa il filmeze, sa ia materialele cu documente secrete si sa documenteze tot, precum si sa trimita doveziile la toate serviciile secrete implicate (si altele)...pe urma sa il expulzeze.

      Dar toate astea trebuiau facute fara sa puna mana pe el si mai ales fara "spalare de creier" la ei in birou!!!!! Daca l-au atins, acelasi lucru va pati si un spion al lor, iar la faza asta toti din spionajul de pe planeta Pamant vor fi de acord cu atitudinea noastra... aici nu se joaca nimeni, regulile sunt sfinte... cine le incalca, moare sau plateste...
    • -3 (13 voturi)    
      heh (Marţi, 17 august 2010, 19:17)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Intamplator, artileria era a armatei ruse, nu a romanilor ;)
      • +7 (9 voturi)    
        He, He... (Marţi, 17 august 2010, 19:21)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Ion

        he, he, i-am invins cu armele lor... si toata lumea a fost de partea noastra, pentru ca noi eram victimele :)
      • +9 (9 voturi)    
        Artileria era a Armatei Române !!! (Marţi, 17 august 2010, 19:49)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Artileria era a Armatei Române !!!
        Veziâ
        http://www.autorii.com/scriitori/mihai-eminescu/declararea-independentei-si-participarea-la-razboiul-din-1877.php
        "Jurnalul lui Eminescu privind participarea Romaniei la razboiul de independenta se deschide cu cronica (Marti in 26 curent") din 29 aprilie 1877, in care informeaza cititorii foii iesene despre bombardarea Calafatului de armata otomana si raspunsul artileriei noastre 32."
      • +1 (1 vot)    
        ce spui matale??? (Miercuri, 18 august 2010, 7:49)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Ion

        ...ia si citeste mai amanuntit ceva istorie. Era a noastra,
      • +2 (2 voturi)    
        Mai citeste istorie (Miercuri, 18 august 2010, 8:13)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Artileria era romaneasca. Si Marele duce, comndantul armatei ruse a solocitat expres ajutorul armatei romane. Exista documente clare. Asa ca las-o mai moale cu filorusismul, cand nu ai argumente valabile.
      • +1 (1 vot)    
        n-ai nimerit (Miercuri, 18 august 2010, 14:45)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Artileria era cat se poate de romaneasca. Erau tunuri Krupp, cele mai bune la momentul respectiv. In anul premergator Razboiului de independenta, Romania era unul din cei mai mari cumparatori de tunuri din lume. Vezi ca pana si Jules Verne scrie de asta intr-unul din romanele sale.
    • -9 (19 voturi)    
      Fericiti cei saraci cu duhul (Marţi, 17 august 2010, 19:30)

      satanae [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Intr-adevar, le-am tras-o! Le-am aratat cine sintem noi!. Dupa ce au tacut chitic timp de 24 de pre - probabil ca Baconschi de atita timp a avut nevoie ca sa afle ca militianul ala gras, pe care l-au prins rusii, chiar este un subordonat al lui - ai nostri au raspuns mai cu hotarire decit in 1877! Le-am dat si noi unul afara. De parca am fi prins si noi in flagrant delict un rus tot asa de prost ca militianul nostru. Apropo, Conventia de la Viena le da voie diplomatilor sa faca spionaj? De arestat nu pot fi arestati, dar Grecu nostru nici nu a fost arestat, ci doar retinut - in film nu avea catuse - si asta pt ca a fost prins in flagrant delict. Mai interesant este faptul ca MAE nici macar nu a avut puterea sa minta si sa spuna ca prostovanul ala nu facea spionaj. Stiu, sint un tradator de neam, si tocmai ce ne spusese marele sef de trib sa ne iubim patria si sa ne simtim mindri de natia noastra. Vazind comentariile patriotarde de mai sus, nu pot decit sa spun ca ma voi "simti bine in tara mea" - ca sa-l mai citez pe capitanul nostru - in momentul in care o sa ne doara prostia. Atunci am scapa de organele noastre vigilente, de conducatorul nostru iubit, de patrioti, dar si de foarte multi postaci!
      • +22 (22 voturi)    
        NU ai voie sa atingi un diplomat (Marţi, 17 august 2010, 20:00)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui satanae

        nici macar cu o floare, indiferent ce face!!!

        Asta spune tratatul de la Viena si asta e uzanta diplomatica.

        Patriotismul e una, dar prostia si forta bruta e alta. Dar s-a inflat muschiul in rus, ca cine mi-s eu, si acuma sunt toti impotriva lor.

        Discutia este incheiata din punctul de vedere al Romaniei. adica Punct. Un punct fara patriotism si fara postaci. Rece si calculat, asa cum uzantele internationale si frontul invizibil.

        Dar tot nu inteleg de ce a trebuit sa vina SATANA personal sa posteze aici pe site? Am un nas fin la accente, cum spunea un neamt in filmul "ingloriuos bastards"...

        PS:
        1) daca citesti comunicatul FSB, o sa vezi ca spionul roman cauta informatii despre Transnistria, adica se cauta pe termen lung metode de reintregire a neamului romanesc. RESPECT pentru ei, respect pentru organele noastre!

        2) Dumnezeule mare, ajuta-ne sa scapam de lichele si de fii celor veniti cu divizia Tudor Vladimirescu!!! Mai bine stau in bezna europeana decat in lumina care vine de la Rasarit!!!!!!!!!
        • -5 (11 voturi)    
          Stranepotu' lu' Ana Pauker (Marţi, 17 august 2010, 21:25)

          satanae [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Io am venit cu "Horia, Closca si Crisan", asa ca mi se rupe, dar pot sa fac niste precizari:
          1. Conventia de la Viena se refera atit la drepturile diplomatilor, cit si la indatoririle lor. Or, in cazul militianului nostru, ceea ce a facut reprezinta o clara incalcare a uzantelor diplomatice, potrivit aceleiasi Conventii, spre deosebire de retinerea lui de catre rusi intr-un caz de flagrant delict. El nu a fost arestat, ci doar interogat cu privire la o infractiune comisa. Daca ar fi comis o crima, nu aveau voie sa-i ia macar un interogatoriu? Aveau, atita timp cit nu era pe teritoriul ambasadei. Tocmai de aceea s-a grabit cel care l-a omorit pe Teo Peter sa paraseasca locul accidentului (ulterior si tara dar asta e o alta poveste). Deci rusii au comis o incalcare interpretabila a Conventiei, pe cind noi am calcat clar in strachini, pentru ca apoi sa invocam tot noi, cu tupeu, textul acelui acord. Daca tu crezi ca asta pune punct cu demnitate problemei, e parerea ta, trebuie sa-i creada si pe prostii nostri cineva!
          2. Ai dreptate cu comunicatul FSB, dar la fel ca in bancurile cu Radio Erevan: Nu FSB-ul a spus ca romanii ar fi spionat pentru a afla informatii despre Basarabia, ci presa rusa si nu Grecu asta umflat, ci predecesorul lui. Militianul asta prost cica a vrut direct informatii militare. Predecesorul lui, ala patriot, a cumparat, in schimb, niste informatii care nici macar nu erau secrete - asta ca sa se vada cine sint James Bonzii nostri.
          3. Nu stiu de ce crezi ca ai avea un nas fin. Nick name-ul este satanae, pute de la o posta aluzia, orice prost poate s-o priceapa.
          • +4 (4 voturi)    
            In Latina Satana, Satanae (Marţi, 17 august 2010, 23:24)

            PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui satanae

            e la fel cu
            Mensa , Mensae
            La buna vedere tataie !!!
            • -2 (2 voturi)    
              Salutatio! (Miercuri, 18 august 2010, 11:14)

              Daniel [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

              Nu era cumva...Silva, Silvae
              la toamna tataie? :) :)

              Ca eu asa stiu ca era faza cu studentul la examen caruia i s-a cerut sa explice provenienta cuvantului Transilvania (Trans- Silvania) asa cum si multi altii tot asa o stiu...

              Vale!
          • +1 (1 vot)    
            Nepotul lui Elisabeta Rizea (Miercuri, 18 august 2010, 11:45)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui satanae

            1)
            Articolul 33 - Inviolabilitatea arhivelor si documentelor consulare
            Arhivele si documentele consulare sint inviolabile in orice moment si in orice loc s-ar gasi.

            Articolul 34 - Libertatea de deplasare
            Sub rezerva legilor si a regulamentelor referitoare la zonele in care accesul este interzis sau reglementat din motive de securitate nationala, statul de resedinta asigura tuturor membrilor postului consular libertatea de deplasare si de circulatie pe teritoriul sau.

            Articolul 53 - Inceputul si incetarea privilegiilor si imunitatilor consulare
            Paragraf 4. Totusi, in ceea ce priveste actele savirsite de un functionar consular sau de un angajat consular in exercitarea functiilor sale, imunitatea de jurisdictie subzista fara limita de durata.

            Articolul 41 - Inviolabilitatea personala a functionarilor consulari
            1. Functionarii consulari nu pot fi pusi in stare de arest sau de detentiune preventiva decit in caz de crima grava si in urma unei hotariri a autoritatilor judiciare competente.
            2. Cu exceptia cazului prevazut in paragraful 1 al prezentului articol, functionarii consulari nu pot fi incarcerati sau supusi vreunei alte forme de limitare a libertatii lor personale, decit in executarea unei hotariri judecatoresti definitive.

            Concluziile le tragi singur....
            ///////////////////////
            2. Presa rusa e tot atat de independenta precum a fost in octombrie 2006 si D-na Politovskaia (si altii) sa isi aleaga ce glont doreste in fata casei sale...

            ////////////////////////////////
            3. Atunci cand orice comentariu este primit si considerat ca fiind un atac la persoana, inseamna ca argumentele logice s-au cam terminat. Si atunci e foarte grav.... Doamne ajuta-ti!
        • +7 (9 voturi)    
          Corect! (Marţi, 17 august 2010, 21:56)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          autoritatile romane cautau info despre Moldova si Transnistria deci e vorba despre reintregirea neamului romanesc !

          gura mica si joc de glezne lichele comuniste !
        • +4 (4 voturi)    
          Stefan cel Mare... (Miercuri, 18 august 2010, 10:22)

          vali_bob@usa. com [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          ...pe patul de moarte, l-a chemat la patul lui,
          si ca ultima invatatura i-a zis:
          -daca nu vei putea rezista, sa inchini tara turcilor, si nu rusilor...!
          Stia el ce stia,
          ca de asta un rand de documente de la infiintarea tuturor satelor si targurilor din moldova si Basarabia le-a trimis la Viena, alt rand la Vatica...!
          De asta au facut rusii toata industria in Trans-nistria, stiau ca nu au acte pe Casa lui Stefan...!
  • -1 (9 voturi)    
    Gandhi spunea... (Marţi, 17 august 2010, 19:05)

    or.SwenToh [utilizator]

    An eye for an eye will make us all blind. (Mahatma Ghandi).... Din partea mea sa se bata ca orbii.. :-)
  • +6 (6 voturi)    
    Laptopuri (Marţi, 17 august 2010, 19:30)

    Vizitiul [utilizator]

    Diplomatii astia aveau si laptopuri in ei? :) Ce s-a intamplat cu laptopurile?
  • +1 (5 voturi)    
    problema de nume. (Marţi, 17 august 2010, 19:36)

    Olandezul [utilizator]

    Chestia care nu stiu rusii e ca romanul, nui roman, iar dupa nume, ar putea fii chiar grec. Parca vad vreun sef la MAE, "Sa il trimitem naibii pe grecu' ala la Moscova..."
    Iar rusii au luat-o in serios...
    • +4 (4 voturi)    
      probleme de nume (Marţi, 17 august 2010, 21:03)

      unu de pe net [anonim] i-a raspuns lui Olandezul

      intr-adervar... lucrurile s-ar complica si mai tare cand vom afla ca pe rusul diplomat il chema Armenov (adica Armeanu pe limba noastra)!
  • +10 (14 voturi)    
    Atentie la comentarii! (Marţi, 17 august 2010, 19:54)

    Rescatorul [anonim]

    Cine nu cunoaste regulile si uzantele ar fi bine sa se abtina de la comentarii. Altfel, am putea intelege ca face jocul agenturii KGB din Romania. Ceea ce s-a intamplat este normal, mai ales ca, la Moskova, am avut, evident, de-a face cu o provocare. Unde este flagrantul? Care este echipamentul de spionaj folosit de diplomatul nostru? Evident, Rusia a vrut sa ne dea un semnal. Foarte bine ca i-am dat si noi un semnal. Nu de altceva, dar sa nu-si inchipuie ca toti romanii sunt KGB-isti. Mai exista si patrioti in aceasta tara!
    • +8 (12 voturi)    
      Solidaritate! (Marţi, 17 august 2010, 20:20)

      Ioan Alexandrescu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Eu cred ca cei mai putini români sunt kgb-isti(exceptiile confirma regula!),iar când vine vorba de rusi, la români are loc un efect de solidarizare.Nu ca ar fi ceva rau, ba dimpotriva. O seara buna!
  • -5 (7 voturi)    
    Ne jucam cu focul. (Marţi, 17 august 2010, 20:54)

    nemesis [anonim]

    Nu fac comentarii dar cele spuse prin jurnalele despre mentalitatea anilor 1942 ar fi trebuit sa ne dea de gandit.
    P.S.Ne-am mai fript odata.
    • +4 (6 voturi)    
      Sunt curios (Miercuri, 18 august 2010, 8:21)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui nemesis

      Dar de tezaurulk romanesc luat cu japca ai auzit? Dar de romanii basarabeni si bucovineni deportati sau uccisi in anii 1940 si 1941 ai auzit? Dar de ultimatumul din 1940 ai auzit? Ce ii tot dai zor cu 1942? Esti purtatorul de cuvant al site-ului obscur rusesc care indruga la prostii?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu stiu ce varsta ai (Miercuri, 18 august 2010, 11:12)

        nemesis [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        dar tezaurul luat cu japca de ce nu l-am recuperat pana acum.Cat despre celelate cu deportarile,crimele ar trebui sa-ti deade gandit un semnal de alarma.
        Rusia atata timp de cand exista indiferent de aliantele care au fost facute au facut ce au stiut mai bine ce au vrut ei.
        Ribentrop-Molotov ceva carei spune Ialta si abandonarea aliatiilor de baza ai Romaniei ,Anglia si Franta care ne-a indreptat spre o alianta cu Germania.Trcerea Prutului a armatei Romane care in mare majoritate au cazut prizoniri deportati in Gulagurile din Siberia din care multi nu sau mai intors.
        Vorbim de Rusia nicidecum de un clan de camatari din te miri ce localitate
  • -4 (6 voturi)    
    Vitejilor (Marţi, 17 august 2010, 21:07)

    nemo [anonim]

    postaci care vorbiti de patriotism ori sunteti naivi ori inca in faza de pubertate.
    Nu va dati seama despre ce tara e vorba e RUSIA nu este Congo.
    Eu personal am un unchi care a plecat in 1942 a trecut Prutul a fost luat prizonier de razboi si sa intors in 1978.
  • +7 (9 voturi)    
    mai bine il expluzau pe geoana (Marţi, 17 august 2010, 21:10)

    Mihai [anonim]

    Mai bine il expluzau/repatriau pe geoana, la schimb cu Grecu
    • +8 (8 voturi)    
      semnez! (Marţi, 17 august 2010, 22:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      si sustin!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu cred ca merita schimbul pentru rusi... (Miercuri, 18 august 2010, 11:20)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cum a zis si Iliescu, e prea prost, nu are valoare, ce sa faca rusii cu el?????????????

      Mai ales ca un spion desconspirat are valoare ZERO
      :) :) :)
  • -5 (9 voturi)    
    Suntem penibili (Miercuri, 18 august 2010, 0:59)

    FAQ Romania [utilizator]

    Mai bine trimitem tot pdl-ul, infrunte cu familia base, pe Marte. Ar fi benefic pentru omenire, ca daca e ceva de descoperit pe acolo gasesc astia si fura tot. Macar stim ce secrete ascunde planeta. baga si o autostrada baietii ca sunt harnici si priceputi iar noi suntem norocosi ca din toata planeta fix la noi s-au trezit sa-si faca veacul.
    • +4 (6 voturi)    
      Ce are de a face stampila primariei cu coada magar (Miercuri, 18 august 2010, 8:18)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui FAQ Romania

      Te-ai trezit fedesenarule? E cazul sa-ti dai seama ca aici nu e vorba de politica interna ci de politica externa. Asa ca prostiile tale cu Basescu si Marte nu-si au locul. r trebui sa-ti reduca din salariu
  • +3 (5 voturi)    
    nodul gordian de la Marea Neagra (Miercuri, 18 august 2010, 8:30)

    nelu [anonim]

    A inceput deja razboiul diplomatic, relatiile sunt destul de tensionate, iar acesta e doar inceputul. Rusii ne au la ficati pentru ca am acceptat prea usor amplasarea scutului antiracheta pe teritoriul nostru. Scandalul vine in momentul in care Romania a preluat comanda grupului de cooperare navala in Marea Neagra, Blackseafor. Nimic nu e intamplator. Ehe, daca ar fi iesit altcineva presedinte si daca nu ar fi fost nici bazele NATO pe teritoriul nostru o pateam ca georgienii!
    • 0 (2 voturi)    
      Apropo de mare (Miercuri, 18 august 2010, 12:08)

      Dr. Gionescu [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Sa nu uitam ca Basescu l-a infuriat pe Putin cam 4 ani tot cerind anularea Acordului Montreux care interzice prezenta altor flote militare in Marea Neagra, inafara de cele ale statelor riverane (pus de Bush). Adica ideea era sa poata veni Flota a 6-a americana din Mediterana aici, sub nasul lui Ivan.
      • +1 (1 vot)    
        cum stau lucrurile in Marea Neagra (Miercuri, 18 august 2010, 12:51)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

        Politica rusa de consolidare si modernizare a Flotei militare de la Marea Neagra se refera si la desfasurarea in Marea Neagra a unui submarin modern, cu propulsie nucleara si dotat cu arme nucleare tactice. “Probabil, armele nucleare tactice (de pe submarine) vor juca un rol important in viitorul apropiat”, declara viceamiralul Oleg Burtev. “Nu mai este necesara echiparea cu focoase nucleare puternice. Putem instala focoase nucleare mai putin puternice pe rachetele de croaziera deja existente”, a mai spus acesta. Romania nu detine arme nucleare, de aceea ii dau dreptate lui Basescu. Federatia Rusa intentioneaza sa isi consolideze Flota militara a Marii Negre, cu baza in portul Sevastopol din peninsula Crimeea, cu doua fregate si trei submarine pana in anul 2015. Flota militara rusa a Marii Negre are termen sa paraseasca baza de la Sevastopol in mai 2017, cand expira acordul pe 20 de ani cu Republica Ucraina. Prezenta acesteia in Peninsula Crimeea a provocat grave conflicte diplomatice intre Moscova si Kiev. Federatia Rusa doreste prelungirea temenului de stationare a flotei sale, insa autoritatile actuale de la Kiev exclud aceasta posibilitate. Republica Autonoma Crimeea, unde se afla portul militar Sevastopol, este considerata o zona strategica in Marea Neagra, peninsula fiind populata majoritar de etnici rusi, colonizati dupa 1944, cand populatia tatara a fost deportata de autoritatile URSS. Mass-media rusa a speculat in mod repetat ca Moscova analizeaza posibilitatea infiintarii unor baze militare navale permanente in Yemen, Siria and Libia. Oficiali militari rusi au confirmat pentru mass-media locala ca Moscova ar putea sa-si construiasca o prezenta permanenta in Marea Mediterana, pentru a compensa posibila pierdere a Sevastopolului. Si atunci, de ce sa nu vina Flota a 6-a americana din Mediterana in Marea Neagra, ca sa compenseze raportul zonal de forte?!
  • +3 (5 voturi)    
    aoleo (Miercuri, 18 august 2010, 9:52)

    dragoshf [utilizator]

    sper ca l-au expulzat pe ion iliescu
  • 0 (6 voturi)    
    Baconschi... (Miercuri, 18 august 2010, 11:00)

    sami [utilizator]

    oricum este un incapabil...dar a demonstrat ca este si i--ot pe deasupra plecand in plina "criza" diplomatica cu Rusia (si nu numai pe timp de criza diplomatica !), in concediu in afara tarii. Cel mai probabil B. Aurescu a facut comunicatul si a luat masurile ce se impuneau in asemenea situatie...Sper ca Baconschi sa se inumere printre remaniatii lunii septembrie...este penibil acest ministru de externe care nu stie ce are de facut!
    • -1 (3 voturi)    
      Nu conteaza cine da comunicatul... (Miercuri, 18 august 2010, 11:27)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui sami

      dar conteaza cine face, conteaza echipa de vanatori (de ursi :) :) ) pe care o au in spate.

      Un singur om nu poate face politica externa...dar poate lua decizii IMPREUNA cu cei care stiu meserie..

      Sa zicem ca e asa cum zici... Din punctul meu de vedere, pentru simplul fapt ca i-a dat mana libera lui Aurescu (si acesta s-a intors cu o bucata din Marea Neagra!), pentru acest simplu fapt merita respect.

      Stii vorba:
      Spune-mi ce prieteni ai ca sa iti spun cine esti!
      • +3 (3 voturi)    
        Faptul ca s-a ocupat Aurescu ... (Miercuri, 18 august 2010, 14:16)

        sami [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        nu inseamna ca Baconschi "i-a dat mana libera" ci din contra! .B Aurescu s-a ocupat din pozitia lui de Secretar de stat pe zona europeana si inclusiv Federatia Rusa.
        In ceea ce priveste "un singur om nu poate face politica externa"...pariu ca nu aveti aceeasi parere daca ar fi vb de Presedintele T BASESCU! Insa stimate Daniel, presedintele chiar a reusit sa aduca Romania la un nivel onorabil in politica externa (este de departe cea mai buna viziune din '89 incoace)...el impreuna (cu ajutorul) cu o mana de oameni "care stiu meserie" cum spuneti dvs, dar printre acestia va asigur ca nu se inumara T Baconschi.
        Toate cele bune!
  • 0 (0 voturi)    
    n-am inteles :)) (Miercuri, 18 august 2010, 18:38)

    eva [anonim]

    deci eu am inteles asa:
    1. un diplomat roman a fost acuzat de spionaj si am inteles si pt ce
    2. ca romanii au intors-o cu acceasi moneda si au expulzat un diplomat rus, ok....
    ce nu am inteles, cum au incalcat rusii prevederile Conventiei de la Viena privind relatiile diplomatice din 1961 si iar nu am inteles ce a facut diplomatul rus de l-au expulzat din romania..........deci un articol de 3 lei